S.K.N.W.K. (Nieuvverkerk) veroverde kampioenschap van 1ste klasse S.D.K.B. „Flitsen" uit het buitenland „Open brief" over Vietnam Dodelijke verkeersongelukken te Haarlem Grote schade na noodweer in Schotland Anneke Lancering „Gemini 11" op 9 september NIEUVVERKERK. Zaterdagavond 13 augustus 1966 is voor de Sport- kcmbinatie Nieuvverkerk - zoals de officiële naam uiteindelijk luidt - weer een belangrijke datum gewor den, want in een spannende eind spurt tussen de korïbaltwaalftallen van Nieuwerkerk, Burgh-Haamstede en Brouwershaven met bijzonder weinig krachtsverschil, zijn de blauw-zwarten er uiteindelijk in ge slaagd cm het fel begeerde kam pioenschap korfbal van Schouwen- Duiveland te behalen. Ook drie jaar geleden wisten de Nieuwerkerkers deze titel te bemachtigen. Het onderaan de ranglijst benge lende WIK uit Kerkwerve komt ech ter de eer toe, dat zij het kampioens twaalftal uit Nieuwerkerk, nota bene in eigen huis, goede tegenstand heeft geboden. Zelfs na het verstrijken van de eerste speelhelft, was het nog lang niet zeker dat de Nieuwerker kers zonder meer een gemakkelijke overwinning zouden gaan behalen. Er waren tien minuten gespeeld toen Adri Romijn SKNWK de leiding wist te geven door fraai in te schie ten en drie minuten later was het dezelfde speler die de SKNWK-aan- hang opnieuw kon laten juichen door via een doorloopbal nummer twee in de Kerkwervese korf te deponeren (2-0). Met deze geringe voorsprong was echter het pleit nog lang niet be slecht en eer er twintig minuten ver streken waren, was WIK al met haar antwoord gekomen. Met een ver schot had M. Kloet de achterstand van de groen-witten tot 2-1 terugge bracht. SKNWK voegde echter vijf minu ten later wederom een doelpunt aan haar voorsprong toe via een door loopbal van Kees de Moor (3-1). De blauw-zwarten konden nu weer wat ruimer adem halen maar toch ble ven de gasten moedig volhouden. Toen Kees Feijtel voor WIK tien mi nuten voor de rust een strafworp be nutte (3-2) was all'es nog mogelijk. Grotere voorsprong Na de hervatting liet het zich ech ter al vrij snel aanzien dat de Nieu werkerkers de kampioenstitel niet meer zouden ontgaan. Er waren tien minuten gespeeld toen aanvoerder Jan de Jonge een fout uit de eerste helft goed maakte (strafworp gemist), door zijn club een 4-2 voorsprong te bezorgen. Twee minuten later viel in fxete de beslissing in het voordeel van de Duivelanders. Kees Radewalt kreeg een strafworp toegewezen en hij maakte geen fout (5-2). De thuis club zat nu aardig op fluweel. Toen Adrie Romijn - die een prima partij speelde - de stand na een half uur op 6-2 bracht vond Chris de Braai dat blijkbaar nog niet helemaal vol doende want hij voegde er 8 minuten voor het einde nog een zevende tref fer aan toe (7-2). Toen scheidsrech ter G. Poortvliet uit Dirksland, die uitstekend leidde, voor de laatste maal floot had Nieuwerkerk haar tweede korfbalkampioen want de ad- spiranten werden reeds eerder in dit seizoen kampioen van hun afdeling: Aanvoerder Jan de Jonge mocht van WIK bloemen in ontvangst nemen welke hij weer overdroeg aan me vrouw C. Schiettekatte-Noordhoek. SPORT KORFBAL NOAD II-ADO '64 I 5-6. Vrijdagavond speelden NOAD II en ADO '64 I uit Melissant reeds hun laatste korfbalwedstrijd op het ter rein van NOAD. In het begin zag het er voor de blauw-witten niet erg rooskleurig uit, want de gasten ble ken goed op schot te zijn. Binnen tien minuten stonden de gasten door twee gave doelpunten van W. van Delen met 0-2 voor en enkele minu