Oosterland krijgt produktiebedrijf elektronische apparatuur Juli 1975: Drieduizend vakantiegangers per Idlometer strand Gulle sjeik Voor 25 jaar.... DE ONDERGANG VAN UHR Prestatiezwemtocht in Zierikzeese haven CHINESE KUNST Gemeenteraad Duiveland NIEUWERKERK, 16-8. De raad van de gemeente Duiveland kwam dinsdag in openbare vergadering bij één in het gemeentehuis te Nieuwer kerk cnder presidium van burge meester A. A. van Eeten. De heer Op 't Hofl (ARP) was met kennisge ving afwezig. De voorzitter opende de vergade ring met het ambtsgebed, waarna vaststelling der notulen van de vo rige vergadering plaats vond. Bij de ingekomen stukken bevond zich een ïantal goedkeuringen van Ged. Sta ten van besluiten in een vorige ver gadering genomen; ze werden voor kennisgeving aangenomen. Aan de fa. Freriks te Rhoon wordt een perceel grond verkocht aan het industrieterrein te Oosterland, groot 2400 mr voor f 5,25 per m- of in to taal f 12.600,-. Op deze grcnd zal een produktiebedr(jf worden gesticht tot het vervaardigen van draagvloeren voor elektronische apparatuur. De heer Bakker (arb.) toonde zich verheugd dat er in Oosterland weer een industrie bij zal komen; alleen is hij wel bevreesd dat er met deze verkoop weer soortgelijk moeilijkhe den zullen kunnen optreden als bij het perceel dat werd verkocht aan de commissionair J. de Bruine, ge legen naast het onderhavige perceel. De voorzitter zei dat dezer dagen de pachtkamer de uitspraak in de zaak- de Bruine heeft gedaan en hij ge looft dat dit ook wel met het perceel voor Freriks in orde zal komen. Te Nieuwerkerk wordt een per ceel grond verkocht aan A. Hendrik- se te Ouwerkerk, groot 1053 ca., voor de bouw van een bungalow, gelegen aan de Ooststraat. De heer Overbeoke (ARP) vond dit perceel vrij groot voor één woning; er zouden volgens hem wel twee woningen op kunnen worden gebouwd. De voorzitter deelde mede dat er een vrij grote bungalow op zal verrijzen en de ge meente hier wat zal planten. Er is voor een bungalow meer grond no dig dan voor een hoogbouwwoning. Op 15 oktober 1965 is aan L. W. Boogert te Oosterland een perceel grond verkocht aan de Burg. van der Havestraat te Oosterland, hoek van de Abeelestraat. De heer Boo gert verzocht de raad dit perceel door te mogen verkopen aan de heer A. Hirdes te Oosterland, hetgeen werd toegestaan. Verdere grondzaken Verder verzocht de hoer Boogert een perceel bouwgrond te mogen aankopen aan de Suzanna Maria Loncquestraat te Oosterland voor de bouw van een woonhuis; een per ceel groot 495 m-. voor f 15 per m2., of in totaal f 7425. Dit werd goedge keurd. Besloten werd verder het per ceel grond, grenzende aan het vo rengenoemde aan de Susanna Maria Loncquestraat te Oosterland, groot 405 ca., voor f 15 per ca. te verko pen aan de heer C. Waardenburg te Nieuw Loosdrecht, voor in totaal f 6075. Ook op dit perceel zal een woonhuis verrijzen. In de vergadering van 2 juni jl. werden woningwetwoningen ver kocht aan de heren J .van den Hou ten, J. van Haaften en A. Kwaak te Oosterland en aan P. Flikweert te Nieuwerkerk voor resp. f 11.767, f 12.841, f 12.812 en f 12.225. Ger. Staten onthielden echter hun goed keuring aan deze verkoopsbesluiten, omdat zij het niet eens zijn met punt 7 hiervan. Hierin wordt bepaald dat bij vei*vreemding een kettingbe- ding moet worden opgenomen met de onder 7 en 8 genoemde bepalingen. De duur van dit kettingbeding wordt beperkt tot een periode van 10 jaar na de akte van eigendomsoverdracht. Dit is wel de bedoeling voor wat punt 7 aangaat (vervreemding) doch niet wat betreft de voorwaarden van punt 8 (onderhoud, schilderwerk, wijziging voor- en achtergevel). De ze bepalingen dienen ook na die ter mijn van 10 jaar in acht te worden genomen. Ook werd een nieuw punt 9 bijgevoegd, rekening houdend met opmerkingen van