Begroting; v.v. „Dreischor": tekort van bijna duizend gulden Stotteren, broddelen, brabbelen kijk, en zo heeft delana nog veel meer moois! Bergbeklimmers stortten in ravijn 7IERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 30 augustus 1966 Nr. 19649 Jaarvergadering in „De Drie Schapen" j DRfcISCHOK, 26-8. Vrijdagavond hitlü de voetbalvereniging Drei- schcr" in hotel „De Drie Schapen" haar algemene jaarvergadering on der voorzitterschap van de heer Fr. Kuggeband. De heer Roggeband trad als voorzitter op daar de eigenlijke voorzitter, D. J. v. d. Kasteele ver hinderd was en pas later op de avond ter vergadering verscheen. Na een kort welkomstwoord van de heer Roggeband sprak hif er zijn spijt over uit, dat maar een klein aantal leden waren opgekomen. De waarnemend voorzitter gaf daarna het woord aan de secretaris van de vereniging, de heer A. M. Klaasse, die de notulen van de vori ge vergadering voorlas, welke on veranderd werden goedgekeurd. Op de vorige vergadering was destijds besloten dat aan alle leden een ex emplaar van het huishoudelijke reg lement zou worden uitgereikt, het geen nog niet was gebeurd. Uit het jaarverslag van de secre taris bleek dat de voetbalvereniging „Dreischor" het seizoen 1965-'66 aar dig was doorgekomen. Het le elftal dat uitkwam in de le klasse B van de zondagcompetitie eindigde met 20 punten op de 5e plaats van de rang lijst. Dreischor II deed het minder goed en behaalde uit 15 wedstrijden slechts 6 punten en kwam daardoor op de laatste plaats terecht. De B- junioren daarentegen behaalden uit 12 wedstrijden niet minder dan 21 punten, hetgeen achter kampioen Zierikzee B I de tweede plaats op leverde. Dc secretaris memoreerde ook de deelname aan enkele neder- laagtournooien, waar niet zulke bes te resultaten werden geboekt. De financiën Penningmeester K. L. van der Werve gaf daarna een uitvoerig overzicht van de financiën, waar mee de v.v. „Dreischor" in het afge lopen verenigingsjaar moest rondko men. Uit het lijvige verslag bleek o.a. dal de donateurs van de vereniging gezamenlijk f 277,50 bijeengebracht hadden, terwijl de voetbalbond ook nu weer een flink bedrag, nl. f 490,77 incasseerde. Ook de post drukwerk vergde in het verstreken seizoen meer dan begroot was, terwijl de post „thee" met f 70 op de begroting in werkelijkheid f 56 werd. De reis kosten vielen voordeliger uit, nl. als begrotingspost f 600 geraamd en uit gegeven f 370,40. De totale inkom sten van de vereniging bedroegen f 1.825,03 en de uitgaven f 1.498,84. zodat een batig saldo van f 326,19 naar de nieuwe jaarrekening kan worden overgebracht. De verdere financiële positie is bevredigend te noemen. De kascommissie bestaan de uit J. Slager, J. v. d. Bos en J. Klompe bleek nog niet in de gele genheid geweest te zijn de stukken aan controle te onderwerpen, het geen later gebeuren zal. De begroting Uitvoerig werd daarna de begro ting voor het verenigingsjaar 1966- '67 behandeld welke aan inkomsten f 1.610 vermeldt en aan uitgaven f 2.605, hetgeen dus neerkomt op een tekort van f 995. Dit tekort is hoofd zakelijk ontstaan door het feit dat zowel Dreischor I als het reserve elftal het komende seizoen hoofdza kelijk buiten Schouwen-Duiveland zullen moeten gaan spelen hetgeen neerkomt op 20 reizen over de Oos- terscheldebrug. Het huren van een busje komt de vereniging op 35 cent per km. te staan en f 5 aan verzeke ring en een zelfde bedrag aan tol gelden. Bovendien heeft men aan één busje nog niet genoeg zodat bo vendien nog één of meerdere auto's moeten worden ingeschakeld. Der halve is de post reiskosten op f 1.250 begroot. Uitvoerig werd daarna het punt particuliere auto's besproken en de verre reizen naar Zeeuws- Vlaanderen voor het eerste elftal. Wat meer aktiviteït van