DE ZIERIKZEESCHE COURANT Amerikaanse maansatelliet maakt foto's van achterkant maan Nederland en de hulp aan de minder ontwikkelde landen Oostenrijk lijdt onder het noodweer „Opgeruimd staat netjes", ook voor N.S. Kwartaalwinst K.L.M.: 33 miljoen CORTINA Reddingspoging in Franse Alpen Proefgeul (2 km) voor mammoettankers voor Hoek van Holland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 19 augustus 1966 123ste jaargang Nr. 19643 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE* EN ADMINISTRATIE: Jannewekken II, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 0111C-2118. Girorekening 137677. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 1 1,25 per stuk. 1q dit nnninier: Ongedachte gevolgen na besluit raad Brouwershaven Sneers van „Lunar Orhiter" Demonstratieteam Koninklijke Luchtmaeht KAAP KENNEDY, 18-8. De Amerikaanse maansatelliet „Lunar Oribiter 1" heeft donderdag z(jn eerste foto's van de maan genomen, o.a. van tot dusver niet gefotografeerde gebieden van de achterzijde. De twjntig opnamen, waar op details van de afmetingen van een boksring duidelijk zichtbaar zijn, wer den automatisch aan boord van het ruimtevaartuig ontwikkeld en dan in de loop van de avond naar de aarde gezonden. Ruimtefunctionarissen zeiden dat gegevens, van de satelliet ontvangen, erop wijzen dat de twee camera's van de „Orbiter" perfect hebben gewerkt. Fotograferen landingsterreinen Zondag wordt de windmolen-sa- telliet dcor een korte ontsteking van zijn remraketten in een lagere baan orr de maan gebracht ter voorbe reiding van de belangrijkste opera tie: het fotograferen van mogelijke landingsterreinen voor toekomstige astronauten. De satelliet heeft al gegevens naar de aarde gezonden met behulp waar van de geleerden beter in staat 'zijn na te gaan hoe rond precies de maan is. Elke afwijking heeft invloed op het zwaartekrachtveld en is daarom van groot belang wil men satellieten in een juiste baan brengen. Van de nauwkeurigheid waarmee de bere keningen worden uitgevoerd hangt het welslagen van toekomstige ren- dez-vous-pogingen rond de maan af. De eerste foto die donderdagavond door de antenne van ruim 25 meter doorsnede te Goldstone in California Eén procent nationaal inkomen DEN HAAG, 19-8. De Neder landse regering acht hulpverlening aan minder ontwikkelde landen uit publieke middelen ter grootte van écn procent van het nationale inko men een wenselijk streefcijfer, aldus deelt de minister zonder portefeuille, mr. Th. H. Bot, mee in de nota over hulpverlening aan minder ontwik kelde landen. Thans bedraagt dat percentage ongeveer 0,5. Over het tempo van verwezenlij king zal nader worden ingegaan in ?en studie, die het kabinet zal wij den aan de ontwikkeling van de overheidsuitgaven tot en met 1970. De Nederlandse regering is, blij kens de nota, van plan de Neder landse bijdragen voor de ontwikke lingssamenwerking zoveel mogelijk te programmeren op een voortschrij dende vierjarige basis. De definitieve vaststelling van het bedrag dat jaar lijks feitelijk zal worden besteed, zal elk jaar bij de wet geschieden op basis van concreet ingediende rege ringsvoorstellen. Aan de hulp aan Suriname en de Nederlandse Antillen zal een zelfde prioriteit worden toegekend als in de voorgaande jaren het geval was. Dal houdt in dat ongeveer een kwart DEN HAAG. Rotterdam zal de zer dagen bezoek krijgen van een met geleide projectielen bewapende, kruiser van de Amerikaanse marine. van het bedrag zal worden bestemd voor de twee rijksdelen op het wes telijk halfrond. In de nota wordt erop gewezen dat welvaartsverschil tussen geïn dustrialiseerde landen en de ontwik kelingslanden nog steeds toeneemt, in de meeste minder ontwikkelde landen neemt het ontwikkelingstem- po af. Er is sprake van een haast trendmatige achteruitgang van de groei van het bruto nationale pro- Uukt. werd ontvangen, en gelijktijdig aan de Amerikaanse televisiekijkers ge leend werd, is genomen van een hoogte van bjjna 210 km en laat een gebied zien aan de oostelijke rand van de maan - als van de aarde ge zien - dat bekend is als de Zee van Smyth. Er is een voorwerp op zicht baar dat een rotsblok van ongeveer vier meter doorsnede schijnt te zijn. Snelheid: 6400 km Het was de eerste l'oto die ooit van een om de maan cirkelend ruimte vaartuig is ontvangen. Toen de op name gemaakt werd had de „Lunar Grbiter" een snelheid van 6400 km per uur en bevend zich in zijn zes- en-twintigste omloop. De gefotogra feerde „Mare Smyithii", genoemd naar de admiraal-astronoom Wil liam Henry Smyth, is door telesco pen niet goed zichtbaar. De foto toont een vlak, met kleine kraters bezaaid gebied van 11,2 bij 9,6 km. Onduidelijke t.v.