DE ZIERIKZEESCHE COURANT MONSTERBETOCINC RUSSISCHE AMBASSADE TE PEKING Verlanglijst prinses Margriet en verloofde Nederland voorop bij paviljoenbouw wereldtentoonstelling Door gebrek aan coördinatie: Stagnatie integratie Benelux Nationale trekpaardententoonstelling ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 30 augustus 1066 123ste jaargang Nr. 19G49 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: iannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cenl. Losse nummers 15 cenl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cenl per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Zierikzee: Afbraak zes Zuidhoek- woningen begonnen PEKING, 29-8. Het monsterdefilé langs de Russische ambassade in Peking, dat zondag was aangekon digd en twee een een halve dag duurt, is maandagochtend begonnen. In de omgeving van de ambassade hadden zich honderdduizenden Chi nezen verzameld. De „rode garde'" had de buitenlandse pers uitgeno digd en naar het zich liet aanzien zou het een volkomen gediscipli neerde demonstratie worden. De Russische ambassade werd maandag beschermd door een dikke haag militairen, die voor de toegang was opgesteld. In de omgeving wer den bovendien versterkingen in ge reedheid gehouden. Het ambassade personeel kon het terrein niet ver- lafen en het Chinese personeel werkte niet om te kunnen deelne men aan het grote „anti-revisionis tische festival". Toen de mee te voeren leuze „Weg met het moderne revisionisme" ge toond werd, riepen de rode gardis ten „Weg met het Russische revi sionisme". De ochtend was gewijd aan het omdopen van de „Fan Hsioe Loe", waaraan de ambassade is gelegen, in „Strijd tegen het revisionisme"- straat. Alle betogers hadden het klein rode boekje met de werken van Mao bij zich. Geen Russisch commentaar MOSKOU, 29-8. Een Sowjetrus- sische regeringswoordvoerder wilde maandag geen commentaar geven op Hongaren uitgeweken naar Oostenrijk WENEN, 29-8. Maandag zijn twee Hongaren met een tweezits-sport- vüegtuig „Trainer Master" naar Oostenrijk uitgeweken. Zij landden om half zes op het voormalige mili taire vliegveld van Parndorf in de provincie Burgenland en vroegen om politiek asiel. De twee mannen, 28 en 2ö jaar oud, zeiden hun vlucht al sinds, een jaar voorbereid te hebben en de afgelopen nacht op het vlieg veld van Dunaujvaros ten zuiden van Boedapest een toestel te pak ken te hebben kunnen krijgen. Zij vlogen op geringe hoogte naar Oos tenrijk. Het toestel zaL door de Oos tenrijkse autoriteiten aan Hongarije worden teruggegeven. de monsterdemonstratie bij de Rus sische ambassade in Peking. Hij wilde evenmin zeggen of de Sowjet- Ur.ie al besloten heeft te reageren. Vrijdag had men sterk geprotesteerd tegen een incident van vorige week maandag bij de ambassade in Pe king. De „Prawda" en de „Izwestia" gin gen maandag stilzwijgend aan de monsterdemonstratie voorbij. Weste lijke correspondenten die probeerden de Chinese hoofdstad op te bellen, kregen te horen dat de lijn was ver broken door beschadiging. Twee da gen tevoren kreeg men binnen vijf minuten uit Moskou verbinding met Peking. ADVERTENTIE DEN HAAG, 29-8. Nu de bruids tijd van H.K.H. prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven spoedig gaat aanbreken, mag het voor de hand liggen dat bü zeer velen het verlangen zal opkomen een blijk van hartelijk medeleven te geven. Zoals alle bruidsparen, die voor de eerste maal een eigen woning gaan inrich ten, koestert ook dit bruidspaar wen sen welke via een verlanglijst tot uitdrukking zijn gekomen. Waar de Rijksvoorlichtingsdienst reeds eerder meedeelde, dat geen na- ionaal geschenk zal worden aange boden, is - na overleg - een contact groep