RUMOERICE ANTI-RUSSISCH BETOGINC IN PEKINC Russische kunstschatten in Nederland Alpinisten uit isolement op Dru gered Vijf kinderen gedood bij ongeluk Duits staalproject in Rotterdam? Inspecteur Duitse luchtmacht geschorst AARDCAS EN ONTSLUITING VAN HET PLATTELAND „Grand gala du disque" weer op 1 oktober Ontploffing in kerk ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Diiisihi^ 23 augustus 1966 128s(e jaargang Nr. 19645 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 3EDAKTIE EN AOMINISTRATIE: Jannewekken II, Zierlkzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 0111C-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6» Ochtman, Zierikzee ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, din»dag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cenl per mm; ,,Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk In dit nummer: Restauratie St. Lievens Monstertoren vordert Duidelijke foto van inaanachterkant PEKING, 22-8. De Russische zaakgelastigde in China heeft er maandagmorgen van afgezien de vi ce-president van Zambia, Rueben Kamanga, die maandagmorgen uit Peking is vertrokken, uitgeleide te doen. Chinese betogers hadden na melijk weinig ruimte voor de auto van de zaakgelastigde overgelaten, dat deze besloot naar de ambassade terug te keren, waar hü een diplo maat van lagere rang opdracht gaf in zijn plaats te gaan. Maandagavond vondx een rumoeri ge betoging plaats voor de Russische ambassade, waar betogers antirevi- sionistische en openlijk anti-Russi sche leuzen riepen. Gok heerste er een ongewoonlijke drukte in de straat van de Russische ambassade, die sinds zaterdag Straat van het Anti-revisionisme heet. Men verwacht aan nieuwe anti-Russische betoging. In heel Peking gaat de ac tie tegen „burgerlijke en revisionis tische invloeden" verder en worden namen van straten verder gewijzigd. Het oude ziekenhuis van de Rocke- leiler-stichting heet thans „Anti-im perialistisch Ziekenhuis". Volgens een correspondent van A. F.P. schijnen de betogers te handelen om politieke redenen maar toch ook bezield te zijn door de wil alles zo veel mogelijk te „verchinezen". Zo zijn aan een blok gebouwen voor de buitenlanders, dat „Wai Sjiao Ta Lo" heet. de Latijnse letters A, B. C, D, E, waarmeer de verschillende afde lingen zijn aangegeven, vandaag met ROTTERDAM, 22-8. In de Rot terdamse Waalhaven is maandag morgen uit de ruimen van het Rus sische vrachtschip „Kolomna" een zeer kostbare en bijzondere lading gelost. Op het terrein van Pakhuismees- teren aan pier twee tilde een kraan vijftig kisten met belangrijke Rus sische archeologische kunstschatten op de wal, die van 16 september tot 20 november in het Haagse gemeen temuseum worden tentoongesteld. De ontscheping, op zichzelf geen lastig karwei had ook de belangstelling van de Rotterdamse politie. De Russen, die voor de eerste maal in de ge schiedenis een dergelijke belangrij ke tentoonstelling aan het builen- Bij het instorten van een oud ge- douw te Venosa in Zuid-Italië zijn maandag vier mensen om het leven gekomen en zeven ernstig gewond. land leenden, hadden cr namelijk op gestaan aat de kunstschatten een degelijke bewaking kregen. Zo kreeg hei transport van de vijftig kisten r.aar Den Haag. dat geschiedde in twee grote verhuiswagens, ook een politie escorte. Tot Voorburg bege leidden motorrijders van de Rotter- aamse politie de kostbaarheden. Daar nam de Haagse politie de be waking over voor het laatste stuk van de rit naar het gemeentemuse um. borden bedekt waarop Chinese let tertekens staan, aanduidende: een- twee-drie- vier-vijf. BELGRADO, 22-8. Twee corres pondenten van het Zuidslavische persbureau Tanjoeg zijn maandag in Peking lastig gevallen door de deel nemers van een betoging ten gunste van de culturele omwenteling. Vol gens Tanjoeg behoorden verscheide ne leden van de „Rede Wacht" tot de betogers. Dc twee journalisten hadden foto's van de betoging gemaakt in dc „Straat van de strijd tegen het re visionisme". nabij de Russische am bassade. Plotseling zagen, zij zich om ringd door een groot aantal jongeren, die op het dak en tegen de ruiten van hun auto sloegen onder het uit schreeuwen van bedreigingen. Een meisje deelde de journalisten mee dat het maken van foto's ver boden is