Golden Fiction Filter EN HET AVONTUUR POKER OM VIETNAM De vreemde reizen van onze werelddelen Het kon dus wel in Loosdrecht Australië zwierf de wereld rond; Frankrijk lag in Algerije! Gelukkig „huwelijk" van kostelijke USA tabakken en een perfect filter GOLDEN g FICTION jj De Kennedy-ronde Anneke ZlËRlKZEEbCHE NIEUWSBODE) Donderdag 1 augustus 1966 Nr. 19634 BLIK DOOR HET WERELD ADVERTENTIE FILTER king size cigarettes Voor rokers met een eigen stijl De uitzichtloze oorlog in Vietnam gaat de internationale politiek steeds meer beheersen. Niet ten onrechte ziet men er grote gevaren in van uit breiding, die men uil prestige over wegingen op een gegeven ogenblik niet meer kan tegenhouden. Om te trachten dat gevaar te bezweren, zijn premiers van verschillende landen naar Moskou gereisd in de hoop de Sowjet-regering tot een bemidde lingspoging te kunnen brengen. Ook de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Oe Thant, is nog een dergelgke poging gaan ondernemen, nadat mevrouw Gandhi van India en premier Wilson van Engeland recen telijk geen succes hadden behaald. Maar ook Oe Thant kwam met pes simistische berichten uit Moskou te rug. H\j gaf te kennen vrees te koes teren voor een grote oorlog voort vloeiend uit Vietnam. De reacties van Peking op al deze pogingen tot bemiddeling zijn alles behalve hoopgevend. Juist daardoor ook kan Moskou moeilijk tot bemid deling overgaan. De strijdende Viet- kong immers wordt aangezien als de vertegenwoordigster van het com munisme tegen de kapitalistische en imperialistische macht van Amerika door alle communistisch geregeerde landen. De Sowjet-Unie wil dus niet de indruk wekken, dat zij Amerika wel een dienst wil bewijzen door vredesbesprekingen op gang te bren gen. Dat verdraagt haar prestige weer niet Overigens zit Rusland met deze oorlog wel een beetje in zijn maag. Het voelt er niets voor dat China met deze oorlog succes zou boeken en daardoor zijn prestige in Azië zou versterken. Dat strookt helemaal niet met de Russische plannen. Boven dien wil de Russische regering ver der werken aan de opbouw van het eigen land, het landbouwareaal uit breiden om weer graanleverancier voor andere landen te kunnen wor denDat kost veel geld en vereist ook een zo groot mogelijke rust op militair gebied. Het is daarom, ondanks herhaalde aandrang van de regering van Noord Vietnam, er nog steeds niet toe over gegaan dit land aanmerkelijke mili taire steun te verlenen. Men hetft wat leveranties gedaan en enkele burgerlijke en militaire adviseurs gezonden, men doet het voorkomen „vrijwilligers" te willen sturen, maar daar blijft het bij. Steun van werke lijk belang is er nog steeds niet bij. Moskou wil er zich voor hoeden in een werkelijk gewapend conflict te raken met de Verenigde Staten. Men is zich ook in Moskou maar al te be wust, dat dit het begin van het einde zou betekenen, want een grote oor log zal immers geen overwinnaar meer overlaten Inmiddels heeft president John son juist verzekerd, dat Amerika's politieke belang sterker gericht is op het verre oosten dan op Europa. Hiermede beklemtoonde hij tevens, dat Amerika de strijd in Vietnam niet kan opgeven zo lang daar niet een behoorlijk akkoord kan worden getroffen, waarbij vrije verkiezingen voor de Vietnamezen gewaarborgd zijn. De strijd in Vietnam is natuurlijk van veel wijdere strekking dan al leen de vrijheid van dit land. De in vloed van het machtig wordende China moet worden beteugeld, wélke offers dit ook zal kosten. Die offers immers zullen nu altijd nog veel minder zijn, dan wanneer China zo veel invloed zou krijgen dat het een gewapend conflict met Amerika zou aandurven. Het is een oorlog om bij voorbaat straks een veel grotere en ergere zo mogelijk te voorkomen. Maar China