bestuurs zijde zou echter toch moeten kunnen leiden tot het aantrekken van be doelde particuliere auto's, mits tij dig gevraagd, daar in de praktijk maar weinigen zich zelf voor het vervoer komen aanbieden. De heer Klaasse lichtte verder nog toe, dat oen nieuwe regeling is ingevoerd betreffende het gebruikmaken van de Oosterscheldebrug. Via de Zeeuw se Sportraad zou nl. een reductie word engegeven van 20 cent per re tour voor maximaal 15 personen, hetgeen dus in de praktijd neerkomt op f 3 per reis en bij 20 uitwedstrij den op in totaal f 60. Bij het huidige begrotingstekort overigens een te verwaarlozen onbelangrijk bedrag. De heer Klaasse deelde verder nog aan de leden mede, dat het bestuur gedacht had om Dreischor II in de zaterdagmiddagcompetitie in te la ten delen. Bij navraag bleek echter - ondanks de hieraan verbonden fi nanciële voordelen - dat in Dreischor bijzonder weinig animo voor het voetbal op zaterdag bestaat en dat men hierop dan ook maar niet is in gegaan. Nadat het punt „particulie re auto's" nog uitvoerig was bespro ken, werd de begroting ongewijzigd goedgekeurd. De elftalcommissie Van de elftalcommissie, die tot dusver bestond uit A. P. Verjaal, J. J. Schot, J. J. v. d. Linde, Th. Nuij- ens en J. van der Linde, was alleen laatstgenoemde op de vergadering aanwezig. De heer J. J. v. d. Linde (Langeweg) bleek inmiddels als commissielid bedankt te hebben ter wijl de heren A. P. Verjaal en J. J. Schot er ook niet veel meer voor voelden en bij informatie hun plaats beschikbaar stelden. Na uitvoerig over de aktiviteiten van deze com missie te hebben gesproken werd na stemming een nieuwe elftalcommis sie gekozen welke voor het nieuwe seizoen zal bestaan uit J. v. d. Linde, L. A. v. d. Werf en een bestuurslid, wat nog nader wordt aangewezen. Bestuursverkiezing Bij de gehouden bestuursverkie zing werden de aftredende bestuurs leden, t.w. Th. Nuijens. 2e commis saris en secretaris A. M. Klaasse herkozen. Zij kregen ieder 11 stem men. Het huidige bestuur ziet er nu als volgt uit: D. J. v. d. Kasteele, voorzitter; A .M. Klaasse, secretaris; K. L. v. d. Werve, penningmeester en Th. Nuijens en Fr. Roggeband, comissarissen. Nog geen feestavond Voor het houden van een feest avond bleek wel belangstelling te bestaan doch de hieraan verbonden hoge kosten veegden het plan als het ware van tafel. Bovendien bleek er weinig animo onder de aanwezige leden te bestaan om in een te vor men feestcommissie zitting te nemen. In het komende seizoen zal de heer S. de Vlieger weer als juniorenleider optreden. Eén voorstel van het be stuurslid Th. Nuijens om de dona ten rsbijdvagen van f 3,50 te verho gen lot f 5 werd aangenomen. Om dat de gelden reeds zijn geïnd zal deze verhoging pas het seizoen 1967- '68 van kracht worden. Op voorstel van de secretaris zul len de aanvoerders van de elftallen voortaan een gele band moeten dra gen, hetgeen overigens door de voet balbond verplicht is gesteld. Een discussie ontspon zich daarna nog rond het punt vrije toegang voor de dames van spelers, hetgeen overi gens bevredigend werd opgelost. Een voorstel om aan spelers, welke een auto ter beschikking stellen voor het spelen van uitwedstrijden, een ver goeding van f 5 beschikbaar te stel len exclusief vergoeding van brug geld werd goedgevonden. Tenslotte werd Hans Geelhoed bereid gevon den wekelijks de spelerskaarten te bezorgen. Het was al heel laat ge worden toen de wnd. voorzitter de vergadering sloot. Tiveelingeii FALL RIVER (Massachusetts*, 27-S. In de plaats Fall River in de Amerikaanse staat Mas sachusetts zijn zaterdag twee lingzusters in hef huwelijk getreden met tweelingbroers. Om het de ambtenaar van de burgerlijke stand nog moeilij ker te maken, traden de twee bruiden, - de 21-jarige Jane