Het nieuwe Premiespaarplan: Grijp de kans 'v EN HET AVONTUUR KALMER TOON UIT HANOI •\al Nederlandse appeloogst gelijk aan 1965 De E.E.G.-groenten- en fruitregeling Anneke BUK DOOK HET WERE1.D Voorlopig is geen proces in zicht tegen de Amerikaanse krijgsgevan genen in Noord-Vietnarn. Rustig en een beetje bedekt heeft president Ho Tsji Minh dit de Amerikanen laten weten - min of meer via een radio- maatschappij. Reden: „wij Noord- Vietnamezen zijn altijd zeer humaan geweest en de eigenlijke misdadiger i.f uiteraard president Johnson die de vliegers heeft gestuurd". Dat zyn wel heel rustige klanken na de felle rede die Ho een goede week tevoren hield en de strak ge organiseerde. en fel verontwaardigde betogingen e.d. die in Hanoi waren gehouden tegen de misdadige piloten, waarvan de natie schijnbaar eiste dat ze berecht zouden toorden. Achteraf heeft het er veel van of het nooit de bedoeling is geweest van Hanoi om de piloten ter dood te veroordelen met alle kwade gevolgen van dien: een golf van verontwaar diging in de V.S. en dan helemaal een sterke druk op de president om bij wijze van wraak nu eens die Vietnamezen mores te leren met alle materiaal dat ter beschikking staat. Uitzichtloos Wat Ho speelde was een vernuftig spel van intensivering der psycholo gische oorlog. Daarbij werd dan steeds vermeld dat de piloten der V.S. niet alleen verschrikkelijke din gen hadden gedaan zoals scholen bombarderen met kindertjes - van olie-opslagplaatsen werd minder ge rept - maar vooral dat ze nu van plan waren de dijken stuk te gooien, waardoor de bevolking behalve wa teroverlast ook konden rekenen op voedselgebrek. In bedekte termen vertaald zei Hanoi: alles goed en wel maar als je aan de dijken komt dan gaan jul lie gevangen piloten er aan. Je moet dus zelf maar weten of je het zover wilt laten komen dat we hulp van China gaan vragen en misschien zelfs van de Russen. Dat zijn twee zaken die Johnson zeker ook niet verlangt en vermoedelijk zijn intus sen zowel de piloten als de dijken veilig. Voor de rest staat de zaak nog net er bij als vorige iveek en als vorig jaar. Het streven naar een oplossing is nog steeds uitzichtloos. Degenen die menen dat een oplossing alleen via Moskou te krijgen zal zijn, heb ben de moed wel op moeten geven na de debacles op dit stuk van Rus landreizigers als De Gaulle, Indira Gandhi en Wilson. Geen succes Dit soort conversaties wordt voort gezet. In Japan was Gromyko op be zoek en in de eerste plaats ging het om de basis voor eindelijk een vre desverdrag. De betrekkingen zijn wel iets verbeterd, maar Japan zal niet instemmen met een verdrag dat enige voorheen Japanse eilanden Russisch houdt. En voor het overige kwam Viet nam ter sprake: zonder succes. Viet nam was ook een onderwerp dat de secretaris-generaal der V.N. Thant in Moskou aansneed, zonder zicht baar resultaat. Hij kreeg wel grote lof en de Russen zouden kennelijk graag zien dat hij zich dit najaar laat herkiezen. (De befaamde troika- eis, met drie voormannen inplaats van een, is kennelijk vergeten). Twee zaken die Thant daar min der voor laten voelen zijn Vietnam, waarbij hij net als alle anderen voortdurend het hoofd stoot, en de wankele financiële situatie van de V.N., o.m. door contributieschulden van de Sow jet-Unie. Het lijkt niet onmogelijk dat de Russen bereid zijn tot wat soepelheid om Thant tot aan blijven te verleiden. Maar het heeft er eveneens de schijn van dat ze hem inzake Vietnam ook niet verder wil- Ingezonden mededeling Doe mee aan het Premiespaarplan. Spaar in spaar- bewijzen. Verdien een premie van 20%. Dat be tekent f 50,- per jaar extra (Echtparen f 100,-). Bovendien rente - op - rente. Inlichtingen bij de spaarbank en alle bankzaken