DE ZIERIKZEESCHE COURANT TRIESTE VERWACHTING IN ANKARA: 4.000 DODEN Johnson doet beroep op de Vietcong Portret van Chinese maarschalk Lin Piao ^atersn00(] op Japans eiland Botsing tussen drie auto's bij Rilland-Bath Serooskerke kreeg zwembad „Goudvijver" „Koekoek kan me nog meer vertellen" Britse tankboot ontploft: 18 doden Tweehonderd deelnemers Vietnam-demonstratie gearresteerd ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 22 augustus 1966 123ste jaargang Nr. 19644 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Ziörikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. i. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. in dit nummer: Geslaagde korfbaldag W.I.K. te Kerkwerve Velen zijn nog onder puin bedolven Nieuwe klank uit oude grammofoonplaten Stroom buitenlandse liulp komt op gang ANKARA, 21-8. Volgens de jongste voorlopige balans van de aardbeving in Turkye zyn er circa 2.500 doden en ongeveer evenveel gewonden. By na 3.000 huizen zyn volkomen verwoest. Vooral de omgeving van Varto is ern stig getroffen. Het stadje zelf is zo goed als met de grond gelijk gemaakt. Talryke bewoners liggen nog levend onder het puin, maar redders stuiten op zeer grote moeilijkheden door gebrek aan voldoende mechanische mid delen. Een boer te Varto, Mahmoet Sever, die met zijn gehele gezin onder het puin werd bedolven heeft verteld, dat hij zichzelf alleen heeft kunnen bevrijden. Zijn vrouw en vijf kinderen zijn omgekomen. Aardbeving was voorspeld Tot dusver zijn geen berichten bin nengekomen over buitenlanders in Turkije die het slachtoffer geworden zijn van de aardbevingen. Sinds het begin van deze eeuw zijn bij aardbe vingen in Turkije reeds 46.771 men sen om het leven gekomen. Militairen groeven zondag de lij ken van dertig vrouwen en kinderen uit het puin van een ingestorte bios coop in Varto. Een afgevaardigde uit de zwaarge- troffen provincie Moes, Emal Aytac, verzocht twee maanden geleden in het parlement de regering noodmaat regelen te treffen omdat zich in Var to spoedig een aardbeving zou voor doen. „Er komt een aardbeving. Als de regering niet spoedig maatrege len neemt, zullen drieduizend men sen sterven", zo voorspelde hij. Ay tac was tot deze voorspelling op MANCHESTER. 20-8. President Johnson heeft zaterdag in een toe spraak te Manchester in de Ameri kaanse staat New Hampshire een rechtstreeks berccp op de Vietcong gedaan om de wapens neer te leggen. ADVERTENTIE QUALITY FIRST MORRIS Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Hij liet daarbij uitkomen dat Noord-Vietnam geen enkele kans meer heeft om Zuid-Vietnam langs militaire weg te veroveren. Johnson verklaarde nogmaals dat de V.S. be reid zijn Noord-Vietnam alle nodige steun te verlenen voor de wederop bouw en de economische ontwikke ling zodra de vrede hersteld is. De V.S., aldus de Amerikaanse presi dent. streven er volstrekt niet naar om andere landen in het Vietname se conflict te betrekken en zullen blijven proberen uitbreiding van de ocriog te voorkomen. Toch zijn. de V.S. vastbesloten de communistische agressie - of die nu een jaar of lan ger duurt - te weerstaan tot de lei ders in Hanoi tot onderhandelen be reid zijn. De opvolger van Mao grond van waarneming door buiten landse geologen. Zondagmiddag deed zich in de stad Moes opnieuw een krachtige aard schok gevoelen. Een P.T.T.