DE ZIERIKZEESCHE COURANT De premier stelde orde op zaken in gesprek met Johnson MORRIS Oostduits staal in Noord-Vietnam Nigeriaanse opstand schijnt bedwongen Prinselijk paar weer thuis uit de West India en zijn heilige koeien Bergen eisen hun tol Landbouwvoorstellen E.E.G. in de Kennedy-ronde Oe Tliant beducht voor uitbreiding conflict Vietnam ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Mnundu» i augustus 1966 122ste jaargang Nr. 19632 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jarmewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cenl. Losse nummers 15 cenl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cenl per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. la dit nummer: De Staatsbosbeheer j-iiatuurgebiedeii op Scli.-D. Wilson terns uit Verenigde Staten LONDEN, 30-7. De Britse premier Harold Wilson is zaterdagmiddag van bliksembezoeken aan Washing ton en Ottawa in Engeland terug gekeerd. Tot verslaggevers op het vliegveld zei hü, dat het feit dat En geland zich had gedistancieerd van de Amerikaanse bombardementen op de butienwyken van Hanoi en Hai phong, niet had geleid tot een ver koeling tussen hem en president Johnson. Eeri bezoek aan Washington heeft premier Wilson de morele steun van Amerika gegeven bij zijn streven om de Britse economie te versterken en de druk op het pond sterling te weer staan. De Britse leider heeft hierbij echter niet speciale hulp gevraagd en deze is hem ook niet aangeboden. Anderzijds heeft hij president Johnson de verzekering gegeven, dat Engeland aan zijn internationale ver plichtingen aan de zijde van de V.S. zal blijven voldoen, al zal wellicht van enige besnoeiing sprake zijn, met name van de Britse strijdkrach ten in West-Duitsland. Ministers niet vakantie DEN HAAG. 30-7. Minister Von deling (financiën) is voor ongeveer drie weken met vakantie gegaan. Zijn portefeuille wordt tot 15 au gustus waargenomen door minister Den Uyl'. De portefeuille van buiten landse zaken, die bij de afwezigheid van minister Luns en van minister president Cals door dr Vondeling werd beheerd, zal nu worden waar genomen door minister Diepenhorst (onderwijs en wetenschappen). ADVERTENTIE QUALITY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Festival van de humor BORDIGHERA. 30-7. Te Bordi- ghera in Italië is het negentiende internationale festival van de hu mor geopend. De aan dit festival verbonden tentoonstelling omvat meer dan duizend humoristische te keningen uit 19 landen, waaronder Nederland. Op 30 augustus vindt de prijsuitreiking plaats. Vrij veel emigranten terug naar Nederland CANBERRA, 30-7. De toegeno men welvaart en de ruimere werk gelegenheid in Europa maken het voor immigranten gemakkelijk om uit Australië naar hun vaderland te rug te keren. Dit zei een functionaris van de Australische immigratie dienst. Blijkens de cijfers over het jaar 1965-'66 keerden in die periode 16.351 immigranten uit Australië te rug naar hun land van herkomst, ruim 144.000 immigranten arriveer den in Australië. Het aantal immigranten dat Au stralië de rug toekeert omdat zij on tevreden zijn over de levensomstan digheden in dat land is zeer klein. De landverhuizers beschouwen hun vestiging in een ander land echter niet meer als onherroepelijk. Ge schoolde arbeiders kunnen boven dien overal ter wereld werk vinden. Op een persconferentie in Wash ington heeft Wilson verklaard te ho pen, dat dit niet nodig zal zijn. Over drastische beperkingen van de Britse defensie-activiteit ten oosten van het kanaal van Suez, waarvoor in Ame rikaanse kringen is gevreesd, had hij met de Amerikaanse president niet gesproken. Vriendschappelijk. De besprekingen tussen de Britse regeringsleider en het Amerikaanse staatshoofd werden gekenmerkt door een verdere versterking van de vriendschappelijke betrekkingen tus sen de twee staatslieden. Aan een WEST-BERLIJN, 31-7. Oostduitse fabrieken zijn vorige week begonnen met de levering van staal aan Noord- Vietnam, zo meldt het Oostberlijnse blad „Der Morgen". Noord-Vietnam had hierom gevraagd bij een bezoek van een handelsmissie uit Hanoi aan Oost-Berlijn. Men zou al begonnen zijn met het verschepen van 625 ton staal. lunch in het Witte Huis vergeleek Johnson de Britse premier met Sir Winston Churchill, zoals die Enge land door de tweede wereldoorlog had geholpen. Hij sprak de hoop