gevormd, welke betreffende de verlanglijst coördinerend en advi serend kan optreden. Deze groep be staat uit ir. C. Staf te Arnhem, me vrouw J. B. Ch. Bink-s'Jacob te Rot terdam, dr. F. J. M. A. H. Houben te 's-Gravenhage, mr. G E. van Wal- sum te Capelle aan de IJssel, teza men met Ch C. B. Baronesse Ben- tinck t'e Soest en ir. W. F. Tuininga te Amsterdam. Girorekening Langs deze weg kan ernaar wor den gestreefd dat bij de onafhanke lijk van elkaar naar voren komende initiatieven de betrokkenen kunnen werden geïnformeerd over de wen sen van het bruidspaar en hetgeen reeds door anderen werd onderno men. Teneinde ook enige grotere wensen van de verlanglijst mede le helpen verwezenlijken, wordt gaarne medewerking verleend door het doen openstellen van een girorekening nr. 88 55, onder adressering „Verlang lijst bruidspaar Arnhem. Corres pondentie te richten aan voornoemd adres onder postbus 500 te Arnhem. Telefonische inlichtingen te verkrij gen onder nr. 08300-30711, toestel 328. Petitie vliegers V.S. in Noord-Vietnam HANOI, 29-8. Twee Amerikaanse vliegers die in Noord-Vietnam wor den vastgehouden, hebben de Ame rikaanse regering in een petitie o.m. gezegd, door de Amerikaanse propa ganda om de tuin geleid te zijn, al dus meldt de Noordvietnamese pers. Zij willen, dat de Amerikaanse in terventie in Vietnam onmiddellijk ophoudt. MONTREAL, 29-8. Ruim acht maanden voor de opening van de wereldtentoonstelling 1967 in Mon treal is het exterieur van het Ne derlandse paviljoen gereedgekomen. Het is een aluminiumschepping van het Rotterdamse architectenbureau Eijkelenbcom en Middelhoek. De tij dige bouw betekent een grote mee valler voor de Stichting Wereldten toonstelling Afdeling Nederland, om dat de cao-lonen van de Canadese bouwvakarbeiders de laatste maan den met enige tientallen procenten zijn gestegen. Terwijl op het St. Helen's eiland in de St. Laurens rivier koortsachtig vvordt gewerkt om de 73 landenpa- viljoens voor 28 april 1967 gereed te krijgen, staat het „Hollandse Huis" (2.300 m- bebouwd op een terrein van 3524 m-) zilverglanzend tussen twee waterfronten. Voor het Nederlandse oaviljoen de rivier en naast de en tree een kunstmatig meer, waarop straks een drijvend restaurant zal worden gecreëerd. Het paviljoen be staat uit «en „spaceframe", waarbin nen de expositieruimten (wanden, vloeren, daken) ais dozen vrij zijn opgehangen. Deze constructie maakte het mogelijk, dat een overstek van 14 meter kon worden gebouwd. Als het terrein na de tentoonstelling weer in de oorspronkelijke staat moet worden opgeleverd, kan het paviljoen eenvoudig worden gede monteerd om elders, in welke vorm dan ook. weer te worden herbouwd. Reeds nu al zijn er in Nederland drie serieuze gegadigden. Voor de Nederlandse deelneming aan de Expo 67 is een bedrag van 12 miljoen gulden beschikbaar gesteld door de Nederlandse regering. Ons land wil zo goed mogelijk voor de dag komen, te meer omdat Nederland bijzondere banden met Canada heeft In de eerste plaats sneuvelden ruim 13.000 Canadezen voor de bevrijding van ons land, ten tweede ondervond de koninklijke familie tijdens de oor logsjaren gastvrijheid in Canada, ten derde vonden ruim 500.000 Nederlan ders hier een tweede vaderland. Het paviljoen aan de St. Laurens. Rechts het kunstmatige meer. Ach ter het gebouiv zal het Belgische paviljoen verrijzen. Buitengewoon congres Partij van de Arbeid DEN HAAG. 29-8. Het partijbe- stuur van de Partij van de Arbeid heeft zich, naar hot in een communi qué meedeelt, de afgelopen week beraden over een aantal vraagstuk ken van nationaal en internationaal belang, die in de achterliggende per- riode ook binnen de Partij van de Arbeid aanleiding