-gebouw stortte in. Buitenlandse hulp Inmiddels is een stroom van bui tenlandse hulp op gang gekomen. Is raël zond medische instrumenten, bloedplasma en dekens naar Istan- boel. Het Britse Rode Kruis zond duizend pond sterling (ca. 10.000 gul den) naar de Liga van Rode-Kruis verenigingen, terwijl een hulpgroep gereed staat om te assisteren bij de verlening van eerste hulp en de uit reiking van voedsed. Het Zweedse Rode Kruis kondigde een schenking van 100.000 kronen (ong. 76.500 gul den) en 20 ton kleding en dekens aan. Bondskanselier Ludwig Erhard deel de mee dat de Westduitse regering alles zal doen om Turkije hulp te bieden. In Genève echter heeft de Liga van Rode-Kruisverenigingen nog niets gedaan. Volgens een woordvoerder heeft men nog steeds niet uit Ankax-a vernomen wat men precies nodig heeft. „Zij vroegen om tenten en de kens en wij waarschuwden onmid dellijk een opslagplaats in Beiroet (Libanon) om deze goederen direct te zenden zodra wij zouden weten hoe veel men nodig heeft. Sindsdien heb ben wij niets meer vernomen", aldus de woordvoerder. Tot dusver staat vast dat 2.241 mensen het leven hebben verloren. Ruim 2.000 kwamen om in het to taal verwoeste Varto. Volgens on officiële schattingen zyn in het ge hele geteisterde gebied 4.000 mensen gedood. Er worden nog steeds bevin gen gevoeld. In Hinis, waar 173 per sonen omkwamen, werden in twee dagen 106 schokken waargenomen. Vele dorpen hebben gezegd dat zij in de eerste plaats houwelen en schoppen nodig hebben om hun do den onder de puinhopen vandaan te halen. PEKING, 20-8. Te Peking is be kend geworden dat maarschalk Lin Piao vrywel zeker opvolger wordt van Mao Tse-Toeng. Maarschalk Lin Piao is met zijn 59 jaar de jongste van de vijf vice-voorzitters van de Chinese communistische partij. Hij werd in 1908 geboren als zoon van een viltfabriekant in Hoepeh. Al op de middelbare school koesterde hij linkse sympathieën. Op de mili taire academie te Whampoa, die door generalissimo Tsjiang Kai-Sjek was opgericht, was hij één van de besten van zijn klas. Vóór zijn twintigste jaar voerde hij als kolonel het bevel over een regiment van de Kwomin- tang. Aldra keex-de hij zich af van Tsjiang Kai-Sjek en sloot zich aan bij de communisten, die hem als 21- jarige legerbevelhebber maakten. Bij de grote mars naar noordwest-India leidde Lin Piao het eerste legerkorps in de voorhoede. In de strijd tegen de .Japanners liep hij in 1939 ver wondingen op, voor de genezing waax-van hij naar Moskou werd ge zonden. Na de Japanse capitulatie in 1945 kreeg hij van het communistische hoofdkwartier in Jenan opdracht de communistische beweging in Mand- sjoerije te organiseren. Hij versloeg de Kwomintang in dat gebied en ver- ovex'de noord-China. In drie zomer- maanden in 1949 bezette hij vervol gens midden- en zuidwest-China. In 1955 behoorde hij tot de tien militaire leidex's die de nieuwe maax-- schalksrang kregen. In september 1959 werd hij benoemd tot minister van defensie, als opvolger van maar schalk Peng Teh Hoeai, die wegens pro-Russische sympathieën was ont slagen. Lin Piao behoort sinds bijna veer tig jaar tot de kern van de Chinese communistische partij om Mao Tse- Toeng. In de partij beschouwt men hem als de beste militaire strateeg. Hij is klein en lichtgebouwd met fijn gevormde handen. TOKIO, 20-8. Op het Japanse eiland Hokkaido zijn zaterdag negen mensen omgekomen als gevolg van met zware regenval gepaard gaande stormen. Drie personen worden ver mist en er zijn elf gewonden. Naar de politie meedeelde, zijn 38 huizen verwoest en meer dan 10.000 ondergelopen .Spoorwegen en auto wegen zijn overstroomd en 93 brug gen weggespoeld. RILLAND BATH, 