Haal fijne vleeswaren in huis! ZWANEN Oud en karakteristiek markatiepunt in het Schouwse land "tlaatM''Llulei> tols ddn Zierikzeese groep terug uit Bassuni (D.) nachtkleding Burghse melkboer 's nachts op wacht SMILLEGANGE Een U-2 vermist Het Chinese incident Voettocht door Dodenvallei DE ONDERGANG VAN UHR Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 29 juli 1966 Nr. 19031 De Plompetoren Moskou pakt Na tien rijke dagen 1 MOSKOU 28-7 O#» mavimiim- ZIERIKZEE, 27-7. Even merk waardig als oud en karakteristiek markatiepunt in Schouwen is nog altijd de Plompetoren. Wat ook ver anderde in deze streek, de Plompe toren bleef en ruim drie en een hal ve eeuw geleden kon dit ook al ge zegd, toen het torenlichaam over bleef, waar het dorp Koudekerke prooi werd van de gestadig aan de zuidkust van Schouwen knabbelende of aanstormende zee. Dit slijtagepro ces was toen niet van „vandaag of gisteren". Eerder al had de zee de dorpen Sint Jacobskerke, Zuidkerke en Brieskerke verzwolgen en in het jaar 1581 was het met Koudekerke zo precair gesteld, dat een afweer- d(jk dwars door de kom moest wor den aangelegd en rakelings langs de kerk ging. De grotere helft van het eens welvarend dorp werd dus bui tendijks gebied. Dat betekende de doodsteek voor het dorp. Reeds in 1568 vermeldde de dorps pastoor Maarten Roberts dat door overstroming veel grond verloren ging. Na het overgaan van Zierik zee en Schouwen naar 's Prinsen zij de (1572) geraakte de kerk buiten gebruik en werd In 1583 afgebroken. Het afkomende houtwerk werd te Zierikzee verkocht en bracht.f 60,- op. Zo kwam de toren alleen te staan. In 1572 reeds was voor ge schut ter verdediging van Zierikzee, veel metaal nodig en verschillende klokken van dorpstorens kwamen in de smeltoven. Aangenomen wordt dat ook de klok van Koudekerke in dat jaar Is gesneuveld. Vroeger dan medio vijftiende eeuw Het dorp Koudekerke was waar schijnlijk 13e eeuws van oorsprong en mogelijk nog vroeger. De kerk was gewijd aan St. Maarten. In 1543 waren in het dorp 26 huizen voor de belastingen aangeslagen. De bij het dorp (de toren) zich bevindende in laag stamt uit 1654. De kerk stamde waarschijnlijk uit het midden van de 15e eeuw. De toren - van degelijke baksteen gebouwd - bestaat uit drie geledin gen. H(j is van onderen vierkant en gaat naar boven toe in een achtkan tige vorm over. Historici nemen aan dat de toren nog ouder is dan de toenmalige kerk. Aan de oostzijde bevindt zich een stenen spiltrap. De toren is altijd goed onderhouden, want hij diende als baken voor de zeevarenden, die de Roompot binnenkwamen. Restau raties vonden o.m. plaats in 1764 en 1794. In het plaatwerk: „Het Ver heerlijkt Nederland" komt een uit 1743 vervaardigde afbeelding voor vani de toren. Daaruit blijkt wel, dat de vorm intussen Weinig is veran derd. Restauratie in dertiger jaren Rond 1930 verkeerde de toren in een erbarmelijke toestand en was restauratie dringend nodig. Een res- Ingezonden mededeling Voor charmante U het best in cékmet'rv vcd rr/e lA'tc-ttee* tauratiecommissie werd gevormd, die in 1931 op grote schaal een rondschrijyen verstuurde, waarin op de deplorabele toestand van de (ge liefde) toren werd ge-attendeerd. De reacties bleven niet uit. Dank zij milde bijdragen van zeer velen kwam de financiering van de res tauratie rond. Het herstel werd op gedragen aan een Burghse metselaar en een Haamsteedse timmerman, die fraai werk afleverden. O.m. werd de borstwering weer gelijk gemaakt aan de vroegere toestand en zowel binnen- als buitenzijde werden duchtig onder handen genomen. Een nieuw kruisgewelf werd aangebracht Boven het gewelf werden drie zol ders gemaakt en de betonnen vloer, afgedekt met harde tegels, werd in gebracht. Tot de toegang naar de zolders werden eikenhouten trappen gemaakt en voor de galmgaten wer den eiken luiken geplaatst. Een ei kenhouten deur tenslotte sloot de toegang af. Wie thans - anno 1967 - de toren nauwkeurig bekijkt, krijgt de begrij pelijke indruk dat de afgelopen der tig jaar niet onopgemerkt aan de toren zyn voorbijgegaan. Wellicht ten overvloede spreken wij de wens uit, dat de gevaarlijke situatie van 1930 zich in de toekomst niet zal herhalen. De Plompetoren immers moet altijd symbool blijven van het geen Schouwen in een ver en re cent verleden, te lijden had van het water. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dieven gesnapt DAM 21 - ZIERIKZEE WASHINGTON, 28-7. Een verken ningsvliegtuig van het type U-2 dat op zeer grote hoogte kan vliegen, wordt op een vlucht naar Zuid-Ame- rika vermist. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van de fensie, die dit meedeelde, zei dat het toestel op de automatische piloot vliegt, daar de vlieger klaarblijkelijk bewusteloos is. Men had het laatste radiocontact met het toestel gehad toen dit bij de kust van Florida vloog en het laatste radarcontact boven Panama. De autoriteiten in Latijns-Amerika is verzocht waakzaam te zijn. Twee lifters gedood OMMEN, 29-7. - Donderdagavond vloog op de Seeserweg te Ommen een auto, bestuurd door de 22-jarige T. H. uit Hengelo, uit de bocht van de weg en botste tegen een boom. De auto werd totaal vernield. Twee lifters, die een paar honderd meter eerder in de auto waren ge stapt, de 17-jarige Folkert Hensens en de 18-jarige Jan Huiting, beiden afkomstig uit Onstwedde, werden hierbij zo zwaar gewond, dat zij la ter zijn overleden. De bestuurder, die bij de botsing uit do auto werd ge slingerd. liep nngehóeg feeen letsel op. BURGH, 28-7. Het was melkboer Visser al een paar dagen opgevallen dat van de in de nacht door de melk fabriek aangevoerde voorraad regel matig flessen melk en vla gestolen waren. In de nacht van woensdag op donderdag betrok de melkboer tesamen met Jan Kloet en Martin Klcet, twee potige jongens de wacht. Op drie punten stelden ze zich ver dekt op, nadat de vrachtauto's de melk hadden afgeleverd. Om kwant voor één in de nacht stopte een volkswagen een 100 meter verder in de Burghse Ring en kwa men twee personen in de richting van het opslagterrein van melkboer Visser. Daar namen ze 2 flessen melk Weg en liepen terug naar de Volks wagen. Toen greep de wacht in. Een ging op de vlucht doch werd snel in de kraag gegrepen door een der jon gens. De andere jongeman gehandi capt door een arm in gipsverband, liet zich vlot overmeesteren. Ze wer den naar de Rijkspolitie gebracht die hen bekeurde wegens diefstal. Het.waren de 20-jarige boekhouder DEN HAAG, 28-7. In antwoord op vragen heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken meegedeeld, dat de visa welke door de Nederlandse diplojpatieke missie in Peking zijn verstrekt aan leden van de Chinese delegatie naar het internationaal congres voor las techniek in Delft, een geldigheids duur van vier weken hebben, te re kenen vanaf de datum van binnen komst. De woordvoerder gaf toe dat door een verblijf na het verstrijken van de geldigheidsduur van het visum een ernstige situatie zou ontstaan SPORT RUITERSPORT „De Schouwse Ruiters" vierde te Dordrecht Op het concours-hip'pique, gehou den tijdens de landbouwtentoonstel ling te Dordrecht op 27 juli j.l., be haalde het viertal van „De Schouwse Ruiters" de 4e prijs. De heer A. J. Hanse op „Athleet" behaalde in het M en Z springcon cours handicap de le prijs en wel met 21 punten meer dan de kam pioen in die klasse van Zuid-Holland In het nummer „Klavertje drie" behaalde de heer J. W. H. Klompe op „Victor", de heer J. J. de Wilde op „Ivanhoe" van de heer L. M. Moer- mond en de heer P. Klompe op „Ro meo" de 2e prijs. De heer J. W. H. Klompe op „Vic tor de Bruyn" behaalde de 6e prijs In het nummer „schoonste land- bouwrijpanrd" uit een veld van pl.m. 30 deelnemers. S. uit Eindhoven en de 19-jarige student van R. 'eveneens uit de licht stad. De andere dag werden deze jongelui reeds van hun tijdelijke adres, camping „De wijde Blik" ver wijderd. Hun kampkaart werd inge trokken. Trots met het behaalde succes werd in de woning van de heer Vis ser nog een kopje koffie gedronken. Teen hij nog even buiten keek voor het naar bed gaan bleek dat toen alweer drié flessen vla verdwenen waren. MOSKOU 28-7. De maximum straf voor jonge staatschenders in de Sowjet-Unie is verhoogd Va» vijf tot zeven jaar, als onderdeel van een verscherping van de strijd te gen hen die de openbare orde ver storen. Volgens een gepubliceerd decreet moeten ouders van kinderen onder de zestien een boete betalen, als