ten later maakte Theo Doorn er zelfs 0-3 van. NOAD kon het juiste tegen spel nog niet direkt vinden en het duurde geruime tijd eer Adrie Geel hoed het eerste tegenpunt kon laten aantekenen. De gasten, die steeds iets eerder bij de bal waren liepen echter nog verder uit. Nadat Hans Visbeen de stand op 1-4 had ge bracht, slaagde' Wijna van Nieuwen- huizen er in om de achterstand tot 2-4 terug te brengen. Kort voor het verstrijken van de eerste speelhelft bracht W. van Delen de stand op 2-5 voor ADO. In de tweede helft zag het er zelfs enige tijd naar uit dat NOAD een zware nederlaag zou moeten incasseren. Jannie Breen be nutte een strafworp op de juiste wij ze, hetgeen 2-6 betekende. Daarna ging het echter veel beter met de blauw-witten en de hard werkende Cor van der Sande zag een ver schot beloond met een doelpunt (3-6). Even daarna was het weer Van der Sande die van zich deed spreken door de stand op 4-6 te brengen. Het begon al aardig te schemeren toen Hans Geelhoed de spanning er nog even inbracht door een ver schot feilloos in de man te laten verdwijnen (5-6). NOAD zag nu nog een gelijk spel liggen, maar dat kwam er uiteinde lijk niet uit. zodat ADO '64 met 5-6 won. NOAD II behaalde in de nu afgelopen competitie 10 punten uit evenveel gespeelde wedstrijden. W.I.K. II veroverde kapiocnschap 2c klasse WIK II uit Kerkwerve is er vrij dagavond te Nieuwerkerk op over tuigende wijze in geslaagd om het kampioenschap van de 2e klasse te behalen, dank zij een grote zege op het onderaan de ranglijst bengelende SKNWK II. Nadat de ruststand reeds met 0-3 voor de bezoekers was inge gaan, werd in de tweede speelhelft de voorsprong opgevoerd tot 3-11. Na afloop van de wedstrijd bood de heer W. A. Stoutjesdijk van SKNWK het kampioenstwaalftal bloemen aan. N.O.A.D.-Thor wordt overgespeeld De destijds in Dreischor voor de 2e klasse van de S.D.K.B. gespeelde korfbalwedstrijd tussen NOAD I en THOR uit Dirksland zal in zijn ge heel moeten worden overgespeeld. Zoals bekend werd deze wedstrijd bij de stand 1-2 in het voordeel van THOR met nog ongeveer 20 minuten te spelen gestaakt. De strafcommis- sie van de S.D.K.B. heeft nu beslist dat deze wedstrijd zaterdagmiddag 27 augustus os. (4 uur) in zijn geheel moet worden overgespeeld op het terrein van NOAD in Dreischor. Als scheidsrechter zal fungeren de heer H. Braam. DUIVENSPORT P.V. „Zicrick", Zicrikzcc Wedvlucht uit CreiL (284 km), in concours 70 duiven. Los 6 uur 50. 1ste duif 10.50.48 uur, laatste duif 10.09.10 uur. C. Seybel 1. 2, 4, 8, 9; J. Dalcbout 3, 5, 12; P. Flikweert 6; F. Maijs 7; Jac. Verwijs 10, 11, 17, 18; A. M. Bcrrevoets 13, 14, 15, 16. A.s. woensdag in korven voor Or leans Derby Nationaal van 7 uur, lo kaal 'tSas. A.s. donderdag voor Orleans, afd. Zeeland van 7.30-8.00 uur, lokaal. Medstraat WASHINGTON. De twee par tijen in de nu 33 dagen oude staking van he grondpersoneel van de vijf grote Amerikaanse luchtvaartmaat schappijen zijn in principe overeen gekomen hun geschil aan een vrij willige arbitrage te onderwerpen. NEW YORK. De negeradvocaat Jamse Meredith is een mars van 400 km door de stad New York begonnen om de negers te bewegen zich als keizer te laten inschrijven. De eerste dag liep hij in de neger- wijk Harlem. Volgens Meredith zijn er in New York meer oningeschre- vcn negers dan elders. NEW YORK. De Veiligheidsraad heeft de behandeling van' een Nieuw- Zeelands voorstel om een onpartij dige commissie een onderzoek te la ten instellen naar een Britse klacht tegen