JAARVERSLAG N.V. ZEEUWSE BRUG MAATSCHAPPIJ 2AC.M0V& Garnalenkotter uit Brouwershaven aan de grond bij strand van Renesse STREEKNIEUWS WESTGEVEL RESTAURATIE „DIKKE TOREN" IS GEREED X Vakopticiën BERGMANS l No<r «et»ii maximum aan economisch nut mogelijk voor een verfijnde smaak Uit voorraad lev. rbaar. Juwelier Horloger Naast 's-Gcavensteen Zïecikzee - Tel. 01110 - 2443 Aansluiting gevende wegvakken voldoen nog niet aan eisen ZIERIKZEE, 23-8. Het jaarver- slag over 1965 van de N.V. Provin ciale Zeeuwse Brug Maatschappij is verschenen. Hierin wordt gesteld dat de brug ever de Oosterschelde een belangrijke schakel vormt in de nieuwe verkeersweg door de Zuid- hcllandse en Zeeuwse delta, een ge bied dat in hoofdzaak door het ont breken van een zodanige verkeers weg voordien geen evenredig aan deel kon nemen in de economische ontwikkeling van Nederland. Daar de van rijkswege uit te voe ren werken helaas niet synchroon verlopen met die van het gebied zelf (door de versnelde bouw van de Ha ringvlietbrug en de geheel uit Zeeuws initiatief en daadkracht tot stand ge brachte Oosterscheldebrug), voldoen verschillende wegvakken van deze verkeersroute nog niet aan de eisen van het moderne wegverkeer. Zodra echter de reeds lang verouderde Ba- rendrechtse brug over de Oude Maas door de inmiddels in aanbouw geno men* tunnel onder deze rivier bij Heinenoord, voor het verkeer zal zijn opengesteld, en de zuidelijke rondweg om Rotterdam is gereed ge komen, zal de Oosterscheldebrug het maximum aan economisch nut op leveren. Dit nut is niet alleen, zelfs niet in de eerste plaats, van provinciaal be lang, maar is van nationale en in ternationale betekenis De versnelde industrialisatie van Europa en de toeneming van de we reldhandel, gepaard gaande aan een ADVERTENTIE onmiskenbaar streven basisindu strieën te plaatsen zo dicht mogelijk bij de zeekust, voor een zo efficiënt mogelijke aanvoer van grondstoffen en afvoer van produkten, zijn oor zaak dat in de jongste tijd allerwege het Westerscheldebekken voor een verdere industriële ontplooiing de aandacht trekt. Een rechtstreekse verbinding met dit bekken met de randstad Holland is voor dit doel on misbaar. Het complement daarvan, bestaan de in een vaste verbinding over of onder de Westerschelde, welke ver binding thans in studie is, zal de Be- neluxhaven ten goede komen. De Ne derlandse delta zal dan, evenals voor eeuwen, een functie kunnen vervul len in overeenstemming met de na tuurlijke ligging aan de invalspoor ten van west-Europa. Voorts bieden de stranden en wa teren van de Nederlandse delta unie ke mogelijkheden voor de sterk groei ende behoefte aan recreatie ten be hoeve van een van de dichtst be volkte gebieden ter wereld, waar de verstedelijking hand over hand toe neemt. Exploitatie Aan het einde van het verslagjaar kon de bouwrekening nog niet wor den afgesloten. De laatste termijn van de aannemingssom vervalt 17 november 1966. Investeringen voor de exploitatie van de brug en de tolinning vonden nog goeddeels na het verslagjaar plaats. De exploitatie van de brug is aangevangen na de officiële openstelling voor het ver keer op 15 december 1965 en be treft dus de tweede helft van deze maand. De cmvang van het verkeer en vervoer voor handel en bedrijf pleegt in de tweede helft van december ge ring te zjjn, terwijl dan het recrea tieve wegverkeer ontbreekt. De tol- opbrengst over de halve maand de cember van het verslagjaar is dan cck niet voldoende om daaruit de lasten volledig