EN 1 IET AVONTUUR Anneke Restauratie Zierikzeese Noordhavenpoort SOEKARNO ALS MARIONET Penicilline bleek (ook) gevaarlijk Ons slechte klimaat is 'n zegen Hot* met <1p kosten? ZIERIKZEE, 20-8. In een sehrü- ven aan provinciale staten delen G.S. mee, dat subsidie is aangevraagd voor restauratie van de Noordhaven- pcort te Zierikzee. De geraamde res tauratiekosten voor de Noordhaven poort bedragen 923.610,-. Hiervan wordt echter f 406.000,- aangemerkt als oorlogsschade, zodat voor het res terende bedrag van f 517.610,- een nadere regeling dient te worden ge troffen. De minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. heeft zich bereid verklaard in deze kosten een rijkssubsidie te verlenen. Uitgaande van de veronderstelling dat de res tauratie in vier jaren voltooid kan zijn, stelde de bewindsman een fi nancieringsregeling voor, welke voor het rijk en de gemeente een „glij dend" verloop heeft. Voor de pro vincie bedraagt de bijdrage in 1966, 1S67, 1668 en 1969 onveranderd 10 procent. De gemeentelijke bijdrage is voor 1966 vastgesteld op 15 voor 1967 op 20 voor 1968 op 25% en vcor 1969 op 30 Het rijk be taalt in 1966 75 in 1967 70 in 1668 65 en in 1969 60 Dit voorstel, aldus G.S., is geba seerd op de overweging dat in de ja- ren 1667-1970 door het successieve- lijk afnemen van de kortingen op de garantie-uitkeringen uit het gemeen- 1 tefonds, de gemeente Zierikzee in toenemende mate kan profiteren van de uitkeringen op grond van de ver- fijrtings regeling. Mede gelet op de hoogte van het rijkssubsidie zijn G.S. van oordeel dat een provinciaal subsidie van tien procent verantwoord is. MARKTBERICHTEN Eierveiling Barneveld Prijzen (in f per 100 stuks): eieren, van 37-45 gram f 5,25-6,75; van 47- 54 gram f 8,10-10,20; van 54-61 gram f 10,27-13,01; van 61-66 gram f 13.03- 14,10; van 67-72 gram f 14,03-15,71. Eierveiling Barneveld. Aanvoer 497.577 stuks, handel redelijk. Eieren van 42-48 gram f 6,46-8,75; van 52-58 gram f 9,38-12,20; van 60- 64 gram f 12,48-12,94; van 66-72 gram f 14,10-15,30. Eende-eieren van 56-73 gram f 11,53-12,14. Eiermarkt Barneveld. Aanvoer plus minus 2.400.000 stuks, handel kalm. Eieren van 45-50 gram f 7,25-9,00, kg.-prijs f 1,61-1,80; van 51-58 gram f 9,25-12,00, kg.-prijs f 1.81r2,07; van 59-65 gram f 12,35-13,85, kg.- prijs f 2,09-2,13. Coöperatieve Veluwse eierveiling Ede. Aanvoer 707.420 stuks, handel redelijk. BLIK DOOR HET WERELD (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Probleem van de veehouderij ii. Vandaar dat vorige maand het mi nisterie van landbouw en visserij er ernstige waarschuwing deed uit gaan, die door alle grote bladen is overgenomen. De gesmokkelde peni cilline is duur. Echter, een bezoek van de dierenarts kost méér. Van daar dat de zwarte handel in het levensgevaarlijke goedje weer opge bloeid is. Vandaar ook, dat de zuivel- Jubrieken wéér last krijgen. Levensgevaarlijk! Het grote gevaar van penicilline die onoordeelkundig wordt gebruikt, schuilt echter juist niet in wat in het persbericht omschreven is als nadeel voor de zuivelindustrie, hoe groot dat ook mag zijn. Het gevaar zit ook niet in de vorming van re sistente stammen (die de dierenarts later vergeefs mag gaan behandelen) hoeveel dat ook kost. Al deze nade len verzinken in het niet bij het ge vaar dat de verbruiker van drink- melk bedreigt. Deze behoeft namelijk bepaald niet bang te zijn voor pijn in de buik bij gebruik van yoghurt en kaas. Als dóór penicilline in zat in hoeveelhe den die voor de mens schadelijk