en zij eiste het rolfilmpje. Hieraan gaven de Zuidslaven gehoor, maar de menigte wilde niet wijken. Na dringend geëist te hebben contact op te nemen met het Chinese minis terie van buitenlandse zaken of met de Zuidslavische ambassade konden de persvertegenwoordigers hun weg vervolgen Het hoofd van het Tanjoeg-kantoor in de Chinese hoofdstad verzocht on-- middellijk om een onderhoud op de afdeling voorlichting van het minis terie van buitenlandse zaken. Dit werd echter niet toegestaan. AMBERG (Opperpals), 22-8. Vijf kinderen van 16 tot 19 jaar zijn zon dag in de buurt van Amberg om het leven gekomen toen een personen auto op een groepje jeugdige wande laars inreed. De groep was op de te rugweg na een uitstapje. Drie jon gens en een meisje waren op slag dood, een tweede meisje stierf in een ziekenhuis. Twee meisjes, de auto bestuurder en zijn vrouw liepen ernstige verwondingen op. Treinverlraging door noodweer in Oostenrijk UTRECHT, 22-8. Het treinverkeer in Oostrijk ondervindt veel vertra ging tengevolge van het noodweer van de laatste dagen. Twee belang rijke verbindingen met Italië en Joego-Slavië zijn getroffen. Trein reizigers, die via Oostenrijk naar Italië en Joego-Slavië willen reizen; moeten rekening houden met flinke vertragingen, zo hebben de Neder landse spoorwegen gewaarschuwd. De treinroute over de Brennerpas is tussen Chiusa en Bolzano inbe- rijdbaar geworden. De reizigers wor den tussen beide steden met bussen vervoerd. De herstelwerkzaamheden aan de spoorlijnen zullen naar ver wachting nog zeker een week duren. Normaal rijden op deze route tien treinen per dag naar Italië en Oos tenrijk. Thans rijden er slechts drie treinen in beide richtingen. CHAMONIX, 22-8. De twee Duit se alpinisten, die voor een groep red ders uit hun isolement op de Dru zijn verlost, kwamen maandag avond in een basiskamp aan de voet van de helling aan. Zij hebben sinds 14 augustus cp de berg gezeten. De geredde alpinisten zijn uitgeput maar overigens gezond. Zij hebben tien dagen op de berg doorgebracht. Meer. dan zestig bèrgbeklimmers hebben aan de reddingsoperatie - een der grootste in de Franse Alpen sedert jaren - deelgenomen. Het Franse blad „France Soir" schat dat de redding 50.000 fr. (ruim 35.000 gulden) heeft gekost. ROTTERDAM. 22-8. - Een groep van tien Duitse staalindustriëlen heeft een bezoek aan Rotterdam ge bracht, waar men zich op de hoogte heeft gesteld van de Maasstedelijke havenuitbreidingen in Europoort en op de Maasvlakte. Uit Duitsland wordt vernomen, dat - het bezoek van dit team, waarbij on der meer topfunctionarissen van de groep Mannesmann en Thyssenhütte bevonden, ten nauwste verband houdt met de vestiging van een ge zamenlijk Duits staalproject bij Rot terdam. Jubileumgave Philips EINDHOVEN, 22-8. Ter gelegen heid van het 75-jarig bestaan der N.V. Philips Gloeilampenfabrieken zullen alle personeelsleden der on derneming op 22 september, de voor avond der festiviteiten, een jubile umgave van f 75 ontvangen, ver hoogd met vijf gulden voor elk dienstjaar. De belasting, alsmede de premies voor de sociale verzekerin gen voor deze jubileumgave zullen door de onderneming worden be taald. De tocht naar het basiskamp, langs een gevaarlijke steile helling, was zeer moeilijk, mede doordat sneeuw, ijs en mist de afdaling die twee da gen duurde, hinderden. Minimum eisen Naar aanleiding van de redding der Duitse alpinisten en de vele on gelukken die in de Alpen voorkomen, gaan steeds meer stemmen op om minimum-eisen te stellen waaraan bergbeklimmers moeten voldoen wanneer zij gevaarlijke tochten on dernemen. Onervaren klimmers brengen niet alleen hun eigen leven in gevaar maar ook dat van hun red ders. Bovendien kosten de operaties veel geld dat vaak uit de kas van de alpinistenclubs moet komen. Openlijke kritiek op Bonn inzake Starfighterzaak peilinstrument voor het opsporen van in zee gestorte piloten nog niet ter beschikking van de luchtmacht was gesteld, hoewel deze daarom al in 1960 dringend had verzocht. „Had men ons destijds (in 1960) de vrije hand gelaten dan was ook eerste- luitenant Arndt, die immers eer,; r.oodzender bij zich had, op të spo ren geweest" ,aldus Panitzki, doelend op het ongeluk van 18 juli met een Starfighter bij Helgoland, waarbii