DE ZIERIKZEESCHE COURANT Saoedi-Arabië doet onwillig tegenover plannen van Nasser De drooglegging van de Zuiderzee Betrekkingen Indonesië-China op de korrel Ondergrondse A-proef van India? Nederlandse helderziende ingeschakeld voor opsporing van kinderen in Australië Weer aardschokken in Tas j kent Stalen schuiven in spuisluis Haringvliet De Ver. Staten en de Sowjet-Unie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 2 augustus 1066 122ste jaargang Nr. 19633 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, poslbus 1, tel. 01110-2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week na 18.00 uur: tel. 01)10-2118. Girorekening 137677. 50 cenl. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938. Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cenl N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochlman, Zierikzee. per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 1,25 per stuk. In dit nummer: Kerkelijk Dreisehor in (Ie historie Breuk in Arabische wereld TEL AVIV, 1-8. De Israëlische pers meldde maandag onder grote koppen dat Saoedi-Arabië heeft be sloten geen gelden meer ter beschik king te stellen van het Verenigde Arabische opperbevel voor omlei ding van de Jordaan en voor het Palestijnse bevrijdingsleger in het geval de tcpconferentie van de Ara bische staten geen doorgang vindt, zoals president Nasser heeft ver zocht. In commentaren wordt gezegd dat het Saoedi-Arabische besluit zeer waarschijnlijk het einde van de Ara bische samenwerking inhoudt in de .nstellingen welke de afgelopen twee jaar in het leven zijn geroepen voor de strijd tegen Israël. In Tel Aviv meent men dat het Arabische DEN HAAG. In Boedapest wordt op het ogenblik het 51ste wereldcon gres ter bevordering van de studie van het Esperanto gehouden. Rel na treinongeluk in Zuid-Afrika JOHANNESBURG, 1-8. In de buurt van Johannesburg zijn twee treinen op elkaar gereden als gevolg waar van zeker vijf negers zijn omgeko men en 248 gewond werden. Afri kaanse inzittenden van de treinen ontstaken in grote woede. Zij stenig den een blanke machinist en staken drie treinen in brand. De machinist werd ernstig gewond. De twee treinen die in botsing kwamen, zaten stampvol negers die naar hun werk gingen. DEN HAAG, 1-8. In 1967 is het 80 jaar geleden dat het wetsontwerp tot inpoldering van de Zuiderzee werd ingediend, is het 35 jaar gele den dat de afsluitdijk gereed kwam, 25 jaar geleden dat de noordoostpol der droogviel en 10 jaar geleden dat hetzelfde gebeurde met Oostelijk Flevoland. Intussen nadert alweer een nieuwe mijlpaal, n.l. het droog vallen van Zuidelijk Flevoland, waarvoor het laatste dijkvak nu is aanbesteed. Omstreeks 1970 zal de dienst der Zuiderzeewerken naar deze nieuwe polder kunnen verhuizen. Wanneer ook de Markerwaard zal zijn droog gelegd, zal de oppervlakte van ons land met 220.000 ha (7 pet.) zijn ver groot. Koop vaa rclijgeschenk voor prinses Margriet DEN HAAG, 1-8. Een uit de orga nisaties van werkgevers en werkne mers in de Nederlandse zeescheep vaart gevormd koopvaardijcomité wil H.K..H. Prinses Margriet, het pe tekind der koopvaardij, bij haar hu welijk met mr. P. van Vollenhoven op 10 januari 1967 een geschenk aan bieden. Het koopvaardij-comité hu welijksgeschenk H.K.H. Prinses Mar griet heeft alle Nederlandse zeesche pen en scheepvaartkantoren per cir culaire opgewekt vóór 1 november a.s. bijdragen over te maken. voorbeeld wellicht door andere lan den zal worden gevolgd. In Saoedi-Arabische kringen in Dejeddah wordt vernomen dat ko ning Faisal zondag in principe had besloten geen gelden meer voor ge noemde instellingen ter