DE ZIERIKZEESCHE COURANT Den Haag bezorgd over maatregel van Australische regering Nieuwsgierige giraffen Half dorp door brand verwoest Amerikaans bevelhebber wil meer troepen Nog hogere P.T.T. -tarieven Een geluidskrant voor zeevarenden Jenever... als medicijn Peking zwijgt in Chinese affaire Rassenrelletjes in Detroit en Granada „Leidraad" bij de belastingaanslag Noordzee eist dit seizoen veel slachtoffers ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag II augustus 1966 122ste jaargang Nr. 19638 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cenl. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (ma*. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Brokstuk Duivelands leven door beslagen zonnebril Dienstplicht voor emigranten CANBERRA, 10-8. De Australi sche regering heeft woensdagavond gezegd, dat niet-Britse immigranten dienstplicht mceten vervullen wan neer z'O de leeftijd van 21 jaar heb ben bereikt. Dat betekent dat geen enkele immigrant voor 1968 als Aus tralisch militair buiten het land zal worden ingezet. Immigranten worden pas voor dienst opgeroepen wanneer zQ al minstens twee jaar in Austra lië wonen. Willen zü liever Austra-, lië verlaten dan in dienst gaan, dan «Ün zü vt*ü dat te doen. Wanneer een dienstplichtige vreem deling zijn dienstplicht wil uitstellen dan kan dat totdat hij 21 jaar gewor den is, zodat hij als volwassen kan be sluiten of hij In Australië wil blij ven en of hij voor naturalisatie in aanmerking wil komen. In januari zullen de eerste niet-Britse onderda nen worden ingeschreven. Britse im migranten worden op 28-jarige leef tijd opgeroepen. In Haagse kringen heeft men woensdagmiddag gezegd dat de Ne derlandse regering in het bijzonder enigszins bezorgd is omdat door de regeling de positie van de Neder landse emigranten erop achteruit gaat. SKOPLJE (Joego-Slavië), 10-8. Een zware brand heeft woensdag de helft van het Joego-Slavische berg- dorp Germo (Macedonië) in de as gelegd. 40 huizen en een aantal an dere gebouwen werden verwoest. Twee kinderen werden gewond. De brand was veroorzaakt door met vuur spelende kinderen. Toen men het vuur ontdekte waren er slechts kinderen en bejaarden in het dorp. De overige dorpelingen bevonden zich op het land. Eu de Chinezen zwemmen PEKING, 10-8. Tienduizend vol ledig bewapende Chinese militairen zijn, geïnspireerd door Mao Tse- Toeng. de rivier de Jangste overge zwommen, zo meldt het Chinese persbureau Nieuw-China. Zij hebben daarmee „uiting gegeven aan hun afkeer van alle soorten monsters in binnen- en buitenland". Toen de zwemmers de andere oever hadden bereikt, riepen zij allerlei leuzen, zo als „lang leve voorzitter Mao" en „lang leve de overwinning van het volk". Verschillende busongelukken BOYCNNE'INNSBRUCK, 10-8. Bij Bayorne in Frankrijk is woensdag een bus met 24 Franse scholieren in botsing met een melkauto gekomen, waardoor een achtjarig meisje werd gedood en vier andere kinderen en de chauffeur werden gewond. Bij Reutte in Tirol verongelukte vandaag een bus met 54 Belgische scholieren. De reisleider en vier kin deren werden licht gewond. De bus was door een personenauto gesneden en van de weg geraakt toen de chautfeur een ontwijkingsmanoeuvre uitvoerde. Overigens is de nieuwe regeling nog altijd gunstiger dan die welke thans in de Verenigde Staten geldt en op grond waarvan immigranten van hun achttiende tot vijfendertig ste jaar kunnen worden opgeroepen voor militaire diensl. Het feit dat vreemdelingen kunnen worden opgeroepen, is niet onge woon. Ook de Nederlandse grondwet kent die mogelijkheid. Dc dienstplicht en Vietnam In Den Haag denkt men niet in de eerste plaats aan de mogelijkheid van uitzending van dienstplichtige mmigranten naar Vietnam, waar, zo als bekend, enkele duizenden Aus tralische militairen de Zuidvietna- mese strijdkrachten terzijde staan. Het wordt n.l. onwaarschijnlijk ge acht dat de Australische autoriteiten vreemdelingen tegen hun wil naar het strijdtoneel zullen zenden. Bo vendien kunne^n de immigranten in plaats van de 'militaire dienstplicht te vervullen toetreden tot de burger wacht, waarover in de mededeling van het ministerie van