DE ZIERIKZEESCHE COURANT Installatie commissie van onderzoek openbare orde Amsterdam Sowjet-Unie lanceert raket naar de maan Veertig doden bn autobusongeluk „Mensen in nood'" opent rampengiro Zondag weer mars in Chicago Lombok getroffen door hongersnood Rode-Kruiszending naar Turkije Vakcentralen: Nog geen concrete eisen Wereldraad Kerken gaat Turkije helpen t Maansatelliet maakt foto's van de aarde Gezin komt om bij vliegramp Nieuwe Co-op-silo in gebruik Reddingsactie Goereese schippersjongen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ])on<I<'r<lii<: 25 augustus 1066 123ste jaargang Nr. 19646 WAARIN OPGENOMEN «EOAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer Eerste steen r.k. kleuterschool DEN HAAG, 24-8. Minister Smal- lenbroek (binnenlandse zaken) heeft woensdagmiddag mede namens zyn ambtgenoot van justitie de commis sie van onderzoek openbare orde Amsterdam geïnstalleerd. De instal latie vond plaats op het departement Achtereenvolgens spraken zowel mi nister Smallcnbroek als de voorzit ter van de commissie, prof. mr Ch. J. Enschede, een korte rede uit. Minister Smallenbroek zei dat van de Commissie allereerst wordt ver wacht dat zij het materiaal vevza- melt, dat nodig is voor een verslag van de gebeurtenissen die in Am sterdam plaats vonden en de beslis singen die genomen werden. De Commissie zal het bijeengebrachte materiaal echter ook moeten orde nen en interpreteren. De minister zal het evenals zijn ambtgenoot van justitie bijzonder waarderen wan neer op korte termijn reeds interim rapporten zullen worden uitge bracht. Hij wees er voorts cp dat het be roep dat hoofdcommissaris van der Melen bij de ambtenarenrechter te gen zijn ontslag heeft ingediend de commissie er niet van hoeft te weer houden de voor het politiebeleid in de hoofdstad relevante omstandig heden ook voor zover de hoofdcom missaris daarbij betrokken is in haar beschouwing te betrekken. Immers toetsing van de rechtmatigheid van het verleende ontslag, zoals de amb- tenarenprocedure beoogt, wordt van de Commissie niet gevraagd en kan van haar ook niet worden gevraagd. De Commissie zal desgewenst aan deskundigen opdrachten tot het maken van bepaalde studies kun nen verstrekken. Ook personen kun nen worden gehoord. MOSKOU. 24-8. In de Sowjet- Unie is een raket gelanceerd in de richting van de maan. Aan boord van de raket bevindt zich een automa tisch station, „Loena-11", dat 1.640 kilo weegt. In een door Tass verspreid com muniqué wordt gezegd, dat er woens dag om drie minuten over elf Mos- kouse tijd in de Sowjet-Unie een ra ket naar de maan is gelanceerd. De lancering geschiedde in overeenstem ming met het program voor de ver kenning van de maan en de ruimte om de maan. Uit het communiqué van Tass me nen waarnemers te kunnen afleiden dat de „Loena-11" in een baan om de maan gebracht moet worden. De vlucht naar de omgeving van de maan duurt gewoonlijk 3V2 dag. Alle instrumenten aan boord func tioneren normaal. Wat men precies mei de „Loena-11" wil bereiken, is niet onthuld in het communiqué. Het is dus niet bekend of het maanschip evenals de „Loena-9" een zachte lan ding op de maan moet maken. De „Loena-9" maakte op 3 februari een zachte landing op de maan en zond ADVERTENTIE Brtllant - schitterend bezit voor altijd l juvrTiio» van Andel Hoogstraat 164-152 Beyerlandselaan 176 Rotterdam beelden van het maanoppervlak naar de aarde De „Loena-10" draait nog steeds om de maan. De epidemie van hersenvliesont steking in Zuid-Korea breidt zich nog' steeds uit. Sinds begin augustus zijn nu 160 mensen om het leven ge komen. voornamelijk kinderen. WASHINGTON, 24-8. De com missie van onderzoek inzake anti- Amerikaanse activiteiten uit het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den heeft woensdag met zeven tegen een stem haar goedkeuring gehecht aan een voorstel cm zware straffen te stellen op het ver-lenen van ma teriële steun aan Noord-Vietnam door Amerikaanse enderdanen via activiteiten op het grondgebied van de Verenigde Staten. PESJAWAR. 