DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nog weinig ontwikkeling in zaak van de acht ingeslotenen Tuinman Zoon Hogere staalprijzen in de Ver. Staten Roof in Londen Student-scherpschutter Charles Whitman Soekarno zinspeelde op zijn aftreden TAUNUS 20 M Fordgarage GLERUM Eerste Nederlandse kernenergiecentrale in 1968 gereed Felle campagne tegen de Beatles „Maaslloyd" (met dieren) toch naar V.S. Een bijzonder onderzoek van bejaarden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 5 augustus 1966 122ste jaargang Nr. 19635 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jónnowekken tl, Zierikzee, postbus 1, tel. Ott 10-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6. Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Vlootschouw hoogtepunt mosselfeest Zierikzee l)t; Chinese affaire DEN HAAG, 4-8. Donderdagmid dag om twaalf uur, 24 uur nadat de Chinese waarnemende zaakgelastig de officiële mededeling had ontvan gen dat de visa van de acht Chinese deskundigen niet verlengd zouden worden en zü het land dienden te verlaten, is cr nog geen nieuw con tact met het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag geweest. Een woordvoerder van het mini sterie verklaarde desgevraagd: „Op dit ogenblik is niets bekend van een nader onderzoek". Aan de Adriaan Goekooplaan in Den Haag gebeurde tot nu toe niets bijzonders. Als immer zijn daar de mannen van politie en binnenlandse veiligheidsdienst aanwezig en hun doen en laten wordt nog steeds nauwkeurig geregistreerd door een groeiende groep journalisten en ca meramensen. In de voorlichting is een wijzi ging gebracht. De mededelingen, die tot nu toe van de Haagse politie kwamen, moeten nu worden vcr- ADVERTENTIE Zag U reeds onze nieuwe showroom in meubelen en woningtextiel Grote keus in: wandmcubelen - eetkamers slaapkamers - byzetfauteuils bureau's en kleinmeubelen Mol 19 - Zierikzee - tel. 2887 Uw zaak voor kwaliteit! strekt door het ministerie van justi tie, die op zijn beurt beroepsnieuws gierigen kan verwijzen naar het mi nisterie van buitenlandse zaken. Eigendommen weggehaald Donderdagmiddag heeft de firma Van der Geest, een expeditiebedrijf, de eigendommen van de Chinezen, die het pand Prins Mauritslaan 17 hebben bewoond en waarvan de WASHINGTON, 4-8. De woord voerder van het Witte Huis, Bill Moyers, heeft donderdag op een pers conferentie medegedeeld dat presi dent Johnson zich zorgen maakt door de verhogingen die de grote siaal- ntaatschappijen in de Verenigde Sta ten voor plaat- en bandstaai hebben aangekondigd, en dat naar de me ning van de president algemeen be lang schade is berokkend. De woord voerder liet weten dat de president nog steeds hoopt op intrekking van de prijsverhogingen door de staalin dustrie, al zou hij de ondernemingen er niet toe dwingen van hun beslis sing terug te komen. Inmiddels heeft donderdagmiddag de Republic Steel Corporation het voorbeeld gevolgd en prijsverhogin gen per 10 augustus aangekondigd. m De Amerikaanse senaat heeft donderdag met 54 tegen 33 stemmen een wetsontwerp goedgekeurd dat het congres de bevoegdheid geeft het stakende grondpersoneel van vijf Amerikaanse luchtvaartmaatschap pijen voor dertig dagen weer aan het werk te zetten. huur is geëindigd, daar weggehaald en overgebrachtnaar het gebouw van de Chinese legatie aan de Adri aan Goekooplaan. Met de vracht wagen van de firma kwamen vijf mensen mee het terrein van de le gatie op: vier mensen van het ex peditiebedrijf en de zoon van de ma kelaar, die de verkoop van het huis Prins Mauritslaan 17 in handen heeft. In de auto werden een aantal hou ten bedden geladen, matrassen, die opengemaakt waren waarschijnlijk tep behoeve van het politie-onder- zoek en een kamerscherm. Niet vergiftigd of mishandeld? DEN HAAG, 3-8. De 42-jarige Chi- nese ingenieur Hsu Tzu Ts'ai is vol gens het onderzoek naar aanleiding van de sectie op diens stoffelijk over schot r.och