„Natuur en structuur" in oude huishoudschool te Haamstede Lijk van Chinese ingenieur werd verast De ontwikkeling van O.-Flevoland Vreemde wijze van oplichting De P.T.T.-kantoren op Schouwen-Duiveland blijven open Nieuwe Europese marathon in Brussel STREEKN1EUWS Autobotsing op splitsing Serooskerkseweg- Stolpweg Z«*«-r originele expositie Verdronken in muistroom HAAMSTEDE, 20-7. Eeu aantal studenten, al jaren lang' bekende fi guren in de Westhoek tijdens het va kantieseizoen en tevens in N.J.N.- kringen geen onbekenden heeft evenais in voorgaande jaren het plan opgevat om via een tentoon stelling de in zulk een grote aantal len aanwezige vreemdelingen eens wat anders te laten zien dan bos, strand en duin. De vorige malen troffen deze jon gelui het slecht omdat het tentoon stellingsgebouw te ver uit de dorps kern Jag. Nu zitten ze er met de oude huishoudschool in de Noordstraat midden in en bij wat minder goed weer is reeds gebleken dat er veel gasten zijn die eens een bezoekje wagen en er ongetwijfeld veel van opsteken. De studenten hebben veel werk ge maakt van deze tentoonstelling on der het motto „Natuur en Struk- tuur" en bij de rondgang die we maakten bleek dat aan alle onderde len. veel aandacht werd besteed. De sterk-water-verzameling toont o.a. een driedradige Meun die zeer zeld zaam is in deze wateren en alleen in de Middellandse zee in grote getale voorkomt. Ook de vis met de vreem de naam, de snotdolf die juist hier in grote aantallen in de Noordzee rondzwemt, is present. Het zeewater aquarium wisselt bijna elke dag van inhoud en de krab laat zich van dicht bij goed bewonderen. Een aantal gouaches van Joke Noest uit Eindhoven brengen wat afwisseling op de oude witte school muren. Vooral de duinlandschapjes in plakkaatverf vrijwel zonder water aangezet zijn fraai van opzet en uit voering. Een groep aquarellen van Wim Luijendijk uit Rijswijk heeft als motief ook weer de duinen. Ver der een aantal foto's van Floor Pe ters uit Amsterdam met diverse leu ke opnamen uit het Schouwse. Gerard Brand uit Zierikzee stalde zijn schelpenverzameling uit en het „schepje", minutieus klein en daar door zo zeldzaam is er ook bij. Wat gevonden wordt op het strand en onder aan de zeedijk is weer een ander onderwerp voor een stand en alleszins het bekijken waard. Voor velen is een wulk in doorsnede iets onbekends, doch hier is hij duidelijk voor de ogen der bezoekers neerge legd. Pentekeningen van Hans van Dijk uit Eindhoven vormen een onderdeel van een hangstand en de vaardigheid Joke Noest aan het spinnewiel (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Het Haagse incident DEN HAAG, 20-7. Het ltfk van de Chinese ingenieur Hsu Tzu Ts'ai, die zondagmiddag na letsel aan hoofd en wervelkolom te hebben gekregen op het bureau van de zaakgelastigde van de volksrepubliek China in Den Haag overleed, is woensdagavond in het crematorium Ockenburgh ver ast. Vermoedelijk zal de as naar Chi na worden verzonden. In de nacht van dinsdag op woens dag heeft het noodweer in Hessen en Nedersaksen grote schade aange richt, zes mensen werden gedood. In Fischbeck zijn ongeveer 50 huizen vernield of beschadigd. LELYSTAD, 20-7. In Oostelijk Flevoland waar tot en met 1965 344 landbouw- en 21 fruitteeltbedrijven zijn uitgegeven zullen per 1 novem ber 1967 weder 59 landbouwbedrij ven van verschillende grootte wor den uitgegeven, voor een deel in pacht en voor een deel in erfpacht of eigendom. Van deze 59 bedrijven zullen er 52 als akkerbouwbedrijf en 7 als gemengd bedrijf worden uitge geven. Ingezonden mededeling Reumatische pijnen TO GAL HELPT Griep TO GAL HELPT Migraine TOGAL HELPT Menstruatiepijn TOGAL HELPT Verkouden TOGAL HELPT Hoofdpijn TOGAL HELPT Spit TOGAL HELPT Korte nietten Korte metten maakte het gemeentebestuur van Meers burg, aan de oever van de Bo- densee, met het antennewoud op de daken. Meer dan 270 ge zinnen kregen aanzegging de t.v.