Financiële tegenslagen voor de fruitkwekers in de Westhoek Met auto en vrouw er vandoor Nieuw initiatief voor vrede in Vietnam Jongelui verdacht van mishandeling STREEKNIEUWS De toeristen vonden doorgaans meer moesson-regen dan rust Burghse bejaarden maakten Zeeland-trip Moeilijkheden met de prijzen WESTHOEK, 6-8. De fruittelers in de Westhoek en ook elders in den lande zijn mtevreden over de be- somde veilingpryzen van het tot nu toe aangevoerde zomerfruit, liet be gon al met de Yellow en het troetel kind van de laatste jaren, de Stark Earliest met veel franje en toekomst uit Amerika gehaald gaat hetzelfde pad op en wordt een mislukking. Niet dat de appel smakeloos is of een minder goed uiterlijk heeft. Het ligt niet aan de telers ook want zij spaarden moeite nog kosten om de ze appel goed verkoopbaar aan de veiling te brengen. De oorzaak moet gezocht worden in cnze verre zuiderburen, n.l. de Italianen en Spanjaarden en niet te vergeten de Zuid-Amerikanen. Zij brengen Ln een periode dat Ne derland juist zijn eerste appels aan de markt brengt hun zonrijpe soor ten appelen en niet te vergeten per ziken voor een prijs die zelfs de meest verwende Hollandse huis vrouw doet watertanden en zij laten de zure Yellow, ondanks dat hij zacht geworden is, in de kist en ko pen de import-produkten die in een keurig net één-laag-kratje aangebo den worden. Nog steeds moet Neder land zijn vroege rassen in de grote plompe, smerige kisten aanvoeren met een onverpakte inhoud van 15 20 kilo. Een dergelijk produkt, opge steld in een winkel naast het kleur rijke Italiaanse verpakkingsmateriaal doet de balans zwaar doorslaan naar de importprodukten. Helaas heeft Nederland weinig populierenbossen om daar kratjes van te maken dus moet het hout uit het buitenland aangevoerd worden met een hogere BROUWERSHAVEN, 6-8. Met een succesvolle feestavond heeft V. V.V. Brouwershaven zaterdagavond het evenementenprogramma beslo ten. Evenals vcrig jaar bestond er zowel van de zijde der bevolking als van de vreemdelingen een grote be langstelling voor dit jaarlijks evene ment. Het programma begon met uit reiking van de ballonnen aan de kin deren, terwijl de muziekvereniging Apcllo o.l.v. de heer E. A. de Looff zich inmiddels op het Marktplein op stelde en enige pittige marsen ten gehore bracht. Hierna formeerde de hondcrdkoppige menigte zich achter „Apollo" om via de Spuiweg langs het Slingerbos naar de Bulke te mar cheren, waar een vreugdevuur werd ontstoken door de voorzitter van V. V.V. de heer W. Terpstra. Daar het inmiddels donker was ge worden werden op de dijk de lam pions ontstoken om de terugtocht door het Slingerbos te aanvaarden, wat met deze pinkelende lichtjes een mooi schouwspel opleverde. Nadat „Apollo" op de Markt nog een mars ten gehore had gebracht werd het volgende programma-onderdeel ver zorgd door de Boerenkapel uit Zon- nemaire o.l.v. de heer L. C. Braber. Een grote mensenmassa had zich voor de muziektent verzameld1 om van de vrolijke wijsjes te genieten, waarbij onder de tonen van de „Let Kiss" de benen van de vloer gingen. Zowel de feestelijke versiering als de verlichting droegen bij tot een feeste lijke stemming. Aan het einde van deze avond richtte de heer P. de Moor namens V.V.V. zich tot het pu bliek waarbij hij een dankwoord sprak tot de muziekvereniging „Apollo" en de Boerenkapel, voor HAAMSTEDE-BURGH, 6-8. Het wordt eentonig maar al vier weken langm eet er geschreven worden over het enorm aantal toeristen die hun rust zoals ze dachten, kwamen zoeken in het heerlyke Westerschou- wen, doch die bijna elke dag gecon fronteerd worden met een moesson achtig aantal liters regenwater. Vrij dagnacht een kortstondige bui met 8 mm