RECEN BEDERFT KAMPEERVREIICDE IN DE WESTHOEK Groot oog STREEKNIEUWS Polen 1000 jaar persona non grata West-Duitsiand terug ANDERS Nederlandse zaakgelastigde in Peking Engeland trekt deel van troepen uit De krant door de lens van de amateur-fotograaf Pluvius heerst Een sensatie in de fotografie betekende destijds de Polaroid camera, die voor direct-klaar foto's zorgde. Een nieuwe variant is inmiddels verschenen, nl. het model C.V.-5,. speciaal gemaakt voor het maken van close up-foto's. Hiermede kunnen gemakkelijk van kleine tot zeer kleine voorwerpen foto's worden gemaakt in twee- of driematige vergroting. De afgedrukte foto toont het menselijk oog, twee maal vergroot. BURGH-1I AAMSTEDE, 21-7. Het zit niet mee met de eerste vakantie dagen die de bouwvakmeasen in de Westhoek doorbrengen. Bijna eike dag wordt bedorven door een gesta dige regen die veel families op de kampeerterreinen in grote moeilijk heden heeft gebracht. De overbelaste kampeerterreinen kregen in drie da gen ongeveer 45 mm regenwater te verwerken en dat is voor een vlotte gang van zaken teveel van het goe de. Gelukkig is de ondergrond van de Westhoekse terreinen zeer zanderig zodat het water ook weer spoedig verdwenen is. Maar even blijft het toch staan en dan wordt het vooral HA.\MSTEDE Natte wandeltocht Men moest toch wel het echte wan- delaarsbloed bezitten om zich woens dagavond voor het gemeentehuis op te stellen voor het maken van de 2e door de sportvereniging D.F.S. en de plaatselijke V.V.V. georganiseerde wandeltocht. Toch waren nog 100 wandellustigen opgekomen die om 6 uur de strijd aanbonden met de natte elementen, want pijpestelen bege leidden hen. De organisatie besloot om de tocht de helft in te korten en zo kwam er een voortijdig einde aan. Toch kregen allen hun herin- neringskruis dat deze keer wel dub bel en dwars verdiend was! Vroege pestvogel De heer J. P. C. Boot, voorzitter der Vogelwacht Schouwen-Duive- land ontdekte deze week op devoer- tafel voor zijn huiskarrierraam, een veel door vogels van allerlei slag bezochte plaats waar altijd wat voor hen te vinden is, een vreemdeling tussen het normale gezelschap vin ken en mezen. Een juiste determina tie van deze indringer was heel goed mogelijk omdat het rustig bleef zit ten. De uitslag was heel revolutio nair want het bleek een pestvogel te zijn .De Fransen noemen hem „ja- seur boréal", wat noordelijke klets kous betekent. De vogel hoort thuis in de lariks-bossen van het hoge noorden en met de fouragering van de vogel is ook iets bijzonders aan de hand. In de zomer voedt ze zich met muggen en insecten, doch in de winter schakelt ze over op bessen. Dit najaar beleefde de Westhoek een plotselinge inval van deze vogels in de Westhoek waarbij ze zich mees ter maakten van de talrijke bessen die aan de heesters zaten. Na de om geving wat nader bekeken te hebben verdween de vogel. Volgens de heer Boot was het nog een jong exem plaar. SEROOSKERKE Auto in brand Rijdend op de Stoofweg, richting Renesse, ter hoogte van de Helleweg, rook de bestuurder van een perso nenauto, H. M. te Tilburg, plotseling een sterke benzinelucht. Vrijwel op voor families met kinderen heel moeilijk. Natte kleertjes zijn niet meer droog te krijgen, schoentjes voi water en nog meer van dergelijke narigheden zijn er oorzaak van dat de terreinen worden verlaten om te trachten in de conversatiezaal of in de dorpen een droog plekje te vin den. Naituurlijk zijn er mensen die hun spullen pakken en naar huis gaan en zoals dat tegenwoordig mode is, hun tent laten staan om later bij beter weer terug te komen. Bij enige steek proeven bleek ons dat slechts 2 der kampeerders de Westhoek voor- hetzelfde ogenblik schoot een steek vlam uit de motor, die de wagen in lichter laaie zette. De inzittenden, twee heren en een dame konden zich in veiligheid stellen. De brandweer van Renesse bluste de vuurhaard. De auto werd totaal vernield. OOSTERLAND Waarschuwing met gevolgen Een passagiere van een R.T.M.