HUNTER Bepaalde groepen jongeren houden huis in Schouwse Westhoek Engeland en Vietnam Het communisme in de Ver. Staten Gaat Kosygin heen? STREEKNIEUWS Noodweer in Wales Recreatiegebied(je) bij Uitkijktoren Recreatieterrein bij Oostkophaven Grevelingendam Nederlanders omgekomen in buitenland Uitzonderlijke toestand in mosselhandel STREEKNIEUWS Een triest verschijnsel WESTHOEK, 31-7. Naast de tal loze badgasten en toeristen bevin den zich ook weer een groot aantal jongelui in geheel ons land onder verschillende namen bekend, die hun lusten op allerlei manieren in de Westhoek botvieren. Het zjjn groten deels jongelui die overdag in hun tenten liggen te slapen en des avonds tegen duisternis hun brommers met benzine vulien en dan beginnen aan hun „genoegens" van de nacht. Een groot gedeelte zoekt hun vermaak in de cafetaria's, anderen organiseren zelf een nachtelijke orgie op plaat sen die hier het meest voor in aan merking komen. Het strand is de meest geliefkoos de plaats voor dergelijke uitspattin gen. en vooral Ln de afgelopen week is het er weer heet toegegaan. Het meest benodigde voor een dergelijke bijeenkomst is hout en de strand tentjes langs de duinvoet leveren dit Ln voldoende mate. Elke nacht moet een tentje het ontgelden en van woensdag op donderdag werd een der gemeentelijke w.c.'s eenvoudig gesloopt en het hout vormde de juis te brandstof voor het hoogtepunt van de nacht Eenzaam bleef de w.e.- pot zonder de beschermende hout omlijsting achter. Twee dagen later moest ook de pot het ontgelden en de gelegenheid onder aan de trap in Westenschouwen was niet meer. De snel ontboden politie kan niets uit richten omdat het gezelschap bij na dering op de vlucht slaat. Verder gaan elke nacht een aantal ver- en gebodsborden, onmisbaar voor het drukke verkeer, ccn slag Dm of worden plat gedrukt of sa men gevouwen. Een geparkeerde volkswagen werd vakkundig ontdaan van elignateurs. Diverse hekken en fietsenrekken verdwijnen en worden honderden meters verder terug ge vonden. Gelijktijdig wordt in het nachte lijk duister getracht de nodige le vensmiddelen bij elkaar te stelen en het is bekend dat een groep van de ze jongelui elke nacht zijn voedsel bij elkaar steelt. De toch al overbezette midden standers kunnen 's nachts slechts een kort slaapje genieten en hebben geen tijd om nog eens op de loer te gaan liggen voor eventuele dieven. Om de haverklap worden ze dan nog eens wakker geschrokken door het Incidenten in Chicago O CHICAGO, 1-8. Voor de tweede achtereenvolgende dag is het zondag avond in Chicago tot rasseninciden- ten gekomen. Evenals zaterdag trok ken betogers voor rassengelijkheid - ongeveer 350 in getal - een blanke wijk binnen om te protesteren tegen de moeilijkheden die negers onder vinden wanneer ze daar willen gaan wonen. Zij werden ontvangen met een hagel van stenen, flessen en vuurwerk. Dertig auto's van betogers werden in brand gestoken. De politie moest brandweerlieden in bescher ming nemen tegen een menigte van drieduizend blanken. Bij vechtpar tijen tussen negers en blanken liepen enkelen lichte verwondingen op. Poolse regering gaat roken tegen WARSCHAU, 1-8. De Poolse re gering heeft uit gezondheidsoverwe gingen de prijs van sigaretten en ta bak verhoogd. De Polen nemen wat tabaksverbruik betreft in Europa de derde plaats in. Volgens een officiële, in alle Pool se kranten afgedrukte bekendma king, is het noodzakelijk dat maat regelen genomen worden tegen de zeer sterke toeneming van het ta baksverbruik, aangezien medisch is vastgesteld dat hiervan een nega tieve invloed uitgaat op de volksge zondheid. KORT MAAR HEVIG UTRECHT, 30-7. De heer Plan- tinga uit Zwaagwesteinde heeft een reisje ran zeven minuten gemaakt op een smalle tree plank