NOODWEER TREFT ENSCHEDE WEERT EN NEDERWEERT m DE ZIERIKZEESCHE COURANT Mysterieuze diamaiitdiefstal, Amsterdam MORRIS Explosie in Salisbury Gevangenisrel WAT tEQT 01 bilt Politie ontdekt gemartelde kinderen Vaargeul voor tankers boven 200.000 ton De vérstrekkende gevolgen van straling Nauwere samenwerking in de coöperatieve suikerindustrie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekkon 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 6,50; per week na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. Maandag 15 augustus 1966 122ste jaargang Nr. 19640 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 In dit nnmraer: Zonnemaire heeft vernieuwd sportveld Grote schade aangericht NEDERWEERT, 13-8. Nederwecrt en Weert zgn zaterdagavond geteis terd door noodweer dat zeer zware schade heeft aangericht. Door een windhoos zijn van huizen de daken afgerukt, bomen zgn ontworteld, auto's getroffen door bomen en heie straten en vele kelders zgn onderge lopen. Aan dc te velde staande gewassen is zeer zware hagelschade toege bracht. Het verkeer kwam tot stil stand doordat er geen zicht meer was. Ook de pluimveestapel is ge- treffen. Duizenden dieren zyn ge dood. In één hok zaten 13.000 piep kuikens, die alle gedood zgn toen hun verbluf vernield werd. Een grote tent, die als onderdak diende bij een schuttersfeest, is met alle kramen verwoest. Van de schiet- bomen staan er nog maar enkele overeind. In de wijk Moezel in Weert wer- den van een aantal nieuwe hoge flat- ADVERTENTIE QUALITY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Oarage ISTA Oosterland Jongetje verdronken NUTH, 12-8. De zesjarige Fransje Palm uit Nuth is tijdens het spelen bij een vijver te water geraakt en verdronken. Zijn speelmakkertjes probeerden hem nog uit het water te halen, doch konden hem niet meer bereiken. gebouwen de daken afgerukt. Deze daken vielen ten dele op andere wo ningen, terwijl ook stukken van da ken in de straten terecht kwamen. Hierbij werd een aantal geparkeerde guto's vernield. De wijk bood' een trieste aanblik. Geen gewonden Ondanks de grote vernielingen, die in de dichtbevolkte wijken werden aangericht, werd niemand ernstig ge wond. Het opruimingswerk werd met kracht door de brandweer ter hand genomen. Tijdens het noodweer werden op tal van plaatsen bomen ontworteld. Dit was onder meer het geval op de rijksweg Weert-Roermond, waar hui zen door vallende bomen beschadigd werden en een aantal auto's door ontwortelde bomen en vallende tak ken vernield of beschadigd werd. Het verkeer werd hierdoor totaal ge stremd. Door de zware regenval kwam de binnenstad op tal van plaatsen onder water te staan. Veel kelders liepen onder, waarbij grote schade ontstond. Aan de veldgewassen, vooral in de boomgaarden, is door de zware hagel grote schade toegebracht. Zaterdagavond laat waren de om gewaaide bomen voor het grootste deel verwijderd, zodat het verkeer hervat kon worden. Van veel wonin gen zijn de televisie-antennes ver nield. Oostelijk Nederland ENSCHEDÉ, 13-8. Een ongekend noodweer heeft zaterdagavond rond negen uur Enschedé getroffen. He vige rukwinden gingen gepaard met slagregens en onweer. In de stad zijn tientallen bomen ontworteld, zo dat het verkeer gestremd werd. Dui zenden dakpannen sneuvelden, schu ren waaiden om en hier en daar de den zich in de binnenstad overstro mingen voor. Op de hoek van de Variksingel- een flatgebouw, waardoor het inte- Diekmanstraat waaide een dak van rieur onder water kwam te staan. Televisiemasten zijn bij tientallen gesneuveld en op vele plaatsen lagen dakpannen op straat. Er is geen mel ding gemaakte van gewonden. In de Mollenhorststraat in Losser waaiden daken van nieuwe wonin gen. De huizen kwamen onder water te staan. Politie en brandweer heb ben de getroffenen geholpen. Op enkele kampeerterreinen in de omgeving van Enschedé heerste een complete chaos. Tenten en vouwwa gens werden weggeblazen door de enorme rukwinden. Caravans rolden weg. Op de camping Aamsveen viel een boom op een boerderij. Omstreeks middernacht was op tientallen plaatsen in en vond En schedé gemeentepersonecl met mo- torzagen bezig de omgewaaide bo men in stukken te zagen, opdat het verkeer voortgang kon vinden. Ook in de omgeving van Eiber gen veroorzaakte de storm grote ravage, vooral in de ten oosten van het dorp liggende buurtschap Hol- terhoek, waar op verscheidene plaat sen de stroom uitviel. Alle toegangs wegen raar Rekken werden versperd door tientallen omgewaaide bomen, waardoor dit dorp geïsoleerd kwam te liggen. Verscheidene boerderijen en schuren liepen schade op aan de daken. Op het kampeerterrein „Het Eibernest", in de buurtschap Hupsel, woei een carvaan om en gingen en kele tenten de lucht in. Duizenden bomen in Eibergen geveld EIBERGEN. 