Frances en Jean Frances Sil via - nog op als eikaars ge tuigen. Om onderlinge mis verstanden te voorkomen ver trokken Jane en Robert na de plechtigheid naar de staat New York, terivijl Jean en An- tone voor hun huwelijksreis naar Bermuda gingen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Zunderl: kand. A. M. van Zweeden, Goes, die be dankte voor Surhuisterveen; het be roep van de Gen. Synode als zen- dingspred. op Timor (Indon.): C. W. Oppelaar, laatstelijk pred .te Vijf huizen. Bedankt voor Vlagtwedde: C. J. Amesz, Rijk; voor Surhuisterveen: kand. K. J .Inberg, Cornjum (Fr.). Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te London en Watford (Ont., Canada): D. de Jong, Bramp ton (Ont., Canada), voorheen te Ge- nemuiden. Aangenomen naar Musselkanaal kand. J. A. Petter, Ede, die bedank te voor Avereest-Dedemsvaart, Fer- werd-Hallum, Garrelsweer en voor Zoutespui. DJAKARTA. Tween Nederland se experts zpn onlangs in Indonesië gearriveerd in het kader van de Ne derlands-Indonesische technische sa menwerking, zo wordt van officiële züde vernomen. Eerst onderzoek naar mogelijke oorzaken VOETBAL K.N.V.B. Zomeravondcompetitie Rayon Zierikzee Heden (maandag)avond wordt ge speeld: V.A.B.-Smit en Bolnes (7 uur, scheidsr. Th. Sies, beslissingswed strijd om de 2e en 3e plaats). Afdeling Zeeland Zaterdag voetbal le klas: Bruse Boys-Beren 1-1 Spui-MEVO 2-1; Bevelanders-Arne- muiden II 1-1; VCK-Middelburg V 4-0; Wissenkerke-Kats 3-0; Zaam- slag-Kloetinge 0-2. 2e klas A: Brouwershaven-Kloe- tinge, III 3-3; Duiveland-WIK 2-4; 's Heer Arendskerke-Wolfaartsdijk II 5-3; Krabbendijke II-Bruse Boys II 5-1; Yerseke II-Heinkenszand 2-4. Junioren. Groep A I: Zierikzee A I-Seroos- kerke A I 7-1; DFS A-Nieuwdorp A I 4-2. Groep A III: Wolfaartsdijk A I- Zierikzee A II 3-1. Groep B IX: DFS B I-Brouwers- haven B I 1-5; WIK B I-Renesse B I 2-3. Groep X: Bruse Boys B I-Zierik- zee B II 6-0; Zierikzee B I-MEVO B I 22-0. VOETBAL DFS B I-Brouwershaven B I 1-5 Volop voetbalsport zaterdagmid dag ende B-tjes beten de spits af met hun wedstrijd tegen -Brouwershaven. ADVERTENTIE Stoeisterk wollen truitje, met nylon versterkt. I n rood, groen, wit en blauw. Maat 92 t/m 116, prijs f. 12,95 - f. 15,95. 100% nylon Helanca broek met leuke knoopjes. Licht- bruin-wit, zwart-wit en bleu- wit geblokt. Maat 86 t/m 104, prijs f. 13,95 - f. 16,25. de grote gebreide kindermode Vraag giote. frisse kleurenfolder aan uwjeverancierj>fj»a^ 'Deze Delana broeken zijn vervaardigd uit ~Stkalon' garens. Twee geheel verschillende voorhoe des deden de balans tenslotte over slaan naar de ploeg die net minst in de aanval was, doch die van de legio fouten in de achterhoede van de thuisclub een gretig gebruik maakte. De DFS-aanval, voorzien van goede spelertjes, was te veel doorspekt van individueel spel en dat zette geen zoden aan de dijk. Hans Kik opende de score na een fout in de achter hoede van DFS (0-1). Jopie Roos schoot van verre de gelijkmaker in het doel (1-1), en toen kreeg Sietse Keizer de bal voor het inleggen doordat de DFS-keeper finaal over de bal heenschopte bij zijn uitloop manoeuvre (1-2). Kort voor rust op nieuw een fout in de verdediging der thuisclub hetgeen Sietse Keizer opnieuw geen problemen bracht (1-3) Na de rust heeft DFS lange tijd voor het Brouw-doel geopereerd, doch te egoïstisch spel hield successen terug. De enkele uitvallen der Brouw-spe- lertjes waren levensgevaarlijk en van de zwakke DFS achterhoede wist Nico van Nieuwenhuize twee maal te profiteren, zodat de eind stand 1-5 werd. SKNWK B I-SVOWK B I 8-0 SKNWK heeft de eerste thuiswed strijd tot een goed einde weten te brengen door het bezoekende SVO WK met een klinkende 8-0 neder laag naar Ouwerkerk terug te stu ren. Het eerste doelpunt kwam