De belastingvoorstellen afgewezen na een geprikkeld debat Verzet tegen SHAPE De vlootschouw, hoogtepunt van festijn, met toch nog zon ZIERlkZEESCHE NIEUWSBODE. Vrydag 5 augustus 1966 Nr. 19635 SPORT KORFBAL Met weekeinde begint de S.D.K.B.-competitie weer Na een vakantie van enige weken gaat de korfbalcompetitie van de S. D.K.B. het komende weekeinde weer op volle toeren draaien. In de Ie klas kan SKNWK weer een stapje nader bij de kampioenstitel komen als zij te Nieuvverkerk van de DFS-reserves weet te winnen. DFS gaat met de beste winstkansen in de Westhoek de strijd aanbinden tegen Delta. Hekke- sluiter WIK komt voor eigen publiek binnen de lijnen tegen ZSC. Als zij de dans willen ontspringen zullen de green-witten uit deze ontmoeting de volle winst moeten halen, een opgaaf welke nu niet bepaald gemakkelijk is te noemen. De 2e klas In de 2e klas kunnen de reserves van WIK heden avond de kam pioenstitel binnen halen als zij er in slaagden {le thuiswedstrijd tegen D FS III tot een goed einde te bren gen, waartoe wij hen wel in staat achten. Te Dirksland heeft Thor de beste papieren in handen tegen SK NWK II, terwijl Dosko en DBGC el kaar te Noordwelle wel niet veel zul- Weekeinde ARTSENDIENSTEN Zaterdag 6 cn zondag 7 juli Dokter K. van Leeuwen, Bruinissc, tel. (01113) 280, neemt waar voor dokter Speelman. Dokter L. J. v. d. Zande. Nieuwer- kerk, tel. (01114) 388. neemt waar voor dokter Vleugels Schutter. Dokter C. M. van Hoorn, Zierikzce, tel. (01110) 2080, neemt waar voor de artsen Bontkes en Van der Waarden. Middenschouwcn. Gedurende de maand augustus wordt te Burgh, Haamstede, Henesse en Brouwersha ven geen speciale zondagartsendienst uitgevoerd. Elke. plaatselijke arts heeft in het weekeinde eigen prak tijk. DIERENARTS Dierenarts C. 3. II, Schcuerman, Zie rikzce, tel. (01110) 2180. neemt waar voor dierenarts Kalkman De weekenddienst vangt aan zater dagsmorgens om 10 uur. len ontlopen. In de 3e klas staat kampioen Velocitas voor geen ge makkelijke taak bij het bezoek aan ZSC II dat er zeker op gebrand zal zijn de punitjes thuis te houden. SDO is voor eigen publiek favoriet tegen Thor II, terwijl DBGC II voor eigen publiek de beste papieren in handen heeft tegen Brouwershaven II. In de 4e klas heeft WIK III goede winst kansen bij het bezoek aan Niko. Ook Noad II is lang niet kansloos in de uitwedstrijd tegen Good Luck. Adspiranten In de afdeling A kan WIK A de leiding van DFS A overnemen als het te Sei'ooskerke in de ontmoeting tegen Velocitas op de volle winst beslag zal weten te leggen. ZSC ge ven wij thuis de beste kansen op de winst tegen Dosko, terwijl DFS B de puntjes wel zal moeien afstaan aan het bezoekende Brouwershaven. Pupillen In de competitie bij de pupillen kan de strijd om de bovenste plaats prakties worden beslist als ZSC A morgenmiddag te Kerkwerve er in slaagde het team van WIK A de punt jes afhandig te maken. SVOWK heeft te Ouwerkerk de beste troeven in handen tegen Velocitas. Te Drei- schor krijgt Noad een zware kluif aan WIK B, terwijl ZSC B de eer wel zal moeten laten aan het bezoe kende Brouwershaven. J De Britse J ombudsman J LONDEN, 4-8. Enyelands cer- J ole ombudsman zul zijn ae 60- jarige sir Edmund Comiiton die op hel ogenblik aan het l hoofd staat van de liritje Al- J gemene Rekenkamer, Premier Wilson deelde donderdag Ju t J parlement mee dat sir Edmund op 1 september met zijn *.ieu- J ire taak zal beginnen. Ir Zwe ien, Finland. I/mnma'ken. Noorwegen en Z< eland behandelen al cn tijd o ;i- J budsmannen - r .mees - de klachten van pari ..