- lijnbus, bestuurd door M. d. S. be dacht te laat, dat zij uit wilde stap pen bij de halte Oosterland. Zij waarschuwde na het passeren van de halte vrij abrupt de chauffeur, die snel reageerde op het verzoek en te plotseling zijn voertuig tot stilstand bracht. Als gevolg hiervan schoot een door M. W. P. M. K. te Dongen, vroeger te 'Zierikzee, bestuurde Mer cedes onder de bus. De Wegenwacht moest er aan te pas komen, om de auto uit zijn vreemde situatie te be vrijden. De chauffeur liep verwon dingen aan het gelaat op. Dokter Speelman verleende de eerste hulp. De politie stelde een onderzoek in en maakte proces-verbaal op. De auto werd zwaar beschadigd. BRUINISSE Val door klapband Toen de heer R. uit Haarlem, met zijn verloofde mej. B. uit Uithoorn als duopassagiere op de Grevelingen- dam bij de Oostkop reed, klapte een band, waardoor R. de macht over het stuur vei*loor en beiden op het wegdek vielen. Met lichte verwon dingen moest men zich onder ge neeskundige behandeling stellen. Kettingbotsing Op de weg tussen de Grevelingen- dam en rijksweg 18, nabij de ijsbaan te Bruinisse, bemerkte de heer P. A. N. uit Middelharnis, die in zijn per sonenauto in de richting Zierikzee reed, dat hij een lekke band kreeg. Hij stopte en de achter hem rijdende heer A. S. uit 's-Hertogenbosch stop te eveneens. Achter deze twee auto mobilisten reed de heer M. P. uit Middelburg met een nieuwe vracht auto die nog van laadbak enz. moest worden voorzien. Deze chauffeur remde eveneens, maar kon niet ver hinderen dat zijn wagen doorschoot en tegen de voor hem rijdende auto van de heer S. botste. Deze ramde op zijn beurt toen weer de auto van goed de rug terugkeerde en deze zul len het mogelijk volgend jaar nog eens proberen. Nog anderen verhui zen en proberen op een andere cam ping een droger plekje te vinden dan waarop ze eerst stonden en in moei lijkheden kwamen .te verkeren. Het slechte weer deed de dorpen weer goed en de winkels, vooral de souvenirwinkels hadden het uitzon derlijk druk. De rijkspolitie had han den vol werk om het verkeer in goe de banen te leiden. Het kruispunt aan hei einde van. de Noordstraat met de Hoogezoom is een bijzonder druk punt geworden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). de eerstgenoemde. Toen was het on geluk nog niet compleet, want de vierde die tegen de auto opbotste was de heer E. uit Vlissingen met een bestelauto. Gelukkig had deze kettingbotsing alleen materiële scha de van vier auto's tot gevolg. Tractor contra slagboom Toen deze week door het perso neel van de sluis op de Grevelingen- dam de bomen werden neergelaten om de scheepvaart door te laten werd dit te laat opgemerkt door de heer K. uit Nieuwe Tonge. Hij reed met zijn tractor tegen een neergela ten boom aan, waardoor deze werd beschadigd. ZIJPE Verkeersbord omver gereden De heer R. P. te Ooltgensplaat reed op het verkeersplein te Zijpe een verkeersbord omver. Hij liét uiter aard zijn naamkaartje niet achter, maar de politie wist toch uit te vin den wie de dader was. Hij zal de schade moeten betalen. HAAMSTEDE Kamerlid wil vliegveld opheffen DEN HAAG, 22-7. Het Tweede Kamerlid de heer Schuitemaker heeft in schriftelijke vragen aan de rege ring een lans gebroken voor het scheppen van meer recreatieruimte op Schouwen-Duiveland en in het bijzonder in de gemeente Haamste de, wat naar zijn mening zou kun nen geschieden door het reeds lange tjjd gesloten vliegveld Haamstede op te heffen. Hierdoor zouden - zo meent de heer Schuitemaker - belangrijke oppervlakten voor kampeer- en an dere recreatiebehoeften beschikbaar komen. Het zweefvliegterrein, dat een gedeelte van het bestaande over bodige vliegveld in beslag neemt, zou dan naar de mening van het Tweede Kamerlid moeten worden verplaatst. Scheepvaartbericliten Esso Amsterdam, 21-7 Algiers naar Halifax. Esso Den Haag, 21-7 pass. Gibraltar naar Rotterdam. Esso Rotterdam, 21-7 te Bombay. Siberoet, 21-7 te Patani. Marnelloyd, 21-7 van Vancouver naar Port Mellon. In Middelburg was hel ook erg druk MIDDELBURG, 21-7. Middelburg is donderdag overstroomd door toe risten: