Uw collega's noemen u bedachtzaam. Bij krant, boek of IV. rookt u graag een pijp. De avond vindt u een plezierig stukje van de dag. Zijn we er dus vèr naast als we denken dat u coopvaert rookt7 alles kan met EEtalhinrvraaghandlei<iingindewinkd Weinig hoop veel vrees in Vietnam Suggestie over bevriezing prijsniveau van voergranen Frisse, slanke meisjes blijven fris en slank met koele karnemelk, de frisse slankdrank BUK DOOR HET WERELD I VENSTER Het is op het ogenblik afwachtenvrij gematigde politiek ook zo gema- hoeveel slechter de toestand in Viet nam zal worden door de volgende stap der partijen. Dat er een stap ge daan zou kunnen worden die tot ver betering der situatie leidt, is thans zo onwaarschijnlijk dat zeljs de grootste optimist niet de geringste tigd te houden. Het verlies van een groot deel der zich thans soms zeer merkwaardig manifesterende sympa thie voor de rode Vietnamese zaak alom in de wereld, kon daardoor ook wel een knauw krijgen. Maar dat zal Ho nog het minst interesseren. Of hij aanleiding ziet zoiets te verwachten. - echter prijs stelt op nog heftiger aan- Minister Rusk zei het in een televi sie-interview in de V.S. zeer simpel: als de Oosteuropese landen vrijwilli gers sturen, ontstaat een ernstige si tuatie. En dat zelfde zei hij over de mogelijkheid dat de Noordvietname- zen krijgsgevangen gemaakte piloten berechten en (ter dood) veroordelen als oorlogsmisdadigers. Militair gezien is het eerste het ge vaarlijkste: het zou neerkomen op een schaalvergroting van de strijd, met als onaangename konsekwentie dat op zo'n manier leden van het Oosteuropese blok gewapend tegen over leden van het door Washington geleide verbond van de Stille Oceaan zouden komen te staan. Echter: de kreten zijn wel daverend, maar de verantwoordelijke staatslieden laten er een duidelijk aantal mitsen en in- diens op volgen. Waarvan het voor- naamstë is dat Noord-Vietnam zelf om die hulp moet vragen Het gevaar Merkwaardigerwijs volgt Peking de zelfde lijn: luide mondelinge hulp mits daarom maar gevraagd wordt. Maar dat vragen liet Ho Tsji Minh na in een overigens zeer fel anti- Amerikaanse rede. Wel beval hij een gedeeltelijke mobilisering van reser ve-officieren voor wat hij noemde de strijd voor de „bevrijding van het zuiden van ons land". In feite is voorlopig veel gevaar lijker dat Hanoi de gevangen piloten der V.S. een haar op hun hoofd krenkt. Zou dat gebeuren dan zal dat in de V.S. enorme verontwaardiging teweeg brengen, die het Washington zeer moeilijk zal maken de huidige, ten opzichte van de woeste eisen nog vallen, uitgelokt door wraakgevoe lens over vonnissen voor Ameri kaanse piloten, is een tweede. Niet onmogelijk is echter dat hij ilie juist wil uitlokken om een goede reden te hebben hulp te vragen van Moskou en Peking. Op dit ogenblik lijkt het er veel op of beide hoofdsteden hem stevig hebben vermaand die hulp beslist niet te vragen, al wordt ze zo ijverig aangeboden. Niet moe Intussen blijkt nog nergens iets concreets van de oorlogsmoeheid die zich in Noord-Vietnam zou voordoen en waarvan zowel Amerikaanse als Franse rapporten gewagen. Het schijnt voor Hanoi uit politieke en prestige-overwegingen net zo moei lijk te zijn om de conferentietafel op te zoeken als het voor de Amerika nen is om hunnerzijds de strijd maar op te geven. Het lijkt