KM 5 DE ZIERIKZEESCHE COURANT De Gaule belooft Somaliërs onafhankelijkheid in de toekomst „Nederland helpt Turkije" opgericht Bijna ton bij bankinbraak Scheveningen Pleidooi voor vijfjarenplan wegenbouw MORRIS Minister Smallenbroek neemt ontslag UQT Dl Centr. bureau motorrijtuigenbelasting Benzine-oorlog in West-Duitsland Financiële steun G.S. voor voetbalclubs bij gebruikmaking Oosterscheldebrug Part. ziektekostenverzekering duurder ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Miiaixla^ 29 augustus 1966 123ste jaargang Nr. 19648 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cenl. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer Rioleringsproblemen te Westerschowven Franse staatshoofd op reis ADDIS ABEBA, 27-8. Het Franse staatshoofd generaal Charles de Gaulle en zijn gezelschap is zater dagochtend tegen acht uur per cara- velle straalvliegtuig uit Djiboeti in Addis Abeba, de hoofdstad van Ethi opië, aangekomen vcor een bezoek van drie dagen aldaar. Hij werd door keizer Haile Selassi welkom geheten. De twee staatshoofden wisselden enkele woorden in het Frans met el kaar. Bij het vertrek uit Frans Somali- land, waar zoals gemeld tijdens de Gaulles bezoek herhaalde betogingen om onafhankelijkheid werden gehou den en twee personen aan opgelopen verwondingen bezweken, waren geen inlanders tot het vliegveld toegela ten. Volgens de correspondenten zag de 75-jarige de Gaulle er bij zijn aan komst in Addis Abeba opvallend bleek en vermoeid uit. Na de uit voering van de volksliederen en het inspecteren van de erewacht reed de Franse president met de Ethiopische keizer in een open auto langs de met vlaggen versierde „straat van de Afrikaanse eenheid" waarlangs vijf tienduizend man troepen stonden op gesteld. Halverwege de route naar het jubileum-paleis verwisselden president en keizer de auto voor een door zes witte paarden getrokken „gouden koets" die door een afde ling van de keizerlijke cavalerie werd geëscorteerd. De „Kölnische Rundschau" schrijft in een commentaar op de gebeurte nissen in Djiboeti dat het wel voor de eerste keer in de geschiedenis van de vijfde republiek was dat president de Gaulle zich door overmacht ge- ADVERTENTIE dwongen zag af te zien van een voor genomen toespraak. Voor iemand, die er zijn glorie in stelt de kolonisatie tot het fundamentele beginsel van zijn buitenlandse politiek gemaakt te hebben betekent dit een prestige verlies, aldus het blad, maar de Gauile zou de Gaulle niet zijn ge weest als hij zich niet terstond mees ter van de situatie had getoond dooi de Somaliërs meteen de belofte van onafhankelijkheid te doen mits langs democratische weg verkregen, al blijft het de vraag of dit verstandig zou zijn voor een zo klein en eco nomisch zo zwak gebied. Langs de route werd de Gaulle door een menigte van ongeveer der tigduizend mensen toegejuicht. De Gaulle en Haile Selassie ken nen elkaar goed uit de oorlogstijd- belevenissen in Engeland, daarna hebben zij elkaar meermalen ont moet. DEN. HAAG, 28-8, Bijna 100.000 >ulden wordt er vermist na een in braak in het bijkantoor van de Al gemene Bank Nederland op het Ge- vert Deyncotplein in Scheveningen. De inbraak werd zaterdagmorgen rond drie uur ontdekt. Het bijkan toor van de bank is alleen geduren de de zomermaanden geopend. Het is gevestigd in het gebouwtje waarin Dok de V.V.V, een informatiebureau heeft. De dader(s) verschafte(n) zich toe gang tot de ruimte die bij de bank in gebruik is door een ruitje in te drukken van het V.V.V.