Ged. tSaten. Het boetebedrag voor doorverkoop zon der inmenging door de gemeente is nu verhoogd van f 2000 tot f 5000, om te voorkomen dat iemand een dermate grote winst maakt bij ver koop dat hij er f 2000 boete voor over kan hebben. Besloten werd een wijziging vast te stellen in het „Huurreglement dei- gemeente Duiveland" in dien zin dat er in het vervolg een vergoeding van f 100,- zal worden toegekend wegens kosten voor behang etc. ééns in de vijf jaar uit te reiken, inplaats van f 50,- zoals tot nu toe gebruikelijk was, aan de huurders der gemeente woningen. Van het Zeeuwsch Con sultatiebureau voor Alcoholisme is een verzoek binnengekomen om ver hoging van de jaarlijkse contributie. Deze bedroeg tot nu toe f 25,- per jaar. In verband met belangrijke kostenstijging voor de werkzaamhe den van dit bureau werd gevraagd de subsidie te verhogen tot f 125,- 'sjaars. Hoewel overtuigd van het belang der werkzaamheden van deze instelling, achtte de raad toch geen voldoende termen aanwezgi om het bedrag met f 100,- te verhogen. Be sloten werd het bedrag met de helft te verhogen zodat het nu f 50,- per jaar wordt. Verder deelde de voorzitter mede dat contact opgenomen werd met de Rijkswaterstaat, in verband met het feit dat de heer Van den Heek (CHU) destijds voorstelde deze instantie te verzoeken maximumsnelheid in te stellen cp de rijksweg bjj de toe gangswegen naar de dorpen. Resul taat was dat men voor dit plan niet veel veelde, omdat het de veiligheid niet zal verhogen. Wat men wel toezegde was dat er bij elke zijweg lange inrijstroken zullen worden gemaakt ter lengte van ongeveer 100 meter. De rondvraag Bij de rondvraag is de heer Over- beeke (ARP) niet erg te spreken over het feit dat hij uit de pers had moeten vernemen dat de brandweer te Nieuwerkerk was opgeheven en dat alles naar Oosterland was ge bracht. Spreker vond dat hierover wel eens in de raad had moeten wor den gesproken. Verder vroeg spre ker of er nu wel genoeg personeel bij de brandweer is om alle even tuele kalamiteiten het hoofd te kun nen bieden. De voorzitter zei dat er te Nieuwerkerk zeer weinig animo bestond onder het brandweerkorps, er werd bijna nooit geoefend en men nam nooit deel aan wedstrijden. Daar er toch naar samenvoeging werd ge streefd besloot men alles maar naar Oosterland te dirigeren waar meer belangstelling voor de brandweer aanwezig is. Verder vond de voor zitter deze zaak niet van zo groot be lang dat hij het in de raad ter sprake brengen moest. Verder deelde de commandant te Oosterland mee dat hij aan de 11 of 12 personeelsleden die de vrijwillige brandweer thans telt, ruimschoots genoeg heeft. Tenslotte vroeg de heer Boogert (SGP) of het weer welig opschietende groen in de Oud Heilige weg. krui sing Sandströmstraat eens kan wor den gesnoeid. Hij zag hier een ge vaar in voor het verkeer. Het zal worden bezien. Afscheid raadsleden Na de sluiting van het officiële ge deelte nam de voorzitter het woord en bracht een dankwoord aan de le den van de raad en de wethouders voor alles wat zij in de afgelopen vier jaar ;n het belang van de ge meente hebben verricht, zulks in verband met het feit dat deze verga dering de laatste was in de huidige samenstelling. Met grote toewijding en enthousiasme hebt u steeds de be langen van de gemeente behartigd. Wanneer nu aldus de voorztiter de eerste dinsdag in september de raad in zijn nieuwe samenstelling terug keert zullen er 11 van de 13 leden terugkeren, twee zullen dit niet meer doen. Het zijn de heren J. A. van Nieuwenhuijze (VVD) en J. van Dienst (Arb). Cp waarderende wijze sprak de voorzitter hen toe en bracht hen dank voor alles wat zij in het belang der gemeente hebben gedaan. De heer Van Dienst werd op 26 au gustus 1946 beëdigd als raadslid van de toenmalige gemeente Nieuwer kerk waarvan hij op 