len helpen - dat misschien ook niet kunnen of Moskous invloed te Ha noi is niet groot genoeg om Ho tot onderhandelingen te pressen, of het Kremlin vreest te grote schade aan zijn prestige, indien het als commu nistische staat een bevrijdingsoorlog in een andere communistische staat zou belemmeren of zelfs maar kriti seren. Men zal dus nog moeten wachten, zoals dat al jaren lang ivordt gedaan. Kabinetje in Djakarta Eerst vertelde generaal Soeharto over het nieuwe kabinet in Djakarta, daarna president Soekarno. En dat terwijl het krachtens de grondwet een presidentieel kabinet is. Het te kent de situatie. Zelfs nu Soeharto formeel nog slechts een lid is van de kem-ministerraad van vijf die de feitelijke bestuurstaak op zich heeft genomen, is hij toch nog degene die als eerste spreekt en niet de pre sident. Soekarno heeft trouwens zijn voorliefde op moeten geven om zo veel mogelijk ministers aan te stel len die hij tegen elkaar uit kon spe len: in stee van rond en vooral boven de honderd zijn er nog geen dertig excellenties. Wel is Soekarno weer helemaal formeel regeringsleider. In hoeverre dat ook in werkelijk heid het geval is zal blijken bij de behandeling van het akkoord van Bangkok dat een einde maakt aan de confrontatiepolitiek jegens Ma leisië. Hij is daartegen, Soeharto is voor. Zelfs als Soekarno kans ziet uitwerking van dit akkoord maar te vertragen, zal dat een slechte indruk geven bij Indonesiës buren, die dan hun verdwijnend wantrouwen op nieuw gewekt zullen zien. En dan wordt ook met smart gewacht op daden van het kleinere kabinet. Goed bedoelde woorden zijn nu genoeg gehoord; vooral de landen die Indonesië financiëel al steunen of dit overwegen te doen, willen nu ook wel eens wat zien. Daden bijvoor beeld. Amerikaanse mariniers hebben in de bossen even ten zuiden van de grens tussen Noord- en Zuid-Viet- nam in 19 dagen tijds 736 Noord- Vietnamese militairen gedood, zo is door een Amerikaanse woordvoerder in Saigon meegedeeld. X r- Wat biedt de Gaan ruimtespiegels het oerwoud in Vietnam verlichten WASHINGTON, 27-7. Een belich ting zoals bij dag van de nachtelijke oerwouden in Vietnam zou een van de mogelijkheden kunnen zijn van een ruimte spie gel, voor de vervaar diging waarvan het Amerikaanse Bureau voor Luchten Ruimtevaart (N.A.S.A.) opdracht heeft gegeven aan Boeing en Westinghouse. De spiegels moeten een doorsnee hebben van circa 600 m en het zonlicht naar de aarde kaatsen. De N.A'S.A. denkt met behulp van deze reusachtige spiegels (nachte lijke) gebieden te kunnen belichten ter lengte van 600 km. Het weerkaat ste licht zou minstens twee maal zo sterk zijn als dat bij volle maan. De kunstmanen waaraan de spiegels be vestigd zijn, zouden op een hoogte van 35.680 km ten opzichte van de aarde een vaste positie moeten in nemen. r._a...- a LONDEN. De vroegere wereldkampioen motorrijden Georg Meier mag zich zonder twijfel de eigenaar van het grootste „handtekeningen-boek" van de wereld-kampioenschappen voetbal noemen Hij liet de spelers van het Duitse elftal hun handtekeningen op de motorkap van zijn wagen zetten. LAND- EN TUINBOUW BEELDBUIS? Noodweer in Korea VRIJDAG 29 JULI. Ned. I: De camera's laten zien hoe zwaar de laatste loodjes wegen voor de deelnemers aan de jaarlijkse vier daagse in Nijmegen. Tussen zeven en acht een eenvoudig programma'tje van lichte kost. Klaas Vaak, een na- tuurfilmpje, een kort filmpje over de New Christy Minstrels en Get Smart. Na het nieuios, Achter het nieutvs en dan een Kronkeltje dat Simon Carmiggelt zelf voor leest. Een uur lang magie vervolgens. Een goochel- programma dat werd samengesteld door Fred Kaps in samenwerking met Henk Vermeyden. De V.A.R.A. sluit de avond af met een T.V.