te bestrijden. Voor het sluitend maken van de exploi tatierekening moest daarom een be drag van f 46.700,aan de tot dit doel gevormde risicoreserve worden onttrokken. BROUWERSHAVEN, 22-8. Maan dagmiddag heeft de bemanning van de garnalenkotter Brouwershaven I angstige ogenblikken doorgemaakt teen het schip ter hoogte van de Wilhelminahceve te Renesse plotse ling de schreef verloor en als een speelbal cp de golven dobberde. Direct werd het anker uitgezet maar door de sterke vloedstroom hield dit niet. Een tweede anker werd voorgezet maar dat gaf ook geen houvast: de ketting bx-ak en het anker ging verloren. Het schip dx-eef naar het strand waar het in de hoge grondzeeën werd gebeukt en zich een massa water over het schip stortte, waarbij op het dek het vis- materiaal van voor naar achter spoelde. Een der schippex-s, S. de Nooijer en de knecht C. Wesdorp, hebben zich met een lijn ovei'boox-d begeven tot hun nek in het woelige water om later de schipper J .de Nooijer met een vlot door de branding te trekken. Dit karweitje vergde veel mankracht daar het vlot telkens dreigde onder te spoelen in de branding. Ergerlijk was het, aldus de heer Wesdorp, dat diverse zeevissers welke een eindje verderop aan het hengelen waren, ons rustig lieten martelen om de schipper te i*edden. Gelukkig kwam een groep jongelui voorbij, vermoe delijk leerlingen van de Oudward Bound School te Renesse die spon taan hun jas uitgooiden en in zee spx'ongen. Enige bemanningsleden hebben zich direct naar de Wilhel- minahoeve begeven om op te bellen, zodat na korte tijd via de kustwacht de reddingsboot President Jan Leis uit Burghsluis met schipper C. Schot arriveerde. Deze kwamen gelukkig net op tijd om vast te maken en de botter los te sjorren, daar ze gevaar liep op een strekdam te drijven. De reddingsboot heeft het" schip hierna behouden in de haven van Brou- wershaven afgeleverd, wat het no dige bekijks gaf. ZIERIKZEE Mutaties belastingdienst Met ingang van 1 september 1966 is de inspecteur A. H. de Jonge ver plaatst van Helmond naar de inspec tie der directe belastingen te Zierik- TCe. Met ingang van 1 september 1966 zijn de commisies le kl. A. B. Visser, de adjunct-commies (A) N. P. Tim- mexTnan en de adjunct-commies P. J. v. d. Berge verplaatst naar het hypotheekkantoor te Middelbux-g. De adspirant-schrijver mej. P. W. Ringelberg is met ingang van 1 sep tember 1966 verplaatst naar de in spectie der dix*ecte belastingen te Zierikzee. BURGHSLUIS ..Bromsnor" bracht rubberboot mee Donderdagavond zag de heer H. Dijkgraaf uit Bux'ghsluis, die met zijn motorsloep Bromsnorbezig was om zijn fuiken te lichten, dat een rubberboot met een zeiltje vex*geef- se pogingen deed om de haven van Burghsluis binnen te lopen. Door de ebstioom werd het vaartuigje ten slotte naar buiten gedreven en ter hoogte van de Punt in Westensehou- wen werd de boot die met twee Flinke stap naar volledig herstel linker steunbeer totaal vernieuwd worden. Gerestaureerd werden de traveeën tussen de steunberen, ter wijl de bovenzijde van een nieuwe balustrade werd voorzien. In het ge heel werd aan de westzijde van de „dikke toren" 170 m;! natuursteen (basalt lava) verwerkt, vertelt ons de heer S. Peene, de dagelijks uitvoer der van dit bijzondere werk, dat on der directie van de Rijksgebouwen dienst te Den Haag wordt uitgevoerd door aannemingsbedrijf Versluijs uit Middelburg. Verder werden vele tientallen m- gobertange stenen op- rieuw ingemetseld. Nu de voorzijde gereed