De gemeente Bruinisse en zijn Ambachtsheren en vrouwen De gasten zochten hun weg door donkere en stille Westhoek Ook in Zeeland een vrijer bouwbeleid DE ONDERGANG VAN UHR Een greep uit de historie „Toer van Drie" in Zierik/.ee BRUINISE, 27-7. Op het zo goed geslaagde mosself eest dat zaterdag werd gehouden werd onder de tal rijke gasten ook speciaal door burge meester C. 11. van de Linde be groet de heer O. F. Weise, Ambachts heer van Bruinisse. Bruinisse en een Ambachtsheer, horen die wel bij elkaar? Werd niet door onze zo zeer be treurde vorige Commissaris der Ko ningin jhr. Mr. A. F. C. de Casem- broot, schertsend het dorp aan de Greveüngen, Zljpe en Krammer, wel eens de „republiek Bruinisse" ge noemd. En horen Ambachtsheren thuis in een republiek? Immers wie aan een Ambachts heer denkt, denkt aan een tijdperk dat men voorbij waant, weggevaagd door de Franse revolutie. Werd niet de buitenplaats, van d!e Ambachtsheren van Bruinisse door Athonie Nollens in 1721 gebouwd, in 1802 afgebroken. En was niet bij het mosselopreor in 1773 voor de laatste bewoonster van die buitenplaats de Ambachts- vrouwe Maria Magdelena Stavenisse wed. van Jacob de Witte van Eiker zee, ernstig beledigd door de oproe rige mosselvissers, die eisten dat het Reglement op de Mosselnering spoe dig moest worden veranderd. Werd bij die gelegenheid niet bij de Schout L. van Suuren bijna de deur open gerameid, zoals eertijds de Water geuzen de poort van Den Briel', zo hij hem nLet nog juist tijdig had open gedaan. En was het niet in Bruinisse, waar men voor het eerst rond de Mei boom danste, aldus het tijdperk van de Bataafse Republiek met zijn „Vrijheid, Gelijkheid en Broeder schap" met blijdschap begroetend? Het laat zich ons inziens aanzien, dat de dochter van Maria Magda- lena Stavenisse, die toen zij in 1804 overleed te Zierikzee, daar ook moet hebben vertoefd, toen in 1802 het buitenverblijf van de Ambachtsheer lijkheid werd afgebroken. De naam „De Plantage" herinnert nog aan het bestaan van dit lusthof, Riekus Weel, moet naar men zegt nog een gedeelte zyn van het water dat er rond lag; het huis bewoond door weduwe Van Vessem-Voorbey- tel behoorde tot de huisjes van het dienstpersoneel enz. Het wordt beschreven als een sier lijke lustplaats, met een terras, waarvan men een zeer schoon uit zicht over de naburige druk beva ren stromen had. Waarom afgebroken? Waarom het in 1802 werd afgebro ken is niet bekend, wel bekend is dat in 1798, de graftomben van Willem de Jonge ook een der Ambachtshe ren van Bruinisse (overleden 1745) door het woedende volk aan stuk ken werden geslagen, toen er een decreet kwam dat de wapens uit de kerken moesten worden verwijderd. De stukken van deze graftomben werden door het kerkbestuur opge ruimd, men liet ze in Riekus Weel brengen, waaruit ze later door an deren werden opgevist. Het wapen van Hertsbeeke, hangt nu nog boven in het gemeentehuis. Twee andere zijn gemetseld in de woning van de heer H. van Zuidland in de Kerk straat. Het bedoelde wapen van Herts beeke was vroeger ingemetseld tus sen de ramen van het gemeentehuis aan de Oudestraat; het was het eni ge dat na de brand van januari 1945 toen Bruinisse verlaten was en door de Engelsen Werd gebombardeerd en Ln brand geschoten, wat nog gaaf werd teruggevonden, van het ge meentehuis, dat op zijn beurt weer het huis van de Ambachtsheer Pau- lus van