-spel uit de Amerikaanse serie Enigma. Ned. II: Een bescheiden N.C.R.V.- programma, dat begint met een Rus sische documentaire: „Beeldhouwer van het verleden". Het handelt over de theorie van een professor, die zegt de gelaatstrekken van histori sche figuren te kunnen reconstru eren aan de hand van de schedels. Vervolgens het Litterair Kijkschrift, dat voornamelijk is gewijd aan de fi nanciële positie van de schrijvers. Alvorens de dagsluiting van ds. Okke Jager en Attentie de avond een slot geven, nog een aflevering van Ko- ningsgambiet. ZATERDAG 30 JULI. Ned. I: In de middaguren Narretje NotedopHuisje Boompje Beestje en Alleen op de Wereld, met als tussen voegsel de finale van de strijd om het wereldkampioenschap voetballen in het Wembleystadion te Londen. Het avondprogramma van de K.R.O.: Klaas Vaak, Ivanhoe en de Phil Sil ver-show. Daarna het journaal en een muzikale documentaire over Na pels. Uit Nederland komt dan Brand punt, waarna een stukje Amerikaan se geschiedenis de avond afsluit. De derde aflevering van Het grote avontuur. Ned. II: Na het nieuws en Mr. Magoo, avonturen van Robin Hood. Vervolgens krijgen we opnamen te zien van de jubileum-avond, die Bob Scholte in mei werd aangeboden. Bob Scholte is een halve eeuw zan ger. Wim lbo, Jan Theys en Willem Duys traden op als presentatoren van deze avondwaaraan verder vele Nederlandse artisten geheel be langeloos medewerkten. Het spel letje: „Wie van de drie?" gaat ten slotte vooraf aan een aflevering van Love Story. VRIJDAG 29 JULI. Ned. I: 15.00 Vierdaagse te Nijme gen: 19.00 nieuws; 19.01 Klaas Vaak; 19.05 piep; 19.15 New Christy Min strels; 19.35 geheime agent 86; 20.00 journaal; 20.20 achter het nieuws; 20.45 Simon Carmiggelt20.55 hokus pokus; 21.45 enigma; 22.35 A.N.V.V.- spot: 22.40 journaal. Ned. 11: 20.00 nieuws; 20.01 Human faces; 20.20 literair kijkschrift; 20.45 koningsgambiel; 21.45 attentie; 22.05 epiloog; 22.10 journaal. ZATERDAG 30 JULI. Ned. I: 13.50 Narretje Notedop; 14.05 huisje, boompje, beestje; 14.50 finale wereldkampioenschappen voetbal; 16.45 Alleen op de wereld; 19.00 nieuws; 19.01 Klaas Vaak19.05 Ivanhoe; 19.30 Phil Silver-show; 20.00 journaal; 20.20 Napels zien; 21.15 brandpunt; 21.45 het grote avontuur; 22.35 epiloog; 22.40 jour naal. Ned. II: 20.00 nieuws; 20.01 Mr. Magoo; 20.05 Robin Hood; 20.30 Bob Scholte 50 jaar zanger; 20.55 wie van de drie; 21.25 een liefdesgeschiede nis; 22.15 journaal. SEOEL, 27-7. Tengevolge van overstromingen, aardverschuivingen en andere ongelukken, veroorzaakt door tien dagen durende zware re genval in het midden van Korea, zijn 42 Zuid-Koreanen omgekomen. Zes tien worden vermist, zestigduizend mensen zijn dakloos. De hoofdstad Seoel wordt door overstroming be dreigt, üit de overstroomde gebieden langs de rivier die bij Seoel loopt, zijn 5000 mensen geëvacueerd. DEN HAAG, 27-7. Op grond van inlichtingen uit de belangrijkste teeltcentra van fruit in ons land is het produktschap voor groenten en fruit tot de conclusie gekomen dat er dit jaar in cns land een middel matige appeloogst zal komen, die in z^jn totaal niet veel zal verschillen met de oogst van het vorig jaar. Uit de West-Betuwe wordt gemeld dat de appeloogst daar ongeveer ge lijk zal zijn aan die van 1965. Het aantal vruchtten zal wat minder zijn maar ze worden groter van omvang en beter van kwaliteit dan het vorig jaar. In het gebied van Rijn en Waal zal de appeLoogst groter kunnen zijn dan in 1965. In de IJsselmeerpolders is de rui vrij sterk geweest, vooral bij Golden Delicious en James Grieve. De situ atie bij de Cox's Orange Pippin lijkt goed. In Zeeland zal het fruitgebied Krabbendijke-Waarde dit seizoen praktisch geen oogst geven door ha- gelschade dit