10 DE ZIERIKZEESCHE COURANT Tumult tijdens bijeenkomst Amerikaanse Congrescommissie Bommenwerper valt op Vietnamees dorp Griekse ambassade Den Haag bewaakt Arrestatie in Londense politiemoord Man gedood door draaiende propeller Drastische aanpak van botersmokkelaars Acht Ambonezen gearresteerd wegens brand in de Indonesische ambassade Tol van noodweer in Italië: dertig doden Twee broertjes op slag gedood Prijsverlaging t.v.-toestellen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 18 augustus 1966 122ste jaargang Nr. 19642 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Te Oosterlaud vestigt zich industrie Onderzoek naar oppositiebeweging oorlog in Vietnam WASHINGTON, 17-8. Zestien mensen zijn woensdag door de po litie met harde hand uit de zaal ver wijderd waar de commissie voor anti-Amerikaanse activiteit uit het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den bezig is met een onderzoek naar de oppositiebewegingen tegen de oor log in Vietnam. Zeven advocaten van voor een verhoor opgeroepen per sonen liepen daarop uit protest weg. Een van degenen die buiten de deur werden gezet was Arthur Kinoy die als advocaat optrad voor Walter D. Teague, de voorzitter van het Amerikaanse comité voor steun aan hot nationale bevrijdingsfront in Zuid-Vietnam. Tussen Kinoy en de voorzitter van de congrescommissie was een hevige woordenwisseling uitgebroken. Toen hij werd wegge leid riep een tweede advocaat: „Gooi ons dan allemaal er maar uit", waar- jp een hevig tumult losbarstte, waar aan pas na enkele minuten een ein de kwam. Anderen die uit de zaal werden gezet hadden anti-oorlogsuit latingen van enkele getuigen met luid applaus begroet. De situatie in Vietnam HONGKONG, 17-8. Volgens het Noord Vietnamese persbureau zijn woensdag in het gebied van Hanoi drie Amerikaanse vliegtuigen neer gehaald. Twee straalvliegtuigen wa ren neergeschoten bij een aanval op een dichtbevolkte noordelijke bui tenwijk. Het derde toestel was een onbemand verkenningsvliegtuig. Dinsdag waren volgens Hanoi bo ven Noord-Vietnam vier Amerikaan se toestellen omlaag geschoten. Lord jRussell LONDEN, 17-8. Premier Alexei Kosygin van cle Sowjet-Unie heeft de Britse pacifist lord Russell laten weten, dat een intensivering van de strijd in Vietnam „het onmiddellijke gevaar van een militair conflict bui ten de grenzen van zuidoost-Azië met zich mee zal brengen". De Russische leider schreef dit in antwoord op een beroep van lord Russell op de Russen om met hun luchtmacht Viet nam te verdedigen tegen Amerikaan se luchtaanvallen. Volgens een verklaring van de vre desstichting van de 94-jarige Britse filosoof had lord Russell een gesprek van drie uur gehad met de Sowjet- ADVERTENTIE zaakgelastigde Vladillen Vasey. Deze had gezegd, dat premier Kosygin in zijn brief had willen zeggen, dat Rusland bereid is Noord-Vietnam met zijn lucht- en landstrijdkrachten te helpen, zodra Hanoi hierom zou vragen. De Amerikaanse reservisten WASHINGTON. 17-8. Dc Ameri- kaaase senaat heeft woensdag pre sident Johnson gemachtigd leden van de nationale reserve op te roepen voor actieve dienst in Vietnam. Johnson had hier niet om gevraagd maar de voorzitter van de senaats commissie voor de strijdkrachten had op die machtiging aangedrongen om een einde te maken aan wat hij een onrechtvaardige behandeling noem de die voortvloeide uit het huidige systeem. Op grond van dit systeem konden jonge Amerikanen hun hele dienst tijd in de reserve doorbrengen en aan actieve dienst ontkomen, behal ve dan voor korte opleidingsperio den. Vier-en-t will tig burgers verloren het leven Brillant- 0 schitterend bezit voor altijd l van Andel ïjjy Hoogstraat 164-152 Beyerlandselaan 173 Rotterdam SAIGON, 17-8. Een Amerikaanse jachtbommenwerper van het type Crusader is woensdagmiddag, met een lading bommen aan boord, neer gestort cp een dorp naby de Amc- ROTTERDAM. Kralingen maakt zich weer op voor het jaarlijkse gro te hippische festijn, het internationa le concours hippique, dat dit maal