DE ZIERIKZEESCHE COURANT Oppervlakte woeste grond in Nederland vermindert snel Nixon acht vergroting van Amerikaans aandeel in Vietnam noodzakelijk „Het dolste hotel in Holland" Ergerlijk vandalisme in Groningen Duur MORRIS Ds. Martin Luther King licht gewond Noordvietnamezen waren het eerst in gedemilitariseerde zone zierikzeesche - nieuwsbode! Maandag augustus 1966 122ste jaargang Nr. 19636 WAARIN OPGENOMEN 1797- 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11Zierikzee, postbus I, lal. 01110-2255, na 18.00 uur: lal. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakleur: M. i. Bij de Vaate, tel. OfftO-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6i Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Priji per 3 maanden bij vooruitbetaling f 6,50; per week 50 cenl. Losse nummers 15 cenl. - Verschijnl maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nnmmer: Zierikzeese terug na jaar Amerika Problemen van nu en straks DEN HAAG, 6-8. Er is een dui delijke toeneming te zien van de be bouwde oppervlakte en van de hoe veelheid cultuurgrond en bos (mede dank zy de IJsselmeerpolders), daar tegenover een snelle vermindering van de oppervlakte woeste grond, al dus het jaarverslag van de Rijkspla nologische Dienst. Het valt te verwachten, dat de wijzigingen in het grondverbruik zich in de komende decennia sneller en massaler zullen voltrekker». Ener zijds móet rekening gehouden wor den met een bevolkingsgroei tot 20 a 21 min in 2000, d.w.z. met een groei van 60 u/o van de huidige Nederland se bevolking. Dit heeft op zichzelf reeds grote consequenties ten aan zien van de uitbreiding van de woon ruimte, de arbeidsruimte en de ver keersruimte. Anderzijds zijn er ver scheidene wijzigingen in het levens patroon te constateren, die invloed hebben op het ruimtegebruik. Hier toe behoren de hoge eisen, die aan de woonruimte gesteld worden: gro tere woningen, ruimere parkeervoor zieningen, meer stedelijk groen, meer sociaal-culturele voorzieningen zo als sportvelden, zwembaden, schouw burgen en geneeskundige centra. De stad van de toekomst, zal in het al gemeen ruimer gebouwd zijn dan de steden die in het verleden gebouwd werden. Dit geldt ook voor de vele uitbreidingen die nodig zullen zijn SAIGON, 7-8. Dc vroegere Ame rikaanse vice-president Richard Ni xon heeft zondag voor z(jn vertrek uit Saigen naar Tokio gezegd aan zienlijke uitbreiding van het Ameri kaanse aandeel in de Vietnamese oorlog van belang te achten voor de verkorting van het conflict en de vermindering van het totale aantal slachtoffers aan geallieerde zijde. Het huidige Amerikaanse aandeel achtte hij „onvoldoende om de taak te vervullen die moet worden ver vuld". Uitbreiding met 25 procent van de huidige Amerikaanse troe pensterkte zou wellicht nodig zijn, zo gaf hij als zijn persoonlijke me ning te kennen. Als eerste taak voor Zuid-Vietnam zag hij de vorming van een gekozen regering die de steun zou hebben van de bevolking over het gehele land. Nixon had twee dagen besprekingen gevoerd met Amerikaanse militaire functionarissen en leden van de am bassade in Saigen. Waarnemers menen dat de Ameri kaanse troepensterkte, die thans on geveer 300.000 man bedraagt, tegen het eind van het jaar wellicht tot 400.000 man zal zijn uitgebreid. DJAKARTA. In de golf van To- mini, noord-Celebes, is een motor schip van 50 ton in een storm ver gaan. Tweeenveertig van de 44 op varenden zijn verdronken, zo wordt officieel bericht. als gevolg van stadssaneringen en