14-8. In Eibergen en de naburige buurtschappen zijn bij het noodweer van zaterdagavond duizenden bomen door de hevige wind en zware neerslag geveld. Al leen al in het gemeentelijke wandel bos „Het Kerkloo" zijn omstreeks vierhonderd bomen omgewaaid. Ook enkele boerderijen liepen schade op door omvallende bomen. Premies voor de Sowjet-landbomv HALSTEREN, 13-8. De besturen van de vier coöperatieve onderne mingen in de suikerindustrie hebben, naar wordt medegedeeld, besloten nauwer te gaan samenwerken. Zy hebben in verband hiermede een schrijven gericht aan de aangesloten leden, waarin de desbetrefffendc plannen worden uiteengezet. Binnen kort zullen dc leden zich hierover in de algemene vergadering van hun coöperatieve verenigingen dienen uit te spreken. De ondernemingen waarover het gaat, zijn de vereningde coöperatieve suikerfabriek G.A. te Dinteloord, de coöperatieve suikerfabriek en raffi naderij G.A. „Puttershoek" te Put- tershoek, de Friesch-Groningsche co öperatieve bcetwortelsuikerfabriek en raffinaderij G.A. te Groningen en de eerste Nederlandse coöperatieve beetwortelsuikerfabriek en raffina derij G.A. te Sas van Gent. Zij ex ploiteren zes suikerfabrieken welke gelegen zijn te Dinteloord, Rozendaal Zevenbergen, Puttershoek, Gronin gen en Sas van Gent. Gezamenlijk AMSTERDAM, 13-8. De recher che van het politiebureau Singel in Amsterdam heeft een drukke vrij dagavond en zaterdagmorgen achter de rug in verband met een voors hands nog mysterieuze verdwijning van twee kostbare diamanten uit de etalage van een juwelierszaak in de Kalverstraat te Amsterdam. De twee kostbare juwelen, een van 5,9 karaats en een van 17,93 ka raats, tezamen enkele malen hon derd duizend gulden waard, lagen in de etalage op een plek, waar zij niet moeilijk weggegrist konden worden, en dat is ook gebeurd. Wan neer en door wie is nog steeds een raadsel. In de zaak werkten vijftien man personeel en er komen zeker in deze tijd van het jaar veel klanten. Om dat de 'diefstal pas ontdekt werd aan het eind van de dag, toen men tegen sluitingstijd de kostbare stuk ken in een kluis wilde opbergen, kan niet vastgesteld worden op. welk SALISBURY, 12-8. Bij een explo sie in een café in het centrum van de Rhodesische hoofdstad Salisbury zijn vrijdag zeven blanken gewond. Een politie-officier wilde niet be vestigen dat het een bomaanslag was Hij zei dat de explosie was veroor zaakt door „iemand die iets naar binnen gooide". Persfotografen kre gen geen toestemming tot het maken van foto's. verwerken deze fabrieken rond 63 procent van de Nederlandse suiker bieten. De beweegredenen die aanleiding zijn voor het aangaan van een nau were samenwerking, zijn gelegen in de mogelijkheden om op deze wijze te komen tot een verlaging van de verwerkingskosten van de suikerfa brieken en tot een meer efficiënte afzet van de eindprodukten. Onge twijfeld heeft het vooruitzicht van de spoedige realisering van de ge meenschappelijke markt voor suiker en suikerbieten in de E.E.G. - on langs is in de ministerraad te Brus sel besloten deze te doen ingaan op 1 juni 1967 - een stimulerende in vloed gehad op de totstandkoming van de onderhavige plannen. Opzet samenwerking De opzet van de samenwerking is gedacht als volgt. De vier coöpera ties blijven als zodanig bestaan en de leden blijven aangesloten bij hun eigen coöperatieve verenigingen. Ge zamenlijk richten de vier coöperaties een nieuwe coöperatie op, genaamd tijdstip de dief toesloeg. Het kan tijdens de lunchpauze zijn geweest, maar ook later. Wie er allemaal in de loop van de middag zijn geweest, is natuurlijk niet meer na te gaan. De politie kon slechts het personeel verhoren, omdat ook deze mensen potentieel de dader kunnen zijn. Het verhoor heeft de diamanten niet te ruggebracht en evenmin een positie