EN HET AVONTUUR Anneke QUIST - SUPERMARKT KOELKASTEN Psychologie van het reizen Ook op uw vakantie waarheen ook, VERHACE's Speelgocdliuis een ijdel spelletje en kunnen, wan neer zij hun status belangrijk vin den het niet nalaten deze te open baren". Vlucht? Is het reizen behalve een genoe gen ook niet een zekere vlucht. Wil men niet de druk van de omringde wereld voor enkele weken ontlopen Prof. Rümke: „Inderdaad kan de druk zo groot worden dat het ver langen opkomt er op uit te gaan. Maar ook kunnen juist op reis de angsten groter worden, als men zich afvraagt wat er allemaal kan gebeu ren wanneer men weg is. De eigen aardige vrees voor post die een on heilstijding uit de werksfeer zal be vatten, maakt sommige mensen tij dens hun vakantie kwetsbaar. De wil tot ontvluchten van sociale en culturele banden komt soms duide lijk naar voren uit de manier van reizen. Mensen van middelbare leef tijd en ouder kleden zich als land lopers. Eenvoudige hygiënische maatregelen schuiven zij glim lachend terzijde". De hoogleraar verzekert ons, dat hij ook de zonnige kanten van de vakantie ziet. „In reizen kan ook een innerlijke bevrijding en levens verrijking besloten liggen. Ik vrees alleen dat voor een groot aantal toe risten het reizen die funktie niet meer heeft en dal betreur ik ten zeerste. En de gigantische groei van het internationaal toerisme doet ver wachten, dat de door mij genoemde moeilijkheden zich in de toekomst nog ernstiger zullen manifesteren". 4 Binnen twee minuten stond Anne ke voor de lage voordeur en belde aan. Ze hoorde het gerinkel ergens in de woning. Maar alles bleef stil. Ook toen ze een tweede en een der de keer op het knopje had gedrukt, de laatste keer lang en aanhoudend. Desondanks bleef alles stil. Alleen het geluid van de wind en de regen was hoorbaar. Voor de rest bleef al les stil. Een- ogenblik greep de angstpa niek haar aan. „Hij is niet thuis'." flitste het door haar heen. Maar hoe kan dat nu? Van zijn brieven wist ze, dat hij tot laat in het seizoen bézoekers kreeg in het kasteel. En juist als het slechter weer was, ging men een museum bezoeken. Het kasteeL was immers een wapen- costuummuseum? Ze belde nog eens, voor de vierde keer, doch weer zonder resultaat. Of hij sliep zó vast, dat hij niets of niemand hoorde, hetgeen ze niet kon begrijpen, want vroeger werd haar broer bij het geringste gerucht al wakker, óf hij was niet thuis. En tot deze laatste veronderstelling helde ze steeds meer over. Ben ik daar even klaar mee? Wat moot ik nu? Ze probeerde op haar horloge, te kijken, maar het lukte haar niet, ondanks de radiumcijfers. Doch het was zeker al half één. Of nog later. Ik kan hier toch niet de hele nacht in de regeh blijven staan? Ik zal terug moeten naar het dorp. Daar is wel een hotel, waar ik zal kunnen overnachten. Maar dat hele stuk terug met die zware koffer, dat krijg ik nooit voor elkaar. Mijn armen zijn nu al dood moe. En ik kan die koffer hier niet in de regenlaten staan. Wie weet, wnfc hief morgenochtend langs komt. Moedige vrouw onderscheiden DALFSEN, 20-7. Burgemeester J. M. E. Volgers van Dalfsen heeft aan de 26-jarige mevrouw T. A. Keij- man-Mol uit Dalfsen de ere-perming in brons voor menslievend hulpbe toon uitgereikt. Deze hoge konin klijke onderscheiding viel haar ten deel voor het -redden met ernstig ge vaar voor 'eigen leven van de 2-ja rige Hans van de Kolk die op za terdag 19 maart in de snelstromende rivier de Vecht viel'. Zij sprong ge kleed te water en wist het kind dat reeds onder water was verdwenen veilig op de wal -te brengen. De kosten van liet huwelijk der prinses DEN HAAG, 20-7. De oorspron kelijk geraamde kosten, verbonden aan de voltrekking van het huwelijk van prinses Beatrix met prins Claus op 10 maart te Amsterdam, zullen ongeveer f 100.000 lager komen te liggen dan oorspronkelijk was ge raamd. Minister-president Cals heeft dit in de Eerste Kamer, bij de behan deling van het terzake ingediende ontwerp van wet, meegedeeld. De Kamler stemde in met het voorstel om voor deze kosten een totaal be drag van 1,5 miljoen te voteren. De P.S.P.