Hertsbeeke was geweest. Wie van de ouderen herinnert zich niet de regenbak, in het Schoolslop, waarin het regenwater van dat ge meentehuis, alias het huis van Pau- lus van Hertsbeeke werd verzameld en die zo enorm groot was omdat hij in verbinding stond met de gro te kelder die zich onder dat gebouw bevond. Nee, erg veilig zal Cornelia Maria de Witte van Eikerzee zich niet hebben gevoeld op Bruinisse en zij zal Zierikzee verkozen hebben boven Bruinisse. Trouwens haar eerste man Anrthonie Iman Massis was er burgemeester en haar twee de echtgenoot Mr. Boonifacius Mog- ge Pous waarnemend Schepen. Maar Bruinisse van 1966 is anders dan hen die 200 jaar geleden, in- Deventer raadsleden tegen verhoging vergoeding DEVENTER, 27-7. De gemeente- raad van Deventer heeft gisteravond de door Gedeputeerde Staten voorge stelde verhoging van de presentiegel den en een (grotere) verhoging van de vergoeding voor de commissie vergaderingen zonder stemming ver worpen. In tegenstelling tot de voor zitter vonden de raadsleden dat een dergelijke verhoging in het huidige stadium ook psychologisch niet ver antwoord zou zijn. Verhoging inkomens leden Koninklijk Huis DEN HAAG. 26-7. Bij de Tweede Kamer is een ontwerp van wet in gediend tot verhoging van de inko mens van de leden van het konink lijk huis. Het inkomen van de ko ningin zal worden verhoogd van f 2.500.000 tot f 5.200.000. Het voor onderhoud van de paleizen vastge stelde bedrag komt van f 500.000 op f 825.000. Ook het inkomen van Prins Bernhard zal van f 300.000 tot f 475.000 worden verhoogd. De grond wettelijke inkomens van de overige leden van het koninklijk huis zullen niet worden verhoogd. Voorgesteld wordt de verhogingen te doen in gaan op 1 januari 1966. HAAMSTEDE, 27-7. De vriende lijke „camping" „De Wielewaal", tussen de grote broers „Duinrand" en „Blom's Hoeve" ingeklemd, trekt elk jaar een vaste groep gasten die hier tent of caravan op een veilige plaats weten. Omgeven door fraai natuurschoon met aan de noordwest- kant de nabijgelegen duinen is het een heel mooi terrein geworden waar het heel goed toeven is. Ei genaar, de heer J. A. v. d. Weel doet tesamen met zijn vrouw en zoon al les cm het de vele gasten naar de zin te maken. iedereen maar zien om zo snel moge lijk te voet het einddoel, camping „De Wiellewaal" te bereiken. Op een drafje, stapvoets en ook zo snel mogelijk werd gezocht naar de juiste richting hetgeen heel wat moeilijkheden kostte in dit des avonds zo stille wiegje. Allen kwa men echter op de thuishaven te recht en de eigenaar zorgde voor een 10-tal prijzen. De eerste drie kregen de hoofdprijzen en om het niet al te eenzijdig te maken gingen de vol gende naar de nummers 12, 22, 32 enz. Heden (donderdag)middag staan weer kinderspelen op het program ma zodat de wat jongere jeugd aan de beurt komt. In het verdere ver schiet zal een wandeltocht de benen der ouderen weer wat aan de tand voelen en op deze manier is camping „de "Wielewaal" er in geslaagd een vakantietij d vol afwisseling te bren gen, hetgeen tenzeerste door de tij delijke bewoners gewaardeerd wordt. 