G.S.: „Voorzichtig financieel beleid voor Bruinisse is geboden" Wat dan in Vietnam Vergadering gemeenteraad Raadslid dient plan in om te komen tot aanleg van jaehtsteiger BKUINISSE, 29-8. In de vrüdag- avond gehouden vergadering van de gemeenteraad van Bruinisse was de heer C. Kik (S.G.P.) wegens verbJ(jf in het ziekenhuis afwezig. Bü de ambtshalve mededeling die de voor zitter burgemeester C. H. van de Linde, daarvan doet voegt hij zijn wensen voor een spoedig herstel. Bij de ingekomen stukken is een schrijven van het provinciaal be stuur van Zeeland, waarbij de wij zigingen in de gemeentebegrotingen voor 1965 en voor 1966 worden goed gekeurd. Ged. Staten schrijven daarin onder meer: „Nu, door bij laatst genoemde wijziging tot een bedrag van f 13.700,- te beschikken over de z.g. conjunc tuurreserve in de dekking van de te korten tot en met 1965 is voorzien, meenden wij onze beslissing omtrent eerder bedoelde op dat begrotings jaar betrekking hebbende wijzigin gen niet langer te moeten aanhou den. Een soortgelijke overweging ligt ten grondslag aan onze beslissing op voormelde wijzigingen van de be groting voor 1966. Wij mogen u ech ter niet verhelen, dat het voor 1966 geraamde en door beschikking van het restant van de algemene woning reserve gedekt tekort ad f 24.600,- on9 met zorg vervult. Het komt ons voor, dat bij deze stand van zaken aan een zeer voor zichtig financieel beleid niet valt te ontkomen". Ook de raad is in zijn geheel over tuigd van de noodzakelijkheid van een voorzichtig financieel beleid. De heer J. van der Wekken, is be reid het door hem bewoonde woon huis met erf tegen f 12.500,- van de gemeente te kopen. Het betreft een woning aan de Prins Bernhardstraat waarvan er al meer door bewoners gekocht zijn. Daar de prijs door een makelaar is getaxeerd (terwijl andere bewoners eenzelfde prijs hebben betaald) stemt de raad na enige aarzeling toe, het woonhuis voor genoemde prijs aan de heer Van der Wekken te verkopen De voorzitter deelt mede, dat een andere bewoner van datzelfde blok, de heer C. Verspoor-Koster naar een ratiobouwwoning zal verhuizen. B. en w. zijn voornemens het dan leeg komende huis aan de meest biedende bij inschrijving te verkopen. De heer Van de Velde zegt al eer der te kennen gegeven te hebben te gen deze handelswijze ite zijn, omdat dan a LI een kapitaalkrachtige perso nen in het bezit van een huis kunnen komen. Rijtoer bejaarden Ingekomen is een verzoek van het Rijtoercomité Ouden van Dagen tot aanzuivering van het tekort van de rijtoer over 1966 over te gaan, door aldus een voorstel van b. en w. de subsidie (nu f 350.-) op te voeren tot f 500,-. De heer Jumelet (CHU) vindt het jammer dat dit voorstel ter tafel komt. Het rijtoercomié had de be schikking over f 1200,-. Hij had lie ver gezien, dat men met deze f 1200,- rond had kunnen komen (een en an der in het licht van de zorgelijke ge- meentef inanciën) Na enige diskussie hierover, waar bij wethouder Van Gilst aanvoert dat enige jaren tevoren de subsidie in het geheel niet werd aangespro ken, besluit de raad het voorstel van b. en w. te aanvaarden en voor 1966 een subsidie aan het comit' te ver lenen van f 500,-. Van de heer M. Jumelet Az„ ver-t tegenwoordiger van het bejaardenco mité dat de bejaarden middagen or ganiseert is een verzoek ingekomen om de subsidie dat thans f 150,- be draagt eveneens te verhogen tot f 500,-. Medegedeeld wordt dat in 1965 22 middagen zijn gehouden en dat inkomsten die vroeger werden verkregen uit verhuur van een kof fiemachine thans zijn vervallen. B. en \v. stellen voor op dit verzoek, afwijzend te beschikken. Dit comi té heeft in 1966 ook een reisje geor ganiseerd, dat was onnodig, er is een reiscomité en twee comité's zijn niet nodig. Het betreft voor 80 °/o dezelfde bejaarden. De heer Jumelet (CHU) vindt deze redenering niet juist, dit comité