21-8. Zondag morgen omstreeks 9.30 uur heeft zich op de ryksweg 58 by Rilland Bath een botsing tussen drie auto's voor gedaan. Twee Alpinisten gedood CHAMONIX, 21-8. Zaterdagavond zijn in het Mont Blancgebergte bij de „groene begtop" twee alpinisten door een lawine meegesleurd en om het leven gekomen. De omgeko menen zouden Britten zijn. SEROOSKERKE, 20-8. - De commissaris van de koningin in de provincie Zeeland, mr. J. van Aartsen, heeft zaterdagochtend onder grctc belangstelling in het Walchcrse Serooskerke een zwembad ge opend, dat grotendeels bekostigd zal worden uit de opbrengst van de inmiddels legendarisch geworden gouden-muntcnschat. Het zwem bad, dat de naam „Goudvyver" draagt, omvat een groot bassin van 10 bij 25 meter, een instructicbad van 10 by 15 meter cn een kleuter- bad van 5 by 8 meter. De Sercoskerkse bevolking heeft het bad geheel zelf gebouwd; com pleet met klccdcabincs en douches. De werkelijke bouwkosten zou den circa f 230.000,- zyn geweest, maar door de hulp van tweehon derd vrijwilligers, van aannemers cn leveranciers die tegen kostprijs leverden, werd een bedrag van ruim f 80.000,bespaard. Van de overblijvende f 150.000,wordt f 100.000,betaald uit de munten- verkoop, zodat ten laste van de gemeentekas slechts een bedrag van f 50.000,overblijft. Uit de verdere opbrengst van de gouden munten, die - zoals be kend - in november a.s. te Amsterdam worden geveild en waarvoor grote internationale belangstelling bestaat, zal onder meer nog een medisch centrum worden gefinancierd. Vernomen wordt dat dc afgelopen maanden toch nog zo nu cn dan munten werden gevonden, waardoor dc totaalstand is gekomen op 1023 exemplaren. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Niet wat wij beleven is ons !ot, maar hoe wij het dragen. Caruso's stem klinkt uit dit appa raat, als had de oude meester des tijds al moderne stereoplaten bezon gen. De nevengeruisen zijn bijna verdwenende bibberige klank van de meer dan 45 jaar oude schellak- schijven is wat aangepast aan het verfijnde gehoor van de muziek- vriend. Ontwikkeld heeft deze ge compliceerde apparatuur de 75-ja rige arts en hobbyist Heinrich Chantraine uit Neuss. Ongeveer 10 duizend arbeidsuren heeft hij in zijn eenperimentele studio doorgebracht, voordat hij aan de oude platen een nieuwe klank kon ontlokken. Zelfs de naalden voor zijn pick-up's maak te hij zelf - van staaldraad, dat hij in een gloeioven hardde, en van saf- fierpunten, die hij daarop plakte. 4.800 verschillende naalden heeft hij tot dusver vervaardigd. De installa tie van dokter Chantraine zal voor leken, die alleen zo af en toe eens een oude plaat beluisteren, wel wat te gecompliceerd zijn. Maar platen maatschappijen en radiostudio's zou het misschien kunnen interesseren, dat men met dit apparaat heel ge makkelijk oude opnamen voor nieu we persingen kan oppoetsen. In een lange file reed een Belgi sche auto, die gevolgd wex'd door een Duitse wagen. Op een bepaald mo ment moest de Belgische auto af- remmen en de daar achter rijdende Duitse wagen deed hetzelfde. Achter de laatste naderde met grote snel heid een eveneens uit Duitsland af komstige auto, waarvan de bestuur der niet in staat was zijn voertuig tijdig tot stilstand te brengen. Ten gevolge hiervan botste deze met een hevige klap op die van zijn landge noot, welke daardoor op zijn beurt de Belgische auto ramde, die zich voor hem bevond. De bestuurder van de Diiitse auto, die de aanrijding had veroorzaakt, A. F., afkomstig uit Kasten, werd zwaar