vergiftigd, noch mishan deld. Tot deze slotsom is de patho loog-anatoom van het gerechtelijk geneeskundig laboratorium, dr. J. Zeldenrust, althans voorlopig geko men. Hij zei desgevraagd het niet helemaal uitgesloten te achten, dat bij het onderzoek, dat bijna voltooid is, rog nieuwe gegevens worden ge vonden, waardoor hij zijn conclusie zou moeten wijzigen. LONDEN, 4-8. Twee mannen die met 3.800 pond sterling aan lonen op weg waren naar arbeiders die in het centrum van Londen een bank aan het bouwen zijn, zijn door twee man nen in werkkleding overvallen en van het geld beroofd. Een van de lo pers, de 32-jarige Walter Muenmore, is in de buik geschoten. De auto waarmee de dieven zich uit de voeten maakten, is later on - beheerd aangetroffen. Zij was gesto len. AUSTIN-WASHINGTON, 4-8 De student Charles Whitman, die maan dag 14 mensen doodschoot, heeft aantekeningen nagelaten waaruit blijkt dat hq niet van plan was zich levend gevangen te laten nemen, al dus een rapport van de „grote jury" die het onderzoek verricht. De jury heeft twaalf getuigen ge hoord, en is van mleniïig dat het neerschieten van Whitman rechtens is gebeurd en absoluut noodzakelijk DJAKARTA, 4-8. President Soe karno van Indonesië, die zich vóór de staatsgreep tot staatshoofd voor het leven liet benoemen, heeft don derdag voor het eerst van aftreden gesproken. Tegenover een groep Indonesische architecten en kunstenaars verklaar de de president dat de honderden schilderijen en andere kunstvoor werpen. die hij gedurende zijn be wind verzameld heeft, het eigendom vein het volk zullen zijn nadat hij het presidentschap heeft neergelegd. Vorige maand trok het voorlopige Hoe meer regen hoe liever UTRECHT, 4-8. „Hoe meer regen er valt, hoe liever het ons is. Beide partijen krijgen op deze manier hun kans". Aldus de heer H. B. van Om men, firmant van het Amsterdamse assurantiekantoor Lugl Sobbe en Co., de enige instelling in ons land die op grote schaal regenverzekeringen af sluit. Tot nu toe werden al vijfdui zend polissen afgegeven. Het vorig jaar werden in het hele seizoen - van mei tot en met september - vijf duizend belangen verzekerd. Vele evenementen in ons land zijn - vooral wanneer de festiviteiten in de open lucht plaats vinden, zoals bloemencorso's - volledig afhanke lijk van de weersgesteldheid. Van daar dat de firma Lugl Sobbe en Co. verreweg de grootste belangen heeft bij openlucht manifestaties. Het gaal om grote bedragen. Verzekerde be langen van 150.000, waarvoor een premie moet worden betaald van 13.000, komen regelmatig voor. Sinds 1950 kunnen ook vakantie gangers regenverzekeringen afslui ten, zowel voor Nederland als daar buiten. Het grootste aantal verzeke ringen geldt voor ons land; voor het buitenland is de belangstelling min der: dit jaar ongeveer 300. In ons land zijn ongeveer 6000 re- genwaarvevters. die regelmatig de hoeveelheid neerslag meten. Met het K S.M.l wordt intensief contact on derhouden. volkscongres de benoeming tot pre sident voor de duur van het leven in. Algemeen wordt verwacht, dat de ambtsperiode van Soekarno na de algemene verkiezingen, die in 1968 moeten plaatsvinden, zal eindigen. Soekarno zei dat hij in de afgelo pen vijfentwintig jaar „uit eigen zak" een aantal kunstwerken had gekocht die een zaal zouden kunnen vullen. Op deze wijze zouden kunstminnaars uit alle delen van de wereld van mijn verzameling kunnen genieten,! aldus de president, die er bescheiden aan toevoegde, dat een eventueel museum niet te veel nadruk op de figuur Boeng Karno zou moeten leggen. ADVERTENTIE Bezoekt onze Showroom Lange Nobelstraat 28, Zierikzee WASHINGTON, 4-8. Het Ameri kaanse ministerie van landbouw heeft donderdag mccge/iceld dat de dieren uit Kenia, waarmee het Ne derlandse schip „Maaslloyd" op weg is naar New York, niet overboord zullen behoeven tc worden gezet. Het ministerie, dat met zekerheid vastgesteld wil zien dat de dieren geen