EN MET AVONTUUR Komt lorre ooit buiten? En krijgt hij wel groenten en vlees? STREEKNIEUWS Anneke Veel papegaaien verpieteren In tegenstelling tot de bezitters van andere huisdieren weten de meeste mensen die er een papegaai op na houden, veel te weinig van hun kostbare prater. Sommigenge ven het arme dier dag-In dag-uit zonncpitten zonder ooit enige afwis- seling in het menu te brengen of het zo hoognodige groenvoer en meer oliehoudende zaden te geven. Van de tien papegaaienhouders hebben er negen nog nooit gehoord, dat zo'n dier geregeld een bad wenst. En ivat de soorten betreft ,gaat de kennis niet verder dan amazone, ara of ka- katoe Weinigen weten, dat de papegaai feitelijk een parkiet is. Over rui en ziekten bekommeren zij zich niet. Dat de snavel lang kan doorgroeien, dringt niet tot iedereen door. Tal van huiskamerdieren moeten bovendien hele avonden èn nachten in de rook staan! En welke papegaai komt ooit bui ten in de zon? Groenten en insecten Zo goed als de kleine volièrevogels bijzondere zorg vereisen, zo goed moet ook de papegaai verzorgd ivor- den. In de eerste plaats is er dage lijks vers water nodig, ook al staat er nog oud water in het bakje. Dan is er een zeer afwisselend menu voorgeschreven, teneinde uw vogel de hoge leeftijd te doen behalen waar hij van nature mee gezegend is. Er is gemengd voer in de handel, dat u natuurlijk zo kunt geven. Koopt u zonnepittendan moeten er ook hennep, kanariezaad, boekweit en mais door. Voorts heeft het dier grote behoefte aan stukjes van vruchten, geeft u dus telkens van tafel wat groenten en fruit mee. Een paar worteltjes, een stukje bloem kool. spruitjes enz. gaan grif naar binnen. Op peer en banaan, dadels vijgen, verse knoppen van populier, linde of gekookt ei zijn ze dol. Dit geldt voor dc meeste soorten amazo nes (dus de stompstaartparkieten) en voor een aantal ara's (de wigstaart- parkieten). Deze laatste kunnen ook behoefte hebben aan insecten. Zet u ze dus 's zomers overdag gerust eens in de tuin. De kleine dwergpapegaaien (de cyclopsittacidae) eten alleen vijgen, dadels, appels, peren en kersen. De zwartoorpapegaai (groen, met blau we kop en blauwe veerranden op de borst) kan middageten met gekook te aardappelen en geweekt witte brood meeëten, maar mag bv. geen vet, geen vlees, geen miereéieren en meelwormen hebben. De grijze rood staartpapegaai moet beslist hard ge kookte eieren eten. Bij verscheidene amazonesoorten is een stukje vlees nu en dan gewenst. Baden en praten Het bad is erg belangrijk. In de zomer zijn de dieren blij met een zacht regentje, waar ze dolgraag in rondstappen. In de winter kunt u ze om de paar weken een douche ge ven met de plantenspuit of bij een bakje lauw water neerzetten. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Zaamslag: C. J. Jans sen te Oosterhout (N.-B.); te Sur- huisterveen (2e vak.) (toez.): K. J. Inberg, kand. te Kornjum (Fr.) en A. M. v. Zweeden, kand. te Goes. Bedankt voor Oidemarkt-Paasloo (toez.): M. Jorritsma te Balk (Fr.). Geref. Kerken Beroepen te Amsterdam (als ge vangenispredikant): A. A. Klapwijk te Heerde. Geref. Kerken Vrijgemaakt Aangenomen naar Leerdam (vak. O. Mooiweer): W. Vis te IJsselmui- den. Geref. Gemeenten Beroepen te Leerdam: G. Mouw te Middelharnis. Oud Geref. Gemeenten in Nederland Bedankt voor Leersum: B. Toes te Kinderdijk. Ger. Gemeente