DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gemini-10 be-eindigde 70-uren-toeht door kosmische ruimte TAUNUS 17 M Fordgarage GLERUM f Politie houdt terrein volksrepubliek China scherp in het oog Ruzie met hamer beslecht Ministeriële kijk op ontwikkelingshulp De Franse troepen in Duitsland Strijd om een bos ff £U! Johnson over de krijgsgevangenen in Noord-Vietnam Tuinman Zoon ONDERHANDELINGEN IN BRUSSEL VLOTTEN NIET ERG ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 22 juli 1966 122ste jaargang Nr. 19G27 WAARIN OPGENOMEN 1 797 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 0111C-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Natte kampeerterreinen in de Westhoek Na "eslaa"(le reis KAPE KENNEDY, 21-7. Na een zeer geslaagde ruimtereis, waarbij de astronauten grotendeels hun pro gramma konden afwerken, is de Ge- mini-10 even over 10 uur (Ned. tüd) donderdagavond, in zee „geland", na 70 uur en 47 minuten in de kosmi sche ruimte te hebben doorgebracht. De landing werd 60 km hoger in gezet dan de vorige Gemini-vluch- ten. Tijdens het uitvallen van de ra dioverbinding, veroorzaakt door ioni- satie van de lucht rondom het ruim teschip, heeft Young foto's genomen. De Gemini-10 kwam op 7.400 me ter afstand van het hefschroefvlieg- deikschip „Guadalcanal" in zee neer. Drie hefschroefvliegtuigen vlogen naar de cabine, die op golven van een meter hoogte dobberde, en lie ten de kikvorsmannen in zee sprin gen om een drijf kraag rond de Ge- mini te leggen. De ruimtevaarders maken het goed. Televisie-uitzending Do landing werd uitgezonden over de televisie, ook naar Europa via de „Early Bird". Beide ruimtevaarders werden door een hef schroef vliegtuig naar de „Guadalcanal" overgebracht. Tijdens hun ruimtereis hebben Young en Collins een serie records gevestigd. Zij bereikten een record hoogte van 764 km en brachten hun ruimtevaartuig naar twee Agena-ra- ketten na deze duizenden kilometers achtervolgd te hebben. Collins is de eerste mens die een andere kunst maan in de ruimte heeft aangeraakt. Hij maakte twee zweeftochten in de ruimte, één met een stuwpistool. Ingezonden mededeling x X Bezoekt onze Showroom Lange Nobelstraat 28, Zierikzee De „Chinese kwestie" DEN HAAG, 21-7. Tweemaal is donderdag een auto, die het terrein van het bureau van de zaakgelastig de van de volksrepubliek China aan de Adriaan Goekooplaan in Den Haag opreed, door de politie voor een onderzoek aangehouden. De ene maal hadden de inzittenden daarte gen geen bezwaar en kon worden doorgereden. Donderdagmiddag maakten inzit tenden van de auto bezwaar tegen het doorzoeken van de kofferruimte. De politie stond niet toe dat de wa gen verder reed, zodat de auto te rugging, het terrein van het bureau weer cp. 's Morgens wilde een auto met een CD-nummerbord van de Chinese volksrepubliek, het terrein van de diplomatieke kanselarij van commu nistisch China verlaten. De wagen werd door de politie aangehouden voor controle. De inzit tenden hadden geen bezwaar daarte gen; ook niet tegen het doorzoeken van de kofferruimte, de inzittenden bezaten de diplomatieke status en er bestond na het onderzoek dan ook geen enkel bezwaar tegen het uitra den van deze wagen. 