EN HET AVONTUUR Vele werkers achter de schermen bij produktie van t.v.-programma's Het gevaar van zwak zijn Groep jongeren uit St. Hilaire vertoeft op Scliouwen-D'land INGEZONDEN STUKKEN Negerin gedood Woningbouw in liet eerste halfjaar 1966 Aannemer in beroep tegen besluit b. en w. inzake garagebouw Anneke Een veertiendaags verblijf ZIERIKZEE, 6-8. „De (jonge) Fransen zijn onder ons" en vertaald naar de aktualiteit betekent het dat een groep jongeren uit de Zierikzee- se .t.weeiingstad" St. Hilaire-du- llarcouët weer veertien dagen op Schouwen-Duiveland vertoeft. De groep bestaat uit zes meisjes en tien jongens, onder leiding van de heer L. Blouin. Zö arriveerde vorige week per trein te Roosendaal, waarna de reis naar Zierikzee per bus werd ge maakt. De jongelui zjjn - zoals ge bruikelijk - ondergebracht bü gast- families te Zierikzee, Noordgouwe, Bruinisse en Brouwershaven. Enkele onderdelen van het (aan trekkelijk) programma, voorbereid door de Uitwisselingscommissie en staande onder de groepsleiders de heren A. J, Schieman en J. J. D. van Male te Zierikzee, zijn inmiddels reeds afgewerkt. Een „leuk meene- mertje" was uiteraard het Zierikzee- se mosselfeest. De Franse jeugd voer mee op de Z.Z. 8 naar de visgronden. Vrijdag werd het jeugdig gezel schap ontvangen ten stadhuize en toegesproken dcor burgemeester D. W. Kastelein, die de jongelui verwel komde en hen goede dagen toewen ste. Aanwezig bij deze officiële ont vangst waren verder wethouder mr. K, A. Keuning en de waarnemend gemeente-secretaris de heer H. E. S. Sinck. Het toespraakje van de bur gemeester werd beantwoord door de GEMEENTE WESTER SCHOUWEN Burgerlijke stand en loop der bevolking ever de maand juli Geboren: 7. Maatje Pieternella, d. van H. P. Bouwman en P. C. Ros kam (Haamstede); 13. Wilhelmina Maria, d. van M. A. van der Wielen en E. J. Kloet (Serooskerke); 20. Adriaan, z. van L. van Nieuwenhuize en G. M. Krijger (Haamstede). Overleden: 16. Pieter Geleijnse, 77 jr., echtg, van C. J. Klompe (Seroos kerke); 24. Teunis Martinus Sleeu- wenhoek, 54 jr., echtg. van D. J. Ver- sloot (Rotterdam); 26. Petrus Wilhel mus Gerards, 62 jr., echtg. van C. J. Schellekens (Tilburg). Gehuwd: 1. Bastiaan van der Schelde, 24 jaar en Anna Margrieta van Damme, 19 jaar; 4. Johannes Vredenbregt, 35 jaar en Adriana Eli sabeth Sinke, 25 jaar. Ingekomen: 1. mevi*. A. E. van Zalm-Ham uit Brouwershaven (Haamstede); 5. A. Müller en gezin uit Maara (Haamstede); 6. N. de Boer uit Eindhoven (Haamstede); 12. mej. J. Kosten uit Zierikzee (Noordwelle); 12. mej. L. C. A. Hummel uit Voe- 'rendaal (Haamstede); 18. S. Bil en gezin uit Middenschouwen (Noord- welle); 19. R. E. Hummel uit Ander- lecht (Haamstede); 19. mej, M. Frankhuizen uit Rotterdam (Renes- se); 19. P. J. Slootmans uit Rotter dam (Renesse); 26. mej. A. E. Dijk stra uit Rotterdam (Renesse); 28. mej. G. M. W. de Glopper uit Eind hoven (Haamstede); 28. mej. M. P. Kloet uit Eindhoven (Burgh). Vertrokken: 1. mej. W. Bienefelt (Renesse) naar Rotterdam; 1. mevr. A. M. van der Schelde-van Damme (Haamstede) naar Zierikzee; 18. J. L. van Sas en echtg (Haamstede) naar Sleeuwijk; 18. mevr. L. P. Zijta-van Strien (Haamstede) naar Goes; 18. P. C. J. Ringelberg (Serooskerke) naar Amersfoort; 18. A. P. Sanders en ge zin (Noordwelle) naar Boekei; 18. mevr. M. J. Blom-van de Stolpe (Haamstede) naar Zierikzee; 27. M. C. Tangeman (Haamstede) naar En geland; 27. mej. J. M. Visser (Renes se) naar Duiveland; 28. P. Hoornweg (Haamstede) naar Zuid-Afrika; 29. J. K. Goemans (Serooskerke) naar Goes Aantal inwoners per 1 augustus 1966: 4093. IK PROTESTEER Ik protesteer tegen die jongeren, die andermans goederen vernielen. Dit is een voor de mens minderwaar dige uitingsvorm. Tegen die ouders die hun kinde- i-en slechts verwijten maken en ver oordelen, want zij worden veronder steld in staat te zijn hun kinderen positief te benaderen. Tegen die jongeren die hun mede mensen uitdagen. Het was beter als zij hun eigen verantwoording wil den leren dragen. Tegen die ouders die de uitdagin gen van de jongeren aannemen. Im mers, zij hebben hun kinderen niet geleerd verantwoording te willen dragen. Tegen de semi-artistieken: zij zien hun leven in een minderwaardige kwaliteit. Tegen die ouderen, die uit hoof de van commerciële doeleinden t.o.v. de jongeren met twee maten meten. Zij bevorderen de minderwaardig heid van de kwaliteit van ons be staan. Tegen die jongeren die vanuit een éénzijdige visie hun meer emotio nele leeftijdgenoten veroordelen i.p. v. te helpen! Zij veroorzaken veel eenzaamheid. Tegen die ouders die hun medo- opvocders veroordelen i.p.v. te hel pen; zij ontkennen hun taak in de samenleving en werken ontbindend. Tegen de kinderen die hun ouders beletten, betekenisvol contact met hen op te nemen; zij zijn niet van goede wil. Tegen de ouders die hun kinderen beletten betekenisvol contact met hen op te nemen; zij zijn niet van goede wil. Tegen al diegenen, die heden de toekomst verwoesten die heden moet worden gemaakt. Job M. Hart Vakantieadres: Ingridstraat 10, Noordwelle (Zld). heer Blouin. De ontvangst werd af gesloten met een kop koffie en ge bak. Verschillende excursies Zaterdag j.l. had de groep een vrije dag, met in de avonduren een danspartij in de Graanbeurs. Voor heden (maandag) staat een excursie naar Rotterdam op het pro gramma. Bezoeken zullen worden gebracht aap de Euromast, de ha vens en diergaarde „Blijdorp". Morgen (dinsdag) gaat het een dag je strand worden, waarna donderdag 11 augustus per boot Veere wordt bezocht, evenals (per bus) Middel burg. Tenslotte staat op maandag 15 augustus een excursie naar „De Ef- teling" op het programma, dat dins dag 16 augustus wordt afgesloten met een afscheidsavond in de Con certzaal-foyer. De volgende dag wordt de terugreis naar het land van Marianne weer aanvaard. Een met al een aantrekkelijk programma, waar de Franse jeugd weer wel de nodige aardigheid aan zal beleven. Voordat een televisieprogramma kan worden uitgezonden komt er heel wat kijken. Er zyn heel veel mensen bü de opname van één pro gramma betrokken. Eerst zyn dege nen die het voorbereidende werk verrichten aan de beurt. Als voor beeld gebruiken we e entelevisiespel, waarvoor het nodige komt kyken. Het zijn de regisseur en de produk- tieleider, die aan de hand van het draaiboek uitknobbelen wat er zoal nodig is aan decors, kostuums, re kwisieten en studioruimte en die be slissen of er wellicht buitenopnamen moeten werden gemaakt. Eigen binnenhuisfabriek In eerste instantie worden dan de decorontwerpers aan het werk gezet. Aan de hand. van de wensen van de regisseur ontwerpen zij de decors voor het t.v.