van een trein met als enig houvast een kleine hand greep. Op het station Achter- dehoven reed net de trein van 17.24 voor zijn neus weg. Hij sprong op een treeplank. Maar hij kreeg het portier niet open omdat op dit traject diesel- elektrisch materieel met auto matisch sluitende deuren rijdt. De trein kreeg al snel een vaart van honderd kilometer per uur. Een brugwachter zag de heer Plantinga aan de trein hangen en belde Hardegarijp. Daar liet men de trein voor het station stoppen. De hoofd conducteur plukte de heer Plantinga, die met de schrik vrij is gekomen, van de tree plank. voorbij racen van een groep knet terende brommers voorzien van kip- penroest-stuurtjes en gehanteerd door langharige jongens, stevig vast gehouden door minderjarige meisjes die van echte rust nog nooit gehoord of genoten hebben. Nieuw jeugdprobleem Nieit alle campings weigeren deze jongelui - „Neerlands toekomst" - een onderdak en zo zit de Westhoek opnieuw met een jeugdprobleem. De rijkspolitie, overdag reeds ten volle bezet, moet dan in de nacht er nog eens op uit om gesignaleerde zaken achterna te zitten hetgeen ook deze mensen van hun broodnodige nacht rust houdt. Nog pas enige dagen geleden maakten een stel luidruchtige jon gens en meisjes uit „ergens in Ne derland" van de muziektent in Burgh een cafetaria. Zij dronken bier, aten worst en smeten lege fles sen en ander leeg fust in stukken en brokken op straat. Dit gebeurde om streeks half één in de nacht. Toen de gebelde politie ter plaatse kwam was het gezelschap verdwenen. Een nieuwe misselijke grap van deze lahgharigen is om meisjes die op het strand liggen te zonnen te besluipen en op de mond te zoenen. De meisjes genieten van de zon met gesloten ogen en worden dan plotse ling geconfronteerd met deze jonge lui, gekleed volgens de laatste mode en met een haardracht waar menig meisje jaloers op zou zijn. Met een ijselijke gil vliegen de zonnebaad- sters overeind en nemen de vlucht. RECHTSZAKEN Man mishandelde kind GRONINGEN, 30-7. De officier van justitie bij de Groninger recht bank eiste tegen de 21-jarige onder houdsmonteur R. M. uit Hoogezand vier maanden gevangenisstraf voor waardelijk, met een proeftijd van drie jaar on f 500,- boete, subsidiair 100 dagen hechtenis. Hij zou in no vember van het vorige jaar in een plotselinge driftbui zijn zoontje van vijf maanden, omdat het niet ophield mot huilen, zo hebben geslagen dal do baby ccn beenbreuk on een scheurtje in het schedeldak opliep. Verdachte heeft er achteraf veel spijt van en heeft daarvan verschil lende mal'en getuigd. LONDEN, 31-7. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buiten landse zaken, gevraagd naar com mentaar op de recente bombarde menten van Amerikaanse toestellen in de gedemilitariseerde zóne tussen Noord-Vietnam en Zuid-Vietnam heeft zondag gezegd, dat men niet van de Amerikanen kan verwachten dat zij zich van actie onthouden zo lang de communisten de strijd voort zetten. Wij hebben steeds de situatie betreurd waarin militaire activiteit van de communisten die in strijd zijn met de akkoorden van Genêve on vermijdelijk moet leiden tot tegen maatregelen van Zuidvietnamezen en hun Amerikaanse bondgenoot .Bij het bombarderen van Noordvietna- mese doelen van militaire betekenis in de gedemilitariseerde zóne volgen de Verenigde Staten een taktiek die gelijk is aan eerdere aanvallen op doelen in Noord-Vietnam en Zuid- Vietnam, aldus de Britse zegsman. WASHINGTON, 31-7. De direc teur van de Federale Amerikaanse Recherche (F.B.I.), Edgar Hoover, heeft zondag gezegd dat verwacht kan worden dat de Amerikaanse communistische partij agressiever te werk zal gaan om haar doel, een re volutie in Amerika, te bereiken. In een rapport aan de sub-com