OOSTERLAND. Zaterdagavond 27 augustus a.s., om 7 uur. de heer Schreuder, theol. stud, te Amers foort. Met het leren pralen moet vroeg worden begonnen. Dat is een ge duldwerkje, want weken lang moe ten we dagelijks één enkel woord als leerstof herhalen en herhalen. Voor ti evenwel vergeefse moeite doet, dient u te weten welke par kieten wel en welke beslist niet le ren spreken. Er zijn knapen, die wel smakelijk geluiden imiteren en hard meelachen, maar nooit een echt woord over de snavel kunnen krij gen. Het loont de kosten eens een klein boekje over papegaaien (is parkie ten) aan te schaffen .U zult er ont zaglijk veel uit leren en uw vogel zal er beslist bqter mees af zijn. En u wilt immers ook graag een gezond huisdier bezitten? KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. Bij hot terugzetten van een goederentrein is de 61-jari- ge ploegbaas van de Nederlandse Spoorwegen T. van Steenie uit Amersfoort door de trein aangere den en op slag gedood. Het ongeluk gebeurde op het spoorwegcomplex in Amersfoort. SCHIPHOL. De K.L.M. heeft be kend gemaakt, dat de voorgenomen uitgifte van enveloppen met een eer- stedagstempel ter gelegenheid van de opening van het binnenlandse luchtnet op maandag 29 augustus aanstaande geen doorgang kan vin den, omdat de P.T.T. niet van plan is post met bestemming in het bin nenland per vliegtuig te doen ver voeren. ROTTERDAM- Feijenoord heeft de laatste tijd een belangrijk aantal orders ontvangen, die allemaal lig gen op het gebied van de scheeps- verandering en scheepsreparatie. Bij de Schiedamse werf zullen de ko mende tijd negen schepen een ge daantewisseling ondergaan. ALPHEN AAN DE RIJN. In een ziekenhuis in Alphen aan de Rijn is overleden de 72-jarige heer C. van Zoomeren uit die plaats die bij een verkeersongeval ernstig werd ge wond. AMSTERDAM. Na Philips en Er- res heeft nu ook de importeur van Blaupunkt radio- en televisie-appa raten, elektrotechniek N.V. in Am sterdam, een verlaging» aangekon digd van sommige typen t.v.-toestel- len in Nederland. HEESCH. Op het kruispunt in Heesch van rijksweg no. 55 (Den Bosch-Nijmegen) en de provinciale weg Oss-Eindhoven, is een aam-ij ding gebeurd, waarbij de 13-jarige Betsie de Poot uit de gemeente Nistelrode, om het leven is gekomen. ST. OEDENRODE. Op het kruis punt Veghelseweg-Lieshoutsedijk te St. Oedenrode is de 34-jarige be roepsmilitair I. Bruinsma uit Odilia- peel dodelijk gewond bij een ver keersongeval. Hij reed op zijn motor van achteren tegen een vrachtauto aan en kwam er onder terecht. Hij overleed in het ziekenhuis. ROSMALEN. Een chauffeur is in Rosmalen met een oplegger geladen met stro, een café binnengereden en dicht bij de tapkast tot stilstand ge komen. JOURE. De 62-jarige F-t Schaap uit Joure, is toen hij met zijn buur man op het fietspad langs rijksweg 43 wandelde, door een bromfiets aangereden en ernstig gewond. Tij dens het vervoer naar het zieken huis te Heerenveen is hij overleden. WOUDENBERG. In het zieken huis „De Lichtenberg" te Amersfoort is overleden de 40-jarige C. Bos, va der van elf kinderen, die ten gevolge van een ongeval ernstig gewond was geraakt. SOMEREN. De 8-jarige Johanna Knapen uit Someren is op de fiets door een vrachtauto aangereden. Het kind was op slag dood. MAASBRACHT. Tijdens het werk bezoek dat H.M. de koningin op 14 en 15 september aan