HUNTER RONDOM DE MAISTEELT V.V.V. Brouwershaven organiseert muzikale programma's Moordenaar Speek in staat van beschuldiging Goudkoorts laait weer op 6 De Russen en de maan Z1ER1KZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 28 juli 1966 Nr. 19630 Noordgouwe krijgt primeur BROUWERSHAVEN, 28-7. - De V.V.V. Brouwershaven heeft al ver schillende geslaagde activiteiten ach ter de rug, maar thans wordt ge werkt aan een muzikaal programma waaraan medewerking zal worden verleend door de vier plaatselijke muziekkorpsen van de kernen Noordgouwe, Brouwershaven, Drei- schor en Zonnemairc. Elk korps zal in de toekomst een dergelijke avond verzorgen, waarbij alle vier korpsen uit de gemeente telkens op één avond zullen optre den. Uiteraard komen de korpsen met een kort programma in verband met de beschikbare tijd. Als eerste is zaterdag 30 juli het korps van Noordgouwe aan de beurt, dat te Noordgouwe een aantrekke lijk programma zal uitvoeren, in de hiervoor beschikbare mobiele mu ziektent. Het concert te Noordgouwe (aan vang 7.30 uur) krijgt zijn inleiding met het optreden van de drumband van „Apollo" te Brouwershaven, die vanaf het buitencentrum van Volks onderwijs opmarcheert naar de mu ziektent. Het volgende programma zal daarna worden uitgevoerd: 1. Glück auf (mars), Joh. Wichers; 2. Showboat Mellema; 3. Bayerische School sluit door personeelsgebrek VAHIK 28-7. In het Betuwse dorp Varik zullen de leerlingen van de R.K. lagere school collectief over gaan naar de openbare lagere school. Dit is een gevolig van het feit dat men in Varik geen onderwijskrach ten kon aantrekken. Enige jaren heeft men het onderwijs met veel moeite gaande kunnen houden door gebruik te maken van de bijzondere regeling door benoeming van een jonge onderwijzer die daardoor vrij stelling van militaire dienst kreeg. Nu deze onderwijzer vertrok en ook het hoofd van de school elders was benoemd stond het schoolbestuur niets anders over dan het onderwijs op deze school in de circa 1200 zie len tellende gemeente te staken. CHICAGO, 26-7. Een „Grandu jury" in Chicago heeft dinsdag acht akten van beschuldiging wegens moord uitgebracht tegen de 25-jarige Richard Speck, die verdacht wordt van het vermoorden van acht leer ling-verpleegsters op 14 juli. De enige overlevende, de 23-jarige Co- razon Amurao, was niet op de recht zitting aanwezig, omdat zij nog lijdt aan een zenuwschok. Speek zelf is in een gevangenishospitaal herstel lende van een poging tot zelfmoord. ZAANDAM, 27-7. Dezer dagen zal een prospectus uitkomen voor een lening van 25.000 gulden die de „vennootschap onder firma tot ber ging van de Renate Leonardt" wil aangaan om neg deze zomer te ko men tot berging van de goudschat van dit Duitse schip, dat in 1917 op de Haaksgronden bij Den Helder zonk. Fruitkweker Piet Visser uit Wij- dewormer één der vennoten van. de uit vijf leden bestaande vennoot schap onder firma, is opnieuw: de iniatiefnemer van deze bergings ak- tie waarvoor hij zich de steun ver zekerd heeft van twee duikers. On derzoekingen hebben volgens de heer Visser aangetoond dat de „Re nate Leonardt" niet meer onder een meter dikke laag zand en slib be dolven ligt, zodat de duikers bij het bergen niet meer voor onoverko- menlijke moeilijkheden komen te staan. De goudschat zou bestaan uit 454 kistjes