water, zaterdag de gehele nacht regen met in totaal 18 mm en zo gaat het maar door. prijs per krat. Het geld ervoor moet van de fruitteler zelf komen. Kleine maten onder kostprijs Inmiddels krijgen de telers uit de Westhoek voor hun grootste maten Stark Earliest, en die zijn er helaas maar weinig, ongeveer 50 cent uit betaald. De kleinere maten komen onder de kostprijs te liggen en som migen halen de minimumprijs van 6 cent nauwelijks. De kostprijs loopt momenteel rond de 35 cent, zodat voor deze kleinere appeltjes de te- ter voor elke kilo 29 cent bijlegt. Te recht heerst op het ogenblik een ze kere ontevredenheid onder de West hoekse fruitmannen en de strop die ze nu al hebben moet door een Cox en een Delicious weer goedgemaakt worden. Andere telers die hun Delicious en Jonathan van oogst 1965 in degascel- len stopten zitten eveneens met een financiële strop. Deze appelen, waar van de laatste partijen vorige week uit de cel kwamen, ondergingen eveneens de gevolgen van de verse aanvoer uit het zonnige zuiden en werden voor ongeveer 25 a 30 cent verkocht. Met koelkosten van onge veer 9 maanden bedragen de pro- duktiekosten een goede 60 cent. Hoge consumptieprijzen De stemming in de Westhoek wordt er niet beter op door de prij zen die de laatste weken door de verschillende recreatiewinkels aan de toerist voor fruit gevraagd wordt. Zo bereikten ons prijzen waarbij een normaal mens de haren ten berge rijzen: 3 grote Yellow's voor één gul den. (Er gaan er van deze maat 12 hun muzikale medewerking. Tevens betrok hij in zijn dankwoord de heer J. de Vlieger voor het verzorgen van het vreugdevuur, de heer S. v. d. Velde voor de beschikbaarstelling van de ballonnen, de heer J. C. Han- se voor het leveren der kaartjes en de heren Jonker, Botbijl, Van Ast en v. d. Hoek voor hun medewer king om het geheel te doen slagen. BANGKOK, 7-8. Thailand, Malei sië en de Philippünen zullen zeven tien andere Aziatische landen ver zoeken een gezamenlük appèl te richten tot de landen betrokken by de strijd in Vietnam, om onderhan delingen te beginnen, ter beëindiging van deze str\jd. De Philippijnse minister van bui tenlandse zaken, Nariciso Ramos, die dit zondag in Bangkok bekend maakte, zei, dat het appèl recht streeks gericht zal worden tot Noord- Vietnam, de Verenigde Staten, Au stralië en Nieuw-Zeeland, als de ze ventien Aziatische landen akkoord gaan met.het plan. Ramos had in Bangkok overleg ge pleegd met de ministers van buiten landse zaken van Thailand en Ma leisië. Velen vertrokken, doch toch zijn er een groot aantal bij gekomen, hoewel we moeten constateren dat de top voorbij is. Het slechte weer deed velen besluiten om zondagmor gen een kerkgang te maken. Het ge volg was een ongekend aantal auto's die parkeerruimte zochten en pas vonden aan de bermen van de Se- rooskerkseweg en nu ook al de Kloosterweg. Daarnaast stond Haam stede vol met geparkeerde auto's evenals het parkeerterrein rond de (Foto: Zierikzeesche in een kilo, waarvoor de kweker op de veiling 60 cent per kilo krijgt; een kilo perzikappel wordt aan de man gebracht voor 75 cent, terwijl deze aDpel door de teler geveild, slechts 6 cent opbrengt. Een heel klein pruimpje (3e soort) wordt in de win kels verkocht voor 90 cent per pond. Is het een wonder dat de meeste te lers in de Westhoek met begerige blikken naar hun oud-collega's blik ken die hun boomgaard in een ten tenkamp veranderden? Zij genieten met veile teugen van hetgeen de gas ten financieel in de vorm van een goede 5 miljoen (cijfers van 1964) hier achter laten en van welks be drag een goed deel in „camping" of andere recreatiemogelijkheid achter blijft. Ooms agenten op bezoek AMERSFOORT, 6-8. De gro te waardering