uil dal het Eritse volk nu dezelfde geest kracht zal tonen als toen. Strijd tegen de Mafia Negerjury acht blanke schuldig SAVANNAH (Georgia), 30-7. In de Amerikaanse staat Georgia heeft voor het eerst een geheel uit negers be staande jury een blanke schuldig be vonden aan het onwettig in zijn be zit hebben van benzedrinetabletten. Gerechtshoffunctionarissen zeiden dat het waarschijnlijk de eerste keer was dat ergens in het zuiden een ne- gerjurv een oordeel over een blanke velde. De beklaagde kreeg 200 dollar boete. Spaanse visser wil vijf miljoen dollar MADRID, 30-7. De Spaanse visser Francisco Simo Orts, die behulpzaam is geweest bij de opsporing van de Amerikaanse waterstofbom, welke na het vliegtuigongeluk in de Mid dellandse Zee terecht kwam, heeft de Amerikaanse regering een schade vergoeding van vijf miljoen dollar (17.857.000 gulden) gevi'aagd. De visser zat op 17 januari in zijn boot nabij de Spaanse zuidoostkust, toen de bom in zee terecht kwam. Zij werd teruggevonden nabij de plaats die Simo had aangewezen. Simo heeft ongeveer 6.000 dollar 21.400 gulden), een medaille en een gedenkplaat ontvangen. PALERMO, 30-7. De misdaador ganisatie op Sicilië, Mafia, heeft op nieuw een gevoelige klap gehad. Vijftien vooraanstaande leden zijn in staat van beschuldiging gesteld we gens het organiseren van een bende die tabak smokkelde. Toen het on derzoek op gang kwam, konden er nog achttien worden gearresteerd. Zeven en deriig Maf ia-leden heb ben opdracht gekregen Sicilië te ver laten en zich in door de overheid aan te wijzen plaatsen te vestigen. Gralis girostortingskaarten DEN HAAG, 30-7. Met ingang van 1 augustus a.s. zal op de postkan toren worden overgegaan tot het tis verstrekken van de girostertings- kaarten. Zoals bekend bedraagt de prijs van sommige stortingskaarien tot op heden 1 cent. Betaling van het stortingsrechl (25 cent) geschiedt - indien verschuldigd - voorlopig nog door midel van een postzegel De verkoop van girostor tingskaarten met opdruk „recht 25 cent betaald" zal op genoemde da tum worden gestaakt, bij het pu bliek aanwezige kaarten kunnen tot nader order worden gebruikt. Voorts is de P.T.T. voornemens de portzegels af te schaffen. Met in gang van 1 augustus a.s. zullen - bij wijze van proef - in plaats van portzegels frankeerzegels van de normale uitgifte worden gebruikt, De op de kantoren nog aanwiezige voorraad portzegels zal echter eerst worden opgebruikt. DEN HAAG. Leden van de red dingsbrigade en van de Haagse po litie hebben twee drenkelingen uit de Noordzee bij Scheveningen gered. Jongen verongelukt UTRECHT, 30-7. De negenjarige Gijsberts Lensink uit Maartensdijk is dodelijk gewond bij een ongeluk op het terrein van een autosloperij aan de Kanaaldijk in Maartensdijk. De jongen zat op een takelwagen waarvan de ketting, die de kraanarm omhoog moet houden, plotseling los schoot. De 300 kg zware kraanarm sloeg tegen het hoofd van het kind. De jongen is naar een ziekenhuis in Hilversum gebracht, waar hij kort na aankomst overleed. LONDEN, 30-7. De militaire rege ring van Nigeria liet zaterdag weten dat zij de toestand meester is, aldus heeft het hoge commissariaat van Nigeria in Londen meegedeeld. De steden Ibadan, Abeokoeta en Ikeja zijn tot militair gebied verklaard. „Als gevolg van wanordelijkheden, veroorzaakt door elementen uit het leger", is de noodstoestand afgekon digd. In Cotonou (Dahomey) wordt ver nomen dat de muiterij in Nigeria aan een vijftigtal mensen het leven heeft gekost. Over het lót van generaal Ironsi, de leider van het militaire bewind, is niets met zekerheid be kend. Hij is in Ibadan samen met de militaire gouverneur van West-Ni geria, luitenant-kolonel Fajoeyi, door militairen weggevoerd. Na reis van vier weken Radiö-Lagos kwam zaterdagoch tend vroeg weer in de ether en zond een boodschap uit van de stafchef, brigade-generaal Ogoendipe, waarin deze een beroep deed op de bevol king samen te werken met de strijd krachten om „de vrede en rust die nu in ons land heersen, te bewaren". Britse kolonel viel in hinderlaag ADEN, 30-7. De Britse kolonel J. W. G. Pat Grey, commandant van een legioen Bedoeïnen in het gebied Hadramaut in het protectoraat Aden, is in een hinderlaag gevallen en doodgeschoten. Hij was met zijn vrouw op weg naar huis in Mukka- la, na een bioscoop te hebben be zocht. Zijn vrouw werd ernstig ge wond. Van de zijde van het publiek was - gezien het matineuze uur en het slechte weer - geen. belangstelling, maar van officiële kant waren er de ministers Diepenhorst en Bot, als mede de gevolmachtigde ministers van Suriname en de Nederlandse Antillen, respektievelijk drs. J. F. E. Einaar en de heer W. F. M. Lampe. Prinses Beatrix was gekleed in een wit mantelpak met witte zomer jas en hoed en maakte, ondanks de nach telijke, lange reis, een frisse indruk. Achter enkele microfoons gezeten in de dependance van de I.C.A.