goud ter waarde van ruim 70 miljoen gulden. Een foto van de Belgische rampbus, die te Limburg in West-Duitsland verongelukte. Bij het verschrikke lijke ongeluk kwamen dertig kinde ren en drie volwassenen om het leven. polka, G. Lohmann (trombone-solist: A. Heijboerj; 4. Triomphmars uit „Aïda", G. Verdi; 5. Sons of the brave, T. Bidgood. De andere korpsen Aansluitend hierop zal optreden de muziekvereniging „Crescendo" te Dreischor. Uitgevoerd zal worden: 1. De optimisten, mars, P. B. Bisse- link; 2. American Patrol; 3. Des Ne gers Traum, Am. Fantasie, Middle- ton; 4. Florida, mars, A. Duroc. De muziekvereniging „Nut en Uit spanning" speelt daarna: 1. Mars de Medici, Joh. Wichers; 2. Les chènes du plateau, G. Ga- dennes; 3. Florentiner mars, J. Fucik. Tenslotte komt de muziekvereni ging „Con Amore" aan de beurt met het volgende programma: 1. Hunter, mars, Ton Kotter; 2. L'Amabile, ouverture, J. Werkman; 3. Winterfeesten, Alb. Meijns; 4. De Garde, mars, C. J. N. Cori. Bij elkaar ziet het progi-amma er aantrekkelijk uit en er mag dan ook zeker op een goede belangstelling worden gerekend. Twee voorwaar den zijn er uiteraard wel: gunstig weer en stilte tijdens het optreden van de korpsen. Alleen zo komen de luisteraars aan hun trekken. Hoe krijgt U de hoogste opbrengst voederbiet op de afmars en de snij maïs sterk in opkomst. Reeds in de vorige eeuw werd in ons land maïs geteeld, maar het ging om de korrel. Men had de goede ras sen nog niet en de opbrengsten wa ren dus te wisselvallig. Men hield er weer mee cp. In de dertiger jaren is de korrelteelt weer opgekomen, nu met rassen die beter aan ons klimaat aangepast waren. Zolang veel hand werk geen bezwaar was ging dat' wel. Nu de E.E.G. haar voltooiing nadert, kunnen w(j deze teelt beter aan de Fransen en de Italianen over laten. Ingevoerde maïs is trouwens niet duur, zonder heffingen gere kend! In de tuinbouw komt er wat belangstelling voor de suikermaïs, maar in de akkerbouw is de snümaïs* belangrijk. In 1951 telde Nederland nog meer dan 62.000 ha voederbieten, in het zuidwesten mangels genoemd. Het waren er vorig jaar geen 24.000 ha meer. De oorzaken zijn: veel te veel handwerk, niet geschikt voor alle grondsoorten en te wisselvallige oogsten. Nu is de groei bij de snij maïs niet zo sterk geweest als de da ling bij de voederbiet: vorig jaar bij na 3500 ha. Er zijn dus méér uitwijk mogelijkheden dan alleen maïs. Dat zijn bijvoorbeeld andere groenvoe- dergewassen die eveneens ingekuild kunnen worden en toenneming van de graskuilen, in welke vorm dan ook. De voederbiet zal wel nooit geheel verdwijnen. Hij is een handelsarti kel en heeft uitstekende voederei genschappen. Maar snijmaïs eist min der dan een kwart van de arbeid die de biet vraagt! Daar komt nog bij, dat maïs gemiddeld wat méér opbrengt en wat minder bewaarver- liezen geeft, terwijl de bemesting iets lichter kan zijn. De geweldige besparing aan arbeid geeft echter de doorslag. Eigenlijk is dat niet juist: het gaat om de arbeidskosten. Om maïs te zaaien, te oogsten, in te kui len en onkruidvrij te houden zijn werktuigen nodig. Die kosten geld. De werktuigkosten worden echter in ruime mate door de tijdbesparing goedgemaakt. In geheel Europa is trouwens de Verduistering bij reisbureau ENSCHEDE, 27-7. De 39-jarige boekingsagent J. K. van