6. „Ge lijkt mij een eerlijke en betrouw bare strijdmakker toe", vervolgde Harald, „daarom stel ik u voor u bij mij aan te sluiten". „En mee te doen aan zeeroverij!" riep Aram, „dat past toch moeilijk bij de eer lijkheid die ge bij mij veronderstelt!" Harald haalde de schouders op. „Ik ben deze zeeroverij, zoals ge het noemt, niet begonnen om de buit, doch om het spel". „Een wreed spel", zei Aram, „het is dus voor uw genoegen dat ge eerlijke zeelieden vermoord?" „Ik vermoord ze niet", wierp Harald te gen, „ik versla hen in een strijd, waarbij ik evengoed zelf het onderspit zou kunnen delven". „Bah", zei Aram, „bij een spel verwacht men toch minstens geiijke kansen. En ge weet evengoed als ik, dat die zeelieden niet tegen u en uw geharde krijgers zijn opgewassen!" „Dat is nu eenmaal het recht van dc sterkste", zei Harald onverschillig. „Het recht van beroepsmoordenaars", verbeterde Aram, „en gij, die blijkbaar eerlijke en betrouwbal-e strijdmakkers wilt hebben, zult die op deze wijze zeker niet vinden. Dacht ge, dat ge die piraten van u kunt vertrouwen? Zodra er één opkomt, die sterker is dan gij, zetten zij u over boord". „Vanzelfsprekend", zei Harald, „zo is nu eenmaal het leven". „Het leven van zeerovers", vulde Aram aan, „maar iemand die naar eer en ge weten Hij hield op, toen hij een spottende blik van Harald opving. „Ga door", hoonde Ha rald, „ge vermaakt mij". „Vermaakt dit u ook?" riep Aram toor nig en hij gaf een slag in het tergend ge laat. De bevoegheid van de hoofdinge nieur-directeur in de desbetreffen de provincie tot het verstrekken van rijksgoedkeuringen wordt uitgebreid tot werken met een bouwsom van niet meer dan f 500.000 (dit was f 300.000). Aan de gemeenten dn verschillen de provincies - w.o. de provincie Zeeland - zullen contingententoesl'a- gen wegens het toepassen van ar beidsbesparende bouw alleen nog worden verstrekt wanneer het de bouw van woningwetwoningen be treft. woners van Bruinisse waren. Het eert zijn Ambachtsheren. In het nieuwe gedeelte is een straat genoemd naar het geslacht Hertsbeeke. Mr. Paulus van Hertsbeeke, een adeljjk heer uit de Zuidelijke Neder landen afkomstig kocht de Am bachtsheerlijkheid Bruinisse, voor 8000 Carolus guldens in 1566. De polder was toen plm. 100 jaar oud. Merkwaardig is dat de echtge note van Paulus van Hertsbeeke Eli zabeth van Zuidland heette. Hij liet Bruinisse in 1611 na aan zijn zoon Jan van Hertsbeeke, die het op zijn beurt in 1641 bemaakte aan zijn zus ter, Elizabeth van Hertsbeeke, die op 31 januari 1606 gehuwd was met Jan de Jonge, heer van Oosterland. Zo kwam Bruinisse (onder één heer met Oosterland) in het geslacht van de familie de Jonge. De zoon van Jhr. Jan de Jonge was Anthonie de Jonge (geboren 1607 en overleden 28 mei 1669), Bruinisse nalatend aan Willem de Jonge, eerder genoemd, schepen en raad van Zierikzee, auditeur bij de Rekenkamer, oppex-dijkgraaf van Schouwen, rekenmeester van Zee land en lid der Provinciale Staten. Niet de eerste de beste dus. Daar hij ongehuwd was verviel Bruinisse in 1705 aan de neef van Willem de Jonge, Anthonie Nollens, schepen, raad en burgemeester van Goes, lid der Admiraliteit van Zee land. Ook hij werd in de kerk van Brui nisse begraven en het is te begrijpen dat ook zijn graftombe wel een zeer fraai monument zal zijn geweest. Via het geslacht de Witte van Ei kerzee vorengenoemd, kwam na de dood van Cornelia Maria, die we ook reeds eerder noemden, de Am bachtseerlijkheid in 1804 in handen van Jhi\ Mi*. Laui-ens de Witte van Citters (hij was gehuwd met een dochter van Gijsbert Karei van Ho- gendorp) één der voornaamste per sonen van het Driemanschap, dat in 1813 de komst