Nederlanders, maar ook Bel gen. Fransen en Engelsen bezochten de markt en de folkloristische dag. Er waren ringrijderijen in kleder dracht. met paarden en met versier de antieke sjezen. Ook miniatuur Walcheren deelde in de drukte. Hier wordt binnenkort de 150.000ste be zoeker verwacht. De grote drukte leidde tot opstop pingen in ae binnenstad en ook op de toegangswegen kwamen kilome terslange files voor. Op het veer Breskens-Vlissingen (drie ponten) kwamen wachttijden van twee uur en langer voor. WARSHAU, 21-7. De Poolse par tijleider Gomoelka heeft donderdag in een speciale bijeenkomst van het parlement ter gelegenheid van het duizendjarig bestaan van Polen ge zegd dat tussen kerk en staat pas normale betrekkingen kunnen ont staan wanneer de kerkelijke leiders ophouden met gebruik te maken van het geloof voor politieke doeleinden. Vandaag (vrijdag) wordt een natio nale dag gehouden als climax van de officiële staatsviering van het ontstaan van Polen in 966, toen het land tevens het christendom aan vaardde. Gomoelka keerde zich te gen de aartsbisschop van Wroclaw, Kominek, die zijn priesters had ver zocht de eerstesteenlegging van een gedenkteken voor paus Johannes XGIII te boycotten. Hij noemde deze oproep een goed voorbeeld van de „woede" die de kerk voelt ten aan zien van priesters die trouw zijn aan de staat. PEKING, 22-7. De directeur van de afdeling West-Europa van het Chinese ministerie van buitenlandse zaken, Hsieh Li, heeft vandaag (vrij dag) de Nederlandse zaakgelastigde in China, de heer G. J. Jongcjans, btf zich ontboden en hem uit naam van zjjn regering tot persona non grata verklaard. Dit heeft het Chi nese persbureau Hsinhoea vrijdag gemeld. LEUGENACHTIG COMMMENTAAR Volgens het persbureau Nieuw China is de dood van de Chinese in genieur in Den Haag het gevolg van een sprong uit een raam, die de in- BONN, 21-7. Engeland zal naar het zich laat aanzien binnenkort een deel van zjjn in Westduitsland ge legerde troepen terugtrekken, aange zien een voor Engeland bevredigen de financiële regeling met West- Duitsland in deze kwestie niet te venvachten is. Dit heeft de Britse minister van financiën, James Callaghan, donder dag na besprekingen met zijn West- duiitse ambtgenoot Dahlgruen in Wal- porzheim bij Bonn bekendgemaakt. Premier Wilson heeft woensdag reeds in hét Lagerhuis gezinspeeld UTRECHT. De 40-jarige me vrouw L. E. Meijering-Tombal uit Driebergen is vannacht om het leven gekomen bij een verkeersongeluk in Utrecht. genieur zou hebben gemaakt, nadat agenten van de V.S. hem hadden be naderd om over te lopen naar het westen. De Nederlandse autoriteiten wor den er door het Chinese persbureau van beschuldigd de oorzaak van de dood van de 42-jarige Hsu Tzu Tsai te hebben vervalst. Gedurende het congres van de lastechnici, aldus Nieuw China, bedienden geheime agenten van de V.S., met oogluiken de toestemming van de Nederlandse regering, zich bij herhaling van al lerlei lage middelen om de leden van de Chinese delegatie tot overlopen en verraad van hun land te bewegen. op de mogelijkheid van een drasti sche inkrimping van het Britse Rijn- leger. De tegenwoordige Brits-Duitse fi nanciële regeling loopt in maart 1967 af. Op grond hiervan moet West- Duütsland door de aankoop van mi litair materieel en goederen in En geland ter waarde van minstens 600 miljoen mark tegemoetkomen in de kosten van de legering der Britse troepen in West-Duitsland. Enge land wil nu het voor West-Duitsland vastgestelde bedrag tot een miljard per jaar - de volle kosten van de le gering - uitbreiden. Terug van weg geweest, van ziek geweest, blijkt de wereld eender te zijn en heel anders geworden. Een der en anders dus. Zo wat dagen oogluiken van af een bed door het venster naar de langzaam voorbij zeilende wolken en hel beven van de wind door het lover, zou men tot heel verkeerde conclusies kunnen komen. Het ziet er allemaal zo rustig en vredig uit; de wereld is vast beter geworden. Maar het loeiend geweld hier en ginds en overal is blijkbaar gewoon doorgegaan. Men krijgt