het Alme lose Reisbureau K. H. van Stegeren, heeft, terwijl de eigenaar met va kantie afwezig was, gelden in ont vangst genomen van enkele honder den Enschedeërs, die een reis bij dit bureau hadden besproken. In totaal incasseerde hij 27.000 gulden. Toen de eigenaar terug kwam sommeerde hij K. het geld terug te betalen. Deze stelde terugbetaling telkens uit en was op zeker ogenblik met de noor derzon vertrokken. De politie heeft hem kunnen opsporen. De reizen zijn normaal doorgegaan. Eisenhower in ziekenhuis WASHINGTON, 28-7. De Ameri kaanse oud-president Eisenhower is maandag in het militaire ziekenhuis Walter Reed in Washington opgeno men voor een routine-onderzoek. Een adjudant van Eisenhower, die dit vandaag heeft meegedeeld, voeg de er aan toe, niet te weten wat voor onderzoek het is, noch hoe lang generaal Eisenhower, die 75 jaar is, in het ziekenhuis zal blijven. Vroegere fouten Vroeger heeft men snijmaïs geteeld op de wijze van snijrogge: vooral niet te laat oogsten, anders heb je stro in plaats van groenvoer. Bij maïs is het net andersom: niet te vroeg maaien, anders mis je de kor rel. Men kan snijmaïs net zo lang laten staan tot men maaien moet om nog een inkuilbaar gewas te heb ben. Dan is in vele gevallen de kolf gegroeid en de korrel gevuld en ste vig. Dat een deel van het blacl al verdord is hindert dan niet; de sten gels zijn dik en gevuld en veel waardevoller dan die van andere granen. Op die wijze krijgt u wer kelijk de hoogste opbrengst aan zet meel per ha en daar gaat het om. Uit het voorgaande volgt, dat er De ontsnapte Amerikaanse piloot WASHINGTON, 27-7. De vorige week uit Noordvieftnamese gevan genschap ontsnapte piloot van de Amerikaanse marineluchtvaartdienst blijkt de 28-jarige, in Duitsland ge boren, luitenant Dieter Dengier te zijn. Het Amerikaanse ministerie van defensie deelde woensdag mee, dat Dengier op het ogenblik een me dische behandeling ondergaat en dat hij verslag uitbrengt van zijn erva ringen. Om veiligheidsredenen wor den verdere bijzonderheden niet be kendgemaakt. Ingezonden mededeling KINGSIZE V i l- ook niet te dik gezaaid moet wor den, anders krijgt u geen goede kolfvorming. Meer dan 45 kg zaad per ha is dan ook nooit nodig. Het is ook beter geen voorgewas te kie zen. Men heeft dat vroeger wel ge daan, hoewel in de laatste week van april (dit jaar tot 15 mei toe). Men dacht eerst nog wel een snede gras of snjjrogge te kunnen winnen en dan, na een flinke bemesting, nog snijmaïs te kunnen telen. Dat kan ook uitstekend. Men krijgt dan ech ter nog wel een groene massa, maar geen kolven en korrels meer.. De werkelijke opbrengst aan zetmeel per ha valt dan tóch tegen. Tegen woordig teelt men daarom geen maïs meer na een voorteelt. Waar groeit de mais? Overal waar bieten willen groei en, wil maïs óók wel. Dat blijkt uit de areaalverdeling. Ofschoon men overal wel snijmaïs aantreft, vond men in 1964 van de 3100 ha die in Nederland geteeld werd er 1800 op de zandgronden van het midden en oosten van ons land. Dan was er nog 900 ha op de zandgronden van Noord-Brabant en Limburg. Op de Veluwe ziet men vrij veel snijmaïs op percelen waar de biet een vraag tegen zou zijn. Men ziet dus, dat het vooral een gewas is voor de ge mengde zandbedrijven. Dat brengt enkele moeilijkheden met zich mee wat de oogst