-spel voor zover die niet voorradig zijn. Bij de N.T.S. wordt maar heel ivei- nig van het eens gemaakte decor materiaal iveg gedaan, vandaar dal er een grote opslagplaats is in Hil versum waar allerlei decoronderde len klaar staan voor gébruik. Er wordt altijd eerst gekeken of daar bij bruikbaar materiaal is. Een belangrijke taak uan de de corontwerper is het vaststellen van de plaats van de decors in de studio, omdat hij daarmee bij de grootte en rit opstelling van de decors in de stu dio rekening moet houden. Hij moet daarvoor overleg plegen met ver scheidene mensen. De decorontwer per heeft een bij uitstek artistiek be roep en daarvoor heeft hij een oplei ding nodig aan één van de kunstnij verheidsscholen in ons land. Dccorccntrum Zodra het decorontwerp is goed gekeurd, wordt in het decorcentxum van de N.T.S. het decor vervaardigd. Op dit punt neemt de N.T.S. in Euro pa een unieke plaats in, want vrij- wel alle film- en televisiebedrijven besteden de decorbouw uit aan op dat gebied gespecialiseerde onder nemingen. In liet Nederlandse de- corc.cntrum bevindt zich onder mee een belangrijke afdeling houtbewer king, waar véle timmerlieden druk iverk hebben. Het behoeft geen be toog, dat het een nauwkeurig werk is om de decors op de juiste maat te maken, want alles luistert hierbij heel nauw. Bovendien worden soms aan bepaalde decoronderdelen spe ciale eisen gesteld, zoals een kraken de trap, een piepende deur en soms moe' er iets kapot kunnen gaan- Het schilderen van het decor is be paald vakwerk, omdat haast iedere situatie natuurlijk moet lijken. Ook stoffeerders hebben een belangrijke taak. Tapijten, wandkleden en gor dijnen van allerlei stoffen en vormen moeten vaak loorden gebruikt en mogen geen invloed lteoben op de akoestiek. Veel decors hebben ornamenten noaig, die in het atelier van de gips- beuerkers worden vervaardigd. Dit zijn ware kunstenaars, van wie een vaardigheid en kennis op het niveau van een afgestudeerde aan een kunstacademie wordt verlangd. Niet alleen moderne, maar ook klassieke gipsmodellen van beelden en orna menten moeten zij kunnen vervaar digen. Deze gipsbewerkers zijn echte b» eldhouwers, die hun vak verstaan. Rekwisieten Niet alle dingen die voor de en tourage van een t.v.-spel nodig zijn, behoeven te worden vervaardigd. De enorm uitgebreide rekwisietenafde ling bevat duizenden kleinere en grotere stoelen, tafels, potten, pan nen. kasten, hele interieurs uit al lerlei geschiedkundige stijlen, enfin de meest vreemdsoortige dingen zijn te vinden op deze afdeling. P'.'es moet keurig worden onderhouder, omdat het min of meer regelmatig moet worden gebruikt, zoals bijvoor beeld ook het grote wapenarsenaal. Voor één kijkspel zijn soms wel 'non- derden van dergelijke kleinigheden, die juist de finishing-touch, beteke nen nodig. Kort voofr de repetities in de stu dio beginnen, waarvoor minster, s twee dagen worden uitgetrokken, worden de decors opgebouwd. De be lichting wordt ingesteld--zn. heel vaak moei er dan nog worden bijgeschil derd aan de decors. Tussen al deze werkzaamheden door moet er nog door de artiesten worden gereve- teeid. Dit zijn de spél-repetities, want de telcst-repetities zijn meestal reeds weken vóór de opnamen be gonnen. Onder de vele zeer sterke lampen hebben allen die op de speel- vloer moeten komen voorat later op de degals de temperatuur toi :vl- trcpische waarden is gestegen, heel wet zueetdruppeltjes te plengen. Op de opnamevloer Do de spel-repetities en de op-ta rn*, die zoveel mogelijk ui één stuk achter elkaar wordt gemaakt, staan alle rekwisieten die i.t de Vt'schi'- lvnde scènes nodig