RANG RANG RANG RANG Het nieuwe Premiespaarplan: Grijp de kans 4^% Waarom bommen in Tirol? Jeugdige zweefvliegers gingen overland Nederland schenkt f 50.000 aan Turkije 7.IERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 25 augustus 1966 Nr 19646 BLIK DOOR HET WERELD ADVERTENTIE De Zuidtiroolse terroristen zijn ac tiever clan ooit, nu een nieuw Itali aans-Oostenrijks gesprek over dit ge bied op handen is. Ditmaal gaat het er niet in de eerste plaats om de regering in Rome te bewegen tot concessies voor deze Duitsspreken de Italianen, maar meer om de rege ring in Wenen te dwingen pal ach ter de Zuidtirolers te slaan. Wenen zou in de verleiding kun nen komen de Tiroolse kwestie een beetje soepel af te handelen - vreest men in Italiaans Tirol - als ruil voor Italiaanse steun als later dit jaar de relatie van Oostenrijk met de E.E.G. weer aan de orde komt, een voor de Oostenrijkers zeer belangrijke zaak daar zij wegens hun tot neutraliteit verbindend vredesverdrag met de Russen geen lid kunnen worden van ADVERTENTIE Kersen (gevuld) Aalsmeers bloemencorso AMSTERDAM, 24-8. „Bloemen pracht uit 1001 nacht" dat is het mot to waaronder op zaterdag 3 septem ber a.s. het Aalsmeerse bloemencor so naar de hoofdstad zal komen. In een circa 2 kilometer lange stoet zullen 21 praalwagens rijden, die elk een tafereel uitbeelden uit een van de beroemde verhalen uit 1001 nacht. De architect van dit corso is de 44- jarige decorontwerper-tekenaar-K. L.M.-gezagvoerder Harry Bouw meester. de E.E.G. die voor hun economie overigens van het grootste belang is. Wat nu gebeurt is dat een grote actie aan de gang is die vooral de Tirolers op Oostenrijks gebied in prent dat hun 160.000 stamgenoten onder Italiaans bewind worden ver drukt. Helden Daartoe dienen de aanslagen met bommen en de sluipschutt^rsscho- ten; daartoe dienen ook de televisie- interviews van lieden als Norbert Burger en Peter Kienesberger, in Italië bij verstek veroordeeld we gens moord op douanemensen. Ze worden opgewerkt tot een soort na tionale helden. Zo ontstaat een sfeer om de rege ring in Wenen als verraders te be schouwen als ze niet alles doet om cle Zuidtirolers te helpen hun zin te krijgen. Juist nit het krachtsverschil tussen cle grote partijen zo gering is, zijn er weinig politici in Wenen die er prijs op stellen de hele Ti- ruolse bevolking en hun stemmen tegen zich te krijgen. In principe hebben de Zuidtirolers redenen voor klachten over het Ita liaans bestuur. Door hun gebied Bozen (Bolzano) met een Italiaanse buurstreek samen te voegen tot de provincie Alto Adige en vervolgens Italiaanse immigratie hierheen te sti muleren is inderdaad wel een aan slag gedaan op het eigen karakter van deze Duits-sprekende streek en zijn bevolking. Een soort kolonisa tie, die terecht weersanden opriep. Beter nooit dan laat Intussen is de positie van de Zuid tirolers verbeterd na overleg tussen Oostenrijk en Italië. Naar verluidt is Rome ook bereid aan nog vele wensen en verlangens der Zuidtiro lers tegemoet te komen; wat laat kan ADVERTENTIE Lemon Drops men misschien zeggen, maar goed hel gebeurt toch. Sinds vier jaar geleden echter in Zuid-Tirol een groep mensen besloot niet meer op de resultaten van on derhandelingen te wachten maar tot terrorisme zijn toevlucht te nemen - intussen zijn een twintig Italiaan se douaniers en militairen vermoord - kan men weinig hoop meer hebben dat de komende verbeteringen in de positie van de Zuidtiroolse volks groep een eind zal maken aan de aanslagen. Immers: de terroristen stellen als hoofdeis nu terugkeer naar Oostenrijk. En daartoe zal Ro me zeker niet bereid zijn, nog daar gelaten dat de