hun kroost na het gebruik van sterke drank de orde verstoren. Deze boe tes kunnen oplopen tot 30 roebel (ongeveer 120 gulden), of omstreeks een derde van het gemiddelde maandloon. Een straatschender kan ook worden gestraft door onderaan op de lijst voor nieuwe woningen te worden geplaatst. De berechting zal worden versneld en plaatselijke politiechefs hebben voortaan het recht boetes op te leg gen, zonder dat het tot een proces behoeft te komen. DODENVALLEI (Californië), 28-7. De 28-jarige Franse oud-parachutist Jean Pierre Marquant, heeft donder dag zyn eenzame voettocht door de Dodenvallei in Californië, één van de warmte en meest troosteloze plaat sen op aarde, beëindigd. Hij arriveerde in de middaguren in Pipe Wells, zijn vertrekpunt van een week geleden, na een cirkelvormig parcours van 160 km te hebben af gelegd. Het was in de vallei zó heet - de gemiddelde temperatuur be draagt 50 graden Celsius - dat zijn canvasschoenen verbrandden. Soms was het 90 graden, een temperatuur waarbij zijn drinkwater bijna het kookpunt bereikte. De Fransman, die zijn tocht had ondernomen om aan te tonen dat er in Amerika nog wel avontuur valt le beleven, was blij dat het er op zat. Hij vertrok onmiddellijk naar Los Angeles om een bad te nemen. Molukkers onschuldig aan de amkasssadebrand ROTTERDAM, 28-7. Ir. J. A. Ma- nusama, leider van de Zuidmoluk- kers in ons land, heeft zich schrifte lijk 'tot de Nederlandse minister van buitenlandse zaken gewend en er op aangedrongen het onderzoek naar de brandstichters in de Indonesische ambassade niet te beëindigen alvo rens de daders bekend zijn en hun namen gepubliceerd, „opdat op die wijze voor de zoveelste maal de on juiste verklaringen van de Indone sische ambassade aan het daglicht mogen treden". In verband met het van Indone sische zijde geuite vermoeden dat de in Nederland verblijvende Zuidmo- lukkers de stichters zijn van de brand van woensdag j.l. in de Indonesi sche ambassade, verklaart de heer Manusama in de brief, dat de metho den van terreur, brandstichting en ordeverstoring ter bereiking van het politieke ideaal van de Zuidmoluk- kers, hun volkomen vreemd zijn. Premier Harold Wilson van En geland is in Washington aangekomen waar hij een bespreking zal hebben met president Johnson. Hij vertrekt heden - vrijdagavond naar Ottawa, voor een onderhoud met premier Lester Pearson van Canada. ZIERIKZEE, 28-7. De leden van de gereformeerde jeugdgroep, zijn donderdagavond via Goes terugge- gekeerd van een 10-daags verblijf in de Duitse stad Bassum, waar zij ver- OVERDENKING omdat de kennis van Christus Jezus, m{jn Here, dit alles te boven gaat". Philip. 3: 8. Ieder heeft - neem ik aan - wel een verlanglijstje. Een leven waarin niets meer te wensen overblijft is saai. De tekst uit Philip 3 toont ons het verlanglijstje van de apostel Paulus en we krijgen te horen wat er bij hem bovenaan staat. De apostel ver langt om Christus Jezus te kennen. Begrijpt U het? Gelukkig als U het begrijpt! Als twee mensen gaan trouwen heeft de bruid meestal een grote ver langlijst er. op de dag van hun hu welijk worden veel verlangens in de vorm van cadeau's vervuld. En met deze geschenken is men als bruid ook heel gelukkig; het verheugt de feestvreugde. Als de verhouding goed ligt zal ze echter het gelukkigst zijn met haar bruidegom. Immers de mooiste cadeau's heb ben voor haar geen zin zonder hem. Ze heeft toch al niet in de eerste plaats om de cadeau's naar haar trouwdag verlangd, maar naar het voor altijd samen zijn met hem, haar bruidegom. En het geluk, gelegen in het heb ben van elkaar maakt dat men met de cadeau's dubbel blij is. Het leven kan veel geschenken voor ons in petto houden. We mogen er rijk en gelukkig mee zijn! Zonder Jezus Christus missen we evenwel het voornaamste, de meest waardevolle voorwaarde voor het leven. Dan hebben we alleen ca deau's maar we zijn gelijk aan een bruid zonder bruidegom. Paulus kon dan ook veel missen, maar Jezus Christus niet. Daarom begeert hij Hem te kennen en de ki-acht van Zijn opstanding. Wie in Christus is, is een nieuwe schepping. Die is tot een nieuwe staat des levens overgegaan. Dan moet het oude ook afgedaan hebben; de oude mens getypeerd door