stadsreco.ist rue ties. Dubbele of drievoudige De hierboven vermelde factoren geven aanleiding tot de veronder stelling, dat het woongebied in 2000 het dubbele zo niet het drievoudige van dat van thans zal beslaan. Daarenboven zal aanmerkelijk meer grond nodig zijn voor de aan leg van wegen en van havens en in dustrieterreinen en van vele andere noodzakelijke voorzieningen, zoals spaarbekkens voor de drinkwater voorziening en bossen in de omge ving van de grote bevolkingsconcen traties. Deze onafwendbare ontwikkelin gen zullen zware eisen stellen aan de overheden, die geroepen zijn voor een tijdige verwezenlijking zorg te dragen. De ruilverkavelingen' In 1965 werd voor een betrekke lijk grote oppervlakte (55.708 ha) tot ruilverkaveling besloten. In het algemeen kan gesteld wolf den dat een ruil verkaveling een daadwerkelijke invloed heeft op de gehele ruimtelijke ontwikkeling van een gebied. Alleen in breed overleg kunnen alile bij deze ontwikkeling betrokken facetten tot hun recht ko men. Naarmate bij een ruilverkave- lingsblok meer de omvang van een streekplangebied benadert, zal er een grotere voorkeur bestaan voor voor afgaand overleg in de vorm van de voorbereiding van een streekplan, aldus het verslag. Langste hangbrug van Europa LISSABON. 6-8. De Portugese president Atnerico Tomas heeft in Lissabon de langste hangbrug van Europa offici eel voor het verkeer geopend. Deze brug overspant met zyn lengte van ongeveer 2.280 me ter de monding van de Taag. Bij de plechtigheid was ook de Westduilse minister van ver keer Scebohm aanwezig en de Westberlijnse wethouder van verkeer Theuner. De brug wordt genoemd i.e.ai de Por tugese minuter-president Sa- lazar. De oouw er van heeft byna vier jaar m beslag ge nomen. De kosten bedragen ongeveer 300 miljoen gulden. In Italië zijn te middernacht 150 duizend werknemers bij het open baar vervoer voor 24 uur in staking gegaan om aan de eis voor nieuwe arbeidscontracten kracht bij te zet ten. De bonden van alle richtingen doen aan de actie mee. UTRECHT, 6-8. Heel geruisloos is vorige week in Utrecht „Het dol ste hotel in Holland" van start ge gaan. De meer officiële naam is „Studentenhotel", maar gezien de sfeer en de lage prijzen verkiezen dc initiatiefnemers, leden van de R.K. studentenvereniging „Veritas", mees tal de eerste omschrijving. Eigenlijk is het idee, het vereni gingsgebouw van Veritas in augus tus als hotel voor jongeren van 17 tot 30 jaar in te richten, afkomstig van de Utrechtse V.V.V. die voorzag namelijk voor deze maand een nij pend tekort aan goedkope accomo- datie voor de jeugd die naar Utrecht komt in verband met de Europese zwemkampioenschappen (20 tot 27 augustus). Veritas heeft alle mogelijke mede werking gekregen van bedrijfsleven en autoriteiten, zodat het vereni gingsgebouw nu na een grondige op knapbeurt en herindeling 120 gasten 20 vertegenwoordigers van de Joodse Gemeenschap in de V.S. zul len op 11 augustus een reis van drie weken beginnen door zes landen van het oostelijke blok, zo is op het Joodse wereldcongres in Brussel be kendgemaakt. „gezinsleven' TOKIO, 6-8. Wegens afpersing en fraude zijn in Tokio een afgevaar digde en zes andere personen gear resteerd, die met hun kwalijke prak tijken 200 miljoen (ongeveer twee en een half miljoen gulden) hadden vergaard. De afgevaardigde, Kenji Tanaka, had veel geld nodig omdat hij zon der medeweten van zijn gezin nog tien „echtgenoten" en een twintig tal kinderen had. Het chanteren van een zakenman leverde Tanaka zo'n