beschikking te stellen. Faisal schaart zich hier mee aan de zijde van president Bourguiba van Tunesië. Boiirgiiibu weigerde Bourguiba weigerde geruime tijd geleden actieve deelneming aan de instellingen omdat ..deze slechts in strumenten waren ten dienste van de politiek van Cairo". De Arabische topconferentie zou worden gehouden om een geschil tussen Jordanië en de organisatie voor de bevrijding van Palestina te onderzoeken. Koning Faisal schaart, zich door zijn besluit aan de zijde van Jordanië. Vijf ledenlanden van de Arabische Liga hebben het voor stel van president Nasser de confe- z-entie uit te stellen, goedgekeurd. Het zijn Syrië. Jemen. "Irak, Liba non en Marokko. DJAKARTA, 1-8. De afdeling Lampceng van de anti-communisti- >che mohammedaanse studentenor ganisatie in Zuid-Sumatra heeft er by de Indonesische regering op aan gedrongen de diplomatieke betrek kingen met China te verbreken, al dus een bericht van Antara. De organisatie eist voorts dat de regering haar diplomatieke banden mot het communistische Noord-Viet- nam aan een onderzoek onderwerpt, aangezien dit land de spreekbuis vormt voor het politieke streven van communistisch China. De studenten eisten voorts onmid dellijke ratificering van het in Bang kok gesloten akkoord tussen de In donesische minister van buitenland se zaken Adam Malik en de Malei sische vice-premier Toen Abdoel Ra- zak. Het jongerenfront De studentenverklaring wijkt ver af van de verklaring die het hoofd bestuur van het Indonesischejonge renfront zondag uitgaf en waarin het Amerikaanse optreden tegen de Noord-Vietnamese bevolking wordt veroordeeld. De jongeren eisen van de Amerikaanse regering de onmid dellijke terugtrekking van haar troe pen uit Vietnam. De leiders van de wereld, in het bijzonder die van de GENÈVE, 1-8. In een al op 9 juli aan secretaris-generaal Oe Thant van de V.N. gezonden nota zegt de Pa kistaanse regering, dat zjj van be voegde zyde gegevens heeft ontvan gen waaruit blijkt dat India voorbe reidingen treft voor een ondergrond se kernproef. In deze nota, die door Thant is doorgezonden naar het secretariaat van de ontwapeningsconferentie in Genève, wordt voorts gezegd, dat de regering van India met deze proef weliswaar vreedzame doeleinden na streeft, maar dat een dergelijke proef niet zal bijdragen tot versterken van de vrede, nu er in Genève onderhan deld wordt om te komen tot een ver bod op het nemen van kernproeven, van welke aard die ook mogen zijn. Het besluit van de Indische regering, aldus de Pakistaanse nota, om de zesde kernmogendheid van de wereld te worden, kan slechts de bewape ningswedloop verscherpen en de we reldvrede in gevaar brengen. Afro-Aziatisehe landen, worden voorts aangespoord hun saamhorig heid te versterken en hun bijstand aan de worsteling van het Vietna mese volk uit te breiden. Vier kinderen gestikt bij brand in woning GEVELSBERG (W. Duitsland), 1-8. In Gevelsberg in west-DuitsIand zijn de afgelopen nacht vier kinderen waarvan de oudste vijf en de jongste anderhalf jaar was, door verstikking omgekomën, nadat brand was uitge broken in hun huis. De moeder, die door de rookontwikkeling wakker was geworden, trof hen levenloos aan. Weer spanning tussen tussen India en China? NIEUW DELHI, 1-8. India heeft China gevraagd of de luidspreker campagne tegen de Indiase troepen aan de grens tusen Tibet en Sikkim soms een nieuwe Chinese aanval in luidt. In een nota, die op 28 juli op de Chinese ambassade in Nieuw Del hi is overhandigd, wordt tegen deze campagne geprotesteerd. De Chine zen zeiden o.m. via de luidsprekers dat het Indiase leger China uitdaag de en gestraft