missie voor binnenlandse veiligheid uit de senaat zei Hoover dat de par tij, in een krachtiger positie verke rend en volkomen toegewijd aan een vreemde macht - de Sowjet-Uunie - een ernstige bedreiging van de Aflrne- rikaanse nationale veiligheid blijft. Met „krachtiger positie" doelde Hoo ver op een recent besluit van het opperste gerechtshof dat individuele léden van de partij zich niet bij het ministerie van justitie hoeven te la ten inschrijven als agenten van een vreemde regering. „De partij zal nu agressiever wor den en bondgenoten onder rai'et-com- munisten zoeken", aldus Hoover. LONDEN, 31-7. Het Britse blad „Observer" bracht zondag het be richt van zijn Moskouse correspon dent dat premier Kosygin binnenkort zyn ontslag zal indienen. De correspondent schreef uit ge loofwaardige kringen te hebben ver nomen dat het hoofd van de Sow jet regering een slechte gezondheid ge niet, maar dat hij het bovenal moe is leiding te geven aan de aanhangers van een te starre houding in de bui tenlandse politiek. Na de bijeenkomst van de opperste sowjet, dinsdag a.s., zou volgens de Observer een belangrijke wijziging in de Russische regeringsploeg be kend gemaakt kunnen worden. ADVERTENTIE r KINGSIZE Beschermers voor auto-carburators BONN, 30-7. De carbuators van alle auto's in de Duitse Bondsrepu bliek moeten binnen afzienbare tijd dusdanig afgesteld zijn dat bij het stationair draaien van de motor het uitstoten van het gevaarlijke kool- monoxyde-gas tot op een minimum beperkt wordt. Aan een desbetref fende verordening wordt thans op het ministerie van verkeer in Bonn gewerkt, aldus is meegedeeld. BRUIN1SSE Autobotsing De Zweedse dame mej. A. G. S. verleende op weg naar het veer Zijpe bij de kruising rijksweg 18-weg naai de Grevelingendam geen voorrang aan het Volkswagenbusje van de fir ma A. J. v. M. uit De Bilt. Een bot sing was het gevolg, waarbij beide auto's werden beschadigd. Persoon lijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. In tegenstelling met anders luiden de berichten, kan worden meege deeld dat de beide gewonden bij de botsing van dinsdag, de Amerikaan mr. Goldraey en zijn dochter mrs. Margol Spencer het goed maken. Begrafenis verdronken jongen Voirge week had te Bruinisse on der zeer grote belangstelling de be grafenis plaats van de 7-jarige Jan A. van den Berge, die maandag 25 juli op zo tragische wijze om het le ven kwam, toen hij in het Mastgat bij de zg. Nieuwe Sluis verdronk. Ds. H. Jagersma, die thuis de rouw dienst had geleid, bad aan de groeve het „Onze Vader". De heer L. J. de Jonge, oud-burgemeester van St.- Philipsland sprak namens de familie een woord van dank. Brommer rijdt vrouw aan Mevrouw A. Lemsom-de Koning uit Hedel, logerend bij haar moeder in Bruinisse, die het Kerkplein over stak, werd daarbij aangereden door een brommer, bestuurd door de heer C. de G. uit Bruinisse. Deze had zo veel stuurmanskunst om haar nog grotendeels te ontwijken, zodat zij er met enige ontvellingen afkwam. De brommer botste echter tegen een lantaarnpaal en werd ernstig bescha digd. De berijder kwam er met wat lichte schrammen af. OOSTERLAND Bus contra auto Doordat vrijdag jl. ter hoogte van de Blauwe Keet op rijksweg 18 de bestuurder J. J. G. uit Alblasserdam zijn bestelauto plotseling afremde, kon de daar achter rijdende autobus met toeristen, bestuurd door de chauffeur D. B. uit Ridderkerk, zijn wagen niet tijdig tot stilstand bren gen. De bus reed tegen de achter zijde van de bestelwagen aan. De in zittenden hiervan, t.w. de echtgenote van de bestuurder en zijn drie kin deren, liepen behalve een hevige schrik, lichte verwondingen op. De bestelauto werd totaal vernield, zo dat het een groot wonder mag heten dat de verwondingen van de inzit