-ili ■•ren te- gen de Overheid. TOPCOLLECTE TE RÉNfesSE De Emmabloemcollecte ten bate van de afdeling van het Groene Kruis Henesse, Noord welle en Serooskerhe heeft het fraaie bedrag van J 830,18 op gebracht. Dit nog nimmer be reikte resultaat werd moge lijk gemaakt door de belange loze medewerking van twee en twintig leerlingen van de Oud- \uart Bound school die in sa menwerking met een achttal (james, behalve aan de burge rij ook een bezoek brachten aan de campings tvaar goede resultaten werden ge boekt. Gemeenteraad Brouwershaven BROUWERSHAVEN, 3-8. De raad van de gemeente Brouwershaven heeft - zoals reeds gemeld - in de gehouden vergadering het been stijf gehouden met betrekking tct de af faire van de belastingverhoging. Ge lijk bekend weigerden G.S. van Zee land de begroting goed te keuren, wanneer de plaatselijke belastingen niet werden opgetrokken. De raad ging echter niet akkoord met het voorstel tot belastingverhoging. De begroting sloot destijds met een te kort van f 38000,-. Vooraf veerden enkele raadsleden over deze zaak het woord. De heer J. Dekker merkte op, dat reeds in september 1965 zijn fractie tegenstemde omdat velen in deze ver ouderde gemeente moeten rondko men met een inkomen beneden de f 5000,-, zodat een dergelijke verho ging veel te zwaar wordt. „Het was beter", aldus spreker, „dat we het geld uit een andere bron putten en wel o.a. door de ambtenaren meer huur te laten betalen, daar deze wo ningen veel te lage huur doen". De voorzitter zei, dat deze huur op dit niveau gehandhaafd moet blijven daar dit een ministeriële beschikking betreft. „Keurt u deze verhogingen af", al dus de voorzitter (die het eveneens /oor vele burgers een belastingver zwaring noemde), „dan zal de be groting niet worden goedgekeurd. We kunnen er niet onderuit". De heer Klaasse merkte op dat de ge meente op alle fronten tekorten gaan krijgen. Op de secretarie wordt het steeds drukker met al!s gevolg hoge re salarisposten. „Hot is een onding", aldus spreker, „om deze stijgingen bij de burgerij te verhalen. Het ge hele geval wordt nu een suikerpot. We zullen bij het rijk aan moeten kloppen voor de gedane toezeggin gen". Sociale zorg De voorzitter merkte op dal de uitgaven voor de sociale zorg ook met stukken omhoog gaan, zodat ook hiervoor een dekking moet komen. In 1970 zitten we zo vast als een muur, wanneer er geen verandering komt in de toewijzing rijk-gemeente. De heer Mathijsse vroeg zich af of er geen verhoging in hot verschiet ligjt van 100 in 1967. „We zitten", aldus de heer Mathijsse in een dwangpositie en behoeven alleen maar te knikken". De voorzitter at tendeerde met kletn op de gevaren welke aan een afwijzing vastzitten. Allerlei werken geraamd in de be groting 1966 zullen stagneren en worden uitgesteld. Het zou tegen over de nieuwe raad unfair zijn om deze 'er voor op te laten draaien. „U heeft de middelen gevoteerd dus moet U ook voor de dekkingsmidde len zorgen", aldus de voorzitter. De heer Mathijsse: „Laten G.S. hier zelf maar eens komen zitten en de zaken regelen". .De heer Klaasse: „Wanneer het éénmalig was, ak koord, maar het komt leder jaar te rug". De heer R. J. v. d. Wekken: „We zitten hier als onmondige kin deren en ik laat me niet door G.S. koeieneren. Er gebeurt nu ook niets dus zullen we maar rustig afwach ten". Andere weg Hierna volgde nog een discussie tussen de voorzitter en de heer Dek ker waarbij laatstgenoemde bleef aandringen om een andere weg te kiezen de gemeentelijke inkomsten te verhogen en wel door middel, van huurverhoging bij de ambtenaren cn de post autovervoer, welke veel te hoog ligt. De heer P. de Moor vroeg van de voorzitter oen duidelijke uit spraak inzake de betreffende huren. De voorzitter zette uiteen dat het hier geen ambtswoningen betreft maar privaatrechtelijke woningen, die aan een huurverhoging zijn ge bonden op grond van een ministe riële beschikking. De gemeentesecre taris gaf hierop nog een toelichting daaruit bleek, dat bedoelde wonin gen met de verhogingen mee om hoog gaan. In 1966 Werd f 21,50 be taald en in 1957 wordt hét f 24,- per week. Mevrouw Motmans vroeg, waarom ze nog. steeds geen antwoord had ge kregen op haar in november gestelde vraag, waarom de mensen de sloten in de Donkereweg te Noordgouwe zelf moeten schoon maken, terwijl ze geen riolering hebben en tóch ri- Dolbelasting moeten betalen. Det voorzitter zei een onderzoek toe door de wethouder van openbare wei-ken. Na deze discussie stelde de voor zitter de drie verhogingen aan de or de