DE ZIERIKZEESCHE COURANT ZEER ZWARE LUCHTAANVALLEN OP NOORD-VIETNAM Proefvlucht Apollo-cabine TAUNUS 12 M 1966 wordt geen gunstig landbouwjaar Volksvergadering in de Noordoostpolder Nieuwe Duitse bevelhebbers benoemd Houdingsverval bedreigt de mens ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 26 augustus 1966 123ste jaargang Nr. 19GI7 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jonnewekken 11, Zierikzee, poslbm I, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteura M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Priji pet 3 maanden bij vooruitbetaling f 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Rppetilie'ttvondmet verrassing voor „Knilst ea Eer" SAIGON, 25-8. De ene golf Ame rikaanse bommenwerpers na de an dere heeft woensdag aanvallen uit gevoerd cp doelen in Noord-Vietnam. Het militaire hoofdkwartier in Sai gon noemde het de zwaarste aanval len waaraan Noord-Vietnam tot dus ver heeft bloot gestaan. Honderdvijfennegentig doelen wer den bij 146 vluchten bestookt. Het hoofdkwartier hield het aantal toe stellen, dat aan de aanvallen van woensdag deelnam, geheim. Mikpun ten waren voornamelijk brandstof opslagplaatsen en voorraaddepots bij de kustplaats Thanh Hoa. Andere bommenwerpers vielen een trein aan en vernietigden elf goederenwagons :n de locomotief. Voorts werden zes bruggen vernield en eenentwintig be schadigd. Zeventig kleine schepen werden tot zinken gebracht. Amerikaanse mariniers drongen donderdag diep in Vietcong-gebied door, waarbij zij opleidingskampen vernietigden en gevechten leverden met sluipschutters, die zich in bo men hadden verscholen. Een van de vernietigde Vietcongkampementen bevatte voedselvoorraden en een net werk van onderaardse gangen en verblijfplaatsen voor verscheidene honderden manschappen. McNamara WASHINGTON, 25-8. De Ameri kaanse minister van defensie McNa mara heeft (donderdag) op een pers conferentie meegedeeld dat de in filtraties van troepen en materieel KAAP KENNEDY. 25-8. Voor een proefvlucht van 1 uur en 33 minu ten is donderdag vanaf de lanceer basis op Kaap Kennedy een onbe mande Apollo-ruimtecabine gelan ceerd als voorbereiding van de eer ste Amerikaanse ruimetevlucht met drie kosmonauten, welke in novem ber a.s. zal plaats vinden. De cabine, op de top van de groot ste raket waarover het Amerikaan se bureau voor lucht- en ruimte vaart (NASA) beschikt, te weten de 68 meter lange Saturnus-lb, kwam met grote nauwkeurigheid in de vastgestelde baan rond de aarde. Een belangrijk doel van deze vlucht was het testen van de hitte schilden bij de terugkeer in de at mosfeer van een hoogte van 1.126 km. HILVERSUM. In het bijzijn van talrijke autoriteiten uit de radio en televisiewereld heeft de vooi-zitter van de NRU, mr A. B. Roosjen, he denmiddag de officiële opening ver richt van het muziekpaviljoen van de Nederlandse Radio Unie. Zeeuwse ponymarkt op 2 september te Goes Nu de belangstelling voor de po ny's ook in Zeeland de laatste jaren is toegenomen en reeds een aantal paarden van verschillende rassen zij.i gefokt, zal op initiatief van en kele ponyhouders op vrijdag 2 sep tember a.s. tegelijk met de jaarlijk se provinciale fokdag voor schapen en varkens te Goes een ponymarkt zehouden worden. Daar de inzendingen voor deze fokdag dit jaar zo talrijk zijn, dat de Grote Markt geheel hiervoor in be slag moet worden genomen voor stalling en keuring van dit fokmate- riaal, zal de ponymarkt gehouden worden op de hoek Wijngaardstraat- Koepoort (parkeerterrein). Op deze markt waar o.a. een aan tal veulens en jonge paarden zullen worden