mond- en klauwzeer het land binnen zullen brengen, gaf eerder na een aanvankelijke weigering de „Maaslloyd" toestemming het ko mende weekeinde in de Newyorkse was om te voorkomen dat nog meer onschuldige mensen zouden worden gedood. In het rapport wordt niet gereikt over gebruik van verdoven de middelen door de moordenaar. Senator Robert Kennedy heeft donderdag een wetsontwerp inge diend dat onderbrenging van misda digers in psychiatrische inrichtingen wil wanneer cüeze wegens geestelijke onevenwichtigheid worden vrijge sproken. Kennedy zei dat Whitman ongetwijfeld door de jury zou zijn vrijgesproken. Hij wil dergelijke misdadigers zestig dagen onder ob servatie van twee psyciaters stellen. Op basis van hun rapport zal de rechter moeten beslissen of de mis dadiger in 'een psychiatrische in richting moet worden ondergebracht of dat hij zich aan geregeld onder zoek moet onderwerpen. Brandkast gestolen DEN HAAG, 4-8. Uit het kantoor van Rijkswaterstaat aan de Konmgs- kode in Den Haag is een brandkast, inhoudend f 16.400 gestolen. De brandksat, een vrij zwaar gevaarte van 80 bij 60 bij 40 cm., is letterlijk weggesleept van de eerste etage. Al le traptreden zijn nl .beschadigd. De politie heeft de zaak in onderzoek en kon aan bovenstaand niets meer toevoegen. DODEWAARD, 4-8. Eind volgend jaar zal de bouw van de eerste Ne derlandse kernenergiecentrale te Do- dewaard geheel zijn voltooid. Er is „goede hoop" dat de exploitatie van deze centrale in het eerste kwartaal van 1968 kan worden begonnen. NEW YORK. De Veiligheidsraad heeft de door Jordanië en Mali in gediende ontwerp-resolutie verwor pen, waarin Israël werd veroordeeld vcor de luchtaanval van 14 juli op Syrische doelen. De resolutie kreeg niet de vereiste negen voorstemmen. Nog altijd luchtstaking in Amerika WASHINGTON, 4-8. De Amcri- kaanse senaat heeft een wetsontwerp verworpen dat aan president John son de bevoegdheid zou verlenen de 35.000 man grondpersoneel van vqf luchtvaartmaatschappijen, die al 25 dagen in staking zijn, te bevelen weer aan het werk te gaan. Het Wetsontwerp voorziet in arbi trage met bindende uitspraak wan neer na een half jaar onderhandelen nog geen akkoord zou zijn bereikt. Zondag had de vakbond'de voor stellen van de luchtvaartmaatschap pijen verworpen, wat als een per soonlijk falen van president Johnson wordt beschouwd. De luchtvaart maatschappijen verzorgen 60 pro cent van het reizigersvervoer in de V.S., de staking heeft al 2000 miljoen dollar gekost. Ir. R. van Erpers Royaards, een van de dii'ecteui-en van dc Arnhemse instellingen van de elektriciteisbe- drijven, heeft dit meegedeeld. Aanleiding hiertoe was de ver schijning van het verslag over het eerste boekjaar van de N.V. Gemeen schappelijke Kernenergiecentrale Ne derland, opgericht in februari 1965 door de gezamenlijke Nederlandse elektriciteitsbedrijven. In dit versiag wordt een overzicht gegeven van de redenen die geleid hebben tot de stichting van de Dodewaard-cèntrale, alsmede een beschrijving van de voornaamste voorbereidende activi teiten voor de bouw van deze cen trale. NEW YORK, 4-8. Radiostations in de Amerikaanse staten Texas, Ala bama, Massachusetts, Michigan en New York weigeren langer platen te draaien van de Beatles, naar aanlei ding van uitlatingen van gitarist John Lennon in een interview. Lennon had volgens een Ameri kaans tijdschrift gezegd, dat het christendom onherroepelijk zal ver dwijnen, dat de Beatles grotere po pulariteit genieten dan Jezus en dat de discipelen „stompzinnig" waren. Daarmee haalde hij zich het onge noegen van veel gelovigen op de hals. De in het zuiden van de V.S. be gonnen campagne tegen de groep breidt zich als een sneeuwbal uit en dreigt de volgende week beginnende tournee van de Beatles door Ame rika al bij voorbaat tot een misluk king te maken. De moselprinses met haar hofdames, aan boord van de Z.Z.