zijn, dan waren deze produkten volstrekt or geniet elijk. Maar de penicilline zit óók in drinkmelk en daarvan proeft de verbruiker niets. Het is deze kant van de kwestie die met name in de Verenigde Sta ten terdege is onderzocht. Het bleek (en uw arts kan u dat bevestigen), dat sommige mensen bijzonder ge voelig zijn voor toediening van peni- c'lline via het spijsverteringskanaal. Weliswaar betreft het slechts zo on geveer één op de duizend personen, mcai over een heel land zijn dat er toch al vele tienduizenden. Daarvan Krijgen velen ernstige spijsverte ringsstoornissen. Een minderheic krijgi vergifti gingsverschijnselen en enkele hon dorden Amerikanen per jaar sterven door het drinken van penicilline- np'k! Uiteraard heelt »nen ginds drastisch ingegrepen toen men dat ontdekte. Als klant schrikt Wij willen graag aannemen, dat de volksgezondheid onze veehouders méér waard is dan de gezondheid van hun vee. Daarom mag dit argu ment geenszins ontbreken als men de zwarte handel in penicilline te lijf gaat. Het ontbrak ook ditmaal. Het is duidelijk, dat het wachten u nog slechts is op de wakker wordende verbruiker. Zodra deze be seft wat er in zijn melk kan zitten is de boot aan. Dan wordt een schade toegebracht aan het verbruik van drinkmelk en zuivel, die met geen pen te beschrijven is. Het is mis schien dit argument dat de veehou ders wakker zal maken! Wat moet er nu gebeuren? Aller eerst moet natuurlijk die Antibioti- cawet uit gebreid worden tot de hele IJ.E.G., anders is zij een lapmiddel. Op de tweede plaats moeten de sanc ties zó streng zijn, dat de zwarte handel in dit vergif zeer snel uit sterft. Op de derde plaats moet de uoorlichtiug aan de veehouder veel intensiever worden. Hij moet weten, dat melk uit een met penicilline be handeld kwartier niet één dag, maar 72 uur na de behandeling pas weer aan de fabriek mag worden gele verd. Moordenaar Wanneer een veehouder herhaal delijk wordt betrapt op 't afleveren van melk met penicilline, dan moe ten tegen hem zodanige maatregelen worden genomen, dat hij dit nooit meer zal doen. Welke dat zijn mag als bekend worden verondersteld: sluiting van het bedrijf, althans een verbod om nog langer melk aan der den af te leveren. Dit laatste echt niet als wraak- maatregel. Wie melk met penicilline aflevert bedreigt als moordenaar het leven van andere mensen. Hij speelt bovendien met het economisch bestaan van zichzelf en van zijn vak genoten. Déarpm dienen maatregelen zo streng te zijn. Zolang men dit niet inziet blijft de kans op zeer grote ongelukken bestaan. Tenslotte zal de veehouder óók moeten toeten toat uierontsteking is, hoe zij ontstaat, waardoor zij bevor derd wordt, door welke organismen zij in gang wordt gezet en hoe hij haar kan onderkennen, bestrijden en voorkómen. Dat is natuurlijk ge makkelijker gezegd dan gedaan. Zo lang echter de toestand voortduurt, dat de controlerende instelling er zich niets van aantrekt of in de melk al dan niet veel ontstekingsproduk- ten voorkomen moet men zich ook niet verwonderen dat de boer bij de bestrijding die zuinigheid betracht welke de wijsheid bedriegt. Want dót is het gebruik van penicilline die niet van de dierenarts afkomstig is! Oe Thant onder druk om aan te blijven NEW YORK, 20-8. De uit vijfen twintig landen bestaande Aziatische groep bij de Verenigde Naties heeft donderdag een beroep op Oe Thant gedaan, onder de huidige kritieke in ternationale omstandigheden aan te blijven als secretaris-generaal van de volkerenorganisatie wanneer zijn ambtstermijn in november afloopt. De Aziatische V.N.