WKk E.E.G.-ministers bereikten te Brussel een landbouw-akkoord Franse oud-minister over AT v. Proces tegen Amerikaanse piloten JNoord-Vietnam xr t 1 in JMoord -Vietnam opgeschort Ontstellende vernielzucht van Groninger jeugd Visie van de monnik Thich Nhat Hanh WAT Meer geld nodig voor natuurbescherming ZIERIKZEESCHE „F NIEUWSBODE 1 Mauiula» 25 juli 1966 I22s(«* jaargang Nr. 19628 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 -1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h iakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent, - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (ma*. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dil nummer Overdruk mosself eest te Bruiuisse Na nachtelijke marathon BRUSSEL, 24-7. De ministerraad van de E.E.G. is er na een zeer zwa re marathonzitting in geslaagd zon dagochtend vroeg tot een akkoord te komen over het sluitstuk van de ge meenschappelijke landbouwpolitiek o.m. een europese marktorganisatie voor groente en fruit en europese prijzen voor belangrijke produkten als melk en suiker. Vooral Nederland en Italië hebben vele aarzelingen en twijfels moeten overwinnen voor zij uiteindelijk 's ochtends om half vijf instemden met een laatste compromis, dat de E.E.G.-commissie zaterdagnacht om twaalf uur had opgesteld aan de hand van de discussies van de voor gaande drie dagen. De ministers zijn echter niet meer toegekomen aan twee andere be langrijke agendapunten: het vast stellen van het E.E.G.-aanbod voor de landbouw in de Kennedy-ronde en de fusie der drie uitvoerende Eu ropese organen (E.E.G.-commissie. Euratom-commissie en hoge autori teit der E.G.K.S.). De Nederlandse staatssecretaris mr. M. de Block, die de ministerraad heeft voorgezeten, deelde na afloop van de conferentie mede, dat de ministers dinsdag a.s. weer bijeenkomen om te spreken over de Kennedy-ronde. De kwestie van de fusie moet echter worden uitgesteld tot na de vakantie, zo zei hij. „Niet ideaal" Mr. De Block betuigde namens de ministers van buitenlandse zaken zijn dank voor het werk dat de mi nisters van landbouw, onder leiding van minister Biesheuvel, en de E.E. G.-commissie sedert donderdagoch tend hadden verzet om het akkoord voor te bereiden. Minister Biesheuvel gaf toe, dat het bereikte akkoord „geen ideaal akkoord" was en dat vooral Neder land en Italië er grote moeilijkheden mee hadden gehad. Mijn Italiaanse collega en ik hebben hiermee grote politieke risico's genomen, zo zei hij, doch in de politiek moet men nu eenmaal In alternatieven denken en dit was het best bereikbare alterna tief". De prijzen Het akkoord omvat onder meer een Europese melkprijs (die over twee jaar zal ingaan) van 39 pfen nig (de huidige Nederlandse melk prijs komt overeen met 35 a 36 pfen nig), een Europese suikerprijs die vrij hoog is voor bepaalde basishoe- veelheden die van land tot land va riëren en een stuk lager voor dat deel van de produktie dat deze quota te boven gaat, alsmede een ingewik kelde groente- en fruitregeling met een gevarieerd stelsel voor ingrijpen op de markt als de prijzen teveel da len als gevolg van het grote aanbod, steun bij export en voor de opbouw van producentenorganisaties in de partnerslanden, waarmee men een verbetering van dë marktstructuur hoopt te bereiken. Groente- en frnitreglenient Het groente- en fruitreglement voorziet in een overgangsperiode van drie jaar. Uit de oorspronkelijke voorstellen van de E.E.G.-commissie is voorts de herzieningsclausule ge schrapt. Mr. Biesheuvel noemde het pakket van deze marathon een van de aller belangrijkste dat ooit de E.E.G.-mi- nisterraad is gepasseerd. In belang rijkheid overtroffen de besluiten van nu die welke de ministers in mei j.l. hebben genomen inzake de gemeen schappelijke financiering van de E.E.G.-landbouwpolitiek en het ak koord van 1964 inzake de graanprij zen. Nederlands echtpaar verongelukt in Duitsland DEVENTER, 24-7. Zaterdagmiddag is nabij München op de autobaan Salzburg-München de 57-jarige bri gadier van politie uit Deventer J. W. J. van G. met zijn auto in botsing gekomen met een vrachtauto. Dc heer Van G. overleed ter plaatse, zijn 55-jarige echtgenote werd naar een kliniek in de nabije omgeving ge bracht, waar zij spoedig daarna aan haar verwondingen bezweek. Vol gens de Duitse politie had de Deven- tenaar geen schuld aan de aanrijding. „Huwelijksverlof" voor mr P. van Vollenhoven DEN HAAG. 23-7. Mr. P. van Vollenhoven heeft op zijn verzoek van de minister van defensie verlof gekregen in verband met zijn huwe lijk met prinses Margriet zijn dienst tijd drie maanden te onderbreken: van 20 november van dit jaar tot 20 februari 1967. Om zijn diensttijd vol te maken zal mr. Van Vollenhoven, zoals in dit soort gevallen gebruike lijk is, drie maanden langer onder de wapenen moeten blijven, aldus een mededeling van de R.V.D. Jongens, meisjes of ARNHEM. 