DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vuurgevechten in noordelijke stad Kisangani (Stanleystad) Co rsair V 4 Fordgarage GLERUM f K.L.M.-luchtlijnen Nog geen beslissing over binnenlandse Steeds meer miniatuur-atoombatterijen Veel gesneuvelde Amerikanen in Vietnam Onthoofding in Sanaa (Jemen) De noodtoestand in Rhodesië Soekarno is nog steeds premier Radio-oorlog voor Engelse kust begint Weer ongeluk met Belgische bus Strengere regels voor het wegvervoer Nederlands gezin zwaar gewond zierikzeesche.» nieuwsbode! Vrijdag 29 juli 1966 122ste jaargang Nr. 19631 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN AOMINISTRATIE: Jannewekker» 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-225S, na t8.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave; N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer Ronde van Zierikzee werd succes Beproefd onrustig Kongo Koninklijke familie in Italië KINSJASA, 28-7. - Gedurende de gehele nacht van woensdag op don derdag is in de Noordkongolese stad Kiangani (het voormalige Stanley stad), waar muiters sinds vorige week zaterdag de macht in handen heb ben, geschoten. Volgens de Kongo lese radio concentreerden de vuur gevechten zich b(j het kamp Kitele, waar de muitende Katangaanse troe pen gelegerd zyn, en het kamp Otra- co van de plaatselijke Kongolese re geringstroepen. Donderdagmorgen was de rust in de stad weergekeerd. Kongo heeft woensdagavond vier hum-militairen uitgewezen, vermoe delijk Belgen, die in de buurt van Kisangani waren gearresteerd. Bo vendien zijn woensdag in de hoofd stad Kinsjasa nog tien huurmilitai- ren van het „zesde commando" aan gehouden. Volgens de Kongolese re gering hadden leden van dit com mando. met name de uit België af komstige; de hand in de muiterij. Volgens het Kongolese persbureau heeft de regering een komplot ont dekt voor „subversie van buitenaf", dat verband houdt met de gebeurte nissen in Kisangani. De leider van dit komplot zou een professor in de sociologie aan de Luikse universiteit, een zekere Ge orge S. Clemens, zijn, die in gezel schap van een vroegere advocaat uit de Katangaanse hoofdstad Loeboem- basji (het vroegere Elisabethstacl), „Tsjorrbe op diens zwerftochten naar Parijs, Madrid en Barcelona heeft ge volgd". Deze twee personen, die zich op het ogenblik in Rhodesië zouden bevinden, hadden volgens het pers bureau een door Kongo uitgewezen oud-huurlingencommandant een be drag van 150.000 gulden overhandigd „om in Kongo voor subversie te zor gen, waar ze ten dele in geslaagd zijn". Slachtoffers Vernomen wordt dat bij incidenten in de steden Aketi en Yanonghe tij dens de arrestatie van huurmilitai- een een Belgische burger om het le ven is gekomen en twee Belgen ge wond zijn. Ingezonden mededeling v.;. Bezoekt onze Showroom Lange Nobelstraat 28, Zierikzee Alleen op proef Op de jaarvergadering werd mee gedeeld dat een beslissing niet wordt genomen voordat duideHijk is ge worden dat er van de zijde van ver schillende autoriteiten voldoende medewerking aan dit project zal worden gegeven. Voorts wil de di rectie eerst een voldoende duidelijke indicatie hebben dat er van de zij de van het becLrij siteven een zodanige belangstelling voor deze diensten bestaat, dat de K.L.M. een redelijke bezetting van deze diensten kan ver wachten. Ook als de directie besluit enkele binnenlandse lijnen te openen, zal dat moeten worden beschouwd als een proef. De praktijk zali moeten leren of er voldoende vervoer ds om dit op langere termijn voort te zet ten. DEN HAAG, 28-7. De directie van de K.L.M. heeft nog geen beslissing gencmen over de exploitatie van binnenlandse luchtlijnen. Dr. G. van der Wal, president directeur van de K.L.M., heeft dit vanmorgen meege deeld op de jaarlijkse algemene ver gadering van aandeelhouders der vennootschap. Voor dit project, aldus dr. van der Wal, pleit aan de ene kant de be volkingstoeneming en de voortgaan de industrialisatie in de verderweg gelegen provincies van ons land, waardoor zijns inziens de behoefte aan snelle verbindingen m'et het westen groeit. Daar staat zijns in ziens tegenover dat het vliegen met kleine vliegtuigen op heel korte tra jecten een uiterst marginale zaak is. „Met de tarieven die wij kunnen be