tenden niet veel erger waren. Ook de autobus werd beschadigd. Dökter Speelman uit Oosterland verleende eerste hulp, terwijl de garage Ista zich over het autowrak ontfermde. De rijkspolitie stelde een onderzoek in en maakte proces-verbaal op. BROUWERSHAVEN Mannen vernielden bootje In de nacht van zaterdag op zon dag zijn een drietal jonge mannen, twee uit Brouwershaven en een uit LONDEN, 1-8. - Een hevig nood weer heeft zondagavond grote schade aangericht aan de kust van Pem brokeshire, in het zuidwesten van Wales. In Milford haven sloegen cir ca veertig jachten los, waarvan de meeste zonken. Grote ravage ont stond ook op de vele kampeerter reinen in het gebied Door de storm ging een groot aantal tenten eraan en werden caravans omgeworpen. Indonesische vredesmissie naar Maleisië BOGOR, 30-7. Indonesië zal spoe dig een officiële vredesmissie naar Maleisië zenden, zo heeft de „Ko- gam" - het opperbevel voor de con frontatie tegen Maleisië - zaterdag besloten op een bijeenkomst in het presidentiële zomerpaleis te Bogor, die onder voorzitterschap stond van Soekarno. Waarnemers in Djakarta menen dat dit nog voor 17 augustus, de Indonesische onafhankelijkheids dag, zal gebeuren. Bouwvakker!» vertrokken WESTHOEK, 30-7. De bouwvak- vakantie is achter de rug. We zjjn wel bereid te geloven dat de bouw vakkers uitgerust zjjn, doch genoten van echt vakantieweer hebben ze niet. Slechts twee a drie dagen was het weer van een kwaliteit dat het strand bezocht kon worden. Overi gens moesten de gasten zich wape nen tegen het koele weer en drentel den wat heen en weer in de dorpen. De middenstand heeft echt geprofi teerd van dit ronddwalen want elke winkel was een druk bezochte plaats. Zaterdag zijn ze vertrokken en hun plaatsen werden voor een groot deel ingenomen door de nog steeds maar zeer sporadisch aanwezige Duitsers. Doch de wit-zwarte num merborden op de binnenrijdende auto's maakte het weldra duidelijk dat van de 1000 Duitse auto's die per uur de grens naar Nederland over- rolden er een groot aantal naar de Westhoek zijn gekomen. De top in de recreatie-sector gaat dus rustig door hoewel we van mening zijn dat het toch iels minder is. Het weer werkt daar natuurlijk aan mee. Het strand was wat minder druk op zondagmiddag doch op beschutte plaatsjes en achter de schermpjes was het uit te houden. Een kort bezoek aan de Uitkijkto ren leerde dat zich daar een apart recreatiegebiedje aan het vormen is. Het parkeerterrein is veel te klein om alle auto's te bergen en langs de Adr. v. d. Weijdeweg stonden rijen auto's. Naast de toren die vele malen be klommen werd, zaten overal in het prachtige dennengebied dat deze to ren omgeeft de gasten. Heerlijk uit de wind was het langs de mooie wandelpaden en hier werd echt ge noten van de dennengeur gecombi neerd met de laatste juli-zonneslra- len. De kunstmatig aangelegde meertjes trokken veel bezoek. Deze plaatsen hebben doorgaans weer een ander publiek dan de stranden. Noordgouwe in hun in het kader van de kermis-„vreugde" gaan spelvaren met een boot van de heer S. Na te rugkomst in de haven werd op er gerlijke wijze het mooie bootje op vier a vijf plaatsen lek gestoten, zo dat het geheel geruïneerd is. Dit ge val van vandalisme werd 's morgens ontdekt omdat de boot gezonken was. Daar iemand gezien had dat be wuste personen nog te water ge raakten, ging de eigenaar van de boot zondagmorgen rondneuzen in de gemeente waar hij ontdekte dat bij één der daders het costuum bui ten te drogen hing. Voor de rijkspo- litie was het toen een klein kunstje om de daders op te sporen. De jaarlijkse ballonwedstrijd Aanstaande zaterdag 6 augustus organiseert de V.V.V. „Brouwersha ven" het grote traditionele open lucht-evenement voor jong en