or ganiseert de bejaardenmiddagen, als men de één sqbsidieverhoging toe kent, moet men het de ander ook doen. Het voorstel van b. en w. wordt aangenomen met alleen de stem van de heer Jumelet tegen. Het voorstel tot beschikbaar stel ling van een krediet ad f 414,- t.b.v. de aanschaffing van materiaal voor het muziekonderwijs aan de chr. school voor gewoon lager onderwijs gaat zonder discussie onder de ha mer door. Aangenomen wordt ook het voor stel tot het opzeggen van een aantal huurovereenkomsten in verband met de sloop van opstallen aan de West straat (boerderij familie Goud zwaard). De heer Jumelet stelt voor de huurovereenkomst wel op te zeggen, per 1 januari 1967, maar de gegadig den gelegenheid te geven telkens op nieuw in te huren, tot dat definitief zeker is, dat men met bouw aldaar kan beginnen. Dat voorkomt rente verlies voor de gemeente. Op voor stel van de heer De Koning wordt de termijn, waarvoor men telkens kan inhuren, op twee maanden be paald. Bij punt 7, verder voorkomende zaken, worden achtereenvolgens be noemd als schoonhoudster van het gymnastieklokaal mevrouw A. Bal- Moors met 4 stemmen (2 stemmen werden uitgebracht op mevrouw Van der Spek-Bevelander) en tot stoker c.s, van de centrale verwarming van genoemd gebouw de heer D. W, Bal (met algemene stemmen). De vier woningen aan het kerkplein, eigen dom van de familie Capelle, waar vroeger het Gasthuis stond, kunnen door de gemeente worden aange kocht. Met algemene stemmen wordt hiertoe besloten. Aan A. Schilperoort wordt 160 m2 grond verkocht voor garagebouw achter de woningen aan de Delta straat. De heer Van de Velde wil geacht worden -te hebben tegen ge stemd. Van de hoer C. Deurloo moet aan het Kerkplein c.q. de Dee 60 m;- grond worden gekocht, aldus wordt besloten, terwijl de voorzitter ook zou willen overgaan tot aankoop van de tuin van de heer A. A. Bal in de Dreef, ter realisering van een in structiezwembad achter het gymna stieklokaal. De heer Jumelet heeft altijd al geijverd voor een zwembad (ook een instructiebad) langs de wa terkant en is nog steeds tegen een zwembad in de Dreef. De heren De Koning en Hogerheide vinden de vraagprijs voor de tuin te hoog. Over dit voorstel staken de stemmen. Dé voorzitter waarschuwt de leden dat b(j verwerping van het voorstel de uitvoering van een instruètie- zwembad zeker voor 5 jaar van de baan zal zijn. De heer Jumelet zegt, dat de nieu we raad wellicht straks met enthou siasme zal gaan werken om een plan voor een zwembad in de Werkhaven te realiseren. Van Ged. Staten is bericht ontvan gen, dat nog geen gelden beschikbaar kunnen worden gesteld voor de ge deeltelijke inrichting van de Rijks- we rkh a ven tot jachthaven. Plan jachtsteigers Het raadslid Jumelet heeft naar aanleiding van het verwerpen van het plan van de Rotterdamse zaken lieden, om voor particuliere rekening een aantal jachtsteigers te bouwen, aan de raad een tweetal stukken toe gezonden met de volgende voorstel len: a. een stichting in het leven te i'oepen, tot exploitatie van een ge meentelijke jachthaven, het kam peerterrein en de zomerwoningen in één stichting; b. een jachthaven aan te leggen, volgens een door hem ingezonden ge-, detailleerde beschrijving voor het maken van jachtsteigers te maken van hetzij gekochte, hetzij door de plaatselijke middenstanders te ma ken pontons, en De heer Hoogerheide vindt het plan Jumelet waardeloos, omdat de laatste regel van het schrijven sug gereert de pontons in de winter weg te nemen. Ook de heer De Koning vindt dat ondoelmatig. Jumelet is van mening dat het op verschillende plaatsen gebeurt, maar -wil men de pontons laten liggen dan vindt hij het ook goed. De praktijk zal wel uitwijzen wat er dan gebeurt. De heer Van de Velde twijfelt aan de uivtoerbaarheid voor een prijs van f 41.000,-, zoals in het schrijven van de heer Jumelet wordt