Wat biedt de BEELDBUIS? STUNT Vlootbemanning zorgde voor evoluties aan de Nieuwe Haven STREEKNIEUWS Bandieten-operatie op Sardinië China zwemt omdat Mao zwom Areaal akkerbouwgewassen '66: 776.000 ha Geslaagde wielerwedstrijd te Zierikzeee ZONDAG 7 AUGUSTUS NED 1: 15.00 handbal; 10.00 woord voor woord; 19.06 Yogi Bear; 19.30 opspraak; 20.00 journaal; 20.05 sport in beeld; 20.30 het grote avontuur; 21.20 studio I; 22.20 epiloog; 22.30 journaal. NED 2: 19.30 de bosbrigadiers; 19.55 de bosbrigadiers19.55 de meeuwen; 20.00 journaal20.05 de Zweedse gou vernante; 20.30 het kaartspel; 21.40 de vissers; 22.00 sport in beeld; 22.15 journaal. MAANDAG 8 AUGUSTUS NED 1: 19.00 nieuws; 19.01 Klaas Vaak; 19.05 artistieke jongelui; 19.25 papa en de vogel; 19.35 Flipper; 20.00 journaal; 20.20 automania 2000; 20.30 de dolle detectives; 22.00 the grafters; 22.40 socutera; 22.45 journaal. NED 2; 20.00 nieuws; 20.01 hoe lan ger hoe beter; 20.30 enigma, onder handeling op hoog niveau; 21.20 Duke Ellington; 22.10 journaal. BROUWERSHAVEN Op verzoek van b. en w. der ge meente Brouwershaven werd door het Technisch Adviesbureau van de Vereniging van Ned. Gemeenten aanbesteed het vernieuwen van een gedeelte van de havenbeschoeiïng aan de zuidzijde haven met bijko mende werken. Het werk werd on derhands aanbesteed aan de aanne mer H. Stouten voor f 203.900. bevolking. Twee Hongaarse soldaten, die in het grensgebied naar landmijnen moesten zoeken, hebben donderdag de prikkeldraadversperring doorge knipt en zijn naar Oostenrijk ge vlucht, waar zij om politiek asiel verzochten. Vier studenten zijn gedood en verscheidene andere gewond door een ontploffing die zich woensdag avond voordeed in de Columbiaans- Noordamerikaanse universiteit te Bogota. Volgens de politie was de ontploffing het werk van terroristen. Sclieepvaartberichten Alchiba, 4-8 van Port Said naar Mar seille. Kenia, 4-8 van Punta Cardon naar New York. Aanvullende ltfst PREDIKBEURTEN zondag 7 augustus Geref. Kerken Bruinisse: 10 en 5 uur dhr. Jansma. Chr. Geref. Kerken Nieuwer kerk: 10 en 3 uur leesdienst. Geref. Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur student Sneep. Nicuwcrkerk: 10 en 3 uur leesdienst. Ouö-Gcref. Kerken Bruinisse: 9.30, 2 en 6 uur leesdienst. ADVERTENTIE Thans weer uit voorraad: PEUGEOT automatische bromfiets 399,50 vlot en modern A. VAN HESE Weststraat 9 Zierikzee Niet vermeld in het Zierikzeese mosselfeestprogramma stonden de ervaringen van Neptunes, die begerig er een echt maritieme stunt van te maken, zon op een originele variant op zijn jaarlijks optreden. Het werd een boei in de Oosterschelde, waar aan Neptunes zich vastklemde in af wachting van de komst van de vloot. Voor deze escapade was zelfs het Reddingswezen in de arm genomen en de „President Jan Leis" kwam er aan te pas, om „Nep" met al zijn hebben en houwen op de boei neer te zetten. Dit gelukte wel met enige moeite, maar toen de boot weer was weggevaren, heeft onze zeegod zich ivel afgevraagd: „wat ben ik begon nen?" Al na een minuut had hij be grepen en ervaren dat een veilig schip echt een riantere verblijfplaats is op zee dan een boei. „Het gaat niet" moet hij over de golven hebben geroepen en hij zwaaide daarbij hef tig met zijn ene (vrije) arm. De ka pitein van de boot heeft het kenne lijk opgevat als een groet ten af scheid, want het schip zette er de sokken in" en stoomde op naar de kim. Neptunes had berekend dat met een minuut of tien de vloot er wel zou kunnen zijn, maar men weet hoe dat gaat als een prinses met gevolg aan boord moeten. Daar komt gauw een minuutje bij en meer dan een minuutje zelfs. Enfin het is een half uur geworden en deinend op zijn ton was Neptunes al na vijf minuten zo zeeziek als een hond. Voor zijn offers aan de zee had hij overgens de volle ruimte. Onnodig hier te zeggen dat de stuntende Neptunes toevallig een heel klein beetje blij was, toen dan eindelijk de vloot in zicht kwam. Met behulp van een jachtje werd de over steek gemaakt naar de Z.Z.