Oostenrijkse rege ring zelf al van het gebied heeft af gezien. De terroristen zullen uiteraard hun hoofddoel nooit bereiken. Wel kunnen ze de levens nemen van nog meer Italiaanse douaniers en zorgen voor een jarenlange bron van onrust. HERDENKING FRANS HALS HAARLEM, 24-8. Ter herdenking van het feit dat het binnenkort 300 jaar geleden is, dat de schilder Frans Hals in de Grote Kerk in Haarlem werd begraven, zal op 1 september in de2e kerk een bijeenkomst worden gehouden op initiatief van het ge meentebestuur van Haarlem. Om streeks half vijf zullen de heren H. Ducro, voorzitter van de stichting „Kunst zij ons doel", en Poppe de Mave, voorzitter van de groep, bloe men leggen op het graf. De stads- organist, Albert de Klerk, zal orgel muziek ten gehore brengen. Deze bijeenkomst is voor een ieder toe gankelijk. Aan de rectoren, directeu ren, hoofden van scholen van voort gezet onderwijs, en de hoofden van scholen voor het lager onderwijs, is gevraagd twee leerlingen naar de plechtigheid af te vaardigen, en alle leerlingen op de herdenking opmerk zaam te maken ADVERTENTIE Glutnipignoiis zo groot als ren kool Het Indonesische leger heeft ver klaard dat het zich niet onder druk zal laten zetten 'om president Soe- karno te wippen. Koning Leopold van België zal begin oktober een bezoek aan Suri name brengen. De basis hiervoor werd gelegd toen hij enkele maanden geleden het koninklijk instituut voor de tropen in Amsterdam bezocht. Pierement of draaiorgel UTRECHT, 24-8. De enthousiaste „Kring van draaiorgelvrienden'' on der voorzitterschap van rech.ter-bet- aardier-draaiorgeldraaier mr. Romke de Waard telt leden die bezwaren hebben tegen het gebruik van het woord „pierement" als aanduiding voor het draai-orgel. Dat blijkt uit een hoofdartikel in het kwartaalblad van de „Kring van draaiorgelvrienden"dat „Het Piere ment" heet. De schrijver wijst alle beztoaren af en rechtvaardigt zijn standpunt in een bijdrage van ruim twee pagina's. Het draaiorgel 'is een folkloris tisch verschijnsel ,zo is zijn oordeel. De spraakmakende gemeente, het gewone volk, heeft „pierement" aan gedragen als „een flonkerend edel steentje voor de schatkamer van de waarachtige filklore". Andere na men als boekorgel en draaiorgel heb ben volgens de schrijver bij het volk een minder bekende klank. Voorts vindt hij dat vele tegenstanders het woord „draaiorgel" plegen uit te spreken op een wijze die van wal ging getuigt: „draaaaaajorgel"Het pierement daarentegen wordt ge bruikt door mensen die behoren tot de andere categorie: „zij bezigen het tooorcl met in hun gemoed iets van „ouwe toffe jongens", iets famili airs. HAAMSTEDE, 24-8. Twee jeug dige zweefvliegers, de 17-jarige Ton- ny de Bruine uit Haamstede en de 18-jarige Leendert Bom uit Burgh, beiden lid van de V.Z.A.C. hebben hel afgelopen weekend een overland- vlucht gemaakt om te trachten hun verdere diploma's af te werken. Daar in Haamstede zaterdag geen thermiek te vinden was aan het blauwe zwerk werd het toestel, de solo-éénzitter K.-VIII op de speciale transportwagen geladen en naar Woensdrecht vervoerd. Aldaar werd het toestel met Tonny de Bruine ach ter de stuurknuppel het luchtruim in getrokken door een Piper en weldra zweefde de piloot .eenzaam boven het zuid-westelijke Brabantse grondge bied. De Belgische grens werd gepas seerd in de richting Brussel. In de wat hogere luchtlagen werd het toe stel meer westelijker gedreven naar de omgeving van Gent en toen was het ook daar met de thermiek ge daan. Vlak bij het plaatsje Aalst streek de K.