voorgerekend. Tussen de heer Jumelet en de voor zitter ontspint zich een gesprek over de lengte en de dikte van de palen. Het kriterium is echter de mede werking van het hoofd van de Del tadienst, hoofdingenieur P. A. van de Velde. De voorzitter heeft een onder houd met deze heer aangevraagd, maar dit kon tot dusver nog niet plaats vinden en ook enkele stukken die de heer Jumelet nog nodig heeft om de stichting die hij in het leven wil roepen levensvatbaarheid te ge ven, moeten van de Deltadienst afko men. Besloten wordt in een volgende vergadering opnieuw over een en ander te spreken. Verder zijn door de heer Jumelet een aantal schriftelijke vragen ge steld: a. over de abri bij het Deltakan toor Noorddijk; b. over het herstel van het weg dek van de havendijk van Joh. Otte tot het Deltakantoor; c. over de verzakte betonglooiing aan de haven; d. over de verlichting van de ijs baan; e. over de verlichting van het to renuurwerk; f. over de exploitatiekosten van het gymnastieklokaal en ten slotte over de mogelijkheid van het maken van steigers voor jachten oostelijk van de Grevelingendam en noorde lijk van de toegang tot de sluis. a. de abri, of wat daarvoor zal moeten doorgaan komt er nog voor de winter; b. bij de Centrale Dienst zal wor den aangedrongen op bespoediging van de uitvoering van het maken van een nieuwe slijtlaag over het weg dek, noodherstel zal plaatsvinden. c. over de betonglooiing doet la ter in de besloten vergadering de heer Van de Velde enkele medede lingen, waarbij spoedige uitvoering gegarandeerd wordt. d. de verlichting van de ijsbaan, zal nog voor de winter worden uit gevoerd en aan de verlichting van het torenuurwerk zullen verbeterin gen worden aangebracht. Het is moeilijk nu al cijfers te ge ven, over het gymnastieklokaal. Het Rijk fourneert zelf niet het kapitaal, wel het grootste deel van de exploi tatiekosten. Bij de begroting 1967 zullen nadere cijfers hierover gege ven worden, terwijl de eventuele mógelijkheid om jachten te leggen langs de dam van de sluis en de Gre velingendam nader onderzocht zul len worden. Rondvraag De heer De Koning verzoekt het strandje langs de werkhaven van stenen te zuiveren. De heer Jumelet vraagt nadere in1- lichtingen over de aankoop van de materialenloods van. Domeinen, in dertijd aan de kop van de Lange Dam in gebruik bij de Rijksbeton- ning en in hoeverre hier machinefa briek Maaskant benadeeld is. De voorzitter zet nader uiteen hoe een en ander zich heeft toegedragen en b. en w. verklaren zich op een vraag van de heer Hoogerheide be reid om samen met de heren Maas kant een en ander nader door te spreken. Van achteruitstelling of be nadeling is geen sprake. In een volgende vergadering zal nader hierover worden gesproken. De heer Van de Velde vraagt na dere inlichtingen over may fair. Hij heeft gewaarschuwd voor de ruiten van het leslokaal dat htans voor de Chr. school op het sportveld gebouwd wordt, spreekt er zijn spijt over uit, dat de sportcommissie daarbij niet is ingeschakeld, vraagt meer aandacht voor het vegen van de straten, spe ciaal de hoofdstraten, en wijst op het vele onkruid dat groeit op het bouw terrein op de plaats waar de Land- bouwhuishoudschool moet komen. Tijdens het mosself eest zijn bescha digingen aangebracht aan de afras tering van de velden op het sport veld en hij spreekt er zijn verwon dering over uit, dat de commissaris der koningin nooit naar het mosst\- feest op Bruinisse komt terwijl zijn voorganger dat wel deed. De voor zitter zal met Mayfair opnieuw con tact opnemen, voor het veilig stellen van de ruiten van het leslokaal zul len maatregelen genomen worden, aen tijdelijk gemeentewerkman is in dienst genomen, in de Deestraat zul len in het park perkeerstroken wor den aangebracht, waardoor de riole ring intact kan blijven, terwijl de straat toch breder wordt, het veld