23-7. Twee jongens met lang haar hebben een vreemd avontuur beleefd op de camping. Arnhem. Toen zij zich 's morgens bij het kantoor aanmeldden, werden zij aan gezien voor een echtpaar. Zij kregen dan ook voor hun tent een plaats aangewezen in het gezinskamp. De kampeerders daar begonnen echter te twij felen aan de echtheid van dit „echtpaar". Maar men kon ook niet met zekerheid zeggen of het nu twee jongens, twee meisjes of inderdaad een man en 'n vrouw waren. De kamp beheerder heeft het tenslotte maar gevraagd. Het resultaat was, dat zij ijlings moesten verhuizen naar het jongens kamp. PARIJS, 22-7. De Franse oud-mi nister Jean Saintery, die kortgeleden als speciaal afgezant van president de Gaulle Hanoi bezocht, gelooft niet dat de Amerikaanse bombardemen ten de weerstand van het Noordviet- namese volk zullen breken. In een interview dat door „France Soir" werd gepubliceerd zegt Sainr teny. dat hij vooral getroffen was door „het buitengewone aanpassings vermogen van de Vietnamezen in de ze moeilijke tijden, de snelheid waar mee zij de door de Amerikaanse luchtmacht verwoeste bruggen door bamboe-bruggen vervangen en de taaiheid die ze hebben gekregen doordat ze aan oorlog gewend zijn geraakt, vooral de jongeren die nooit iets anders hebben gekend". De Noordvietnamese hoofdstad en haar bevolking verkeerden volledig in staat van oorlog. De winkels wa ren overdag gesloten en het leven lag stil tussen zeven uur 's morgens en zes uur 's avonds. Wanneer de lucht alarmsirenes loeiden doken de men sen op straat in cilindervormige een mansgaten - op onderlinge afstanden van twee meter in de trottoirs ge graven - en sloten die dan boven hun hoofd met een betonnen luik. Zo ble- ven ze staan wachten tot het signaal „veilig" werd gegeven. Sainteny vertelde dat tijdens zijn verblijf in Hanoi krijgsgevangen ge- maake Amerikaanse piloten door de straten werden gevoerd. Hij had president Ho Tsji Minh gezegd dat dergelijke tonelen een slechte indruk in Frankrijk maakten en de Noord vietnamese leider ook gewaarschuwd de krijgsgevangenen niet als oorlogs misdadigers te laten terechtstellen. HANOI, 23-7. Het proces tegen de Amerikaanse piloten die in Noord- Vietnam zijn neergeschoten, is tot een verre datum uitgesteld, zo heb ben de Noordvietnamese autoritei ten zaterdag laten weten aan de hoefden van de diplomatieke missies der communistische landen te Hanoi. De kwestie Vietnam UTRECHT, 23-7. Eind vorige week was in Nederland de 40-jarige Zuidvietnamese boeddhistische mon nik Thich Nhat Hanh voor een be zoek van enkele dagen. Thich Nhat Hanh, een zeer goede vriend van Tri Quang, heeft onder meer gesprekken met vertegenwoordigers van de Ne derlandse protestantse kerken, kardi naal Alfrink, rabbjjn Soetendorp, le den van de Tweede Kamer, de paci fistisch socialistische partij en met de afdeling zuidoost-Azië van het ministerie van buitenlandse zaken gevoerd. Hij gaf bij zijn aankomst op het station Utrecht een persconferentie, niet als „politicus", maar als verte genwoordiger van de Zuidvietname se boeren, die 90 procent van de Zuidvietnamese bevolking uitmaken. Hier verklaarde hij onder meer dat rood-China en de Verenigde Staten weliswaar beide beweren dat zij strijden voor vrede en democratie in Vietnam, maar dat het in werke lijkheid gaat om een botsing tussen beide grootmachten, die bang voor elkaar zijn, maar, aldus de monnik, daarbij vernietigen zij onze natie. Wij willen niet het slachtoffer ivor- den van de strijd tussen China en de V.S., wij willen leven. Volgens hem is de Vietnamese bevolking noch vóór communistisch China, noch vóór Amerika, maar alleen voor Vietnam. Thich Nhat Hanh heeft in een ver klaring vijf punten genoemd die kunnen leiden tol de oplossing van het Vietnamese vraagstuk. Hierin dringt hij onder meer aan op het stopzetten van de bombardementen in noord en zuid en op een beperking van de militaire operaties door de V.S. en Zuid-Vietnam tot uitsluitend verdedigende acties. Wij hebben al 