24-8. Veertig Paki- stanen hebben maandag de dood ge vonden, doordat de autobus waar mee zij terugkeerden van een bede vaart naar het mohammedaanse hei ligdom van Pir Sakhi Saheb in het noorden van Afghanistan, in een ra vijn reed. De bestuurder zou kans hebben gezien het voertuig bijtijds to verlaten. Voorzover deze rijksambtenaren zijn, zal hun opdracht worden gege ven zonder enige terughoudendheid opening van zaken te geven. De bei de bewindslieden vertrouwen, dai dit voorbeeld door andere autoritei ten zai worden gevolgd. Indien no dig kunnen feiten en omstandighe den van een zeer persoonlijk karak ter in de vorm van vertrouwelijke bijlagen worden vastgelegd. De Commissie van onderzoek werd ingesteld naar aanleiding van toe zegging van minister Smallenbroek in de Tweede Kamer op 30 juni en 13 juli. De taak van de Commissie omvat een onderzoek naar de ge dragslijnen van alle autoriteiten die met de Amsterdamse politie bemoei ing hebben sedert omstreeks 1960 en in het bijzonder gedurende het laat ste jaar, een onderzoek naar de be velsverhoudingen en het gevoerde politiebeleid, een onderzoek naar de organisatie en structuur van het Amsterdamse politiecorps en het dienaangaande gevoerde beleid en een onderzoek naar de achtergron den van een reeks van ordeversto ringen. die sedert omstreeks septem ber 1965 in Amsterdam hebben plaats gehad en naar de directe aan leiding van en het verloop van de gebeurtenissen op 13 en 14 juni 1966. Met ingang van 4 september zul len de winkels in Moskou, met uit zondering van de levensmiddelenbe- drijven, op zondag gesloten zijn, al dus het blad „Vetsjernjaja Moskva". HAMPTON, Virginia, 24-8. De maansatelliet „Lunar Orbiler" heeft dinsdag foto's van de aarde gemaakt. Zij zullen heden (donderdag) naar de aarde worden geseind. Indien zij ge slaagd zijn, zal het de eerste maal zjjn dat van een dergelijke afstand een beeld van onze planeet krijgt.. Intussen is de maansatelliet er niet in geslaagd foto's te nemen die het Hoe ver cle kunststof al in de wereld is opgedrongen demonstreert de ten toonstelling ..Kunststof in hel verkeerswezen" ivelke in Neurenberg wordt gehouden. Er worden sportieve kunststofauto's van nu getoond (foto boven). Verder kan men zien dat met de meest verschillende kunststofschepen te- genwoordig over het water gegleden kan worden terwijl zelfs in de 1,5 ton metende miniatuur duikboot voor twee personen tochten onder water kun nen worden gemaakt (foto onder). DEN BOSCH, 24-8. Het bestuur van de stichting „Mensen in nood" heeft zich in verbinding gesteld met Caritas Internaticnalis te Rome, over coördinatie van de hulpverlening aan de slachtoffers van de aardbevings ramp in Turkije. De wijze waarop en de mate waarin hulp kan worden verleend zal eerst te overzien zijn na het verkrijgen van een duidelijk in zicht in de plaatselijke situatie. In het kader van de internationale sa menwerking wordt hierbij in de al lereerste plaats gedacht aan een hulpverlening op langere termijn, die CHICAGO, 24-8. Gouverneur Otto Kerner van de Amerikaanse slaat Illinois heeft woensdag besloten de nationale garde in staat van paraat heid te brengen in verband met de kans op ongeregeldheden bij een mars welke strijders voor gelijke burgerrechten zondag in de blanken- wijk Cicero in Chicago zullen hou den. Imkerdag in Den Bosch DEN HAAG, 24-8. Op 3 septem ber wordt in het „Casino" in 's-Her- togenbosch een imkersdag gehou den, waaraan naar verwachting on geveer 1.000 imkers zullen deelne men. Het Vughtse bijengilde „Sint Ambrosius" verzorgt deze dag, die uitgaat van de zuidelijke bijenhou dersbonden. Er zullen in het „Casi no" ongeveer 20 bijenkorven worden tentoongesteld. De manifestatie om vat voorts demonstraties van korven vlechten en honingslingeren. Auto niet militairen uit bocht en tegen hoorn OIRSCHOT, 24-8. Woensdagavond is op de Oude Grintweg tussen Oir- schot en Boxtel een personenauto met drie militairen uit de legerplaats Oirschot uit de bocht gevlogen, ge kanteld en tegen een boom gebotst. Eén militair verloor daarbij het le ven, een tweede werd met ernstige verwondingen in een ziekenhuis