rekenen, is het daarom de vraag of een aanvaardbare exploitatie moge lijk is", aldus de heer Van der Wal. Hij zei dat het zeker is dat in de aanloopperiode met binnenlandse diensten een niet onaanzienlijk ver lies zal wbrden geleden. Dit ver klaart, zo deelde dr. Van der Wal mee, waarom de directie van de K.L.M. dit project zolang in studie heeft en nog niet tot een definitief besluit is gekomen. DEN HAAG, 28-7. H.K.H. prinses Beatrix heeft het voornemen op donderdag 8 september een bijeen komst bij te wonen van het Konink lijk Instituut van Ingenieurs in Den Haag. Tijdens deze bijeenkomst zal de prinses het honorair Lidmaatschap van het Koninklijk Instituut van In genieurs aanvaarden. DEN HAAG. Uit het kantoor van een groothandel in verlichtingsarti kelen in de Zuilingstraat in Den Haag is een bedrag van f 11.449,- gestolen. WENEN, 28-7. - Een studiegroep van deskundigen uit zes landen heeft op eeii bijeenkomst van de Internationale Commissie voor Atocmenergic in Wenen vastgesteld, dat steeds meer gebruik ge- X maakt werdt van miniatuuratoombattcrücn ter aandrijving van in- strumenten op allerlei gebied. De batterijtjes zjjn verkrijgbaar in ijl sterkten van een duizendste tot honderd watt. Batterijen met hogere energie zullen spoedig beschikbaar komen. De studiegroep heeft de toepassing van deze batterijtjes bestudeerd ijl aan de hand van de ervaring die ermee in ruimteschepen, in schceps- v Ijl bakens en in dc weerstations in het Zuidpoolgebied opgedaan. Er 'X zijn battertijtjes die ongeveer zes jaar ononderbroken de gewenste energie geleverd hebben. Dc groep heeft ook onderzocht in hoeverre bepaalde isotopen bruikbaar zyn en op welke manieren hun energie in elektriciteit kan worden omgezet. Tevens werd een kostenverge- ijl lij king gemaakt en werd aandacht geschonken aan vraagstukken als bescherming van de gezondheid en veiligheid van de mens. Door de programma's voor atoomonderzoek komen steeds grotre hoeveelheden goedkope isotopen op dc markt; voor dc batterijtjes Ijl wordt meestal gebruik gemaakt van strontium- en plutonium-iso- X topen. Waarschijnlijk zullen dc batterijtjes ccn grote rel gaan spelen bij Ijl het stimuleren van zieke organen, zoals het hart. Het onderzoek op dit gebied is nog in volle gang. Andere toepassingsmogelijkheden zyn gebruikt in horloges, in waarschuwingsinstrumenten tegen over- stremingen, aardbevingen en bosbranden cn voor het opsporen van .j. scholen vis. .;lv. «t* 't* -t* -t» -t* -t* -t* *t- -t*»:* »t* «t* *t- -t* *7* *t* *7* -t- -t* De gouverneur van zuid-Katanga, Godefroid Moenoengo, een voormalig medewerke van Tsjombe, zal zich op verzoek van president Moboetoe naar Kisangani begeven om de gemoede ren onder de Katangaanse muiters te sussen. De Kongolese premier Mceloemba bevindt zich daar al. SAIGON, 28-7. Vorige week zijn in Vietnam tweemaal zoveel Ameri kaanse militairen gesneuveld als de week daarvoor, zo blijkt uit de offi ciële cijfers die donderdag in Saigon zijn bekendemaakt. In de week die op 23 juli eindigde, waren 136 Amerikanen gedood en 578 gewond bij hevige gevechten ten zuiden van de grens met Noord-Viet nam. Veertien Amerikanen worden vermist of werden in die week ge vangen genomen. De Vietcong verloor in dezelfde week 1.272 man aan doden; 120 guer rillastrijders werden eveneens in de zelfde week gevangen genomen. Aan Zuidvietnamese regerings zijde vielen 195 doden; 42 Zuidviet namese soldaten worden vermist. ADEN, 28-7. Op een plein bui ten de poort van Sanaa, de hoofd stad van Jemen, is woensdag een man in het openbaar onthoofd, ter wijl twee andere mannen en een vrouw hetzelfde lot moesten onder gaan, aldus een Europese handels vertegenwoordiger die uit Sanaa in Aden aankwam. De zegsman, die zijn naam niet bekendgemaakt wil zien, zei een acht-milimeter kleurenfilm van de onthoofding te hebben opgenomen. Hij verliet Sanaa voordat de drie andere terechtstellingen werden uit gevoerd. Wanneer de vrouw ook onthoofd is vormt dit een grote uitzondering; vrouwen worden 'in Jemen niet iin het openbaar onthoofd. Volgens de zegsman waren de vier schuldig bevonden aan het uitvoe ren van een granaataanval op de moskee, zondag. Daarbij werden vier personen gedood en verscheidene gewond. De vrouw zou