-fractie in de senaat ver klaarde zich itegen dit voorstel. door FRANK VAN FALCKENOORT Tien tegen één, dat hij dan gestolen is. En er zit nogal niet voor een kapitaaltje aan instrumenten in! Ze keek wanhopig om zich heen. Wat moet ik nu beginnen? Waarom is-ie niet thuis? Ze zette de koffer weer op de stoep, zo dicht mogelijk tegen ac muur aan, zodat hij nagenoeg uit de regen stond, en begon voorzichtig een speurtocht om het huis. Ze voel de aan het voorraam cn die van dc zijmuur, maar alles zat vast. Even eens de achterdeur. Zelfs het w.c.- raampje zat dicht. Het kelderraam bleek eveneens onwrikbaar. Verder kon ze niet, want de woning zat vastgebouwd aan het kasteel. En daar hoefde ze het natuurlijk niet te proberen. Hier was alles hermetisch gesloten. Op zo'n kasteel nam men uiteraard geen risico's. Anneke loosde een diepe zucht. „Daar sta je nu met je goeie gedrag, juffrouw Graal." zei ze tot zichzelf. Midden in de nacht, mijlen ver van huis, voor een gesloten deur in dc regen. En waar kan die vermaledijde broer van je uithangen? Met een meisje uit? Maar dan ben je om de ze tijd toch thuis. Is er ergens ker mis in de buurt? Wie zal het zeggen. Als er nu maar ergens een afdakje was, waar ze onder kon schuilen. Iloe laat werd het dag? Begin sep tember zeker zo ongeveer half ze ven. Ze wist het op geen stukken na. Tja, hier kan ik ook niet blijven staan. Ze trok haar sjaaltje recht en de kraag van haar regenmantel wat hoger. En m'n haar is ook al een beetje natik zie er morgen ochtend uit als een vogelverschrik ker. PRAAG. Een tornado heeft in Bo- hemen 30 huizen met de grond ge lijk gemaakt en 12 beschadigd, 5 hectare bos geveld „alsof een bijl ge bruikt werd" en acht mensen ge wond, en dat alles binnen twee mi nuten, aldus het Tsjechoslowaakse persbureau Ceteka. De schade wordt op 7 miljoen kronen (f 3,5 miljoen) geschat. Kleine brokken-cliauffeur UTRECHT, 20-7. Een 2-jarig jongetje uit Utrecht. Willem- pje genaamd, heeft in de Joh. Camphuysstraat in de Dom stad met een vrachtauto drie fietsen en een boom geramd. De fietsen werden onder de achterwielen verpletterd, de boom werd zo zwaar geraakt, dat hij als een lucifershoutje afknapte. De kleuter (praten kan hij nog niet) was op een ogenblik dal de chauffeur van de vrachtwagen even uil zijn auto was geslapt, in de cabine geklommen en had daar het contactsleuteltje omgedraaid. Daarop was de wagen, die in zijn achteruit stond, gaan rij den. De kleine brokken-chauf- feur verliet na de botsing enigszins beduusd zijn cabine. Een afdakje, een koninkrijk voor een afdakje. Zou ik eens rond het kasteel proberen te lopen? Als er maar geen gracht is, waar ik on verwachts in kukel. De griezels lo pen over m'n rug, als ik er aan denk. Had ik maar een zaklamp bij me. Zal ik het maar eens heel voorzichtig proberen? Ik kan hier toch niet de hele nacht staan. En het begint steeds harder te regenen. Stap voor stap liep ze door het natte gras. Ze voelde het water in haar lage schoentjes. Morgen waar schijnlijk snip verkouden. Wat een idioot ben ik geweest om niet in Enschede te blijven. Maar wie zou nu verwachten, dat Adrie niet thuis is? Daar reken je toch niet op? Voorzichtig verplaatste