betreft. Gemiddeld is de perceelgrootte bij snijmaïs in Nederland minder dan één ha! Men kan trachten het gewas zelf te kappen en in te kuilen, maar dan vervalt men gauw in de fout van de te vroege oogst. De aange wezen weg is: oogsten met de maai kneuzer die voorzien is van een maXsmond; al het andere kost te veel arbeid! De maaikneuzer is echter al leen bruikbaar op flinke percelen, want bij de oogst komt een hele op tocht in gang, n.l. de tractor, de maaikneuzer en de wagen. Dat betekent, dal er zijkanten van twee meter en wendakkers van zes tot acht meter beschikbaar moeten zijn. Dat kan op twee manieren. Men kan daar een gewas zaaien dat eerder geoogst wordt en men kan de randen vooraf met de hand kap pen. Dat laatste is verkeerd. Men moet die losse planten dan met de hand door de kneuzer voeren, wat veel tijd kost. De oplossing is dus: grote percelen en een randgewas dat weg is als de maaikneuzer komt. Ge lukkig past snijmaïs goed in de wis selbouw, zodat een flink perceel geen bezwaar behoeft te zijn. Men kan met de huidige machines in een halve dag een ha maïs oogsten, mits voldoende zelflossende wagens met hoge hekken ter beschikking zijn. Twee of drie wagens zijn no dig. Men kuilt in via sleuf silo's, sleuf- kuilen of broodkuilen, waarbij de tractor over het gehakselde gewas rijdt en dit terdege aandrukt. Snel afwerken voorkomt broei en verlie zen. Toepassingen van het voeder Vooral na het voorjaar van 1965 en van 1966 zullen de voordein van snijmaïs boven voederbieten zielen wel duidelijk gevjorden zijn. Velen moeten nog leren, dat hakken en schoffelen in maïs de opbrengst ver laagt! Men kan het onkruid che misch prima bestrijden en dat is ook noodzakelijk. Het is dl gebleken, dat zij die de kunst van Maïs telen en inkuilen verstaan, aanzienlijk uitkomen bo ven de gehalten die als normaal gelden. Als normaal geldt 22°/n D.S. EN 11,5"/» Z.W., maar er zijn boeren die aan 30 D.S. en meer dan 19"/o Z. W. komen. Natuurlijk is zo'n kuilvoer rijker aan celstof dan bieten, maar dat bezwaar zou alleen veel bete kenen als men van bieten 30 tot 40 kg per koe per dag kon voeren en daarvoor zijn ze te duur gewor den. Wél is de voederverhouding (ei wit zetmeel) ruim, n.l. 1 :10 of zelfs 1 14 en dat betekent dat men niet van graskuil op maïskuil kan overgaan zonder eiwitaanvulling. Wél is een goede combinatie moge lijk als men knollen, bieten en gras- kuil voedert. Er zijn dus mogelijk heden genoeg en dat de mest bij maïs wat dikker wordt is eerder een voordeel dan een nadeel. Wij kunnen thans tal van perce len snijmaïs waarnemen, goede en minder goede. Het loont zeer de moeite om na te gaan waarop het verschil in stand berust. Snijmaïs is geen moeilijk gewas, maar om het onderste uit de kan te halen, moeten de belangrijkste kneepjes toch bekend zijn. Kent men die, dan kan men met dit gewas zich veel tijd en werk bespareu Aldus enke le recentcn gegevens van het Proef station voor Akker- en Weidebonw in Wageningen. Flitsen uit het buitenland LONDEN. Uit cijfers van Lloyd's Register of Shipping blijkt dat er aan het eind van het tweede kwartaal over de gehele wereld met uitzonde ring van communistisch China, Oost- Duitsland en de Sowjet-Unie 1637 koop vaax-dij schepen van tezamen 11.818.877 bruto ton in aanbouw wa ren. LANSING. De bekende Ameri