-VIII heelhuids op een akker neer. Telefonisch werd de basis gewaar schuwd die het toestel ophaalde en op Woensdrecht bracht. De totale af stand bedroeg 62 km. Zondag ging van Woensdrecht Leendert Bom de lucht in. Deze vloog eerst dezelfde koers doch kwam toen voor de moeilijke opgave om over de stad Antwerpen heen te vliegen hetgeen te riskant was. Hij keerde terug, bleef dezelfde hoogte- houden en draaide boven het vlieg veld Woensdrecht enige rondjes en probeerde het opnieuw met een an dere uitgestippelde koers. Doch even over de grens liet de thermiek ook hem in de steek en Leendert bracht zijn toestel veilig aan de grond dicht in de buurt van het Belgische Putte. Het Oostenrijkse kabinet heeft tijdens een bijzondere zitting, beslo ten dat de burgers belasting zullen moeten betalen tot instandhouding van een rampenfonds, waaruit het herstel van de jongste watersnood- schade kan worden bekostigd. LAND- EN TUINBOUW E.E.G.-handel in landbouwprodukten DEN HAAG, 24-8. De waarde van de handel in landbouwprodukten tussen de zes E.E.G.-landen onder ling heeft in 1965 9,3 miljard gulden bedragen, tegen 10 miljard gld. in 1964. De waarde van de ingevoerde landbouwprodukten beliep vorig jaar 25,9 miljard gld. (1964 36,3 mil jard) en die van de uitgevoerde land bouwprodukten 7,5 miljard gld.. (1964 9,3 miljard), zo blijkt uit de jongste gegevens van de E.E.G.-commissie. De handel in groente en fruit maakte in 1965 19,3 procent van de totale interne E.E.G.-handel in land bouwprodukten uit (2,6 miljoen ton ter waarde van 1,8 miljard gulden). Granen kwamen met 13,6 procent (3.6 miljoen ton ter waarde van 1,3 miljard gld.) op de tweede plaats. De ophaaldienst deed hier weer zijn plicht en in de avond was 'alles weer terug op het vliegveld Haamstede. Dc eerste ervaring voor deze jongelui zit er op in het overland-gaan en ver dere pogingen zullen zeker volgen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Reeuwijk (toez.): T. van 't Veld te Den Bommel; te Tricht G. J. Martens, kand. te Utrecht; te Uddel: P. Westland te Groot-Am- mers. Aangenomen naar Vreeland: C. Dijckmeester, kand. te Amsterdam. Bedankt voor St. Johannesga (vak. W. A. Bos) (toez.): G. J. de Vries te Wons; voor Hedel: L. Doppenberg te Wilsum; voor Kethel (2e pred. pl.) (toez.): D. Dubbelman te Lynden Geref. Kerken Beroepen te Nijemirdum: L. v. Zuidam, kand. te Den Haag. AangenoiVien naar Zuidhorn: K. D. Gerber, 1.1. vrij gem. pred. te Henge lo (C.), die bedankte voor Heerjans- dam, H. I. Ambacht (vak. S. Hoek stra), Vianen, Vrjjhoeve-'s Grevel- dun-Capelle en voor Zuidland. Bedankt voor Bunschoten: I. de Bruyne te Rotterdam-c. Geref. Gemeenten Beroepen te Oud-Beijerland: A. W. Verhoef te Barneveld. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Hengelo (O.): G. J. Buys te Murmerswdude en J. P. Geels te Haarlem-centr. Evang. Lutherse Kerk Beroepen te Nijmegen: W. J. Gun ning, Ned. Herv. predikant te Wage- ningen. die dit beroep ook aannam. Nederlandse mannen verbruiken Meer voeding voor de wereld door reroeterde kweekmethoden. Dal is hel doel. waarnaar de geleerden van he; Max-Planck-Instituut voor het kweken van cultuurgewassen bij Hamburg streven. De reuzen-cham- pignor, ter grootte van een kool (on ze foto) is één van de talrijke suc cessen. Van zijn kleinere soortgeno ten onderscheidt deze paddestoel zich alleen door de grootte, echter niet door de smaak. Men kan hem in schijven snijden, koken of als een schnitzel braden, hl de vakwereld stelt men zich de vraag, of in de toe komst een industriële prod-i van deze reuzen-champignons m--gcli,k zal zijn. De geleerden hebber l.un methode nog niet vrijgegeven oor hei gebruik, omdat alle fasen van de paddestoelencultuur eerst voldoende gecontroleerd moeten worden. Bij he: kweken