z;jn, gereed. De beeldtechnicus en de regisseur hebben de camera-opstelling vastge steld en de geluidtechnic-ts de mi crofoons, die zorgvuldig buiten het beeld moeten blijven, terwijl toch een optimaal geluid moet worden verkregen. Daartoe geeft de geluids technicus de microfoonmanipulato ren, die de hengelmicrofoons in de juiste stand brengen, instructies. De camera's worden of door de camera- lieden of door de dolly-duwers in de juiste positie gereden. Intussen is door de grafische af deling de titelrol voor de aankondi ging en afkondiging van het t.v.-spel ontworpen en vervaardigd. Opnameleiding By de aanvang van de opname laat een assistent-toneelmeester de titelrol langzaam afdraaien voor de lens van een camera en daarna be gint de opname zelf, die op de speel- vloer wordt geleid door de floor-ma nager, oftewel (in goed Nederlands vertaald) opnameleider. De regisseur en hij onderhouden zowel tijdens de repetities, als vóór en tijdens de opname steeds draad loos contact met elkaar. Hij geeft de wensen van de regisseur, die in de regiekamer de beelden van de ver schillende camera's op een monitor ontvangt en het geluid via een luid spreker hoort, door aan de acteurs en de technische medewerkers op de opnamevloer. Wanneer scènes moe ten worden gewijzigd slaan de to neelmeesters klaar om zo snel moge lijk de veranderingen aan te bren gen, want de opnamepauze moet zo kort mogelijk duren. De televisie is een interessant en boeiend-bedrijf en zowel bij de N.T.S. als de omroepverenigingen moet er worden gewoekerd met de mogelijk heden die er zijn. In de functies die in dit artikel zijn genoemd moet de N.T.S. veelal woe keren met het beschikbare perso neel, dat daarvoor ook goed wordt beloond. Als je interesse hebt voor één van de hier zeer beknopt be schreven beroepen is de N.T.S.-per- soneelsdienst altijd bereid de nodige inlichtingen te verstrekken. Hei adres is postbus 10 in Hilversum. DEN HAAG. In en rond de legatie van de Chinese volksrepubliek aan de Haagse Goekooplaan hebben zich, voorzover waarneembaar, het gehele weekeinde geen nieuwe ontwikkelin gen voorgedaan. CHICAGO, 6-8. In Chicago is een '11 -jarige zwangere negerin dooi en zijn drie negers gewond, en zijn drie andere negers gewond. Uit het voorlopig onderzoek is ge bleken dat zij het slachtoffer zijn ge worden van een oorlog tussen twee negerbenden. De incidenten in negerwijken in Chicago hebben de afgelopen tijd aan twee mensen het leven gekost. Een 20-tal personen werd gewond. DEN HAAG, 5-8. In juni 1966 zyn volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek 10.468 nieuwe woningen gereedgekomen. In juni 1965 werden 9.270 nieuwe wo ningen opgeleverd In de jaren 1960 tct en met 1964 kwamen in de maand juni gemiddeld 7,500 woningen ge reed. Het aantal in het eerste halfjaar van 1966 gereedgekomen woningen bedraagt 53.591 tegen 51.114 Li de ovei-eenkomstige periode van 1965. Dit betekent, dat in het eerste half jaar 1966 2.477 woningen meer wer den voltooid dan in hetzelfde tijd vak van 1965. Gemiddeld kwamen in het eerste halfjaar van de jaren 1960 tot en met 1964 36.557 woning- gen gereed. Van de in juni 1966 vol tooide woningen wei-den er 1.740 uit- gevoerd in systeembouw. In het eer ste halfjaar van 1966 kwamen 9.081 MOSKOU. De Amerikaanse am bassade in Moskou heeft geweigerd het Russische protest in ontvangst te nemen, waarin Amerikaanse vliegtuigen ervan worden beschul digd Russische