driekwart mil joen gulden op. GRONINGEN, 7-8. In de afgelopen nacht zijn in het openluchtbad „De Papiermolen" te Groningen omvang rijke vernielingen aangericht. Baldadige lieden zijn het restau rant binnengedrongen en hebben daar flink huis gehouden. De ruiten werden vernield, grote hoeveelheden snoepgoed werden in de gootsteen gestort, bureau- en kastladen werden nagezocht en overhoop gehaald, geldkistjes nagezocht. In een kast lagen duplikaten van zwemabonne menten. Deze werden in brand gesto ken. Dit openluchtbad is al meer een prooi van baldadige vernielzucht ge weest. Tot dusver is er al voor rond f 15.000 schade aangericht. Voorts werd vandaag een inbraak K.L.M.-piloot van DC-8 overleed tijdens vlucht Tweede piloot nam besturing over kan herbergen. Hoewel het hotel nog maar een paar dagen open is, zijn er al logé's uit elf landen geweest. Werkstudenten die in andere hotels wat ervaring opdeden, runnen „Het bedrijf". Afrikaanse landen willen Oe Thant houden VER. NATIES, NEW YORK, 6-8 Een deputatie van alle zesendertig Afrikaanse lidstaten van de Verenig de Naties heeft er bij secretaris generaal Oe Thant op aangedrongen zich deze herfst voor een nieuwe ambtserm^n herkiesbaar te stellen. Oe Thant verklaarde dat hij de Afrikaanse landen hiervoor erkente lijk was en zeker rekening zou hou den met hun oordeel wanneer hij een besluit daarover nam, maar pas eind deze maand zijn beslissing kenbaar zou maken. Een van de Afrikaanse afgevaar digden zei na afloop van het gesprek dat, wanneer Oe Thant besloot aan te blijven dit duidelijk tegen zijn persoonlijke zin zou zijn. Hij zou niet verrast zijn wanneer de secre taris-generaal bekendmaakte, dat hij zijn functie beschikbaar stelde. TOKIO, 6-8. De piloot van een K.L.M.-vliegtuig is zaterdag onwel geworden en overleden even voordat het vliegtuig op het internationale vliegveld van Tokio zou landen. De tweede piloot nam de besturing over en bracht het vliegtuig met 64 inzit tenden veilig op de grond, volgens een functionaris van het vliegveld in Tokio. ADVERTENTIE QUALITY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland ontdekt in de kleuterschool „De Zwaluw" aan de Paterswoldseweg te Groningen. Ook hier hebben de in dringers op ergerlijke wijze vernie lingen aangericht. Prinses Irene's jaardag PORTO ERCOLE, 6-8. Op de jaardag van prinses Irene was het feest in de villa „De Gelukkige Oli fant" te Porto Ercole. De voltallige koninklijke familie feliciteerde de prinses met haar verjaardag, konin gin Juliana en prins Bernhard, prin ses Irene met haar echtgenoot, prin ses Margriet, prinses Beatrix met haar echtgenoot, en de verloofde van prinses Margriet, Pieter van Vollenhoven. Prinses Ix-ene maakte met haar fa milie een boottocht langs de kust bij Argentario, waarbij ook werd ge zwommen. Daarna maakten zij een autorit in de omgeving van „De Ge lukkige Olifant". In de middaguren werden journa listen en fotografen ontvangen. Het is al stilzwijgende traditie geworden dat de pers de vakantie van leden van het Huis van Oranje respecteert maar eens per jaar op een receptie wordt ontvangen. Dat gebeurde nu vrijdagmiddag. Terwijl de zon op de witte muren schitterde ontving de koningin haar gasten hartelijk. De gebruinde Irene had een levendig gesprek met haar zusters. De tweede piloot zag de gezag voerder voorover zakken terwijl het vliegtuig nog slechts 50 theter boven de landingsbaan hing en anderhalve kilometer verder op de grond zou komen. De tweede piloot nam de besturing onmiddellijk