ze haar voet. Een vrij groot raam, waarvan dc vensterbank tot haar borst reikte, had opeens haar aandacht. Het piep te in de wind. En iets wat geluid maakt, zit niet goed vast. Ze ki-eeg nieuwe hoop. Was dit wel een vleu gel van het kasteel of behoorde het bij de woning van Adrie? In het don ker kon ze helemaal niet zien, hoe de situatie was. Ze duwde tegen het raam en meteen ging er een schok door haar heen. Het raam gaf mee. Anneke duwde nog eens. ditmaal harder; het raam draaide vrij gemak kclijk naar binnen. Ik kan er in, als het moet. Dan ben ik in ieder ge val droog. Adrie zal hel morgen ochtend wel begrijpen. Maar hoe kom ik er in? Ik moet iets hebben. waarop ik staan kan. Wacht dc koffer. Die is misschien net hoog genoeg. Voorzichtig begon ze de terug tocht te aanvaarden. Opeens schoot er iets langs haar voeten. Ze gaf een gil van schrik en drukte zich tegen dc muur aan. Galsic, wat was dat voor een eng dier? Haar hart bonsde met wilde slagen en ze had enige tijd nodig om tot zichzelf te komen. Misschien een kat, of een haas. Wellicht was het dier nog banger geweest dan zij zelf. Om de doodstuipen op je lijf te jagen! (Wordt vervolgd). Vrijdag en zaterdag 500 gram sclioudercarbonade 2,89 HAVENPLEIN 2 - Z1EKIKZEE NIEUWERKERK f - Slagerij VAN DER WIELEN is wegens vakantie GESLOTEN van 25 juli tot en met I augustus. Dinsdag 2 augustus de gehele dag geopend. Een enorme sortering in diverse prijzen, modellen en merken vindt U bij Uw speciaalzaak: WBLTEVRBDBN Verkoop en service Wejrens vakantie gesloten C O van maandag 25 t/m zaterdag 29 juli a.s. W. H. EVERAARTS Poststraat 2 - Zierikzee Electrisch - Gas - water - sanitair - huishoudelijk - verlichting. Vakantie: ontspanning of inspanning? Statuszoekers, snobs en vluchtelingen (Van een spec, verslaggever) Hoewel het startsein van de va kanties als vanouds rond Pasen ligt, komt deze moderne volksverhuizing pas in de toeristische topmaanden juni, juli en augustus op gang. Meer Nederlanders dan ooit zullen deze zomer de grensposten passeren om in het buitenland van hun vakantie dagen te genieten. Bjj verschillende reisbureaus bestaat de indruk, dat deze trek naar het buitenland, in het bijzonder naar de Zuidcuropese lan den, nog extra wordt gestimuleerd door het slechte weer, dat het vorig jaar menig in Nederland doorge brachte vakantie in het water heeft doen vallen. „Vakantiegangers, die de vorige zomer op de Waddeneilan den, in Zandvoort of Bergen, Val kenburg cf Oisterwjjk zyn nat gere gend, zullen nu ernstig hebben ge dacht over een reis naar Spanje, Portugal of Joego-Slavië, waar de kans op zon aanzienlek groter is". Toch is het de vraag, of alléén de ze motieven de mensen tot lange rei zen heeft doen besluiten. Toeristisch snobisme Toerisme is een industrie gewor den, die in de economie van elk land een rol speelt. Bi) het Centraal Bu reau voor de Statistiek weet men ons te vertellen dat de deviezenontvang- sten uit het vreemdelingenverkeer voor ons land in de periode 1958- 1964 zijn verdrievoudigd. „Ons land Trouu? bezoekt koning Bo udewijn zijn echtgenote koningin Fabiola die in de algemene kliniek „St. Jan'' in Brussel wordt verpleegd. slaat op dit punt bepaald geen slecht figuur, want gemiddeld zijn de de- viezenontvangsten uit het vreemde lingenverkeer voor de Europese lan den verdubbeld. Uitspringers zijn Spaiije, Joego-Slavië en Grieken land, waar in genoemde periode een vertienvoudiging plaatsvond. Toch zullen dit jaar onze imkan- tie-uitgaven hoger zijn dan de ont vangsten uit het toerisme. In 1964 u;as dit nog anders. Uit de dollar- landen ontvingen wij in dat jaar f 123 miljoen en gaven er f 47 mil joen uit. Voor het sterling gebied was dit f 69 miljoen, respektievelijk f 50 -miljoen en voor de E-E.G.