-8, waar op een wat bleke Neptunes in een krans van applaus arriveerde. Het lijden was toen nog niet ten einde, want de beschermer van prinses en hofdames moest nog omlaag naar zijn zoutwaterpaleis. Men ziet het bij elkaar een leven vol bekommer nissen. In de avonddrukte hebben we Neptunus nog naar zijn gezondheid gevraagd. „Het gaat weer luel", sprak hij nog helemaal in stijl, „maar het zit toch nog niet helemaal goed; ik denk dat ik maar een pilsje ga halen." Men mag wel aannemen dat dit voornemen is ten uitvoer gelegd, want het edel gerstenat geeft (de Voedingsraad noemt dat zo in ander verband) een extra smaakdimensie aan het „heerlijk zeebanket"; een opmerking overgens die men s.v.p. niet als reklamc gelieve aan te mer ken. Want dat is niet bedoeld en geeft maar moeilijkheden. SCHIEREILANDMAN Traditioneel programmapunt NORO, 4-8. Drie gemaskerde ban dieten, gehuld in lange zwarte her dersmantels en gewapend met ma chinepistolen, hebben in de nacht van woensdag op donderdag in de buurt van de stad Nuoro op Sardinië ruim dertig mensen beroofd. Zij hiel den eerst een vrachtwagen aan, dwongen de chauffeur zijn geld af te geven en gelastten hem, in een greppel te gaan liggen. Daarna plaat sten zij de wagen dwars over de weg en dwongen daarmee achtereenvol gens tien auto's tot stoppen, de inzit tenden telkens, na hen beroofd te hebben, eveneens de greppel in stu rend. Twee uur waren de bandieten zo bezig. Toen het licht begon te wor den gingen ze er in een van de au to's vandoor. Enkele kilometers ver derop wachtten hun paarden waar mee ze in de bergen verdwenen. Hun buit bedroeg ongeveer drieduizend gulden. De slachtoffers van de be roving waren kleine kooplieden en tuinders die op weg waren naar de markt in Uuoro. De politie vermoedt dat hier „beroepsbandieten" aan het werk waren. Universitaire onrnst in Buenos Aires BUENOS AIRES, 4-8. Ruim een derde van de ongeveer tweeduizend hoogleraren en lectoren van de uni versiteit van Buenos Aires is de af gelopen dagen afgetreden uit protest tegen het besluit van de regering om een einde te maken aan de autono mie der universiteiten. Vijf van de acht Argentijnse staats universiteiten zijn gesloten op bevel van de regering. Alleen de universi teiten in Bahia Blanca, Mendoza en Correintes zijn nog open, omdat de leiding daar de regeringsmaatrege len heeft aanvaard. Een aanzienlijk aantal studenten volgt echter geen colleges. PEKING, 5-8. „De krachttoer die president Mao Tse Toeng onlangs hteft verricht door 15 km te zwem men in de Yang Tse Kiang, heeft in het hele land een geweldige geest drift ontketend", aldus het persbu reau Nieuw-China. „Miljoenen Chinezen hebben aan de oproep van de president gehoor gegeven en bezetten de stranden, ri vieren en meren om zich aan de zwemkunst te wijden in roerig wa ter. De gedachte van president Mao cm door te zwemmen de moed en de lichamelijke weerstand van de bur gers te ontwikkelen, opdat zij beter bereid zijn voor de revolutie, de op bouw van het socialisme en voor de strijd, heeft enorme populariteit ver kregen. De campagne voor het zwemmen heeft zich snel over het hele land verspreid. In de provincie Hoenan hebben onlangs 5.000 zwemmers de rivier Siangkiang overgestoken, waar president Mao veel ging zwemmen toen hij nog jong was", aldus het persbureau. Duits meisje verdronken DEN HELDER, 4-8. Het tienjarig Duitse meisje Gudrun Kowald uit Bochum is