van Koning Willem I voorbereidde. Zijn zoon was de geleerde Mr. Ja cob de Witte van Citters die 3 ok tober 1876 te Montreux aan het meer van Genève overleed. Hij liet Bruinisse na aan zijn oud ste dochter Carolina Hester de Wit te van Citters, gehuwd met de heer Arnold Andries des Tombes, wonen de te 's-Gravenhage. Uit de onver deelde boedel van de in 1901 over leden jonkvrouwe Carolina de Witte van Citters, werd het in 1903 geërfd door de heer W. C. de Crane, direc teur van de Zeeuwse Brandwaar borg Maatschappij, die zoals ouderen weten gewoond heeft in één der sta tige Patriciërshuizen aan de noord zijde van de Oude Haven. De huidige Ambachtsheer Van hem werd de Ambachtheer lijkheid Bruinisse gekocht door de tegenwoordige nu 82 jarige heer O. F. Weise, op 27 november 1915. De heer Weise is een groot Neder lands zakenman wonend in Wasse naar, die de Ambachtsheerlijkheid dus nu al bijna 51 jaar in zijn bezit heeft. En ieder die ouder is dan 50 jaar weef nog van het vuuxwerk, dat in 1919 door de heer Weise, die toen met zijn jacht in de tramhaven lag, ter ere van de bewoners van Brui nisse werd afgestoken, Wa.it dat was toen een evenement van de eerste orde. De heer Weise zelf herinnerde zich nog wel iets anders toen samen met het bestuur van de Vissersvereniging en het Feestcomité ten huize van de familie Reitsma, die te Bruinisse een zomerwoning bezit, de kennismaking werd vernieuwd en oude herinne ringen werden opgehaald. Onvindbare hazen De nieuwe Ambachtsheer wilde namelijk in zijn nieuwe bezit wel eens eèn jachtpartij organiseren en men hield een grote jachtpartij. Hoewel de Ambachtsheer eengoed schutter was kon hij aanvankelijk maar niet begi-ijpen dat hij zo weinig nig raak schoot, of als hij toch had raak geschoten, was het haas on vindbaar. Wat bleek, de heer M. PadmosMz, vertrouwensman van de heer Weise had zijn 12-jax-ige neef oprdacht ge geven, zoveel mogelijk de door de heer Weise geschoten hazen, op te rapen en in een zijl of ziel te stoppen zodat ze onvindbaar zouden zijn. Een bulderend gelach steeg natuurlijk op, toen een naast de heer Weise zittend bestuurslid van de Vissers vereniging, nu inmiddels een halve eeuw ouder, opbiechtte: „de jongen die daarvoor van zijn oom opdi*acht had gekregen, en als drijver bij de klopjacht was ingeschakeld, dat was ik" Niet veel ontzag Nee, veel ontzag voor de Am bachtsheer en diens rechten is er in de republiek Bruinisse nooit ge weest. Wel stond men op zijn rech ten, want toen op een keer, de haas die volgens gewoonte, aan ieder landeigenaar of pachter moest wor den afgestaan, als over zijn land een klopjacht wordt gehouden, volgens het ingeburgerde gewoonterecht, wat lang weg bleven verscheen in de Zierikzeesche Nieuwsbode prompt een advertentie met de vraag „Waar is Bakker met de hazen gebleven?" „De heer Bakker was de jachtopzie ner, die ze moest bezorgen, maar die daarvoor nog geen opdracht had ontvangen. Een en ander werd tijdens het mosselfeest nog eens opgehaa'lld en ieder was tevreden over de ver nieuwde kennismaking met de wet tige eigenaar van verschillende rech ten en privilegiën in de polder Brui nisse. De bevoegdheid van de betreffen de gemeenten om rijksgoedkeuring te verlenen wordt verruimd tot wer ken - niet zijnde de nieuwbouw van Woningen, noodwoningen en zomer en weekendhuizen - met een bouw som van niet meer dan f 50.000 (dit was