Limburg brengt zal in het Julianakanaal te Maas- bracht de nieuwe drielingsluis wor den geopend. ZIEK1KZEE Vergadering vleeskeuringskling De algemene vergadering van het bestuur van de vleeskeuringskring Zierikzee vindt plaats op donderdag 1 september a.s. ten stadhuize al hier. Op deze vergadering komt o.a. aan de orde verkiezing van een voorzitter. Sedert het vertrek van mr. F. Th. Dijckmeester trad als waarnemend voorzitter op burge meester S. Francke van Midden- schouwen. Verder vermeldt de agen da nog vaststelling jaarverslag vleeskeuringskring over 1965, voor stel inzake herziening tariefstelling kilometervergoeding t.b.v. de keur meesters en een voorstel tot behan deling rechtspositieregeling t.b.v. het personeel van de vleeskeurings kring door de Zierikzeese Commissie voor Georganiseerd Overleg in Amb tenarenzaken. BROUWERSHAVEN Oorlogstuig gevonden By graafwerkzaamheden aan de havenbeschoeiing zuidzijde te Brou wershaven stootte dinsdagmiddag de dragline van de fa. II. Stouten op een kist met mortiergranaten. Er bleken een zestal stuks granaten in te zitten maar tijdens het opgraven is er een exemplaar verloren ge- ïaan. Het vermoeden bestaat dat de be treffende kist in een oud éénmansgat heeft gelegen en het is niet ondenk baar dat nog meerdere exemplaren naar boven zullen worden gehaald. De mijnopruimingsdienst is van de vondst in kennis gesteld om de ge vaarlijke projectielen te komen weg halen. I/***-'.-. .0* -> RENESSE. Een beeld rlat de Jan va a Renesseweg deze zomer vele malen te zien gaf. Ook zondag jl u-as het parkeerterrein zodanig bezet dal een groot aantal automobilisten genoodzaakt was om langs de weg te parkeren. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). DEN HAAG. Op de Oranjesingel in Doesburg is een verkeersongeluk gebeurd, waarbij de 28-jarige heer H. Gerritsen, fabrieksarbeider uit Doesburg, het leven verloor. In Zuidwest-Columbia zijn elf militairen om het leven gekomen en dertien gewond, toen de patrouille, waarvan zij deel uitmaakten, in een door bandieten gelegde hinderlaag viel. Wat biedt de BEELDBUIS? VRIJDAG 26 AUGUSTUS. NED. I: Ook de VPRO-avond geeft zwemmen, van half zeven tot acht uur. De VPRO gaat na het journaal verder met een luchtig zo- merprogrammaatje met als mede werkende oa.. Karin Kent .Nadat Si mon van Collem de bekende ster Eddie Cantor uit zijn oude draaidoos heeft getoverd volgt alweer een zo- merprogrammaatje en wel een klei ne show rond het orkest van Frans de Kok. Tot besluit van de avond een eenakter van Nederlandse oor sprong, nl. De Begrafenisbedienaar van Otto Dijk. NED. II: Ook vanavond in het eer ste halve uurtje op het tweede net weer voor de sportvrienden. Water polo in Utrecht. Het Literair Kijk- schrift raakt waarschijnlijk wel een heel ander publiek, evenals trou wens Koningsambiet, waarmee de avond wordt afgerond. In deze afle vering van de bewerkte Shakesyea- re-drama's is Richard, hertog van Gloucester de hoofdpersoon. ZATERDAG 27 AUGUSTUS. NED. I: Ook op de zaterdag de nodige beelden van de zwemkampi oenschappen. Van drie tot half zes nl. Verder de gebruikelijke kinder programma's. Het avondprogramma start met de elfde aflevering van Ivanhoe en de laatste Phil Silver- show. Na het journaal de KRO bij drage in de serie Zomer car oussels 1966. In het Casino te Knokke tra den op artiesten uit