kaanse professional golfcrack, de 32- jarige „Champagne Tony" Lema, is samen met zijn vrouw om het leven gekomen, toen zijn privé-vliegtuig op de golfcourse van Joliet (Illinois), waar hij in een toernooi zou uitko men, neerstortte. Twee andere in zittenden van het tweemotorige toe stel verloren eveneens het leven TOKIO. Het Japanse ministerie van justitie heeft de toegang tot het land geweigerd aan vertegenwoor digers van Noord-Vietnam, de Viet- cong, Noord-Korea en de leider van een delegatie uit communistisch Chi na, die een door communisten geor ganiseerde anti-kernbombijeenkomst wilden bijwonen. BANGKOK. De Thailandse mi nister van binnenlandse zaken, gene raal Prapas Tsjaroesathien, heeft meegedeeld dat een samenzwering is ontdekt om premier Thanom Kit- tikatsjorn van Thailand en twee van zijn ministers te doden. PARIJS. Zeven Amerikanen, die op weg zijn naar Cambodja, om uit te zoeken of dat land werkelijk als aanvoerroute voor de Vietcong in Zuid-Vietnam wordt gebruikt, heb ben dinsdag een tussenlanding in Parijs gemaakt. PRAAG. Frankrijk en Tsjecho- Siowakije hebben uiting gegeven aan hun bezorgdheid over „de verhevi ging van de oorlog in Vietnam vaxi de zijde van de Verenigde Staten", hetgeen een ernstig gevaar voor de wereldvrede wordt genoemd. PADUA. Bij twee afzonderlijke busongelukken in het gebied van Padua, in noord-Italië, zijn dinsdag 62 Italianen, onder wie veel kinde ren, gewond. Acht van de 27 die in ziekenhuizen moesten worden opge nomen, zijn er ernstig aan toe. LISSABON. Twee Portugese stu denten zijn in Lissabon tot gevange^ nisstra ff en veroordeeld wegens com munistische activiteit. De 22-jarige José Sanches kreeg drie jaar en de 19-jarige studente Ligia Gomes acht maanden. Beiden was lidmaatschap van de illegale communistische par tij ten laste gelegd. MÜNCHEN. De uitvinder van de rotatiemotor, ir. Felix Wankel, is bij München het slachtoffer gewoi"- den van een ernstig auto-ongeluk. Hij is samen met zijn vrouw zwaar gewond in een ziekenhuis opgeno men. HONGKONG. Twintig mensen zijn gewond geraakt, van wie twaalf ern stig, toen een bus in de buurt van Hongkong van een rots reed en een van maakte van 140 meter. LENINGRAD. De bevelhebber van de Zweedse marine, vice-admiraal Aake Lindemalm, is uit Moskou in Leningrad aangekomen. Op uitnodi ging van de opperbevelhebber van de Russische vloot, admiraal Gors- kov, arriveerde hij dinsdag in Mos kou. DJAKARTA. De Indonesische mi litaire leider, generaal Soeharto, heeft de militante studenten gewaar schuwd, dat het leger een ieder zal aanpakken die het werk van het nieuwe kabinet poogt te dwarsbo men. HAVANNA. Premier Fidel Castro heeft op een massabijeenkomst ge zegd, dat Cuba militaire eenheden naar Vietnam zal sturen zodra Noord- Vietnam daar om vraagt. BOSTON. Drie gemaskerde man nen hebben een pansterauto overval len, waarmee 60.000 dollar naar een ziekenhuis in Boston werd gebracht. De overval geschiedde onder de ogen van patiënten en het personeel. LONDEN. Premier Wilson kan op het jaarlijkse congres van zijn La- bourpartij rekenen op sterke druk van de linkervleugel om zich te dis tantiëren van de Amerikaanse poli tiek ten aanzien van Vietnam. Het congres vindt plaats van 3 Um 7 oktober. VALENXA. Vier gemaskerde man nen hebben in de omgeving van de Italiaanse