wel zeker dat Moskou in deze de doorslag zou kunnen geven, maar het Kremlin twijfelt hetzij of die doorslag nu al groot genoeg is, hetzy of dergelijke pressie voor de Russen politiek niet funest zou zijn. In elk geval heeft een drietal pleit bezorgers voor een door de Russen gestimuleerd gesprek - de Gaulle, mevrouw Gandhi en premier Wilson - niet meer gedaan gekregen dan dat beleefd naar hen werd geluisterd. Dat een receptie voor Wilson werd verschoven in verband met een anti- Amerikaanse demonstratie ten gun ste van hulp aan Vietnam, spreekt in deze boekdelen. En dus kan de wereld blijven xuachten tussen hoop en vrees en dan voorlopig meer van het tweede dan het eerste. Flitsen uit het buitenland PADANG (West-Sumatra). De mi litaire overheid in West-Sumatra heeft alle kina-plantages in dit ge bied, binnen- zowel als buitenlandse, onder haar beheer genomen. De maatregel is genomen omdat de plantages dreigden te worden uitge roeid door diefstal van kinabast op grote schaal, zo meldt Antara. ESJBERG. De schipper van een vaartuig opgebrachte Nederlandse dinsdag door een Deens inspectie- kotter, de 20-jarige Gerrit Jan Vis ser uit Wieringen, is door een rech ter in Esbjerg veroordeeld tot boetes van in totaal 5.320 kronen (ruim 2.750 gulden). BELFAST (Noord-Ierland). De po litie te Belfast heeft de uiterst recht se predikant Ian Paisley gearresteerd wegens het tarten van een gerech telijk bevel, de vrede te bewaren. OTTAWA. Twee squadrons Cana dese CF-104 verkenningsvliegtuigen zullen van de basis Marville, in Frankrijk, worden overgeplaatst naar twee Canadese basis in west-Duits- land. Dit heeft de Canadese eerste- minister Pearson woensdag meege deeld. CASTELGANDOLFO. Paus Pau- lus heeft tijdens zijn wekelijkse al gemene audiëntie zijn bezorgdheid uitgesproken over de ontwikkeling in Vietnam, vooral wat betreft de Amerikaanse gevangenen in Noord- Vietnam. Hij deed een beroep op de verantwoordelijkheden te voorkomen dat het conflict zich uitbreidt. SAIGON. De Zuidvietnamese re gering heeft verklaard dat Noord- Vietnam, indien het oprecht vrede wenst, alle militairen uit het zuiden moet terugtrekken en het „nationale bevrijdingsfront", de politieke orga nisatie van de Vietcong, moet ont binden. BEN HAI. Zuid-Vietnam heeft der tien Noordvietnamese gevangenen vrijgelaten en aan Noord-Vietnam overgedragen. Er zouden, er eerst zes tien gaan, maar drie besloten op het laatste moment in het zuiden te blij ven. VITERBO. In Viterbo bij Rome is een proces begonnen tegen enige filmspelei's, o.w., Gina Lollobrigida, wie deelneming aan „een onzedelijke vertoning" ten laste wox-dt gelegd. Het gaat om twee episodes uit de film „Le Bambole" ,de poppen). Wat biedt de BEELDBUIS? ZONDAG 24 JULI. NED. I: Om kwart over een zien we de autoraces in Zandvoort van start gaan; later op de middag gaan we nog tweemaal terug om de start en de finish te zien van de strijd om de Grand Prix. Afwisselend zien we de tenniswedstrijden te Hilversum op de open Nederlandse kampioen schappen. Om zeven uur gaan we verder met de Bijbelvertelling en Huckleberry Hound. Om half acht volgt het kerkelijk programma Vra gen staat vrij. Na het journaal en Sport in Beeld de herhaling van een opvoering van het toneelstuk Het Grote Mes van Clifford Odets, dat eerder door de AVRO werd uitge zonden in 