verschillende landen, bij wie de bekende Boyd Bachman. Na Brandpunt kunnen we nog kijken naar de herhaling van de vijfde aflevering van Het grote AvontuurThe Hunley is de titel. De epiloog gaat tenslotte vooraf aan het laatste journaal. NED. II: Een hele sportmiddag op het tweede net. Eerst gaan we naar de Nürburgring, waar de amateurs strijden om de wereldtitel op de weg. Na deze wielerrace volgt om half zes een overschakeling naar Utrecht, waar in de Hommel de Europese zwemkampioenschappen worden be sloten. Acht uur gaan we dan verder met Mr. Magoo en de avonturen van Robin Hood. Het klapstuk van de avond is het tweede gedeelte van de Peter Nero show, die in januari in Theater Carré werd opgenomen. De AVRO-avond wordt afgesloten met een van de stukken in het kader Lo ve Story. Een liefdesverhaal dus, dat getiteld is Weekend in Parijs. VRIJDAG 26 AUGUSTUS NED. I: 19.00 Nieuws; 19.01 Klaas Vaak; 19.05 Europese zwemkampi oenschappen; 20.00 Journaal; 20.20 Zomaar een zomerprogramma; 20.50 De oude draaidoos: 21.25 Frans de Kok, Joy Marshall en Ake Persson; 22.00 De begrafenisbedienaar; 22.35 Dagsluiting; 22.45 Journaal. NED. 11: 20.00 Nieuivs; 20.01 Euro pese zwemkampioenschappen; 20.30 Literair kijkschrift; 21.00 Konings ambiet; 21.45 Attentie22.15 Over denking; 22.20 Journaal. ZATERDAG 27 AUGUSTUS. NED. I: 14.45 Narretje Notedop; 15.00 Europese zwemkampioenschap pen; 17.30 Alleen op de wereld; 1S.05 Huisje, boompje, beestje; 19.00 Nieuws; 19.01 Klaas Vaa1c: 19.05 Ivanhoe; 19.30 Phil Silvershoiu; 20.00 Journaal; 20.20 Zomercaroussel 1966; 21.05 Brandpunt,- 21.40 Het grote avontuur; 22.30 Epiloog; 22.40 Jour naal. NED. II: 16.00 Wereldkampioen schappen wielrennen; 17.30 Europe se zwemkampioenschappen; 20.00 Nieuws; 20.01 Mr .Magoo; 20.05 Ro bin Hood; 20.30 Peter Nero; 21.25 Love story: 22.15 Journaal, SPORT VOETBAL DFS I en II- il&nsweertse Boys I en II Als allerlaatste voorbereiding voor de komende competitie spelen DFS I en II zaterdagavond ieder een ne derlaagwedstrijd. Hansweertse Boys I en II zullen dan in de Westhoek op visite komen. Zierikzee III-Dreischor II Zondagmiddag speelt Zierikzee III op het sportpark „Bannink" een vriendschappelijke voetbalwedstrijd tegen Dreischor II. Aanvang half drie. DUIVENSPORT P.V. „De Reisduif', Brouwershaven Wedvlucht vanaf Creil, afstand 292 km. Uitslag jonge duiven: A. de Wilde 1, 2, 4, 9; J de Jonge 3; W. Blom 5, 6. 7, 10; C. Wesdoi p 8. Oude duiven: J. M. Kloet 1, 2. Flitsen uif het buitenland FRIÈDRICHSHAFEN. Bij een roofoverval op een bijkantoor van de Volksbank Friedrichshafen is 16 duizend mark buitgemaakt. De da der vluchtte in een personenauto. Later is een jongeman aangehouden onder verdenking de overval te heb ben gepleegd. JOHANNESBURG. Het bestuur van de Zuidafrikaanse radio-omroep heeft het voorlopig verbod op de uitvoering van door de Beatles uit gevoerde of gecomponeerde muziek bekrachtigd. CANBFRRA. De socialistische op positieleider Arthur Calwell heeft in het Australische parlement ver klaard dat het zenden van troepen naar Vietnam de ergste fout is die Australië ooit in zijn buitenlandse politiek heeft gemaakt. MOSKOU. De Sowjet-Unie heeft zich tol Engeland gericht met het verzoek samen met haar druk op de V.S. uit te oefenen opdat er direct een einde komt aan de „Amerikaan se agressie" tegen Cambodja. BERLIJN. Op