al na 6 minuten tot stand. Doelman Dekker van de gasten aarzelde om in te grijpen en De Rij- ke wist toen niet anders te doen dan in eigen doel te plaatsen (1-0). Enke le minuten later bracht Bom de stand op 2-0 en nog voor de rust was het Jan Thiery die er 3-0 van maakte. Doelman Jan v. d. Zande had maar weinig in aktie behoeven te komen, want de Ouwerkerkertjes waren maar zelden gevaarlijk. In de tweede helft werd het overwicht van. de blauw-zwartjes nog beter tot uit drukking gebracht dan in de eerste speelhelft. Er waren nauwelijks twee minuten gespeeld ioen Piet Sloote- maker de stand op 4-0 bracht. Het was nu alles SKN-WK wat de klok sloeg en de gasten moesten vaak met kunst en vliegwerk hun doel schoon houden, Toen Piet Stoutjesdijk schuin voor hot doel stond wist hij aieruit toch een vijfde doelpunt voor Nieuwerkerk te maken (5-0). Uit nog moeilijker positie scoorde de van Zierikzee naar SKNWK overgeko men Peter Goedegebuure langs de paal (6-0). Nog had de thuisclub er niet genoeg van en het arme SVO WK moest lijdelijk toezien dat Rien Stoutjesdijk alleen op Dekker af ging hetgeen 7-0 betekende. Uit een schermutseling voor het Ouwerkerk- se doel bracht Piet Slootemaker de stand op 8-0, hetgeen de eerste over winning voor SKNWK betekende. KORFBAL NOAD I-THOR I 2-4 Onder ideale weersomstandigheden werd zaterdagmiddag onder leiding van scheidsrechter H. C. Braam de destijds met de stand 1-2 gestaakte korfbalwedstrijd tussen NOAD I en THOR I uit DLrksland overgespeeld. Het was jammer dat de blauw-wit- len voor deze ontmoeting niet wat sterker konden aantreden want an ders had er waarschijnlijk nog wel een gelijk spel ingezeten. Nadat en kele felle aanvallen van NOAD wa ren afgeslagen was het Thor, dat na 7 minuten spelen de leiding nam. L. Vcrolme had zich keurig vrijgespeeld en wist de hem geboden kans feilloos te benutten (0-1). Nauwelijks vijf mi nuten later was het al twee nul voor de wit-zwarte Dirkslanders. P. Jon ge ja a had zich links van de paal op gesteld en zijn ver cn hoog schot verdween in de NOAD-korf (0-2). Ondanks deze tegenvaller kwam NQ AD toch vaak tot aardig spel, zon der dat dat evenwel tot doelpunten leidde. Het aanvalsvak van Thor was /rij gevaarlijk, doch NOAD verde digde sterk. Hoewel de gasten onbe twist het beste van het spel wisten te behouden slaagde de thuisclub er toch nog in om.de eerste helft tegen te scoren. Een verdedigingsfout van Gerrit van Poortvliet werd prompt afge straft. Van Poortvliet kon Kees Steendijk niet meer inhalen en na samenspel tussen Steendijk en Ju die' Waasdorp zag eerstgenoemde zijn kans schoon en doelpuntte onberis pelijk (1-2). Ook in de tweede helft was Thor de gevaarlijke-ploeg maar NOAD verdedigde ook nu weer puik en de blauw-witten werkten hard. Toen Thor een strafworp werd toe gekend was het L. Hameete, die het vonnis voltrok (1-3). Ondanks deze tegenvaller bleef NOAD goed vol houden en vooral de blauw,-witte da mes hadden het tegen hun lange te genstanders uit Fiakkee verre van gemakkelijk. Nadat C. Vermeulen de stand op 1-4 voor de gasten had ge bracht, leefde NOAD weer op toen de stand 2-4 werd. Mevrouw M. Ni- kerk-Goossens - de ijverige secreta resse van NOAD - had rechts van de paal een moeilijke kans, die zij evenwel in een fraai doelpunt om zette (2-4). Toen scheidsrechter Braam voor de laatste maal floot had NOAD eerval verloven van een ongetwijfeld sterkere tegenstander en was de competitie voor de blauw- witten definitief ten einde. Als waar nemers had de SDKB de heren M. v. d. Maas en A. P. Drijgers naar Drei schor gezonden, die gelukkig niets bijzonders behoefden te rapporteren. DFS A I-Nieuwdorp A I 4-2 Op het hoofdterrein van het sport park ..Van Zuijen" traden de A-ju nioren van DFS en van