-beeld Voor de televisiekijkers was de rechtstreekse uitzending van de om zetting der radiosignalen in beelden enigszins teleurstellend, daar de hel derheid van de opnamen op hel beeldscherm nogal te wensen over liet. De foto's zullen echter, zo ver zekerde het ruimtevaartcentrum in Pasadena, na behandeling in het la boratorium veel duidelijker zijn. Amerikaanse ruimtevaartfunctio narissen spraken, toen de eerste op name binnenkwam, van een „verba zend succes". De „Lunar Orbiter" heeft totdusver alles gedaan wat zij moest doen, zo werd gezegd. De brandstichting in de Indonesische ambassade WENEN, 18-8. Grote delen van Oostenrijk hebben te lijden van overstromingen en aardverschuivin gen. Wegen en spoorwegen zijn ver sperd. Dorpen moesten ontruimd werden en in vele gebieden is de noodtoestand afgekondigd. Oost-Tirol 'is vrijwel van de rest van het land geïsoleerd door de on bruikbaarheid van de toegangswegen De rivieren in Karinthie stijgen nog steeds. In de provincie Salzburg staat de weg tussen Hof en Bad Gastein blank. In de tunnel door de Tauern zijn 700 auto's vastgelopen. In het dal van de Drau zijn verscheidene dor pen ontruimd. Het wegverkeer tussen JtaJië en Oostenrijk is gestremd. Alle wegen die naar de Brennerpas leiden, zijn gesloten. UTRECHT, 18-8. De Nederlandse Spoorwegen spenderen jaarlijks i vele miljeenen guldens aan het schoonmaken van de treinen, de f perrons en de gebouwen. J „Opgeruimd staat netjes" is niet alleen een dure, maar ook een tijdrovende zaak voor N.S. Zeer illustratief is in dit verband de wetenschap, dat er iedere dag 36.000 ramen (de kleine niet meege rekend) van treinen moeten worden gezeemd en dat per dag ook 2200 toiletten een grondige schoonmaakbeurt krijgen. Behalve dcor de ongeveer 500 materieelwassers wordt dit werk uitgevoerd dcor gespecialiseerde schoonmaakbedrijven. De spoorwegen beschikken ever vier wasmachines voor het uit wendig schoonmaken van het materieel. Deze machines zijn „gesta tioneerd" in Amsterdam-Dyksgracht, Amsterdam-Zaanstraat, Eind hoven en Leidchendam-Voorburg. Dit jaar komen er nog twee van deze installaties bij, namelijk in Arnhem en Hoek van Holland. IVIet het schoonhouden van de treinen is per jaar een bedrag van meer dan tien miljoen gulden gemoeid, nog afgezien van de kosten voor water en voor de elektriciteit die nodig is voor de stofzuigers en de verlichting. Dat het wel zin heeft cm zoveel geld aan het schoonmaken te be steden, blijkt bijvoorbeeld uit het feit, dat alleen al op het Centraal Station van Amsterdam per maand ongeveer 260 kubieke meter vuil uit de treinen en van de perrons wordt gehaald, het afval dat de restauraties en de P.T.T. produceren niet meegerekend. Verder worden per maand in Amsterdam C.S. en Amsterdam Dijksgracht maar liefst 10.000 lege flesjes uit de treinen gehaald. De kosten voor het schoonhouden van de gebouwen zijn moeilijk te berekenen, omdat daarbij veel personeelsleden zijn betrokken die maar een deel van hun tijd aan dit soort werk besteden. Er zijn wel enkele afzonderlijke cijfers bekend. Zo kost het schoonhouden van de gebouwen, de perrons en de tunnels van het Centraal Station in Rotterdam 120.000 gulden. Het reinigen van de wanden, de ruiten en de kap van het Sehiedamse station kost per keer 1350 gulden. Al met al schat men het bedrag dat met dit soort schoonmaakkarwcitjes is gemicid bij N.S. - heel voorzichtig - op zo'n vier miljoen gulden per jaar. Nog veel mceilijkcr is het, te zeggen hoeveel het kost, de sporen en de baan van afval te ontdoen. Stations