-antenne van hun dak te doen verdwijnen. In ruil kre gen zij aansluiting op een cen trale antenne-systeem, waar door zij niet alleen plaatselijk betere ontvangst hebben, maar ook nog enkele buitenlandse zenders kunnen ontvangen. Het gemeentebestuur droeg driekwart van de installatie- kosten, terwijl ieder gezin het overblijvende vierde van de kosten moet betalen, maar uit gesmeerd over verschillende maanden. 's-Middags wachtte men bij het crematorium nog lange tijd. op het aanvraagformulier voor de veras sing, nadat de verklaring van geen bezwaar van de officier van justitie en het verlof tot verbranding van de burgerlijke stand waren verkregen. Uit dit formulier blijkt, dat de ver assing in opdracht en voor rekening van de diplomatieke kanselarij van rood-China is geschied en dat het de bedoeling is, dat de as wordt vrij gegeven voor verzending naar Pe king. De Chinese zaakgelastigde liet weten, dat de crematie door geen van de landgenoten zou worden bij gewoond. Ook politie en justitie wa ren er niet bij aanwezig. De as van de Chinese ingenieur kan pas worden uitgevoerd, wan neer de officier van justitie de as vrijgeeft om buiten het iterrein van het crematorium te worden gebracht Meestal duurt het ongeveer een week voor deze toestemming de directie van het crematorium bereikt. HANAU, 20-7. Een toerist uit Rot terdam is woensdag op byzondere manier voor 200 mark opgelicht. Volgens de politie vroeg hij aan een man die uit een garagewerk plaats kwam. bij wie hij moest zijn voor reparatie aan zijn auto. „Bij mij bent u aan het goede adres", ant woordde de zogenaamde monteur. Deze liet hem uitleggen wat er aan de wagen mankeerde en beloofde dat zo snel mogelijk te verhelpen. Enige uren later zocht de „mon teur" de Rotterdammer in zijn hotel op en vroeg een voorschot van 200 mark om enige onderdelen ter ver vanging te kopen. Toen de Rotter dammer 's avonds in de werkplaats kwam om zijn auto te halen bleek de monteur volledig onbekend. Zijn wagen stond er wel, maar er was niets aan gedaan. De „monteur" was natuurlijk onvindbaar. Uiige wezen Chinese zaakgelastigde in Peking DEN HAAG, 20-7, De uit Neder- land als persona non grata uitgewe zen Chinese zaakgelastigde, de heer Li-en-Chiu is volgens radio Peking op het vliegveld van Peking aange komen. De heer Li-en-Chiu en zijn vrouw werden bij aankomst op het vliegveld hartelijk verwelkomd door vele hoge regeringsfunctionarissen, onder wie de onder-minister van buitenlandse zaken, de heer Han Nieh Lung. van deze jongeman blijkt overdui delijk. Wim Luijendijk zocht wat on derwerpen in de Westhoek voor zijn viltpenwerk en tot slot is er dan de vlinderkast van Iman Zorge uit Se- rooskerke. Ter aanvulling laat Joke Noest de weg van het ruwe schapenwol zien tot dat ze verwerkt is in een kleed. Het oude spinnewiel piept er vrolijk op los en op het weefgetouw is het duidelijk dat ook met de hand iets fraais vervaardigd kan worden. Ver der hangt van Joke Noest wat batik werk. Wim Luijendijk Ja at zien hoe de primitieve volken zoals de Inca's vroeger hun potten bakten, dus nog voor de periode dat het wiel was uitgevonden. Gerard Brand zou gaarne in een volgend jaar de jeugd wat meer in dit werk betrekker, en hen bijv. bij slecht weer wat laten werken op het weefgetouw en in de bewerking van klei. Al met al een tentoonstelling die er zijn mag en die tot 6 augustus open blijft. Prinselijk paar zag bedrijven WILLEMSTAD, 20-7. Woensdag ochtend hebben prinses Beatrix en prins Claus een bezoek aan het hoofdkantoor en de raffinaderij van „Shell Curacao N.V." gebracht met het jacht „Beatrix" vertrok men van de Handelskade om eerst een tocht te maken door de Curagaose ha ven. AMELAND, 20-7. De 40-jarige po litieman N. Niemeijer van het