de piloot, die zich met zijn schiet stoel had weten te redden, verdronk. De generaal drong aan op reorgani satie van het ministerie van defen sie. BONN, 22-8. De Westduitse mi nister van defensie, Kai-Uwe Von Hassel, heeft maandag de inspecteur van dc „Luftwaffe", luitenant-gene raal Werner Panitzki, geschorst we gens diens openlijke kritiek op het ministerie inzake de Starfightcr- kwestic. Panitzki heeft - zo werd te gelijkertijd bekendgemaakt - op 12 augustus al Von Hassel schriftelijk zijn ontslag aangeboden. De „Luftwaffe"-inspecteur be klaagde zich twee dagen geleden in een door de „Neue Ruhr-Zeitung" gepubliceerd interview over het fe.it dat de luchtmacht van alle kanten wordt beschuldigd van nalatigheid in verband met het grote aantal on gelukken met de Starfighters. Naar zijn woorden was de aankoop van deze toestellen een zuiver politieke aangelegenheid geweest. Hij sprak er zijn ontstemming over uit, dat een Verwachting: tegen 1970 op Schouwen-Duiveland aardgas DEN HAAG, 22-8.. In Nederland is thans naar schatting 78 procent der huizen aangesloten op een gas leiding. Gestreefd wordt naar een percentage van 80 tot 85 procent. Hoger percentage kan men voors hands niet verwachten. Er zullen al tijd wel onrendabele punten in Ne derland blijven, zoals afgelegen boer derijen en dorpjes met een te grote spreiding van een klein inwonertal. Aldus werd het A.N.P. van de zijde van de V.E.G. (Vereniging Exploitan ten Gasbedrijven) verklaard n.a.v. het feit dat de woonkernen van Bun schoten en Spakenburg, beide ge meenten die nimmer op gas waren 'aangesloten, aardgas zullen gaan ont vangen. Dit zal, als de bestuurlijke organen zich daarmee kunnen ver enigen. in de loop van 1967 een feit. gaan worden. Er zijn in Nederland, ondanks de vertrouwdheid met zoiets vanzelf sprekends als gas, nog verschillende „witte gebieden". Met name de Be tuwe, behoudens kernen rond Tiel, Zaltbommel en in het land van Nij megen, is nog grotendeels aangewe zen op flessegas of op elektrische kooktoestellen. Ook gedeelten van Friesland en Groningen ontberen nog het „auto matisch binnenstromende" gas, al wordt hier de achterstand snel inge lopen doordat men er dicht bij de bron, het aardgas van Slochteren, zit. Voorts de Waddeneilanden, die naar alle waarschijnlijkheid wel niet bin nen één generatie voorzien zullen worden, daar hier het geringe inwo nertal een exploitatie technisch zowel als economisch vrijwel onmogelijk maakt De Zeeuwse eilanden staan er be ter voor. Weliswaar hebben de voor malige eilanden Schouwen-Duive- land, Noord-Beveland en Tholen nog geen gasleidingen, maar men ver wacht toch tegen 1970 het aardgas in deze gebieden te kunnen gaan dis tribueren. Een merkwaardig vacuum bevindt zich tenslotte in het hart van Hol land. Aalsmeer en Uithoorn bijvoor beeld zijn vrijwel uitsluitend aange wezen op flessegas. Snel tempo CHICAGO. George Lincoln Rockwell, de leider van de Amerikaanse nazi partij. tijdens een rede in een wijk, waar alleen blanken wonen. De opschrif ten en tekens op de vrachtwagen zijn duidelijk genoeg. De wijk zou latei- worden bezocht door demonstranten tegen discriminatie bij verhuur en ver koop van huizen. AMSTERDAM, 23-8. Op 1 oktober a.s. zal in het R.A.I.-congres-cen- trum in Amsterdam de jaarlijkse Grand gala du disque populair" wor den gehouden. De vedette op deze populaire mu- ziekparade zal de Amerikaanse ba- ladezanger Tony Bennett zijn, die daarmee voor het eerst een bezoek brengt aan het Europese vasteland. Onlangs maakte de zanger zijn do- buut in de film „Oscar", die binnen kort ook in ons land zal worden uit gebracht. De Duitse zangeres Hilde- gard Kneff zal, tegen de verwachting in. niet op deze avond optreden. Zij zou ervan hebben afgezien, omdat haar begeleiders die dag verhinderd zijn en zij het niet met Nederlandse vervangers zou aandurven. De reeds bekende artisten uit bin nen- en buitenland zullen worden begeleid door een speciaal gefor meerd orkest van 37 musici onder leiding van Dolf van der Linden. De presentatie is in handen van Jan Thijs. Een belangrijk onderdeel van hel programma is de huldiging van de laatste Weense operette cijmponist Robert Stolz. Aanvankelijk was de ze huldiging bedoeld voor de Franse zanger Maurice Chevalier. Deze