waarvan afgewezen werden de verhoging op begrafenisrechten (8 te gen en 2 voor) en de rioolbelasting met dezelfde stemmenverhouding. Aangenomen werd met 6 voor en 4 tegen de verhoging straatbelasting. Bij de aanvang der vergadering deelde de voorzitter mede, dat de heer F. Dooge afwezig was. Stichting Poortdykstraat Meegedeeld werd, dat de Poort- dij kstraat te Brouwershaven i.v.m. werkzaamheden aan de haven voor het verkeer gesloten zal worden. De heer Dekker vroeg waarom het schrijven van de heer C. Smalheer te Brouwershaven d.d. 2 februari nog niet in de raad was behandeld. Het bleek dat er van een schrijven niets bekend was. De heer Dekker attendeerde nogmaals op de „rem mingen bij het particulier initiatief" van de inwoners. „Waarom mag geen „camping" worden ingericht te Schuddebeurs ten oosten van do Kloosterweg?" De voorzitter antwoordde dat dit een bebost gebied is en volgens het Streekplan hier geen „campings" mogen komen. Ook kwam dhr. Dekker nog eens te rug op het kleine vlot in de haven te Brouwershaven daar bedoelde per sonen dit stationeerden om dc stei gercapaciteit te verhogen. Nu moe ten ze ook nog eens f 80,- havengeld betalen. De voorzitter zei dat het college een gemeentelijke steiger be ter acht dan een particulier. Het verzoek heeft het plan van de ge meente doorkruist. De heer Dekker informeei-de naar de plannen tot verkoop van het Dorpshuis te Drei- schor. Dit wacht nog op goedkeu ring van G.S. aldus de voorzitter welk college het plan heeft doorge stuurd naar de Stichting Zeeland. Vervolgens onderzocht een raads commissie bestaande uit de heien R. J. v. d. Wekken en M. Matthijsse de geloofsbrieven der nieuwe raadsle den. Geadviseerd werd tot goedkeu ring en toelating tot de nieuwe raad. Verhuurd werd een perceel grond te Schuddebeurs aan de rijksgebou wendienst voor de prijs van f 400,- per jaar. Inzake het punt bezoldigingsveror dening 1966 wees de heen- Dekker op het feit, dat thans weer een ambte naar op de secretarie is aangesteld terwijl' bij de begrotingsbehandeling juist op bezuiniging was aangedron gen. De voorzitter lichtte toe, dat het hier een vakaturevervuliing be treft en dat de gemeente in vergelij king met andere niet overbezet is. De werkzaamheden worden steeds groter en dat verhindert inkrimping van personeel. De heer Klaasse kon zich er ook maar moeilijk mee ver enigen en vond het op den duur te gek worden. Voor het maken van een riole ringsplan voor het bestemmingsplan Brouwershaven (West) door hei Technisch Adviesbureau is het nood zakelijk een bedrag te voteren van f 5000,-. De heer Matthijsse vond dit vreemd want toen de raad destijds een 2e ambtenaar gemeentewerken aanstel de zou dit niet meer nodig zijn en het geld terugvloeien in de gemeen- tekais. Ook de heer Dekker vond dat destijds een verkeerde voorlich ting is gegeven. Het maken van dit plan was toch een taak geweest voor- het Hoofd Gemeentewerken? „Wan neer hij dit niet kan is hij niet voor zijn taak berekend", aldus de heer Dekker. „Ik meen te moeten con cluderen", aldus spreker, „dat we destijds bij de aanstelling alleen maar deze titel hebben gegeven om de toenmalige opzichter in een ho gere salarisgroep te krijgen". De voorzitter lichtte toe dat Gemeente werken niet alles kan. Dit is een Werk dat in het bijzonder door spe cialisten gedaan moet worden. Wet houder Moermond: „Het betreft hier alleen maar een titel, welke geen extra geld vordert. De be wuste ambtenaar is teohnisch amb tenaar l'e klas". De heer Klaasse was het met de heer Dekker eens, Vroeger deed de Centrale Dienst zulk werk en Gemeentewerken is hiervan toch een uitvloeisel? Z.h.s. werd; besloten het krediet te verle nen. Afscheid raadsleden Na goedkeuring van diverse be grotingswijzigingen nam de voorzit ter afscheid van vijf raadsleden, die niet meer in de nieuwe raad te rugkeren. Mevrouw Motmans-v. d. Fe en (raadslid 5 jaar te Noordgouwe en 5 jaar in de nieuwe raad), de heer R. J. v. d. Wekken (11 jaar te Brou wershaven en 4 jaar in de nieuwe raad), J. L. Lukaart (7 