stad Valenxa oen juwelier beroofd van edelstenen ter waarde van 125 miljoen lire (ongeveer 725.000 gulden). Het naambord van het Westhoekse kampeercentrum „De Wielewaal", waar thans kampeergasten vertoe ven, die het - dank zij aardige in vallen van de eigenaar bijzonder naar hun zin hebben, Meer over „De Wielewaal" leest men elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) WASHINGTON, 28-7. Dr. Wern- her von Braun, de leider van het AmerikaanseSaturnusmaanprogram- ma, heeft vol'gens de Washington Post en de Los Angeles Times ver klaard, ervan overtuigd te zijn, dat de Russen nagenoeg in staat zijn om hetzij astronauten om de maan te laten draaien en naar de aarde terug te laten keren hetzij een hond op de maan te laten landen en deze ook weer naar de aarde terug te bren gen. Von Braun zou deze overtuiging baseren op de recente verklaringen van Russische ruimted'eskundigen en kosmonauten. Radio-Peking meldt dat de 73- jarige partijleider Mao Tse-Toeng, op 16 juli zwemmend in de JangTse 15 km heeft afgelegd in de tijd van één uur en vijf minuten, met de stroom mee. Geraamte van mastodont VITERBO, 27-7. In de pro vincie Rome, bij Viterbo, is het geraamte gevonden van een mastodont, dat ongeveer 300.000 jaar oud moet zijn. Het skelet is in goede staat, hoewel er enkele wervels aan ontbre ken. Het zal naar het Paleon tologische Instituut in Rome vervoerd worden. SPORT VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I. Indeling 4e klasse G. Voor het seizoen 1966/1967 zijn de volgende elftallen ingedeeld in de 4e klasse G: B.S.C., D.F.S., D.I.V.O., Goes, Hal steren, Nieuw Borgvliet, Oude Molen R.K.F.C., De Schutters, Vosmeer en Zierikzee. Dniveland tegen MEVO Zatedagavond speelt Duiveland op „De Saele" een nederlaagwedstrijd tegen Mevo I uit Zierikzee. Mevo is in Oosterland een oude bekende, doch nu de gasten een klasse hoger in competitieverband uitkomen, is het weer al geruime tijd geleden, dat de Zierikzeeënaren in Oosterland in het. veld kwamen. Bij gunstig weer kan ongetwijfeld op een aardige wedstrijd gerekend worden, waarin het krachtsverschil zeker niet bijs ter groot zal zijn. DUIVENSPORT P.V. „Gevleugelde Vrienden" Zierikzee Wedvlucht uit Dax, afstand 958 km. Gelost: zaterdagmiddag 13.30 uur met N.W.-wind. Aankomst 1ste duif, zondag 15.50 uur. Laatste prijs winnende duif, dinsdag 12.50 uur. Felius-Van Westenbrugge 1; L. v. d. Hoek 2; Gebr. Wesdorp 3 en 5; C. Berrevoets 4. Zondag kwamen slechts 2 duiven thuis. P.V. „De Reisduif" - St. Pliilipsland Uitslag van de gehodden wed vluchten van de P.V. „De Reisduif" te St.-Philipsïand. Wedvlucht van Mons. In concours 208 duiven. De snelheid van de eerste duif was 1195.70 mm. Aankomst 11.40.48. Do snelheid van de laatste duif was 979.16 mm. Aankomst 12.5.47. J. Zuidweg 1, 10. 20, 27, 28, 35, 39, 44, 47, 55 en 57; A. Fonteine 2, 3, 19, 36. 41. 49, 50, 54 en 59; J. C. Ver wijs 4, 6, 29 en 34; Abr. Verwijs 5, 23, 24. 25, 51 en 53; M. v. d. Est 7, 37 en 62; J. Bakker 8, 12. 33. 46 en 52; A. Faasse 9, 11. 13 en 22; J. Quist 14. 15, 16, 60 en 68; A. Kot 17, 18, 21 en 30; L. Vcrmcij 26 en 32; Th. Bakker 31, 38 cn 65; Joh. Quist 40, 42 en 69; H. Kaashoek 43, 56, 58, 61, 66, 67 en 7ö| J. van Dijke 45; A. Ver wijs 48; M. Geuze 63 en 64. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 3