handelsschepen in de haven van Haiphong te hebben be schoten. systeemwoningen gereed. Sedert ju ni 1945 zijn nu in totaal 1.363.223 wo ningen gebouwd, waarvan 153.885 werden uitgevoerd in systeembouw. In juni 1966 werd een aanvang ge maakt met de bouw van 10.349 wo ningen (in juni 1965 met 13.194). ID het eerste halfjaar van 1966 werd begonnen met de bouw van 58.346 woningen, tegen 61.191 wo ningen in het eerste halfjaar van 1965. MARKTBERICHTEN De eierveilingeu Coöperatieve Veluwse eierveiling Ede. Aanvoer 692.259 stuks, handel rede-lijk. Prijzen in guldens per stuks: eieren van 37-43 gram f 5,80- 7,17; 46-52 gram f 7,99-9,38; 52-58 gram f 9,26-11.37; 58-63 gi-am f 11.12- 13,13; 63-72 gram t 12,43-15,61. Eierveiling Barneveld. Aanvoer 468.610 stuks, handel rustig. Eieren van 42-48 gram f 6,89-8,33; 52^58 gram f 9,39-11,87; 60-64 gram f 11,85*- 13,09; 66-72 gram f 13,79-15,32. Eiermarkt Barneveld. Aanvoer ca. 2.400.000 stuks, handel redelijk. Eie ren van 45-50 gram f 7,75-9,25, kg- prijs f 1,72-1,85; 51-58 gram f 9,45- 11,75, kg-prijs f 1,85-2,03; 59-65 gram f 12,00-13,60, kg-prijs f 2,03-2,09. BLIK DOOR HET WERELD Gemeenteraad Zierikzee ZIERIKZEE, 6-8. Op maandag 15 augustus a.s. wordt een vergadering gehouden van de gemeenteraad. De agenda telt een veertiental punten. De heer C. J. Schot, aannemer, kwam in beroep tegen een besluit van het college van b. en w. (7 juni j.l.), waarbij hem een vergunning ge weigerd werd voor de bouw van 13 garages op een perceel grond gelegen tussen Scheepstimmerdijk en de Ple vierstraat. De weigering van de ver gunning - zo lichtten b. en w. in een schrijven aan de raad toe - is ge grond op bepalingen der bouwvoor schriften. behorend bij het bestem mingsplan Malta I. In zijn bezwaarschrift merkte de heer Schot op, dat veranderen en/of aanvullen van een bouwplan in bijna elke gemeente regelmatig voorkomt. Indien een uitrit zou worden toege staan over de Scheepstimmerdijk, zou hinder voor de bewoners van de Plevierstraat te verwaarlozen zijn. Naar inzicht van de heer S. wordt de veiligheid niet in gevaar gebracht tei'wijl de tuinen van de huizen niet korter worden, daar het bouwter rein achter de tuinen ligt. Om demo gelijkheid tot het hebben van een garage bij de eventuele later te bou wen woningen niet uit te sluiten, wil de heer S. voor elk nog nieuw te bouwen huis op de aangrenzende grond een garage beschikbaar stel len. In een beschouwing ontzenuwen b. en w. de argumenten en komen re sumerende tot de conclusie dat het standpunt niet kan worden gewij zigd. De raad wordt voorgesteld het SPORT DUIVENSPORT P.V. „Gevleugelde Vrienden" Wedvlucht vanuit Angerville. Af stand 397 km. Gelost om 8 uur 10; aankomst eerste duif 13 uur 2. L. v. d. Hoek 1, 28; A. Ravia 2, 4, 21; Gebi\ Dekker 6, 18; J. Snijders 3; C. Kristalijn 5. 7, 26; Feleüs-.van Westenbrugge 8. 15, 22, 31; L. Heij- boer 9, 19, 23; J. Wesdoi*p 10, 33; A. Hagesteijn 11; W, den Boer 12; J. Krijger 13. 14. 24, 30; C. Stoutjcs- dijk 16; J. A. ten Haaf 17; J. Kaai- steker 20. 25, 27, 34; H. Merle 29; Jan van Westenbrugge 32. Vrijdagavond inlcorven voor Bea- mclz (navlucht). beroepschrift ongegrond te verkla ren. Z.L.M.