1961. NED. II: De Bosbrigadiers zorgen voor de start op het tweede net- programma. Na het nieuws, nieuws van Katy Holstrum, de Zweedse gouvernante. De hoofdfilm is een af levering van de ijzersterke Western serie The Virginian. De liefde speelt ook hier een grote rol, want de dap pere Virginian raakt bijna op vrij ersvoeten. Alvorens de laatste sport- beelden van deze zondag de aandacht vragen nog een korte documentaire over onze NATO-partner Turkije. MAANDAG 25 JULI. NED. I: Na Klaas Vaak gaat Flip per de kijkers bezighouden. Dan gaan we weer naar de Engelse voet balvelden. In het Goodison Park in Liverpool wordt vanavond een van de beide halve finales gespeeld in de strijd om het wereldkampioenschap voetbal .Verder alleen nog maar de hoofdfilm. Het is een Engelse film van vrij recente datum ,die uiterma te geschikt is voor de kantine van een kampeerterrein. Geen zware problemen maar lichte kost, overgo ten met het sausje van,bekende me lodietjes. De film is getiteld:: Live it Up. NED. II: Als opening van het NC- RV-programma een avontuur van de gemoedelijke maar slimme en voor de misdadigers gevaarlijke in specteur Wanninger. Ook op het tweede net beat en popmuziek en xoel in de vorm van Hullaballo. Dave Clark treedt op als gastheer. De do cumentaire van de avond is een her haling en wel het werkstuk dat Jan van Hillo en Piet Pons maakten ter gelegenheid van het 350-jarig be staan van Maassluis. Wat zang tot slot van de avond. Eerst een kwar tiertje met Les Compagnons de la Claire Fontaine en vervolgens met het jongenskoor van de Thomaskir- che uit Leipzig. ZONDAG 24 JULI. NED. I: 13.15-17.15 Grand Prix te Zandvoort en tenniskampioenschap pen te Hilversxim; 19.00 Woord voor woord; 19.06 Huckleberry Hound; 19.30 Vragen staat vrij; 20.00 jour naal; 20.05 Sport in beeld; 20.30 Het grote mes: 22.30 journaal. NED. II: 19.30 De Bosbrigadiers; 19.55 Ooievaars; 20.00 journaal; 20.05 De Zweedse gouvernante; 20.30 Blocdxuraak; 21.40 Turkije; 22.00 Sport in beeld; 22.15 journaal. MAANDAG 25 JULI. NED. I: 19.00 Nieuws in het kort; 19.01 Klaas Vaak; 19.05 Flipper; 19.30 Wereldkampioenschappen voetbal; 20.15 journaal; 20.25 voetballen; 21.15 film: Live it xip; 22.25 journaal. NED. II: 20.00 nieuws; 20.01 Wan ninger; 20.25 Hxillaballo; 21.05 Maas sluis; 21.45 Les compagnons de la claire fontaine; 22.00 Het Thomas koor xiit Leipzig; 22.05 journaal. President de Gaulle is dondex'dag- ochtend voor een routinebezoek van een dag in Bonn aangekomen, in ge zelschap van px-emier Pompidou, mi nister van buitenlandse zaken Cou- ve de Murville, en minister van de fensie Messmer. Land en tuinbouw Menselijk popje Poppen, die „mamma" kunnen zeggen en die zich kunnen be- wegen zijn al lang geen nieuiP- j tje meer. Maar nu is er in f Amerika een pop te koop die een heel vrolijk en een erg be droefd gezichtje kan vertonen. Dit nieuwe speelgoed voor jonge meisjes heet dan ook „Cheerful Tearful". Brengt men de linkerarm van het popje in opwaartse stand, dan lacht ze vriendelijk. Doet men de arm naar beneden dan kykt ze of ze in tranen zal uitbarsten en slaakt bovendien een kreetje van ongenoegen. Ze kan ook „echt" huilen. Een reservoirtje in het lichaam van het popje moet dan vooraf met water worden gevuld en zie daar de tranen rollen haar, als de linkerarm naar beneden wordt gebracht, over