DE ZIERIKZEESCHE COURANT De financiële positie van loonbedrijven Politie heeft verdachte van drie-voudige moord in arrest Japanse toeristen vliegen er op uit Twee Syrische vliegtuigen neergeschoten Poging tot moord Verkeer eist in de V.S. nog meer slachtoffers dan de oorlog(en) ZIERIKZEESCHE» NIEUWSBODE» Dinsdag; 16 augustus 1966 122ste janrgang Nr. 19641 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. 8ij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/'h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. m d» aummer: Zierikzeese gemeenteraad hield vergadering HET DRAMA IN LONDEN KASSENRELLEN IN CHICAGO DEN HAAG, 15-8. Door het Landbauw-Economisch Instituut is een onderzoek ingesteld naar de ontwikkeling van de financiële posi tie van 17 relatief grote loonbedrijven in Noord-Friesland en Noord- Groningen in de periode 1957 tot '63. Dit onderzoek heeft betrek king op de mutaties in de bezittingen en schulden van deze bedrijven gedurende genoemd tijdvak. Het blijkt dat de loonbedrijven in een periode van zes jaar hun capaciteit dcor uitbreiding van het machinepark zeer aanzienlijk hebben vergroot. De nieuwwaarde van het machinepark van de on derzochte bedrijven was aan het einde van de zesjarige periode ge middeld f 254.000 per bedrijf, dat is 127 °/o hoger dan aan het begin. Slechts 9 n/o is een gevolg van stijging van het prijsniveau, zodat 118 n/n stijging betrekking heeft op meer en grotere machines. Door de uitbreiding van het machinepark steeg ook de totale ver- mcgensbehcefte, n.l. van plm. f 87.000 tot 165.000 gemiddeld per bedrijf. Dat deze stijging geringer is dan de vergroting van het ma chinepark zcu doen verwachten, houdt vooral verband met het feit dat de gemiddelde leeftijd van de machines is gestegen. Het vermogen van dc onderzochte bedrijven steeg in de zesjarige periode met ge middeld f 29.000 per beryf. Het netto-overschot in de zes jaar werd grotendeels in machines geïnvesteerd. Toch was deze toeneming van het eigen vermogen niet voldoende om het aandeel van het eigen vermogen in het totale vermogen te handhaven. Het eigen vermogen liep terug van 58 °/n per 1 januari 1957 tot 49 n/o per 1 januari '63. De BILT. 16-8. Terwijl de lucht druk in' ons land tot boven 1030 mil libar opliep, veroorzaakte een sto ring in de bovenlucht in de afgelo pen nacht plaatselijk nog enkele buien. Er weren echter ook langdu rige opklaringen, tijdens welke de temperatuur in hel land tot 4 gra den daalde. De kern van een groot hogedrukgebied ligt nu dicht bij ons land. Vanmorgen lag hij bij Londen en hij verplaatste zich nog in oos telijke richting. Het weer zal onder invloed van dit hogedrukgebied ook morgen droog en overwegend zonnig zijn. Vannacht zal de temperatuur opnieuw tot tamelijk lage waarden dalen, maar morgenmiddag kunnen weer iets hogere temperaturen ver wacht worden dan vandaag. Een koufront dat de begrenzing vormt tussen de koele lucht in onze omge ving en de zomerwarmte in het Mid dellandse Zee-gebied, heeft in de af gelopen 24 uur tamelijk veel regen gebracht in Zuid-Duitsland, Zwitser land en Noord-Italië. Premier Ian Smith van Rhodesië heeft vrijdag in het parlement te Sa lisbury verklaard, dat hij persoon lijk optimistisch gestemd is over dc afloop van de verkennende bespre kingen met: Engeland. LONDEN, 15-8. De Engelse politie heeft een man gearresteerd die ver dacht wordt van de moord op de drie rechercheurs van Scotland Yard vrijdag j.l. gepleegd. De man is officieel in staat van beschuldiging gesteld