jaar te Zon- nemaire en 4 jaar in nieuwe raad), A. Viergever (2 jaar Noordgouwe en 4 jaar nieuwe raad), F. Dooge (4 jaar in nieuwe raad. Bedoelde raads leden maakten tevens deel uit van de woonruimtecommissies. De voor zitter noemde het raadslidmaatschap een moeilijke taak. „Ik heb respect voor u om uw vrije tijd te besteden aan de belangen van de burgers en de gemeente, welke met onbaatzuch tigheid wordt gediend, dikwijls mei kritiek van eigen partijmensen. Steeds minder jongeren nemen dii werk op en daarom is mijn waarde ring des te groter. Hij dankte de raadsleden voor het Vele werk in het belang der gemeen te verricht. In zijn dankwoord hoopte de heer Lukaart dat de nieu we raad het werk goed zal voor? zetten. De heer v. d. Wekken hoopte dat Bi*ouwershaven uit de moeilijk heden zal komen „daar we thans diep in het moeras zitten". Ik zal met belangstelling het werk van de nieuwe raad blijven volgen die het hopenliik beter zal doen dan wij de den". Na een dankwoord door de heer Viergever sprak tenslotte me vrouw Motmans een dankwoord voor de samenwerking. „De laatste jaren waren niet de prettigste maar wel de moeilijkste maar ik ben toch blij dat ik het heb mogen meema ken". BRUSSEL, 4-8. Boeren uit de om geving van Chievres hebben donder dagavond geprotesteerd tegen een eventuele vestiging van het militaire hoofdkwartier van de Navo, Hsape, in hun gebied. Zij besloten een ver- zetscomité op te richten onder voor- ziltei'schap van de burgemeester van Chievres. Neptunus „zat'> aan een zee-bus station. in de vorm van een lichtboei en hg maakte zijn overstapje naar de Z.Z. 8 met de reddingsboot „Pre sident Jan Leis", die hiertoe van de thuishaven Burgsluis was uitgeva ren. Gewend aan netelige situaties en met de souplesse een zeegod eigen, kwam Nepnunus aan boord. Hij ver volgde daarop zijn evoluties en ging per kor naar de zeebodem om het heerlijk zeebanket op te halen, waar naar „die van de Z.Z. 8" langzamer hand wel begonnen te verlangen. Neptunus stelde de mensen niet te leur. Een groot adembereik stelde hem in staat langdurig onder te blij ven, waarna hij boven kwam met heerlijke mosselen. Opening seizoen een feit l'eest te Zierikzee De moselprinses en haar hofdames begeven zich naar de Z.Z.-8. Op dat moment had de zon zich nog niet laten zien en de tocht naar de visgronden vond nog plaats onder vrij gure weersomstandigheden, een euvel waaronder vooral prinses en hofdames leden. Was het wonder dat zij aan boord van het winderige vaartuig zo nu en dan onder dekens werden „toegestopt", zij het uiter aard hoofdvrij, want een prinses wil men altijd wel zien, ook al komt de wind over het grijsgroen Ooster- scheldewater aangevaren en laat de lucht druppelsgewijs nog wat regen vrij. Het deerde niet, want de plens buien van de vroege morgen kregen geen reprise en zo liep alles op „rol letjes", al moet dit met een schip niet letterlijk worden genomen. Stunt van Neptunes Waar was Neptunus op dat mo ment? Het was een intrigerende vraag, het antwoord waarvan slechts duidelijk bekend was aan enkele in- timiti. Het raadsel zou spoedig worden opgelost. hoopte hij dat zal worden vastgehou den aan een juiste regeling voor de mosselhandel en sprak tot slot zijn beste wensen uit voor een goed sei zoen en een behouden vaart. Gloedvol betoog Met de mosselhartstocht hem eigen waagde zich de heer Lockefeer weer aan een gloedvol betoog, waarin hij de unieke Zierikzeese sfeer op deze dag prees, evenals het heerlijk dé cor, waartegerv het feest zich elk jaar afspeelt. Ziende op de ontwik keling van de cultures in het noor den, wilde hij er nog wel eens op at tenderen dat het de Zeeuwen zijn geweest, die de cultuur ginds hebber, gebracht. Niettemin is Zeeland voor de mos selcultuur nog onverminderd be langrijk, getuige het feit dat dit ge west in het afgelopen seizoen meer mosselen heeft geleverd dan de Waddenzee, in dc orde van grootte van 100 miljoen kg. mosselen, een waarde vertegenwoordigend van 16 miljoen gulden. „Overigens geloof ik niet dat minister