-kantoor, dat door een niet afgesloten deur ver bonden is met de bank. Uit het on derzoek is gebleken dat het slot van de brandkast werd geforceerd. Een groot deel van de weggenomen bankbiljetten was buitenlands geld. De ongeveer f 35G0,- gulden aan pas munt had men onaangeroerd gelaten. De politie deelt nader nog mee. dat de buit bestond uit ruim 59.000 gulden aan Nederlands bankpapier en vcor ongeveer 27.000 gulden aan vreemde valuta. De daders van de diefstal in de Al gemene Bank Nederland cp het Ge vers Deynootplein in Scheveningen zjjn ingerekend. De Haagse recher che heeft zondag, in nauwe samen werking met de politie in Deventer aangehouden de 28-jarige kassier J. K. uit Den Haag en de 26-jarige G. D„ pompbediende uit Deventer, die bekend hebben samen deze inbraak te hebben gepleegd. Ten huizs van G. D. is het totale bedrag aan geld in beslag genomen. Beide verdachten zijn ingesloten. QUALITY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oostèrland Huurauto „total loss" ZIERIKZEE, 29 augustus. Heden (maandag)morgen omstreeks kwart vcor acht is bij een botsing op de kruising Callandweg-Scheepstim- merdijk-Sas een vrijwel nieuwe personenwagen zo zwaar beschadigd dat aan herstel niet meer kan wor den gedacht. De bestuurder van de over de kop geslagen auto, de uit Rotterdam af komstige kelner F. A. S„ tijdelijk ver blijf houdend te Oostèrland, liep slechts, enige lichte schaafwonden op. Hij ha'd de auto gehuurd van garage Elenbaas te Bruinisse voor een kor te rit naar Zierikzee, waar zijn ei gen auto in reparatie is. S. kwam gereden vanaf de Ziüle richting Scheepstimmerdijk waarbij hij op de kruising in aanrijding kwam met de van de Callandweg richting Sas rijdende auto bestuurd door M. C, v. d. D. te Zierikzee. De politie alhier stelt een onderzoek in naar de schuldvraag bij deze bot sing, waarbij ook de aangereden per sonenwagen van v. d. D. aan de voorzijde zwaar beschadigd werd. DEN HAAG, 29-8. De voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Wegenbouwers, ir. H. D. Prins, heeft een lans gebróken voor de opstelling van - bij voorbeeld - een vijfjaren plan voor de wegenbouw. Hij deed dit in de rede waarmee hij de algemene vergadering van de ver eniging van wegenbouwers heden maandagmorgen opende. Voorts deed hij de suggestie tot instelling van een algemeen wegenfonds in plaats van het rijkswegenfonds. De heer Prins signaleerde in zijn toespraak, dat bij de instelling van het rijkswegenfonds de verwachting was uitgesproken, dat in de eerste vijf jaren 600 tot 800 kilometer au- Met vrouw en kind in de gevangenis STOCKHOLM, 2S-8. De directeur- generaal van het Zweedse gevange niswezen heeft zondag bekend ge maakt dat vrouwen en verloofden van gevangenen voortaan in de ge vangenis mogen wonen. Bij wijze van proef heeft men hiervoor een t weetal kleine gevangenissen uitge zocht. In de ene mogen de vrouwen en verloofden enkele dagen verblij ven en in de andere zullen de vrou wen met hun veroordeelde mannen en hun kinderen in vijf „gevange- nisflaW mogen wonen voor de hele duur van de straf van hun man. Bij deze experimenten gaat het om man nelijke gevangenen die speciaal zijn uitgezocht hiervoor. :oweg in Nederland zou kunnen wor den gebouwd. Nu blijkt, dat in plaats van 120 tot 160 km per jaar, met de middelen van het rijkswegenfonds per jaar misschien 40 tot 60 km rijks wegen kunnen worden aangelegd. Intussen is ook gebleken, dat de door de wegenbouwers in de afgelo pen jaren verwerkte bedragen voor niet meer dan een derde betrekking hadden op de aanleg van rijkswegen. De provinciale en gemeentelijke we genbouw