donderdagmiddag om streeks vier uur nabij Den Helder te zer in zee gegaan. Een Duitse bad gast, die zich door middel van een reddinglijn in zee begaf, slaagde er in het kind aan wal te trekken. Zij werd per ambulance naar het zieken huis „Parkzicht" gebracht. In de loop van de avond is zij daar overleden. Roofoverval le Geleen GELEEN, 4-8. Een naar schatting 44-jarige man heeft gisteren om on geveer om tien uur in de morgen ge tracht een rooroverval te plegen in een fotozaak aan de Nieuwe Markt te Geleen. De eigenaar van de zaak, de 58-jarige heer L. Wishaupt, werd hierbij ernstig gewond, doordat hij enkele malen met een hard voorwerp op het hoofd werd geslagen. Na aan vankelijk in het Geleense ziekenhuis te zijn opgenomen, werd hij later op de dag naar het St. Jozef ziekenhuis te Heerlen overgebracht, waar hij een schedeloperatie onderging. Geraffineerde oplichting BUENOS AIRES, 5-8. Het haven bestuur van Buenos Aires is donder dag voor 245 miljoen pesos (ongeveer f 4,2 miljoen) opgelicht. Onbekenden in uniform van po litie en havenbestuur kwamen uit een gepantserde vrachtauto de Na tionale bank binnen, boden zes valse cheques aan en inden het bedrag zonder argwaan te wekken. Even la-" ter werden de echte cheques aange boden. 'N GEHELE AVOND heef'. U op de krant zilten wachten.en juist nu U in uw bed ligt hoort U dat de buren de krar.t in de bus stoppenl U KUNT DIT VOORKOMEN door zélf een abonnement op ons blad te nemenl I-AND- EN TUINBOUW DEN HAAG. 4-8. - Het Centraal Bureau vtor de Statiestiek heeft van de landbouwtelling, die in mei j.l. is gehouden, de voorlopige uitkom sten gepubliceerd van de akker bouwgewassen. Hieruit blijkt dat het totale areaal akkerbouwgewassen dit jaar rond 776.000 he bedraagt, hetgeen 3 pro cent lager is dan in 1965. Het aantal bedrijven waarop deze gewassen ge teeld worden, vertoont een verdere daling ot een aantal van ruim 140.000 bedrijven 6 procent). Het totale graanareaal is t.o.v. 1965 met 23.000 ha 5 procent) vermin derd tot ruim 462.000 ha. Deze aan zienlijke afneming is de resultante van een stijging van het areaal zo- m.ergerst enerzijds en een verminde ring van de andere graangewassen anderzijds. De sterke toeneming van hc-t areaal zomergerst (met 26 pro cent tot ruim 110.000 ha) kan voor namelijk worden toegschreven aan het feit, dat de uitzaai door het natte voorjaar te veel werd vertraagd, waardoor alleen die van gerst nog kon plaatsvinden. Het tarwe-areaal blijkt dan ook te zijn gedaald tot rond 148.000 ha 7 pre cent), rogge tol ruim 74.000 ha 24 procent), haver tot 99.000 ha 2 procent) en mengsels van gra nen tot ongeveer 20.500 ha 30 pro cent). Mosselen eten te Zierikzee heeft donderdag het ziekenhuis van Kansas City verlaten, waar hen za terdag werd opgenomen wegens darmklachten. Zijn herstel verloopt normaal. Deze week zijn op de Matterhom, aan de Zwitsers-Italiaanse grens, twee bergbeklimmers omgekomen; een Italiaan en een in Duitsland ge legerde Amerikaanse militair. Oud-president Harry Truman Brand in uienloods Schot in de ratio-bouw ein arriveren mosselprinses en gevolg, gezeten in een open rijtuig, om getuige te zijn van de verrichtingen van de vioolbemanning. Er begint al tekening te komen in de bouw van de twintig ratiowonin- gen welke hier ter plaatse door de fa. de Hartog worden gebouwd aan de Suzanne Maria Loncquestraat en de Steengrachtstraat. Na de vakantie is men begonnen om de woningen de dakspanten met de gordingen te plaatsen, terwijl op een tiental wo ningen reeds de schoorstenen zijn verrezen en de puntgevels zijn opge metseld. Overigens ondervind men ook bij deze bouw veel overlast van het overtollige regenwater en de slechte weersgesteldheid, vooral ook