mm l DE ZIERIKZEESCHE COURANT Chinese delegatie van lastechnici moeten het land verlaten Na de schietpartij in Austin (V.S.) W ereld voedsel vraagstuk niet onoplosbaar De vermiste Australische kinderen I;v ■- Mogen wilde dieren Amerika niet binnen? Explosie eist vele gewonden Het vermiste Engelse jacht M0SSELFEEST WAT ÏEGT DE BIL7 X* v Zware aardbeving in Japan ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 4 augustus 1966 122ste jaargang Nr. 19634 waarin opgenomen REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tot. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 1 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (ma*. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: JilOSSclfCSSt vlot VClll $t(l1 t De Chinese affaire Hoogoven in aanbouw Onderwerpen aan Nederlands recht DEN HAAG, 3-8. De leden van de Chinese delegatie van lastechni ci. die in het bureau van de zaak gelastigde aan de Adriaan Goed kooplaan in Den Haag worden ver borgen gehouden voor de Neder landse justitie zullen ons land moe ten verlaten. Dit is de tijdelijke zaakgelastigde, de heer Shen Wei Li ang woensdag op het ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. De visa van de leden van de de legatie zullen niet verder worden verlengd. De leden van de delegatie moeten zich onderwerpen aan alle bepalingen van het Nederlandse recht. Dit is door het ministerie van bui tenlandse zaken in een communiqué meegedeeld. Woensdagochtend is de tijdelijk zaakgelastigde van de Chinese Volksrepubliek op het ministerie van buitenlandse zaken ontboden en is hem meegedeeld dat, nog geheel af gezien van daarin vervatte onaan vaardbare aantijgingen, een voor de Chinezen afgelegde verklaring niet kan worden geaccepteerd als ai In Zuid-Tyroo! zijn woensdag avond twee bommen ontploft die geen slachtoffers eisten en slechts geringe schade veroorzaakten. AUSTIN, 2-8. President Johnson heeft dinsdag gepleit voor een spoe dige aanvaarding van het ingediende wetsvoorstel tot beperking van de mogelijkheden om in de Verenigde Staten vrijelijk wapens aan te schaf fen. Hij deed dit naar aanleiding van het bloedbad in Austin, waar de dag tevoren de 25-jarige student in de bouwkunde Charles Whitman veer tien mensen, onder wie zijn vrouw en zijn moeder doodschoot, voordat de politie een einde aan.zijn leven maakte. Het bewuste wetsontwerp, dat be oogt de verkoop van vuurwapens door postorderbedrijven te beperken, werd vorig jaar ingediend als een reactie op de moord op president Kennedy, die in Dallas werd dood geschoten met een geweer dat door een postorderbedrijf was geleverd. In een nagelaten brief aan de po litie had Whitman zelf om een lijk schouwing gevraagd. Hij schreef dat een autopsie misschien de oorzaak zou onthullen van de zware hoofd pijnen, de neerslachtigheid en drang tot geweldpleging waaraan hij leed. Volgens de arts die de lijkschouwing verrichtte, had het gezwel niet recht streeks invloed op die delen van de hersenen, die het logisch denken be heersen. Wel werd een druk veroor zaakt, die tot zware hoofdpijnen kon leiden. Deze pijnen zouden weer sterk het optreden van Whitman hebben kunnen beïnvloeden, aldus de arts.' een wettelijk stuk, dat in de plaats kan treden van de getuigenverhoor. De Chinese tijdelijk zaakgelastig de is opnieuw duidelijk gemaakt dat de leden van de delegatie die geen diplomatieke immuniteit bezitten zich dienen te gedragen in overeen stemming met de Nederlandse wet. Voorts is aan de tijdelijke zaakgelas tigde gezegd dat de geldigheid van de visa van de leden van de delegatie niet verder zal worden verlengd. Dc tijdelijk zaakgelastigde is cr op gewezen dat de leden van de dele gatie dus moeten vertrekken en dat zÜ zich daarbij zullen hebben tc on derwerpen aan alle bepalingen van het Nederlandse recht. Dit houdt in dit geval in een ge tuigenverhoor en daarnaast vanzelf sprekend paspoortcontrole en doua nevisitatie. Nogmaals is aan de tijdelijk zaak gelastigde duidelijk gemaakt, dat het onttrekken van de leden van de delegatie aan de Nederlandse justi tie door hen te huisvesten in het ge bouw van de diplomatieke missie, zodat dagvaardiging te hunnen be hoeve niet kunnen worden betekend, volledig in strijd is met het inter nationaal gebruik. Daaraan is toe gevoegd dat de Chinese vertegen woordiging