Nieuwdorp in het veld. De eerste wedstrijd van deze vroeger sterke ploegen is geen succes geworden en van samenspel was geen sprake. De eerste aanvallen waren voor de thuisclub doch voorlopig bleef suc ces uit. Bij de bezoekers viel het spel van Spijkers op die voor het aoel zeer gevaarlijk was. DFS kwam goedkoop aan het eerste doelpunt toen de keeper de bal in eigen doei werkte (1-0). Lang duurde de vreug de niet want het was Spijkers die de groen-witten naast de DFS-ers bracht (1-1). Opnieuw vocht de thuisclub zich naar een voorsprong (2-1). Het doelpunt werd gescoord door de Bilde vanaf de rechtervleu gel vanwaar hij de bal laag en hard inschoot. Na de rust hetzelfde spel- beeld waarbij Nieuwdorp moed put te uit een doelpunt van Spijkers dat ontstond uit een doorbraak waarna deze schutter met een sliding de bal achter keeper Kik schoot (2-2). DFS deed er toen een schepje op en de groene verdediging kreeg het kwaad te verduren. Doelpunten konden niet uitblijven en Kees Boogerd zorgde eerst voor 3-2 met een fraaie kopbal, waarna Adri de Bilde aan alle on zekerheid een einde maakte (4-2). Soldaat-vader KOBLENZ, 27-8. Zijn verantwoor delijkheidsgevoel als jonge vader en het feit dat zijn vrouio in het Zie kenhuis lag brachten een 21-jarige soldaat in Koblenz in een moeilijke situatie, waarvoor hij een niet-alle- daagse oplossing vond. Hij nam na- raeVijk na afloop van zijn verlof zijn dochterje van tien maanden mee naar de kazerne en spreidde daar een bedje op zijn eigen krib. De Ica- zerne-baby werd natuurlijk terstond onderwerp van aller gesprek en dat leidde ertoe dat de plichtgetrouwe soldaat-vader extra verlof kreeg om een passender onderkomen voor zijn kind le zoeken zolang de moeder nog niet voor de normale oppas beschik baar was. Het ongelukkige kind, maar meer nog de gehandicapte volwassene, die aan zg. stotteren lijdt, is in de ogen van zijn medemensen een heel vermakelijk figuur. Waar zouden laag-bij-de-grondse humoristen in spiratie moeten opdoen als er geen stotteraars waren? Wat zouden de lieden die de lolligste thuis zijn en die b{j familiefeestjes zo mooi ko mische voordrachten voor één heer" kunnen opzeggen, moeten beginnen wanneer zy zouden afzien van het blijkbaar oer-komische stottereffect? Meer jongens dan meisjes Het nadoen van mensen die stot teren is bijna even leuk als het na doen van dronkemanspraat en daar om wordt er voor de grap ijverig ge perst en gesteund, worden er letter grepen herhaald en dan met een plof het bedoelde woord eruit geslingerd. Dit is tenminste zo in het algemeen de voorstelling over de gang van za ken bij het vreemde verschijnsel, dat stotteren wordt genoemd Wanneer men dit eigenaardige fe nomeen nu wat wetenschappelijk tracht te bestuderen bij kleuters en jonge mensen die er inderdaad mee te kampen hebben (het zijn tegen woordig o.a. psychologen en psychi aters die zich met deze studie bezig houden) dan blijkt al spoedig, dat dc bedoelde spreekstoornis nog heel wat méér omvat en ook dat er bij de een heel andere moeilijkheden aan ten grondslag liggen dan bi?" de an der. Volgens een Nederlands zenuw arts, die zich in dir onderwerp heeft verdiept, is het stotteren meer een kwaal van jongens dan van meisjes; bi? het begin van het lager onder wijs lijdt ongeveer twee procent van de jongens er aan en slechts een kwart procent van de meisjes. Als de volwassenheid begint heeft nog slechts een kwart procent van de jongemannen er mee te tobben, bij de anderen is het overgegaan. Afwachten Het betreft wel allereerst een af wijking die bij de jeugd wordt aan getroffen, oudere personen vertonen soms resten van stotteren dat zij als kind hebben gehad: voornamelijk bij emotie komt dit dan weer tevoor schijn. Tot nu toe wordt er door pe