de hand-gra naten hebben vervoerd. De vier zou den koningsgezind zijn en aanhan gers van de beweging die die repui- blikeinsee regering van Jemen nu al enige jaren bestrijdt. Nadat de re publikeinen ongeveer vier jaar ge leden in bijna geheel Jemen de macht hadden overgenomen werd terechtstelling door onthoofding vervangen door de kogel. De rech ter had nu anders bepaald, aldus de zegsman. SALISBURY, 28-7. Het parlement van Rhodesië heeft donderdag de noodtoestand met drie maanden ver lengd. De minister van justitie Des- mond Lardner-Burke verklaarde dat de noodtoestand moet blijven be staan om dat de pogingen om een einde te maken aan de onafhanke lijkheid van Rhodesië in de komende drie maanden wellicht nog heftiger zullen worden. De oppositie verzette zich tegen verlenging van de noodtoestand, die al negen maanden van kracht is. SINGAPORE, 28-7. President Soe karno heeft het nieuwe kabinet ge ïnstalleerd en verklaard dat hy nog steeds premier is - een functie die naar het zeggen van generaal Soe- liarto is afgeschaft. Soekarno zei voorts, dat de con frontatie jegens Maleisië niet geëin digd is. Hij verklaarde dit tijdens de installatie-plechtigheid, waarvan ra dio-Djakarta een verslag heeft uit gezonden. De president wees er op dat vol gens de grondwet van 1945 de presi dent tevens premier is. Wat betreft zijn decreet van 11 maart dat de uit voerende macht aan generaal Soc- harto gaf, zei Soekarno: „Ik verklaar nadrukkelijk dat het geen overdracht van gezag is". Maleisië noemde hij een neo-kolo- nialistisch project. „In Koela Loem- poer zeggen ze dat de confrontatie teneinde is. Neen, wij tonen slechts dat wij bereid zijn de zaak langs vreedzame weg 1c regelen". Blijvend in de etlier? LONDEN, 28-7. Twee onder Ame rikaans beheer staande commerciële radiostations voor de Britse kast, hebben donderdag laten weten dat zij zich niet zullen storen aan de re geringsplannen om hen uit de ether Ie verdrijven. Het zyn „Radio Enge land" en „Britain Radio", twee van de tien stations die zonder vergun ning hun beatmuziek vanaf schepen en verlaten marineforten over Groot- Brittannië uitstrooien. William Wick, directeur van de twee stations, zei van plan te zijn „in de business" te blijven. We zijn door talrijke buitenlandse bedrijven benaderd, die zendtijd willen kopen als het de Britse adverteerders ver boden wordt, aldus Wick, die het wetsontwerp - dat naar verwachting in februari wet wordt - in strijd noemde met de verlangens van 25 miljoen Engelsen. Krachtens de wet zal het Britse Britse territoriale wateren of vanaf schepen of vliegtuigen binnen de Britse territoriale wateren of vanaf rr.arineforten als in de Theesmon ding, uit te zenden. De Amerikanen zullen misschien door de mazen van het net glippen als zij van buiten de territoriale wa teren gaan zenden dan hun grammo foonplaten, voedselvoorraden en ad vertentiemateriaal uit andere landen laten komen. De bemanning zou dan niet uit Engeland afkomstig mogen zijn. Een woordvoerder van de Britse P.T.T. toonde zich hierover niet op timistisch. Naar zijn mening kunnen de buitenlanders wellicht enige tijd maar toch niet lang de wet ontdui ken. AARLEN, 28-7. Voor de tweede maal binnen vier dagen is een Bel gische autobus met kinderen veron gelukt. Het voertuig slipte donder dag op een gladde weg in Aarlen (België) en kwam tegen een weg wijzer tot stilstand. Er werd slechts één inzittende licht gewond. De bus werd zwaar beschadigd. De kinde ren keerden terug van een vakantie in Zwitserland. Verordening E.E.G.-commissie BRUSSEL, 28-7. De E.E.G.-com missie heeft een verordening ontwor pen voor sociale harmonisatie op het gebied van het wegvervoer - een ontwerp dat voorziet in minimum leeftijden voor vrachtauto-chauf feurs en controle op de ry- en rust tijden. Het voorstel, dat donderdag door de E.E.G.