en bewondering die de 4-jarige Edwin Verwey uit de Einsteinstraat te Amers foort voor de taak van de po litie koestert, heeft hij ge meend tot uitdrukking te moe ten brengen in een uitnodiging aan de plaatselijke politie om op verjaarsvisite te komen. De politie vond de fraai ver sierde uitnodiging temidden van de stapel post. Men kon zich niet herinneren eerder een dergelijke uitnodiging te hebben ontvangen en, gezien de duidelijk positieve houding tegenover de politie, werd be sloten de uitnodiging te aan vaarden, Zo stopte bij de trot se Edwin voor de deur een echte politiewagen, waarvan hij even later van de bezoe kende Amersfoortse hoofd agent een verkleind model kreeg aangeboden. Ook de Amersfoortse brandweer heeft Edwin met ontzag vervuld, en om deze reden ontvingen ook de spuitgasten een uitnodiging. De brandweer heeft echter noodgedwongen verstek moe ten laten gaan, maar de jarige Edwin zal daarvoor in ruil een rondleiding door de brand weerkazerne krijgen. Brandstichting uit wraak SCHOORL, 7-8. Verdacht van brandstichting is door de politie van Schoorl ingesloten de 32-jarige op perman D. G. uit Alkmaar, die in de nacht van zaterdag op zondag in Schoorl brand heeft gesticht in een in aanbouw zijnd huis en ook een bestelauto, waarin zich werktekenin gen en gereedschap bevonden, in brand heeft gestoken. De opperman die enige uren later kon worden aan gehouden en onder invloed bleek te verkeren, zei uit wraak tegen zijn werkgever te hebben gehandeld. De ze had hem eerder wegens werkwei- gering op staande voet ontslagen. De bestelauto brandde geheel uit. Het huis kon worden behouden door snel ingrijpen van twee mannen die, terugkerend naar hun huis in Schoorldam, de brand signaleerden en onmiddellijk begonnen te blussen. Zij ook waren het die de politie waarschuwden en aldus er voor zorgden dat de dader vrij snel ge grepen kon worden. Geref. kerk in Haamstede. Het was weer een zondag om laarzen aan te trekken inplaats van het vakantie- schoentje en het is geen wonder dat velen naar huis gaan. Neen, het gaat niet met het weer dit jaar. De eer ste 7 dagen van augustus brachten al 71 mm water, hetgeen normaal is voor een volle maand. Dolle buien Vorige week - met name donder dag - is in de Westhoek enorm veel regenwater gevallen in een betrek kelijk kort tijdsbestek. Een kleine, maar zeer diepe depressie was oor zaak van deze op een tropische bui gelijkende watervloed. Naast de toch al door wateroverlast geteisterde landbouwgewassen kregen ook de kampeerterreinen weer met deze on genoegens te maken. Verschillende tentbewoners gaven er de brui aan en pakten hun spullen in. Anderen, meer optimisten wachtten wat lan ger en maakten eerst een afleidings- tocht naar het mosselfeest in Zierik- zee en kwamen bij de terugtocht tot de ontdekking dat het weer stukken beter geworden was met een goed weerbericht voor de volgende dag. Zij bleven. Inmiddels waren in de morgen vele mooie wandelpaden o.a. order langs de duinrand onder water gelopen. Weer flesjes uit rijdende trein UTRECHT, 7-8. Op de lijn Gro- ningen-Amersfoort bij Zwolle zijn zondagavond omstreeks tien uur op nieuw bierflesjes uit de ramen van een rijdende trein gegooid. Een treinconducteur in burger maakte proces-verbaal op tegen een militair die zich met dit gegooi bezighield. Om treinvertraging te voorkomen werd hij bij de militaire stationspa trouille in Zwolle gebracht. DEN HAAG, 7-8. De Haagse poli tie heeft in de afgelopen nacht een zestal jongelui in leeftijd variërend van 15 tot 18 jaar, aangehouden ver dacht van mishandeling. Naar zij be kenden hadden zij achtereenvolgens twee mannen in het Haagse bos aan gevallen en mishandeld, omdat zij „een hekel aan