-8, tijdens de vaart naar de visgronden voor het ophalen van de eerste mosselen. De vlootschouw was weer het hoogte punt van het (10e) mosselfeest, dat onder zeer grote belangstelling werd gevierd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Wie zijn medemensen acht wordt zelf geacht. WAT HOT DE BILT haven te meren. Met de importeurs en de scheepvaartmaatschappij zal nu worden besproken, of de dieren zestig dagen aan boord van het schip voor de Amerikaanse kunst in qua rantaine kunnen worden gehouden. Slaagt men er niet in een veilige regeling te treffen die het lossen van de 55 dieren - o.a. 14 giraffen en en kele antilopen en gazellen - mogelijk maakt, dan zullen ze moeten worden teruggebracht naar Kenia of elk an der land dat ze wil hebben. De die ren zijn bestemd voor Amerikaanse dierentuinen. UTRECHT, 4-8. In Breda is sinds 1 januari een onderzoek aan de gang, waarbij te zjjner tijd alle 10.000 bejaarden in deze stad zullen worden betrokken. Doel van het onderzoek is, te komen tot een adequate medische en sociale zorg voor de bejaarden. Het breed opgezette projekt wordt door de geneesheer directeur van de G.G. én G.D. in Breda, drs. Alb. J. M. Smulders, beschreven in het maandblad van dc bond van Rcoms-Katholicke ziekenfondsen. Het gaat in Breda vooral om dc niet in bejaardentehuizen opge nomen ouderen (negentig procent van het totaal), voor wie de bestaande gezondheidszorg ondanks de uitbouw van de sociale wet- maximupi-valide, dus zonder onnodige ziekten en invaliditeit, liun geving cn het open bejaardenwerk, nog niet gcgarandccrt, dat zq levensavond zullen doorbrengen. Dc eerste fase van het projekt omvat een uitgebreid sociaal-me disch onderzoek van 400 bejaarden. De G.G. D. heeft daarvoor een sociaal-geriater aangesteld, die dc bejaarden, geholpen door de wqk- krqgcn bovendien drie specialisten op bezoek, een cardioloog, een zusters van de kruisverenigingen, thuis onderzoekt. De bejaarden longarts cn een biochemicus. De medische gegevens worden door gegeven aan dc huisarts, de gecodeerde gegevens aan een computer in Nijmegen cn de maatschappelijke, verpleegkunde cn pastorale problemen worden bespreken In ccn geriatrisch „home-team". Voor deze eerste cndcrzockfasc is anderhalf jaar uitgetrokken. Gedurende de tweede fase zullen alle bejaarden van Breda door hun eigen huisarts worden onderzocht op basis van uit het eerste onderzoek voortvloeiende richtlijnen. Ook dc gegevens van de huis artsen zullen statistisch worden bewerkt. Zelfde weertype Verwachting tot zaterdagavond: Opklaringen, maar plaatselijk ook enkele buien; matige tot krachtige wind tussen zuidwest en west; wei nig verandering in temperatuur. 6 aug. Zon op 5.09, onder 20.22. Maan op 22.24, onder 10.20. 7 aug. Zon op 5.10, onder 20.20. Maan op 22.35, onder 11.29. 8 aug. Zon op 5.12, onder 20.18. Maan op 22.49, onder 12.41. Laatste kwartier: 9 aug. te 13.56. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 6 aug. 6.21 v.m. 7 aug. 8 aug. 6.47 v.m. 7.19 v.m. 18.26 n.m. 18.57 n.m. 19.27 n.m. 18.19 n.m. 18.53 n.m. 19.24 n.m. BROUWERSHAVEN: 6 aug. 6.00 v.m. 7 aug. 6.31 v.m. 8 aug. 7.06 v.m. Doodtij: 11 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 5-8. Het K.N.M.I. deelt mede: een depressie die maar weinig van plaats verandert, ligt op dc Noordzee. Rondom deze depi-essie stroomt onstabiele lucht naar Neder land. Hierin komen naast opklarin gen ook buien voor. Het komende et maal zal in deze situatie maar wei nig verandering komen. Het koele weer houdt aan. De zuidwestelijke wind kan later echter wat in kracht afnemen. Midden op de Oceaan bevindt zich een volgende depressie. Ook deze be weegt maar langzaam. Archeologen hebben in de restan ten van een oud-romeinse villa, ge legen in de Italiaanse provincie Forli, een waardevol mozaiek ontdekt, dat de Griekse god Dionysos voorstelt, die op een door tijgers getrokken wagen staat. A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1