tot intensieve dis cussie hebben gegeven. Het partij bestuur is van mening, dat het voor dc partij wenselijk is om de discus sies over de vraagstukken '.e stimu leren te coördineren. Derhalve ..s be sloten om op vrijdag 11 en zaterdag 12 november as., een buitengewoon congres te beleggen te RoUerdam in de Rivièrahal van diergaarde Bli.i- dorp. Het partijbestuur wiï dit bui tengewoon congres tevens benutten voer de beraadslaging over en de \aststoiling van een basisprogiam 1967. Geen maandelijkse betaling luistergeld DEN HAAG. 29-8. De minister van cultuur, recreatie en maatschappe lijk werk, mr. M. Vrolijk heeft, me de namens zijn ambtgenoot van ver keer en waterstaat, de heer Suur- hoff, verklaard niet van plan te zijn een maandelijkse betaling van het luistergeld in plaats van de bestaan de jaarbetaling in te voeren voor de minst draagkrachtigen uit de Neder landse gemeenschap. Hij acht dit onwenselijk om finan ciële en administratieve redenen en meent voorts dat het een probleem zou zijn waar de grens te trekken om zelfs maar de schijn van discrimi natie te vermijden. PEKING. Een beeld van een „Rode Garde" demonstratie voor de Russische ambassade in Peking. De straal waarin deze ambassade ligt is door de Rode Garde"-jeugd omgedoopt tot Anti-Revisionismestraat Nieuwe belemmeringen ontstaan DEN HAAG, 29-8. De economi sche en sociale raad van advies (E.S. R.A.) der Benelux-economischc unie vreest dat het ontbreken der nood zakelijke coördinatie van het natio nale beleid der partners van de unie opnieuw zal leiden tot uiteengroeien der fiscale en economische regelin gen en daarmee tot het ontstaan van nieuwe belemmeringen. De „Benelux-S.E.R.", zoals de E.S. R.A. wel wordt genoemd, deelt dit mee in een nota aan het comité van ministers. De raad heeft op eerder dit jaar te Gent en te 's Hertogen- bcsch gehouden plenaire vergaderin gen de vorderingen in de toepassing van het verdrag tot instelling der Benelux-economische unie bezien. In die vergaderingen is de raad getroffen door de vertraging in het verwezenlijken der unie. Zijn nota aan het comité van ministers is thans voor publikatie vrijgegeven. Het voorzitterschap van de raad is in handen van prof. dr. A. H. M. Al- bregts uit Den Haag, hoogleraar aan de katholieke economische hoge school te Tilburg en o.m. kroonlid van de Nederlandse sociaal-economi sche raad. Secretaris van de E.S.R.A. is drs. Hub. L. Jansen, algemeen se- ci'etaris van de S.E.R. De „Benelux-S.E.R.", is blijkens zijn nota aan het comité van minis ters. in het bijzonder getroffen door de noodzaak het economische, finan ciële en sociale beleid der drie lan den beter te doen coördineren. Ter motivering van zijn bevindingen en opvatting geeft de raad in zijn nota enige voorbeelden. Slap terug De raad merkt o.m. op, dat de per 1 januari 1966 in Nederland van kracht geworden maatregelen op het gebied der indirekte belastingen z.i. een duidelijke stap terug betekenen op de weg naar volledige integratie, omdat deze maatregelen in strijd zijn" met de geest van de economische unie. Met name wordt door de ver hoging van de Nederlandse accijn zen de uiteindelijke verwezenlijking van de doelstellingen die met het verdrag tot unificatie van accijnzen sn van het waarborgrecht worden beoogt aanzienlijk vertraagd. De raad voegt daaraan toe dat er naast de smokkel van boter uit Ne derland naar België thans het clan destiene vervoer van sigaretten uit België naar Nederland is gekomen; het is voor Belgen weer lonend ge worden in Nederland de benzine tanks te vullen. De posten aan de intragrenzen be ginnen weer het uit vroegere jaren bekepde beeld van wachtende grens- gangers en nauwgezet controlerende douaneambtenaren te vertonen. De toestand van voorheen is in herstel, alscf er nooit van een douane-unie. laai staan van een economische unie, sprake is geweest. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Een goede raad is als sneeuw: -*:* hoe zachter zij neerkomthoe langer zij blijft liggen. Meer dan 400 elite-dieren uit de Nederlandse trekpaardenfokkery met circa 100 Haflinger paarden zullen cp vrijdag 16 en zaterdag 17 septem ber a.s. in de Branbantse hoofdstad geëxposeerd werden. Daarmede wordt deze tentoonstelling alléén vanwege het aantal Nederlandse in zendingen veruit de grootste die dit jaar op paardengebicd wordt gehou den. Het feit dat deze tentoonstelling thans voor de 25ste maal achtereen volgend te 's-Hertogenbosch wordt sehouden is aanleiding geweest tot toevoeging van enkele bijzondere manifestaties en aparte stijlvolle de monstraties. Ter gelegenheid en ter viering van dit jubileum zal o.m. voor het eerst in de geschiedenis een Benelux-trek- paardenshow plaats vinden, wat wil zeggen, dat naast de Nederlandse collectie van meer dan 500 paarden jók - een zeer selecte groep - trek paarden en Ardonners uit België en Luxemburg'zullen worden lentoon- ecstcld en gedemonstreerd. Een tweede belangwekkend en hoogst interessante novum dat ge boden zal worden, bestaat uit de ex positie gedurende beide tcntoonstel- iingsdagen, alsmede een défilé tij dens de middag-demonstraties op de 2de c'ag. zaterdag 17 september, van een kerncollectie van rundveerassen uit de drie Benelux-landen. Als derde bijzonderheid geldt, dat tijdens deze „Nationale" en tevens Internationale Paarden- en Rundvee- tentoonstelling in Den Bosch, de offi ciële opening van de grote „Brabant- hallen" en het ruim 20 ha grote vee- markthallen complex zal plaats vin den. Militair vliegtuig; c c in Turkije neergestort ISTANBUL, 29-8. Een Turks mili tair toestel is maandagmiddag in de buurt van Istahbul neergestort. Zes militairen zijn om het leven geko men. Enkele buien Verwachting tot woensdagavond: Wisselende bewolking met enkele buien; matige lot krachtige, over wegend zuidwestelijke wind; koel weer. 31 aug. Zap op 5.49. onder 19.31. Maan op 20.09, onder 5.51. 1 sept. Zon op 5.51. onder 19.28. Maan op 20.20, onder 7.01. Volle maan: 31 aug. te 1.14. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 31 aug. 1 sept. 3.46 v.m. 15.59 n.m, 4.23 v.m. 16.30 n.m. BROUWERSHAVEN: 31 aug. 3.24 v.m. 15.47 n.m. 1 sept. 3.57 v.m. 16.18 n.m. Springtij: 2 sept. Busongeluk in Spanje het WEEKOVERZICHT t'VIEDO. 29-8. Maandag hebben vijf mensen het leven verloren toon een bus in het westen van Asturiö, in hot noordwesten van Spanje, in een ravijn stortte. Automobilist verdronken ASSEN, 30-8. De 26-jarige T. J. de Boer uit Barger Compascuum is gisteravond om half twaalf bij Die- ver met zijn auto in de Drentse Hoofdvaart gereden en verdronken. Het ongeval gebeurde, doordat de neer Do Boer met zijn auto op de rijksweg Assen-Meppel uit de bocht' vloog. Het slachtoffer was hotelhou der in Apeldoorn. DE BILT. 30-8. Boven Engeland ligt oen depressie, waarvan het front in de afgelopen nacht en vanochtend Nederland passeerde. Dit ging in bij na het gehele land met regen en soms ook mei onweer gepaard. In Vlissinpen viel 12. in Volkel 10 en in Eindhoven acht mm, In zuidoost-Engeland werd op tal van plaatsen 15 tot 30 mm afgetapt. De depressie komt neg dichter bij ons land. Het weer blijft in verband hiermee wisselvallig. Ook morgen moet op plaatselijke buien worden gerekend, die door enkele opklarin gen worden afgewisseld. De wind blijft overwegend zuidwestelijk, maar neemt iets in kracht top.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1