DE ZIERIKZEESCHE COURANT Brand in de Indonesische ambassade wellicht aangestoken E.E.G.-akkoord over de Kennedy-ronde Spaak uit de politiek De communisten op midden-Java Paradijsvogels voor Blijdorp Levenslang geëist in Zweeds moordproces Senator wil vermindering van Amerikaanse troepen in Europa Engeland gaat piratenzenders aanpakken Premier Wilson gaat spreken met Johnson Ook blik wordt uit treinen gegooid Weer jonge vrouwen vermoord in Londen Oe Thant blijft wel aan Vragen over politie Amsterdam Prinselijk paar op St. Eustatius en Saba WAT IEOT Dl BIL7" W Zwemmen in Loch Ness ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE» Donderdag 28 juli 1966 122ste jaargang Nr. 19630 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Orukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Viervoudig tentconcert te Noordgouwe Aanzienlijke schade De laatste stoomploeg DEN HAAG, 27-7. De Haagse po litie heeft een onderzoek ingesteld naar de corzaak van een brand in de Indonesische ambassade waar door een schade van naar schatting 75.000 is aangericht. De politie heeft stukken van fles sen in het gebouw van de Indone sische ambassade aangetroffen even als sporen van olie op stukken ven sterglas en cp raamkozijnen. De perschef van de Indonesische ambassade, de heer VVijarto, deelde mee, dat slechts een fles met vloei bare brandstof het beoogde succes hccl't gehad. Deze fles - men denkt Jat het een soort molotov-coctail was - werd aan de voorzijde van het gebouw naar binnen geworpen door het raam waarachter een wachtkamer was. Eerx tweede fles werd aan de voor zijde van het ambassadegebouw te gen een ruit op de eerste etage ge gooid. Deze fles viel terug na de ruit te hebben vernield. De politie heeft de scherven meegenomen. De derde „Molotov-coctail" is door een raam van een kantoorruimte op de begane Ingezonden mededeling Brtllant- A schitterend bezit voor altijd 1 fl -rrrrx, JwoJtii van Andel Hoogstraat 1S4-152 Beyerlandsolaan 178 Rotterdam Bordenwassen kon niet NARVIK (Noorwegen), 27-7. Een Nederlander, liftend door Europa, kwam in Narvik tol zijn grote verbazing tot de ont dekking dat hij het heerlijke maal dat hij had genoten niet kon betalen met bordewassen, zoals hij tot dan toe in andere Westeuropese landen had ge daan. Van de politie kreeg hij te horen dat deze gang van zaken in Noorwegen tegen de wet is. De eigenaar van het restaurant had de politie ge waarschuwd toen hij ontdekte dat zijn klant de rekening niet kon betalen. De jongeman bevindt zich nu in hechtenis totdat het Per- langde geld uit Nederland is aangekomen. Hij is student in de Verenigde Stalen. grond gegooid. Dit projectiel sloeg stuk in het kantoor, waar olievlek ken op vensterbanken, stukken ruit, goraijnen, de vloer en een bureau en waar ook scherven van een fles werden aangetroffen. Onderhoud met staatssecretaris Om vier uur woensdagmiddag is de Indonesische ambassadeur, dr. Sudjarwo Tjondronegoro op het mi nisterie van buitenlandse zaken ont vangen door staatssecretaris mr. L. dc Block. De ambassadeur protesteerde bij mr. de Block tegen de brandstichting en verzocht de Nederlandse regering adequate maatregelen te nemen, op dat herhaling of andere incidenten worden voorkomen. De staatssecretaris zei, dat de Ne derlandse regering het geval van brandstichting betreurde. Voorts heeft mr. de Block toegezegd, te zul len bevorderen, dat de gevraagde maatregelen worden getroffen, aldus deelde de woordvoerder van de In donesische ambassade mee. Op een lantaarnpaal tegenover de Indonesische ambassade heeft de po litie vanmiddag een papiertje aan getroffen van 10 bij 15 cm. Daarop stond de volgende tekst: „Wij zijn voor de P.K.I.