buitenlandse zaken wordt gesproken. De nieuwe regeling geldt niet voor alle immigranten. Op grond van ver dragen met Engeland van respectie velijk 1855 en 1869 kan Australië als rechtsopvolger van Engeland geen Denen en Zwitsers onder de wape nen roepen. De strijd in Vietnam HONOLOELOE, 10-8. De Ameri kaanse bevelhebber in Zuid-Viet nam, generaal Westmoreland, heeft woensdag bjj zijn aankomst in Ho- noloeloe gezegd dat er meer Ameri kaanse troepen in Vietnam nodig zijn. Hü voegde eraan toe dat er spoe dig Amerikaanse eenheden in Viet nam zouden aankomen. Op een vraag over de sterkte van de communisten antwoordde hij: „wij hebben de vuurkracht die zij niet hebben". Voorts zei hij te ge loven dat niemand zou kunnen voor spellen „wanneer de V.S. zouden winnen". ADVERTENTIE Brtllaiit - schitterend bezit voor altijd l van Andel Hoogstraat 164-152 Beyerlandselaan 176 Rotterdam DEN HAAG, 10-8. Op verzoek van de minister van verkeer en water staat deelt de centrale directie der P.T.T. mee, dat rekening moet wor den gehouden met verhoging van een aantal tarieven bij dit staatsbe drijf omstreeks begin 1967. Aard en omvang der tariefwyzi- gingen staan nog niet geheel vast, zodat in dit stadium nog geen na dere gegevens kunnen worden ver strekt. Zodra mogelijk zullen gedetailleer de opgaven volgen. Nieuwe Britse minister van buitenlandse zaken LONDEN, 10-8. Vice-premier Brown zal Michael Stewart als mi nister van buitenlandse zaken in het' Britse kabinet opvolgen. Stewart wordt minister van economische za ken. Dit is woensdagavond na een onverwachte kabinetswijziging be kendgemaakt. DEN HAAG, 10-8. Woensdag verscheen de eerste aflevering van een maandelijks uit te geven geluidskrant voor Nederlandse zeeva renden. Het is een geluidsband met een speelduur van een uur, waar op een samenvatting is gegeven van populaire radio- en t.v.-pro- gramma's in dc maand juli. „Met het toenemen van de luister- en kijkmogcljjkheden aan dc wal via Hilversum 3 en het tweede t.v.-nct dreigden de zeevaren den op het punt van informatie-overdracht steeds meer in de ach terhoede te geraken", aldus het studiecentrum, dat enkele jaren geleden reeds voor een wereldprimeur zorgde door een luchtpost krant uitsluitend voor zeevarenden te gaan uitgeven. „Phcnomar" heeft de sympathie van de binnenlandse omroep verenigingen en moet gezien worden als een aanvulling op de pro gramma's van radio Nederland wereldomroep, waarvan het beluis teren aan boord van schepen door allerlei omstandigheden is beperkt. De toezending van de banden geschiedt per luchtpost aan iedere zeevarende, die daarvoor twintig gulden stort op girorekening 154903 van de penningmeester van de stichting te Schiedam. „Phcnomar" ontving een startsubsidie van de centrale van zeeva renden ter koopvaardij en visserij en van dc stichting zccmanswcl- zjjn Nederland, het financieringsorgaan voor de zcemanszorg, waar in de organisaties van zeevarenden cn reders, alsmede de rtfksover- held, samenwerken. Als mogelijke oorzaak voor de in cidenten bij Cambodja noemde de generaal de slechte afbakening van de grens. De Amerikaanse troepen hebben de opdracht te schieten op iedereen die op hen schiet, aldus ge neraal Westmoreland. DEN HAAG, 10-8. De regering keurt de in het verleden gevolgde praktijk van het in Nigeria in de handel brengen van uit Nederland afkomstige jenever met aanbevelin gen op de etiketten als zou het hier bij gaan om medicijn en met zg. me dische aanbevelingen af. Zowel in 1964 als dit jaar zijn deze praktij ken geconstateerd. Nu echter de betreffende firma's hebben verze kerd dat hunnerzijds het mogelijke wordt gedaan om de geioraakte eti ketten niet langer te doen gebruiken door de Nigeriaanse verkoopfirma's behoeven volgens minister Bot zon der portefeuille) geen stappen te worden overwogen. De Nederland se ambassadeur in Lagos is ge vraagd de ontwikkelingen op dit ge bied nu en in de naaste toekomst nauwlettend in het oog te houden. De bewindsman deelt een en ander mee in antwoord op schriftelijke vragen van het Tioeede Kamer-lid Slotemaker de Bruine P.S.P.Tot op heden is niet yebleken dot de goe de verstandhouding tussen