-ver- trekhal gaf ze een kort overzicht van haar indrukken. „We hebben bijzonder genoten van Nederlander in arrest in Rhodesië SALISBURY, 30-7. De echtgeno te van de in Salisbury gevangen ge nomen Nederlandse lector dr I. van Velsen heeft tegen verslaggevers ge zegd dat de negen blanke lectors „al len goed gemutst zijn, hoewei ze hebben gevraagd om poeder tegen kakkerlakken, voedsel, boeken en kranten". De negen lectors werden vorige week tezamen met tien stu denten van de universiteit van Rho desië té Salisbury geari*esteerd in verband met ongeregeldheden. WENEN, 30-7. Bij een klimpartij in het Dachstein-gebergte z\jn vol gens een bericht uit Graz drie berg beklimmers om het leven gekomen. Een met een hefschroefviieg'tuig geredde bergbeklimmer uit Beieren zei, dat een groep bergbeklimmers waartoe hij behoorde, door onweer verrast werd. Hij vertelde dat een man van zijn groep reeds woensdag avond, 200 meter onder de top van het Dachstein-plateau, van uitput ting was bezweken. Hij had ook de lijken van nog twee leden van zijn groep in de sneeuw zien liggen. De geredde alpinist heeft erg van kou te lijden gehad. 50 Oostenrijkse Alpenjagers zijn in actie gekomen om vijf vermoedelijk nog in leven zijnde Alpinisten in het Dachstein- gebergte te redden. NIEUW DELHI, 30-7. - Een groep zwervende heilige mannen in India heeft een drie maanden oude strijd gewonnen door de officiële aandacht te vestigen op hun campagne voor een totaal slachtverbod voor de heilige koeien. De voorzitter van het Indiase „Huis- van het volk" heeft bepaald dat de regering een verklaring behoort af te leggen over haar koeien-politiek Enige leden van de oppositie hadden aangedrongen op een debat over de arrestatie van ongeveer vijftien Sadhoes (hei lige mannen, enige dagen geleden, die in yoga-houding voor de deur van premier Gandhi op straat waren gaan zitten. Al verscheidene malen hebben groepen Sadhoc's - sommigen naakt op een lenden doek na - hongerstakingen gehouden voor de huizen van ministers en dc kantoqren van de Congrcspartü. die aan het bewind is. De koeien worden door de Hindoe's als symbool van het moeder schap vereerd en mogen in dc meeste Indiase staten niet worden ge slacht, tenzij vastgesteld is dat z(j gewond zyn. In en om Bombay. Calcutta cn Madras wordt op het verbod niet zo nauwlettend toe gezien. GENÈVE, 30-7. In ingelichte krin gen in Gcnève is vernomen dat dc Europese Economische Gemeenschap haar landbouwvoorstellen voor de tarlefonderhandclingen van de Al gemene overeenkomst voor tarieven cn handel (G.A.T.T.), dc Kcnncdy- rondc, deze week zal indienen. De onderhandelingsvoorstellen - waarover de ministerraad van de E. E.G. afgelopen woensdag overeen stemming heeft bereikt, maken in tensieve besprekingen over Jand- bouwprodukten in het komende na jaar mogelijk. Deze kwestie heeft een vertraging van vele maanden ondervonden door de crisis in de E.E.G. De heer Th. Hijzen, de voornaam ste onderhandelaar van de E.E.G. in de Kennedy-ronde, is vandaag uit BrusseJ in Genève aangekomen voor besprekingen met de directeur- generaal van dc G.A.T.T., Eric Wynd- ham White, en vertegenwoordigers van andere landen. Volgens de zegslieden in Genève mag worden verwacht dat de lan den die nog geen of slechts gedeelte lijke aanbiedingen voor tariefverla gingen op landbouwprodukten heb ben gedaan, omdat ze op de E.E.G. wilden wachten, hun voorstellen in de zeer nabije toekomst, zullen in dienen. deze reis. Voor het eerst hebben we nu samen zo'n reis gemaakt. Voor mij betekende het een weerzien na niet zo heel lange tijd met allerlei vrienden en bekenden. Er is alwer veel veranderd en vooruit gegaan. We hebben thans met twee paar ogen gekeken en zo heb ik allerlei dingen ontdekt, waarvan ik vroeger meende dat ik ze al kende. We zijn bijzonder dankbaar voor