ve aanwijzing voor de dader opge leverd. WALPOLE, 13-8. Een vijftiental gevangenen heeft in de ziekenafde ling van de staatsgevangenis van Massachusetts te Walpole moeilijk heden veroorzaakt waarbij een acht tal bewakers steken van messen en schroevendi-aaiers opliepen. Aanlei ding daartoe waren gevangenen die pillen en opwekkende middelen uit de ziekenafdeling wilden stelen, al dus een bekendmaking van de auto riteiten. Na twee uur was de rust hersteld. De verwondingen van de bewakers waren niet ernstig. Een honderdtal politiemannen van over al uit Massachusetts was bij het be gin van de moeilijkheden naar het gevangenisgebouw gedirigeerd. WASHINGTON. De twee partijen in de nu 33 dagen oude staking van het grondpersoneel van de vijf grote Amerikaanse luchtvaartmaatschap pijen zijn in principe overeengeko men hun geschil aan een vrijwillige arbitrage te onderwerpen. Suiker-Unie, gevestigd te Rotterdam. De Suiker-Unie, die derhalve een top-coöperatie kan worden genoemd, zal op grond van een daartoe strek kende overeenkomst tussen de vier coöperaties, het beleid van de aan gesloten coöperaties coördineren. Te vens worden op basis van de ge noemde overeenkomst de bruto be drijfsresultaten van de afzonderlijke ondernemingen gepoold en herver deeld, zodanig dat de leden van alle coöperaties een gelijke prijs zullen ontvangen voor suikerbieten met eenzelfde tarra, en op dezelfde wijze geleverd. Deze gelijkschakeling wordt moglijk gemaakt door een fi nanciële verrekening welke tussen de leden van de vier coöperaties zal dienen plaats te hebben. Dc voorgenomen samenwerking zal een feit zijn geworden wanneer dc leden dc daarmee gepaard gaande statutenwijzigingen hebben aanvaard In verband hiermede zullen nadere mededelingen, indien deze nodig mochten blijken te zijn, pas worden verstrekt nadat de algemene verga deringen hebben plaats gevonden. Eén van de tientallen boerderijen in de omgeving van Enschedé die ie kampen kregen met omgewaaide bomen: de oude hoeve Lippinkhof in Broekheurne. Het dal: en een zijmuur van hel woongedeelte toer den door twee zware eiken in eik kaar gedrukt. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Van het pek Blijft een vlek. Overwegend zonnig Verwachting tot dinsdagavond: Droog en overwegend zonnig weer; zwakke tot matige wind, aanvanke lijk noordwestelijk, later verander lijk; koude nacht en hogere middag- temperaturen. 16 aug. Zon op 5.25, onder 20.03. Maan op 4.42, onder 20.39. Nieuwe maan: 16 aug. te 12.48. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 16 aug. 2.53 v.m. 15.17 n.m. BROUWERSHAVEN 15 aug. 2.31 v.m. 15.05 n.m. Springtij: 18 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 15-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Het afgelopen weekeinde trok een kleine depressie van zuidwest- Engeland naar het zuiden van Zwe den. Het koufront hiervan passeerde zaterdagavond met plaatselijk zwa re onweers- en hagelbuien ons land. De zeer warme lucht, waarin de tem peratuur in het binnenland tussen 30 en 32 graden Celsius was opgelo pen, werd naar het oosten verdreven. Vanmorgen lag het koufront al bo ven het westen van Rusland. De depressie veroorzaakte zondag, toen ze de Noordzee passeerde, langs onze kust geruime tijd een harde tot stormachtige wind. Onder invloed van een krachtige rug van hoge luchtdruk, die uit het westen nader de, is dc wind nu echter belangrijk in kracht afgenomen. De rug zal ook morgen hel weer in Nederland be heersen. Het blijft daarom vrijwel overal droog cn er zullen flinke pe rioden met zonneschijn voorkomen. De nacht wordt tengevolge van een sterke uitstraling vrij koud. Voor de algemene verkiezingen in Zuid-Vietnam, die op 11 septem ber zullen plaats vinden, hebben 554 kandidaten zich laten inschrijven HOUSTON, 13-8. De politie in Houston (Texasheeft vrijdag in een garage twee meisjes, van vier en zes jaar oud, ontdekt met de handen achter de rug vastgebonden, onge kleed en het lichaam vol littekens. Zij waren verscheidene weken lang door een oom en tante in die garage opgesloten gehouden. De ouders heeft men nog niet kunnen vinden. De kinderen, Patrficia Ann en Fran ces Johnson, zijn naar een ziekenhuis gebracht. Hun toestand wekt geen ongerustheid. De oom en tante, de resp. 45- en 32-jarige Mathew