het nadien bijna allemaal niet doorgelezen. Het is dus nog wel een beetje eender, maar ook anders, vooral op Schou wen-Duiveland, want de heirscharen der toeristen zijn gekomen. Dat is goed nieuws, want ze drinken wat, ze eten wat en ze kopen wat. Daar kan weer wel menig schouwtje van roken, maar de bezetting van het toeristenleger is zo massaal, dat de eigen mensen een beetje in de ver drukking komen. Daar moet je nog aan wennen. We leven overigens graag in de verdrukking, want het persen van de melk brengt boter voort, maar zo nu en dan wil men wel eens iets ko pen en dan staan er rijen uitgeregen de badgasten zich van prentbrief kaarten te voorzien: Dus koopt men maar niets. Men moet zich ook wel eens, in Zierikzee bijvoorbeeld, ver plaatsen. Men heeft al een costuum aan en een (regen)jas, dxis men on derscheidt zich van de ontspanning zoekende schare, maar dat maakt niets uit hoor. Men komt in de ver drukking. Menige straathoek is bezet door een peleton breed uitgezette vrouwe lijke recreanten, die daar omstandig waarschijnlijk vochtige ervaringen staan uit te wisselen. Men „peppert" wat en men roept wat, maar die da mes zijn helemaal aan de straatste nen vastgegroeid. Er is nog een klein ontsnappingspaadje, aan de linker kant. Daarvan dan maar fluks ge bruik gemaakt, om dan echter in de wirwar van een groep bejaarde bus- santen terecht te komen. Eén roept er „Jaap, je mót hier kiekn" en dat doet Jaap. Maar deze vrolijke recre ant heeft aanhang, zodat er zeven tien mannen in drentelpas naderend, de straat blokkeren. Verder op vloeit een mogelijk ontsnappingsgat snel vol met waarschijnlijk zeilerige tie ners, want ze zijn geoliejast en -ge- broekt. Enfin, met deze regels moet de immobiele nood van de autoch- thonen dan maar geschetst zijn. Hoeicel er feitelijk wel bij hoort de kwalijke kans door grote (vaak te grote) automobielen op de bumper te worden gespietst en door afgeladen brommers tegen hel ivegdek te wor den geworpen. Nee, ten onzent is al les anders geworden. We willen nog wel wat zon op het bleke lijf, maar snakken nu toch al naar de verstil ling van de herfst, als het goud en het geel zich aan het lover hecht. Misschien zijn we dan een paar maanden onder ons. Wat zal dat heerlijk zijn SCH1EREILANDMAN. natte narigheid op de terreinen Ver. Staten Rusland Bemande vluchten 14 8 Vluchten met meer dan één inzittende 8 2 Bemande vluchten in uren 1.661 en 52 min. 507 en 16 min. Aantal gelanceerde personen 22 11 Ruimtewandelingen 3 1 Tijd buiten de cabine doorgebracht 2 uur 56 min. 10 min Aantal ruimte-rendezvous 7 0 Bestuurbare ruimtevaartuigen 8 0 Aantal ruimtekoppelingen 2 0 EEN BOEIEND ONDERWERP Enkele jaren geleden werd er een speciale foto wedstrijd uitgeschreven met de „krant" als onder werp. Toen bleek dat de krant als motief ondanks de ietwat sombere verwachtingen uitstekend vol deed. De foto's kwamen bij duizenden binnen en zij toonden ondubbelzinnig aan dat de krant zich in de onverminderde sympathie van het publiek verheugd. Ondanks radio en televisie blijkt dat de krant IN is. Dat is overigens niet zo verwonderlijk Want de mens blijft het meest geïnteresseerd in dat gene wat er in zijn onmiddellijke omgeving plaats- vind. Er mag een overstroming zijn in China en rel letjes in Buenos Airesde brand in de eigen woonplaats geniet de voornaamste aandacht. Wij plaatsen hierbij een strip foto's afkomstig van amateurs kris-kras uit ons land. De linkerfoto is van Wim Krijt uit Zaandam. Hij liet zien hoe licht de aandacht wordt afgeleid van het dagelijks werk. Broeder S. v. d. Neut uit Weert geeft juist dat tikje gemoedelijkheid in zijn opna me, dat we in het zuiden zo graag zien. A. den Otter brengt weer een zakelijke visie op de krant. Tegen een Amsterdams decor van bedrij vigheid een ogenblik van rust met de krantA. den Otter is echter een amateur uit Zwljndrecht. De krant en de fotografie hebben veel met elkaar gemeen, belden geven een momentopname van het dagelijks leven. mm

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 2