dat als bouwterrein dienst doet voor de C.B.T.B. zal worden gezuiverd van onkruid terwijl de C.D.K. hem heeft meegedeeld, dat het niet ko men van de commissaris verband houdt met de vakantie van do kin deren. Wethouder Van Gilst vraagt aan dacht voor de riolering in de Acca- cialaan en omgeving, die Wellicht niet meer voldoende is voor de af voer van zoveel huizen als er nu staan. AMSTERDAM. Maandagmiddag zijn twee jeugdige delinquenten van 18 jaar uit de rijkswerkinrichting voor jongens aan de Oostelijke Han delskade in Amsterdam, het zg. Lloyd hotel ontsnapt. Loena-11 zendt foto's uit LONDEN, 29-8. De Russische maansatelliet Loena-elf is maandagavond om 21 uur Ne derlandse tijd begonnen met het uitzenden van foto's, zo heeft het Britse observatorium in Jodrell Bank bekend ge maakt. BLIK DOOR HET WERELD I VENSTER 7IER1KZE0, 2!'-8. Gisteren (inaandao)middag omstreeks vijf uur werd op het erf van de heer C. bij de Vaale in de Boerenweg brand ontdekt in een daar staande lüenioods. De loods en de hiernaast staande konijnenhokken brandden geheel uit. Zeven van de tien zich daarin bevindende konijnen kwamen in de vlammen om. Burgemeester D. W. Kastelein nam van deze ge legenheid gebruik om de brandweer bij het blussingswerk in actie te zien. Met enig onbehagen wacht men op diverse plaatsen in de wereld af wat president de Gaulle binnenkort over Vietnam te berde gaat brengen tij dens zijn bezoek aan Cambodja. De manier waarop de Franse staatsra dio en genationaliseerde t.'v. verslag brengen over Vietnam- Washington voelde zich al eens geroepen daar tegen te protesteren - laqt vermoe den dat de generaal weer eens zal aandringen op neutralisering van dit gebied, te beginnen door een ver dwijning van de Amerikanen. Het is een standpunt dat ter plaat se zal worden toegejuicht: Cambodja staat op slechte voet met buren Thailand en Zuid-Vietnam, maar is innig verbonden aan Peking. De Gaulles woorden zullen propagandis tisch zeker worden uitgebuit, waar bij men dan over het hoofd zal zien dat de Fransen indertijd krachtda dig Achter-lndië uitgebonjourd zijn na de vernietigende nederlaag bij Dien Bien Phoe. Het staatshoofd van deze zeer onvrijwillig vertrokken koloniserende mogendheid heeft ze ker als zodanig verder weinig reden om over de toestand hier met enig gezag te spreken. Wel kan hij op deze manier voor Frankrijk enige verloren sympathie terug zien te winnen, maar een se rieuze bijdrage tot oplossing van de Vietnamese oorlog valt van hem niet te verwachten. Volgende stap Die oorlog dreinst intussen maar voort. En is weer een beetje geïn tensiveerd nu de Amerikaanse bom menwerpers ook actief zijn gewor den in de gedemilitariseerde zone tussen noord en zuid, niet ten on rechte overigens want dal daarbij toestellen verloren gingen is op zich zelf al teken dat de noordelijken die demililarisatie al aan hun laars ge tapt hadden. En zo is men ongeveer zover ge gaan met uitbreiding van de strijd dat er nog maar haast één volgende slap over is: feitelijke invasie van Noord-Vietnam met troepen, die vol gens Nesweek al voorbereid en op handen is. (Dit blad, dal een systeem maakt van het voorspellen van nieuws, heeft daarbij niet zelden ge lijk maar ook vaak ongelijk gekre gen. De vraag is steeds welke Ameri kaanse stap de Chinezen nu net te gortig zal zijn, zodat ze zich actief met de strijd gaan bemoeien. Tot dusver heeft Washington het steeds bij hel rechte eind gehad door te stellen dat Peking zich toch bulten de oorlog zou houden. Maar het ge vaar dat door Chinese deelneming en de daar licht uit voortvloeiende Russische inmenging de Vietnamese strijd inderdaad opvlamt lot een we reldconflict met de twee machtigste staten tegenover elkaar, is weer een beetje toegenomen. Natuurlijk heeft president de Gaulle gelijk wanneer hij neutralise ring verkieslijker vindt. Een regel rechte