voorjaar. Overigens wordt gemeld dat de Zeeuwse appeloogst matig zal zijn en kleiner dan in 1965. Het seizoen is hier ongeveer 10 dagen vroeger dan het vorig jaar. De oogst van Golden Delicious wordt in dit gebied ge schat op 60 procent van 1965. De andere belangrijke rassen va riëren van goed tot een zeer dunne LAND- EN TUINBOUW DEN HAAG, 25-7. In de perscon ferentie, die zij maandag in Den Haag gaven, hebben minister Bies heuvel en zjjn hoofdambtenaren een nadere uiteenzetting gegeven over de opzet van de aanvullende rege ling voor groenten en fruit, die dj E.E.G.-ministerraad zondag heett aanvaard. Het aanvankelijk door de Europese commissie voorziene strakke systeem van interventies is uiteindelijk ver vangen door een systeem dat gericht is op het voorkomen van ernstige crisis-situaties voor een achttal pro- dukten. Bekend is al dat die acht produk- ten op kosten van de gemeenschap uit de markt mogen worden geno men, als de prijs ervan zakt tot een bepaald percentage van een basis prijs. Die „aankoopprijs" ligt voor bloemkool en tomaten tussen 40 en 45 procent, voor appelen en peren tussen 50 en 55 procent, voor sinaas appelen, mandarijnen, citroenen, ta feldruiven en perziken tussen 60 en 70 procent van de basisprijs. De basisprijs is het gemiddelde van de prijzen, die de afgelopen drie ja ren voor het desbetreffende produkt zijn geconstateerd in de produktie- gebieden met een overschot en de laagste prijzen. Er zal alleen in de markt mogen worden ingegrepen in de door de E.E.G.-ministerraad na der vast te stellen periodes; vóór- en naseizoenen zijn in ieder geval uit gezonderd. bezetting. In Zuidlimburg zal de Cox's Orange Pippin een matige oogst geven, die evenwel beter zal zijn dan de (slechte) oogst van 1965. Golden Delicious geeft hier door uit breiding een grotere oogst. In het gebied van Boskoop wordt een gro tere oogst verwacht dan het vorig jaar. In Noord-Brabant is de rui he vig geweest, vooral bij Golden Deli cious en Cox's Orange Pippin. In de Lijmers zijn de vooruitzich ten bevredigend, maar hier mag geen topoogst worden verwacht. Lief en leed in de Soivjet-Unie MOSKOU, 25-7. Eén op de negen in de Sowjet-Unie gesloten huwelij ken eindigt met echtscheiding. Dit heeft het Russische partijorgaan „Pravda" maandag meegedeeld in een artikel van de socioloog prof. Charts jou over de ontwikkeling van het socialistische gezin in de Sowjet- Unie. Prov. Chartsjov vermeldt niet de bron waaraan hij dit cijfer heeft ont leend. Eerder dit jaar stond in het Russische statistische jaarboek, dat in 1964 één op de zes huwelijken ge strand was, een cijfer dat slechts in de V.S. (één op vier) en in Zweden (één op vijf) wordt overtroffen. Als oorzaak voor het hoge echt scheidingspercentage in de Sowjet- Unie noemt prof. Shartsjov hel feit dat veel jongeren niet serieus tegen over het huwelijk staan en dat slechts weinigen een goede voorbe reiding op het gezinsleven ontvan gen. De ouders laten de behandeling van sexsuele vraagstukken aan de scholen over en de scholen op hun beurt aan de openbare organisaties, zo stelt de hoogleraar vast. Deson danks is het socialistische gezinsle ven verre superieur aan dat van de bourgeoisie in de kajntalistische lan den, aldus prof. Chartsjov. Ingezonden mededeling Wat later zaten ze in de woonka mer bij de koffie. Uit een kast had hij een trommeltje met koek te voorschijn getoverd, dat nu open tussen hen stond. Intussen vertelde ze de hele historie met de steeds meer opdi'ingerige Bob Overheim. En dat vader maar wilde, dat ze met hem ging, in de hoop, dat ze ten slotte met hem zou trouwen. „En dat wilde ik niet. Je kent hem niet meer, Adrie, hij is na z'n reizen zo'n ver velend jong geworden. Hardstikke