homo's hadden". Een van de slachtoffers deed daarop aan gifte. De betrokkene is evenwel niet „schuldig", aldus de politie. De jon gelui hebben slechts een voorwend sel gezocht tot de geweldpleging. Rond vier uur hield de politie het zestal aan. Een van hen had bloed sporen op zijn bril en viel toen al gauw door de mand, waarna de an deren volgden. De tournee van de beatles door Amerika, later deze maand, gaat on danks de verontwaardiging die on der een groot deel van de bevolking is gewekt door de uitlating van gita rist John Lennon tegenover een Amerikaans blad, dat het kwartel „populairder is dan Jezus" door. Geslaagde tocht BURGH, 6-8. De ouden van da gen uit Burgh hebben hun eigen provincie, nu voor het verkeer be ter bereikbaar dan ooit, van de bus uit kunnen aanschouwen. Omstreeks half acht vertrok de bus en de Oos- terscheldebrug was met windkracht 8 precies eender als met stil weer alleen de hoge Oosterscheldegolven met hun hoge witte ruggen herinner den aan de stormachtige wind. Noord-Beveland met zijn mooie boerderijen en uitgestrekte land- bcuwvelden was een kolfje naar de hand van velen evenals de Veerse dam. In het Walcheren-land was Oost- kapelle een uitgesproken mooi dorp om er een kopje koffie te gebruiken en de benen eens wat te strekken. Verder ging de reis naar Domburg, Westkapelle en Vlissingen waar de boot naar Breskens reeds lag te wachten. Een mooie overtocht over de Westerschelde en het eigen Vlaanderenland was voor velen nieuw omdat het vroeger moeilijk bereikt kon werden. Groede, Nieuw- vliet, Cadzand, Retranchement wer den goed bekeken en het microfoon commentaar dat mevrouw Ever- wijn-v. d. Bout als inwoonster van deze streek verduidelijkte een en an der nog eens bijzonder. In Schoondijke werden de brood jes genuttigd en ook hier deed de geheel andere sfeer van deze land streek de Burghenaren opkijken. Langs de Braakman een eindje het kanaal van Terneuzen ging het Oost-Vlaanderen in met als einddoel ZIERIKZEE Voor het in Rotterdam gehou den examen ter verkrijging van het diploma Woningtextiel, slaagde de heer C. W. Beurloo te Zierikzee. SPORT KORFBAL Het Nieuwerkerkse SKNWK is er zaterdagavond maar ternauwernood in geslaagd om zich de DFS-reserves van het 'lijf (te houden in een wed strijd, welke men door de vele inci denten maar snel moet vergeten. Toen scheidsrechter H. A. Geluk aanvangen blies, bleek dat Jannie Struyk op het appél ontbrak. Al di rect na het beginsignaal kregen de blauw-zwarten enkele goede sco ringskansen. Vooral Elly de Braai kreeg zelfs enkele opgelegde kansen. Toen zij een doelpunt maakte, werd dat echter terecht afgekeurd. Een gced door K. Radewalt ingeschoten bal leverde toch geen doelpunt op en hoewel de thuisclub aanvankelijk wel sterker was, leverde dat geen doelpunten op. Het aanvalsvak van DFS II was wel gevaarlijk en vooral Henk Braam, stichtte nogal wat ge vaar in de Nieuwerkerkse verdedi ging. Na een kwartier spelen namen de gasten het initiatief geruime tijd over en het verwonderde eigenlijk niemand, dat de oranje-zwarten door H. Braam aan de leiding kwamen (0-1). Toen tien minuten later Chris de Braai, een overtreding maakte werd de toegekende strafworp door Kees van Nieuwenhuize feilloos be nut. (0-2). Het ging er nu voor het a.s. kampioenstwaalfital van SKN WK toch wel wat bedenkelijk uit zien en verder dan een schot van Kees de Moor - die niet helemaal fris was - op de mand kwamen de Nieuwerkerkers in de eerste helft niet meer. Direct na het begin- van de tweede helft gaf DFS weer de toon aan en het leek er op dat de kampioens kansen van de huisclub in deze wed strijd gedeeltelijk verloren zouden gaan. Toen Chris de Braai zich keu rig had vrijgespecld