-ministerraad voor advies is toegezonden aan het Europese par lement en het economisch en sociaal comité, wil de minimumleeftijd voor chauffeurs in het goederenvervoer stellen op 21 jaar. Deze leeftijd zou evenwel tot 18 jaar kunnen worden verlaagd voor het besturen van vrachtauto's van ten hoogste 7.5 ton. Houders van een bewijs van vak bekwaamheid zouden vanaf de leef tijd van 18 jaar echter reeds vracht auto's tot een toelaatbaar totaalge wicht van 15 ton mogen besturen, als zij samen rijden met een tweede bestuurder die 21 jaar is of ouder. Het ontwerp vereist nl. een twee hoofdige bemanning voor vracht auto's of opleggers waarvan het toe laatbaar totaalgewicht meer dan 20 ton en de af te leggen afstand meer dan 300 km bedraagt. Tijdens een overgangsperiode van twee jaar zou deze afstand op 400 km vastgesteld worden. ZARTEN BIJ FREIBURG, 28-7. - Een Nederlands gezin, ouders met vier kinderen van 3 tot 15 jaar, is in de nacht van woensdag op donder dag bij een verkeersongeluk in Zar- ten bij Freiburg ernstig gewond. De vader, een 50-jarige automon teur, reed zonder stoppen de snel- verkeersweg op, waarbij zijn wagen door een vrachtwagen met kiezel werd aangereden cn geheel vernield. Het oudste kind verkeert in levens gevaar. PORTE ERCOLE. Een vakantie- plaatje van de koninklijke familie genomen op hun zomerverblijf te Porte Ercole juist voordat er een boottochtje gemaakt zou worden. Op de foto: v.l.n.r. PrinsBernhard, prinses Margriet, mr. Pieter van Vol- lenhoven, koningin Juliana en prin ses Irene. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Een kus, die het hart. niet raakt verveelt alleen de mond. De E.E.G.-commissie wil voorts een ononderbroken rijtijd beperken tot vier-en-een-half uur, daarna zou ten minste een half uur rust geno men moeten worden. De dagelijkse rijtijd zou niet meer dan negen uur mogen bedragen voor het vervoer van goederen en acht uur voor per sonenvervoer. Meisje vindt medicijnen aan het strand DEN HAAG, 28-7. Aan het stille strand bij het verversingskanaal in Scheveningen, zijn door een zestien jarig meisje vanavond 59 flacons met een geneesmiddel gevonden. De fles jes bevatten het medicijn streptomy- cine. Een arts van de G.G.D. in Den Haag verklaarde, dat het geneesmid del per injectie wordt toegediend en dat bij inwendig gebruik er geen di rect gevaar bestaat. De politie heeft de flacons bij de G.G.D. achtergela ten. Bekentenis in Haagse stiletto-zaak DEN' HAAG, 28-7. De 16-jarige schilder, een van de vier minderja rige arrestanten in de zaak-KTeyn- haus, heèft tegenover de Haagse po litie bekend de stilettosteken te hebben toegebracht waaraan de 23- jarige bedrijfsleider van een dans school in Den Haag de heer H. Kleynhaus, is bezweken. Zijn vader (50) Werd gewond eveneens door steken van de schilder. De steekpartij vond zondagavond laat plaats in de dansschool van de heer Kleiyinhaus sr. aan de Apel- doornselaan. Het viertal was uit de school verwijderd nadat zij moei lijkheden hadden veroorzaakt. Zij kwamen kort daarop terug, verniel den de toegangsdeur en trokken hun stiletto's. Enkele buien Verwachting lot zaterdagavond: Veranderlijke bewolking met enkele buien, waarvan sommige met on weer; koel weer; overwegend ma tige wind tussen zuidwest en noord west. 30 juli. Zon op 4.58, onder 20.34. Maan op 20.12, onder 2.15. 31 juli. Zon op 4.59. onder 20.32. Maan op 20.48. onder 3.16. 1 aug. Zon op 5.01. onder 20.31. Maan op 21.14, onder 4.26. Volle maan: 1 aug. te 10.06. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 30 juli 1.38 v.m. 14.10 n.m. 31 juli 2.34 v.m. 15.00 n.m. 1 aug. 3.24 v.m. 15.42 n.m. BROUWERSHAVEN: 30 juli 1.28 v.m. 31 juli 2.18 v.m. 1 aug. 3.02 v.m. 13.59 n.m. 14.46 n.m. 15.30 n.m. Volle maan: 1 aug. te 10.06. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 29-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven Schotland en de Noord zee bevindt zich een omvangrijk ge bied van lage luchtdruk, dat lang zaam naderbij komt. Het bij dit lage- drukgebied behorende frontensys teem bereikt vanmorgen onze kust, voorafgegaan door een vrij brede regenzone. Na de frontpassage geraakt Nc- derland in onstabiele polaire lucht, waarin naast opklaringen ook buien voorkomen. Het blijft dus wisselval lig weer en omdat, de in kracht af nemende wind ook morgen uit zee zal waaien, komt er in het tempera- tuurvcrloop bijna geen verandering. Het blijft koud voor de tijd van het jaar. NIJMEGEN. 14.142 wandelaars zijn vrijdagmorgen vertrokken voor de laatste dag van de vierdaagse van Nijmegen. De route van de laatste dag voert via Grave naar Cuyk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1