's Middags ging het anders. Ook nu wilden enkele personen met een auto met nummer CD-238 het ter rein verlaten, maar maakten be zwaar, dat de politie de kofferruim te wilde doorzoeken. De politie wei gerde daarop de auto de doorgang en de inzittenden reden daarop terug van waar zij waren gekomen. Wie in de auto zaten is niet bekend, omdat men door de Chinese weigering hier aan niet 'is itoegekomen. Het bewuste gebouw ondervindt veel belangstelling. Piloten gered na „crash" DEN HAAG, 21-7. Donderdagmid dag om drie minuten over drie is een straalvliegtuig van de koninklijke luchtmacht in de omgeving van Leerdam neergestort. De twee pilo ten wisten zich met behulp van hun schietstoel te redden en zijn veilig geland. Zij hebben direct de basis Soesterberg telefonisch ingelicht. Het waren de eerste luitenant F. E. C. Voet en de sergeant der eerste klasse J. P. H. Vos, beiden wonend te Soes terberg en deel uitmakend van het squadron 325. DEN HAAG, 21-7. De Haagse politie heeft de 28-jarige doswerkman A. J. C. R. uit Den Haag aangehou den. R. wordt ervan verdacht de vo rige nacht de 38-jarige fabrieksar beider Van der S. uit Sneek met een hamer te hebben neergeslagen. Van der S. is met een scheur in de sche del in het ziekenhuis Zuidwal opge nomen. Van der S. was naar de woning van R. gekomen om enige spullen op te halen, die van hem waren en bij R. thuis lagen. Bij die gelegen heid ontstond een ruzie, die R. be slechtte door zijn kennis met een ha mer op het hoofd te timmeren. DEN HAAG, 21-7. Op dc jaarlijkse conferentie van de O.E.S.O.- ianden die lid zjjn van het „Development Assistance Committee" (Ccmité vcor Ontwikkelingshulp) die momenteel in Washington wordt gehouden heeft de minister zonder portefeuille voor ont wikkelingshulp, mr. Th. H. Bot gepleit voor volledige gelijkstelling van ontwikkelingshulp met andere regcringsaktiviteiten zoals wo ningbouw, sociale wetgeving, defensie, onderwijs, volksgezondheid etc. Minister Bot verklaarde dat na vijftien of twintig jaar ontwikke lingshulp, de geïndustrialiseerde staten de ontwikkeling van de arme re landen nog steeds te zeer met incidentele beslissingen benaderen, en deze ontwikkeling als een probleem op korte termijn beschouwen. Bovendien zijn wij nog niet duidelijk ervan doordrongen van de nauwe samenhang van onze ontwikkelingspolitiek en alle andere gebieden van sociaaleconomischc aktiviteit. Soms bestaat de neiging het ontwikkelingsprobleem als een rest-aktiviteit te beschouwen, waaraan slechts aandacht moet werden besteed nadat binnenlandse sociale en economische problemen zijn opgelost, zo voegde hij hier aan toe. Minister Bot formuleerde het tweeledige doel van het comité voor ontwikkelingshulp als volgt: het verhogen van dc levensstandaard van tweederde van de wereldbevolking, en het opnemen van 80 sinds kort onafhankelijk zijnde staten in het zich snel ontwikkelende in ternationale economische stelsel. BONN, 21-7. President de Gaulle en bondskanselier Ludwig Erhard hebben donderdag in Bonn een zo danige vordering geboekt in de kwestie van de legering der Franse troepen in de bondsrepubliek, dat de hoop op een „bevredigende regeling, ook op detailpunten" gerechtvaar digd is. Dit deelden "Westduitse rege ringskringen mee aan het slot van het eendaags bezoek dat de Gaulle in het raam van het Frans-Duitse vriendschapsvedrag aan Bonn bracht De Gaulle en Erhard besloten in beginsel tot handhaving van de Franse troepen op Westduits grond gebied. De Franse president ver klaarde met nadruk dat Frankrijk slechts met instemming van west- Duitsland troepen in de bondsrepu bliek gelegerd wil houden. Volgens hem bleek dat al uit het troepenlege- ringsverdrag van 1954. Aangezien Bonn wenst dat de Franse troepen blijven - Erhard uitte deze wens nogmaals tegenover de Gaulle - be staat er dus in de grond overeen stemming. Twee gevangenen ontsnapt BREDA, 21-7. Donderdagmorgen zijn twee gevangenen ontsnapt uit het huis van bewaring te Breda. Het zijn de Tilburgers P. L. en J. K., 30 en 29 jaar oud, die wegens diefstal, vernieling en mishandeling in voor arrest zaten. De mannen ontsnapten via het vertrek van de sociaal wer- key van het huis van bewaring op de bovenste