Neder land en ontwikkelingslanden door deze kwestie is beïnvloed, aldus mi nister Bot. Duitse vliegers ban; voor Starfighter' BONN, 10-8. Vijf Westduitse „Star- fighter"-vliegers hebben vervroegd ontslag uit de militaire dienst ge vraagd, zo deelt het ministerie van defensie in Bonn mee. Drie van hen zullen komende maand met groot verlof gaan en het verzoek van de twee andere wordt bestudeerd. Het ministerie deelt voorts mee dal „enkele andere vliegers" over plaatsing hebben gevraagd van de supersone „Starfighter" naar andere toestellen. Een woordvoerder noemde geen aantal. Eerder deze week was in de West duitse pers gemeld dat „Starfighter"- vliegers de dienst uit wilden om bij de luchtvaartmaatschappij „Lufthan sa" te gaan vliegen. Oiitziltiiig van zeewater WASHINGTON, 11-8. De Ver. Sta ten gaan in het gebied van Los An geles de grootste kerninstallatie ter wereld voor ontzilten van zeewater bouwen, zo heeft de Amerikaanse commissie voor kernenergie woens dag bekendgemaakt. De fabriek zal op een kunstmatig eiland worden gebouwd. De bouw kosten worden geraamd op 390 mil joen dollar. Dagelijks zal de instal latie 600 miljoen liter zoet water kunnen leveren, hetgeen overeen komt met hel. waterverbruik van een stad van 750.000 inwoners. NEW YORK. Een lange rij giraffen kijkt nieuwsgierig naar de gang van zaken aan boord van de „Maaslloyd" in de haven van New York tijdens de ontscheping van 89 dieren, be stemd voor Amerikaanse dierentui nen. De dieren kwamen in het nieuws toen berichten de ronde de den, dal zij moesten worden afge maakt omdat er geen invoervergun ning voor was. DEN HAAG, 10-8. De tijdelijk zaakgelastigde van de volksrepubliek China in Den Haag, de heer Sjen Wei-Liang, heeft op het ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld nog geen instructies te hebben voor de verdere behandeling van de kwes tie van de acht leden van de Chinese delegatie naar het vorige maand in Delft gehouden internationale las- congres; die acht bevinden zich thans in het gebouw van de Chinese diplomatieke missie. DE VAKBEWEGING IN CIJFERS UTRECHT, 10-8. In de eerste drie maanden van dit jaar is het ledental van het Christelijk Nationaal Vak verbond met 3500 gestegen tot ruim 237.000. Deze groei is in één kwar taal bijna even groot als in het hole jaar 1965, toen het ledental met ruim 3700 toenam. Het N.V.V. had op 1 juni ruim 550 duizend leden, hier noteerde men in de eerste vier maanden van het jaar 15.000 nieuwe leden. Hel N.K.V. had op 1 juli ruim 432.000 leden, dit be tekent ten opzichte van het begin van dit jaar een stijging van bijna 13.000. DETROIT, 11-8. In de Ameri kaanse steden Detroit in de staat Mi chigan en Grenada in Mississippi hebben zich woensdag rassenrelletjes voorgedaan. .In Detroit, werd een 26-jarige 'té- gter door blanken in een' auio op straat neergeschoten. Hij werd in ernstige toestand in een ziekenhuis opgenomen. Onder de 15 jongeren die werden aangehouden, bevonden zich zeven blanken die in het bezit waren van benzinebommen. De an dere acht worden beschuldigd van opruiing. Het duurde twee uur voor dat de politie de toestand meester was. Te Grenada dreven 225 met kara bijnen bewapende politiemannen een menigte blanken uiteen, die zich ge reed maakte een aanval te doen op Verpleegster sprong (onnodig) uit raam AMSTERDAM, 10-8. De 21-jari- ge leerling-verpleegster N. Hendrik- se, die na haar vroege dienst in het zusterhuis van het Wilhefaninagast- huis in Amsterdam lag te slapen, werd wakker doordat in haar kamer brand was ontstaan. De nogal felle rookontwikkeling bracht het meisje in paniek, en hoewel zij normaal via de deur en de trap zichzelf in veilig*- heid had kunnen brengen, schoof zij het raam open en gilde om hulp. Haastig toegeschoten personeel van de röntgen-afdeling van het zieken huis maakte van dekens een geïm proviseerd vangzeil. Het meisje sprong, maar werd ernstig aan haar gezicht verwond. Ze is in het Wil- helmina-gasthuis opgenomen. De brand zelf kon snel worden geblust, ai brandde de kamer geheel uit. DEN HAAG, 10-8. Het voornemen bestaat bij de op 1 januari 1965 in werking getreden wet. op de inkom stenbelasting 1964 