-landen f 565, resp. f 601 miljoen. Het saldo van onze reisverkeersbalans beliep ïn 1964 dus f 85 miljoen. Maar even als in 1965 zal dit jaar de uitgaven stijging veel sterker toenemen dan de ontvangsténstijging. Hoofdoorzaak: het sterk teruglo pen van de Duitse bestedingen. Hier wreekt zich de grote afhankelijkheid van één land, dat enkele jaren ge leden zorgde voor de helft van onze deviezenontvangsten uit het reisver keer, maar ons nu enigszins in de steek laat vanwege het gestegen prijspeil en de neiging van de Duit ser het vakantiedoel verder weg te zoeken". Conversatieobject Maar de honderdduizenden Neder landers, die deze zomer de douane posten passeren om naar zonniger oorden te trekken, bekommeren zich niet om de economische-statistische aspecten van de toeristische indus trie. Zij hebben slechts één doel voor ogen: de sleur van het dagelijkse le ven voor enkele weken te doorbre ken, zich te „relaxen". Zo lijkt het althans. Maar de mens wordt vaak gedreven door motieven, die hij zich zelf onvoldoende onderkend. De psychologie van het reizen heeft vele kanten en wie konden we hierover beter raadplegen dan prof. dr. H. C. Rümke, de befaamde oud hoogleraar in de psychiatrie aan de universiteit van Utrecht, die in zijn colleges en geschriften altijd zo'n in tense belangstelling voor de vrije tijdsbesteding aan de dag heeft ge legd Prof. Rümke vertelt ons dat hij al jarenlang geïntrigeerd wordt door de vraag, waarom steeds meer mensen steeds meer geld gaan besteden aan vakantiereizen. „Waarschijnlijk is een belangrijke drijfveer de bevre diging die het reizen voor het gevoel van eigenwaarde geeft. Reizen bete kent sociaal prestige, de status xoordt er door verhoogd. Hoe verder de reis, hoe belangrijker hij wordt als conversatie-object". Snobisme Er bestaat inderdaad zoiets als toeristisch snobisme. Prof. Rümke: „Zelfs het vastleggen van reisin drukken kan ontaarden in een krampachtige dicL-schieterijdie cul mineert in stomvervelende projectie- avonden waar de beleefde gast stil staande en bewegende beelden moet ondergaan, die hij op zijn televisie scherm reeds talloze malen beter heeft gezien. Als verdere schaduwzijden van de vakantie noem ik de slopende mara- thonritten per auto, tekort aan slaap, spijsverieringsstoornissen, die de langverbeide vreugde in de praktijk niet zelden reduceren tot een uiterst dubieus genoegen". Vakantie is voor velen ontspan ning, helaas voor veel mensen ook alleen maar inspanning. Maar er zijn nog meer facetten, zo meent prof. Rümke. „Veel vakantiegangers heb ben een sterke wens naar anonimi teit. Zo van: „Niemand kent mij, ik kan doen wat ik wil. Het is belang wekkend dat gesloten mensen bij een ontmoeting op reis er toe kunnen komen hun meest intieme gevoelens open te leggen en uit te sprekèn, Sommigen spelen met hun incognito komt een goed GEZELSCHAPSSPEL vau pas. Hier enkele tips voor een goed spel Kom er maar eens achter 4,95 Dit spel ook in junior 2,95 STRATEGO 10,95 JAMES BOND 9,75 SCRABBLE 9,75 WACHTWOORD 4,95 SURPRISO 3,9*5 MONOPOLY 8,50 PUZZLES vele van 150 tot 2500 stukjes JOKARI en JEU DE BOULE SPELEN Heeft U liet nieuwe spel TWISTEN al gespeeld r/= Een spel vol humor en pret voor iedereen 14,50 Voor de kleuters Knip-, plak-, kleur-, teken- en prikboeken. Kortom, komt hiervoor rustig uitzoeken in Sint Domusstraat - Telefoon (01110)-2123 - Zierikzee MEVROUW DE SLAGERS VAN DE WESTHOEK Telefonisehe bestellingen ontvangen wij gaarne een dag van tevoren! Dank U!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 4