gewond. Zijn achtjarig doch tertje kreeg licht letsel. Van de aan gereden Duitse auto, eveneens af komstig uit Kasten, werd mevrouw S. V. W. eveneens ernstig gewond. De gewonden zijn naar een zieken huis in Bergen op Zoom overge bracht. Alle drie auto's zijn zeer zwaar beschadigd. Slachtoffers van Indonesische vulkaan DJAKARTA, 22-8. Door de uitbar sting van de vulkaan Awoe op een der eilanden van de Sangihe-archi- pel, ten noorden van Celebes, zijn 12 augustus jl. vijftien mensen om het leven gekomen en meer dan 1100 gewond, aldus een bericht uit Me- nado, dat in het uiterste noorden van Celebes ligt. 21.000 eilandbewoners werden dak loos gemaakt. Dè lucht boven dc hoofdstad Tahoena was verduisterd door rook en as. Lava en reusachti ge stenen verwoestten huizen en ge wassen van 22 dorpen. De x-egering hooft reddingsploegen naar hot. eiland gestuurd. LUNTEREN (Gelderland), 19-8. Na het beekje „Commentaar van Koe koek op Boer Koekoek" volgt nu een derde „Koekoekstory" van de hand van de heer Hielke Tolsma uit Lun- teren. Deze is boos over het feit, dat de pers hem ex-lid van de Boerenpartij heeft genoemd. „Ik ben wel iid ge weest van de koninklijk goedgekeur de vereniging „Bedrijfsvrijheia in de landbouw", de B.V.L., maar nooit van de Boerenpartij", zegt hij zelf. Vier jaar geleden stond hij bij de gemeenteraadsverkiezingen in Ede als derde kandidaat op de lijst van de Boex-enpartij, „maar Koekoek heeft mij zonder mijn medeweten daarop geplaatst". Het nieuwe boekje over het twee de Kamerlid Koekoek krijgt als ti tel: „Koekoek kan me nog meer ver- tclien". aldus de heer Tolsma, die niet bereid is de naam van da uit gever te zeggen. Ik heb dat met de uilgever uitdrukkelijk afgesproken. Binnenkort zal het boekje op de markt komen, zo deelde de heer Tol sma mee. Veranderlijk Verwachting tot dinsdagavond: Veel bewolking met plaatselijk enige regen of enkele buien; matige, aan de kust vrij kx-achtige, wind in hoofd zaak uit noox-delijke richtingen; wei nig verandei-ing in tempex-atuur. 23 aug. Zon op 5.36, onder 19.48. Maan op 14.58, onder 22.48. Eerste kwartier: 23 aug. te 4.02. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 23 aug. 8.06 v.m. 20.17 n.m. BROUWERSHAVEN 23 aug. 7.57 v.m. 20.16 n.m. Doodtij: 25 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 22-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het weekeinde vex'- plaatste zich een kleine depx-essie van Ierland langs de Kanaalzone en zuid- Engeland naar het oosten. De stox-ing kwam maandagochtend boven Bel gië en het zuiden van ons land. Zon dagmiddag ontwikkelden zich in Bel gië onweex'sbuien. Later ontstond er een zóne met intensieve regen, die maar weinig van plaats vex*anderde. In zuidwest-België viel de afgelopen nacht ruim 40 mm i*egen. Het groot ste deel van ons land ontsnapte aan deze regen, maar de regenzone reikte tijdelijk tot over het zuiden van ons land. De warme lucht werd met een noordoostelijke wind verdreven. Ach ter de storing, die zich mox-gen boven Duitsland verenigt met een omvang rijk lagedrukgebied, stroomt met een vrij krachtige wind uit noordelijke richtingen koele lucht van de Noord zee binnen. Hiexin komt bewolking van een veranderlijk type, met en kele opklaringen, maar plaatselijk ook enkele buien, voor. a De 18-jarige Westduitse alpinist Ex-nest Wilfried is zondag om het le ven gekomen toen tijdens de beklim ming van de Canali-piek in de Dolo mieten zijn klimtouw losschoot. KOEWEIT, 20-8. In een haven van de staat Qatar aan de