blijken dus twee maal be langrijker dan de rijkswegenbouw. Vandaar dat ir. Prins pleitte voor een algemeen wegenfonds, waarbij hij aantekende dat het rijk alle heffin gen int die op het autoverkeer druk ken, een inning van honderden mil joenen meer dan aan rijks-, provin ciale en gemeentelijke wegen wordt uitgégeven Beatrix en Claus in Salzburg SALZBURG, 28-8. Prinses Beatrix en prins Claus hebben zondagavond in het kleine Festspielhaus in Salz burg een voorstelling meegemaakt van „Die entführung aus dem Serail" van Mozart. Het prinselijk paar, dat speciaal voor de Salzburger festspie- le naar Oostenrijk was gereisd, lo- geert bij prins Schaumburg-Lippe op het kasteel Pfaffstaett. Nog een tweede vorstelijk paar woonde de voorstelling bij: de koning en de ko ningin van Thailand. DEN HAAG, 27-8. Een aantal Nederlanders heeft deze week in Bussum een comité „Nederland helpt Turkije" opgericht om de hulp aan het door aardbevingen geteisterde gebied te bundelen. In dc raad van aanbeveling heb ben de irinisters mr. J. M. A. H. Luns (buitenlandse 'zaken) en mr. Th. H. Bot (zonder portefeuille voor ontwikkelingshulp), alsmede de am bassadeur van Turkije in Nederland, de heer V. Halefoglu, zitting geno men. Naast de medische hulp dio het Nederlandsche Roode Kruis volgens het nieuwe comité op uitstekende en directe wijze heeft verleend, acht het bestuur onder voorzitterschap van mevrouw J. H. de Jong te Apel doorn ook hulp op lange termijn no dig. Bij een botsing tussen een auto bus en een molortrein zijn bij de Turkse plaats Denizli (250 krh. ten zuidoosten van Izmir) 25 personen gedood en 23 ernstig gewond. De autobus kwam door de schok in een ravijn. De bestuurder, die gedronken had, is voortvluchtig. Het comité heeft meegedeeld open te staan voor alle vormen van sa menwerking. Het stelt zich ten doel de thans reeds lopende en nog te on dernemen acties te coördineren. DEN HAAG. 29-8. - De minister van binnenlandse zaken, J. Smallen broek, deelt het volgende mede: „Ongeacht de uitkomst van het justitieel onderzoek in verband met de door mij veroorzaakte aanrijding op 16 juli j.l„ ben ik op grond van zuiverheid in de verhoudingen van mening, dat het aanzien van het ambt van minister en van de poli tiek in het algemeen ermede gediend is, dat ik mijn functie van minister van binnenlandse zaken neerleg. Ik heb daarom H.M. de Koningin ver zocht mü van dit ambt te ontheffen en ik heb de minister-president daarvan op de hoogte gesteld. J. Smallenbroek, minister van bin nenlandse zaken". Dit nummer bestaat uit 6 pagina's •J» Om leider te worden moet men eerst tonen geleid le kun- y nen ivorden. vv V/AT 6ILT DEN HAAG, 27-8. Met ingang van 1 september zal te Apeldoorn een centraal bureau motorrijtuigen belasting worden ingesteld. Het bu reau zal centraal de administratie en controle uitvoeren, zoals deze gere- Zwarte ooievaar ZIERIKZEE, 29-8. Jacht opzichter A. de Vlieger te Nieuwerkerk deed heden (maandag)mcrgen omstreeks half zes tijdens een ccntrole- tocht door de polder Nieuwer kerk een bijzondere vogel waarneming. Hij ontwaarde namelijk met behulp van de kijker een grote vogel welke bij nader onderzoek een zwar te ooievaar bleek te zijn. De zwarte ooievaar behoort als brctdvogel thuis in Oost- Duitsland, Oostenrijk, Honga rije, Zuid-Zweden, Denemar ken, Ocst-Europa, Rusland en gematigd Azië. Voor ons land is de zwarte coievaar een zeld zame gast. Slechts enkele waarnemingen zijn bekend, o.a. in J951 in Zeeuws-VJaan- deren. Het is een zeer schuwe vo gel welke de nabijheid van mensen zoveel