aangevoerd, zal gelegenheid zijn voor aan- en verkoop van po ny's behorende tot de verschillende pony-rassen, o.a. New-Forest-Shet- land en Haflingen. van Noord- naar Zuid-Vietnam op uitermate grote schaal wordt voort gezet. In de loop van dit jaar is het aantal manschappen de 40.000 al overschreden, hetgeen tweemaal zo veel is als vorig jaar. McNamara voegde hier aan toe dat de zich steeds uitbreidende infiltra ties duidelijk aantonen dat Noord- Vietnam vastbesloten is de oorlog voort te zetten. De bewindsman liet hier echter op volgen dat de Amerikaanse strategie om de communisten in het zuiden onder druk te houden en hun bases in het noorden te bombarderen re sultaat begint op te leveren. McNamara deelde ter persconfe rentie mee dat hij tijdens een op hel Witte Huis gehouden kabinetszitting in samenwerking met minister Dean Rusk van buitenlandse zaken een al gemeen overzicht had gegeven van de buitenlandse politiek der Verenig de Staten, in het bijzonder met be trekking tot Vietnam. Tanende belangstelling voor lager land- en tuinbouwonderwijs ARNHEM, 25-8. Indien de ver minderde belangstelling voor het la gere land- en tuinbouwonderwijs zich blijft voortzetten, zullen er in de komende jaren nog meer scholen worden opgeheven. Zo wordt in het jaarverslag van de A.B.T.B. opge merkt. Tomaten doorgedraaid VENLO, 25-8. Op de groentevei lingen in het Noord-Limburgse tuin bouwcentrum te Venlo en te Grub- benvorst zijn donderdag meer dan 10 duizend kisten tomaten doorgedraaid omdat ze de vastgestelde minimum prijs van f 2 per kist van 6 kg. niet opbrachten. Ongeregeld heden bij aankomst van De Ganlle DJIBOUTI, 25-8. Kort na aan komst van president de Gaulle zijn donderdag in Djibouti ongeregeldhe den uitgebroken tussen aanhangers van de naar onafhankelijkheid stre vende volksbeweging en de politie, die grotendeels uit soldaten van het Vreemdelingenlegioen bestaat. De leden van de volksbeweging droegen spandoeken met zich mee met opschriften als „volledige onaf hankelijkheid". De rust keerde spoedig" terug toen de legionnaires het hoofdkwartier van de partij bezette, dat is gevestigd in een gebouw waar vluchtelingen uit de republiek Somalië woonachtig zijn. Men telde toen dertien gewon den, onder wie vijf leden van de po litie. Oude graven ondekt BARI. 26-8. Nabij Bari in Italië zijn bij bouwwerkzaamheden voor een nieuw ziekenhuis drie graven ontdekt die dateren uit de vierde eeuw voor Christus. In lijkkisten trof men de overblijfselen van men sen, ringen, armbanden en gouden munten aan. Archeologen nemen, aan dat in het gebied nog meer graven zijn. In h<N kader van de sanering van het onderwijs werd in het verslag jaar de lagere landbouwschool te Baak reeds opgeheven. Niettemin werd in het afgelopen jaar ruim an derhui 1' miljoen gulden geïnvesteerd in de nieuwbouw van scholen waar door het totaal van het in onderwijs geinvesteerde kapitaal steeg tot ruim 18. miljoen gulden. De exploitatieuit gaven vertoonden eveneens een stij ging van ongeveer anderhalf mil joen, waardoor de bruto exploitatie uitgaven toenamen tot 11 miljoen. Met betrekking tot de handelsraad wordt nog opgemerkt dat de geld- c.m/et steeg met ongeveer 15 miljoen gulden ofwel 13,5 procent en een be drag bereikte van rond 128 miljoen gulden. HILVERSUM. In het bijzijn van talrijke autoriteiten uit de radio- en televisiewereld heeft de voorzitter van de N.R.U., mr. A. B. Roosjen, de officiële opening verricht van het muziekpaviljoen van de Nederlandse Radio Unie. Ongeveer 230 huizen en geboU--1 won zijn enkele dagen geleden door aardschokken beschadigd in Petro- vac Na Morie en nog enkele plaats jes aan de Montenegrijnse kust. Oe Thant: Internationaal klimaat blijft ernstig MEXICO-STAD, 26-8. V.N.