-gangsters van Indo nesië, die het land graag uitleveren, het liefst aan China". Onder deze „mededeling" stond: „Bakker C.P.N. Nederland". Succesje in Brussel BRUSSEL, 27-7. De Belgische oud minister van buitenlandse zaken en oud-secretaris-generaal van de NA VO, Paul Henri Spaak, heeft beslo ten zich voorgoed uit het politieke leven terug te trekken. Hij heeft de voorzitter van de Belgische Kamer van Afgevaardigden, Achille van Ac ker, zijn ontslag als afgevaardigde ingediend. DJAKARTA, 27-7. Elementen van de verboden Indonesische commu nistische partij mogen zich hergroe peren in de driehoek Semarang- Solo-Poerwokerto in Midden-Java, zo verklaarde de gouverneur van dit gebied, generaal Moenadi, woensdag. Volgens hem bleek uit buitgemaakte documenten dat de P.K.I, van plan is haar activiteiten ondergronds voort te zetten en „onderdak" te zoe ken in massa-organisaties en politie ke partijen. ROTTERDAM, 27-7. De Zweedse ornitholoog dr. Sten Bergman heeft aan Diergaarde Blijdorp vier Para dijsvogels geschonken uit zijn eigen collectie. Het zijn twee grote rode paradijsvogels en twee paradijshop pen .Dit geschenk vertegenwoordigt een waarde van zeker f 10.000,-. Dr. Bergman was van oordeel dat deze vogels, die reeds enige jaren in zijn bezit waren, nergens beter on dergebracht konden worden dan in de Rotterdamse diergaarde, waar men in de loop der jaren nogal wat ervaring met deze fraaie vogels heeft opgedaan. BRUSSEL, 27-7. De E.E.G.-minis- terraad is er dinsdagnacht in Brus sel in geslaagd een akkoord te be reiken ever het aanbod van de Eu ropese gemeenschap in de Kennedy- ronde op het gebied van de land- bouwprodukten. Het is een moeizame onderhande ling geweest, doch het uiteindelijke resultaat is een redelijk evenwichtig' geheel, waarmee de E.E.G.-commis- sie bereid is in Genève te gaan on derhandelen, zo verklaarde de Ne derlandse staatssecretaris mr L. de Block, die de ministerraad leidde, vannacht om twee uur na afloop van de conferentie. Van Franse zijde waren dinsdag ochtend, toen de vergadering begon, nog veel bezwaren gemaakt tegen dc voorstellen die de E.E.G.-commissie in een boekwerk Van 140 pagina's had neergelegd. Daardoor hebben de delegaties dinsdag de gehele dag en avond moeten ondei'handelen. De andere E.E.G.-landen waren n.l. wel bereid hun nog resterende reserves t.a.v. de commissie-voor stellén te laten vallen. De Fransen schenen echter een spaak in het wiel te steken. Dinsdagavond om negen uur heeft de E.E.G.-commissie haar voorstellen voor het laatst aangepast aan de hand van de urenlange discussies. Zij koos uitde totaliteit van de Franse bezwaren een aantal punten (circa 15 procent van het totaal) die tevens tegemoet kwamen aan ver langens die naar zij wist ook bij an dere partners leefden t.a.v. de Ken nedy-ronde. Omstreeks middernacht begon de laatste discussie van de E.E.G.-raad, die tenslotte om half twee 's nachts tot het akkoord leid de. STOCKHOLM, 27-7. Openbare aanklager Sten Mattson heeft woens dag levenslange gevangenisstraf ge- eist tegen de twee jonge Nederlan ders die in Stockholm terecht hebben gestaan wegens moord op hun 20- jarige landgenoot Hendrik Drost. De verdediging verklaarde dat bei de beklaagden op het moment van de moord geestelijk gestoord waren. Zij verzocht de rechtbank de aanbeve ling van de Zweedse Gezondheids raad te aanvaarden, volgens welke geen van de beklaagden op 1 decem ber van het vorige jaar, toen de moord is gepleegd, verantwoordelijk voor zijn daden kon worden