Jemen, opnieuw uitgesteld. AREZZO. De Nederlandse minis ter van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft nabij Arezzo in Toscane een gesprek gehad met zijn. Italiaanse ambtgenoot, de heer A. Fanfani. De Nederlandse bewinds man is met vakantie in Italië. MOSKOU. Voor de eerste keer heeft het literaire orgaan van de vereniging van Sowjetrussische schrijvers het werk van Boris Pas ternak geprezen en wel in verband met de gedichten die hij na 1890 heeft geschreven en waarvan pas een bloemlezing in Moskou is versche nen. ABIDJAN. Oud-president Kwame Nkroemah van Ghana, die in febru ari door militairen werd afgezet, be vindt zich nog steeds in een sterk bewaakte villa aan de buitenkant van Conakry, de hoofdstad van Gui nea, waar hem asiel is verleend. BOLZANO. Een bomaanslag is gepleegd op een goederentrein die van de Brennerpas kwam en tusen de stations Campo di Trens en Mules reed. De elektrische locomotief ont spoorde. Een wagenvoerder werd gewond. PARIJS. Naspeuringen naar even tuele overlevenden va neen Frans militair vliegtuig, dat bij de atol Fangataufa, in Frans Polynesië, in zee is gestort, zijn op niets uitgelo pen. Het toestel had zes personen aan boord. SJILLONC (India). In de Indiase stad Sjillong hebben zich opnieuw ongeregeldheden voorgedaan. De politie heeft geschoten op een me nigte die met stenen wierp. Twee personen liepen verwondingen op. WASHINGTON. De Amerikaanse minister van financiën, Henry Fow ler, heeft verklaard dat de goud voorraad van de Verenigde Staten elk jaar met een kleine hoeveelheid zou toenemen als Frankrijk zijn goudaankopen zou staken. PARIJS. De Franse Staatscourant bevat een verbod van het ministerie van binnenlandse zaken op het ver schijnen van het tweetalige nationa- listisch-Chinese blad „Tsjong Fa Tao Pao" in geheel Frankrijk. Deze krant wordt als nadelig voor de betrek kingen tussen Frankrijk en commu nistisch China beschouwd. Vrijdagavond is een voetbalwed strijd in het stadion van Djakarta in een schietpartij ontaard, waarbij tien tallen mensen verwondingen oplie pen en een majoor van het leger ge dood werd. Zeven staatslening zwaar «vertekend AMSTERDAM. 13-8. De zeven procent staatslening, groot 200 mil joen gulden, waarop vrijdagmiddag tegen 99 Vz procent werd ingeschre ven. is, zoals werd verwacht, zwaar overtekend. Dit blijkt uit het toe wijzingspercentage op de inschrij vingen dat werd vastgesteld op 0.0545. Direct na het bekend worden van dit percentage werd er officiéél in deze 7 procent obligaties gehandeld, Gedaan werd oplopend van 99% tot 100 r,/s. Velen zagen zich gedwongen stukken te bemachtigen om zodoen de hun cliënten nog een gering ge deelte op de inschrijvingen te doen toekomen. De handel was aan de ruime kant, doch niet overdreven groot. Later zakte de koers weer tot DEN HAAG, 13-8. De jongeren organisatie Vrijheid en Democratie heeft de overige vier grote Neder landse politieke jongerenorganisaties opgeroepen cm zich gezamenlijk te beraden over de stryd in Vietnam. „De jongerenorganisaties zijn het aan zich verplicht een oordeel te vormen over de oorlog in Vietnam en zich te bezinnen op mogelijkheden welke kunnen leiden tot een beëindi ging van de strijd in Vietnam", aldus de oproep van de J.O.V.D. Deze oproep is neergelegd in een schrijven aan de besturen van de politieke jongerenorganisatis van de A.R.P., A.P.R., C.H.U., K.V.P. en P.v.d.A. „Een gezamenlijk beraad, leidend tot een gezamenlijk stand punt over de strijd in Vietnam is noodzakelijk", aldus