is de voedingsbodem hel belangrijkste, die uit fijngemalen stro en chemicaliën wordt vervaar digd. Thans staal reeds vast, in wel ke orde van grootte de industriële produktie van deze champignons rendabel zal zijn. Daartoe hebben de geleerden, die onder leiding van piojessor dr. Reinhold werken, een bouwen. ADVERTENTIE Sinaasappel DEN HAAG, 24-8. In aansluiting op de spontane hulpverlening door het Nederlandse Rode Kruis en an dere particuliere organisaties, heeft de Nederlandse regering besloten een bedrag van f 50.000 in geld cf goede ren ter beschikking te stellen van de regering van Turkije ter leniging van de nood, door recente aardbevingen veroorzaakt, aldus een mededeling van het ministerie van buitenlandse zaken. Duitse mijnwerkers 14 miljoen overhemden vroeger met pensioen AMSTERDAM, 24-8. De Neder landse mannen verbruiken 14 mil joen overhemden in een jaar, twee miljoen jassen, een kleine drie mil joen pakken, 1,4 miljoen „losse" jas jes en niet minder dan zes miljoen broeken. Deze broeken, die op zijn Amerikaans „slacks" worden ge noemd, komen goeddeels voor reke ning van de jeugd. Aldus een pu- blikatie uan de 2Is(e herenmode- beurs (5, 6 en 7 september RAI-ge- bouw Amsterdam). Het vervaardi gen van de kleding voor de man is in Nederland een zeer arbeidsinten sief bedrijf. Zo zijn in de overhem denindustrie 4.000 mensen iverk- zaam, die tezamen voor een waarde van 80 miljoen gulden produceren. In ons land bereikt de produktie van overhemden haar top in februari, voor kostuums in maart en voor re genjassen in september. HEERLEN, 24-8. De Duitse mijn werkers en mijnbeambten gaan in het vervolg reeds op 55-jarige leef tijd met pensioen. Hiertoe werd de wet op de Westduitse zieken- en pensioenkosten van hel mijnbedrijf gewijzigd. Van deze wijziging gaan meer dan 10.000 mijnwerkers pro fiteren. zonder dat hierdoor het ouderdomspensioen wordt verlaagd. Hun pensioengerechtigde leeftijd was tot dusver zestig jaar. ADVERTENTIE CristaI Fruits DE ONDERGANG VAN UHR éhphmhhhhhhihhhi Doe mee aan het Premiespaarplan. Spaar in spaar- bewijzen. Verdien een premie van 20%. Dat be tekent f 50,- per jaar extra (Echtparen f 100,-). Bovendien rente - op - rente. Inlichtingen bij de spaarbank en alle bankzaken 22. Met een zekere beklemming staarden Aram en Harald naar het gelaat van de grootmachtige Kan-Ur. Het was hen, als zagen zij een der oude stenen koppen, die op mysterieuze wijze tot leven was ge komen. Deze indruk werd nog versterkt door de strakke, in de verte gerichte blik van de grootmachtige. Hij scheen zijn ge vangenen niet te zien doch te staren naar iets dat ver achter hen lag. De albino, die hen naar deze statiehut had geleid, wierp zich voor de troon op de knieën. „O Kan-Ur", sprak hij, „hier zijn de beide vreemdelingen, die het waagden het oude Ur te betreden". Met geen beweging verried de Kan-Ur dat hij zijn onderdaan had gehoord. Het leek alsof deze legen een stenen beeld had gesproken. In de stille die volgde, over woog Aram snel zijn kansen. Dit leek hem het geschikte ogenblik om tot handelen over te gaan. Met een forse ruk verbrak hij zijn reeds half doorgesneden boeien, boog zich bliksemsnel voorover en gritste het mes uit dc gordel van de néerge- knieldc albino. Met enkele snelle schreden bevrijdde hij ook Harald, die meteen op de wand toesprong, waar enkele zwaarden hingen. De albino sprong overeind, doch werd door een vuistslag van Aram weer naar de grond gezonden. En intussen bleef de Kan-Ur roerloos voor zich uitstaren, onbewogen, als raak ten deze gebeurtenissen hem niet. CÖi^MABlfU IQONOCR STUDIO'S

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 5