oud, bestaande uit een ballonnenwed strijd, een groot kampvuur en een lampionoptocht, een en ander met medewerking van de muziekvereni ging „Apollo'.' o.l.v. de dirigent de heer E. A. de Looff. Na afloop volgt een optreden door de Boerenkapel uit Zonnemaire o.l.v. de dirigent de heer L. Braber. Op het verlichte marktplein is er weer gelegenheid tot het maken van een dansje. De lampions zijn van 18-20 uur ver krijgbaar op de Markt voor f 0,50 per stuk. HAAMSTEDE Tentoonstelling verlengd De tentoonstelling „Natuur en Struktuur" ,die gehouden wordt in één der lokalen van de oude Land- bouwhuishoudschool in de Noord straat, gaat nog veertien dagen lan ger draaien dan voorspeld was. Het grote succes heeft de organisatoren daartoe doen besluiten. HOUTEN. In Houten is de 39-ja- rige heer A. M. Bos uit Houten op het fietspad van de weg Utrecht- Houten aangereden door een slip pende auto. De fietser werd gedood. ENSCHEDE. De 59-jarige weil- rijdster mevrouw J. K. Smit geboren Dragt is aangereden door een ach teropkomende bestelauto toen zij linksaf sloeg op de Haaksberger- straat hoek Burgemeester Jacobs- straat. De vrouw overleed ter plaatse velen beklommen de toren (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). BRUINISSE, 1-8. Het bermloeris- me, de recreatie die men zoekt aan de kant van de weg is op dé Greve- lingendam nog steeds een probleem. Dit is geen wonder want de meer dan 5 km. lange dam biedt een prachtig uitzicht op de Grevelingen langs beide kanten en langs de glooi ing is het goed vissen. Maai' parkeren langs deze snelweg is nu eenmaal .verboden. Het ligt wel in de bedoeling terreinen voor de re creatie geschikt te maken, vooral de Oostkophaven en omgeving zal hier een belangrijke functie gaan vervul len. Ook de oppervlakte grond aan de Duivelandse kant, waar de parallel weg voor langzaam verkeer van de weg afbuigt en waar toen de dam werd aangelegd de wegenteer-instal- latie haar bitumineuze massa ver vaardigde, ki-ijgt een bestemming, hetzij als parkeerterrein, hetzij als gelegenheid om tentjes neer te zet ten. Maar eerst zal hier de parallel weg nog woi'den recht getrokken, een karwei dat waarschijnlijk vol gend jaar zal worden uitgevoerd. DEN HAAG, 30-7. De 49-jarige S. J. Ranke en zyn echtgenote L. Ranke-Wcber uit Rotterdam, zijn za terdag bij een verkeersongeluk in Brié en Angonnes in het departe ment Isère omgekomen. Hun twee kinderen, de 20-jarige Frits en de 17-jarige Ingrid, werden hi er by ern stig gewond, evenals de Fransman R. Bini uit Grenoble. De gewonden zijn in het zieken huis in Grenoble opgenomen. De au to van de Nederlandse familie, be stuurd door de heer Ranke sr.. kwam in botsing met de auto van de heer' Bini, op de plaats die „La Fontaine" wordt genoemd, op de weg in Brié bij Grenoble. De heer en mevrouw Ranke waren op slag dood. Botsing in Duitsland Bij een autobotsing op de weg tus sen Lingen en Nordhorn (Did.) zijn zaterdag twee inwoners uit Ensche dé om het leven gekomen. Volgens de politie kwam de Nederlandse au to, bestuurd door de 30-jarige H. F. Klijnsma uit Enschedé, in een bocht in botsing met een Duitse auto met vier inzittenden. De heer Klijnsma was op slag dood. De 51-jarige B. Vije, eveneens uit Enschedé, werd zo ernstig gewond, dat hij korte tijd later in het ziekenhuis in Nordhorn is overleden. De derde inzittende, dé 44-jarige H. G. uit Enschedé, moest met ernstige verwondingen opgeno men worden in het stadsziekenhuis van Nordhorn. Ook de vier passa giers van de Duitse auto werden zwaai' gewond. Nabij Mannheim zijn in de nacht van zaterdag op zondag vijf Neder landers bij een frontale autobotsing geraakt. De bestuurder, de 53-jari- ge F. H. uit Hoogvliet, zijn 49-jari ge echtgenote en zijn 12-jarige