ten volle verantwoorde lijk is voor deze ontwikkelingen", aldus het communiqué. Congres in Hamburg HAMBURG, 3-8. Het zevende in ternationale voedselcongres, dat in Hamburg wordt gehouden, is woens dag door de Westduitse bondspresi dent, Heinrich Lubke, in aanwezig heid van 2000 gedelegeerden uit 80 landen, geopend. In zijn openingstoespraak zei Lub ke, dat het voedselprobleem in de wereld geen onoplosbare moeilijkhe den biedt omdat de huidige weten schap In staat is in de toekomst de gehele mensheid van voedsel tc voorzien. Maar zo veegde hij er aan toe: „Men moet niet vergeten de werkeloosheid te bestrijden in lan den die door hongersnood worden bedreigd is integendeel men moet in die landen de koopkracht scheppen, die nodig is om het noodzakelijke voedsel te verkrijgen". Vonnis in Stockholmse moordzaak STOCKHOLM, 3-8. De 19-jarige Johan van 't H. uit Rotterdam en de 22-jarige Johan D. uit Doesburg zijn woensdag door de magistraatsrecht bank van Stockholm veroordeeld we gens moord op hun '20-jarige land genoot Henk Drost uit Harderwijk, op 1 december van het vorige jaar, in een leegstaand huis aan de Vattu- gatan, in het centrum van de Zweed se hoofdstad gepleegd. Zij zullen voor psychiatrische be handeling naar een instelling voor geesteszieken worden overgebracht en zullen later uit Zweden worden uitgewezen. EEN ZWAAR KARWEI GRONINGEN, 3-8. De assistentie van de politie in Groningen werd in geroepen voor een 69-jarige dame (uit de Lindenlaandie driehonderd pond weegt en van haar stoel was gevallen. Huisgenoten en buurtbe woners waren er niet in geslaagd de vrouw weer op de been te krij gen en ook de te hulp geroepen po litiemannen schoten tekort. Ten ein de raad werd de G.G. en G.D. in geschakeld, die er tenslotte in slaag de de dame in bed te krijgen. Ontwikkeling levensverzekeringbedrijf UTRECHT, 3-8. - In afwachting van dc definitieve cijfers inzake de ontwikkeling van het levensverzekeringbedrijf in 1965, die door dc Verzekeringskamer in haar jaarverslag zullen worden opgenomen, heeft het Bureau Voorlichting Levensverzekering het volgende voor- Icpige beeld samengesteld: Eind 1965 waren cr in ons land per 1.000 inwoners 2.250 polissen van levensverzekering. Het totale aantal polissen van de Neder landse levensverzekeringmaatschappijen steeg in dat jaar met 1,3 miljoen en bereikte een totaal van 28,7 miljoen, waarvan circa 900.000 in het buitenland waren afgesloten. Op al deze polissen samen was f 66,3 miljard verzekerd. Hiervan had omstreeks 5 procent be trekking op verzekeringen buiten Nederland, zodat dc Nederlandse bevolking eind 1965 gemiddeld per hoofd verzekerd was voor f 5.330. Eind 1964 was dat f 4.662. Het totale verzekerde bedrag steeg ten op zichte van 1964 met f 6,7 miljard. Dit is het saldo van een vermeer dering met I 11,2 miljard en een vermindering door het tot uitkering komen en het beëindigen van polissen van f 4,5 miljard. Van dc 52 binnenlandse levensverzekeringmaatschappijen, die in 1965 hun bedrijf «n ons land uitoefenden, hadden 18 maatschappijen aan het eind van dat jaar een verzekerd bedrag van meer dan één miljard gulden. Teneinde de toekomstige uitkeringen tc kunnen garanderen, moeten dc levensverzekeringmaatschappijen over een wiskundig berekend bedrag, dc prcmicrescrve, beschikken. Deze prc- mieresreve, die als het gezamenlijke spaartegoed van dc verzekerden kan worden beschouwd, bedroeg f 12,5 miljard, terwijl er daarnaast een extra zekerheid ter grootte van 7,5 procent van dit bedrag was. Voorlopige cijfers omtrent de gang van zaken bjj het levensverze keringbedrijf in 1965 wijzen voorts uit, dat dc kosten gestegen zijn van f 340 miljoen tot f 338 miljoen. Ook was de president van mening dat een grotere visvangst, de inten siviteit en rationalisatie van de land- bouwproduktie en een wetenschap pelijke bestudering van de bodemge steldheid de problemen van kwanti teit en kwaliteit van de voedings middelen zouden moeten oplossen. ADELAIDE, 3-8. Uit Australië is bericht ontvangen dat men daar een kustgedeelie heeft gevonden dat ver bazingwekkend veel gelijkt op de plaats welke door de Utrechtse hel derziende Gerard Croiset is beschre ven als de plek waar men de sedert 26 januari vermiste kinderen Jan, Annat en Grant Beaumont zou kun nen vinden. Deze kinderen, resp. 9, 7 