de wan gen! (Consu). VEENENDAAL. Bij een verkeers ongeval op de Arnhemseweg nabij Renswoude in de gemeente Ede is de 65-jarige heer S. P. J. de Boer uit Hoogkeppel om het leven gekomen. Hij bestuurde een personenwagen, en kwam frontaal in botsing met een tegenligger. VRIEZENVEEN. De 19-jarige kel ner P. H. Riko, uit Vroomshoop, werd gedood toen zijn auto in volle vaart tegen een vrachtauto botste, waar van de bestuurder geen voorx'ang verleende. OVERDENK INC Sichem en Dina Genesis 34 Een weinig bekend verhaal uit de bijbel. Een gruwelijk, wreed verhaal. Even gruwelijk als sommige berich ten in de kranten van vandaag. Jé vraagt je af: waarom staat het eigenlijk in de bijbel? In ieder geval weerspiegelt het een Werkelijkheid die niet onderdoet voor moderne rea listische romans. Een teken dat de goddelijke werkelijkheid niet boven en buiten de aardse werkelijkheid uitgaat. Een ruwe stamsage, zal men zeg gen. Die niet veel met God te maken heeft. Er blijkt alleen uit dat de Is raëlieten ook maar aardse, misda dige mensen zijn geweest, heus niet zedelijk hoogstaander dan andere volken. En toch heeft het met hun heilig heid te maken. Maar heiligheid is geen braafheid. Heiligheid is eigen lijk apartheid. Zich anders weten dan andex'en, afgezonderd, afgescheiden van de rest van de wereld. Isx-aël neemt een uitzonderingspositie in te midden van de volken. Het weet zich door zijn God in het isolement ge plaatst. Het zoekt geen gemeenschap met anderen; hun geloof verbiedt dat. Dat vormt de achtergrond van die gruwelijke moord op Sichem en de zijnen. Het kon eenvoudig geen ver bintenis met de Sichemieten aan gaan. Het kon onmogelijk toestem men in een huwelijk tussen Sichem en hun dochter Dina. En omdat de Jakobszonen veel zwakker en min der in getal waren, namen zij hun toevlucht tot list. „Want gij zijt een volk, dat de Here, uw God heilig is; u heeft de Here uw God, uit alle volken op de aardbodem uitverkoren om mijn eigen volk te zijn (Deut. 7). Nee, sympathiek doet het niet aan. Maar het is niet aan ons om het te beoordelen, laat staan te veroorde len. Want het merkwaardige is, dat wij zonder hun brute daden nooit de God des Vredes hadden leren ken nen. Immers: God wilde zijn liefde tonen door de liefde tot zijn uitver korene Israël. Aan zijn bruid liet hij zien, dat liefde geen nemen is, maar geven, trouw tot het einde, en ten slotte in genade ontvangen. Die lief de bewees Hij bovenal in het offer van zijn Zoon. Hij leerde ons dat wij geen recht op liefde hebben, maar dat zij als onverdiende genade tot ons komt.' Maar als wij dat hebben mogen le ren en in geloof aanvaarden, dan mogen wij ook delen in de beloften aan Israël gedaan. Dan is er vrede tussen hen en ons. Dan is de scheids muur tussen Jood en heiden wegge broken. En ongehinderd mag de bruiloft worden gevierd, de eeuwige bruiloft van het Lam. Een vex'haal van moord en krijg, maar uitmondend in liefde en ge richt op onze vrede. Brouwershaven. R. OORT. DE ONDERGANG VAN UHR 4. Zijn gevecht met Harald had hem zo zeer in beslag genomen, dat Aram geen gelegenheid had gekxegen, naar de andere strijdende om te zien. Op het ogenblik echter, dat Harald even was afgedeinsd. wierp hij een snelle blik om zich heen. En daar zag hij, wat hij reeds had gevreesd: de ongelukkige zeelieden hadden hun laatste