en zal dinsdag voor een Lcndense rechter verschij nen. Het is de 36-jarige John Ed ward Witney, zonder vast beroep. In de aanklacht staat dat Witney met anderen de rechercheurs Chris topher Head. David Wombwcll en Geoffrey Cox heeft vermoord. Hoofdinspecteur Robert Chitty van Scotland Yard had eerder verklaard, dat de moorden door één man wa ren gepleegd. In de geparkeerde wagen, die vrijdagmiddag in een rustige Londense straat de aandacht van de bewuste politiemannen had getrokken, bevonden zich echter drie personen. De politie kreeg maandag een on- gtlcend aantal tips uit de Londense cr.derwerc-ld. die kennelijk ook ge schokt was door do misdaad. Ma 20 jaar opsinitin** Gf de arrestatie aan de hand van de aanwijzingen uit deze hoek kon worden verricht, is niet bekend. Ook zijn geen bijzonderheden bekend over de toedracht van de arrestatie. Nader wordt meegedeeld, dat Wit ney al twee dagen op een politie bureau in Londen-West is vastge houden. nu -i» "jiniuuiuj; SCHIPHOL. 16-8. Na een ire- zii willen. De enie'e noe" Prinses bij gaslicht j BROENEI. 15-8. Een prinses uit Broenei. een snitanaal op Borneo onder Brits protecto raat. zit 's avonds bij gaslicht te lezen omdat zij de elektri citeitsrekening niet wil beta len. De 28-jarige toenkoe Pen- giran Pcotri Noor Esjani, een nicht van üe sultan van Broe nei en enige dochter van wij ten sultan Acumad Tajoeddin, is van mening dal de eis tot betaling van de rekening een aantasting betekenvan haar koninklijke voorrechten. De regering van het sultanaat heeft prinses Noor een prach tig huis geschonken dat ruim l'/i ton heeft gekost, maar staat erop dat zij de elektrici teitnodig voor de verlichting .uan het. huis. zelf betaalt. Al twee "jaar lang heeft zij echter geweigerd clit te doen en de regering besloot toen maar de knoop door te hakken en liet de stroom afsnijden. De prin ses blijft evenwel koppig op haar standpunt staan. Volgens haar gaat het om een princi piële kwestie. Het is schande, zei ze a,ls ik in dit rijke sulta naat niet behandeld wordt als een prinses. Haar echtgenoot, die particulier secretaris van de huidige sidtan is, wil niets met de zaak te maken hebben. SCHIPHOL, 16-8. Na een ge dwongen opsluiting in eigen land, die büna twintig jaar heeft geduurd, vliegen de Japanse toeristen de laat ste twee jaren in sterk toenemende aantallen hun land uit. In kringen van de Nederlandse reiswereld begint men er rekening mee te houden, dat binnen afzien bare tijd de gebruikelijke zomerse invasie van Amerikanen concurren tie zat krijgen van een steeds groei ende stroom Japanse toeristen. Het land van de rijzende zon heeft sinds 1 april 1964 zijn grenzen ge opend voor reizende landgenoten. Tot die dag toe kregen de Japan ners ter besparing van deviezen) uitsluitend vergunning voor een bui tenlandse reis voor strikt zakelijke doeleinden. Op die voor de Japanpe toeristen zo heugelijke eerste april werd echter bepaald, dat iedereen één maal per jaar een buitenlandse reis mocht maken, waarbij een maxi maal bedrag, van 500 dollar mocht worden uitgegeven. Daarom werden in Japan paspoorten verstrekt die -voor 1 reis geldig waren. Precies een jaar later, op 1 april 1965. kwam er opnieuw een verbete ring: de Japanners mogen sindsdien net zo vaak naar het buitenland als De Amerikaanse luchtmacht heeft de afgelopen week boven Noord- Vietnam minstens veertien vliegtui gen verloren. Dit is bet hoogste verliescijfer over één week sinds het begin van het luchtoffensief in fe bruari 1965. Israëliscli-Syriseh