omdat de omgeving een modderpoel wordt. Er zijn verder reeds een flin ke partij dakpannen aangevoerd zo dat het niet lang meer duren zal of de woningen worden waterdicht. In elk geval is het hoogste punt aan de ze bouw bereikt. De bakkersvakantie Bijna altijd was Nieuwe Haven, dat donderdagmiddag veel plonsen hoorde. (Foto's Zierikzeesche Nieuwsbode) Onderdeel mosselfeestprogramma ZIERIKZEE, 4-8. Sportieve noot in het mosselfecstprogramma van donderdag was zonder twijfel de wielerwedstrijd op „gewone fietsen" rond het Havenplein, een opwekkend gebeuren, dat ook alweer door zeer velen werd bijgewoond. Aanvanke lijk liep het niet zo hard met de aan meldingen, maar de bemanning van de vloot bracht uitkomst, zodat een sterk rennersveld tenslotte bij de Beurs van start ging voor een „tour de force" van twintig ronden. Het bleek wel dat groot en sterk nog niet altijd de favoriete eigen schappen waren om snel met de fiets „uit de voeten" te kunnen. Er zaten kleineren tussen, die met grotere souplesse reden en dan ook door gaans betere successen haalden. Som mige rijders maakten er „een mo lentje" van, maar er werd door de meesten toch serieus geraced. Voor al door het geladen commentaar van de „speaker" kwam er spanning in de race, waarvoor burgemeester D. W. Kastelein hot „klaar, af" had ge geven. Het programma bestond uit de tvvir.tig-ronden-rit en een tijdrit, waarin snelle ronden werden ge draaid. Voor de winnaar van de ron den-rit was er een zoen van een snel uit het publiek gerecruteorde „kiss- miss". Hieronder volgen de uitslagen: 1. Johan de Jong, Zierikzee; 2. Ko de Schipper, Middelburg; 3. Kees Kamp, Dirksland; 4. Jaap Struijk, Zierikzee; 5. Aad v. d. Hoek, Dirks- Nadat twee plaatselijke bakkers veeritien dagen vakantie hebben ge had, komen thans de beide anderen aan de beurt, n.l. de bedrijven van A. J. Rotte en A. J. Hirdes, resp. in d'e Kerkstraat en aan de Sint Joostdijk. Zij zijn gesloten van 6 tot en met 20 augustus a.s. Concert „Nieuw Leven" Gp zaterdagavond 6 augustus a.s. hoopt de harmonie „Nieuw Leven" uit Ouwerkerk, o.l.v. de directeur de heer Job van der Weijde, een con cert te geven in de muziektent aan het Marktplein. Het uit twaalf punten bestaande programma luidt als volgt: 1. So- nora, mars, P. B. Bisselink; 2. Isi- dora, fantasie lyrique, E. Bedouin; 3. Lente-ouverture, M. J. Cerfen- taine; 4. Gooilandia, mars, C. J. N. Cori; 5. Zaanlandia, ouverture, W. H. Scholtens; 6. Arosa, mars, Oscar Tschuor; 7. Freischütz, fantasie uit de opera van Von Weber, M. J. H. Kessels; 8. Joyeuse Retour, pas re double, René Bourbon; 9. Colonel Bogey on Parade, een mars fantasie van Henneth J. Alford; 10. Divama een mars van Joh. C. de Wit; 11. Am- phion, ouverture van M. J. Cerfon- taine; 12. Concordia een mars van C. J. N. Cori. Gehoopt wordt op alleszins gun stig weer, omdat het concert anders riet door zal kunnen gaan. Verder wordt verzocht - bij wel doorgaan - tijdens het spelen van de nummers de nodige stilte in acht te nemen, wat vooral bij harmoniemuzick bijzon der belangrijk is. land; 6. Henk Douw; 7. Leo van Be- veren; 8. Theo Berrevoels; 9. Toon Nuijens en 10 Ben Schot, de laatsten allen te Zierikzee. De tijdrit: 1. Leen Schot; 2. Wim Schot en 3 Ben Schot. De mosselliefhebbers kwamen donderdag aan hun trekken op de Vismarkt, waar traditiegetrouw weer mosselen konden worden geconsumeerd, nadat burgemeester D. W. Kastelein - zelf een liefhebber - de markt voor het pu bliek hod opengesteld. Het was een gedrang van jewelste, want ieder wilde zo snel mogelijk worden geholpen, maar het „onmogelijke" duurde soms noodgedwongen even langer. Wie zijn portie binnen had, kon er voor de avond weer tegen. Na de wieler ronde oegon het weer hevig te plensen en het amusementsorkest: „The cre atures league' aarzelden de instrumenten tevoorschijn te halen. De Graan- beurs werd ge-opperd als uitwijkmogelijkheid, maar later op de avond kwam de beatband op het Havenplein toch nog aan slag. Fraai en welluidend „dek sel op de feestfreugdepotverzorgde de Kon. Harmonie „Kunst en Eer", die onder toezicht van prinses en gevolg en de autoriteiten, zorgde voor een stramme taptoe. Het was einde van een moeilijk begonnen, maar zeer ge slaagde dag. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 4-8. Pittig onder deel van het mosselfeestprogramnia waren ook dit jaar weer de verrich tingen van de vlootbemanning, die onbevreesd voor een duik in de „plomp" ten aanschcuwe van een duizendkoppig publiek, dat de boor den van de Nieuwe Haven omzoom de en in de traditionele vermommin gen weer gemakkelijk de handen van de velen op elkaar kreeg. Aan de einder van de Nieuwe Ha ven kwam plotseling een bootje in zicht, bemand met een bont gezel schap van fraai uitgedoste lieden. Zo waren er twee kolossale beren, een burgemeester, een moeder met ba by in een heuse kinderwagen, een verpleegster en verder nog lieden van allerlei slag. Het bootje kwam aangevaren onder enthousiaste toe juichingen van het publiek dat zich zowel aan de zijde van de Nieuwe Haven als van de Engelse Kade rij en dik had opgesteld. Het vreemd uitgedost gezelschap was bestemd voor het boegsprietlopen. Aan de zijde van de Engelse kade was een scheepsmast bevestigd, waar de be manning van de vloot over heen moest proberen te lopen. Waren ze eenmaal in het water, dan wachtte hen daar een grote logge beer waar mee een kussengevecht werd aan gegaan. Toen ledereen zijn kunsten op de groene-zeep-giadde mast vertoond en zijn krachten met de beer geme ten had, scheepte het vrolijke gezel schap zich in in een tweetal bootjes, veel te klein om plaats te kunnen bieden aan de hele bemanning. Ze werden door een andere boot de ha ven rond gesleept. Al spoedig maak ten de bootjes water en het duurde niet lang of ze zonken en de beman ning raakte onder luid gejoel te wa ter. Intussen was "het al weer half vijf geworden en werd het tijd voor het volgende programmapunt: opening van de vismarkt. De landauer kwam bij de Z.Z.-8 voorgereden van welk vaartuig af de mossel koningin en haar gevolg het schouwspel had ga degeslagen. Daar komen de stoere jongens van de vloot aangevaren om het programma le beginnen. Zevibel-vergadering te Breskens BRESKENS, 4-8. Zaterdag 13 augustus wordt in Breskens de re- unie van de Zeeuwse visserijvereni- gmg „Zevibel" en de plaatselijke vicserijvereniging „Ons Belang ge houden, waarop de visserijwimpel ly% wordt uitgereikt. Tot slot voe gen een rondvaart op de Wester- Schel van de gepavoiseevdc vissers vloot en een bloemencorso. OOSTERLAND Door onbekende oorzaak (men denkt aan de mogelijkheid dat kin deren met lucifers hebben gespeeld) ontstond brand in een uienren van de commissionair, de heer KI. van Dijke staande in de Weststraat al hier. Het vuur greep snel om zich heen, zodat een gedeelte van de ui- ensorteerplaats, die in de onmidde- lijke nabijheid is gelegen, reeds vlam vatte. De brandweer werd onmidde- lijk gealarmeerd, die spoedig ter plaatse verscheen en met de hoge drukspuit het vuur weldra meester was. Een vat met olie, dat dicht bij de vuurhaard gelegen was, kon nog net op tijd worden afgekoeld, zodat een ontploffing kon worden voor komen. Door middel van een water straal was dit gevaar tijdig bezwo ren. Met een slang op de waterlei ding volgde nog nablussing van een hoop uienafval, die ook in brand was geraakt. k

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 2