vrede tussen Saigon en Ha noi zou nog prettiger zijn. En hele- maar plezierig was het wanneer Pe king opeens zijn wereldpolitiek om zwenkt tot een methode zoals die in cle rest van de wereld gebruikelijk is: d.w.z. niet altijd even aardig je gens elkaar, maar zonder spelen met regelrechte oorlogsdreigingen. He laas is er een dreigende kloof tussen wat. verkieslijk is en wat mogelijk is. Opzettelijk Er valt van alles aan te merken op het Amerikaans beleid. Het is zelfs zeer de vraag of het bombarderen van Noord-Vietnam nu wel de wijste riaatregel is geweest. Maar in prin cipe is het zo dat het Chinese com munisme - het duidelijkst is dat ge formuleerd door Lin Piao, nu offici eel de tweede man na Mao zelf - openlijk belijdt dat het uitbreiding zoekt en wel bij voorkeur door ge weld. Mei een dergelijke opvatting is geen compromis te sluiten, het enige wal men kan doen is capituleren of zo fel mogelijk verzet bieden. Waar bij dan het capituleren nog een zin loze bezigheid is, want als men Mao gunt dat hij Zuid-Vietnam bij zijn Noord-Vietnam trekt, waarom zou hij dan zijn rijk niet uitbreiden met Cambodja en Thailand? En wat heeft dan Maleisië nog in, te brengen tegen zijn steeds sterker wordende boven buur? Tinnen soldaten Er kunnen fantasieën bedreven worden met de theorie van de lin nen soldaatjes, waarbij één vallend figuurtje de hele rij meesleept; maar in dit geval is dat de officieel aange kondigde gang van zaken .Lin Piao immers beschrijft het als noodzaak dat net als in de Chinese revolutie het platteland de steden dwong mee te gaan in het communisme van Mao, ru de wereld de plattelanders (dat zijn de agrarische staten) ook de ste den (dat zijn de industriestaten van west-Europa, de Sowjcl-Unie, Japan en de V.S.) moeien omsingelen en dwingen via de maag zich naar de wil van de revolutionairen te schik ken. In die zin heeft Johnson gelijk als hij beweert dat het in Vietnam niet gaal alleen om dat kleine landje, waar dat hier een eerste barrière is opgericht legen de openlijke Chinese expansiedrang. Of Johnson dan de beste methode heeft gevonden om die barrière in stand te houden, kan verder slechts een academische vraag blijven, die van minder be lang is dan het feit dal hij in ieder geval iets heeft gedaan om Mao's (Lin Piao's) expansiedrift een halt loe te roepen. Staatssecretaris Westerhout stelt functie ter beschikking DEN HAAG, 29-8. Staatssecre taris YVesterhout (binnenlandse za ken) zal, in verband met de ontslag aanvrage van minister Smallenbroek tijn functie eveneens ter beschikking stellen. Minister-president Cals heeft dit direct na afloop van het gehouden kabinetsberaad meegedeeld. Tijdens het beraad was - zo deelde hij mee - gesproken over de door minister Smallenbroek ingediende ontslagaanvrage. De premier zei nog niets te kunnen zeggen over eventue le complicaties, die uit deze ontslag aanvrage kunnen voortvloeien, voor dat de koningin een beslissing heeft genomen. Met nadruk gewaagde de minister president van het respect van het kabinet voor de werkkracht en vol harding van minister Smallenbroek. De premier noemde de beslissing, die minister Smallenbroek genomen heeft geen kleinigheid. Geen druk van A.R. op aftreden Smallenbroek BEN HAAG, 29-8. Dr. W. F. Berg- huis, voorzitter van de ARP, heeft maandag met nadruk verklaard, dat 'uer door zijn partij geen druk op mi nister Smallenbroek is uitgeoefend cm af te treden. De heer Smallenbroek heeft zijn beslissing geheel naar eigen inzicht genomen, zo verklaarde hij aan het ANP. Er is geen georganiseerd collectief beraad van de ARP over deze zaak geweest. Er waren natuurlijk wel contacten en gesprekken geweest, en adviezen gevraagd en gegeven, doch dit had volledig incidenteel en in de persoonlijke sfeer gespeeld. Dr. Berghuis verklaarde voorts groot respect voor de beslissing van de heer Smallenbroek