komt kon den de rechter steunbeer en het rechter travee van de steigers wor den ontdaan. Vooral vanuit de West straat krijgt men een duidelijk over zicht en gcede indruk van hoe de toren zal worden indien deze geheel is gerestaux-eerd. Het is vooral de moeite waard om 's avonds, als de schijnwerper, verlichting is ontsto ken, langs de westzijde van de to ren een wandeling te maken. Prij kend "in het licht toont de tornen dan cp fraaie wijze zijn vele vex-sieringen in de vorm van kruisbloemen en pinakels. ZIERIKZEE, 22-8. Er kemt dui delijk schot in de omvangrijke res tauratiewerkzaamheden van Zierik- zees' imposante kolos, de St. Lievens Mcnstertcren: cp het bovenste stuk van de middenbeer na is de westzijde geheel gereed gekomen. Nu de stei gers aan deze kant van het unieke monument zijn opgeruimd toont de toren richting Weststraat dan ook weer zijn volle - wat sombere - maar altyd indrukwekkende schoonheid. Intussen is de oude rechter steun beer geheel afgebroken geweest en van de grond af vex-nieuwd. Op de onderste tien meter na moest ook de boven in de toren worden gaten gemaakt waarin de zware balken komen te rusten voor het dfagen van de derde (hoogste) zolder (Foto's: Zicrikzecsche Nieuwsbode). Duitse sportvissers bemand was op nieuw door de fuikenlichter opge merkt. De „Bromsnor" nam de booi op sleeptouw en bx-acht het veilig de haven van Burghiluis binnen waai de echtgenotes van beide on fortuinlijke vissers in hun Mercedes ax geruime tijd in angst zaten. De rubberboot met opvarenden had de gehele dag in het Schelphoekgat ge- visi waarna de felle ebstroom hen parten speelde. BROUWERSHAVEN „Apollo" naar Taptoe Delft De muziekvereniging „Apollo" te Brouwershaven zal op zaterdag 3 september een bezoek brengen aan de Taptoe Delft. Daar nog enkele plaatsen beschikbaar zijn is het mo-, gelijk voor muziekliefhebbers om dit evenement mee te maken. DREISCHOR Successen voor Korfbalvereniging „N.O.A.D." Op het zaterdag te Kerkwerve ge houden korfbaltoernooi voor jeug dige korfballers van Schouwen-Dui- veland en Goeree-Overtlakkee wis ten de teams van de korfbalvereni ging N.O.A.D. mooie successen te be halen. De NOAD-adspiranten, die in poule A waren ingedeeld werden eerste in hun afdeling. In de beslis singswedstrijd tussen de winnaars van poule A en B wisten de blauw- witten tegen Good Luck uit Som- melsdijk gelijk te spelen met 1-1, doch via strafworpen werd NOAD hier winnaar en vex-overde hierdoor twee fx-aaie prijzen. De NOAD-pu- pillen zorgden eveneens voor een verrassing door een tweede prijs in de wacht te slepen. Bouwaktiviteiten Voor x*ekening van de heer J. van Weizen uit Rottex-dam is men dezer dagen begonnen met de eerste voor bereidingen van een woning aan de Mr. Pieter Moggestraat. Deze woning komt te staan links van het post kantoor en schuin tegenover het Groene Kruis-gebouw. Dit reeds lang openliggende stuk grond wordt zodoende op passende wijze benut, hetgeen zeker zal bijdragen tol ver fraaiing van de Mr. Pieter Mogge straat. Aan het einde van de Bogerd- weg wordt in de onmiddellijke om geving van de weegbrug hard ge werkt aan de voltooiing van een woonhuis voor de heer L. M. Moer- rrond. Dit laatste huis wordt ge bouw-d door de heer M. Slager uit Dieischor. Ledenvergadering V.V. „Dreiichor" Vrijdagavond 26 september a.s. (half 8) komt de voetbalvex-eniging „Dreischor" in hotel „De Dx-ie Scha pen" in vergadering bijeen. Behalve de jaarverslagen van de secretaris en penningmeester staat de