mogelijk ver mijdt. Schaderegeling Deltawet DEN HAAG, 27-8. Het zal niet mogelijk zijn nog dit zittingsjaar van de Tweede Kamer een wetsontwerp in te dienen tot schaderegeling inge volge de Deltawet. De ministers Vondeling en Suur- hoff delen dit mee in antwoord op schriftelijke vragen van de Tweede- Kamerleden Van Bennekom ARP), Van Dongen (KVP), Kammeraad (V VD) en Van der Peijl (CHU). De in diening van het ontwerp is vertraagd dcor ziekte van minister Suurhoff. RAADSEL NITEROl, 27-8. In een bos in de buurt van de Braziliaanse stad Ni- teroi zijn enkele dagen geleden de lijken aangetroffen van tivee man nen, wier gezichten met loden mas kers waren bedekt. Hun lichamen vertoonden geen sporen van geweld. De politie iveet geen andere verkla ring te vinden, dan dat ze de dood hebben gevonden bij een of ander bizar wetenschappelijk experiment. Op een van de lijken is een briefje gevonden met de volgende geheim zinnige aantekening: „16.30 aange komen op de afgesproken plaats. 18.30 capsules sinaasappelsap geslikt - daarna gezicht half bedekt met lo den maskers. Wachten nu op beloof de leken". De tivee mannen ivarcn radio- en t.v.-monteurs. Ze bleken ook in hel bezit van „code"-brlefjes, ver moedelijk elektronische formules bevattend, al kunnen zelfs de des kundigen er niet uit wijs ivorden. De maskers die de slachtoffers droe gen ivorden normaal gebruikt als bescherming tegen radio-activiteit. Er is echter op de plek waar zij zijn gevonden geen spoor van ra dio-activiteit aangetroffen. Ook na speuringen in de ivijdc omtrek heb ben niets aan liet licht gebracht. Men staat voor een volslagen raad sel. geld is bij de wet op de motorrijtui genbelasting 1966, die op 1 oktober in werking zal treden. Tot hoofd van het centraal bureau te Apel doorn is benoemd de hoofdontvanger van 's Rijks belastingen de heer A. L. van der Endt, tot 1 september hoofd van het ontvangkantoor der accijnzen in Amsterdam. Met ingang van 1 oktober zullen de houders van een kentekenbewijs die motorrijtuigenbelasting ver schuldigd zijn, zich móeten opgeven bij het centraal bureau in Apeldoorn onder gelijktijdige betaling van het verschuldigde bedrag. De belasting- kaart is als ponskaart uitgevoerd en tevens stortingsaccept voor de post cheque- en girodienst FRANKFORT, 27-8. Deze week is in west-Duitsland een nieuwe ben zine-oorlog uitgebroken nauwelijks zes maanden na een vorige prijzen- strijd. De Esso A.G. kondigde dins dag j). prijsverlagingen aan van 1,5 tot 3,5 pfennig, de daarop volgende dag kwam Deutsche Shell A.G. met prijsverlagingen van 0,5 tot 4,5 pfen nig, waarbij de grootste verlagingen golden voor het Ruhrgebied en om liggende plaatsen en de kleinste ver lagingen ia enkele grensgebieden, zoals in Beieren. Onmiddellijk daar na kondigde Deutsche Caltex aan, dat zij haar prijzen in alle gebieden zou verlagen, waar de concurrentie haar daartoe zou dwirigen. Plaatselijk regen Verwachting tot dinsdagavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk regen of regenbuien, mogelijk met onweer; matige, tijdelijk wel licht vrij krachtige wind uit zuide lijke richtingen; koeler. 30 aug. Zon op 5.47. onder 19.33. Maan op 19.56, onder 4.39. Volle maan: 31 aug. le 1.14. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 30 aug. 3.05 v.m. 15.22 n.m. BROUWERSHAVEN: 30 aug. 2.46 v.m. 1511 n.m. Springtij: 2 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 29-8. Het K.N.M.I deelt mede: Gedurende het weekeinde stond het weer in ons land onder invloed van een hogedrukgebied bo ven Scandinavië, dat oostelijke winr den veroorzaakte. Het zwaartepunt van dit hogedrukgebied verplaatst zich nu naar west-Rusland. Tege lijkertijd breidt een depressie, waar van de kern vanmorgen bij zuid- Ierland lag, zich over de Britse eilanden en ook over Frankrijk uit. Een front van deze depressie trekt met regen over Ierland en Engeland. In Frankrijk bracht het front van morgen vrijwel geen neerslag. Van avond kan hel in ons land echter plaatselijk buien veroorzaken. Ook morgen blijft de kans op buien ta melijk groot omdat achter het front een randstoring van de depressie volgt. De wind gaat uit zuidelijke richtingen waaien en daarbij zal het morgen koeler weer zijn dan van daag. BAARN. Bij het zwemmen in de Eem onder Eembrugge. in de ge meente Baarn, is zondagavond tegen acht uur de 19-jarige J. Muys uit Spakenburg verdronken. Zijn stoffe lijk overschot werd twee uur later opgedregd. Acht buitenlandse nonnen, die een kloosterschool in Peking leidden, moeten China verlaten. Zij zijn zon dag' uit de Chinese hoofdstad ver trokken. De Zeeuwse Sportraad is echter van mening dat de uitwisseling van sportteams hetzij in competitiever band of bij incidentele sportontmoe- tingen in het bijzonder over de Oos terscheldebrug moeten worden ge stimuleerd. Met een zekere voldoe ning kan nu worden vastgesteld dal het college van gedeputeerde staten van Zeeland een bedrag van f 500 voor dit jaar heeft gereserveerd ten behoeve van bijdragen aan de deel nemers-leden van Zeeuwse sportor ganisaties aan sportevenementen binnen de provincie Zeeland in de kosten van het daarbij noodzakelijke gebruik van de Oosterscheldebrug tol een bedrag van 20 cent per re tour en per sportbeoefenaar. De tegemoetkoming komt dus neer op 20 cent per retour voor ten hoog ste 15 personen, hetgeen in feite ge lijk is aan 3,- per 'reis. ZIERIKZEE, 29-8. Naar wij ver nemen heeft de Zeeuwse Sportraad enige tijd geleden by het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland gepleit vcor financiële steun bij de stimulering van sportcontacten tus sen Schcuwen-Duiveland en de rest van Zeeland. Voor vele clubs in Zee land drukken namelijk de tolgelden voor de Oosterscheldebrug zwaar op het reiskostenbudget. Voorheen werden de sportkon- takten tussen Schouwen-Duiveland en overig Zeeland belemmerd dooi de kostbare en tijdrovende verbin ding per veerboot. Door de opening van de Oosterscheldebrug is echter dc factor tijd als belemmering op geheven. De tolgelden vormen ech ter nog een beletsel. Uit informaties is echter gebleken dat een reductie op de tolgelden technisch niet uit voerbaar is. DEN HAAG, 27-8. De particu- Pcrc ziektekostenverzekeraars in Ne derland hebben meegedeeld, dat zü zich genoodzaakt hebben gezien dc premies vcor ziektekosten verzeke- iingen op kostprijsbasis per eerst komende premicvervaldatum aan le passen. Vcor een gemiddeld gezin van man. vrouw en twee kinderen be draagt de verhoging ongeveer 10 tot 15 o, afhankelijk van dc klasse waarvoor men is verzekerd en de stad, waar in men woonachtig is. De premieaanpassing is een gevolg van externe kostenfactoren. welke in hel afgelopen jaar hun invloed heb ben doen gelden. De stijging van de kosten van geneeskundige behande ling duurt onverminderd voort. Niet alleen de ziekenhuistarieven, maar ook de kosten van specialistische be handeling zijn opnieuw gestegen. Als gevolg van deze kostenstijgin gen waren dc premies voor de vrij willige ziekenfondsverzekering in Nederland reeds met ingang van 1 januari 1966 met 20 a 25 verhoogd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1