incident TEL AVIV, 15-8. Twee Syrische jachtvliegtuigen van het type Mig zjjn maandagochtend door de Israëli ërs neergeschoten in de omgeving van het Meer van Galilea. Vier van die toestellen vielen een Isreëlisch vaartuig van de kustwacht De West Australische minister van transport de heer O'Connor zit in een experimentele „Hoovercraft"ge bouwd door luchtvaart-werktuig kundige D .M. Devènish uit East Fremantle. De „hoovercraft" weegt ongeveer 100 kg. en is voorzien van een 15 p.k. tweetakt motor en kan een snelheid bereiken van 20 km. per uur over water en 22 km. per uur aan, dat aan de oever van het meer was vastgelopen nabij het Syrische dorp Massondye, zo is van Israëli sche zijde meegedeeld. Een Syrisch vliegtuig viel in het meer. het andere stortte op Syrisch grondgebied neer. Zij zijn neerge schoten door Israëlische vliegtuigen, die alle op hun basis zijn terugge keerd. aldus een Israëlische woord voerder. Twee Syrische batterijen die het vuur openden zijn door Israëlische vliegtuigen tot zwijgen gebracht. Op het aangevallen Israëlische bewa kingsvaartuig zijn twee gewonden gevallen, die door een ander schip in veiligheid zijn gebracht. zij willen. De enige nog bestaande restrictie is, dat ze per reis niet meer dan 500 dollar mogen uitgeven (exclusief het vliegbiljet dat trou wens in Japans geld wordt voldaan). Bankwerker speelde Wild-West-scène AMSTERDAM. 15-8. Zich kenne- lijk identificerend met de helden van het witte doek heeft de 25-jarige bankwerker G. A. S. uit de hoofd stad in het weekend geprobeerd een wild-westscène na te bootsen. Van uit een rijdende auto schoot hij luk raak met een pistool dat met scher pe patronen was geladen. Omdat hij de imitatie niet zover doorvoerde door op mensen te gaan schieten, bleel' de schade beperkt. Een der ko gels drong iahet plafond v-'-m een woning aan de Amstel. De Amsterdamse politie, die wei nig waardering had voor zijn ac teurstalent, hield hem aan. Het vya-. pén bleek een Amerikaans legerpis-"' tooi te zijn, dat vermoedelijk is ge stolen. Volgens G. A. S. heeft hij het gekregen van een vriend, wiens naam hem echter is ontschoten. Bromfietser doodgereden POORTUGAAL. 15-8. De 29-jarige operator B. de Winter uit Poortu- gaal is maandagmorgen om het le ven gekomen nadat hij frontaal te gen een autobusje was gereden. Op de bromfietser en het busje na was dc weg waar het ongeluk gebeurde, de Welhoeksedijk, volkomen verla ten. De bestuurder van het busje heeft de bromfietser, die midden op de weg reed, getracht te waarschu wen met zijn claxon, maar. de man '•eageerde niet. Trieste statistieken DEN HAAG, 15-8. In een straat in de Haagse binnenstad heeft maandagmorgen een 38-jarige 1 os- werkman gepoogd zijn 35-jarige echtgenote, van wie hij gescheiden Leefde, om het leven te brengen. Om halfzeven drong hij de woning van de vrouw binnen en terwijl zij lag te sl'apen sloeg hij haar met een hamer op het hoofd. Vervolgens maakte hij zich uit de voeten, maar omstreeks tien uur heeft hij zich op het hoofd bureau van politie gemeld. De man, die volkomen overstuur was, beken de de slagen te hebben toegebracïïT; maar kon nog niet worden verhoord. De vrouw is .in het ziekenhuis aan de Zuidwal opgenomen. Haar toe stand is redelijk. NEW YORK, 15-8. Het verkeer eist in de V.S. meer slachtoffers dan de oorlog. Sinds de stichting van de V.S. 2Ün 605.000 Amerikanen op „het veld van eer gevallen", terwijl tus sen 1900 en 1965 1.510.000 Amerika nen bij verkeersongelukken om het leven kwamen. Dit wordt