5 april 1954 wethouder werd. Daarna was hij tot op heden raadslid van de gemeente Duiveland, zodat hij op een 20-jarige periode van raadlidmaatschap mag terugzien. De heer Van Nieuwenhuij ze werd' op 4 september 1956 beëdigd zodat hij 10 jaar, eerst de belangen van Nieuwerkerk, en daarna die van Duiveland op voorbeeldige wijze heeft behartigd. „U hebt u geheel gegeven en op spontane wijze de be langen der gemeente gediend", aldus de voorzitter. Ook de heer Overbeeke sprdk waarderende woorden, vooral aan het adres van de heer Van Dienst, die hij heeft leren kennen dn de tijd dat zij beiden weihouders waren van de gemeente Nieuwerkerk als een edel mens. Hij bracht hem hiervoor oprechte dank. Tenslotte dankten beide scheidende raadsleden voor de vriendelijke woorden tot hen gericht en zij wensten raad en ge meente het allerbeste toe in de ko mende jaren onder Gods onmisbare zegen. Met vreugde hebben zij steeds hun taak in het gemeentebestuur mogen verrichten. Er waren wel eens verschillen, doch deze konden nimmer de goede samenwerking te gengaan. De heer Van Dienst zal Nieuwerkerk metterwoon verlaten en zal zich gaan vestigen te Wol- phaartsdijk. Hierna volgde sluiting van de vergadering. ABOE DHABI P.G.17-8. De nieuwe heerser van Aboe Dhabi, sjeik Zaid Bin Sultan, zal zijn 8.000 ambtenaren een gratificatie geven van twee maanden salaris. De sjeik, die eerder in de maand zijn broer sjeik Shakboet verving, die de naam had krenterigte zijn, heeft verder besloten voor eigen rekening 9.000 nieuwe huizen te laten bouwen die bestemd zijn voor de bevolking van Aboe Dhabi en het aangrenzende Boeraimi. De nieuwe bewoners zul len bovendien geen huur behoeven te betalen. Ook zullen er vier nieuwe scholen in Boeraimi verrijzen. Duitse jeugdbende stal in Nederland DOETINCHEM, 17-8. Een bende van ongeveer twintig jeugdige Duit sers, allen afkomstig uit de grens stad Emmerik, in de leeftijd vari- ëërend van 16 tot 23 jaar, is door de politie aldaar gearresteerd, wegens tientallen misdrijven. Vast staat dat in Emmerik 50 misdrijven zijn ge pleegd, in Doetinchem en omgeving 70, in Arnhem eveneens een stuk of 50. Leider vande bende was de 21- jarige R. B. uit Emmerik, die in maart 1964 ook betrokken was bij de gewapende roof-overval in Dui ven, Gelderland, waar toen een pompbediende in de buik werd ge schoten. De auto's, die zij voor hun strooptochten nodig hadden, stalen zij op parkeerplaatsen. DREISCHOR. Onder grote belang stelling gaf de gymnastiekvereni ging „Jong Dreischor" met de gym nastiekvereniging „Olympia" uit Zie- rikzee op het sportterrein een ge slaagde openluchtuitvoering. Z1ERIKZEE. De provinciale V.V. V. in Zeeland heeft onder de Zeeu wen een speciale reclame gemaakt om deze zomer de eigen provincie te bereizen. HAAMSTEDE. Nu de harmonie „Witte van Haemstedeweer enke le weken aan het repeteren is, be staan er plannen om zo spoedig mó gelijk een concert in de tent te ge ven. ZIERIKZEE. De loodgieter A. W. is by het verrichten van werkzaam heden op het dak van de sigarenfa briek van de fa. K. in de Verre- nieuwstraat van plm. 8 m. hoogte omlaag gestort en in één der ijzeren punten van een stoephek terecht ge komen. Met 4 man heeft men de ern stig gewonde man uit het hek getild waarna hij naar het ziekenhuis is vervoerd. HAAMSTEDE. Dat ook in de ge meenten Haamstede en Burgh de geitenstapel zich sterk uitbreidt, blijkt uit het feit dat reeds 26 aan vragen behandeld zijn voor subsidie, die door „Winterhulp" verleend wordt bij jonge geiten. RENESSE. Naar wij vernemen zal de mandolineclub „Goudklank" haar repetities weer hervatten. SCHUDDEBEURS. De Bond van Muzieken Zanggezelschappen be legde een muzikale bijeenkomst in de theetuin van Cannoo waaraan door de muziekgezelschappen van Nieuwerkerk, Oosterland, Noordgou- we, Zonnemaire, Ouwerkerk