over en trok het straalvliegtuig omhoog. De overleden piljot is de 18-jari ge gezagvoerder G. H. de Groot. Uit een eerste onderzoek blijkt dat hij aan een hartaanval is overleden. De 37-jarige tweede piloot C. G. de Ja ger nam de besturing over terwijl andere bemanningsleden de gezag voerder uit zijn stoel haalden. De Jager stelde de controletoren van Haneda op de hoogte terwijl de ge zagvoerder zuurstof werd toegediend Hij landde 20 minuten later. De DC-8, PH-DCD, had elf be manningsleden en 53 passagiers aan boord en was onderweg van Amster dam naar Manilla. Zes uur later ver trok het vliegtuig voor de terugreis via Manilla (vlucht nummer 864). Een woordvoerder van de K.L.M. zei dat de passagiers niets van het drama in de cockpit hebben gemerkt Dertig seconden later zouden de wie len de landingsbaan geraakt hebben. „Zijn snelle optreden en opmerke lijke bekwaamheid hebben een mo gelijke ramp voorkomên", aldus de woordvoerder. Engelse jongen bij Noord wijk verdronken NOORDWIJK, 7-8. Zondagmiddag kwamen twee Engelse jongens in de zee ter hoogte van Noordwijk in moeilijkheden. Badlieden, die onmid dellijk met een boot in zee gingen wisten één van hen te redden. Hij is in zeer ernstige toestand naar een ziekenhuis in Leiden vervoerd. Van de andere jongen ontbreekt nog elk spoor. Haat in Chicago WASHINGTON, 6-8. Dc Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, heeft op een pers conferentie gezegd dat de Verenigde Staten niet verlangend z(jn naar str(jd in de gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Vietnam. „We zouden blij zijn als de inter nationale controle commissie stappen zou nemen om de zone te zuiveren van alle militaire activiteit. In dat geval zouden wc de zone geheel res pecteren", aldus Rusk. Rusk, die zijn commentaar gaf na dat Amerikaanse vliegtuigen de zo ne voor de vierde maal in zes dagen hadden gebombardeerd, zei dat dè reden voor de aanvallen was gelegen in het feit dat een Noordvietnamcse divisie de zone had gebruikt om in Zuid-Vietnam te infiltreren. CHICAGO, 6-8. Dc Amerikaan se negerleider dominee Martin Lu ther King is door een steen licht aan het hoofd gewond toen htf in een „blanke" w(jk van Chicago uit zyn auto stapte om een protestoptocht tegen de rassendiscriminatie in dc huisvesting te gaan leiden. Wat later werd een mes geworpen naar dr. Luther King, dat hem ech ter miste en een blanke jongen ver wondde. De demonstratie ontaard de in een wilde smijtpartij naar de ongeveer 600 negerbetogers, die dooi de bewoners van de wijk werden uitgevloekt. Nadat King door de steen was ge troffen zei deze tegen een verslag gever: „Ik moet dit doen, mijzelf bloot geven, om deze haat aan het licht te brengen. Ik heb nog nooit zo'n grote haat gezien, niet in Mis sissippi of Alabama, als hier in Chi cago". Onder de blanken bevonden zich leden van de Ku Klux Klan met vlaggen, op één der borden stond: „De enige manier om de achterbuur ten weg te krijgen - de negers uit roeien". Een blanke werd gearres teerd. Agressieve blanke Duizenden blanken waren op de been en het kwam tot heftige to nelen. De demonstratie werd gehou den in de blanke zuidwestelijke wijk van Chicago, waar het vrijdag ook al tot onlusten kwam. Een auto met enige negers werd door een dertigtal blanken tegengehouden, die volle vuilnisbakken in de wagen leegkiep- ten terwijl zij de deuren vasthielden om de negers het uitstappen te be letten. Enige negers kwamen hun kameraden te hulp, waarop een handgemeen ontstond. De politie