Biesheuvel zoveel mosselen eet", zo merkte de heer Lockefeer wat gemelijk op, gezien de kwalijke behartiging van de door het Deltaplan bedreigde kwekers. „Als ik het woord Delta hoor, dan denk ik aan de bitterheid, het on verstand, de hoon en de smaad on dervonden. Het is teel duidelijk, de OosterscheIde moet dicht, maar men gunt ons niet de strohalm, die red- d.inj brengen kan tegen de onder gang". Zevibel's voorzitter onderstreepte echter andermaal dat de vissers me destrijders hebben in de waterspor ters, de biologen e.a.; zelfs zijn er hoofdambtenaren die het houden op een open Oostcrschelde. „Dit ziende, moeten wij dan de kop neerleggen? Nee, we gaan verder met opgeheven hoofd. Wij stoppen met, maar blijven opkomen voor een open Oosterschelde, zolang er nog een kans is". De heer Lockefeer drong aan op een heroriëntatie en het schone Zeeland moet blijven de monstreren tegen de plannen er een modderpoel van te maken". Laatste spreker aan deze mossel maaltijd was de heer S. J. P. Jume- let te Bruinisse, voorzitter van het Organiserend Feestcomité in deze vissersplaats, die de groeten over bracht van de Bruse collega's en zijn nieuwe seizoen. Een eerste exemplaar was voor de mosselprinses, waarna ook de dames, de burgemeester en de andere auto riteiten werden bedacht. De tijd was toen wel rijp voor de ere-wijn, want na een mossel smaakt een goed glas magnifiek .De officiële opening van het mosselseizoen 1966-1967 was een feit. Een ietsje achterop was men ge raakt op het tijdschema, maar de „karren" zetten er flink de sokken in en tegen één uur meerde men weer af in de haven. Prinses en gevolg en de genodig den begaven zich hierna naar de foyer van de Concertzaal, waar een koffiemaaltijd gereed stond, aange boden door de vissersvereniging „Helpt Elkander". Het behoeft geen betoog, dat de mossel tijdens deze maaltijd veel voudig op zijn kwaliteit werd getest. De reacties luidden onverdeeld: „puik van kwaliteit". De voorzitter van het feestcomité de heer J. I. Goedhart, sprak een welkomstwoord, waarin hij de prin ses vernoemde, burgemeester Kaste lein, het lid van G.S. de heer A. L. van Geesbergen, de voorzitter van Zevibel de heer A. L. S. Lockefeer en de mannen van de vloot. Bij ontstentenis van de voorzitter van „Helpt Elkander" sprak de heer B. Schot, die het comité prees, dat in korte tijd veel voorbereidend werk heeft moeten verrichten om het feest mogelijk te maken. Hij hoopte op een verder geslaagd festijn, onderstreep te het feit dat voor de tiende maal het feest wordt gevierd en wenste met name de mosselprinses met ge volg een onvergetelijke dag toe. Komend tot een essentieel punt, ZIERIKZEE, 4-8. Men mag de dag niet prijzen voor het avond is, maar men mag hem cok niet afvallen vcordat het avond is. Die omgekeerde stel ling werd donderdag levensgroot bewezen aan het prachtige mosselfeest, dat - cvernat begonnen 's morgens - in de middaguren een gulle zon kreeg, die neerstraale'e cp de mcsselprinses en haar charmante secondanten, cp de schepen, op de mannen van de vlcot en cp de vele duizenden, die mee voeren cp de schepen, later de straten vulden en zich verdrongen langs de boerden van de Nieuwe Haven, cm de verrichtingen gade te slaan van de vloctbemanning, die weer vcor stoere, in zout water gedrenkte, staaltjes zorgden. Na de plechtigheid ten stadhuize verplaatste de langzamerhand sterk aangegroeide drukte zich naar de Nieuwe Haven, waar om elf uur de mcsselprinses en haar gevclg en de autoriteiten zich inscheepten op de Z.Z.-8, het vlaggeschip van de Zierikzeese vloot, die er op dat ogenblik ge- pavciseerd en „overdekt" met vaarlustigen weer zeer innemend uitzag. Precies op tyd vertrok de lange slang van schepen naar de visgronden by Borrendamme. Op zee was het vrij fris. Een deken was bij de hand om de dames wat „toe te stoppen". Eenzaam dobberde Neptunes op een boei in de Oosterschelde. De eerste mossel uit de gespierde hand van Neptunes was voor de mossel- prinses. (Foto's; Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 3