die bekend zijn om hun lekkere koffie, zijn meestal al kilometers daarvoor te herkennen aan de talloze lege bekertjes die achteloze reizigers uit het raampje heb ben gemikt. Oost-Tirol chaotisch In de Oosttiroolse hoofdstad Lienz en omgeving zijn honderden toeris ten geïsoleerd. Velen hebben de nacht in het station doorgebracht of in hun auto's. Vanochtend heeft vice- kanselier Bock met een helikopter boven de overstroomde gebieden ge vlogen. De toestand in Oost-Tirol wordt chaotisch genoemd. Politie zit met gestolen goederen AMSTERDAM, 18-8. De Amstel- veense politie zit nog steeds in haar maag met een groot deel van de enorme collectie in beslag genomen goederen die de buit vormde van de 26-jarige electricien A. H. van D, uit Amsterdam nadat deze zes jaar lang diefstallen uit boxen onder flats had gepleegd. Zeker de helft van de goe deren, die opgeslagen liggen in het Verkeersinstructielokaal op het po litiebureau in Amstelveen, ligt nog op haar rechtmatige eigenaars te wachten, terwijl er nu al geduren de enkele weken regelmatig kijkda gen zijn georganiseerd voor de gedu peerden. DEN HAAG, 18-8. De jongeren organisatie van de stichting „Dcor de eeuwen trouw" heeft een telegram gestuurd naar de minister van jus titie en buitenlandse zaken en naar de hoofdcommissaris van politie te Den Haag, waarin zij stelt met ver bazing te hebben kennis genomen van de verontwaardiging door de In donesische ambassadeur geuit over de brandstichting in zijn ambassade. DEN HAAG, 18-8. De Konink lijke Luchtvaart Maatschappij N.V. maakt thans de winst- en verlies rekening bekend over het kwartaal april t/m juni 1S66 (dit is het eerste kwartaal van het boekjaar 1966/ 1967). In dit kwartaal werd - zoals reeds gemeld - een winst behaald van f 33 miljoen, tegen f 14,5 miljoen in de zelfde periode van 1965. De produktie was in april/juni 289,8 miljoen ton-kilometer, dat is 14 procent meer dan het vorige jaar. De omvang van het vervoer steeg ten opzichte van de overeenkomstige periode van 1965 met 18 procent tot 167,8 miljoen ton-kilometer. De ver- voersin komsten bedroegen f 190,5 miljoen tegen f 167,3 miljoen in 1965. ADVERTENTIE Bezoekt onze Showroom Lange Nobelstraat 28, Zierikzee Fordgarage GLERUM „In Indonesië worden brandstich tingen tegen ambassades, brandsta pel van boeken en grammofoonpla ten en terreur vrijwel dagelijks door zg. studenten bedreven, waardoor zij ook meestal bereiken wat zij willen", aldus het telegram. De organisatie zegt het overigens te betreuren als de Zuidmolukse jon geren die thans in arrest verblijven, het werkelijk gedaan zouden hebben, hetgeen de jongerenorganisatie be twijfelt. Het telegram heeft voorts com mentaar op de huiszoekingen die, naar aamleiding van de brandstich ting, in Moordrecht zijn verricht. „Bij deze huiszoeking is geen reke ning gehouden met de Zuid-Molukse gebruiken. Men betreedt geen am- bonese woning wanneer het gezins hoofd afwezig is", zo wordt door de jongerenorganisatie gezegd. a Op het 20ste internationale con gres van oogartsen in München is geconstateerd, dat er te weinig oog artsen in de wereld zijn. Dit tekort zou vooral „schrikbarend" zijn in de ontwikkelingslanden, die juist hel meest behoefte hebben aan oogheel kundigen, omdat daar de ergste oog ziekten veel voorkomen. CHAMONIX, 18-8. Meer dan der tig gidsen en bergbeklimmers zijn donderdag uit Chamonix (Frankrijk) vertrokken om twee Duitsers te red den, die al vijf dagen gevangen zit ten op een bergrichel aan de west kant van de 4.500 meter hoge Du Dru in het massief van de Mont Blanc. De Duitsers bevinden zich op een hoogte van 3.000 meter en één van hen is wellicht gewond. Het zal ten minste twee dagen du ren voordat men de mannen kan be reiken en in veiligheid brengen. De redders kunnen hen alleen bereiken via de top. Vervolgens moet de te rugweg ook weer via de top gaan. ROTTERDAM, 18-9. De Rotter damse gemeenteraad heeft donder dagavond goedkeuring gehecht aan het voorstel van b. en w. om een be drag van vier miljoen gulden be schikbaar te stellen voor het bagge ren van een twee kilometer lange proefgeul in dc