gesteld. Uitspraak woensdag a.s. WASHINGTON, 28-7. Senator Mi ke Mansfield, leider van de demo cratische meerderheid in de Ameri kaanse senaat, heeft woensdag ge pleit voor een gedeeltelijke terug trekking der Amerikaanse strijd krachten uit Europa, in twee stadia. Een goede eerste stap zou zijn de 75.000 Amerikanen die Frankrijk moeten verlaten in verband met de »rranse Navo-politiek, naar de Y.S. terug te brengen. De volgende stap zou zijn de algehele Amerikaanse troepensterkte in Europa met tien procent te verminderen. De inkrimping, zo verklaarde hij in de senaat, is nodig wegens de ver plichtingen elders en de toestand van de betalingsbalans. Hij was van mening dat de Amerikaanse defen sie-inspanning te groot is in verge lijking met de bijdrage der West- Europese landen. „Veel senatoren deden mijn standpunt dat het hand haven van bijna een miljoen mili tairen en familieleden in Europa on nodig en niet verantwoord is", aldus Mansfield. AMSTERDAM. Op 29 juli zullen veertig vakbekwame Joegoslavische modinettes in Amsterdam arriveren. Zij zijn in nauwe samenwerking met de Nederlandse en Joegoslavische overheid door een Amsterdams con fectiebedrijf aangetrokken. Oni Engeland'» rol in de toekomst WASHINGTON, 27-7. De Britse premier Harold Wilson wordt van daag (donderdag) in Washington verwacht voor besprekingen met president Johnson, die van groot be lang kunnen zijn voor de toekomst van Engeland. Naar verwachting zullen de be windslieden zich bezighouden met de vraag in hoeverre Engeland nog een bijdrage kan leveren aan de wereldpolitiek, rekening houdend met zijn moeilijke financiële omstan digheden. President Johnson ver langt zoveel mogelijk geallieerde hulp, vooral in Zuid-oost Azië. Men voorspelt dan ook dat hij premier Wilson de verzekering zal geven dat de Verenigde Staten het pond- 9terling zo veel steun zullen verle nen als maar mogelijk iis. Johnson hecht grote waarde aan een econo misch gezond Engeland, dat naast de Verenigde Staten zijn belangrij ke rol blijft spelen. Binnen de Amerikaanse regering bestaat verschil van mening over Engelands toekomstige positie op UTRECHT, 27-7. Dc spoorwegen voeren - zoals bekend - op het ogen blik een landelijke actie tegen het gooien van lege flessen uit rjjdcnde of stilstaande treinen. Het ziet er naar uit dat de actie zal moeten worden uitgebreid met waarschuwingen aan het adres van conservenblikkengooiers. De machi nist van een goederentrein zag woensdagmorgen tussen Lage Zwa- luwe en de Moerdijkbrug vier lege sperciebonenblikken vallen uit deD- trein die onderweg was van Hoek van Holland naar Duitsland. De acht personeelsleden van de Duitse res tauratiewagen zijn verhoord, maar zij hebben ontkend dat zij de boos doeners zijn. De blikken waren trou wens afkomstig van een Nederlandse conservenfabriek. Het zal wel altijd een raadsel blij ven wie de reiziger is die zich op zo'n wonderlijke manier van vier spercie bonenblikken heeft ontdaan, nog af gezien van de vraag of hij ze eerst, in rle trein heeft leeggegeten het wereldtoneel1. Sommigen menen dat Engeland zijn geldmiddelen dient vast te houden en dat het zich moet concentreren op een rol in Eu ropa als lid van de gemeenschappe lijke markt, terwijl zijn rol ten Oos ten van Suez uitgespeeld is. Ande ren zien Engelands aanwezigheid in de Indische Oceaan, Zuid-oost Azië en in het Atlantisch bondsgtenoot- schap niet graag verloren gaan. LONDEN, 27-7. - In een tuin in Hampstead, een noordelijke voorstad van Londen, is in de nacht van dins dag op woensdag het ongeklede en verminkte lijk gevonden van een naar schatting 