-gymnastieklokaal Voorgesteld wordt tot het instellen van een welstandscommissie, waar in dienen te worden benoemd: de heer M. J, J. van Beveren te Middel burg, ir. V. R. A. van Hezik te Rot terdam, de heer J. Louwerse, direc teur gemeentewerken te Zierikzee en als secretaris van de commissie de heer S. van der Veen, ambtenaar le klas bij de Dienst gemeentewerken. Voor het stichten van een gymnas tieklokaal heeft de Z.L.M. verzocht een tweetal kavels te kunnen kopen, beiden gelegen in Malta I. De koop som bedraagt volgens de uitgifteprijs f 54.900,—. Gevraagd wordt een subsidie van f 2.000,van het Anjerfonds Zee land, te aanvaarden ten behoeve van de aanschaf van materialen voor het organiseren van tentoonstellingen in het voormalige Burger .Weeshuis. Een ander voorstel heeft betrek king op het verlenen van eervol ont slag aan mevr. J. J. Raap-Hylkema, als onderwijzeres aan de o.l.-school. BONN. Westduitse vliegers op „Starfighters" mogen met deze toe stellen zekere manouevres niet meer uitvoeren totdat een veiligheidsin stallatie is veranderd. GEMEENTE MIDDENSCHOUWEN Burgerlijke Stand en loop der bevolking over dc maand juli Geboren: 13 juli: Gerardus, zoon van H. Knol en J. H. van Dijk (Dui- vendijke); 29 juli: Catharina Hèle- na, dochter van H. Bouwman en C. Schot (Ellemeet); 29 juli: Jacob Lou- werens Gerardus, zoon van H. van Oeveren en E. Sint (Scharendijke). Gehuwd: 1 juli: Cornelis Leendert Ringelberg, 21 jaar (Scharendijke) en Neeltje Adriana Ringelberg, 21 jaar (Brouwershaven). Ingekomen: N. A. Ringelberg-Rih- gelberg van Bi*ouwershaven naai* Kerkwervc; W. A. Back en gezin van Raamsdonk naar Scharendijke. Vertrokken: mej. C. Hoogenboom van Duivendijke naar Middelburg; S. Bil en gezin van Kerkwerve naar Wcsterschouwcn (Noordwelle). Vooi'gesteld wordt de heer J. Blok, onderwijzer in tijdelijke dienst aan. de o.l.-school, te benoemen in vaste dienst per 1 augustus j.l. Andere voorstellen tenslotte heb ben betrekking op bezoldigingsmaat regelen en wijziging van autover- goeding. Het wemelt de laatste tijd van ge ruchten dat de Amerikanen hun aan deel in de Europese verdediging wil len verminderen. Zo zou McNamara tijdens het beraad van de N.A.V.O. in Parijs onlangs niet alleen ge klaagd hebben (alweer) dat de Euro pese partners zich niet genoeg in spannen, maar ook hebben laten doorschemeren dat de V.S. hun troe pensterkte in Europa wel eens even redig aan deze laksheid der partners zouden kunnen inkrimpen. Toen weer kwam een melding dat 75.000 specialisten uit Europa naar de V.S. terug zouden keren, d.w.z. boekhou ders en andere lieden die niet di rect met de gevechtswaarde te ma ken hebben. Een deel van deze geruchten is kennelijk van bovenaf geïnspireerd, een gebruikelijke methode voor een regering om de klap van een onaan gename mededeling wat te verzach ten - hei komt dan niet meer als een donderslag bij heldere hemel - en bovendien een manier om vast de reacties te peilen voor men een maatregel neemt. Europa helpt de V.S. zelf aan ar gumenten. Het is rustigzegt niet alleen De Gaulle maar vrijwel elke met niet-sluitende begrotingen kam pende regering, die daarom meent dat het defensiebudget wel icat om laag kan, althans niet omhoog hoeft. Nu, redeneren de V.S. dan, als er geen kijk is op een gewapend con flict met de sowjet-unie, dan hebben jullie ons ook niet zo hard nodig. En in Washington weet men wel dege lijk dat het in Azië zeker niet rustig is en dat is een gebied waarmee het ook veel te maken heeft. Nieuwe situatie Een andere zaak is dat de Euro pese rust geen natuurverschijnsel is, maar een gevolg van' de macht die in het westen is gegroeid. Eerbied voor zwakken en