en 4 jaar oud, werden vermist nadat zij naar een strand bij Adelaide waren ge gaan. Ter plaatse wonende Neder landers, die zich eerdere gevallen herinnerden waarin van de diensten van de heer Croiset gebruik werd gemaakt, hadden" thans, naar reeds gemeld, ook in dit geval zijn hulp ingeroepen. Na kennis genomen te hebben van de schriftelijke medede lingen en foto's van de kinderen te hebben gezien, gaf de heer Croiset zijn beschrijving van de plaats aan de Australische kust waar volgens zijn overtuiging de om het leven ge komen kinderen te vinden zouden zijn. Een aannemer van grondwerken ter plaatse, die zijn naam niet ge noemd wilde hebben, heeft gezegd te willen gaan zoeken op een plek bij de Stanvac olie-raffinaderij waar af val is gestort. Volgens hem ziet die piek er precies zo uit als de heer Croiset heeft beschreven. O.a. staat er het witte, kubusvormige gebouw waarvan deze laatste sprak, nl. een olie-opslagtank. Ook journalisten uit Adelaide zijn op onderzoek uitge gaan, DEN HAAG. Z.K.H. Prins Claus aeeft een bezoek gebracht aan de Mondriaan-tentoonstelling, die in het Haagse gemeentemuseum wordt ge houden. Hij arriveerde omstreeks kwart voor twaalf en bleef er tot tegen een uur. Baadsters verdronken KAMPERDUIN, 3-8. Bij Kamper duin zijn twee baadsters verdron ken. Omstreeks half vijf 's middags zijn de lichamen van twee meisjes, te weten van de 20-jarige Miesje L. Pieters, verkoopster, en van de 17- jarige Antoinette P. Burgers, beiden uit Ede, aangespoeld. De meisjes werden het laatst gezien omstreeks drie uur toen zij aan het baden wa ren in de nogal ruwe zee. Direkt na de aanspoeling werd kunstmatige ademhaling met ge bruik van zuurstofapparaten toege past, hetgeen helaas niet meer mocht baten. De meisjes brachten hun va kantie door te Schoorl. r^.i H" - - IJMUIDEN. Overzicht van de in aanbouw zijnde hoogoven 6, waarop duide lijk de fundamenten van de hoogoven en de vier windverhitters te zien zijn. Deze nieuwe hoogoven komt op slechts enkele kilometers van de Noordzee te staan. Moeilijkheden met schip WASHINGTON, 3-8. Het Ame rikaanse ministerie van landbouw heeft na een aanvankelijke weige ring woensdag het Nederlandse schip Maaslloyd toestemming gegeven het komende weekeinde met vijfenvijftig wilde dieren uit Kenia aan boord de Newyorkse haven binnen te varen. De dieren zullen echter pas van boord mogen wanneer met zekerheid is vastgesteld dat ze geen mond- en klauwzeer het land binnen zullen brengen. Het republikeinse congreslid Glenn Cunningham en enkele tientallen an dere dierenvrienden hadden eerder een beroep op de minister van land bouw, Orville Freeman, gedaan, te voorkomen dat de dieren gedood zou den worden. Cunningham zei te vre zen dat de dieren overboord zouden worden gezet omdat voor zeven! er van niet de vereiste gezondheidscer tificaten waren afgegeven. Volgens ambtenaren van het ministerie kon het schip echter ook naar een ander LONDEN, 3-8. Zevenentwintig men sen liepen in Londens „East End" verwondingen op toen zich tijdens een brand in een gebouw van drie verdiepingen een zware explosie voordeed, vermoedelijk veroorzaakt door ontsnappend gas in een restau rant op de begane grond. Twee brandweerlieden die op het moment van de ontploffing in het gebouw waren, werden door de luchtdruk via een raam naar buiten geworpen. Een van hen liep ernstige brandwonden op. Vrijwel de gehele voorgevel werd weggeslagen, waar door in de omringende straten een regen van glasscherven en stenen neerdaalde. Verscheidene auto's wer den beschadigd. De politie liet als voorzorgsmaat regel een nabijgelegen bioscoop en enkele andere panden ontruimen. De gewonden - veertien brandweerlie den, drie politiemannen en tien bur gers - hebben voor het merendeel schaaf- en snij wonden. Brillant- schitterend bezit WjÊ) voor altijd l ipjfr rfTTwi_ JVAEiJBI ij? van Andel ftJy Hoogstraat 164-152 Beyorlandsotaan 178 Rotterdam Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Men bewondert des te meer, v naarmate men minder begrijpt X land varen of naar Kenia terugke ren om de dieren voor zestig dagen onder quarantaine te stellen. Daar na zouden ze wel naar Amerika kun nen worden gebracht. Tot de dieren behoren veertien gi raffen, twee generoek-antilopen, en kele hertebeesten en gazellen. De Maaslloyd vertrok