18-jarige negerin. Het slachtoffer was geboeid en in bruin papier verpakt. Volgens de po litie vertoont dit geval overeenkomst met de dood van zes andere vrouwen die de afgelopen twee jaar in Lon den het slachtoffer zijn geworden van lustmoorden. In de Westengelse havenplaats Bristol werd woensdag ook een ver moorde jonge vrouw gevonden. Zij bleek te zijn gewurgd. NEW YORK, 27-7. De Sowjet- Unie, die zich tot dusver als enige van de grote mogendheden onthou den heeft van instemming met een herverkiezing van Oe Thant als sec retaris-generaal van de V.N., heeft bij monde van premier Kosygin la ten weten dat zij een tweede ambts termijn zou verwelkomen. Oe Thant brengt op het ogenblik een bezoek van vier dagen aan de Sowjet-Unie. Hij had dinsdag een gesprek met Kosygin, die de hoop uitsprak dat de Sowjet-regering hem later opnieuw als secretaris-generaal in Moskou zou kunnen begroeten. De kans dat Oe Thant, wiens ambtstermijn op 3 november afloopt, zich opnieuw beschikbaar zal stellen, is nu aanzienlijk vergroot. LONDEN, 27-7. De Britse rege ring heeft woensdag bg het parle ment een wetsvoorstel ingediend, dat een einde moet maken aan de ac tiviteit van piratenzenders. Op het ogenblik zijn. er itien van dergelijke stations, die populaire muziek en reclame uitzenden vanaf schepeni en verlaten fortificaties bui ten de territoriale wateren. Het aan tal luisteraars wfordt geschat op to taal achttien miljoen, of ongeveer een derde van de volwassen bevol king van Groot-Brittannië. Volgens bet wetsvoorstel, waarvan de tekst vandaag zal worden be kendgemaakt, zal' het voortaan ver boden zijn vanaf schepen, vliegtui- DEN HAAG, 27-7. De heer Van Meeuwen, lid van de Eerste Ka mer voor de K.V.P. heeft de minister van justitie schriftelijke vragen ge steld over de opmerkingen, welke het hoofd van het arrondisements- parket in Amsterdam heeft gemaakt over het wegvoeren door de Amster damse politie van een groot aantal betogers naar punten buiten de stad. Het kamlerlid' vraagt of de minis ter niet van oordeel is, dat in de moeilijke omstandigheden, waaron der de politie tegenwoordig haar werk te Amsterdam heeft te ver- riohten, dergelijke krasse, openlijke uitlatingen van het openbaar minis terie, waardoor, hetzij terecht, het zij ten onrechte, een blaam wordt geworpen op de Amsterdamse poli tie, beter achterwege kunnen blijven. Tot «lot vraagt hij of de minister bereid is dit oordeel ter kennis van de officier van justitie te Amster dam te brengen. ORANJESTAD (St. Eustatius), 27- 7. Prinses Beatrix en prins Claus hebben een bezoek aan de eilanden St. Eustatius en Saba gebracht. Bij het huis van de administrateur in Oranjestad werd een kleine ont vangst gehouden en brachten school kinderen het paar een zanghulde. Na een korte rondrit over hot ei land en een bezoek aan fort Oranje vertrok het paar naar de Oranje baai, waar het gezelschap aan boord van het fregat Hr. Ms. „De Bitter" ging. Met dit schip vertrok men naar het uit zee stelcende vuleaaneiland Saba. Na een zanghulde in ontvangst te hebben genomen werden de plaat sen St. John, Windward Side en Hellsgate bezocht. Een kort bezoek werd gebracht aan het prinses Ire ne ziekenhuis, waar de prinses een handgeborduurd Sabaans kleedje kreeg. De nacht werd doorgebracht in het „Captains Quarters Hotel", waar 's avonds nog een receptie is gehou den. Dc laatste stoomploeg i?? Europa is als curiositeit opgeborgen in een museum. De stoomploeg was vijftig jaar geleden een uitvinding van de Duitse ingenieur Max Eyth en de Engelsman John Fowler. Stoomploe gen drongen door tot in Siberië, Egypte