het schrijven, dat de vorm kreeg van een open brief. Amsterdam overspoeld door vreemdelingen AMSTERDAM, 14-8. In Amster dam is dit weekeind een ware golf van toeristen neergestreken, voor namelijk Fransen, Amerikanen en Duitsers. Om negen uur zaterdag avond was in heel Amsterdam en wijde omgeving geen hotelbed meer te krijgen. De V.V.V. begon toen particulieren in te schakelen, waar bij men er zelfs toe moest overgaan mensen die elkaar totaal niet ken den, in één kamer te huisvesten. Het lukte echter iedereen die zich aanmeldde, voor de nacht een onder komen te geven. DE SPORTTOTO DEN HAAG, 14-8. De 426.930 deel nemers aan de sporttoto no. l van dit seizoen zorgden voor een inleg van 574.018 gulden, waarvan 189.426 gulder beschikbaar is voor prijzen als volgt verdeeld: eerste prijs 104.184 gulden; 2de prijs 56.828 gul den en een derde prijs van 28 4j4 gulden. Er was zondagavond eén melding binnen van een deelnemer met dertien goede uitslagen. HAARLEM, 14-8. De 22-jarige journalist A. R, van Schaick uit Am sterdam is in de nacht van zaterdag op zondag te Haarlem dodelijk ver ongelukt toen de auto die dcor hem werd bestuurd, cp de westelijke Randweg in Haarlem tegen de ver hoogde middenberm reed en door de lucht over de andere rijbaan vloog. De drie andere inzittenden van de auto, ook jongelui van omstreeks 20 jaar, werden met ernstige verwon- dingen in het ziekenhuis Sint Joan nes de Deo in Haarlem opgenomen. De vier inzittenden werden uit de wagen geslingerd, die op zijn dak in de grasberm terechtkwam. Het is niet bekend waardoor de auto in de middenberm reed. Op on geveer dezelfde plaats was zaterdag in' het laatst van de middag de 36- jarige mej. J. W. J. M. van der Griendt, hulp in de huishouding te Haarlem .om het leven gekomen bij een verkeersongeval. Zij werd door Dodelijke val in put ROEMOND, 13-8. De 19-jarige monteur M. Ermers uit het Brabant se Beers is vrijdagavond verongelukt bij werkzaamheden aan een zuive ringsinstallatie te Buggeum, 5 km ten noorden van Roermond. De jon geman was in dienst van een pomp en motorenfabriek en zou vrijdag avond met zijn werkzaamheden ge reedkomen. Kort voordien stortte hij op onverklaarbare wijze in de put van 14 meter diepte, met een beton nen vloer. De jongeman was op slag dood. Hij was ongehuwd en zou zon dag 20 jaar zijn geworden. een auto geschept toen zij op de fiets de drukke weg overstak zonder vol doende op het verkeer te letten. AMSTERDAM. Cp de hoek van de Geerban en de Plesmanlaan in Amsterdam-west is zaterdagavond bij een botsing tussen twee personen auto's de 9-jarige Roland Bakker verongelukt. Zijn vader, die de auto bestuurde, werd ernstig gewond. GLASGOW, 14-8. Bij Sanqu har in Midden-Schctland zyn in de nacht van zaterdag op zondag ver scheidene wagons van de nachtex pres Glasgow-Londen uit de rails ge lopen op een plaats waar de spoorlijn door het water was ondermijnd na een zwaar noodweer. Alle reizigers bleven ongedeerd. Bussen, die waren uitgezonden om hen op te halen, konden echter het gebied niet bereiken doordat de we gen erheen door overstromingen en omgewaaide bomen waren versperd. Het noodweer van zaterdagavond en -nacht richtte in Midden-Schot land grote schade aan. Tal van brug gen zijn weggespoeld en er komen veel overstromingen voor. In de buurt van Thornehill, niet ver van de plaats van de treinontsporing, is een automobiliste door het water van een buiten haar oevers getreden ri vier meegesleurd. Zij wordt vermist. Honderden anderen strandden