praktijken van losbandigheid, afgunst, zelfzucht, tweedracht en achterdocht. Ondanks dat we Jezus Christus hebben beleden als onze Heiland kan de binding met het oude leven echter nog sterk zijn, veel te sterk zelfs. Daar had Paulus ook weet van. Uit ons hart komen van nature vaak allerhande boze bedenkingen voort. Daarom was het de begeerte van de apostel Paulus om Christus Jezus en de kracht van Zijn opstanding meer en meer te kennen. Door deze opstandingskracht van Hem wordt in ons leven de band met het oude verbroken. Onze strijd tegen de zonde, tegen alles wat met „het oude leven" sa menhangt is geen hopeloze strijd, als we Christus Zijn werk meer in ons willen laten doen. Het is wel mogelijk dat ons ver langlijstje eens kritisch door ons be keken moet worden en dat er een drastische verschuiving op moet plaats vinden; dat naar achteren ge schoven moet worden wat ter wille van Christus niet voorop mag staan. Geef Jezus Christus, de opgestane Heer, de plaats die Hij in uw leven wil innemen. toefden op uitnodiging van de Got- tesdiensthelfer en Jfelferinnen van de Evangelische Genieinde in die stad. Gastvrouwen - en gastheren heb ben niets nagelaten het de Zierikzee- jeugdgroep - die onder leiding stond van ds en mevr. Nawijn - naar de zin te maken. O.m. werd een bezoek aan Bremen gebracht. Het fraaie zwembad van Bassum werd uiter aard met een bezoek vereerd. Dat kon, omdat het goed weer was. HeeJ veel minder was aanvankcflijk het weer tijdens een bezoek aan Berlijn, waar - na hevige regens - het water door de straten vloeide. Te WestT Berlijn weiden belangrijke monu menten bezichtigd. Ook werd per U- Bahn een bezoek gebracht aan Oost- Berlijn, een merkwaardige belevenis, die indruk op de jeugd maakte, evenals De Muur", symbool van menselijke verscheurdheid. Bijzon der heeft zich de predikant van Bas sum Pastor Pipphart ingespannen om de jeugd heerlijke dagen te be zorgen. In de tweelingkerk van Bas sum te Neuenkirchen, ging ds. J. H. Nawijn zondag voor in een gods dienstoefening. Vermoeid, maar met een schat aan indrukken, is de groep weer thuis gekomen. Het contact met Bassum - zo schijnt het - zal wel een blijvertje zijn, want de her nieuwde kennismaking is uitstekend bevallen. Ingezonden mededeling Zierikzee. A. LAM. Scheepvaartberichten Esso Rotterdam, 28-7 te Kharg Is land. Esso Den Haag, 28-7 Lissabon naar Marsa el Brega. Straat Soenda, 28-7 te Hongkong. Ingezonden mededeling Zoekt u heerlijk vers broodbeleg? Knip uit zwanenberg vleeswarcnzakjcs de spaarzcgcls en plak die op gratis spaarkaart. Vraag uw winkelier! 7. Harald sprong zo heftig overeind, dat de tafel omviel en met een snelle beweging trok hij zijn zwaard. Aram sprong terug en bemachtigde een wapen, dat aan de wand hing. Doch toen hij zich teweer wilde stellen, bemerkte hij tot zijn verbazing dat de reus zijn zwaard had laten zakken en geamuseerd naar hem keek. „Ge hebt durf", zei hij, zijn wang wrijvend, „dat valt niet te ontkennen. Maar met die slag hebt ge uw lot bezegeld. Hot zal tot een tweegevecht tussen ons moeten komen, tenzij ge u alsnog bij mij wilt aansluiten. Een kemphaan als gij zou ik goed kunnen gebruiken". Aram schudde beslist het hoofd. „Nooit zal ik meedoen aan zeei'overij. Eerlijke zeelieden, die „Ja. ja", viel Harald'hem ongeduldig in de rede, „bespaar mij uw verdere hoog staande argumenten. Ge hebt het er nu zelf heen gedreven, dat ons meningsver schil zal worden beslecht volgens het recht dat ge zo verafschuwt: het recht van de sterkste. Kom mee aan dek!" Gevolgd door Aram begaf Harald zich aan dok, waar hij in enkele korte woorden een tweegevocht aankondigde Dadelijk stroomden de piraten uit alle delen van het schip toe en vormden een kring om hen heen. Het was duidelijk dat niemand het gevecht tussen die twee geduchte zwaardvechters wilde missen. Men gaf Ha rald de meeste kans, doch niet dan na een spannende strijd. Leunend op zijn zwaard wachtte Harald tot de kring was gevormd. Het. viol Aram op, dat er geen haat, maar zelfs enige genegenheid in de blik lag. waarmee Harald hem opnam. En hij vroeg zich af. wat er omging in deze man, met zijn grillige stemmingen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 3