25 jaar oorlog ach ter de rug, aldus de monnik. De be volking gelooft niet meer in schone beloften. De boeren krijgen er ge noeg van en zijn gemakkelijk over te halen tot steun aan het nationale bevrijdingsfront, dal beweert oorlog te voeren tegen de Amerikaanse „in vasie". De boeren zijn eenvoudige mensen die niets van de wereldpoli tiek weten en die geen onderscheid maken tussen de aanwezigheid van de Fransen eerst en die van de Ame rikanen nu. Zij zijn gemakkelijk te beïnvloeden door het bevrijdings front. Maar als zij het bewijs krijgen dat de Amerikanen werkelijk vrede lievend zijn en dat er niets te bevrij den valt heeft het bevrijdingsfront geen vat meer op hen. Veel Vietna mezen, die zich bij het front aanslui ten, zijn volgens de monnik helemaal geen communisten. De oorlog heeft echter een sterk psychologische in slag, en, zo zei Thich Nhat Hanh, de Amerikanen begrijpen hel Vietna mese karakter niet, maar het bevrij dingsfront wel. „Hoe meer doden er vallen, hoe meer communisten er ge creëerd worden", zo voegde hij hier aan toe. De monnik stelde verder dat de Zuidvietnamese regering geen wer kelijke macht heeft. Volgens hem wenst de bevolking een volkomen onafhankelijke regering die het ge hele volk vertegenwoordigt. GRONINGEN, 23-7. De verniel zucht van de jeugd heeft in de stad Groningen een zodanig verontrus tende omvang aangenomen dat het gemeentebestuur via de pers een dringend beroep heeft gedaan op de ingezetenen van de stad mee te hel pen de botte vernielzucht van dc belhamels te beteugelen. Gevraagd wordt waarschuwend op te treden en de politie van vandalisme in kennis te stellen. Dit jaar is alleen al aan gemeen telijke eigendommen voor enkele honderdduizenden guldens moedwil lig vernield en beschadigd. Daar moeten dan nog de vernielingen aan particuliere eigendommen bijgeteld worden .De directeur van openbare werken, ir. J. Snijder, heeft een rap port opgesteld waarin een reeks ont stellende vernielingen wordt opge somd. Enkele beeldhouwwerkjes in de stad zijn ernstig beschadigd en herstel kost duizenden guldens. In een in aanbouw zijnde sporthal zijn ergerlijke vernielingen aangericht evenals in diverse jeugdlokalen, speeltui ngebou wt j es, school gebou - wen en schoolschepen. Op diverse plaatsen in de stad zijn jonge bomen geknakt of van de bast ontdaan en bloembakken omgegooid. Duizenden planten en struiken zijn uitgerukt en vernield. Enkele schoolschepen in het Hoendiep en het Reitdiep zijn van de wal losgegooid, tengevolge waarvan de waterleidingbuizen zijn gebroken. Van deze schoolschepen Een mens naar de maan KAAP KENNEDY. 23-7. Het gro te succes van de voltooide vlucht met de Gemini-10 is van aanzienlijk belang voor het Apollo-project. dat de verovering van de maan door de mens beoogt. Aldus dr. George Mül- l'er, directeur van de afdeling be mande ruimtevluchten van het Ame rikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) op een pers conferentie na de terugkeer van de „geminauten" Young en Collins. Het Apollo-project vangt tegen het eind van dit jaar aan met een ruim- tevlucht rond de aardbol door drie kosmonauten. De leiders hopen dat in april of juli 1968 de eerste Ame rikaanse bemanning op het maanop pervlak zal landen. werden voorts de ruiten vernield en er werd vuil naar binnen gegooid. Bij een clubgebouw aan de Kapteyn- laan is een onvoorstelbare chaos aangericht. Ook worden door de bel hamels regelmatig dieren mishan deld. Zo zijn er in het Noorderplant soen eenden met haken in de bekken aangetroffen en zelfs werden door personeel van de plantsoenendienst enkele jonge eendjes aangetroffen waarvan de pootjes waren uitgerukt. Een aan de Groninger jeugdx-aad toe gewezen boerderij in het uitbrei- digsplan Paddestoel werd nog voor dat men aan restauratie kon begin nen zodanig vernield dat de gemeen te enkel nog de restanten kon slopen. Het aantal vernielingen in het open- luchtbed De Papiei-molen is groot; de schade beloopt nu al f 15.000. Per jaar wordt alleen aan ruiten van openbare scholen en andere open bare gebouwen een schade aange richt van f 35.000. Er is een burgerlijke commissie in gesteld om de afzonderlijke „misda den" van de betrokken Amerikanen te onderzoeken. Men verwacht dat het werk van deze commissie een be trekkelijk lange tijd zal vergen. De minister van volksgezondheid, dr. Thach, is voorzitter van de commis sie, terwijl als vice-voorzitter rech ter Bach van het