met hun auto. Kampeerterreinen werden in allerijl ontruimd. In het merendis- trict, waar het sinds het begin van deze maand elke dag heeft geregend, culmineerde het slechte weer zater dag in een plensregen, die twaalf uur aanhield. De enige weg naar de val lei van Langdale kwam onder w"ater te staan. Wat biedt de BEELDBUIS? DINSDAG 16 AUGUSTUS. NED. I: Na het journaal voor ge hoorgestoorden een nieuwe serie voor de jeugd. Het is een spannend avontuur uit Australië, waarin de ruimtevaart een belangrijke rol speelt. Na het journaal een Pools televisiespel, dat de Franse werkti tel kreeg Tanc contre jeune Menage. In dit verhaal steken de Polen de draak met de bureaucratie en de ambtelijke willekeur. In het volgen de halve uur ontmoet cabaretier Ge- rard Cox, behalve zijn vaste gelei der Jan Willem ten Broeke de lied jesschrijver en zanger drs. P. Tot slot Attentie. NED. II: De VARA brengt de kij kers naar een van de nieuwste en tegelijk grootste attracties van hel pas ontgonnen recreatiegebied langs de voormalige Zuiderzee, nl. hel dolfinarium in Harderwijk. Achter het nieuws gaat vervolgens vooraf aan een aflevering van Z-cars. Voor de muziekliefhebbers speelt het ver maarde Russische duo Svatislav Richter-Hstislav Roslropovitsj hier na tivee sonates van Beethoven. Nd het tweede NTS-journaal tot slot van de avond nog een kerkelijke uitzending en wel een portret van professor Reinhold Niebuhr. DINSDAG 16 AUGUSTUS. NED. I: 19.00 Nieuws; 19.01 Klaas Vaak: 19.05 Gehoorgestoordenjour naal; 19.35 De vreemdeling; 20.00 journaal; 20.20 Tank tegen 't geluk; 21.40 Het ragfijne toucher van Dran- dus P.; 22.05 Attentie; 22.25 journaal. NED. II: 20.00 Nieuws; 20.01 Dol fijnen de clowns van de oceanen; 20.30 Achter het nieuws; 20.55 Z- cars; 21.45 Beethoven: Sonates voor piano en cello; 22.15 Reinhold Nie buhr; 22.45 journaal. i De zomer is dan eindelijkbegon nen, maar de textielmensen zitten al weer lang volop in herfst en winter. Op een dakterras te West-Berlijn werden deze damesconfectie-mo- dellen getoond. Een met bont ge voerde wintermantel met sportieve japon van hetzelfde materiaal en een jeugdig eenvoudige zomerman tel met stofroos als enige versiering. Beschaafde interessante modellen dachten wij. Vissersboot gezonken DEN HAAG, 15-8. Negen Non n zijn opgepikt van een vlot, waarop 7.1) ronddreven nadat hun vissers vaartuig, „Skomvaer" geheten, zon dagavond bij de Shetlandeilanden was gezonken. Een man wordt nog vomist Naar hem zoeken verschil lende schepen. Minder arbeidskrachten in land- en tuinbouw DEN HAAG, 13-8. Door het Cen traal Bureau voor de Statistiek zijn de resultaten van de telling der ar beidskrachten in de land- en tuin bouw, december 1965, bekend ge maakt. Uit de gegevens blijkt, dat het aan tal vaste arbeidskrachten sinds de voorafgaande telling in 1962 met 54.000 of 12 pet is verminderd. De daling bedroeg bij de gezinsarbeids krachten 11 pet. en bij de vreemde arbeidskrachten 19 pet. De afvloeiing van arbeidskrachten vond plaats op de bedrijven van be drijfshoofden met hoofdberoep „land bouwer" (akkerbouw en veehouderij) Het aantal vaste arbeidskrachten daalde op deze bedrijven van 334.000 tot 291.000 (- 13 pet.). De daling was zeer aanzienlijk bij de mannelijke medewerkende gezinsleden (- 25 pet.). Het aantal bedrijfshoofden met hoofdberoep landbouwer verminder de met 9 pel., hetgeen een sterkere daling is dan in de jaren vóór 1962. Het aantal vaste arbeidskrachten op bedrijven van bedrijfshoofden met hoofdberoep „tuinbouwer" is sinds 1962 gedaald van 75.000 tot 73.000 (- 3 pet.). De daling kwam ge heel voor rekening van de mannelij ke medewerkende gezinsleden en de vreemde arbeidskrachten die met resp. 19 pet. en 8 pet. in aantal zijn verminderd. Het aantal bedrijfs hoofden in de tuinbouw bleef nage noeg gelijk. Maximum-snelheid op EN HET AVONTUUR Duitse autowegen BONN, 13-8. Het Westduitsc mini sterie van verkeer en waterstaat denkt erover een snelheidsgrens van 120 km per uur in le stellen op de snelverkeerswegen. Er moet echter nog over gesproken worden met de automobilistenclubs, die er niets voor voelen. Het ministerie zal dit onder werp aansnijden bij besprekingen met de verkeersfunctionarissen van de bondsstaten. Hét aantal verkeersongevallen in de bondsrepubliek is dit jaar al zes tien procent hoger dan in dezelfde periode van 1965. Vorig jaar ver loren 15.710 mensen het leven op snelverkeerswegen in West-Duits- land. door FRANK VAN FALCKENOORT HOUSTON, Texas, 11-8. De lan cering van de „Gemini-11" met aan boord de ruimtevaarders Charles Conrad, als commandant, en Richard Gordon, is officieel vastgesteld op 9 september (15.25 uur Ncd. tijd). Naar het mimtevaartcentrum van de NASA in Houston meedeelt zal de vlucht. 72 uur duren en zal al tijdens dc eerste omwenteling om dc aarde een „rendez-vous" tot stand moeten gebracht met een Agena-raket welke ruim \Vz uur voor de lancering van de „Gcmini-ll" in een baan zal wor den gebracht. Vroegere ontmoetin gen hadden eerst na drie of vier om wentelingen plaats. Ditmaal wordt de proef tijdens de eerste ronde ge nomen om dc omstandigheden na te bootsen waaronder Amerikaanse as tronauten na terugkeer van de maan hun „moedercabine" zullen ontmoe ten. Tijdens een „uitstapje" van 55 mi nuten zal Gordon de „Gemini-11" aan de raket koppelen doormiddel van een 30 meter lang koord. Zodra hij in de cabine zal zijn teruggekeerd zal Conrad de stuurrakettcn in wer king stellen en een langzame rond draaiende beweging om „Agena" uil- voeren. Als deze manoeuvre is uitgevoerd zal de „Agena"-raket het ruimte vaartuig met de beide astronauten naar een recordhoogte van 1392 km brengen, waar de Van All en-gordel begint. Het hoogtcrecord staat nu met 764 km op naam van John Young en Michael Collins, de ruim tevaarders van de „Gcmlnl-10". Huiverend deed ze een paar stap pen terug. Het is me hier te link, Anneke, ik ga terug. Het is mis schien een nele omweg naar huis, waarvan ik hiér vandaan een stukje kan zien, maar ik durf hel niet. Geen meqs in de wijde omgeving te zien. Zelfs al brul je om hulp, hoort geen mens je. Je gaat langzaam maar zeker een wisse dood tege moet. Waarom dempen ze zoiets niet definitief? Argeloze wandelaars, die geen erg in de borden hebben, kun nen er zó inlopen. Daar hoort toch minstens prikkeldraad omheen? Ik ga weer naar huis, dacht ze. Ik heb hier ook niets te zoeken. En re ken maar, dat ik voortaan ver weg blijf van dat gevaarlijke moeras. Ze koek nog eens om naar de vlakte, het kasteel en de achterkant van het huis. Gelijk bleef ze staan, want de achterdeur zag ze open staan en Adrie stond heel rustig met een man te pralen. Hij met zijn handen in zijn zakken, zijn vest los. De an der. die een stuk langer was, en keurig gekleed in een licht zomer- ccstuum, met een sigaret in zijn mond. luisterde blijkbaar naar wat Adrie zei. Ze zag, dat de mannen el kaar een hand gaven en daarna was dc lange bezoeker verdwenen. Adrie gmg naar binnen en sloot dc keu kendeur. Blijkbaar een goeie kennis, anders had hij hem wel door dc voordeur gelaten. Anneke liep terug hel bos door en was tien minuten later weer op do vcg. die voerde van hel dorp naar het kasteel. 