verdieping. Ze hebben kans gezien één van de tralies voor de ra men door te zagen. Via een plat dak konden zij over de muur komen. Langs de Kloosterlaan vluchtten zij de stad in. DEN HAAG, 21-7. De Stichting Recreatie heeft bij b. en w. van 's-Gravenzande en bij Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland protest aangetekend tegen het voornemen van de erven Van Rijckevorsel om de resterende 45 ha. van het Stael- duinse bos in 's-Gravenzande te ver huren aan de Rotterdamse golfclub, die ca. 180 leden telt, waardoor het bos aan de algemene recreatie zal worden onttrokken. De andere 45 ha. van dit 90 ha. grote bos zijn sinds 1958 al in gebruik voor de opslag van munitie. De Stichting Recreatie vraagt G. S. te bevorderen dat ook dit gedeelte zijn recreatieve functie herkrijgt. Ongeregeldheden in Brooklyn NE WYORK, 22-7. In het oostelijk deel van Brooklyn hebben zich don derdagavond weer ongeregeldheden voorgedaan. Hierbij werd een 11-ja- rige negerjongen dodelijk door een kogel getroffen. Verscheidene hon derden negers hadden zich, gewa pend met stokken, stenen en flessen verzameld. Veertig mensen moesten worden gearresteerd. Broodprijs drie cent omhoog DEN HAAG, 21-7. Met ingang van 1 augustus a.s. mag de broodprijs met drie cent per 800 gram worden verhoogd. De minister van economi sche zaken heeft dit na overleg met de Nederlandse Bakkerij stichting be paald. WASHINGTON, 21-7. President Johnson heeft op een persconferentie gezegd dat de Amerikaanse militai ren geen oorlogsmisdadigers zjjn en niet als zodanig mogen worden be handeld. Het is betreurenswaardig en erger lijk dat Noord-Vietnam denkt de krijgsgevangenen als oorlogsmisda digers -te mogen behandelen, het zijn militairen die bevelen hebben uitge voerd en volgens hun plicht militai re doelen hebben gebombardeerd. De Ingezonden mededeling Zag U reeds onze nieuwe toonkamers? Grote keus in; bankstellen - eetkamers opbergmeubelen - losse clubs bureaux - bedden en tapjjten Gedurende de opruimingstijd 10 procent korting Mol 19 - Zierikzee - tel. 2887 Uw adres voor kwaliteitsmeubelen De E.E.G. BRUSSEL, 22-7. De minister van landbouw van de zes E.E.G.-landcn zijn donderdag in Brussel vastgelo pen op grote meningsverschillen over een Europese regeling voor de groen te en fruitmarkt en daardoor niet eens toegekomen aan een diepgaande discussie van de plannen voor een Europees prijsniveau voor melk, sui ker en rijst. Donderdagnacht om drie uur heb ben zü, na in totaal ruim elf uur vergaderen, hun pogingen opgegeven om die nacht nog een akkoord te vin den. Zij zetten hun discussies vrij dagochtend om half elf voort. Op dat ogenblik was nog geen ak koord voor de groente en fruitrege- ling in zicht. Een eerste consequen tie hiervan is, dat de ministers van buitenlandse zaken, die vrijdagoch tend bijeen komen met als voor naamste punt van hun agenda het vaststellen van de onderhandelings positie van de E.E.G. in dc Renne- dyronde, nauwelijks tot zaken zul len kunnen komen. Over de Kennc- dyronde kunnen n.l. geen beslissin gen worden genomen voor de minis ters van landbouw de gemeenschap pelijke Europese landbouwpolitiek hebben afgerond. Minister Biesheuvel, die voorzitter van de vergadering van dc land bouwministers is, en de directeur- generaal van zjjn departement Fran ke hebben zich donderdag tot het ui terste verzet tegen een groente- en fruitrcgcling die te straffe protectie aan Italië biedt en waarvan dc fi- 0 V.S. zijn bereid onder auspiciën van het internationale Rode Kruis met Hanoi over de strikte toepassing van .de conventie van Geneve te gaan praten, zodra Hanoi zich daartoe be reid toont/ De president wilde niet zeggen wal de V.S. gaan doen wanneer de