wordt gehouden van woensdag 31 augustus tot en met zondag 4 sep tember. Weer vergiftiging in Italiaanse plaats REGGIO Dl CALABRIA, 18-8. In Oppido Mamertina, een plaats op 70 km. van Reggio di Calabria in Ita lië, zijn woensdag een twintigtal mensen met vergiftigingsverschijn selen in het ziekenhuis opgenomen. In totaal worden hier nu 49 mensen wegens vergiftiging behandeld. De verschijnselen zouden veroorzaakt zijn door het eten van slecht gewas sen fruit en groente, bespoten met insekten- en parasietendodende che mische stoffen. In Altavilla Irpina, dat ten noor den van Napels ligt, vertoonden 250 mensen vergif tigings verschij nselen na het eten van ijs. DEN HAAG, 17-8. Sinds woens dagmorgen heeft de Haagse politie bij het gebouw van de Griekse am bassade in de Alexanderstraat in Den Haag een wachtpost ingesteld. Sinds het bekend worden van de ter dood veroordeling van een Griekse dienstweigeraar werd reeds een rij dende wachtpost ingesteld. Thans heeft men het beter geacht voor het gebouw te posten. GLASGOW, 17-8. John Duddy, één van de vermoedelijke moordenaars van de drie Londense politiemannen, is woensdagmiddag in Glasgow ge arresteerd. Dinsdag waren de signalementen van de 37-jarige, in Glasgow gebo ren, John Duddy en de 30-jarige Harry Roberts verspreid. Zowel in Lorden als Glasgow werd een klop jacht gehouden. Duddy, die was aangeduid als zeer gevaarlijk, gaf zich aan de politie over zonder verzet te bieden. Luikers zochten intussen voor de tweede mayl naar het moordwapen, dat in de Theems zou liggen. Ook nu boekten zij geen resultaat. Ook op de plaats waar de auto van de daders is gevonden, waren detectives van Scotland Yard woensdag met hun onderzoek bezig. Een nabijgelegen vuilnisbelt werd doorzocht. UTRECHT. In het Diaconessenhuis is de 61-jarige technisch ambtenaar W. Slotboom uit Utrecht overleden. I-Iij was thuis van een keukentrapje gevallen en met zijn achterhoofd op een tegelpad terechtgekomen, waar bij hij een schedelbasisfractuur op liep. rikaanse luchtmachtbasis Da Nang. Volgens de eerste berichten verloren hierby vierentwintig burgers het le ven en liepen tientallen mensen ver wondingen op. Het toestel stortte kort na het ver trek van de basis in het dorp neer, waarbij verscheidene bommen tot ontploffing kwamen. De piloot wist zich met behulp van zijn schietstoel te redden. De piloot deelde mee dat het toe stel niet wilde stijgen en onbestuur baar was. Hij zei niet in staat te zijn geweest de bommenlast en de inhoud van de benzinetanks af te werpen. Het ongeluk was het vijfde in een serie vergissingen, misverstanden e.d. binnen acht dagen, waarbij in totaal tenminste 61 doden en ongeveer 200 gewonden onder de burgerbevolking zijn gevallen. Op Schiphol: AMSTERDAM, 18-8. De 40-jarige Portugese K.L.M.-employé J. A. is woensdagavond rond half elf dode lijk getroffen door een draaiende pro peller van een EIektra-2 op het plat form te Schiphol. 's-HERTOGENBOSCH, 17-8. In tensivering van de samenwerking tussen de opsporingsinstanties, tech nische perfectie van het alarmerings systeem en aanpassing van het te ge bruiken materiaal. Dit zijn de voornaamste facetten van het plan de campagne, dat ju stitie, rijkspolitie en de ambtenaren van de accijnzen hebben ontworpen om in zuidoost-Brabant het steeds driester wordende optreden van de botersmokkelaars tegen te gaan, die met gepantserde vrachtauto's rijden, zich aan niets of niemand meer sto ren en daardoor bovendien een ern stig gevaar op de weg gaan worden. Dat gevaar voor de burgerbevol king dreigt het zwakke punt bij de opsporing te worden, aldus de offi- Granaat doodt 6 kinderen in Znidslavisch dorp BELGRADO, 17-8. In Zuid-Sla- vië zijn dinsdag zes kinderen om het Leven gekomen door het ontploffen van een handgranaat, die zij bij het frarmbozenzoeken hadden gevonden. Een zevende kind liep ernstige ver wondingen op. Het ongeluk gebeurde in een dorp bij de plaats Knin, op 50 Ion van de kustplaats Sibenik. Ter dood veroordeelde in Hamburg