-se cretaris-generaal Oe Thant, die op het ogenblik een bezoek aan Latijns- Amerika brengt, heeft sinds zijn vo rige pessimistische uitlatingen over de internationale toestand blijkbaar geen nieuwe positieve elementen in de jongste ontwikkelingen ontdekt. Aan een lunch, die de Mexicaanse minister van buitenlandse zaken, Antonio Carrillo Flores, hem don derdag aanbood, verklaarde hij dat het huidige internationale klimaat ernstiger dan ooit is sedert de Ko reaanse oorlog. Hij had als secre taris-generaal getracht oplossingen te vinden, maar de reacties op zijn pogingen waren verre van bevredi gend geweest. ADVERTENTIE Bezoekt onze Showroom Lange Nobelstraat 28, Zierikzee Fordgarage GLERUM Nu de grote maaidorsmachincs wal de graanoogst betreft hun werk voor dit seizoen weer hebben gedaan (sporadisch ziet men hier en daar neg maar een perceel zcmerlarvvc) kan de balans worden opgemaakt wat de opbrengsten betreft. En de conclusie is dan eensluidend 1966 wordt een goed boerenjaar. De tarwe-opbrengst is matig tot vrij e EMMELOORD, 25-8. - De Noordoostpolder gaat in 1907 haar 25- jarig bestaan op grootse wüze vieren met een nationale manifestatie. Dit is donderdagavond besloten in een volksvergadering die op het eiland Schokland werd gehouden. Bijna achthonderd polderbewoners waren naar hel oude eiland gekomen om onder het genot van bier, kaas en Schokker moppen hun meningen en suggesties te geven ten aanzien van het feest. De talloze ideecn die loskwamen, zullen door een comité worden uitge werkt. Getracht zal worden het sluitstuk van de festiviteiten te laten samenvallen met die op het eiland Urk, dat tezelfdertijd (midden 1967) haar duizendjarig bestaan viert. LONDEN. Engeland heeft een grote voorsprong op Nederland genomen bij de exploratie en exploitatie van de bodemschatten in'de Noordzee. Er wordt thans een 70 km lange pijpleiding van Easington Britse oostkust) naar de boorinstallaties van de BP op de Noordzee, die aardgas aan het vasteland zal leveren. Indien de weersomstandigheden gunstig blijven zal de pijplei ding eiv.U september gereed zijn. gunstig, maar daarmede is dan tar we het enige gewas, dat een tame lijke (neg aan de lage kant blijven de) opbrengst per ha geeft. Beslist slecht is de gerst en bui tengewoon slecht is de opbrengst van de erwten. Bij de erwten is het niet alleen de opbrengst per ha. hier is ook de kwaliteit niet zoals ze zijn moet. Er gaan nog erwten weg in de voersector, dat dc financiële op brengst in dat geval helemaal slecht is behoeft geen betoog. De aardappe len hebben geprofiteerd van het mooie weer van vorige week en zijn aardig bijgetrokken, er zijn echter veel afwijkende knollen, door na- groei of misvorming aangetast. Gok de uienoogst zal waarschijn lijk tegenvallen, het water op het land als gevolg van de vele regens, heeft ook hier niet veel goeds ge daan. De gladiolen slaan er op zicht goed voor. Rest tenslotte nog het vlas. Het areaal daarvan op Schouwen-Duive- land is klein, er komen weinig vlas- kopers en dc prijs die besteed wordt is niet best. Al met al sombere ge luiden in de landbouw. BONN, 25-8. President Heinrich Liibke heeft donderdag de inspec teur van het leger, de 54-jarige lui tenant-generaal Ulrich de Maiziere, tct inspecteur-generaal van de „Bun- deswehr" benoemd onder gelijktijdi ge bevordering tot viersterrengene- raal. Generaal de Maiziere volgt ge neraal Heinz Trettner op, die deze week na