Ame rikaanse piloten terecht staan. Hij denkt er niet aan nu nog eens een pauze te houden in het bombarderen van Noord-Vietnam. Totdat de communisten tonen iets tie willen doen dat tot vredesonder handelingen kan leiden wil hij de handen van de Amerikaanse strijd krachten niet binden. If KT WEEKOVERZICHT DE BILT. 22-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Het depressiegebied boven midden-Europa, waarvan randsto- ringen ons deze week veel regen ge bracht hebben, is nu boven oost- Europa aangekomen. Er viel in de afgelopen 24 uur veej regen in oost en zuidoost-Duilsland. Op sommige plaatsen viel daar in de afgelopen nacht ruim 30 mm. In ons land werd de wind noordelijk, in verband met het afnemen van de hogedruk boven Scandinavië. Er begon vanmorgen droge lucht vanuit het noorden ons land binnen te stromen. Bij IJsland is een grote en actieve depressie aangekomen, die zich in de komende 24 uur naar het zeegebied ten noorden van Schotland zal ver plaatsen. De bijbehorende fronten komen naar de Britse eilanden. Ze worden voorafgegaan door een rug van "hogedruk die in de komende nacht en morgenochtend in ons land opklaringen zal brengen. De wind zal krimpen naar west tot zuidwest en morgen toenemen. Later op de dag kunnen de wolkenschermen van het naderbijkomende frontensysteem van het westen uit binnendrijven, maar het zal waarschijnlijk nog vrijwel de gehele dag droog weer blijven. Dank zij de vriendelijke bemidde ling van de heer Herbert Rölhig, re dakteur van de „Bassumer Anzeiger" werden wij in hel bezit gesteld van een fotodie de aankomst in beeld brengt van een groep Zierikzeese jongelui, die een bezoek aan de west- Duitse plaats Bassum brengt. De groep staat onder leiding van ds. J. H. Nawijn, gereformeerd predikant le Zierikzee. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Teveel twijfel is beter dan teveel goedgelovigheid. droog weer Verwachting tot zaterdagavond: droog weer met plaatselijk opkla ringen; zwakke tot matige aan de kust later vrij krachtige wind, krimpend naar west tol zuidwest; iets hogere temperaturen. 23 juli. Zon op 4.48, onder 20.44. Maan op 1141, onder 23.25. 24 juli. Zon op 4.49, onder 20.43. Maan op 13.04. onder 23.40. 25 juli. Zon op 4.50, onder 20.42. Maan op 14.27, onder 23.57. Eerste kwartier: 24 juli te 20.00. HOOGWATERS E VN 1)1 ZIERIKZEE: 23 juli 24 juli 25 juli 7.11 v.m. 7.56 v.m. 8.42 v.m. nanciële consequenties voor dc ge meenschap niet lc overzien zijn. Aan het slot van de nachtelijke vergadering, waarop slechts een deel van de groente en fruitproblematick werd doorgepraat, heeft minister Biesheuvel dc discussies samengevat en een compromis geformuleerd, dat o.m. voorziet in beperking van de fi nanciële lasten van de groente- en fruitsector voor het E.E.G.-land bouwfonds (voor interventics op dc markt althans) tot zestig miljoen dollar per jaar. waarvan veertig mil joen voor Italië. De interventieprij zen zouden d'c E.E.G.-landcn elk voor zich mogen vaststellen binnen een vork van 40 tot 70 procent van do basisprijzen. BROUWERSHAVEN: 23 juli 6.53 v.m. 24 juli 7.41 v.m. 25 juli 8.31 v.m. Doodtij: 27 juli. 19.21 n.m. 20.07 n,m. 20.56 n.m. 19.19 n.m. 20.06 n.m. 20.57 n.m. De jacht op nict- scliadelijk wild DEN HAAG. 21-7. Minister iBes- heuvcl (landbouw en visserjj) is, evenals de Jachtraad van mening, dat er geen aanleiding bestaat dc opening van de jacht op nict-scha- dcltfk wild dit jaar cp 23 juli te doen vallen omdat 24 juli op een zondag valt, waarop niet mag worden ge jaagd. Iljj deelt dit het Tweede Ka mer-lid Schuitemaker (PvdA) mede in antwoord op zjjn schriftelijke vra gen terzake. (Verbeterd bericht).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1