werd hij hel) doelen door H, Braam belet. De scheidsrechter kende SKNWK zeer tcVecht een strafworp toe, welke echi- ter door De Braai om zeep werd ge bracht. Er was een kwartier gespeeld toen de blauw-zwlarten wat meer geluk met hun schoten kregen. Na enig aarzelen mikte Chris de Braai op de mand en het was raak (1-2). De thuisclub bemerkte nu dat het kon en twee minuten later verdween een vlak schot van Kees de Moor onberispelijk in de mand (2-2). Ge steund door deze meevallers kwa men de blauw-zwarten nu even ge- SOESTERBER, 7-8. De Spanjaard V., naar Nederland gekomen om werk te zoeken, vond behalve dat werk ock een Nederlandse echtge note en een auto. In de nacht van zaterdag op zon dag dreigde hij echter zijn auto mét zijr. 24-jarige echtgenote te verliezen aan ten man uit Amerfoort, die hem eerst behulpzaam was geweest bij het starten van zijn defect geraakte auto. De dief en „schaker" bleek later de 24-jarige L. van der W. te zijn. Bij een dancing in Soesterberg kwa men hij en twee makkers langs toen de Spanjaard poogde zijn auto op gang te brengen. Eerst hielp het drietal met duwen terwijl de vrouw van de Spanjaard achter het stuur plaats nam. Zij bleek evenwel niet overweg te kun nen met de versnellingen, reden waarom Van der W. plaats nam ach ter het stuur en mevrouw V. op schoof naar de rechter zitplaats. De startpogingen lukten, maar Van der W. stond zijn plaats niet af aan de Perkpolder waar de boot weer ge reed lag om de bus naar Kruinin- gen te brengen. Opnieuw hier de aanblik van di verse grote zeeschepen die het „pad" van de veerboot kruisten Door het oostelijk deel van Zuid-Beveland werd nog een stukje Brabant geno men en Eergen op Zoom werd snel achter gelaten want in Steenbergen wachtte in hotel Vroon een warme •naaltijd die alle eer werd aangedaan. Met het naderen van de avond werd vnarlijk opzetten en Jan de Jonge smaakte het genoegen om met een afgemeten balletje SKNWK zowaar aan de leiding te brengen. Wat zich daarna nog afspeelde is zeer be treurenswaardig te noemen. Bij een aanval van DFS ging het nogal hard handig toe, mlef als resultaat dat één der Burghspelers het verdere mee spelen werd ontzegd en een ander dat zelf niet meer wilde. Na enig oponthoud werd het spel hervat en slaagde de thuisclub er in om tegen het met 10 spelers(sters) spelende D- FS nog twee doelpunten te maken. Het was Jan de Jonge, die de stand op 4-2 bracht terwijl Adrie Romijn de eindstand op 5-2 bepaalde. Met nog één wedstrijd voor de boeg te gen WIK uit Kerkwerve hebben de Nieuwerkerkers nu een zeer goede kans om de kampioenstitel te ver overen Vrouwenhaar als exportartikel DJAKARTA, 6-8. De wankele In donesische economie heeft een uit stekend exportartikel gevonden voor de Verenigde Staten: de haren van de Indonesische vrouwen. Voor een gemiddelde prijs van vijf dollar per kilo is reeds 5000 ton haar naar de Verenigde Staten geëxporteerd, zo meldt het persbureau „Antara". „Het beste haar is afkomstig van de vrouwen van Java. Het is zeer lang en bijzonder geschikt voor de fabri cage van pruiken". Grote schade door kerkbrand NAARDEN, 7-8, Zondagochtend is omstreeks kwart over zes de Vrij Katholieke kerk „St. Michael", op het Internationaal Theosofisch Cen trum te Naardcn door een zware brand volkomen in de as gelegd. Het houten gebouw is ongeveer 30 jaar oud en omvatte, behalve het schip van de kerk, een grote besant- hall, een gang waaraan een bis schopskamer, een priesterkamer en een dienarenkamcr enz. Voorts een bibliotheek, die meer dan tweedui zend kostbare boeken telde. Er is niets gered. rechtmatige bestuurder doch ging er in volle vaart vandoor. Veehtparty Mevrouw V. nam dit niet. Zij trok de sleuteltjes uit