-leden spraken bij monde van een delegatie hun vertrou wen in Oe Thant uit. Hij moest elke gedachte aan aftreden laten varen, zo werd gezegd. De zesendertig Afri kaanse landen namen al eerder een dergelijk initiatief. De Latijns-Ame rikaanse landen overwegen volgens welingelichte kringen dit ook te doen. Naast vele andere landen heb ben ook alle grote mogendheden Ce Thant verzocht, zich tegenover de veiligheidsraad en de algemene ver gadering herkiesbaar te stellen. DE SPORTTOTO DEN HAAG. 19-8. Aan sporttoto no. 1 hebben in totaal 426.754 men sen deelgenomen. Tezamen zorgden zij voor een bruto-inleg van f 573.994,20. Het prijzenbedrag be liep f 189.418. Hiervan kwam be schikbaar voor de eerste prijs f 104.179,90. Er kwamen twee aan meldingen binnen met 13 punten. Zij ontvangen bruto f 52.090. Voor de tweede prijs, een bedrag van f 56.825,40 kwamen 64 meldingen, waarvan 1 met 2 kolommen. Elk ontvangt per kolom f 874,20 netto. De derde prijs, die f 28.412,70 be draagt, wordt verdeeld onder 456 to todeelnemers, onder wié er zes wa ren met twee 9 punts-kolommen. Per kolom wordt uitbetaald f 61,50. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Creil-Espel (N.O.P.): J. Voox*douw, Giessen (N.B.). Ger. Kerken Beroepen te Leeuwarden-West (vak. P. Riemersma): Z. C. Versluys, Hoofddorp; te Hollandscheveld: E. Groenenberg, Oppenhuizen. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Bedankt voor Winnipeg (Can.): S. Braaksma, Souburg-Vlissingen. Ger. Gemeenten OUDE TONGE. Dinsdag 23 augus tus, 7 uur: ds. H. van Gilst. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Wijk bij Heusden (toez.): A. J .Timmer, Elspeet. Bedankt voor Diever: W. A. Ha gen, Lippenhuizen-Hemrik. Beroepbaar: kand. L. Doom, Hui zen (N.H.). Ger. Kerken Bedankt voor Sidöeburen: W. J. de Ruiter, Harkema-Opeinde. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Zoutenspui: kand. J. A. Petter, Ede. Ger. Gemeenten Beroepen te St. Catharines (Onta rio, Can.): A. Vergunst, Rotterdam- Centrum. Bedankt voor St. Annaland: A. Hofman, Zeist. DODELIJKE ONGELUKKEN OOSTVOORNE. De 43-jarige M. Heerschap uit Hellevoetsluis is op een opgespoten terrein in Europoort (gem. Rozenburg) om het leven ge komen. Hij viel van een bekisting op de plaats waar het water van het opgespoten terrein werd afgevoerd en kwam in het afvoerwater terecht, Door de zeer sterke zuiging was het onmogelijk hem te redden. ASSENDELFT. In het gemeente ziekenhuis te Zaandam is de 47-ja- rige M. Koopman uit Assendelft overleden. De heer Koopman was een der inzittenden van het busje, dat vorige week in Westzaan. veron gelukte waarbij twee doden en vijf gewonden vielen te betreuren. RAVENSWAAY. In Ravenswaay, een dorpje in de Betuwe, zijn uit het water van de Lek het stoffelijk over schotten opgedregd van de 27-jarige uit Asch (gemeente Buren), die met haar twee kinderen, de achtjarige Wilma en de zevenjarige Henk, ging zwemmen en van wie nadien niets meer werd vernomen. ZAANDAM. In het ziekenhuis van Rheiabreitbach (W.