strijd gestx-eden en de piraten wa ren meester van het schip. Zij hadden een kring om Ax-am en Hax-ald gevox-md en keken nu belangstellend naar het gevecht tussen hun hoofdman en zijn kranige te genstander. „Ha, ha!" lachte Harald, „daar had ge me bijna dezelfde weg als Gondar gezon den. Ik geloof, dot ik mij tegenover U toch wel wat zal moeten inspannen!" Wat het zeggen wilde, als Harald zijn x-euzenkx-achten ging inspannen, moest Ax-am thans ervaren. Zijn geweldig zwaard hantex-end of het een veex-tje was. liet Ha- i'old een regen van slagen op zijn tegen stander neer dalen. De aanval was zo fel, dat Aram geheel in de verdediging werd gedi'ongen. Met krampende vingex-s hield hij zijn wapen vast, opdat hel hem niet uit de hand zou worden geslagen, zijn arm was murw van de schokken. Meer en meer week hij terug, wetend, dat hij dit niet lang meer zou kunnen volhouden. Zijn be wegingen werden trager.thans moest de genadeslag komen.Maar deze kwam niet. Was Hax-ald uitgeput door zijn ver schrikkelijke aanval, of speelde hij met zijn tegenstander-? Deze laatste gedachte kon Aram niet verdx-agen. Al zijn reste rende krachten verzamelend, deed hij on besuisde wanhoopsaanvallen. Hax-ald, die reeds meende alle kx-achten uit zijn te genstander ie hebben gebeukt, %verd vol komen verrast. Hij deed een slap achteruit en.struikelde.Doch voor Ax-am hier gebi*uik van kon maken, spx-ong één der pix*aten naar vox-en en gaf hem een knots slag. Het laatste, wat Aram hoox-de was een woedende uitroep van Harald ZEIST, 20-7. „Gegeven het hui dige E.E.G.-beleid en het huidige prijsniveau van de voergranen, zou ernstig moeten worden overwogen, dit niveau te bevriezen voor de toe komst. Dit mede met het oog op een mogelijke toetreding van Engeland en Denemarken tot de E.E.G.". Dit zei de voorzitter van het Pro- duktschap voor Pluimvee en Eieren, de heer H. H. Garrelds, op de open bare vergadering van het Produkt- schap in Zeist. Wat de graanverbou- wers bij het fixeren van de voer- graanprijs in de toekomst tekort zouden komen door stijging van het kostenpeil, zou volgens hem door de E.E.G. in de vorm van deficiency- Ingezonden mededeling payments (toeslagen) kunnen worden uitgekeerd. De heer Garrelds merkte op, zich ervan bewust te zijn dat hij door zijn suggestie in bepaalde kringen verontwaardiging zal veroorzaken. Hij meent echter, dat een beslissing als door hem voorgesteld ,zou getui gen van wijs beleid. Hij herinnerde eraan, dat de drempelprijzen voor de granen sinds mei 1962 met 20 a 25 procent zijn gestegen. Naar aanleiding van de beslissing die de E.E.G.-commissie de vorige maand heeft genomen om het graan prijsniveau per 1 juli 1967 niet te verhogen, verklaarde de heer Gar relds dat een dergelijke verhoging voor de Nederlandse pluimveehoude rij onaanvaardbaar zou zijn geweest. Hij vindt het niveau nu al aan de hoge kant. Nationaal gezien zou het voor de pluimveehouderij volgens hem veel voordeliger zijn, de akker bouwers een toeslag te geven voor de in Nederland geteelde voergranen, dan zulke hoge heffingen te moeten betalen voor alle gebruikte voergra nen. f.1,25 Ingezonden mededeling Ingezonden mededeling Voor maar iets meer dan vier dubbeltjes per echte liter (en nog thuisbezorgd ook). Ingezonden mededeling

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 4