en Amerika. Men had telkens twee van de 22 ton zware kolossen nodig om een akker te ploegen. Men stelde de beide machines - in een onderlinge afstand van maximaal 250 meter aan beide zijden van de akker op en trok de eigenlijke, vijf ton zware ploeg met behulp van een liertrommel aan stalen kabels heen en weer. Met zo'n span deed men per dag toch altijd nog het dubbele van wat tegenwoordig met een tractor te bereiken is. Wat het systeem onren dabel maakt, waren de hoge arbeids lonen. Vijf man met een dagloon van tezamen 150 gulden, waren doorlo pend aan het werk: een volledig op geleide „stoomploegbaas", een stuur mandie op de ploeg moest zitten twee machinisten voor beide locomo tieven en een hulpkracht voor de wateren steenkoolvoorziening. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's gen en installaties in zee uitzendin gen te verzorgen. Britse burgers die aan dergelijke uitzendingen meewer ken - ook degenen die reclame voor hun produkten laten maken - krij gen zware boetes. Men verwacht dat het voorstel völ'gend jaar maart van kracht zal worden. Om de bestaande behoefte aan po pulaire muziekuitzendingen te be vredigen overweegt de Britse rege ring plannen voor een non-stop-pro gramma van lichte grammofoonpla ten, dat dag en nacht te beluisteren zal zijn, te verzorgen door de B.B.C. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 28-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Achter de storing, die gisteren dicht langs de Waddeneilanden naar het oosten trok, is door noordelijke winden opnieuw koude polaire lucht naar Nederland gevoerd. Tijdens langdurige nachtelijke opklaringen daalde de temperatuur dan ook sterk. Er werden op sommige plaatsen in het binnenland minima van 6 en 5 graden genoteerd. De rug van hoge luchtdruk, die vandaag met flinke opklaringen ons land passeert, wordt gevolgd door een nieuwe storing. Het centrum er van bevond zich vanochtend tussen Schotland en de Faroër; het wordt morgen op de Noordzee verwacht. Met de storing hangt een fronten systeem samen, dat voorafgegaan door regen en motregen over de Britse eilanden naar het zuidoosten trekt. Deze neerslagzóne zal het ko mende etmaal, waarschijnlijk gro tendeels overdag, ook Nederland pas seren. Daarna klaart het weer iets op, maar enkele lokale buien blijven mogelijk. Het weer wordt dus opnieuw ver anderlijk en de temperatuur blijft veel te laag voor de tijd van het jaar. X Kwaad en goed Komen als eb en vloed. Enige regen Verwachting tot vrijdagavond: Half tot zwaar bewolkt met enige regen; matige, aan de kust nu en dan vrij krachtige wind tussen zuid west en noordwest; aanhoudend koel weer. 29 juli. Zon op 4.56, onder 20.36. Maan op 19.24, onder 1.25. Volle maan: 1 aug. te 10.06. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 29 juli 0.30 v.m. 13.10 n.m. BROUWERSHAVEN: 29 juli 0.27 v.m. 13.02 n.m. Springtij: 3 aug. President De Gaulle is woensdag uit Parijs vertrokken naar zijn bui tenverblijf te Colombey-les-deux- Eglises, in het departement Haute- Marne, waar hij elk jaar zijn zomer vakantie pleegt door te brengen. INVERNESS (Schotland), 28-7. De 18-jarige Brenda Sheratt uit Mac clesfield (Engeland) is er als eerste in geslaagd het Loch Ness af te zwemmen - een afstand van 35 km. Zij heeft er ruim 30 uur over gedaan Vanochtend om 1 uur klom zij zon der hulp op de oever van het meer, dat Schotlands legendarische mon ster zou bevatten. Vele lange-afstandzwemmers heb ben voor Brenda geprobeerd het meer af te zwemmen, maar zij moes ten het allen opgeven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1