te hebben. Minder patiënten in ooglijders-Gasthuis UTRECHT, 30-8. Vorig jaar heeft het Koninklijk Nederlands Gasthuis voor Ooglijders in Utrecht 1.293 pa tiënten verpleegd met in totaal 26.121 verpleegdagen. Dit betekent een kleine teruggang ten opzichte van 1964 toen 1.327 patiënten werden behandeld. Het gasthuis had toen 28.713 verpleegdagen. Indien geen sprake is van een simpele toevals- fluctuatie moet de oorzaak waar schijnlijk gezocht worden in het toe nemende aantal oogartsen, dat klini sche werkzaamheden verricht in zie kenhuizen. De teruggang zou ook kunnen worden verklaard door de uitbreiding van het aantal medische faculteiten in ons land. Een en ander blijkt uit het jaar verslag van het Utrechtse Ooglijders Gasthuis. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND KRAGGENBURG. Bij Kraggen- burg (N.O.P.) is het echtpaar R. Dijkstra uit Marknesse door een ach terop komende auto aangereden. De 59-jarige vrouw was op slag dood. Haar man die de bromfiets, waarop ze samen zaten, bestuurde, werd vrij ernstig gewond. SCHIPHOL. Bij het opruimen van een oude Duitse bunker vlak - achter de dijk van de Ringvaart bij de Schipholbrug heeft een bulldozer een granaat opgeschept. Het betreft hier vermoedelijk een iüchtafweer- granaat. Het projectiel had een door snee van 15 cm en een lengte van circa 50 cm. ZANDBERG. In Zandberg, gem. Odoorn, is een landbouwschuur van de gebr. Hanenberg door brand ver woest. 100 hl koren, een maaima- chine, een zslfbinder en enkele klei ne werktuigen en gereedschappen werden een prooi der .vlammen. NIJMEGEN. Via de achterzijde van het pand is ingebroken in een boekwinkel in Nijmegen, waarvan de eigenaar ettelijke kostbare postze gels in de etalage had uitgestald. De inbreker zocht zorgvuldig de kost baarste zegels uit en verdween met een buit ter waarde van ruim f 40.000,-. VLAARDINGEN. De achttienja rige wielrijdster M. E. L., uit Vlaar- dingen die op de Sehiedamse dijk in Vlaardingen door een haar achterop komende vrachtwagen werd aangere den. is aan haar verwondingen over leden. SCHIPHOL. Het binnenlands luchtnet van de Nederlandse lucht vaartmaatschappij is maandagoch tend geopend. Om 06.40 uur vertrok liet eerste Friendship-toestel uit Maastricht met 7 passagiers aan boord naar Schiphol, maar in Eind hoven stapten er 14 in en aangezien er in Rotterdam nog 6 bijkwamen, terwijl er onderweg in totaal 4 uit stapten, arriveerde het toestel om 08.10 uur op Schiphol met 23 passa giers aan boord, een beladingsgraad van 66 procent. SCHEEMDA. Op de met knipper lichten beveiligde overweg in Heili ger! ce, op de spoorbaan Winschoten- Schcemóa. greep een personentrein in de richting Scheemda een Duitse personenauto. De bestuurder van de auto. de 54-jarige J. Bruns uit Leer werd met zijn zestigjarige echtge note D. G. A. Bruns-Schmidt uit de auto geslingerd. Hij was op slag dood Zijn vrouw werd met ernstige ver wondingen overgebracht naar het ziekenhuis in Winschoten. NIJKERK. Bij het betreden van zijn kantoor ontdekte de gemeente ontvanger van Nijkerk maandag morgen dat er tijdens het weekeinde was ingebroken. Er was een enorme ravage aangericht. De buit van de dieven schat men voorlopig op zes tot negenduizend gulden. Jubileum kastelein NIEUWERKERK, 30-8. Don derdag l september a.s. zal het vijfentwintig jaar geleden zijn dat de familie J. C. van Felius in het dorps-hotel-café „De Meebaal" te Nieuwerkerk zijn intrek nam .De heer van Fe lius kocht het café in 1941 van de heer W. van der Have, die het reeds in 1934 van de heer Jan de Witt kocht. De heer de Wilt lapte in het café acht jaar. Zijn voorganger was een zekere Metselaar, die in 1924 de Meebaal kocht van Joh. Lievense. Genoemde heer Lievense had het café even eens 25 jaar beheerd. Verdere gegevens ontbreken, maar wel is het de moeite waard om te vermelden, dat enkele eeuwen