een verschil van mening met minister van defensie von Has- sel zijn ontslag indiende. UTRECHT, 26-8. „De moderne mens wordt bedreigd door een hou dingsverval. Hij krijgt steeds meer een slappe, passieve houding', waar bij hij niet meer als het ware verend hangt in zijn eigen houding smuscu- latum, maar eerder gaat hangen in zijn eigen passieve houdingselemen ten". Deze klacht uitte dr. A. J. Bonne, orthopaedisch chirurg in Arnhem, in een causerie op hel eerste congres van chiropodisten in Utrecht. De bouw van de menselijke voet wijst in de eerste plaats op een bewe gingsfunctie. Dit orgaan, aldus dr. Bonne, lijkt niet primair bestemd voor een steunende taak in te staan. In vele gevallen is er van een geva rieerd samenspel in de spierwerking geen sprake meer, wanneer bijvoor beeld het wandelen xvordt beperkt door overmatig gebruik van de au to, scooter of bromfiets. Vaak ook dreigen de voelen, vooral bij men sen tussen de 40 en 60 jaar, zowel letterlijk als figuurlijk te bezwijken onder de relatief te hoog lichaams gewicht. m Het Amerikaanse legerbevel in Saigon heeft bekendgemaakt, dat strijdkrachten van de Vietcong in een treffen 32 km ten noorden van de Zuidvietnamese hoofdstad don derdag een Amerikaanse compag nie infanterie „matige tot zware ver liezen" hebben toegebracht. Ontvoerd meisje slapend teruggevonden BERLIJN. 26-8. Dc vierjarige uit Montreal (Canada) afkomstige Aud rey Klevver, die maandagochtend vroeg uit dc woning van haar groot vader, de rijke antiquair Herbert Klewer, in West-Berlijn werd ont voerd, is vandaag (vrijdag)ochtend tegen acht uur slapend in een schuur op een volkstuinterrein in het Wcst- Berlijnse district Spandau terugge vonden. Volgens de politie werd het kind door een der volkstuinbewo ners ontdekt die terstond de politie ervan in kennis stelde. Het meisje werd naar een plaats in Spandau overgebracht. De benoeming van de Maiziere werd donderdagavond door minister von Hassel op een persconferentie bekendgemaakt. De minister deelde voorts mee dat de plaatsvervanger van de Maiziere, generaal-majoor Joseff Moll, tot inspecteur van het leger is benoemd. Als opvolger van de inspecteur van de „Luftwaffe", luitenant-generaal Werner Panitzki, is de stafchef van de geallieerde luchtmacht in Midden- Europa, luitenant-generaal Johannes Steinhoff, om bedenktijd verzocht. Tot de benoeming van een nieuwe in specteur-generaal van de luchtmacht zal deze taak worden Waargenomen door generaal-majoor Hempel, die reeds plaatsvervanger was. Vliegtuigongeluk in Japan TOKYO, 26-8. Een passagiers straalvliegtuig van het type Convair 880 is vandaag, op de internationale luchthaven van Tokyo bij de start verongelukt. De bemanning van vijf zou om het leven gekomen zijn. ROTTERDAM. Op de kruising Grindweg-Molenlaan in Rotterdam heeft zich donderdagavond een ver keersongeluk voorgedaan, dat aan de 16-jarige T. van der Hoven het leven heeft gekost. Kind werd door trekker overreden HEILOO, 25-8. Donderdagavond omstreeks kwart over zes is de 7- jarige J. H. Swart door een land bouwtrekker overreden en om het leven gekomen. Voorop de trekker zal een kraan gemonteerd. De be stuurder verklaarde het ongeluk pas gemerkt te hebben toen de trekker al over het lcind heen gereden was. Juwelendiefstal in Rome ROME, 25-8. De Belgische actri ce Catharine Spaak heeft dondei-dag aangifte gedaan van een inbraak in haar flat in Rome. Zij mist sieraden en bont Ier waarde van ongeveer 115.000 gulden. De actrice is een nicht van dc Belgische politicus Paul-Henri Spaak. Woest geworden man schiet op mensen NEW YORK. 25-8. In een kantoor op de 48ste verdieping van een wol kenkrabber op „Times Square" in New York heeft een woest gewor den man woensdag een man en een vrouw doodgeschoten en daarna zichzelf met een geweer verwond. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Loeiende koeien *j* Zijn zelden goeien. Veranderlijke bewolking Verwachting tot zaterdagavond: Veranderlijke bewolking mei kans op een bui; zwakke tot matige noordelijke wind; weinig verande ring in temperatuur. 27 aug. Zon op 5.43, onder 19.39. Maan op 18.51, onder 1.07. 28 aug. Zon op 5.44. onder 19.37. Maan op 19.19, onder 2.15. 29 aug. Zon op 5.46. onder 19.35. Maan op 19.40. onder 3.26. Volle maan: 31 aug. te 1.14. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 27 aug. 0.19 v.m. 28 aug. 29 aug. 1.27 v.m. 12.56 n.m. 13.54 n.m. BROUWERSHAVEN: 2.22 v.m. 14.41 n.m 0.14 v.m. 1.19 v.m. 12.53 n.m. 13.49 n.m. 2.08 v.m, 14.33 n.m 27 aug 28 aug 29 aug Springtij: 2 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 26-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Geheel west- en noord-Euro pa bevindt zich in koude lucht. Tij dens opklaringen daalde de tempe ratuur in Frankrijk plaatselijk tot twee graden en in Scandinavië hier en daar tot even beneden het vries punt. In ons land werden de nach telijke temperaturen niet zo laag, hetgeen moet worden toegeschreven aan de wolkenschermen. die afkom stig waren van een regengebied in Duitsland. Dit regengebied was van ochtend vroeg tot aan de Neder lands-Duitse grens gevorderd. In de algemene luchtdrukverdeling komt op het ogenblik maar weinig veran dering. Boven Scandinavië hand haaft zich een krachtig hogedrukge- bied. Aan de flank ervan houdt de aanvoer van koele lucht aan. De kans op enige regen of een bui blijft ook het komende etmaal aanwezig. Auto te water - Twee personen verdronken DEN DUNGEN, 25-8. Donderdag- avond zijn twee mensen verdronken nadat een personenauto, waarin zij zaten, ter hoogte van dc kruitfabriek ,.De Kruithoorn" in Den Dungen in de Zuid-Willemsvaart was gereden. De auto kwam van een polderweg en reed door onbekende oorzaak recht door het water in. Een jongen, die ongeveer een kwartier na hel onge luk voorbij kwam. zag een man in hel water staan, die om hulp riep. De brandweer, die met de politie en een ambulanceauto spoedig ter pJpatse was. constateerde, dat de auto. die onder water was verdwenen, verla ten was. Even later werden de li chamen van een man en een vrouw in de nabijheid van de auto gevon den. Bij aankomst in een ziekenhuis ia Den Bosch bleek dat beiden reeds waren overleden. De slachtoffers zijn de heer en me vrouw Huiberts uit Kerkdriel. Herbouw verwoest Turks stadje op andere plaats ANKARA. 25-8. Dc bevolking van Varto, dc plaats die bij de jongste, aardbevingen in het oosten van Tur kije geheel verwoest werd, heeft de egtrlng gevraagd do stad op een an dere plaats op te bouwen. De Turkse minister van wederopbouw en huis vesting Haldun Mentes had woens dag op een persconferentie meege deeld dal geologen hom gezegd had den dat in de streek van Varto van lijd tot tijd aardbevingen zouden voorkomen. Militaire deskundigen hadden reeds een voorstel gedaan om Varto te herbouwen op de vlakte van Erzurum ten noorden van de plaats des onheils. Nadat premier Dcmirel maandag i.l. mededeling had gedaan van plan nen om in Varto op dc oude plaats zesduizend nieuwe huizen te bouwen die tegen aardbevingen bestand zou den zijn, was hiertegen terstond be zwaar ingebracht uit kringen van do bevolking der verwoeste stad. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1