goedkeu, ring van de begroting voor het ver enigingsjaar 1966-'67 op de agenda. Verder staat de benoeming van een elftal- en kascommissie op het pro- giamma, terwijl eveneens een be stuursverkiezing en een bespreking over een eventueel te houden feest pond aan de orde zullen komen. On" getwijfeld zal ook het punt inzake hel sluiten van het sportveld door de gemeente Bi'ouwershaven, aan een nadere beschouwing worden on derworpen. BRUINISSE Viswedstrijd De hengelsportvex*eniging „Het Zij- pe" te Bruinisse houdt vi'ijdag 26 au gustus voor zijn leden de eerste wed strijd voor het kampioenschap. De in de Ned. Hervormde Kerk te Bruinisse gehouden collecte voor noodlijdende kerken en personen bracht f 280,- op. WAALRE. De 63-jax"ige P. F. Bruij- ninckx uit Waalx'e is maandagavond om zes uur voor zijn woning dode lijk verongelukt. ADVERTENTIE Betere zonnebrillen Prima verrekijkers Nieuwste brilmonturen J ZIERIKZEE - Havenpark 1 X BURGH - Kerkstraat 2 i LEEUWARDEN. Een felle uit slaande brand heeft vanavond in Birdaard (Fr.) de boerderij van de veehouder G. L. Kingma in de as gelegd. ZIERIKZEE Amerikaanse militaire band geeft concert Op woensdag 24 augustus a.s. wordt in de muziektent op het Ha venplein alhier een concert gegeven door een Amerikaanse militaire band, n.l. de Conv. Cruiser Destoijer Flotill 8 Band. Het concert vangt aan 's middags om 3 uur en wordt geor ganiseerd door de provinciale Zeeuw se V.V.V. Woensdagavond zullen do Amerikanen zich laten horen in een concert te Haamstede. WESTERSCHOUWEN Raadsvergadering uitgesteld De vergadering van de gemeente- ï-aad zal gehouden worden op don derdagavond a.s. en niet zoals was aangekondigd morgen (woensdag)- avend. Dit in verband met een con cert dat woensdagavond te Haam stede zal woi'den gegeven door een Amerikaanse militaire band. zestig meter hoog in de steigers dagelijks „gebruik" voor uitvoerder S. Pccnc De noordzijde Inmiddels is men aan de noordzij de volop bezig met steigei'bouw en het in tekening brengen van deze zijde. Een bijzonderheid is dat van elke steen die slecht is een gedetail leerde tekening wordt gemaakt, waarna de steen volgens tekening wordt gehakt. Het tekenen is dan ook uiteraard een bijzonder accui*aat werk. De steiger bestaat uit niet minder dan tien kilometer buis. Voordat de ze geplaatst wox-den gaan de buizen Lx een chemisch bad om te worden ontroest en gemenied. Er wordt uit veiligheidsoverwegingen n.l. geen en kel risico genomen bij het soms ris kante werk. Het „baden" van de bui ten wordt door het personeel zelf xiit- gevoerd. Bij een bewerking op deze wijze krijgt ook de binnenzijde van een steigerbuis een goede behande ling. Er wordt naar gestreefd met deze methode om het roesten van het steigergevaarte in de ziite lucht zo veel mogelijk tegen te gaan. Nieuwe vloeren In uitvoering zijn momenteel ook volop de werkzaamheden voor het leggen van een geheel nieuwe zoldex"- vloer. Vier z.g. moerbinten van elf meter lengte en een dikte van 45 x 45 cm moeten hiervoor 50 meter hoog worden opgetakeld. Het gewicht van één zo'n balk is niet minder dan 1.700 kg. Na het gereedkomen van dc vloer zullen er in totaal drie nieuwe zol dervloeren in de toren zijn aange bracht, zodat geconcludeerd kan werden dat niet alleen de buitenzij de dcch ook het „binnenwerk" van het bijna zestig meter hoge monu ment bijzender grondig wordt aange pakt en opgeknapt. aan de westzijde verdwenen de steigers

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 2