dagogen en artsen zeer verschillend geadviseerd ten aanzien van de be handeling van dit euvel. Er zijn voorstanders van spraakles (te geven door een logopedist), ande ren zien in het stotteren vooral een uiting van nervositeit, zij menen dat de stotteraar allereerst psychische therapie behoeft. Het ontbreekt ook niet aan deskundigen die liefst maar een afwachtende houding tegenover deze spreekstoornis aannemen en die voorshands niet tot enige behande ling willen overgaan. Wanneer deze laatstbedoelde hou ding niet berust op gebrek aan be langstelling, maar wordt ingegeven door kiese voorzichtigheid en ge paard gaat met nauwkeurige obser vatie van de patiënt en de ontwik-- keling van zijn spraakvermogen, dan is hier zeker wel iets voor te zeggen, althans zolang het nog niet Is gelukt voor alle gevallen een pas sende verklaring en een duidelijk in zicht over de oorsprong der stoornis te vinden. Met het schematisch toe passen van een bepaalde handelwijze kan namelijk schade worden toege bracht. Conflictsituaties Zo komt het bijvoorbeeld wel voor dat ouders of leerkrachten of nog anderen een kind juist storen bij het spreken doordat zij voortdurend zijn aandacht er op vestigen met voor zeggen en verbeteren. De onbevan genheid waardoor vooral kinderen vóór de schoolgaande leeftijd zonder moeite allerlei dingen, ook praten spelenderwijs" kunnen leren, is een waardevol iets, dat niet lichtvaardig mag worden verstoord door er voor tijdig een bewuste wijze van hande len voor in de plaats te willen bren gen! oorzaken voor het stotteren. In dat geval bestaat er i>aak een overgang naar het zogenaamde broddelen of brabbelen, d.i. hetzelfde onnauw keurige spreken waarmee menig jong kind begint en dat door verkeerde opvoeding aanleiding tot een onvol doende spreekvaardigheid kan ge ven. Het goede voorbeeld Niet voor niets raadde dr. Maria Montessori de ouders aan om de kromme, verbasterde eerste woord jes van hun kleuter niet na te bau wen (ook al klinkt dat nog zo ver makelijk), maar het kind uitsluitend juiste woorden en zinnen ,op cor recte manier uitgesproken, te laten horen. Dit behoeft niet door onzette- lijk voorzeggen of verbetreen te ge beuren (zie boven), het nauwgezette spreken van de ouders moet alleen maar dienst doen als materiaal waar het kind zelf mee kan leren omgaan. Er kunnen velerlei combinaties- van oorzaken voor het stotteren zijn. Zo kunnen ongunstige omstandighe den in het huisgezin waardoor ner- vzusheid heerst en verkeerde spraak -opvoeding samengaan met bijvoor beeld een te geringe verstandelijke begaafdheid van het kind of met een aanleg voor epilepsie. Het is in alle gevallen van stotteren dringend ge wenst, dat een eventueel samenstel van factoren zo zorgvuldig mogelijk wordt ontleed, voordat er wordt overgegaan tol het geven van bijzon dere spreeklessen, tot het geven van geneesmiddelen of andere therapeu tische handelwijzen. Dr. Alfreda Briedé. GRINDEWALD, 29-8. Drie jeug dige Zwitserse bergbeklimmers zijn, tijdens de terugkeer van de top van de Jungrau, in een ravijn van 500 meter diepte gestort. De 18-jarige Hans-Rudolf Huwy- ler en de 19-jarige Elisabeth Albiser verloren hierbij het leven. De 19-ja- rige Rudolf Frankhauser liep ernsti ge verwondingen op. Vaccin tegen mazelen? MARBURG, 27-S. Een Westduitse farmaceutische onderneming heeft zaterdag meegedeeld, dat zij na vijf jaar speurwerk een vaccin legen ■Mazelen heeft ontwikkeld .Het mid del zou, te beginnen in de derde maand na de geboorte, de kinderen- in een drietal injecties met een tus sentijd van vier tol zes weken moe ten worden toegediend. Hoewel mazelen over het algemeen beschouwd wordt als een onschuldi ge kinderziekte, doen zich gemid deld in 66 van de duizend gevallen complicaties voor die