-Dld.) is overle den de 48-jarige Zaandamse hout- wtrker I. van der Walle. De heer van der Walle, die zijn vakantie in Duitsland bij familie had doorge bracht, is met zijn bromfiets in bot sing gekomen met een personenauto Het ongeluk gebeurde bij Gelsdorf, ten zuiden van Bonn. NIJMEGEN. In het St. Canisius- ziekenhuis te Nijmegen is de 33-ja- rige mevr. J. L. Oosthof uit Nijme gen overleden aan verwondingen die zij zaterdagavond opliep bij een brand in haar woning aan de Weurt- seweg. VENLO. De 60-jarige wielrijder H. Linders uit Venlo is zaterdagavond bij het oversteken van de Nijmeegse weg te Venlo door een personenauto gegrepen. Zwaar gewond is hel slachtoffer naar het ziekenhuis over gebracht, waar hij aan de opgelopen verwondingen is bezweken. WORMERVEER. De 20-jarige Spaanse arbeider Enrique Cano Ari- valo, werkzaam de Westzanens Kon. Fabrieken, werd, toen hij vannacht de provinciale weg bij Knollendam op zijn bromfiets overstak, gegrepen door een personenauto en op slag gedood. Soekarno heeft op de 21ste ver jaardag van de Indonesische revo lutie een lange rede gehouden, vol drama en hartstocht. Het was alsof hv weer de oude was. Verschil was echter wel dal enige duizenden stu denten hem uitjouwden, o.m. toen h\) het over de vrede met Maleisië had. Daarover kwam een lang verhaal uit de mond van de president. Hij zou zelf opdracht hebben gegeven tot een vreedzame oplossing. (Daar heeft niemand ooit iets van gemerkt, wel dat hij nog tot strijd opriep toen Soeharto al druk doende was vrede te sluiten.) Hij had ook het akkoord van Bangkok nog even bij laten werken opdat de kwestie van de Borneose delen van Maleisië be ter geregeld werd. (Commentaar van Malik en Bazakde Indonesische en Maleisische ministers van bui tenlandse zaken: het vorige week gesloten verdrag is precies het ak koord van Bangkok, niet meer en niet minder.) Dat is een beleefde manier van zeggen: Soekarno kletst. Dat heeft Malik ook wel eens ronduit gezegd nadat Soekarno op een persconferen tie weer iets fels had gezegd. Malik verzocht toen de journalisten geen aandacht te schenken afin de uit barsting van de president, aangezien die niets te betekenen had. Tyd meet rijpen Veel respect geniet Soekarno dus niet bij zijn voornaamste ministers, die onder leiding van Soeharto be zig zijn z'n positie geheel en al uit te hollen. Naar de zin van de stu denten in Djakarta doen ze dat niet snel genoeg. Er is een tijd dat die Frankeerzegel voor bijzondere vluchten Ter vervanging van de reeds jaren bestaande frankeerzegel voor bij zondere vluchten zal de Nederlandse P.T.T. binnenkort een nieuwe fran keerzegel voor dit doel in de waarde van 25 cent uitgeven. Op de zegel, uitgevoerd in de kleuren blauw, grijs, groen en paars, en ontworpen door de kunstenaar Auke de Vries te 's-Gravenhage, is een opstijgend vliegtuig afgebeeld. Behalve de land- en waarde-aanduiding is de tekst: „Bijzondere Vluchten" opge nomen. ADVERTENTIE GEEN SPANNING OP DE (ARBEIDS) MARKT In sclu'il contrast met de nogal alarmerende berichten over krap heid op de arbeidsmarkt staat een soortgelUke plaats, waar alles éven royaal is - zowel de vraag als het aanbod. Dat is de gewone markt, de warenmarkt, het ge zelligste en grootste koopcen trum voor jong en oud. Marktkoopman en straathande laar verheugen zich in een steeds groeiende tevreden klantenkring. Er is volop keus uit honderden kwaliteitsartikelen. Iedereen wordt vriendelijk vakkundig geholpen. Het enige dat wérkelUk „krap" is, zUn de prijzen, maar dat juicht iedereen die op de markt koopt van harte toe. Kopen op de markt is dan ook: ruime keus voor minder geld, want 0P OE MARKT IS UW GULDEN EEN 0AALDER WAARD generaal Soeharto in spreekkoren aanmoedigen het presidentschap over te nemen; deze antwoordde toen kalmerend door te zeggen dat de tijd daarvoor nog niet gekomen was. Dat nog is hierbij veelzeggend. Soeharto en de zijnen zijn terug gekeerd naar de grondwet en al is die door