gearresteei'd HAMBURG, 17-8. De 36-jarige Franse misdadiger André Larrieu, die in januari van dit jaar in Parijs bij verstek ter dood is veroordeeld wegens h'et toebrengen van zware verwondingen aan een politieagent, is 'in de Hamburgse uitgaanswijk Sankt Pauli gearresteerd. cier van justitie te 's-Hertogenbosch, mr. P. Duyx. De veiligheid van het publiek zal bij eventuele achtervol gingen immers voorop moeten blij ven staan en men kan het zich uiter aard niet permitteren dat bijvoor beeld in een stad als Eindhoven een wilde schietpartij zou ontstaan, iets waartoe de gangsters die momenteel aan het werk zijn, zeker in staat moeten worden geacht. Het ongeval geschiedde kort nadat het vliegtuig uit Moskou was aange komen. A„ die bij de K.L.M. werk zaam was als expeditieknecht voor de vliegtuigbelading, was met de mo- bilofoonwagen by de machine aan gekomen om met enkele collegas de vrachtruimen te lossen zodra de mo toren tot stilstand waren gekomen. De wagen stopte tien meter achter de rcchtervleugeltip. Omdat de mo toren inmiddels waren afgezet, waar door het lawaai wegviel, dacht A. vermoedelijk dat ook de propellers in ruststand waren. Hij sprong de wagen uit cm zich naar het voor- ruim te begeven en werd toen, on danks een waarschuwing van colle ga's, door een nadraaiende propeller getroffen. Het slachtoffer, dat in Lissabon een vrouw en twee kinderen achter laat, was op slag dood. ROME, 17-8. Een dertigtal doden, honderden ontwortelde bomen, ge stoorde spoorwegverbindingen, ge blokkeerde wegen, grondverschuivin gen alles by elkaar voor honderden miljoenen lire schade, dat is de voor lopige balans van het noodweer waardoor het noorden van Italië de afgelopen 48 uur is bezocht, na een periode van uitzonderlijke warmte. Zeven mensen zijn verdronken doordat hun bootjes op de meren, door hevige onweersbuien overvallen omsloegeneen zevental anderen werden elders door de bliksem ge dood en een vijftiental baders kwam eveneens om het leven. Stormvlagen In Lombardije werd het spoorweg verkeer ontwricht door schade ten gevolge van stormvlagen met een snelheid van wel tachtig km per uur, in het bijzonder op de lijn Milaan- Chiasso waar een boom op de rails was terechtgekomen. In Pavia wer- KONINGSBOSCH. De Nederland se douane heeft in de nacht van dinsdag op woensdag in Konings bosch een 40-jarige Duitser gearres teerd die twintig jonge kalveren over de grens wilde smokkelen. fVvw. ter. PARIJS. De Par ij zonaars hebben hun stad verlaten. De lichtstad wordl nu echter overspoeld wet toeristen, en vooral in de wijk Montmartre is het bij zonder druk. On Place du Tertre. de pleisterplaats van de artiesten, laten de buitenlandse gasten itch graag porlreteren. DEN HAAG, 17-8. De Haagse politie heeft in samenwerking met de rijksrecherche in Gouda acht am- bonezen aangehouden, van wie er zeven in Moordrecht wonen en een Schilderij verdwenen KEULEN, 17-8. Een romantisch gezicht op Rome van de hand van Franz Roesier uit het midden van de negentiende eeuw, waarvan de waar de op ongeveer veertigduizend gul den geschat wordt, is uit een ten toonstellingszaal in Keulen verdwe nen. Vermoedelijk is het in de nacht van zaterdag op zondag van de ten toonstelling „gezicht op Rome", die daar enkele dagen geleden geopend is, gestolen. Volgens de politie is het stuk verzekerd. in Alphen aan de Rijn, in verband mot de brand die in de nacht van 26 op 27 juli woedde in de Indonesische ambassade aan de Tobias Asserlaan in Den Haag. De acht arrestanten zijn ingesloten in het hoofdbureau van politite in Den Haag. Het ver hoor van de jongelui verloopt moei lijk, daar het in het Maleis moet ge schieden, waarbij een tolk behulp zaam is. MOORDRECHT. In Moordrecht is een woonwijk van ongeveer zes straten, waar voornamelijk ambone- zen wonen, verenigd in 140 gezinnen. De arrestaties zijn geheel buiten de plaatselijke politie omgegaan en ook die burgemeester vertelde niet van de arrestaties geweten te hebben. LONDEX Kikvors mannen zijn in de Theems bij de Lambethbrug aan hel zoeken naar het wapen waarmee de drie Londense politiemannen zijn vermoord. Twee mannen zijn voor de moord in slaat van beschuldiging gesteld, terwijl gewapende politie mannen nog naar een derde zoeken. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Voorspoed maakt weinig vrienden. den ook honderden bomen ontwor teld en bracht de storm aan ver scheidene gebouwen schade toe. In Fr ia ui, Trentino en Alto Adige bracht de storm het weg- en spoor wegverkeer in de war. Ook hier schade aan gebouwen en gewassen. Zeer hevig noodweer woedde ver der in de streek van Genua, Venetië en Valle di Aosta. HELMOND, 17-8. Twee broertjes, de achtjarige p. en de twaalfjarige T. Veeger uit de gemeente Bakel, zijn woensdagmiddag op slag gedood bij een verkeersongeval in Helmond. Op de kruising Bakelsedijk-Wethou- dcr Ebbenlaan. De broertjes reden op één fiets en deden boodschappen in Helmond, toen zij op de kruising door een zandauto, bestuurd door R. uit Helmond, werden aangereden. De slachtoffertjes wei'den dusdanig verminkt dat het enkele uren heeft geduurd voordat zij geïdentificeerd konden worden. Dal kon pas gebeu ren nadat hun vader, de huisarts Veeger. die ongerust geworden was door het lange wegblijven van zijn zoontjes, bij de politie om inlichtin gen vroeg. De toedracht van het on geval staat nog niet geheel vast. ROTTERDAM, 17-8. Dc dinsdag bekend geworden prijsverlaging voor sommige Philips televisietoestellen is woensdag in Rotterdam gevolgd door een mededeling van R.S. Stokvis en Zonen, waarin wordt aangekondigd dat ook dc pryzen van „Erres" tele visietoestellen zyn verlaagd. Deze prijsverlaging, die woensdag is ingegaan, heeft betrekking op toe stellen van het seizoen 1966-1967 en bedraagt, zo dceli Stokvis mee. bij bepaalde modellen f 320,- per stuk. Philips heeft, naar de persdienst van het bedrijf meedeelt, vijf van de zeven typen superontvangers in prijs verlaagd, evenals twee van de drie portable types. De prijsverlaging geldt ook voor één van de zeven ty pen univcrseel-ontvangers. Genoem de toestellen zullen vijf tot vijftien procent goedkoper worden. Aanhoudend zonnig Verwachting tot vrijdagavond: Droog en overwegend zonnig weer met een zwakke tot matige noord oostelijke wind en opnieuw iets ho gere temperaturen. 19 aug. Zon op 5.30, onder 19.57. Maan op 9.19, onder 21.30. Eerste kwartier: 23 aug. te 4.02. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 19 aug. 5.24 v.m. 17.37 n.m. BROUWERSHAVEN: 19 aug. 4.59 v.m. 17.27 n.m. Springtij: 18 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 18-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Een langgerekt hogedrukge- bied dat van het zeegebied, ten zuid westen van Engeland tot ver in Rus land reikt en waarvan de as iets ten noorden van ons land ligt, verandert weinig van plaats en blijft het weer in ons land beheersen. Het blijft daarom overwegend zonnig weer met nog iets verder oplopende tem peraturen. Boven noord-Italië hand haafde zich een lagedrukgebied, waarin ook in de afgelopen 24 uur plaatselijk zware onweersbuien ont stonden. Een tweetal depresies bij IJsland en noord-Noorwegen blijft op grote afstand van ons land. Een bijbehorend front ligt vrijwel stil boven Ierland en noord-Engeland waar hel lichte regen brengt. Op de oceaan is een golfvormige storing in dit front ontstaan, die morgen Ier land kan bereiken. Ook deze storing /.al echter nog geen invloed op het weer in ons land uitoefenen. ERMELO. Op de Kleine Kolonie- weg te Ermelo hcejt zich woensdag avond een verkeersongeval voorge daan. dat het leven heeft gekost aan de 70-jarige C. de Wierd uit die plaats. In verband met de omvangrijke schade veroorzaakt door zware regen val in noord-Italië, is hel spoorweg verkeer over de Brennerpas stilge legd. President Johnson heeft de la- tijns-Amerikaansc landen aange spoord sneller tot economische inte gratie over te gaan en hiertoe Ame rikaanse steun beloofd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1