al diegenen, die deze reis mogelijk hebben gemaakt. Ik geloof dat het hoogtepunt voor ons wel was de bij zondere hartelijkheid van de bevol king. Overal zijn we met veel warmte en spontaan ontvangen. Daar zijn we heel dankbaar voor". Commentaar prins Clans Prins Claus vulde haar in duide lijk Nederlands, zij het uiteraard nog niet accentloos, als volgt aan: „In aansluiting aan wat de prinses heeft gezegd, wil ook ik zeggen dat ik bijzonder heb genoten van deze reis. Het was voor mij de eerste keer. Een kennismaking met de West en met de bevolking en het ging er mij om voor te stellen aan de mensen in deze beide landen. Het was ook een voortzetting van mijn al een jaar geleden hier begonnen werkpro gramma. Ik heb veel gezien en met veel mensen gepraat en heb mij enigszins op de hoogte kunnen stel len van wat er aan problemen zijn in Suriname en de Nederlandse An tillen. Het was natuurlijk alleen maar een begin en voor een echt werkbe zoek geloof ik dat ik nog een keer terug ga, dat zou ik graag willen doen althans. Zoals de prinses al ge zegd heeft, was de ontvangst zo har telijk, dat ik alleen met grote vreugde eraan terug denk en mij nu al ver heug op het komende bezoek". MOSKOU, 30-7. Dc secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties, Oe Thant, heeft zaterdag op een pers conferentie op het vliegveld van Moskou, voor zgn terugkeer naar New York, de waarschuwing geuit, dat liet conflict in Vietnam kan uit groeien tot een grote oorlog. „Ik raak er hoe langer hoe meer van overtuigd dat het conflict zich zal uitbreiden tot over de grenzen wanneer de huidige ontwikkeling zich voortzet", zo verklaarde hij. Oe Thant zei verder dat zijn be sprekingen met premier Kosygin en partijleider Brezjnev nuttig waren geweest ,maar legde er de nadruk op dat de Verenigde Naties volgens hem op het ogenblik geen actieve rol in de kwestie-Vietnam kunnen spe len. Wat de door hemzelf onlangs gedane vredesvoorstellen betreft, merkte hij op, dat de reacties „van sommige betrokken partijen niet erg positief waren". Op het Russische standpunt in de kwestie-Vietnam wilde Oe Thant niet nader ingaan: „dat is welbekend". De Nederlandse posterijen hebben besloten om een zending radio-ac tieve verf, die reeds twee weken in transito in Amsterdam staat, met be stemming Sjanhai, naar de afzender in Genève terug te sturen. - Op de foto de wagen die de stoffen naar Schiphol bracht, met de grote waar schuwingsborden. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's De machtigste is hij, die zichzelf in de macht heeft. Morgen minder wind Verwachting tot dinsdagavond: Veranderlijke bewolking met enkele buien; krachtige tot matige, maar langs de kust aanvankelijk nog af en toe harde wind tussen zuidwest en west; weinig verandering in tem peratuur. 2 aug. Zon op 5.02, onder 20.29. Maan op 21.33, onder 5.38. Volle maan: 1 aug. te 10.06. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 2 aug. 4.08 v.m. 16.21 n.m.- BROUWERSHAVEN: 2 aug. 3.43 v.m. 16.08 n.m. Springtij: 3 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 1-8. Het K.N.M.I. deelt mede; Het wisselvallige weer duurt nog steeds voort. Nadat vooral in do nacht van zaterdag op zondag plaat selijk veel regen was gevallen pas seerde zondagavond een zwakke rug van hoge luchtdruk welke echter di rect weer gevolgd werd door een nieuwe storing. Doze zal in ongeveer noordoostelijke richting verder trek ken naar Denemarken. Na het pas seren van een frontensysteem ervan wordt weer onstabiele lucht aange voerd. waarin naast enkele opklarin gen ook buien voorkomen. Op de oceaan bevindt zich onge veer midden tussen Ierland en New Foundland een volgende depressie, welke in de richting van de Britse eilanden trekt. NEW YORK. 30-7. „Tijdens mijn bezoek aan Moskou is er geen enkele vooruitgang gemaakt ten aanzien van een oplossing van het conflict in Vietnam", zo heeft secretaris-gene raal Oe Thant zaterdag verklaard bij zijn terugkeer in New York. Dc Söwjet-autoriteiten hadden verze kerd. dat zij bereid zijn alle moge lijke steun (e verlenen aan hel com munistische Noord-Vietnam. „Mijn besprekingen met de Ruesisehe lei ders hebben bij nii.i dc vrees ver sterkt. dat het conflict in Vietnam zich in de richting ontwikkelt van een oorlog op grote schaal", aldus Oe Thant.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1