verschillende uitleggingen door een reeks kabinetten van Soe karno, gesteund door een uitgewied parlement van jaknikkers, niet onge havend de 21 jaar doorgekomen, de nieuwe mannen willen hem handha ven. En ook de daarin vastgelegde vrij machtige positie tuin de presi dent. Slechts moeten ze zien te voor komen dat Soekarno die macht ook uitoefent. Waarschijnlijk gaat dat door dreigementen over en weer. Soekarno schijnt ivel eens gezegd te hebben dat hij desnoods naar Oost-Java zou trekken, waar zijn aanhang zeer groot is om van daar uit een tegenrevolte te beginnen. Hij krijgt daartoe niet de kans omdat zijn beschermde lijfwacht er ook voor zorgt dat hij niet verder komt aan Bogor en Djakarta. Anderzijds schijnt hi) gedreigd te hebben er mee op te houden en dat komt Soe harto en de zijnen niet goed uit, die hem nodig hebben als nationale fi guur - als vlag die hun lading moet dekken. Vandaar ook dat in het ka binet nog enige vrienden van Soe karno weggemoffeld "itien op de mindere pusten. Vertraging Hoe talentvol Soeharto tot dusver ook dit beleefde interne pressie- spel speelt, het leidt ook tot vertra ging in de uitvoering van die plan nen waar h\j voor is, maar Soekarno tegen. Dat zijn behalve de beëindi ging der confrontatie nog de econo mische plannen, de terugkeer naar de Verenigde Naties en verbetering van de betrekkingen met de V.S. De vraag is of Soeharto zich die ver traging wel kan veroorloven. Soekarno heeft zich in zijn rede ook voor het eerst met lakende woorden gericht tot degenen die vo- vorig jaar de communistische staats greep hebben uitgevoerd en voorbe reid. Reactie van de studenten: laat dan je minister (d.w.z. zijn vriend jes in het kabinet) terecht staan Vermoedelijk zal Soeharto daar niet toe overgaan. Uit wat uitgelekt is van de getuigenverhoren blijkt dat Soekarno weliswaar niet heeft mee gewerkt aan Aidits revolutie en in derdaad aanvankelijk is gekidnapt door opslandigen, maar dat hij wel degelijk heeft geweien wat aan de gang was en dat hij pas uit Aidits kamp vluchtte toen bleek dat diens revolte tot falen was gedoemd. Juist zoals nu Soeharto had com munistenleider Aidit Soekarno no dig als boegbeeld. Diezelfde nood zaak beschermt Soekarno en zijn naaste vrienden ook nu: Soeharto kan zich niet permitteren dat de re putatie van Soekarno zo wordt be smeurd dat deze zijn functie van verenigend nationaal symbool niet mevr kan vervullen. Extreme hoge en lage temperaturen funest voor de cultuur Nu de zomer voor het grootste deel verregend is en de vakanties van velen al in 't water zijn geval len, wordt er weer flink gemopperd op ons miserabele klimaat en spre ken velen vol verlangen over zui delijker landen waar het warmer is en waar zij zo graag zouden willen leven. Deze mensen weten eigenlijk niet waarnaar zij verlangen .Zij gaan uit van de gedachte aan heerlijk valcan- tieweer, maar vergeten wanneer zij voorgoed in een dergelijk "klimaat verblijven, zij er ook in moeten wer ken en daar komt het addertje on der het gras vandaan, want voor ie,nana uit onze streken valt het be slist niet mee om goede arbeidspres taties te leveren in een warm kli- r,aai. Niet voor niets doet het verhaaltje opgeld, dat Italianen en Spanjaarden kortom mensen uit warme streken, lui zijn en dat wij noordelijke vol ken ons daarbij vergeleken zeer vlij tig mogen noemen. Het is hun zelfbehoud We lezen in de verslagen van ont dekkingsreizigers, dal de volkeren ■In de tropische streken alle zonder uitzondering weinig werk verzetten en hel