op genomen. do derde werd licht ge wond. DJAKARTA, 24-8. Onder onge veer twintigduizend bewoners van het Indonesische eiland Lombok heerst hongersnood als gevolg van langdurige droogte, zo deelde het hoofd van de gezondheidsdienst daar, dr. Mohammed Joesof, mee. Hij deed een beroep op de regering in Djakar ta, snel hulp te verlenen willen niet honderdduizenden eilandbewoners het slachtoffer worden van onder voeding. De vier miljoen bewoners van Lombok, overwegend vissers, hebben dit jaar ook al pokken- en malaria-epidemieën te verwerken gekregen. onmiddellijk na de directe hulpverle- nfjig op gang zal moeten worden ge bracht. Inmiddels is reeds besloten tot het openstellen van een rampen-giro nummer: 1111222, waarop bijdragen kunnen worden gestort onder ver melding „Turkije". DEN HAAG. 24-8. De Friendship van de Koninklijke Luchtmacht, die donderdag voor het Nederlandse Ro de Kruis de tweede vlucht maakt, naar het rampgebied in Turkije, werd woensdagmiddag geladen. De goede ren bestaan uit: zeven dezen antibio tica en andere medicamenten, 600 dekens, 7200 blikjes babyvoeding, 10C0 rampenpakketten geschonken dcor het jeugd Rode Kruis en 5000 stukken toiletzeep. De totale waar de van de goederen bedraagt ruim 35.000 gulden. Het Nederlandse Rode Kruis heeft met inbegrip van de ze vlucht al in tctaal aan goederen en medicamenten met een waarde* van 65.000 gulden voor de slachtof fers in Turkije beschikbaar gesteld. UTRECHT, 24-8. In dit stadium van het loonpolitieke overleg is nog geen sprake van het formuleren van Iccneisen veer 1967, zo is door het overlegorgaan van de drie vakcen tralen meegedeeld. In zijn dinsdag gehouden vergade ring heeft het overlegorgaan zich wel bezig gehouden met enkele algeme ne lijnen voor de loonvorming in 1967, waarover het overleg in de Stichting van de Arbeid vrijdag a.s. gaat beginnen. Concrete looneisen zijn daarbij nog niet aan de orde. GENEVE, 24-8. De Wereldraad van Kerken heeft de aangesloten kerken verzocht, minstens 100.000 dollar bij een te brengen voor hulp aan de overlevenden van dc aardbevingen in oost-Turkije. Vliegende onto" STOCKHOLM, 24-H. In Stockholm is een automobilist veroordeeld, wiens auto in het begin van dit jaar b(j een storm van de iveg was getild en een eind verder werd neerge- smakt. Volgens de bestuurder tras de auto als een vliegtuig de lucht in gegaan en na een vlucht van 150 meter onbestuurbaar weer op de weg terecht gekomen. De rechter vond dat dit alleen kon gebeuren, als de man te snel had gereden en veroordeelde hem tut een geldboete ter grootte van een niet genoemd percentage van zijn sa! a ris. WARME VOETEN FREDERICKSBURG (Virgi nia), 24-S. De 19-jarige Char les Hart uit Fredericksburg in de Amerikaanse staat Virginia had het zo warm, dat hij blootsvoets de straat op ging. Hij kwam niet ver. Midden op straat bleef hij in het door de hitte gesmolten asfalt steken. Toen men hem met veel moei te had losgekregen, werd in het ziekenhuis geconstateerd, dat de huid van zijn voetzolen geheel was verbrand. I)it nummer bestaat uit 10 pagina's Te grote beleefdheid is on beleefdheid. WAT UQT Dl Bit- 7" vmmÊBÊ n ROTTERDAM De heer E. R. J. Alleman (links) uit Den Haag is woensdag morgen als eerste student ingeschreven aan de nieuwe medische faculteit in Rotterchrv. Pur geneert er W. Thomassen van Rotterdam, vice-voorzitter van het algemeen bestuur van de faculteit schreef zelf de naam in het register. De inschrijving vond plaats in het „Provisorium" van de Faculteit. mogelijk móeten maken landings plaatsen voor ruimtevaarders vast te stellen. Dit is het gevolg van een fout in de camera die detailfoto's moet maken. Men hoopt dat „Lunar Orbiter-2" in november wel zal sla gen. De lancering van acht satellieten voor militaire communicatie, die vandaag zou geschieden, is uitgesteld. Waarschijnlijk omdat men energie verlies heeft geconstateerd in andere communicatiesatellieten die al in ju ni in een baan om de aarde zijn ge bracht. Doodstraf handelaars in verdovende middelen CAIRO, 24-8. Handelaars en smok kelaars in narcotica kunnen