beschuldiging van land verrader! ij ke betrekkingen met oost-Duitsland is in west-Berlijn de 34-jarige Wolfgang G. gearresteerd. MOSKOU. In de Sowjet-Unie zijn zes Baptisten wegens a-sociale ac tiviteit tot gevangenisstraffen ver oordeeld, zo schrijft het blad „Oes- jitelskaja Gazeta" (Ket nieuwsblad voor onderwijzers). BOMBAY. De politie van Bombay heeft 1000 mensen gearresteerd, één dag voordat een algemene staking van vierentwintig uur zou worden gehouden uit protest tegen de stij gende prijzen. De staking was dooi de linkse partijen uitgeroepen. LONDEN. Een squadron „Jave- lin"-straalvliegtuigen van de Britse luchtmacht dat in december, na de eenzijdige onafhankelijkheidsver klaring van Rhodesië, naar Zambia was gezonden, zal worden terugge trokken. PEKING. De culturele revolutie in China levert dagelijks nieuws op. De jeugdige „Rode Wachters" hebben zich gekeerd tegen stenen leeuwen, wapenschilden en regeringsfunctio narissen die hun dienstauto's voor pleziertochtjes gebruiken. BILBAO. De Spaanse banderillero Andres Rizo Pastor is tijdens een stierengevecht in Bilbao door de stier op de horens genomen en om het leven gekomen. Rizo had tot taak het dier tot razernij te brengen al vorens de stierenvechter met zijn voorstelling begon. BONN. De inspecteur van de West Duitse weermacht, vier-sterren ge neraal Heinz Trettner, heeft om zijn ontslag verzocht. Dit is in Bonn be kend gemaakt. Geslaagd korflmltoernooi 1c Kerkwerve Het team van „Delta" (Ooltgensplaal) dat als overwinnaar te voorschijn kwam op het door W.I.K. ie Kerkwerve georganiseerde zo geslaagde korf- baltoernooi bij de pupillen. In het midden zien we het adspiranten twaalftal van NOAD (Dreischor), winnaar van het door W.I.K. gehouden korfbalevenement. Onder: de adspiranten van Good Luck Sommelsdijkdie omdat ze de straf- worpen iéts minder goed namen dan NOAD, beslag legden op de eervolle iueede plaats. (Foto's: Zierikzeesche Nieuv/sbode). NEW YORK. De Amerikaanse minister van defensie, Robert Mc- Namava, heeft gezegd dat dit jaar 40.0P0 man onder de wapenen zullen konien die eerder op medische gron den of vanwege hun intelligentie peil waren afgekeurd. De drie Engelse rechercheurs die op 12 augustus bij de uitoefening van hun functie in het Londense district Shepherds Bush werden vermoord, krijgen een herdenkingsdienst in de Westminster Abbey op zes septem ber. Ze keek hem aan, toen hij naast haar kwam zitten. De wapenrok stond hem niet eens zo slecht. „Wat nu?" vroeg ze. „Moet je in dienst?" Ze verkeerde in de veronderstelling, dat hij ouder was dan 19 jaar. „Herhaling," antwoordde hij. „Tien dagen in Seedorf. Dat is in Duits land .Nu ja, die komen ook wel om." „Lijkt me wel interessant. Hele maal naar Duitsland. Waar ligt dat Seedorf?" „Op de Lüneburgerheide. Wat doe je er aan?" „Je lijkt niet erg enthousiast." „Ben ik ook niet. Wat heb ik aan die flauwekul? Moet de oude baas tien dagen de wijk rijden. En zo sterk is hij niet". „Het vaderland roept, he?" pro beerde zc to schertsen. Hij keek haar van terzijde aan. „O ja? Ik heb anders niks gehoord. En wat is het vaderland? Ga nou cr is nog geen vierkante centimeter, die ik mijn eigendom kan noemen. Enfin, we zullen het ons die tien dagen zo gemakkelijk mogelijk ma ken. Ik zal het maar beschouwen als een soort vakantie." „Er zullen wel aardige Madels zijn, waarmee