blijft stoken en onof ficieel hulp verlenen aan Noord- Vietnam, omdat dit voor Peking thans de enige mogelijkheid is om enig prestige in Azië te handhaven. Maar het wacht er zich ook wel voor zich officieel in de strijd te mengen. Dat zou ook het einde van het com munistisch regiem aldaar kunnen betekenen. Door een en ander blijft de strijd "Probeer het maar als u irilt. hier is mijn wasmachine, daar is de geyser en hier hebt u wasgoed. Maar u krijgt het niet witter hoor, dat kan eenvoudig niet". Dal rei mevrouw E. Schipper, Oud Loosdrechtsedijk ISA in Loos- drccht, legen de dames yan een Sunit team. VENSTER in Vietnam voor beide partijen vrij uitzichtloos. En al zit hier de kans op toespitsing van de spanning in de wereld in, de angst voor een alge meen aspect van de oorlog zal toch wel de kans op uitbreiding doen voorkomen. Het politieke spel be dient zich ook vaak van bluf, maar men kent eikaars krachten tegen woordig beter dan vroeger wel het geval was. H. van Wertneskerken. SAN MARINO. De legering van San Marino, de kleinste republiek tor wereld, is gevallen. De grote en ai- gemene raad (het parlement) van het zestig vierkante kilometers grote staatje in de Apennijnen nam met 51 tegen 9 stemmen een motie van wan trouwen aan ,die door de regerende christen-democraten zelf was inge diend. Iedere rechtgeaarde zeebonk zal in elk gesprek, dat u met hem voert zün minachting laten blijken voor de „landrotten". HU voelt zich pas lekker als zUn voeten worden gedra gen dcor een wiebelend dek. Nog al- tüd ziet hü een beetje neer op de mensen die achttrblüven op de kade terwijl hü weer zee kiest. Zij, die veilig op onze vaste wal blijven, worden cok slechts opge schrikt uit dat gevoel als er sprake is van een aardbeving, meestal zo ver weg dat alleen het K.N.M.I. het registcrert. Toch zouden ze vreemd opküken als ze wisten wat voor enorme afstanden diezelfde „vaste wal" in de loop van miljoenen jaren al heeft afgelegd. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hedel: L. Doppenburg te Wilsum. Bedankt voor Maurum (toez.): J. van 't Kruis te Baardwijk; voor Hierden: A. Kastelein te Capelle aan den IJssel. Geref. Kerken Aangenomen naar Sliedrecht (vak. T. Oosterhoff): C. M. v. d. Loo te Soest; naar Amstelveen-Noord-Bui- tenveldert: S. A. Boonstra te Rijs wijk (Z.H.). Geref. Gemeenten Bedankt voor Slikkerveer: L. Kie- boom te Norwich (Ontario, Canada). LAND- EN TUINBOUW GENEVE, 1-8. Maandagmiddag is het aanbod van de Europese Econo mische Gemeenschap (E.E.G.) op landbouwgebied voor de Kennedy- ronde van onderhandelingen ter verlaging van de douanerechten met vijftig procent op het bureau van de algemene overeenkomst voor tarie ven en handel (G.A.T.T.) in Genève gedeponeerd; het zal onmiddellijk aan alle deelnemers aan de onder handelingen ter kennis worden ge steld. Aan de laatste fase van de Kennedy-ronde, die begin september Ingaat, staat nu niets meer in de weg Het gezamenlijke aanbod van de E.E.G. betreft de invoer van land- bouwprodukten ter waarde van on geveer 1,25 miljard gulden. Tot de produkten waarover de E.E.G. niet wil onderhandelen, behoren wijn, groentenconserven, tomaten, vroege aardappelen en wijndruiven. Maar het kon wel witter. Dat zag me vrouw Schipper toen zij' het resultaat vergeleek met haar vorige was. Het is werkelijk ongelofelijkgaf zij toe Kijkt u maar, die lakens en mijn nylon bloesjes en de tandartsjassen van mijn man... alles... Sunii is in een woord geweidigi KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oosterwolde (Fr.): H. Brouwer, Bergen op Zoom; te Go- rinchem (toez.) (vak. dr. B. Klein Wassink): L. Hoving, Ruurlo. Bedankt voor Medemblik (toez.): M. Ruster, Anjum. Ger. Kerken Beroepen te Vianen: K. D. Gerber, laatstelijk vrijgemaakt predikant te Hengelo (O.); te Zaamslag: H. J. Die- kema, Monnikendam; te Maartens dijk (U.): J- Stolk, kand. te Utrecht; te Alblasserdam: H. K. Poelman, Berlikum. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Leerdam (vak. O. Mooi weer): W. Vis, IJsselmuiden. Chr. Ger. Kerken Aangenomen naar Nieuwe Pekela: kand. A. v. d. Veer, Vlaardingen, die bedankt voor Dokkum, Ermelo, Fra- neker, Goes, Gouda, 's-Gravendeel, Maarssen, Meppel, Naarden, Noorde loos, Zaandam en voor Zwaagwest- einde. DJAKARTA. Communisten en hun sympathisanten oefenen op Bali een ware terreur uit. Dit heeft het Indo nesische persbureau Antara woens dag bekend gemaakt. Maar het is waar. Onze wereld delen en eilanden zün niet zo onbe- weeglük als zjj schijnen. Om dit vreemde verschijnsel te verklaren moet men echter eerst iets afweten van de structuur van onze aardbol. Het vloeibaar magma Toen de aarde begon af te koelen, en dat is 4Vi miljard jaar geleden, ontstond de korst, enkele honderden kilometers dik. Hieruit vormden zich de continenten, die weer rusten op de mantel, die met zijn dikte van 3.000 km. tussen de korst en de vloeibare kern echter niet vast is. Zij is dik vloeibaar, ongeveer zoals uw keukenstroop vloeibaar is, als ze maandenlang in een koele kast heeft gestaan. Op die vloeibare mantel drijven nu de werelddelenZij reizen langs de oppervlakte, maar zo langzaam dat wy het haast niet kunnen bemerken. Dai is ook geen wonder als men be denkt, dat het tot voor kort zelfs niet mogelijk was de positie van een bepaald punt op aarde nauwkeurig dan tot op enkele kilometers aan te duiden. Pas nu we gebruik kunnen maken van satellieten weten we de juiste afstand tussen bv. Amsterdam en New York tot op enkele tientallen meters. De veranderlijke polen Een allereerste vermoeden dat on ze werelddelen misschien niet altijd op de zelfde plek hadden gelegen, ontstond toen men in de bodem van zeer warme landen sporen aantrof van dieren, die in de koude poolklv maten thuis horen. Men trof ook steenkoollagen aan in Alaska, terwgj steenkool is ontstaan uit vergane oerwouden, die alleen kunnen be staan onder een hoge temperatuur. Aanvankelijk dacht men dit te verklaren door de ijstijden, die om de 4 miljoen jaar optreden. Maar toen men verder ging zoeken, kwam er een duidelijker antwoord in 1952. Men wist dat bepaalde steensoorten een beetje magnetisch zijn van na ture. Maar men kwam er nu achter dat andere gesteenten onder bepaal de omstandigheden een algeheel magnetisme verkrijgen. De micro elementen, die verantwoordelijk zijn voor dat magnetisme, staan onder invloed van het magnetisch veld van de aarde, met andere woorden: de deeltjes liggen noord-zuid. Nu ging men steenmonsiers on derzoeken, om te zien waarheen de deeltjes wezen. De geleerden ver wachtten dat er bepaalde kleine af wijkingen zouden kunnen zijn, ver oorzaakt door klimatologische veran deringen. Niet te geloven De werkelijke resultaten deed de geologen ongelovig hun berekenin gen nagaan: verschillende monsters uit alle plaatsen wezen alle mogelij- ke kanten op. Hoewel men genoeg moeite deed om aan te tonen, dat dit te wijten viel aan allerlei oorzaken, moest men tenslotte toch toegeven, dat het de continenten waren, die zich bewogen. Wat nu volgde is ongelooflijk. Amerika reist momenteel met een snelheid van enkele meters per jaar naar het noorden. Men onderzocht toevallig gevon den fossiele duinen in Engeland, de erosie van de wind, die er aan een kant langs was gegaan, gedurende ontelbare jaren, had zijn sporen ach- tei gel'uien. Daardoor wist men de overheersende windrichting van en- hele miljoenen jaren terug. Engeland schommelt heen en weer. Enorme afstanden Ook Australië heeft interessante reizen achter de rug. Het is de ge hele