hooggerechtshof in Hanoi opti*eedt. De Amerikaanse piloten worden officieel niet meer beschouwd als „oorlogsmisdadigex-s". Zij worden echter niet erkend als krijsgevan genen, maar worden beticht van „misdaden jegens het Vietnamese volk". Waarnemers in Hanoi zien deze besluiten, die zondag in de Nooi'd- vietnamese pers werden gepubli- ceerd, als een belangrijk gebaai-, dal het aanzien van het conflict in Viet nam kan wijzigen. Bruinisse^ vierde zaterdag een over druk mosselfeesi, dat wercl begun stigd door fraai zomerweer. In ge zelschap van burgemeester C. H. v. d. Linde en de voorzitter van het organiserend comité de heer S. J. P. Jumelet, loonde de mosselfee zich aan het volk en sprak het op over tuigende wijze toe. Het was een Bru- se feest-zalerdag om te onthouden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Maat houdt staat. Teveel is kwaad. mr Dl BI 17 Veel malaria-sterfte in Indonesië DJAKARTA. 23-7. De gouverneur van West-Sumatra heeft bekend ge maakt, dat hondei'den mensen in het gebied aan malaria zijn bezweken. Vorige week werd bericht, dat het eiland Lombok - ten oosten van Java - geteisterd werd door pokken en malaria. Officieel werd meegedeeld, dat honderden mensen waren ge storven. Maar een plaatselijke func tionaris zei, dat het er duizenden waren. m\\ DEN HAAG, 23-7. De „ontstellende" tekorten, die de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten en andere natuurbeschermings organisaties hebben bij de exploitatie van de natuur- en recreatie terreinen als gevolg van de daling der opbrengsten (o.a. de daling van de houlprjjzen) en van de stijging der algemene lasten, zijn voor het Tweede Kamerlid de heer Schuitemaker aanleiding geworden schriftelijke vragen aan de regering te stellen. Hij vraagt de minis ters van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk en van finan ciën of het niet bijzonder ernstig zou zijn, wanneer het noodzake lijk veilig stellen van de nog spaarzaam aanwezige natuurruimte in ons dichtbevolkte land door middel van het tot nu toe gevolgde aan koop-subsidie-systeem ter verkrijging van gronden, die anders ver loren zouden gaan, zou moeten worden afgebroken omdat de daar voor in aanmerking komende instellingen geen middelen hebben om de last van het beheer, dat zij ten behoeve van de gemeenschap doen, te dragen. Hier is volgens het kamerlid een duidelijke taak aanwezig voor dc gemeenschap om naast het veiligstellen door aankoop ook subsidie voor het beheer der aangekochte gronden (niet alleen voor bossen) te verlenen. De heer Schuitcmaker wenst, dat de regering een der gelijke subsidie verleent, opdat in de eerste plaats dc Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten zo spoedig mogelijk uit haar „anders onoverkomelijke" geldzorgen wordt geholpen. Koude nacht Verwachting tot dinsdagavond: Aanvankelijk opklaringen, later toe nemende bewolking gevolgd door enige regen; overwegend matige noordwestelijke wind, later krim pend naar zuidwest tot zuid; koude nacht, morgen iets hogere tempera turen dan vandaag 26 juli. Zon op 4.52. onder 20.40. Maan op 15.49. onder Volle maan: 1 aug. te 10.06. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 26 juli 9.39 v.m. 21.58 n.m. BROUWERSHAVEN: 26 juli 9.31 v.m. 22.01 n.m. Doodtij: 27 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 25-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Na een weekeinde met zonnige perioden en temperaturen die onge veer normaal zijn voor de tijd van het jaar, is in de nacht van zondag op maandag een koufront gepasseei-d. Achter het fi-ont stroomde met ma tige tot krachtige winden aanzienlijk koelere polafre lucht ons land bin nen. Bij de fi'ontpassage viel in het gehele land ongeveer 10 mm. regen. Het vliegveld Ypenburg meldde IR mm. Ten noordwesten van Ierland is een nieuwe depressie in de circu latie opgenomen. Deze wordt voor afgegaan door een rug van hoge luchtdruk waarvan verwacht wordt, dat deze de komende nacht voorbij trekt. Morgen zal de nieuwe depres sie, die in do richting van zuid-Enge- land koerst, zijn invloed on het weer in ons land gaan uitbreiden. Op dc nadering van de depressie krimpt dc wind naar richtingen tussen zuid west en zuid. Verwacht wordt dal daarna in de loop van dc dag een nieuwe regenzone Nederland be reikt. Na een koude nacht zullen de temperaturen morgen iets hogere waarden bereiken dan vandaag.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1