zou worden. UTRECHT, 1-8. De bekende Utrechtse helderziende Gerard Croi- set is door enkele Nederlandse im migranten in Australië ingeschakeld bij het zoeken naar drie vermiste kinderen. De kinderen, Jan (9), Anna (7) en Grant (4) Beaumont, verdwenen op 20 januari spoorloos na een bezoek aan het strand van Adelaide. Nederlanders die in de buurt van de wanhopige familie wonen, herin nerden zich enkele soortgelijke ge vallen in Nederland ,die tot een op lossing werden gebracht doordat de heer Croiset de plaats aanwees, waar de vermisten zich bevonden. Zij stuurden hem een brief met het ver haal over de verdwijning van Jan, Anna en Grant, alsmede foto's van de drie kinderen. De heer Croiset - momenteel mei vakantie ergens in Nederland- deelde mee, dat hij de kinderen na ontvangst van de foto's in een visi oen heeft gezien. Hij is ervan over tuigd, dat ze dood zijn. De lijkjes lig gen volgens hem in een onderaardse grot in de rotsen bij het strand van Adelaide. De grol is echter afgeslo ten door zand of stenen, zodat ze moeilijk te vinden zullen zijn. De heer Croiset heeft geen tijd om zelf naar Australië te gaanzoals hem is verzocht. Hij heeft zijn visi oen opgeschrevenvertaald en naar Australië gestuurd en bovendien om een kaart van het bewuste gebied gevraagd. Hij hoopt dat hij daarop de plaats waar men moet zoeken, nader kan aanduiden. Voltooiing nadert AMSTERDAM, 1-8. Begin vol gend jaar zal een groots technisch project zijn voltooid, waaraan gedu rende vier jaren door acht construc tiebedrijven in Nederland is ge bouwd: de fabricage en montage van 34 enorme stalen schuiven in d§ 17 openingen, elk 56lé meter breed", in de spuisluis van het Haringvliet. Een van de bedrijven, Werkspoor-Utrecht fungeert als coördinator en hoofd aannemer. Dit schrijft de Stork Fa brieksbode, personeelsorgaan van Stork te Hengelo, onderdeel van de V.M.F. Stork-Werkspoor. HOEK VAN HOLLAND. Maandag morgen zijn de deelnemers aan de slrandzesdaagse gestart. Als zij de tocht volbrengen zullen zij zaterdag in Den Helder aankomen. De spuisluis in het Haringvliet vormt, zoals bekend, een belangrijk onderdeel van het Deltaplan. Bij de voorbereiding van de fabricage en de montage hebben diverse moeilijke problemen de aandacht gevraagd. Gezien deze problemen werd al in het beginstadium van het werk be sloten het werk in drie fasen te laten yerlöpen. De gerede secties worden met dekschuiten vervoerd naar de twee punten waar de assemblage plaats vindt, in Rotterdam en Utrecht Het gehele werk is zodanig georga niseerd, dat elke zeven weken een complete zeeschuif en een complete rivierschuif wordt aangevoerd bij de spuisluizen. Een complete schuif heeft een gewicht van 760 ton. Bij de opstelling in de spuisluizen wordt gebruik gemaakt van een 200 tons portaalkraan., die de hel-e sluis be strijkt. Prinses Beatrix en prins Claus hebben in een telegram aan gouver neur mr. N. Debrot uiting gegeven aan hun erkentelijkheid voor de gast vrijheid welke zij bij hun bezoek aan de Nederlandse Antillen hebben ge noten. DE LUCHTVLOOT IN DE WERELD SCHIPHOL, 1-8. Blykens een door de I.C.A.O., de Internationale Organisatie voor de Burgerluchtvaart, gepubliceerd overzicht neemt het aantal straalvliegtuigen, in gebruik by de burgerluchtvaart maatschappijen, over de gehele wereld toe met ongeveer 3 a 4 per cent per jaar. Het aantal vliegtuigen, dat is uitgerust met conven tionele zuigermotoren, neemt jaarlyks met een zelfde percentage af. De turbinemotoren weten zich ruimschoots te handhaven. Acht jaar geleden waren slechts 12 straalvliegtuigen in dienst van de luchtvaartmaatschappijen. Thans