wereld rondgereisd, draaide in een lus van 20.000 kilomeier om de Zuidpool heen, wam toen daar waar Afrika nu ligt, om via de Zuidpool naar de plaats waar het zich nu be vindt terug te keren Tot slot de tochten van Frankrijk. Zo'n 300 miljoen jaar geleien lag het aan de andere kant van de equator, ging naar het noorden, en ivees toen- hiel de tegenwoordige noord-zuid as in, de richting van Groenland. Het zwierf via Buenos Aires naar Rio de Janeiro, kwam daar 400 miljoen laar geleden aan, en ging weer door mar Algerije, waar het 100 miljoen laar geleden lag .Slechts 50 mi'.joe i jaar terug lag het zgn eigen tangle lage*, rodel Reims ter hoogte van de hui dige Pyreneeën zou hebben gelegen. A. C. J. Flantua. Flitsen uit het buitenland WASHINGTON. Zeven republi keinse leden van het Amerikaanse Congres hebben er bij president Johnson op aangedrongen, het initia tief te nemen tot maatregelen om de rassendiscriminatie in zuidwest- Ai'rika te doen beëindigen. SALISBURY. Zes van de vorige week in Rhodesië gearresteerde lec tors zijn woensdag uit de gevangenis ontslagen. Zij werden onder politie bewaking naar de grens met Zambia gebracht. Hij begon zich te wassen en knik te, „Als ik eerst maar wat te drin ken heb. En een beschuit. Dan eet ik straks wel. Later als kwart over negen kan ik niet beginnen. Staan de mensen toch al te mopperen." „Moet je dan eerder beginnen?" „Tot half september moet ik ne gen uur openen. Ik kijk nooit zo pre cies. Alleen zijn er wel eens die ver velende lui, die er wat van zeggen." Hij droogde zich af en schoot in zijn overhemd. Onderwijl nam hij een slok en hapte van zijn beschuit. Vijf minuten later was hij gekleed, dronk zijn kopje leeg en zwaaide. „Over drie kwartier kom ik eten. Tot straks. O jade melkboer een fles. Of neem er maar twee. Nu jij er bentEen pakje boter. Hij weet wel welke Ze schonk zichzelf nog een kop thee in. Geen wonder, dat hij zich verslapen had, als je om half drie ook nog niet in bed ligt. Waar zou- ie geweest zijn? Wat voert hij 's nachts uit? Dat gaan naar de ker mis, enkele dagen geleden, zal ook wel een smoesje geweest zijn. Wal betekent het allemaal? En overdag dat schurende geluid? Ik vind het maar een gekke bedoening. Anneke dronk haar thee op. Wal heb ik er eigenlijk mee te maken? Het zijn mijn zaken niet. Of /.ou er achter het kasteel een garage zijn? In het donker weet je nooit zo pre cies de afstanden. Misschien is er voorbij het moeras weer een weg of zo, waar een garage staat. Het hoeft KINSJASA. Pierre Marchai, con sul-generaal van België in Loebocm- basji (het vroegere Elizabethstad) moet Kongo verlaten wegens inmen ging in de binnenlandse aangelegen heden van Kongo. Hij is pas een maand in functie. WENEN. De politie in Wenen heeft e«»n van de twee verdachten van de overval op de Nutsspaarbank in Amersfoort aangehouden. Het is de 57-jarige Ludwig Weinber, een Oos tenrijker die sinds 1945 zijn domicilie in Brussel heeft. NEURENBERG. Een tweemotonge Con vair Metropolitan" van de Lufthansa met vijfendertig passa giers aan boord zakte bij de landing op hel vliegveld van Neurenberg door zijn neuswiel, waardoor het toestel een eind over de baan schoof. eigenlijk helemaal niets te beteke nen. Toch zou je haast zweren, dat het tamelijk dichtbij was. Die stem menNet of ze steeds dichterbij kwamen. Kom eerst de kamer maar doen. Vandaag kwam er geen werkster. Morgen een balletje opgooien om bo ven eens een goeie beurt te geven. Die overloop ziet er uit. Maandagsmorgens reed Anneke met een vroege bus naar Enschede, waar ze van de bushalte slechts en kele minuten moest lopen om de zaak te bereiken. Dezelfde chef ont ving haar, gaf haar enkele raadge vingen en stuurde haar naar boven. „Juffrouw van Laar zal u wel ver der