f 25.000). Van deze verruiming is voorlopig uitgeslolen het verbou- vven en uitbreiden van woningen. Te dien aanzien blijft de bestaande grens van f 25.000 voorlopig gehand haafd. Speelse inval van „camping"-eigenaar Reeks van maatregelen DEN HAAG, 27-7. Voor alle ge meenten in de provincies Groningen, Friesland, Drenthe, Zeeland en voor 48 gemeenten in Limburg zal op 1 augustus a.s. een vrüer beleid ten aanzien van de woningcontingente- ring en de bouwregulering worden geïntroduceerd. Deze verruiming is in april j.I. reeds aangekondigd. Als ingangst(jdstip werd toen voorlopig gencemd medio dit jaar. De hierop betrekking hebbende maatregelen komen op het volgende neer: De bouw van woningen door par ticulieren omvattend de particulie- re huurwoningen met rijkssteun, de eigen woningen met rijkssteun en de ongesubsidieerde woningen, zal ge heel vrij van conitigent worden toe gelaten. In de 48 Limburgse gemeen ten zal dit niet gelden voor com- plexgewijze aanvragen, met dien verstande dat op aanvragen voor de bouw van blokjes van 3 of 4 wonin gen zonder meer goedkeuring wordt verleend. Voor de ongesubsidieerde wonin gen wordt het systeem van het ver lenen van rijksgoedkeuring formeel gehandhaafd. Deze goedkeuring wordt echter zonder meer verleend, tenzij de bouwkosten per woning ho ger zijn dan f 50.000, of de Woningen behoren tot de categorie van tweede woningen of weekend huizen. Voor werken - niet zijnde zomer en weekendhuisjes - waarvan, de bouwkosten een bedrag van f 10.000 niet te boven gaan, is an de genoem de gemeenten geen rijlesgoedkeuring vereist (dit was voorheen: f5.000). Hoogtepunt van het bezoek was de ontvangst door het gemeentebe stuur in de trouwzaal van het stad huis, waar de meisjes en jongens werden verwelkomd door bur ge- meester D. W. Kastelein. Na afloop werd een joyeuze rit ge maakt langs het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis. TJit handen van de Toer- mis ontving de directrice een ruiker bloemen. De patiënten hadden alle aandacht voor de over de weg zich voortkronkelende slang. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) peerterrein te Renesse, brachten een fiets-bezoek aan Zierikzee. De jeug dige renners vulden, na de sprint op De ambachtsheer, de heer O. F. Weise, hier in gezelschap van wethouder Hier stapten allen uit en in het W. van Gilst. donker van de vroege nacht werden (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) de blindoeken afgenomen en moest het Zuidhoek-circuit, de straten van de stad. De foto loont een met jeugd gevulde Meelstraat. On een niet zo grote „camping" komen de tijdelijke bewoners wat nader tot elkaar en weldra kent i'e- der iedereen. Deze sfeer moet be houden blijven zo meent de eigenaar en om de band nog wat te verster ken organiseert hij herhaaldelijk zeer oiiginel'e spelletjes en opgaven. Zo huurde hij dinsdagavond na de voetbalwedstrijd om de wereld-be ker ito en het flink donker was een bus van de garage van Oeveren. De ze werd vol geladen met geblind doekte gasten van zijn terrein. De chauffeur kreeg opdracht om wat kris en kras door de polderwegen te rijden om daarna het sportterrein aan de J. J. Boeyesweg te bereiken. Deelnemers aan de „Toer van Drie", afkomstig van het recreatiecentrum „Kruiniger Gors" te Oostvoome en tijdelijk gestationeerd op een kam-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 4