gezegd in een rapport, kortgeleden gepubli ceerd door de Amerikaanse vereni ging van advocaten. Blijkens dit verslag hebben in 1965 minder Amerikanen het leven ver loren bij de strijd in Vietnam dan op de weg in de States zelf. Vietnam eiste in dat jaar 1.724 doden en het verkeer '49.000. Deskundigen hebben dan ook berekend dat het krijgen van een ongeluk op de weg het grootste risico is dat de Amerikaan loopt in de eerste helft van zijn le ven. Hèt aantal ongelukken met do delijke afloop neemt ook steeds toe. Zo kwamen in 1964 47.700 mensen in Indonesië zal investeringen van buitenlands kapitaal niet toegestaan. Dit heeft generaal Soeharto maandag meegedeeld, nadat hij een contact missie uit Singapore had ontvangen. Ernstige voedselvergiftiging in Italië REGGIO Dl CALABRIA. 15-8. In het ziekenhuis van de Zuid-Italiaan se stad Reggio di Calabria zijn maan dag acht mensen, voor het meren deel kinderen, overleden aan vergif- liging, vermoedelijk door het drin ken van verontreinigd water. Er lig gen nog vijfentwintig mensen met dezelfde vergiftigingsverschijnselen Zondag hebben in Chicago weer he vige rassenrellen plaatsgevonden.. Militanten van het verbond ter be scherming van cle burgerrechten hebben zondag weer gedemonstreerd tegen de rassendiscriminatie bij de huisvesting. Op de foto een groep blanken die een tegen-demonstratie hielden. de V.S. bij verkeersongelukken om en in 1965 49.000. Het aantal gewon den steeg van 1.700.000 tot ZVz mil joen. Ruim 70 percent van de onge lukken deed zich de laatste jaren voor onder nagenoeg ideale omstan digheden voor de automobilist, na melijk droge en rechte wegen, goed zicht en geen druk verkeer. Voor de ongelukken zijn diverse oorzaken aan te wijzen. In de eerste plaats de alcohol, dan de slechte toestand van de banden en de te grote snelheid waarmee vaak wordt gereden. Ook het verschil tussen de verkeersbor den en de verkeersregels in de di verse staten speelt een rol. De overheid blijft attent. Zo mag er nergens harder worden gereden dan 120 km per uur en patrouilleert de politie vrijwel overal op de grote wegen. Ze let bijzonder scherp op verkeersovertredingen. Knapen op het dievenpad TILBURG, 15-8. Zaterdagavond werd te Tilburg uit een onbeheerd gelaten ijscokar een bedrag van f 4500 ontvreemd. Van de daders was op dat moment geen spoor. Een dag later wekte het gedrag van twee negenjarige knapen in een Tilburgs café het wantrouwen op van de kel ner, die kwam afrekenen, nadat de jongelui er voor f 4 limonade en koek hadden geconsumeerd. Een der jochies betaalde met een tientje en dicteerde „laat de rest maar zitten". Dit royale gebaar was voldoende voor een telefoontje naar de politie, die de knapen kort nadien hoorde bekennen dat zij de f 4500 hadden gestolen. Een bedrag van f 4200 was nog over. f 300 was opgegaan aan snoep, limonade en vette fooien. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Een matige mond Maakt het lijf gezond. Verwachting tot woensdagavond: Droog weer Droog weer met zonnige perioden. Overwegend zwakke wind. koude nacht, maar morgen overdag hogere temperaturen dan vandaag. 17 aug. Zon op 5.26; onder 20.01 Maan op 6.16, onder 20.59 18 aug. Zon op 5.28, onder 19.59 Maan op 749, onder 21.15 HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 17 aug. 18 aug. 3.48 v.m. 4.40 v.m. 16.05 n.m. 16.53 n.m. 15.52 n.m. 16.41 n.m. BROUWERSHAVEN: 17 aug. 3.23 v.m. 18 aug. 4.14 v.m. Springtij: 18 aug. HET WEEKOVERZICHT

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1