grootste deel van de dag niets uitvoeren. Dat geeft een ongunstig beeld van deze mensen, maar de mens uit noordelijke streken moet zelf maar eens proberen hard te wer ken bij hoge temperaturen, dan komt hij vanzelf tot de ontdekking dat deze zogenaamde luiheid niets an- deis is dan een kwestie van zelfbe houd. Het gebruik van negersla ven in tropische gebieden heeft wel bewezen, dat deze mensen, die aan een dergelijk klimaat gewend zijn, evenmin lang hard kunnen werken bij hoge tempraturen. Enkele geleerden hebben een land- Kdarl samengesteld waarop de be volking naar prestatiegebieden is in gedeeld; alle gegevens als intelligen tiepeil en cultuur staan er op ver meld, alsook de klimatologische om standigheden. Aan de hand van die kaarl komt men tot intressante ont dekkingen. Het blijkt namelijk, dat -het klimaat op doorslaggevende wij ze cp de huidige cultuur inwerkt. De cultuur toch is een arbeidspres tatie en waar deze laag ligt is de cultuur in verhouding. De arbeids prestaties worden duidelijk beïn vloed door het klimaat, met als ge volg, dat de cultuur in dergelijke warme en koude landen niet die hoogte heeft bereikt als in de lan den met een wisselend klimaat. Het blijkt namelijk, dat niet alleen de warmte, maar eveneens de extreme koude een ongunstige uitwerking op de arbeidsprestatie heeft. Welk klimaat is beter? Het maximum aan arbeidspresta tie is mogelijk bij temperaturen die in ae loop van de dag tussen acht tien en dertien graden schommelen. Men heeft een zeer gevarieerde gioep proefpersonen aan een uitge breide test onderworpen en uit de resultaten bleek, dat een tempera- tuursverhoging van twintig naar vierentwintig graden een energie verlies van zestien procent oplever de. Werden de temperaturen nog hoger, bijvoorbeeld tot dertig gra den, dan werd het verlies reeds veer tig procent. Al mopperen wij dikwijls op ons weertje, toch mogen we er niet on tevreden mee zijn, want de tempe raturen in ons landje liggen zeer gunstig om lot grootse arbeidspres taties te komen. „Als het dan alleen aan de temperaturen ligt, laat het dan toch in ieder geval zonnig zijn; waarom moet die regen er ook aan te pas komen?" zullen velen vragen. ingezien dat we nu eenmaal niet zonder regen kunnen, moet opge merkt worden dat die regen ook een zeer gunstige invloed op ons heeft. De geleerden hebben namelijk uit gemaakt, dat de afwisseling van droog weer en dan een fikse bui, die een snelle afkoeling teweeg brengt, een zeer ongunstige invloed heeft op onze arbeidsprestaties. Als we het zo bekijken, mogen u>e met ons kli- maut niet ontevreden zijn. Ze sperde met haar ogen wijd open in het duister naar de jongen naast zich- „Doe je me een huwelijksaan zoek?" „Jazo heet dat immers? Ik meen het serieus, Anneke, echt waar. Langzaam begon ze het te begrij pen. „Juist, nou snap ik je, Tiemen Scholstra. Je neemt de zaak over en je hebt iemand nodig voor de win kel. Een meisje is te duur, want zo veel levert de winkel niet op. Nee. dat gaat niet. Dan maar meteen trouwen, niet? Heb je een arbeids kracht vöor niks erbij en iemand, die zorgt voor je natje en droogje en die kan dan tevens fungeren als speelpopje na afloop van dé dagtaak. Merci, Tiemen, mag ik zo vrij zijn voor de eer te bedanken?" „Maar je begrijpt het niet, Anne ke," riep hij verschrikt uit. „Dat is niet. „Ik snap je duvels goed, meneertje, ik ben vast niet onnozel, als je dat misschien denkt. Daarom heb je al die tijd om me heen lopen draaien. De zakenman met berekeningen. Als ik een