en Emma Chil dress, zijn aangehouden. Wrede behandeling Het bleek de politie dat verschei dene buren van de wrede behande ling der kinderen op de hoogte wa ren. De echtgenoet van een predi kant had de meisjes meermalen in de garage eten gebracht, maar nie mand had de politie gewaarschuwd. De ontdekking werd tenslotte gedaan door een assistent-sherrif. Volgens hem scheen de japon-ceintuur, waar mee de handen der kinderen gebon den waren, ook gebruikt te zijn om de meisjes te slaan. Het lichaam van Patricia bleek voor zeventig procent met kwetsuren en littekens bedekt te zijn. Ook had zij sporen van ver branding op de rechter voet en de tenen. De kinderen konden alleen maar zeggen dat zij geslagen waren omdat zij „overal aan zaten". MOSKOU, 13-8. Het Kremlin heeft vrijdag een nieuw plan bekend ge maakt waarbij premies worden uit geloofd voor boeren, arbeiders, ad ministratief personeel en specialis ten van landbouwondernemingen en landbouworganisaties die bijzon dere prestaties leveren. Men ziet dit als een nieuwe poging het peil van de Russische landbouw omboog te brengen. ROTTERDAM, 13-8. De gemeente Rotterdam is van plan voor de kust van Hoek van Holland in zee een tien tot twaalf kilometer lange geul te baggeren die de Maasstedelyke haven in de toekomst ook toeganke lijk moet maken voor reuzen-tankers van 200.000 ton en meer. Ter voorbereiding van dit omvang rijke werk heeft de Rotterdamse ge meenteraad van burgemeester en wethouders een plan voorgelegd ge kregen om eerst bij de Hoek een twee kilometer lange proefgeul te graven. De raad wordt door het college ge vraagd in te stemmen met zijn voor stel om ten behoeve van deze proef een bedrag van 4 miljoen gulden ter beschikking te stellen. De plannen voor Rotterdam zijn onder meer ingegeven door het feit dat de grote oliemaatschappijen in de toekomst in het waterweggebied tankers van 200.000 ton en meer in de vaart willen gaan brengen. Deze enorme schepen gaan meer dan 365 meter lang worden met een diepgang van 19 meter. De tankers zullen - zo is uit een voorlopig onderzoek ge bleken - vrij en veilig via Het Ka naal, het Nauw van Calais en de Noordzee wel tot Hoek van Holland komen. De reuzen zullen daarna ech ter niet zonder meer het Rotterdam se havengebied kunnen binnenlopen. Wil de Maasstad toch die Mammoet tankers binnenhalen, dan is het be slist noodzakelijk dat de aanloop route voor de Hoek over een lengte van tien tot twaalf kilometer wordt uitgediept. f PARIJS, 13-8. Een bekende Franse bioloog, Jean Rostand, keert zich in een artikel in de „Figaro" onder dc kop „Ik ontzeg de J generaals dit recht" tegen de mening die generaal Baudre enige da- gen tevoren in hetzelfde blad heeft verkondigd, dat de kernexplosies die tct dusver op onze planeet zijn veroorzaakt geen vcrontrusten- de toestand" zouden hebben geschapen. J „Wat weet hü ervan?", vraagt Jean Rostand, die overtuigd is van l het tegendeel en dc „schrikwekkende voorspellingen" van dc Nobcl- j prijswinnaars voor chemie Linus Pauling aanhaalt. Pauling is een der promotors van de nucleaire biologie. „De genetici J kunnen nu al bevestigen dat tengevolge van deze ontploffingen (362 l maal) talrijke gewrichtsgebreken, misvormingen, ziekten cn gevallen 4 van debiliteit zullen voorkomen onder de jonggeborenen, wat in nor- f male omstandigheden niet zou zyn gebeurd, dat elke nieuwe kern- explosie onherstelbare verandering in dc ruimte ten gevolge heeft, l dat, rekening houdend met dc kanker veroorzakende uitwerking van dc straling, kanker en leukemie steeds vcclvuldigcr voorkomen (in dc V.S. is het aantal gevallen van leukemie tussen 1952 en 1959 bjj run- J deren met 300 en by varkens met 400 procent gestegen, cn waarom zou het bü de mens anders gaan?), en dat het gehalte aan radio- actief strontium in dc melk voordurend stygt, evenals in het meel, J waarvan het over gaat in dc beenderen van alle kinderen ter wc- J reld ten nadele van hun gezondheid". „Dc generaals hebben het recht te menen dat het kwaad dat dc mens wordt aangedaan wordt gerechtvaardigd door de hogere be langen van nationale verdediging, maar zij hebben niet het recht tc zeggen dat kwaad geen kwaad is", aldus Rostand. Schrijven aan de aangesloten leden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1