doch ter, alsmede twee inwoners uit Den Haag die bij hem in de auto zaten, moesten met ernst gie verwondingen in een ziekenhuis in Mannheim wor den opgenomen. Zaad op consuniptieinosseleii ZIERIKZEE - BRUINISSE, 30-7. Van de Waddenzee terugkerende mosselkwckcrs brengen evenals vo rig jaar berichten mee van mossel zaad dat op de consumptiemossclen zou zjjn gevallen, althans op sommi ge gedeelten van die Waddenzee. Indien dit inderdaad in grote ma te hot geval zou zijn, zou dit de toe stand in de mosselkwekerswereld neg meer precair maken clan ze al is. Vorig jaar werd gerekend met een grote overproduktic, waaraan toen door de overvloedige zaadval een einde werd gemaakt. Dit jaar werd toch al gerekend met ccn mogelijk tekort. Moesten op nieuw duizenden tonnen dooi' de zaadval van levering zijn uitgesloten den wordt c'it tekort aanmerkelijk groter. Dat or voor de inileggcrijen nu al een tekort is, blijkt wel uit een ad vertentie van de firma De Leeuw- Goluk uit Yersekc, die mosscHcwc- kers vraagt mosselen, die voor de inléggerij geschikt zijn, aan hem te leveren. Dit is do laatste dertig jaar niet meer voorgekomen. Rollen omgekeerd Toewijzing geschiedde altijd via het Aan- en Verkoopkantoor, later Mossel'kan tooi' genoemd. En de kwe kers waren blij te mogen leveren, nu zijn de. rollen omgekeerd en komt do inlegger vragen wie mosselen heeft om ze te kopen. De handelaar c.q. de inlegger ij mag namelijk 20 kwe kers aanwijzen van wie hij zijn mos selen mag betrekken. Van deze maatregelen of deze voorwaarden was men in kwekers- kringen aanvankelijk zeer bang, men vreesde uitgesloten te zullen worden van levering, iets Waarop onder de huidige omstandigheden ons inziens weinig kans beslaat. ZIERIKZEE Ere-medaille in zilver voor jubilaris Ter gelegenheid van zjjn 40-jarig jubileum is heden (maandag)mor- gen de ere-medaille in zilver beho rend bjj de Orde van Oranje Nassau, uitgereikt aan de heer J. v. d. Voor de, te Zicrikzcc, kapitein van dc veerboot „Noord-Beveland", die thans dc veerdienst Kruiningcn- Perkpolder onderhoudt. Loco-burgc- mccster H. Kocvoets spelde dc jubi laris het crc-mctaal op dc borst. De heer Kocvoets schotste dc ver diensten die de jubilaris als kapitein van het schip, dat vroeger de dienst Zierikzee-Kats onderhield, de ge meenschap van het eiland bewezen heeft. Hij wees daarbij op de soms moeilijke omstandigheden waaron der hij zijn dienst moest ver vullen en prees het verantwoorde lijkheidsgevoel van de heer v. d. Voorde die geen risico's nam. In 1926 is de heer v. d. Voorde in dienst ge komen van dc Provinciale Sloom-- booldienstcn als pachter van dc veerdienst Wol faartsdijk-Kort gene. Hij werd in 1946 stuurman en in 1947 kapitein. Mr. J. L. Nieuwenhuis, di recteur van dc Provinciale Stoom bootdiensten attendeerde op de bij zondere carrière van de jubilaris die slechts twee rangen doorlopen heeft. Ook hij prees dc toewijding en de verantwoordelijkheid die de jubilaris steeds aan dc dag heeft gelegd. Als blijk van waardering reikte hij een gratificatie uit in de vorm van een giro-ovcrschrij ving. Pijlstaart rog gevangen Sportvissers aan boord van de Bru 22 van dc heer G. Oomens vingen een pijlstaart rog. Pijl staartroggen zijn zoals bekend, tamelijk zeldzaam. Tussen de bot. de schol, de schar en de paling is dc vangst van een pijlstaartrog dan ook min of meer ccn sensatie, vooral ook omdat deze vis veel sterker is dan de gewone platvis en het binnenhalen van dc buil dus veel meer moeite kost. Ligt de vis eenmaal aan het dek dan is het zaak direct dc staart af te slaan; wordt inen door dc staart met zijn giftige punten getroffen, dan is bloedvergif tiging bijna altijd het gevolg.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 2