een ambtelijke toelichting vast te stellen. Aangezien het evenwel niet mo gelijk is gebleken deze toelichting vóór de aanvang van de aanslagre geling over 1965 gereed te maken in de uitgebreide vorm van een „leidraad", zal begonnen worden met het verstrekken van een „korte toe lichting". De werkzaamheden hier voor zijn thans zover geyorderd, dat het eerste gedeelte op zeer korte termijn gepubliceerd zal worden, terwijl uitgifte van het overige ge deelte zoveel mogelijk zal worden bespoedigd. Zo nodig zal de reeds gevolgde methode - het t.a.v. be paalde problemen spoedshalve bij aanschrijving mededelen van de tc BLOEMENDAAL, 10-8. In dc af gelopen weken is het aantal in zee verdronken personen schrikbarend groot geweest. Sedert 5 juli verdron ken langs onze Noordzeekust 21 men sen, namclgk twaalf Nederlanders, acht Duitsers en één Zwitser. Dit aantal benadert vrijwel het cijfer van in zefe verdronken mensen gedurende het gehele jaar 1965, het welk 23 bedroeg. Opvallend is hel naar verhouding vrij grote aantal kinderen dat verdronk, namelijk ze ven kinderen tussen zes en tien jaar. De leeftijd van de ouderen die ver dronken ligt tussen de zeventien cn 46 jaar. In Zeeland verdronken vier, in Zuid-Holland zes en in Noord- Holland elf personen. Tussen 11 ju ni cn 15 juli verdronken vijf Neder landers tussen nchLcn 27 jaar in het Vel u wemeer. volgen gedragslijn worden voort gezet. Staatssecretaris Hoefnagels (finan ciën) deelt dit mede in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamer-lid Scholten (CHU). Of hij, of hij DJAKARTA, 10-8. Bezoekers van een gloednieuwe natuur- zijdefabriek in Tjiawi op 72 km. ten zuiden Van Djakarta konden dezer dagen constate ren hoe praktisch de Indone siërs te werk kunnen gaan. Zij zagen namelijk dat in de hal van het gebouw tivee plaquet tes waren aangebracht op één waarvan te lezen stond dat president Soekarno de fabriek officieel in gebruik gesteld had en op de andere dal ge neraal Soeharto, de voorzitter van het kabinetspresidium, dit verricht had. Kennelijk was men tevoren in het onze kere geweest wie van beiden het in feite doen zou. Nu het uiteindelijk dooiSoeharto is gebeurd, zal de andere pla quette wel discreet verwijderd worden De nieuwe fabriek zou de grootste in haar soort van zuid-oost Azië zijn. 200 negers die betoogden voor de in schrijving van negers in de kiesre- gisters. Er vielen geen gewonden. Met het oog op eerdere ongeregeld heden was voor eenheden van de na- tionale garde de alarmtoestand af gekondigd. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Vrees is gebrek aan even wicht. Vrij warm Verwachting tot vrijdagavond: Bewolkt weer, morgen overdag ook zonnige perioden; op de meeste plaatsen droog; zwakke tol matige wind tussen zuidwest en zuid; vrij warm. 12 aug. Zon op 5.18. onder 20.11. Maan op 0.00, onder 17.45. Nieuwe maan: 16 aug. te 12.48. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 12 aug. 10.56 v.m. 23.35 n.m. BROUWERSHAVEN: 12 aug. 10.53 v.m. 23.28 n.m. Doodtij: 11 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 11-8. Hel K.N.M.I. deelt mede: Bij Ierland kwam vanmorgen een volgende oceaanstoring aan. Aan zijn flank stroomt over de kanaalzo ne vochtige en warme sub-tropische lucht naar onze omgeving. De war me lucht was donderdagochtend doorgedrongen tot de zuidelijke pro vincies. De weerstoestand met een zuidwestelijke circulatie houdt de komende paar dagen aan. Aangezien de lucht vochtig is zal het weer een enigszins drukkend karakter krijgen. Er zal verder ook veel bewolking binnendrijven die in de loop van de dag landinwaarts gedeeltelijk kan oplossen. De regenkansen blijven klein. Vrijdagochtend kan er wel wat motregen vallen. DEN HAAG. De minister van de fensie heeft bepaald, dat do militai ren van het wapen der koninklijke marechaussee die in het tijdvak van 14 jur.i tot 2 juli 1966 daadwerkelijk hebben deelgenomen aan hot verle nen van militaire bijstand in Am sterdam aanspraak kunnen n aken op een uitkering boven hun bezol diging van f 4,50 per dag. Over deze uitkering behoefl geen belasimg !e worden betaald.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1