het contact waarop een vechtpartij ontstond, die in de berm werd voortgezet. Mevrouw V. gooide daarbij de sleuteltjes ver weg in het gras. Inmiddels hadden de Spanjaard en de twee vrienden van de schaker, die het met de gedragswijze van hun vriend niet eens waren, een agent aangehouden. Hoewel het verhaal verward overkwam, toog deze toch op onderzoek uit en vond enkele horderden meters verder het gevecht neg in volle gang. De Amersfoorter werd ter plaatse gearresteerd en de Spanjaard kreeg zijn auto en zijn vrouw weer terug. Zijn vrouw had overigens al en kele verwondingen, voornamelijk aan de keel, opgelopen bij de vecht partij, zodat de eerste rit van het herenigd paar naar de dokter leidde De aangehouden ontvoerder ver klaarde slechts de bedoeling te heb ben gehad de vrouw naar huis te brengen. voor de derde maal een veerboot op gereden, nu de boot naar Zijpe en dan was het slechts een goed half uur meer om Haamstede te bereiken waar de Kon. Harmonie „Witte van Haemstedc" hen met vrolijke max-s- muziek vooraf ging om Burgh bin nen te rijden, in de bus sprak de voorzitter van het comité, de heer J. Bolkenbaas een algemeen dank woord waarin hij naast de burgerij die deze reis financieel mogelijk maakte ook de chauffeur, de heer Joh. van Aken van Touringcarbe- drijf Van Oeveren betrok. Een grote mensenmenigte wachtte in Burgh de bus op. Dit gezelschap trok r.a het vertrek der ouden van dagen naar huis, de duinen in voor het bijwonen van het kampvuur. Voor 50 jaar.... ZIERIKZEE. Tegen half zeven in de avond werden de ingezetenen op geschrikt door zwaar kanongebulder, zodat de ruiten rinkelden en vele huisdeuren openvlogen. DREISCHOR. B. en w. zullen de tussenkomst inroepen van de minis ter van binnenlandse zaken om het leerplan voor de openbare lagere school te wijzigen en de oude school uren te handhaven. DREISCHOR. Voor de vacante be trekking van onderwijzer aan de openbare lagere school hebben zich 8 sollicitanten aangemeld. HAAMSTEDE. Het bestuur van Vreemdelingenverkeer zal binnen kort twee nieuwe banken plaatsen, één aan de Kloosterweg en één aan de straatweg naar Westenschouwen. RENESSE. De nieuw benoemde burgemeester dezer gemeente, de heer J. A. Scholder, is na de tradi tionele formaliteiten en gewone plicht spiegingen als zodanig geïn stalleerd. BRUINISSE. Bij een vergadering van Algemeen Schippers- en Vis- sersbelang" werden door de voorzit ter enkele mededelingen gedaan over een op te richten Coöperatieve Mos selvereniging. DUIVENDIJKE. In deze gemeente is een grintweg aangelegd over een lengte van 800 meter, waarvan de kósten vrijwillig zijn gedragen door landbottwers en eigenaars die aan deze wegen grond in gebruik of bezit hadden. SEROOSKERKE. De hengstleider L. B., zich op de stal achter zijn hengst begevende, had hel ongeluk van dit dier een klap te krijgen. De ingeroepen geneeskundige hulp heeft niet mogen baten. De man is aan de gevolgen overleden. BURGH. Over deze gemeente is een vliegmachine gekomen. Volgens mededeling van ooggetuigen, was zij op gwte hoogte en ging zij in wes telijke richting. BURGH. Aan het strand te Wes tenschouwen ligt sedert enige dagen een mijn. De mijn is thans geslagen tot in de nabijheid van de trap. De mifitaiie, macht houdt bewaking. SCHOUWEN. Als een staaltje van plichtmatige verkiezingsijver zij ver meld. dat hier een kiezer een dnj- re'r- op en neer naar Rotterdam yinp maken, om in die stad zij i stem te gaan uitbrengen. plassen na plensbuien Veel publieke belangstelling voor vreugdevuur te Brouwershaven bij afsluiting V.V.V.-evenementen S.K.N.W.K. (Nieuwerkerk) wint van D.F.S. II (5—2) Top in Westhoek is voorbij i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 2