gebrekkigen is geen kenmerk van de wereldpoli tiek. Wanneer na de inleidende en voorbereidende geruchten een offi cieel bericht komt over verminde ring der Amerikaanse troepensterkte in Europa, dan zijn de Europeanen wel genoopt om de lacune op te vul len om een garantie te krijgen dat de ontspannen toestand ook zo blijft. Echter die taak zou dan moeten worden uitgevoerd juist wanneer de N.A.V.O. half op apegapen ligt, door Frans toedoen maar daardoor niet alleen. Dat wekt weinig hoop dat er iets gebeurt. Dan zou echter een toe stand ontstaan van aanmerkelijke verzwakking: Amerikanen weg en de Franse troepen buiten de N.A.V.O., zodat die ook een onzekere factor worden. Natuurlijk houdt dat niet in dat dan ogenblikkelijk van oostelijke zijde de ontspanning zal worden om gezet in een dreiging. Daarvan is geen sprake, al is het al leen maar doordat ook het Kremlin de zaken in het westen bij voorkeur wat rustig houdt nu het in Azië ge makkelijk mis kan gaan. Maar een gevaar van Europese zwakte is wel dat de zogenaamde kerndrempel een stuk lager komt te liggendal betekent dat de Europese landen moeten afzien van het prin cipe een eventueel conflict zo lang mogelijk met de conventionele wa pens af te doen, maar eerder in een benauwde situatie raken waarin de kernraketten de beslissing moeten brengen. Een vergroot risico van een kernoorlog is de konselcwentie van het niet vervullen van de plicht om terk te zijn. m In Noord-Kongo zou op het ogen blik een grote groep buitenlanders rondzwerven, die Isiro (het vroege re Paulisj verlaten hebben nadat de ze stad in handen was gevallen van rebellerende Katangaanse troepen. Bij een botsing tussen een leger auto en een personenauto zijn zon dag in Chuckey in de Amerikaanse staat Tennessee zeven leden van de nationale garde omgekomen. Acht miljoenste pierewaaier verwacht DEN HAAG, 6-8. Deze week wordt de acht miljoenste foez.oeker van de Scheveningse pier verwacht. De pier bestaat vijf jaar. De pierewaaier, die de acht mil joenste zal blijken te zijn, krijgt naast de gebruikelijke geschenken en de ridderslag van Neptunus ook een vliegreis voor twtee personen voor bezoek aan de wereldtentoonstelling in Toronto in de zomer van het vol gende jaar. Ze glimlachte, gestreeld door zijn lof. „Het mag wel eens een keer. Ik vind, dat je er niet best uit ziet, broer. Veel te mager." „Wat wil je? De hele dag sjouw je met nieuwsgierige mensen rond in het kasteel. Je moet er op toe zien, dat ze niet per ongeluk in hun zak steken, wat ook al eens gebeurd is. Voorts ben ik er voor verant woordelijk, dat alles schoon en net jes wordt gehouden, dus ik moet de werksters narijden. En eventuele kleine reparaties moet ik zelf uit voeren. Tenslotte de boekhouding, waarmee ik ook een avond in de week zoet ben. Ik heb het niet zo ge makkelijk als jij en tienduizenden anderen. Een vijfdaagse werkweek is er voor mij niet bij." Ze begreep hem. Hij gunde zich waarschijnlijk nauwelijks de tijd om goed eten klaar le maken. „Zolang ik hier ben, zal ik er voor zorgen, dat je in de week-einden behoorlijk te eten krijgt, jongeman." 