Noordzee voor Hoek van Holland. Hel aannemen van dit voorstel be tekent een eerste stap in het streven van Rotterdam om het in de zeer nabije toekomst mogelijk te maken, dat mammoettankers van 200.000 ton en meer de Rotterdamse haven kun nen binnenlopen. Indien de proef namelijk slaagt kan men gaan beginnen aan het im posante karwei dat voor dit doel no dig is: het baggeren van een 10 tot 12 km lange geul voor de Hoek, die als aanlooproute zal gaan dienen voor de reuzetankers van om en na bij de 200.000 ton, die, naar burge meester Thomassen in de raad ver zekerde, over enkele jai'en bij vele tientallen in de vaart zullen zijn. De Maasstedelijke gemeenteraad heeft zich donderdag tot diep in de avond bezig gehouden met de be spreking van het spectaculaire voor stel van b. en w. Vrijwel alle zeven raadsleden, die donderdagmiddag en donderdagavond namens hun frac ties het woord voerden, toonden zich vol lof over de plannen van het col lege. Dp kosten Toch had burgemeester Thomas sen, die in Rotterdam de havenpor tefeuille beheert, een belangrijke vragenlijst voor zich, toen hij om streeks kwart voor negen donder dagavond aan het woord kwam. Uit de beantwoording van die reeks vra gen kon onder meer worden opge maakt, dat de kosten van het project Het demonstralie-team van de Ko ninklijke Luchtmacht zoals het in een nieuw „jasje" gestoken (licht- en donkergroen) dit jaar hoopt deel te nemen aan de herdenking van de „Baitie of Britainop 17 september a.s. in Engeland te Gaydon en Col- tishall. Hier een recente air-to-air opname van het thans 10 jaar be staande Whiskey-Four. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Voorspoed maakt weinig vrienden. - indien dat althans tot uitvoering wordt gebracht - ongeveer zeventig miljoen gulden zullen gaan bedra gen. Het jaarlijkse onderhoud van de aanloopgeul zou neerkomen op een bedrag van acht miljoen gulden, ter wijl daar jaarlijks zo'n twaalf mil joen gulden meer aan havengelden zal binnenkomen. Over het voorstel zelf, zoals dat donderdag in de Rotterdamse ge meenteraad ter tafel kwam, zei bur gemeester Thomassen: „Dc proef die Rotterdam vóór Ilock van Holland wil gaan nemen, is zeer belangrijk. Wanneer deze slaagt dan opent dit voor Rotterdam en Nederland be langrijke economische perpectleven". In zijn betoog liet de heer Thomas sen verder weten dat de afgelopen maanden wel duidelijk is geworden, dat vrijwel alle grote oliemaatschap pijen mikken op tankers van om en nabij de 200.000 ton. Verwachting tot zaterdagavond: Warm weer Warm en tamelijk zonnig weer met kans op een lokale onweersbui, voor namelijk in het oosten en zuiden van het land; matige tot zwakke noord oostelijke wind. 20 aug. Zon op 5.31. onder 19.55. Maan op 10.46. onder 21.45. 21 aug. Zon op 5.33. onder 19.52. Maan op 12.12. onder 22.01. 22 aug. Zon op 5.34. onder 19.50. Maan op 13.37. onder 22.22. Eerste kwartier: 23 aug. te 4.02. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 20 aug. 21 aug. 22 aug. 6.08 v.m. 6.45 v.m. 7.25 v.m. BROUWERSHAVEN 20 aug. 5.46 v.m. 21 aug. 22 aug. Doodtijv 25 aug. 6.29 v.m. 7.12 v.m. 18.19 n.m. 18.56 n.m. 19.35 n.m. 18.11 n.m. 18.52 n.m. 19.32 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 20-8. Het K.N.M.I. deelt mede: De zone van hogedruk, die ons deze week zonnig weer heeft be zorgd is de laatste dagen langzaam afgenomen. Hij blijft echter nog steeds van belang voor het weer in ons land. De invloed van de onweer storing boven noord-ltaüc breidde zich naar het noorden uit .Tot in de omgeving van Frankfort en Luxem burg kwam plaatselijke onweersbui en voor. De onwoersactivileil in noord-Italië is daarentegen afgeno men. In ons land is de stabiliteit van de atmosfeer verminderd, zodat dc kans op een lokale onweersbui wat groter wordt, voornamelijk in het zuiden cn oosten van het iand. Ove rigens komt er in dc weorstoestand in ons land niet veel verandering. Zwakke storingen die langs een front over Ierland en Schotland naar het noordoosten trekken, zullen geen invloed op het weer hier te lande uitoefenen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1