is echter verhinderd wegens contrac tuele verplichtingen in de V.S. Ons land zal vertegenwoordigd zijn door de cabarettiers Paul van Vliet en Ramses Shaffy. de pianist Louis van Dijk. de zangeres Liesbeth List en de beatgroep Les Baroques. PLAINVIEW (Texas), 23-8. In een kerk in Plainview (Texas) heeft zich maandagavond een ontploffing voor gedaan waardoor brand ontstond. Ongeveer dertig mensen liepen ver wondingen op. Van sommigen is dc toestand ernstig. Er bevonden zich ongeveer 150 mensen in de kerk. Dc oorzaak van de ontploffing is niet be kend. Samenvattend kan gesteld worden dat de ontsluiting inderdaad in hoog tempo verloopt. Als voorbeeld hier van tenslotte een vergelijking die ge maakt kan worden in het noorden des lands. Van de 183 gemeenten in de vier noordelijke provincies (Fries land. Groningen, Drenthe en Over ijssel), waren er in 1959 54 die gas distribueerden, in 1966 zijn dat er al 125 geworden. In 1965 werden voorts landelijk in 28 gemeenten ruim 14.000 „verse" aansluitingen gerealiseerd, de nor male voorzieningen in de nieuwbouw niet meegerekend. Jeugdige automobilist BAD WINDSHEIM, 22-S. Zon der een kras heeft een elfja rige jongen in het afgelopen weekeinde tweehonderd kilo meter lang een auto bestutird - alvorens hij door de pölitie in de kraag werd gepakt. Van huis leeggelopen ontvreemdde hij uit een garage in Wiirz- burg een auto. Doordat de auto mei een automatische versnellingsbak was uitgerust leverde het schakelen hem weinig problemen op. De knaap reed kris kras door een omge ving tot hij de politie achter zich aan kreeg. Deze was ge waarschuwd door automobi listen, die zijn kuif nauwelijks boven het stuurwiel zagen uit komen. Niettemin parkeerde de jeugdige autobestuurder het voertuig keurig en zonder een schrammetje langs het trottoir en nam de benen. De politie had hem echter snel te pakken en leverde hem na een stevig vermaan aan vader over, die ook niet erg te spre ken was over de avontuurlijke neigingen van zoonlief. PASADENA. De Lunar Orbiter heeft haar eerste duidelijke foto van de verborgen kant van de maan naai de aarde overgeseind. Hel weerge geven gebied heeft een oppervlakte i an 120 160 km. De foto is geno men op 1.600 km. afstand van de maan. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Lust tot een ding Maakt moeite gering. Een zes leden tellende groep Britse juristen is maandag naar de Sowjet-Unie vertrokken voor een bezoek van veertien dagen. Verwachting tot woensdagavond: Wisselend bewolkt Wisselend bewolkt en Kier en daar. een bui; matige, aan de kust aan vankelijk af en toe vrij krachtige noordwestelijke wind; koel weer. 24 aug. Zon op 5.38. onder 19.46. Maan op 16.15, onder 23.23. 25 aug. Zon op 5.39. onder 19.44. Maan op 17.20, onder Eerste kwartier: 23 aug. te 4.02. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 24 aug. 8.58 v.m. 21.22 p.m. 25 aug. 10.13 v.m. 22.48 n.m. BROUWERSHAVEN: 8.52 v.m. 24 aug. 25 aug. 10.11 v.m. 21.22 n.m. 22.47 n.m. Doodtij: 25 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 23-8. Het K.N.M.I. deelt mede: De depressie, die maandag in ons land langdurige regen bracht, trok naar Duitsland, waar in de af gelopen nacht op tal van plaatsen 15 tot 25 mm regen is gevallen. De de pressie werd gevolgd door een ho- gedrukgebied. dat zich vanochtend uitstrekte van de Azoren via Enge land naar de Noordelijke IJszee. Nederland zal zich het komende etmaal aan de flank van dit hoge- drukgebied bevinden. Er zijn daar om opklaringen en maar weinig bui en te verwachten. Het weer blijft in verband met de noordwestelijke wind echter aan de koele kant. NATIONAAL BEATCONCOURS UTRECHT, 22-8. Maar liefst 32 beatgroepen zullen, deelnemen aan de finale van een nationaal bcat- edbeours, dat op 10 september in dc Ecrnhardhal van de Utrechtse Jaar- beu-, s wordt gehouden. Het concours is ten onderdeel van een reeks mu zikale festiviteiten ter gelegenheid var dc internationale muziekbeurs „Intcrtonc". die van 5 tot en met 13 september gelijktijdig met de Utrechtse najaarsbeurs wordt ge houden. Tot dc deelnemers behoren Lr.s Fantomes" uit Gorkum. „The Yards" uit Rotteidam. „Moesmocs and the Apples" uit Utrecht en „The Kcoks" uit Rotterdam.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1