maandag uit Lis sabon naar New York. Amerikaanse beurzen voor Nederlanders AMSTERDAM, 3-8. Een particulier Amerikaans fonds, het „Common wealth Fund'' stelt voor Nederlan ders in de leeftijd van ongeveer 25 tot 30 jaar drie a vijf beurzen, de zo genaamde „Markness Fellowships" voor een studieperiode van 12 tot 21 maanden in de Verenigde Staten ter beschikking. De periode gaat met september 1967 in. Met uitzondering van de me dische-, natuur- en exacte weten schappen, komen alle mogelijke stu diegebieden in aanmerking, ook die waarin in Nederland geen universi taire opleiding mogelijk is, zoals bv. schone kunsten, journalistiek, e.d. (Zij die naar deze beurzen willen sol liciteren kunnen zich, onder opgave van leeftijd, opleiding, eventuele huidige werkkring, tot 30 oktober van dit jaar voor nadere inlichtingen en formulieren wenden tot het Ne- derland-Amerika Instituut te Am sterdam). ADVERTENTIE Herenigd nu 24 jaar ROSSUM, 3-8. In het Bommeler- waardse dorp Rossum zijn woensdag de uit Tsjechóslowakije afkomstige gezusters Wendler na een scheiding van 24 jaar herenigd. De vrouwen dachten van elkaar dat ze waren ge storven. De in Rossum woonachtige mevr. Houkes-Wendier had de na sporingen vaar haar zusier (die in Beieren blijkt te wonen) gestaakt, maar de andere zuster had het zoe ken voortgezel. De moeilijkheid daarbij was dat de Rossumse zuster, sinds 1943 getrouwd met een uil Ros sum afkomstige man, weduwe was geworden en daarna was hertrouwd met een andere inwoner van Rossum, waardoor zij een andere naam had gekregen. FALMOUTH, 3-8. Familieleden en vrienden van de 31 opvarenden van het Britse jacht „Darlwin", dat sedert zondag wordt vermist, hebben ren particuliere speurtocht op touw gezet nadat het zoeken door de auto riteiten was gestaakt. Men heeft nu drie vliegtuigen gehuurd om verder dan 20 mijl uit de kust te zoeken. De familie en vrienden menen dat het 14 meter lange scheepje afgedre ven kan zijn door de zware storm die zondag langs de Britse kust woedde. Het feit dat geen wrakstuk ken zijn gevonden, acht men hoop vol. De „Darlwin" was zondag tussen Falmouth en het vakantie-oord Fo- wey tijdens zwaar weer verdwenen. ADVERTENTIE in Zierikzee Een reden te meer om een bezoek te brengen aan onze ruim gesorteerde juwelierszaak Horloger naast 's-Gravensteen Tel. 01110-2443 - Zierikzee Tot 9.00 uur geopend Amerikaanse journalisten naar Noord-Vietnain NEW YORK, 3-8. Noord-Vietnam zou bereid zijn wanneer de omstan digheden dit toelaten Amerikaanse journalisten verlof te geveh het land le bezoeken om de gevolgen van de Amerikaanse bombardementen in Noord-Vietnam in ogenschouw te nemen. Dit is meegedeeld door de „Sullivan County Organisation", die ijvert voor vrede in Vietnam. De voorzitter van deze beweging ver klaarde een telegram te hebben ont vangen van president Ho Tsji Minh waarin zulks werd toegezegd. Het vormde een antwoord op een ver zoek van de vredesgroep om toela ting van Amerikaanse persvertegen- w oordigers. Opklaringen Verwachting tot vrijdagavond: Verwachting tot vrijdagavond: Opklaringen, maar hier en daar nog een bui; matige tot krachtige weste lijke wind; weinig verandering in temperatuur. 5 aug. Zon op 5.07, onder 20.24. Maan op 22.13, onder 9.11. Laatste kwartier: 9 aug. te 13.56. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 5 aug. 5.51 v.m. 17.57 n.m. BROUWERSHAVEN 5 aug. 5.28 v.m. 17.48 n.m. Doodtij: 11 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 4-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie, waarvan het centrum op de Noordzee ligt, heeft op tal van plaatsen in West-Europa opnieuw regen gebracht. Hoeveelhe den tussen 20 en 40 mm werden af getapt in een strook, die zich uit strekt van midden-Frankrijk naar Zuid-Duitsland. De depressie beweegt zich naai' het noorden en verwijdert zich dus van onze omgeving. In verband hiermee zal het weer het komende etmaal een verbetering ondergaan. De bui igheid zal afnemen, terwijl er meer opklaringen komen. Er blijft echter nog wel een matige tot krachtige zuid-westelijke wind staan. In de temperatuur komt maar weinig verandering. TOKIO, 3-8. De stad Matsoesj iro ten noordoosten van Tokio is woens dag door een zware aardbeving ge troffen. Talloze huizen zijn bescha digd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1