's Middags toerde ze wat rond, na dat ze thee gezet had, zodat hij tus sen de bedrijven door wat te drin ken had. De omgeving boeide haar. Thuis zalen ze dicht bij het strand dal wou een voordeel, dat ze vooral in de zomerse weken had uitgebuit. Maar hier was de koelte van de bossen en de prachtige lange lanen. In Hillegom was het druk vanwege het doorgaande verkeer. Hier adem de alles rust en vooral op de lande lijke wegen kwam je zelden een auto tegen. Het lijkt me hier prettig om te wonen, dacht ze. Na het broodelcn ruimde zc dc ta- door FRANK VAN FALCKENOORT fel af. Terwijl Adrie een sigaret rookte en de krant ging lezen, zei Anneke: „Ik heb gehoord, dat je in Dorringen zaterdagsavonds kunt dansen. Is het behoorlijk? Ik bedoel: geen nozembende? Kan ik er heen?" Hij keek op van zijn krant, even nadenkend. „Ik ben er nooit geweest. Ik ben niet sterk in dansen. Maar ik heb er nooit kwaad over gehoord, 't Is in het hotel, niet?" „Ja, dat zei de melkboer tenmin- ste." „O, Tiemen. Aardige jongen." „Hij ging er ook heen, vertelde hij- „Je zou eens kunnen gaan kijken, he? Per slot van rekening heb je waarschijnlijk wel zoveel onderschei dingsvermogen, dat je zelf kunt be oordelen, of je kunt blijven of niet." „Ja. Ik heb een poos niet gedanst. Ik heb er wel weer zin in." „Doe, waar je plezier in hebt. Ga maar met de brommer. Ik heb 'm niet nodig." „Ga je niet de deur uit, vanavond? Hij grinnikte. „Als ik m'n krantje doorgelezen heb, ga ik aan mijn boeken. Dat is mijn zaterdagavond ontspanning." Ze stond in dc deuropening, hem nadenkend aankijkend. „Ga je nooit uit? Heb je geen meisje?" Adrie schudde zijn hoofd. „Nee. Ik had er een poosje een, maar ik heb 't zelf uitgemaakt. Een enkele keer ga ik naar de kermis in dc buurt. Loop je vanzelf wel tegen een grietje op. Ik begin langzamerhand een kluizenaar te worden. Och, dit werk ligt. me, Anneke. Als het sei zoen straks voorbij is, krijg ik het gemakkelijker. Ik vermaak me wel thuis." Om half acht had ze zich ver kleed. Adrie zat gebogen over zijn kasboeken. Toen ze hem een zoen gaf, keek hij even op. „Verdraaid, Anneke, die jurk staat je leuk. Het dringt nu pas goed tot me door, dat je maar een knap ding geworden bent." Ze boog spotlachend. „Dank je, broer." „Tja. Wat was je vroeger maar een magere spring in 't veld. Je bent een hele dame." Hij knikte. „Ik kan me voorstellen, dat Bob weg was van je." „Bob was alleen weg van zichzelf. Dat ik niet van plan was om op zijn commando in zijn armen te vallen, ergerde hem in hoge mate. Met een air van „zeg, besef je eigenlijk wel goed, dat ik Bob Overheim ben, de toekomstige bollebof in Hillegom", probeerde hij mij nog eens duidelijk te maken, dat hij geen tegenstand duldde en dat ik maar als de wind op zijn schoot moest plaatsnemen. Nou, ik had net zo lief. Hij pleegde tenslotte gewoon chantage op vader op de manier van: Wat verbeeldt die dochter van jou zich wel. Graal? Wil je zo vriendelijk zijn haar aan het verstand te brengen, dat zo spoedig mogelijk haar halstarrige houding jegens mijn zoon laat varen? Ze moet maar eens beseffen, welk een eer haar le beurt valt. Dat mijn zoon beléngstelling voor haar heeft. Want wat ben jij tenslotte? Een onderge schikte.. En wat is zij? Nou? En pa pa maar zeuren en zaniken van: dat kun je toch niet doen? Het is de zoon van meneer Overheim. Die kun je toch niet weigeren? Kijk eens, wat een pracht toekomst voor je in het verschiet, ligt als zijn vrouw Kind, dringt het dan niet tot je door, dat je bezig bent de mooiste kans van je leven te vergooien? En zo voort, cn zo voort. Om er crazy van te worden. Hel enige resultaat was, dat ik steeds meer hekel aan dat opgeblazen kereltje kreeg." (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 4