je kunt dansen, 's avonds," opperde zc. Hij knikte. „O ja. Denk maar niet, dat ik na do dienst niet zal profite ren." „Groot gelijk, meneer Scholstra," antwoordde ze zo neutraal mogelijk. Toch namén ze bij het station in Enschedé met een stevige handdruk afscheid. „Veel plezier," zei ze lach end. „Stuur me maar een kaartje." door FRANK VAN FALCKENOORT Hij keek haar ernstig aan. „Daar kun je op rekenen, Anneke," was zijn antwoord en het meisje had er niet eens erg in, dat hij haar plot seling weer tutoyeerde. Op de pedicure-afdeling wachtte haar een nieuwe verrassing. Hannie van Laar was er niet en op haar plaats zetelde een vreemde dame, die zich voorstelde als mevrouw van Zomeren: „Ik neem tijdelijk de plaats in van juffrouw van Laar, die eh.ziek is. Ik heb hier voor mijn huwelijk ook gewerkt, begrijpt u? Zodat ik het klappen van dc zweep ken. Ik hoop, dat we prettig samen werken." Anneke pievclde ook zoiets en ging naar haar hokje, want de eerste klant meldde zich reeds. Doch latei- in dc morgen vernam ze van een der andere meisjes, dat Hanneke zaterdag een poging tot zelfmoord had gepleegd en nu in het zieken huis lag. „Ze ging een half jaar met een knappe jongen. We hebben hem wel eens gezien, als hij haar een enkele keer 's avonds ophaalde. Ze weien al zo goed als verloofd, maar plotscling liet hij haar in de steek. Daar zal wel een andere vrouw tus sen zitten, veronderstellen we." Anneke was ontzet. ..Dat is ook wat! Ik vond de laatste dagen wel, dat zc wal zenuwachtig was." „Zaterdagavond heeft hij het uit - (v.inakt en is weggereden. Door gaans bicef hij het weekeinde bij haar. zo gek was ze op hem. Ilij gaf eigenlijk helemaal geen pas. Mij l'iegen zc zo gek nooit, geloof dei maar niet. Hanneke was veg ven hem. Ik ben gisteren bij haar p bezoek geweesl. Ze is nog helemaal ap&tisch." 11. Dinsdagsavonds ging Anneke op bezoek bij Hannie van Laar. Ze lag in een zaal met vijf andere patiën ten. Een scherm markeerde gedeel telijk het ziekbed. In écn oogopslag zag de bezoekster, dal Hannie's bei de polsen in het verband zaten. Maar ze deed, of zc er geen erg in had. Met haar liefste glimlach keek ze naar de patiënt: „Hallo, Hahnie. ik kom eens even kijken. We mis sen je, he?" „Dag, Annekeaardig, dat je me komt bezoeken. Och, dat missen Het meisje ging zitten. Zeer be slist knikkend, vervolgde ze: „Abso luut, Hannie. Mevrouw van Zome ren is veel te oud voor ons. Aan jou zijn we gewend, niet waar? Zie maar dat je gauw opknapt. Mevrouw'van Zomeren houdt je stoel wel warm." „Jullie zijn allemaal machtig aar dig voor me, na ditZe keek neer op haar verbonden polsen. „Bep en Lina en Doortjc cn nu jij." Ze draaide zich naar dc bezoekster. „Ze weten hel nu allemaal, hc? Dc klan ten zeker ook?" Anneke schudde haar hoofd. „Wel neewat hebben die cr mee te maken? Wc zeggen gewoon, dal je ziek bent. Iedereen is loch wel eens ziek? En mevrouw van Zomeren is geen kletskous. Zet je cr maar gauw overheen, Hannie. dat is het beste." „Het kan me niets meer schelen. Ik wou, dat ik dood was." Anneke boog zich naar haar toe en antwoorde op wat zachtere toon: „Daar kom je overheen. Ilcus. ge loof me." Ze legde een pakje op het kastje. „Ik heb een doosje bonbons voor je meegenomen. Ga je maar eens lekker snoepen." „Dank je, Anneke." (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 6