geleden, reeds in de 16e eeuw, de Lage Vierschaar van de Vierbannenpolder gespannen werd in deze herberg. Ver volgens is de Meebaal bekend uit de ramptijd, toen het ach tererf diende als aanlegsteiger bij hoog water. De heer van Felius herbergde in die dagen ruim 80 mensen. Ook had hij de eer H.M. Koningin Juliana met de Commisaris van de provincie Zeeland, wijlen jhr. y C. M. F. de Casembroot, van een koffiemaaltijd te voorzien. Bovendien heeft het café in de maanden na de ramp nog eens dienst gedaan als trouw zaal. Het was toen dest ijds het enige grote voor publiek toe gankelijke gebouw, dat geheel droog bleef. In de jaren, toen er nog geen verenigingsge bouw of Dorpshuis in Nieu werkerk stond, werden alle uitvoeringen van muziek, mondharmonicaclub en toneel vereniging hier gegeven, ais-I mede films getoond. Buitenlander steekt Amsterdammer met mes AMSTERDAM, 29-8. De politie in Amsterdam zoekt naar een donkere buitenlander, die gisteravond een mes trok en twee bromfietsers ver wondde, omdat een van hen hem bij het passeren even had geraakt. De man die het mes hanteerde zou zijn rechterhand in een gipsverband dragen. Zijn slachtoffers werden le lijk geraakt. Bij de 19-jarige J. P. Biesmeyer, die zijn gezicht met zijn handen beschermde werden talrijke pezen van beide handen doorgesne den. De jongeman kon tot nog toe niet verhoord worden. Zijn metgezel, de 20-jarige Vitali liep enkele steken in het hoofd op. Rode Kruis zendt weer goederen naar Turkije DEN HAAG, 29-8. Heden (dinsdag) ochtend 8 uur is de Kon. Luchtmacht voor de derde maal een vlucht be gonnen met een Friendship naar oost Turkije om goederen van het Ne derlandse Rode Kruis naar het rampgebied te vliegen. Deze keer be staat de lading uit 1.000 dekens, 4.500 blikjes babyvoeding en dertig grote kisten verbandmateriaal waaronder chirurgisch bestek. De totale waar de bedraagt ruim 17.000 gulden. Het Nederiandsehe Roode Kruis heeft vandaag ten behoeve van de slacht offers in Turkije goederen aange kocht ter waarde van ruim 30.000 gulden, waaronder vooral tenten en verder dekens. U kunt niet alles iveten! ALS U EEN JONG HONDJE KRIJGT, went dit het snelst aan een halsband als u die tijdens het eten omdoet. ALS U EEN HOND OF KAT STIPT OP VASTE TIJDEN ETEN GEEFT en direct daarna buiten laat, zijn ze spoedig zindelijk. EEN HOND LEERT U GEMAKKE LIJK GEHOORZAAMHEID door hem aan een lange lijn te laten dartelen en de lijn in te palmen als hij niet luistert naar zijn naam. Geef hem een beloning als hij zelf icomt. Het moet prettig zijn bij de baas te komen. GEEF GEEN VAN UW HUISDIE REN botjes van wild of gevogelte. Geef pas mergpijp en kalfsbot als de tanden goed ontwikkeld zyn na hel wisselen. AAN DE LIJN IS EEN HOND BRU TALER DAN LOS. Trek de riem dus niet strakker als u mensen en andere dieren passeert, maar geef uw tochtgenoot het gevoel vrij te zijn in doen en laten. GEEF HONDEN DIE OP MEUBELS KLEDEN OF KUSSENS KNAGEN een oude schoen en leid ze bij herhaling - daarmee spelend af. Smeer aangebeten plekjes in met een sterk ruikend poetsmiddel of geef ze op een andere manier een naar luchtje. LEER UW HOND AF TEGEN MEN SEN OP TE SPRINGEN door in zo'n geval „zitten" te commande ren en zonodig met één voet het onderste deel van zijn achterbeen tegen de grond gedrukt te houden. OVERMATIG BLAFFEN KUNT U INPERKEN door de hand om de snuit van de hond te houden tot hij stil is. Commandeer geen „stil" want dat lijkt op zit, maar zeg „nee" of „af". ALS UW HUISDIER NIET OP DE AANGEGEVEN PLAATS WIL SLAPEN, let dan eens op waar hy liever ligt en kies daar dichtbij een plaats voor mand of hok. ALS HONDEN VECHTEN, ga daar dan niet op af, anders denkt uw hond dat u hem komt helpen en valt hij agressiever aan. Roep hem terug, of werp er een kluit aarde of wat water tussen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 4