en Dreischor werd deelgenomen. OUWERKERK. Ten behoeve van de vrije en orde-oefeningen der gym nastiek door de kinderen van de openbare school is aan de zuidzijde van het Ned. Herv. kerkgebouw een plateau van tegels aangelegd. ZIERIKZEE. Uit een advertentie: Distributienieuws. Heden is de laat ste dag voor het inwisselen van bon 25 vlees en bon 25 worst- en vlees waren. UTRECHT, 17-8. „Voor de maand juli 1975 moet er rekening mee ge houden worden, dat zich op elke ki lometer toegankelijk strand 3000 va kantiegangers recreëren die voor meer dan de helft uit het buitenland komen". Tot deze conclusie komt dr. M. C. Tideman, voorzitter van de sectie commissie vakantiespreiding van de Stichting Recreatie, in een artikel „Vakantiespreiding urgenter dan ooit", in het blad „Recreatie". Het totaal aantal aan de Noordzee kust doorgebrachte vakantiedagen bedroeg in juli en augustus van het jaar 1954 ruim tien miljoen. In de zelfde maanden van 1964 was dit aantal gestegen tot 13,1 miljoen, terwijl dr. Tideman voor juli en augustus 1975 rekent op 15,6 miljoen vakantiedagen (7,6 miljoen van Ne derlanders en 8 miljoen van buiten landers). Hij verwacht, dat het aantal va kantiedagen van landgenoten aan de kust in de twee zomertopmaanden tussen 1964 en 1975 met tien pet. zal dalen ten gevolge van een geringere belangstelling in de augusstusmaand ten gunste van juni. Daar tegenover slaat echter, dat de verwachte ver dubbeling van het buitenlands va- kantiebezoek aan ons land waar schijnlijk zal leiden tot een stijging van het aantal buitenlanders aan onze Noordzeekust doorgebrachte vakantiedagen in juli en aug. met 80 pet. Hierdoor daalt het aandeel van de Nederlanders zelf van 83 pet. in 1954 en 60 pet. in 1966 tot minder dan de helft in 1975. Concentratie in juli Volgens de berekeningen van dr. Tideman zullen er in juli en augus tus 1975 in totaal ruim vijftien mil joen vakantiedagen in onze bad plaatsen worden doorgebracht. Bij een gelijkmatige verdeling over alle ZIERIKZEE, 18-8. Op zaterdag middag 27 augustus 1966 organiseert de Zwemvereniging „De Zeepaard jes" voor de vijfde achtereenvolgen de maal de zwcmprestatietoclit in het Havenkanaal te Zierikzee. Er kan worden deelgenomen voor de af stand van 500 of 1.000 meter. De deelnemers moeten tenminste 10 jaar zijn en reeds een zwemdiplo ma in hun bezit hebben. Het betreft een prestatietocht, zodat alleen het uitzwemmen van één van deze af standen voldoende is. Iedere deelne- mer(ster) die de afstand heeft afge legd ontvangt als herinnering een vaantje. Er wordt gestart om 14.15 uur bij het Luitje. Voor kleedgelegenheid zijn er overdekte vrachtwagens ter beschikking gestold door Transport bedrijf de fa. v. d. Wekken te Zie rikzee en N.V. de Koophandel te Zie rikzee. Tevens zal een afdeling van het Rode Kruis aanwezig zijn. 2 kilometer Voor de trainingswedstrijd over 2 kilometer zal worden gestart om 15.30 uur. De deelnemers voor deze wedstrijd moeten lid zijn van een zwemvereniging en in het bezit zijn van een startvergunning. De winnaar van de dames zal de wisselbeker, be schikbaar gesteld door de N.V. Kon. 62 dagen zou dat neerkomen op on geveer 250.000 personen per dag, maar, zo zegt dr .Tideman, die ge lijkmatigheid is ver te zoeken en ook in 1975 zal de concentratie in juli het grootst zijn. Een gemiddelde van 400.00 badgasten per dag lijkt hem dan ook voor juli 1975 niet onwaar schijnlijk. Van de ongeveer 300 km. lange Noordzeekust is meer dan de helft niet vrij toegankelijk. Op deze maniei komt dr. Tideman via een eenvoudig deelsommetje tot een to taal van 3000 vakantiegangers pei len». strand. Jn zijn artikel voert dr. Tideman ook enkele voordelen van vakantie- spreiding aan. In de eerste plaats het weer: gemiddeld valt er veel moer regen in juli (78 mm) en augus