Perzische Golf is zatex-dag brand uitgebroken aan boord van het 18.545 ton meten de tankschip „British Crown". Er deed zich een explosie voor, waax-- aoor het vaartuig dat vrijwel geheel geladen was met ruwe olie, open scheurde. Achttien bemanningsleden zijn om het leven gekomen. Acht beman ningsleden liepen ernstige verwon dingen op, tien man kwam er met lichte verwondingen af, terwijl 27 van de 45 overlevenden ongedeerd bleven. Voorts kostte dit ongeluk, dat zich voordeed in Oemm Said, nabij Doha, het leven aan een wal- opzichter. De nog brandenden tankboot werd zondagmiddag van de losplaats weg gesleept en enkele kilometex-s ver der aan de gx-ond gezet. Doha is de hoofdstad van het onafhankelijke Arabische sjeikdom Qatar. Politie tratl op tegen stille protestmars in Amsterdam AMSTERDAM, 21-8. De Amster damse politie is zondagavond in op dracht van burgemeester Van Hall opgetreden tegen de deelnemers aan de door dc actiegroep Vietnam geor ganiseerde zgn. stille protestmars tegen de oorlog in Vietnam, die om streeks halfacht van het monument de dokwerker op het Jozef Daniël Mcycrplein vertrok. Op vei'schildende punten werden door de politie ax-restaties verricht. Volgens een eerste schatting zijn om streeks 200 deelnemex's gearresteerd. Zij wei-den in gereedstaande leger trucks van de Marechaussee, vracht wagens en an-estantenauto's naar het hoofdbureau van politie overge bracht. De aanhouding geschiedde wegens overtreding van art. 101 van de alg. politieverordening, waarbij het ver boden is op of aan de openbare weg een optocht, waarvoor geen vergun ning is verleend te houden of aan een zodanige optocht deel tc nemen. Maandag 15 augustus veroordeel den twee Amsterdamse kantonrech ters een 70-tal demonstranten van een op 1 juli gehouden soox-tgelijke max-s lot een uniforme boete van f 25,- subsidiair vijf dagen hechtenis. De axrestatie van de deelnemers kwam niet onverwacht: enkele ux*en tevoren had een van de leden van de actiegx'oep meegedeeld dat men er op rekende te zullen worden gear resteerd. Om principiële redenen was voor deze en de vier vooi-afgaande max-sen geen vergunning aangevraagd omdat dit ..een beknotting van het recht op vrije meningsuiting" wordt geacht. Volgen* dc actiegxeep zou het dub- belharig zijn een vex-gunning aan te vragen als men bij weigering toch doorzet. Bovendien zou het aanvin gen van vergunning betekenen dat wij het recht van de overheid zou den erkennen beperkende regels te stellen, die volgens do eiwaring wel degelijk politieke cn geen zuiver or- debcwarende achtergrond hebben,al dus de actiegroep. Burgemeester Van Hall maakte dondei-dag bekend dat hij de weige ring van de groep om een vergun ning aan te vragen betx-eux-de, doch zich nu genoodzaakt zag de politie opdi-acht te geven de aangekondigde protestmai"s te beletten. Van de ca. tweehonderd geari'es- teerde demonstranten waren 50 vx-ouwen en 150 mannen, die allen na vei'hoor en nadat proces-verbaal was opgemaakt, tex-zake van over treding van artikel 101 apv., in de loop der avond en nacht weer- wer den vrij gelaten. Een jongeman is aangehouden we gens belediging van het openbaar ge zag (een hoofdinspecteur van poli tie). Een andex-e jongeman werd op gepakt wegens belediging van een bevriend staatshoofd, pi-esident John son. Over hun al of niet vrijlating zal de officier van justtitic beslissen. Er zijn ook een twaalftal buitenlanders opgepakt, die zich onder de demon stranten bevonden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1