in Egyp te voortaan veroordeeld worden tot de doodstraf. Een desbetreffend pre sidentieel besluit stelt voorts dood straffen of levenslange dwangarbeid in het vooruitzicht voor degenen die verdovende middelen bezitten, ko pen of verkopen. NEW YORK, 24-8. Een tweemo- torig particulier vliegtuig is dinsdag middag nabij Ronkonkoma op Long Island neergestort, waardoor de pi loot, de 32-jarige Robert Shaw die kapitein was bij de Amerikaanse luchtmacht, zijn vrouw en hun vier kinderen om het. leven kwamen. Vier als politiemannen vermom de mannen hebben woensdag een bank in het Braziliaanse Sao Paulo overvallen. Zij gingen er met een buit van vijftigduizend gulden van door. Kans oj) regen Verwachting lot vrijdagavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enige regen; zwakke tot ma tige noordoostelijke wind; koel weer. 26 aug. Zon op 5.41. onder 19.42. Maan op 18.12, onder 0.09. Volle maan: 31 aug. te 1.14. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 26 aug. 11.42 v.m. n.m. BROUWERSHAVEN 26 aug. 11.40 v.m. n.m. Doodtij: 25 aug. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 25-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Een kleine storing is in de af gelopen nacht van Denemarken langs onze kust naar het zuidwesten ge trokken. Ze veroorzaakte vooral bo ven zee flinke buien, maar ook in Zeeland is 15 tot 25 mm regen ge vallen. Tegelijkertijd is boven Scandina vië de luchtdruk verder gestegen. Een krachtig hogedrukgebied strekt zich uil van Engeland naar Scandi navië en verhindert het doorkomen van nieuwe oceaandepressies. Wel zal het komende etmaal aan de flank van het hogedrukgebied met noord oostelijke winden nog steeds koele en enigszins onstabiele lucht naar onze omgeving worden aangevoerd. De kans op enkele verspreide bui en blijft daarom aanwezig, maar er zullen ook opklaringen voorkomen. Deze zullen, aldus het overlegorgaan, uiteraard mede afhangen van het so ciaal-economische beleid dat de re gering in 1967 denkt te gaan voeren. Andersluidende publikaties, waarin reeds cijfers worden genoemd, zijn volgens het overlegorgaan volkomen uit de lucht gegrepen. ROTTERDAM. 24-8. Burgemees ter Thomassen heeft woensdagmid dag de nieuwe graansilo van Co-op Nederland N.V. aan de Rijnhaven in Rotterdam officieel in gebruik ge steld. De silo, met een opslagcapaci teit van 30.000 ton de vierde in groot te in het Rotterdamse havengebied. is het hoogste bedrijfsgebouw van Rotterdam: bijna 75 meter. Samen mat de al bestaande opslagcapaciteit van 3.000 ton bezit Co-op Silo N.V. nu ongeveer 12 procent van de totale graanopslagruimte in de Maasstad. Dc nieuwe silo heeft ongeveer 10 rr.ln. gulden gekost. de Zilveren munten uit tijd van Trajanus TEL AVIV, 24-8. Op tachtig kilo- meter ten zuiden van de Dode Zee hebben archeologen van de univer siteit van Jeruzalem ongeveer tien duizend zilveren munten gevonden uit de tijd van de Romeinse keizer Trajanus, die omstreeks honderd jaar na Christus leefde. Het is een van dc grootste schatten, ooit in Is raël opgegraven. AMSTERDAM. De Amsterdamse politie heeft de 48-jarige vertegen woordiger F. G. V. uit de hoofdstad aangehouden. De man heeft bekend circa 2-1 schrijfmachines van diverse Amstc-idamse bedrijven Ie hebben verduisterd. IJMUIDEN, 24-8. Dc schipper van het vissersschip Go 28 uit Gocrce, „op hoop van zegen" heeft woensdag avond dringend om doktcrshulp verzocht, omdat zjjn 17-jarige zoon een visbooin op zjjn hand had ge kregen, waardoor deze verbrijzeld werd. Dc jongen had veel bloed verloren De motorreddingboot „Insulinde" uit IJmuiden voer uil naar het schip, dat zich bevond op 60 mijl noord west ton westen van IJmuiden. Aan boord van de „Insulinde" bevond zich een dokter, die de opvarenden var de Go 28 via de radio adviseer de lice de gewonde schipperszoon te behandelen. In verband met het slechter wordende weer besloot men dc gewonde niet over te nemen, maar hem met de Go 28 naar IJmui den te loten brengen, waar hij direct in een ziekenhuis zal worden opge nomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1