tus (89) dan in juni (57) en septem ber (71). Het gemiddelde aantal uren zonneschijn ligt in juni (223) hoger dan in de twee volgende maanden (199 en 186). Zeelandia, een jaar in haar bezit mo gen houden, terwijl de winnaar van de heren de wisselbeker, beschikbaar gesteld door de N.V. Smit Bolnes, voor 1 jaar mee naar huis zal nemen. De deelnemers aan de trainings wedstrijd zijn geoefende zwemmers. De deelnemers aan de zwempresta- tietocht behoeven niet van een der gelijk kaliber te zijn. Het bestuur van de zwemvereniging „De Zee paardjes" rekent er dan ook op dat vele zwemmers en zwemsters - ook niet leden van de zwemvereniging - aan deze sportieve zwemtocht zul len deelnemen. Haai doodt bader KOTIR, 17-8. In de baai van Kotir, in het zuiden van Zuid-Slavië, heeft een haai een toerist uit Tsjccho-Slo- wakije aangevallen en dodelijk ver wond. De man. de 33-jarige Joscf Treliak, die in de baai was gaan zwemmen, werd direct nadat hij was aangevallen, naar een ziekenhuis overgebracht. Niettegenstaande hem verscheidene bloedtransfusies wer den toegediend, bezweek hij aan zijn verwondingen. Zes jaar geléden was in de baai van Kotir een man op dezelfde wijze om het leven geko men. 18. Aram lag nog rustig te slapen, toen de albino's geruisloos het vertrek binnen kwamen. Maar in zijn slaap scheen hij te voelen dat er iets niet in orde was. Hij werd cnrustig en sloeg de ogen op. Meteen was hij klaar wakker. Zijn hand vloog naar zijn zwaard, doch voor hij dit kon trekken zwiepten de lussen van de albino's om hem heen en snoerden zijn armen tegen zijn zij den Hij bood geen verzet meer, dat op het moment toch maar nutteloos zou zijn ge weest. Rondom zich zag hij de bleke ge zichten van zijn aanvallers, die hem met een onbegrijpelijke haat aanstaarden. „Nog een oppervlak-bewoner", zei één der kerels, een mes trekkend. Hij deed een stap naar de gevangene, doch de hoofdman weerhield hem. „Wacht! Nog niet! De Kan- Uhr heeft bevolen dat wij hem levend bij hem moesten brengen". Er werd ccn lus om Arams nek gewor pen en op deze vernederende wijze werd hij meegevoerd raar buiten. Hier vond hij Harald terug, die op dezelfde wijze was be handeld. De reus zag rood van woede. Hij rukte aan zijn boeien, dat de koorden in zijn spieren sneden, tot wreed vermaak van de albino's die om hem heen stonden. „Hier zullen jullie voor boeten!" brulde hij. „Onder de puinhopen van deze stad zal ik jullie witkoppen begraven!" „Kalm, Harald", fluisterde Aram, „spaar uw krachten. Op het ogenblik heeft tegen stand geen zin". „Ge hebt gelijk", gromde Harald, zijn woede bedwingend, „ik moet mijn krach ten bewaren voor de afrekening". Schijn baar rustig liet hij zich nu meevoeren, maar zijn ogen vlamden onheilspellend. Zwij gend trok de vreemde stoet door de maan- verlichte straten van de vervallen stad. ZIERIKZEE, 17-8. Tol 3 september a.s. ademt het Rurierwces^i"? o'- hier Chinese sfeer. Tot dan immers duurt de dagelijks door vele toeris ten bezochte expositie van Chinese kunst. Volgens de woorden van een Leidse sinoloog zien de bezoekers met deze tentoonstelling een primeur voor het westen, omdat nog niet eer der een dergelijke verzameling is bijeengebracht ontleend aan de ver fijnde wereld van in 't bijzonder de Chinese intellectuelen. Het is na melijk deze wereld welke in de ten toonstelling weerklank heeft gevon den. Het beeldje (zie foto) dateert uit omstreeks 1700. Het is één van de kostbaarste stukken en stelt voor de godheid San-kwan Ta-ti. Daarboven zien we een porceleinen tuinstoel (in de vorm van een kleine ton), welke met enige andere stukken de tuin van het Weeshuis een Chinees ka rakter gee ft.. Aan sluitend op een be zoek aan de tentoonstelling kan in de tuin een rondwandeling worden gemaakt. Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 2