maakte hier snel een eind aan. Jonge blanken bleven met voet zoekers en stenen gooien, blanken in auto's claxonneerden onophoudelijk en schreeuwden: „Blank aan de macht" - de studentenorganisatie voor geweldloosheid onder dc neger Stokely Carmichael voert de leuze Zwart aan dc macht". Glaasje op? Stijg niet op! SCHIPHOL, 6-8. In een rondschrijven aan piloten en eigenaars van privé-vliegtui- gen heeft de Rijksluchtvaart dienst hen gewezen op het gro te gevaar van gebruik van al cohol bij het besturen van vliegtuigen. Dit naar aanlei ding van het toenemend aan tal ongelukken in de Verenig de Staten, dat te wijten is aan het vliegen onder invloed. In 1963 vonden daar meer dan 150 vliegers en enige honder den passagiers in de privé- vliegerij de dood, omdat de bestuurder van het toestel al cohol had gebruikt. Bestude ring van 477 ongevallen, waar bij 899 vliegers en passagiers hun leven verloren, toonde aan dal in een derde van deze ongevallen alcohol direct of indirect een factor was ge weest. De Rijksluchtvaartdienst voegde er geruststellend aan toe dat vliegongevallen, die toe te schrijven zijn aan het ge bruik van alcohol door de bestuurder, in Nederland nog niet .zijn voorgekomen. Maar voorkomen is beter dan ge nezen", aldus de Rijkslucht vaartdienst. DOWNEY (Californië). Dit zijn de drie astronauten, die door de N.A. S.A. genoemd worden voor de eer ste Apollo-3-mans vlucht - een ope ratie die het zenden van' een mens naar de maan vooraf gaat. V.l.n.r. Virgiï ,Gus" Grissom, Edward White en Roger Chapfee. De Apollo-vlucht met drie man zou begin volgend jaar plaats vinden. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's X, Veelheid van kennis is nog geen wijsheid. Wisselvallig weer Verwachting tot dinsdagavond: Wisselende bewolking en enkele buien; matige, aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen west en zuid west; weinig verandering in tempe ratuur. 9 aug. Zon op 5.13, onder 20.17. Maan op 23.06, onder 13.55. Laatste kwartier: 9 aug. te 13.56. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 9 aug. 7.54 v.m. 20.06 n.m. BROUWERSHAVEN: 9 aug. 7.45 v.m. 20.05 n.m. Doodtij: 11 aug. HET WEEROVERZICHT DE BILT. 8-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Het afgelopen weekeinde trok een kleine depressie over het zuiden van Engeland naar de Duitse Bocht. Dit gaf zondag in bijna heel Neder land aanleiding tot langdurige x-e- genval. De meeste ï'egen, 10 tot 20 millimeter, viel in Zeeland, West- Brabant en het zuidwesten van Zuid Holland. De depressie tx-ekt nu ver der in de richting van zuid-Zweden. Aan de achterkant ervan stroomt po- laii-e lucht Nederland binnen. Deze is onstabiel, zodat naast flinke op klaringen ook plaatselijk buien tot ontwikkeling zullen komen. In het temperatuurverloop is weinig veran dering te verwachten. Op het midden van de oceaan be vindt zich een in diepte toenemende depi-essie. Deze verplaatst zich in on geveer oostelijke richting. Ze blijft echter morgen nog op grote afstand van Nedei-land. Prinses Margriet terug in Nederland SCHIPHOL, 6-8. De vakantie van prinses Margriet en haar verloofde, mr. P. van Vollenhoven, is ten einde. Als eex-sten van de koninklijke fami lie zijn zij zaterdagmiddag uit Porto Ei-cole in Italië teruggekeerd op Schiphol, vei-gezeld van de Rotter damse vriendin van prinses Irene, mejuffrouw Petx-a Brussard. Op Schiphol stond een hofauto gereed om het verloofde paar naar Soestdijk te brengen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1