wegwijs maken. U hebt toch ze ker een schone witte jas bij u? O, juist. Nou, de tweede verdieping. U kunt de lift nemen." Hannie van Laar, de cheffin, was vriendelijk tegen de nieuweling. „Ga eerst maar zitten en rook een si garet met ons. De klanten komen doorgaans toch niet voor half tien. We doen 't eerste half uurtje kalm aan." De eerste werkdag verliep voor Anneke Graal tamelijk vlot. Ze had negen klanten gehad. De meesten gaven een fooitje: twee kwartjes. Eén zelfs een gulden. Aan 't eind van de weck een mooi extraatje. Hannie van Laar kwam één keer kijken, vriendelijk en belangstel lend. In de middag, toen ze even een sigaret rookte, omdat ze geen klant had, zei Hannie: „We hebben al een BIRA. Gedurende de tweede helft van de maand juli hebben vanuit Tanzanië binnengekomen guerilla- slrijders in het noorden van Mozam bique meer dan honderd man verio- ren in gevechten met Portugese re geringstroepen, aldus "vermeldt een communiqué van het Portugese leger GENEVE. De Wereldraad van Sy nagogen zal een onderscheiding uit reiken aan het enige vrouwelijke parlementslid van Zuid-Afrika, He len Su^man, voor haar strijd tegen de apartheid, zo heeft de raad in Geuève bekend gemaakt. LAGOS. Twee van de belangrijk ste politici in West-Nigeria, de op perhoofden Obafemi Awolowo en Anthony Enahoro, zijn vrijgelaten, zo meldt de militaire regering in Lagos. Zij hebben sinds 1962 gevangen geze ten op beschuldiging van samenzwe ring tegen het bewind. SAIGON. Amerikaanse vliegtui gen afkomstig van vliegdekschepen in de Zuid-Chinese zee, hebben hun derde aanval uitgevoerd op een van dc grootste olie-opslagplaatsen van Ncord-Vietnam, drie kilometer van de havenstad Haiphong langs de Rode rivier gelegen. pluimpje gehad van die oude dame. Weet je wel? Net na het eten hielp je haar. Ze vond, dat je het voor treffelijk deed. Overigens, ik heb zelf wel gezieh aan je manier van werken, dat je het vaker gedaan hebt". „Ik werkte al vier jaar zelfstan dig.". „Waarom ben je er dan mee op gehouden? Eigen baas is veel leu kertenminste, dat denk ik. Of niet?" „Jawel. Maai- er kunnen zich om standigheden voordoen in het leven, dieZe vulde de zin niet aan, doch Hannie begreep haar blijkbaar, want ze knikte. „Stil maar je hoeft ons niets te vertellen. Nouwij zijn blij met je, hoor. We zullen best met elkaar overweg kunnen." Na een week wist Anneke: ik vind het prettig werken in Ensche de. Hannie, de cheffin, is bizonder aardig en de andere meisjes pret tige collega's. Terwijl de klanten over het algemeen niet lastig zijn. Bovendien elke dag ongeveer vijf gulden fooiik verdien haast nog meer als vroeger thuis. Vroegeridioot natuurlijk, want het was nog maar veertien da gen geleden, dat ze halsoverkop weggelopen was. Adrie had een kort briefje geschreven naar huis, waar in hij meedeelde, dat Anneke bij hem was en voorlopig zou blijven. En of ze in Hillegom zo vriendelijk wilden zijn om de familie Overheim aan het verstand te brengen, dat een eventueel bezoek in Dorringen ongewenst zou zijn. Met name van zoon Bob. Anneke had haar broer op een avond de hele geschiedenis verteld, waarna Adrie zei, dat hij haar standpunt kon begrijpen en billijken. „Als Bob zo'n lammeling geworden is, geef ik je groot gelijk, dat je niet van zijn attenties ge diend bent. We leven niet meer in de middeleeuwen!" (Wordt vervolgd). ADVERTENTIE Ingezonden mededeling Snel verlichting van verkoudheid en griep Dank zij Togal. Helpt snel-afdoende bij griep, verkoudheid .hoofdpijn, migraine, spit, reumatiek. Met Togal in huis kunt u gelukkiger leven. Zonder zorg voor gezondheid. Bij apoth./drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.S8. 12 door FRANK VAN FALCKENOORT

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 3