1-Iet is mooi weer, dacht /.o, ik maak nog een ommetje. Bij hel restaurant op dc hock Van dc provinciale weg zag ze een wagen staan, een zwarte mcrcedes met een duits kenteken. Maar dat was het niet, waarin ze belangstelling had. Achter het stuur zat een man in een lichtgrijs costuum, blijkbaar ver diept in iets, dat hij in zijn handen had. Het was dezelfde man, die ze een klein kwartiertje geleden ach ter het huis met Adrie had zien pra ten. Na drie weken wist Anneke, dat ze het werk in Enschede prettig vond. Tussen de cheffin en haar collega's en haarzelf bestond een opperbeste verstandhouding cn met dc winkelchef beneden had ze zel den of nooit wat te maken. Toen ze eind september haar eerste loon zakje kreeg, viel het wel wat tegen, omdat er zoveel afgetrokken was voor ziekenfonds, sociale lasten cn belasting, doch ze had iedere week haar fooien, de ene dag wat minder als de andere en zodoende kwam ze toch nog aan een aardig maandloon. Een paar malen had ze serieuze pogingen aangewend om in de om geving van de stad een kamer te vinden, doch dit alles was op niets uilgelopen. Dc advertentie had een paar brieven opgeleverd: één uit dc stad en twee uit de omgeving. Ze was er 's avonds op af geweest. In dc stad zelf was de vraagprijs zo hoog, dat zc verontwaardigd had ge groet cn meteen weer hel huis uit gelopen was. De kamer in Lonncker was veel goedkoper, zag er voortref felijk" uil,"tlóeh hier was geen vrouw, dio verhuurde, doch een man, die haar zodanig aankeek, dat ze zei nog wel bericht te zullen sturen. Daar was het niet vertrouwd voor een jongevrouw, dat kon ze met haar klompen aanvoelen. De derde aan bieding was uit Usselo en daar was het haar niet zindelijk genoeg. De kamer zag er slecht onderhouden uit; op de vensterbanken lag het stof duimdik en de vrouw zag er ook niet naar uit, dat ze de zeepfa brikanten rijk wilde maken. Dus was het resultaat der advertenties nul. Een tweetal tips. die ze van klanten had gekx*egen, stonden haar al even min aan en ze begx-eep, dat een ge schikte zit-slaapkamer tegen een re delijke prijs bij fatsoenlijke men sen een witte x'aaf zou zijn. De meeste kamerverhuurders en -stex's waren er op uit om zoveel moge lijk van de woningmisèx-e te px-ofi- tex'cn. En als het niet duur was, zat er of in letterlijke zin of in figuux-- lijke zin een luchtje aan. En toch moest ze iets zien te vin den. Hoe gezellig cn prettig ze het overigens ook vond bij Adrie in Dorringen, ze wilde niet blijven. Eex'stens, omdat baar bx*oer al een paar keer gevraagd had of ze er nog niet in geslaagd was een kamer te vinden. Al liet hij het niet zo dui delijk blijken, toch kon ,ze niet los komen van de gedachte, dat hij haar liever kwijt was. Dat hield waar schijnlijk verband met haar tweede bezwaar: de geheimzinnigheden rond het kasteel. De nachtelijke ge luiden en het niet in bed zijn van haar bx'oer. Bovendien was er nog wat. Waax"- om mocht zij het kasteel niet rus tig bekijken? Toen zc dit voor de eex-stc maal oppcx-dc, Ixad hij be slist zijn hoofd geschud. „Geen spx'a- ke van, niets voor jou. Allemaal ou we rommel. En ik meen me le her- innei'cn, dat je vroeger nooit van museums hield. Toen we met dc senool naar hel Fi'ans Hals-museum in Haarlem gingen, vond jij er niets aan." (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 4