zaak koop, moet 5k er een vrouw bij hebben. Laat nou toeval lig die Anneke Graal in m'n leven gekomen zijn? Ik heb haar een klein beetje het hoofd op hol ge brachttenminste, dat hoopt meneer, en nu zal ze wel blij zijn, dat hij met een zaak op de proppen komt. Of ze zo vriendelijk wil zijn met hem en de zaak te trouwen. Zie je me werkelijk voor zo'n stomme ling aan?" „Maar Anneke, ik houd van je! Ik houd heel veel van je." „Dat zal best. Op jouw manier dan. door FRANK VAN FALCKENOORT Jij houdt alleen van de zaak, me neer Scholstra, die melkzaak, die jij wilt kopen. Als troostprijs kan het vrouwtje er dan tevens bij. Hard- stikke leuk uitgekiend. Neem jij maar een of andere slome Dorring- se griet, Tiemen Scholstra, maar ik pas voor deze transactie. En wil je zo vriendelijk zijn me thuis te bren gen? Het is al over twaalven." „Anneke, heus, ik houd eerlijk van je „Het spijt me, maar de liefde is niet wederkex-ig. En nu wil ik naar huis en geen woord meer horen over jouw zaak. Ik wens je veel sukses. Je hebt nog lijd genoeg om naar een ander uit te kijken. Er zullen wel ge noeg meisjes zijn, die wel interesse hebben voor een eigen bedrijfje met een man op de koop toe." Hij startte de wagen en reed weg. „Je bent opeens ex-g onredelijk, An neke, ik ken je nauwelijks meer." „Je hebt me nog nooit gekend, vriend, maar dat is niet meer no dig. Bedankt voor de pi-ettige avond én voor het thuisbrengen." Even was het stil. Hij dx'aaide dc weg in naar het kasteel en vroeg: „Ben je nu boos op me Anneke?" „Stel geen idiote vraag," ant- wooi'ddc zo ongeduldig. „Ik wou dat ik er maar niet over begonnen was. Hot werd net zo pret tig." „Je bent een dwaas. Enfin, jullie zullen allemaal wel zo zijn." Toen ze bij de conciërgewoning uitstapte, zei ze alleen: „Nogmaals bedankt en welterusten." Enkele minuten later op haar ka mer gekomen, zag ze door een kier van het gordijn, dat zijn wagen nog steeds voor het huis stond. Ze lag al in bed, toen ze hem hooi'de starten. Maar wat ze niet wist was, dat de jongen in stilte een poosje had zitten huilen. 10. Maandagavond was er visite, toen Anneke thuiskwam. Onmiddellijk herkende ze de lange man, die ze in de zwarte Mercedes had ge zien en een paar keer ïTiet haar broer had zien praten. Nu ze hem van dichterbij zag. merkte ze op, dat hij een atletisch figuur had en een gezicht met i-egelmatige trekken. Aarie stelde hem voor: „Meneer Tendelo. En dit is mijn zuster Anne ke." De lange man boog en stak zijn hand uit. „Juffrouw Graal, ik heb al zoveel goeds over u gehoord van uw broer, dat ik me zo ongeveer een voorstelling van u had gevormd. Maar de wekelijkheid slaat alles met stukken." Ze legde haar hand in de zijne. „Aangenaam, fheneer Tendelo." Ge lijk werd er een duiveltje in haar wakker en voegde er aan toe: „Heb ik u al niet eex-der gezien? Uw ge zicht komt me bekend voor." Hij spreidde zijn handen uit. „Niet onmogelijk, juffi-ouw Graal. Ik doe zaken in deze streken en kom dus vrij gedurig in Dorringen." Ze gingen zitten, nadat Anneke zich van haar mantel had ontdaan. Tendelo bood haar een sigax*et aan. „In wat voor zaken bent u, meneer Tendelo?" „Groothandelaar, juffrouw, in al les, waaraan maar te vex;dienen valt. Vandaag is het dit, morgen dat. Zo grossier ik momenteel in speldjes. Dat is de mode. Een hoby die bizon der in txek is." Ze knikte. „Tegenwooi'dig geven ze overal speldjes bij. Lijkt me machtig interessant. En als de speld jeswoede over is?" (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 5