kunnen leiden tcl longontsteking en beschadiging ven het centrale zenuwstelsel. Nederlander in Australië omgekomen PERTH, 29-8. De uit Nederland 'ttkemstige 37-jarige voorman Hen-' drick de Haan, die in dienst was van de gemeentedienst van Bassendean in Australië, is bij werkzaamheden in een put geëlektrokuteerd. De Haan, die getrouwd was en vader van drie kinderen, was in de put af gedaald om een elektrische motor te controleren. De put dient om water uit een afvoerkanaal naar een nabij gelegen sportveld te voeren. HANOI, SAIGON. Bij gevechten in de Zuidvietnamese provincie Ba Ria op 17 en 18 augustus hebben meer dan 500 Australiërs de dood gevonden, zo meldt het Noordvietna- mese persbureau uit Vietcong bron. UTRECHT. Een kettingbotsing bij het verkeersplein Oudenrijn op de aanlooproute vanuit Arnhem heeft een dede geëist. Het is de 42- jarige mejuffrouw G. A. Qualm uit Wijk bij Duurstede. Intussen bestaan er wel degelyk bepaalde gevallen van stotteren waarbij de oorzaak van de kwaal te achterhalen is en waar dan een spe ciale handelioijze kan worden inge- stelcl. Zo bijvoorbeeld het stotteren van sommige kleuters oj pubers die nI„n7ft,Tur,T orrill7i/rl\T in een conflictsituatie engezapsmoe,- INGEZONDEN STUKKEN lijkheden verkeren: in dergelijke ge-, vahen kan met psycho-therapie ivel resultaat worden verwacht. Ook echte organische afwijkingen in het centrale zenuwstelsel zijn daarnaast wel eens op te sporen als HET LYCEUM (V) De New York Times heeft maan dag op de voorpagina gemeld dat hoge militaire strategen, belast met het maken van plannen op lange ter mijn, er aan denken de Amerikaanse strijdkrachten in Vietnam de komen de anderhalfjaar uit te breiden tot ongeveer 600.000 man. MARKTBERICHTEN Paardenmerkt Utrecht UTRECHT, 29-8. Op de Utrechtse paardenmarkt zijn 495 dieren aange voerd. De prijzen waren voor: luxe paarden f 1100-1700; werk paarden f 1075-1575; oude paarden f 780-1260; 3-jarige paarden f 775- 1075; 2-jarige paarden f 760-900; veu lens 300-600; hitten f 690-840. Slachtpaarden per kg geslacht ge wicht f 2.80-3.40; jonge slachtpaar den pel" kg. geslacht gewicht f 3.40- 3,90. De handel was kalm. Granen cn peulvruchten ROTTERDAM. 29-8. Maandag werden op de Rotterdamse graan- bcurs de volgende prijzen genoteerd af boerderij: Nieuwe oogst: groene erwten tot f 45,00; schokkers tot f 45.00; capu- cijaers tot f 60,00. Bij het lezen van de stukken van de heren Assendorp en De Bruvne heb ik iets gemist. De lieer Assen dorp gaat redeloos te keer tegen ie mand die zijn kinderen uit godsdien stige overwegingen confessioneel on derwijs geeft. Maar. mijnheer de redakteur. ver geet hier dc heer Assendorp niet iets. Fr zijn namelijk drie redenen om zijn kinderen naar een andere school te sturen: primo: omdat het onder wijs slecht is, secundo omdat men de voorkeur geeft aan confessioneel onderwijs en tertio uit prestige over wegingen (de buurman stuurt zijn '.con naar Goes, dus ik ook). Het zal iedereen duidelijk zijn dat de laatstgenoemde reden verwerpe lijk is. maar bij de eerste twee gaat het om de toekomst van het kind, en wanneer het onderwijs van een school zeer slecht is. dc coördinatie tussen de leraren nihil en de intri ges niet van de lucht, terwijl de ouders, die geen vertrouwen meer hebben in dc beslissingen van de vergadering een nieuwe lerarenver gadering wensen, gaat het niet aan. ia is het zelfs belachelijk om zijn kinderen goed onderwijs, twintig minuten verderop 'te ontzeggen. En dit alles alleen om een school in stand, te houden. Het lijkt me voor dc heer Assendorp dc moeite waard te óverwegen dat, door goed onder wijs le geven, een school zichzelf in stand moet houden. J. Ph. P. STENGER Haamstede. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 5