eigenwijs en verwaandnog er ger als zijn moeder. En als ik niet wil, dan hoef ik dat toch zeker niet? Ik laat me vast niet dwingen, door niemand. Zou jij ook niet doen." Hij begon het te begrijpen. „En na die ruzie gistermiddag tijdens het eten, heb je een koffer gepakt - hij keek naar het grijze geval, dat in de hoek van de kamer stond - en hier heen gereisd. Hoe laat was je hier?" „Ik denktegen middernacht. Ik was wanhopig, toen niemand open deed op mijn bellen." „Dat is ook toevalligik ben baast altijd thuisalt..d Wat moet ik weg? Ik heb hier mijn werkzat te doenvooral in het seizoen met al die stomme toeristen. Nu ja, het geeft lekker fooi. Dat heb je 's winters natuur lijk niet. Wat dacht je, toen ik er niet was?" Ze haalde haar schouders op. „Wat moest ik denken? Ik dacht; mis schien Is hij wel naar een of andere kermis. Met eet. meisje." Hij grinnikte verlegen. „Hoe raad- door FRANK VAN FALCKENOORT de je het zo. 't Was gisteren de laatste dag in Groenlo. 't duurde tot twee uur. Ik was tegen half vier pas thuis." Ze keek hem onderzoekend aan. „Dan zul je ook niet veel geslapen hebben." „Haal ik wel weer in. Maar nou snap ik nog niet, hoe je binnen bent gekomen." „Heel eenvoudig. Er stond een raam los. Daar ben ik in gekropen en op de tast ben ik op zoek gegaan naar een gemakkelijke stoel. Ik was doodmoe. Toen vond ik dat bed. Moet je rekenen, ik voelde nergens knopjes van het licht. En ik had ook geen lucifers bij me." „In de meeste vertrekken is geen licht. Waar zou het nodig voor zijn? Alleen in de hal en de wapenzaal. Verder nergens. Nou, je kiende het wel uit. Je had de gezichten moeten zien van die mensen. Ik heb maar een smoesje bedacht." „O. ik schaamde me dood. Had ik er erg iri. Ik dacht, dat ik in een logeerkamer terecht gekomen was." Hij knikte lachend. „Klopt. Jij hebt cr tenminste een nacht gelogeerd. Dat raam zal ik meteen sluiten straks. Ze hadden de heleboel wel weg kunnen halen. Och nee, het was te slecht weer." „Was je niet nat. Adrie?" „Ik ehheb een wagentje ge huurd. Zodoende had ik er geen last van. En wat ga je nu doen? Wat zijn je plannen?" „Werk zoeken. In mijn vak. Als ik zolang hier mag blijven logeren, tot ik wat gevonden heb Zijn ogen vergrootten. „Nee, zeg, ben je maldat kan niet. Daar eh krijg ik last mee. Vinden ze nooit goed." „En verleden jaar schreef je nog dat ik maar eens een paar weken moest komen in de vakantie!" Ze keek verbaasd naar haar broer. „Ja, veiTeden jaarMaar nu mag dat niet meer. Nee, dat kan heus niet. Ik eh.... nee, daar krijg ik beslist last mee." „Wat moet ik dan? Ik moet eei*st werk hebben. Ik zal meteen vanmid dag wel gaan zoeken. Als ik een baan heb, zoek ik wel een kamer. Het is hoogstens een kwestie van en kele dagen. Doe niet zo malik ben toch je zuster?" „Janu ja, dat bedoel ik niet. Dat is altijd goed. Ik bedoel daar kan men geen bezwaar tegen hebben. Maar toch „Nou. wat toch?" Hij schudde zijn hoofd, „Het spijt me, maar ik kan er door in moei lijkheden geraken." „Welke moeilijkheden?" „O, meneer komt onverwacht af en toe kijken, hoe de toestand is. Dan*neust-ie over al rond." „Je mag toch zeker wel familie in huis hebben?" Hij raakte steeds meer in de war. „Tja, eigenlijk wel. Maar ik durf het niet aanhij is nogal eigenaardig. zie je?" Ze zuchtte. „Dan ga ik wel weer. Ik zal wel zien, waar ik terecht kom." „Waarom ga je niet terug naar huis? Je mag ze wel een boodschap sturen. Ze zitten vast in doodangst." „Nooit ga ik meer naar huis. En laten ze maar een poosje in angst zitten." antwoordde ze wraakzuchtig. „Ze hebben het er naar gemaakt. Als ik morgen thuis ben begint over morgen hot lieve leven van voren af aan." (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 6