zijn het er 1320. Van de 4174 vliegtuigen met zuigermotoren, die in 1958 in gebruik waren, zijn er nu nog 3389 over. Het aantal toestellen met turbincmotorcn is geste gen van 418 tot 986. Onder de vliegtuigen met zuigermotoren is de aloude Douglas DC-3 nog steeds het populairste toestel. Ofschoon het aantal in de afge lopen acht jaar met 388 is gedaald, vliegen er thans nog 1192 toestel len van dit type. Dit is 20..9 percent van de wereldlucht vloot, inclu sief dc straalvliegtuigen. Vijf auto's, waarvan enkele onder steboven gegooid, liggen te branden in een straat in Chicago als gevolg van ongeregeldheden na afloop van een mars voor de burgerrechten. 40 personen werden gewond; er werden 14 arrestaties verricht. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Onze daden goed of slecht. volgen ons als schaduwen. X WAT HOT 0E BILT MOSKOU, 31-7. De Russische stad Tas j kent is zondagochtend vroeg door een middelzware aardschok ge troffen, binnen een uur gevolgd door enkele lichtere bevingen. Het aantal aardschokken in dit gebied heeft de afgelopen drie maanden de 600 over- schi*eden. Na de schok kwamen geen meldin gen over slachtoffers of schade bin nen. In het afgelopen voorjaar is het oude stadsdeel van Tasjkent bijna geheel door drie zware aardbevingen verwoest. SCHIPHOL. De 17-jarige zoon van de Nederlandse zaakgelastigde in Peking, de heer G. J. Jnogejans, is in alle stilte per lijnvliegtuig via Moskou in Nederland teruggekeerd. Wild-west in Montana HELENA, 31-7. Een arbeider die in Plentwood in de Amerikaanse staat Montana terechtstond wegens het toebi'engen van letsel bij een vecht partij, heeft de aanklager, de burge meester van het stadje, doodgescho ten en de rechter en een getuige ver wond en is daaxma zelf gedood. Toen de arbeider, Duane Falk, zijn vonnis (50 dollar boete) aanhoorde, trok hij een revolver en schoot bur gemeester Ludwig Tande dood en verwondde de rechter en de getuige. De sheriff van het plaatsje schoot daai'op Duane dood. Opnieuw regen Verwachting tot woensdagavond: Half tol zwaar bewolkt met regen, waarschijnlijk van lange duur; iels lagere middagtempei-aturen; matige tot krachtige, aan de kust mogelijk harde of stonnachtige wind tussen zuidoost en zuidwest. 3 aug. Zon op 5.04, onder 20.27. Maan op 21.48, onder 6.50. 4 aug. Zon op 5.05. onder 20.26. Maan op 22.01, onder 8.01. Laatste kwartier: 9 aug. te 13.56. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 3 aug. 4.48 v.m. 4 aug. 5.20 v.m. BROUWERSHAVEN 3 aug. 4.22 v.m. 4 aug. 4.55 v.m. 16.55 n.m. 17.28 n.m. 16.43 n.m. 17.18 n.m. Springtij: 3 aug. HET WEEROVERZICHT DE BILT. 2-8. Hel K.N.M.I. deelt mede: Vandaag onderging het weer een verbetering, die samenhing met een zwakke rug van hoge luchtdruk. De verbetering zal echter maar va,n korte duur zijn, want de rug wordt snel gevolgd door een neiuwe de- pressie afkomstig van de oceaan. Deze depressie zal woensdag het weer in Nederland beheersen. Dc wind neemt in kracht toe, terwijl er tevens nu en dan regen zal vallen. In de temperatuur komt maar weinig verandering. WASHINGTON. 1-8. Do Ameri kaanse minister van defensie. Mac- Namara, heeft maandag opnieuw ge zegd dat de V.S. niet van plan zijn de ..huidige mogelijkheden" of hun aandeel in de NAVO-strijdkraehten te verminderen. „Wij menen dal dc bedreiging van de landen van het Warschau-pact blijft bestaan". Er zijn twintig Sowjet-divisies in oost- Duitsland en er zijn „alle aanwijzin gen. gebaseerd op hun vorige daden, dat zij voordeel zullen trekken uit zwakheid in het westen, wanneer zij die opmerken".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1