bere den peloton uit Hoogeveen, die tij delijk te Nes op Ameland was gede tacheerd, is bij het vissen op het wad een kilometer noordoostelijk van Bu ren (Ameland) verdronken. Hij laat een vrouw en vijf kinderen achter. De heer Niemeijer was met een col lega. Beiden zijn in een muistroom geraakt. Zij collega heeft zich na een worsteling van 20 minuten met de verraderlijke stroming kunnen red den. Nederlandse bus sloeg cm in Zwitserland BAZEL, 20-7. Woensdagmorgen is in de buurt van de Zwitserse stad Bazel een Nederlandse autobus met zesendertig vakantiegangers en twee chauffeurs van de weg geraakt en in een weiland omgeslagen. Een van de passagiers is met een schedelbasisfractuur overgebracht naar het kantonnale ziekenhuis te Liestal. Vijf anderen liepen lichte verwondingen op en konden na be handeling in het ziekenhuis de tocht met een andere autobus voortzetten. Het ongeluk gebeurde op een smal le Weg tussen de dorpen Tenniken en Diegten. Bij het passeren van een vrachtauto kwam de bus met het rechtervoorwiel in een kuil terecht, waarop de chauffeur de macht over het stuur verloor. De bus reed van de weg en sloeg om. Met behulp van een takelwagen werd hij weer op de weg geplaatst, waarna hij de reis op eigen kracht kon vervolgen. Ajiehloornse Vienlangse in «Ie regen APELDOORN, 21-7. Onder voort durende regenval zijn donderdag 1309 wandelaars gestart voor de der de dag van de Apeldoornse vierdaag se. Woensdag waren er 3 uitgevallen en in de morgenuren van donderdag kwamen er vijf niet meer aan de start. Onofficieel lopen zeven wande laars mee, die in een tentenkamp verblijven. Een dag tevoren hadden zij verstek laten gaan omdat hun tenten wegdreven. Donderdag waren zij weer van de partij en begonnen welgemoed aan het parkoers dat via Kootwijk, Asselt en Hoog-Soeren loopt. Pools monument voor paus Johannes WARSCHAU, 20-7. Meer dan dui zend Poolse priesters uit alle delen van het land hebben een kerkelijke afwijzing naast zich neergelegd dooi de eerstesteenlegging van een monu ment voor paus Johannes XXIII in Wroclaw bij te wonen, aldus het Poolse persbureau P.A.P. De plech tigheid geschiedde in het oudste dio cees van Wroclaw, Ostrow Toens- ski, 3.500 priesters en. leken waren daarbij aanwezig. Na afloop werd een brief aan president Edward Ochab verzonden, waarin dank ge uit wordt voor de bouw van het mo nument. Aartsbisschop Boleslaw Kominek van Wroclaw verzocht zondag de plechtigheid te boycotten omdat deze volgens hem „was georganiseerd door het regeringsbureau voor reli gieuze zaken, in een poging om ver deeldheid te zaaien onder de katho lieke geestelijkheid en om kardinaal Wyszynski schade te berokkenen". Regeling voor zaterdagen DEN HAAG, 20-7. De P.T.T. zal met ingang van 12 september van dit jaar een aantal vrij ingrijpende wij zigingen aanbrengen in de tijden van openstelling van de loketten. De voorgenomen wijzigingen zullen vooral op de zaterdagen merkbaar zijn. Van de 2200 thans op zaterdag geopende kantoren blijven er slechts 260 ten dienste van het publiek staan. Dit getal is hoger dan de werke lijke behoefte, zo meent de P.T.T., Landbouw als inzet BRUSSEL, 20-7. In het congres- paleis te Brussel begon donderdag ochtend een serie vergaderingen van E.E.G.-ministers die zaterdagavond wellicht zal uitmonden in een zwa re marathonzitting met als inzet een groot pakket van beslissingen over Europese landbouwprijzen en markt- verordeningen, de Kennedy-ronde en eventueel de positie van prof. Hall- stein bij de fusie van de Europese uitvoerende organen. De ministers van landbouw begin nen donderdagochtend, onder voor zitterschap van minister Biesheuvel, met eer. aantal belangrijke zaken waarvan zij de vorige week geen compromissen hebben kunnen vin den, nl. de vaststelling van Europese prijzen voor zuivel, vlees, rijst en suiker en Europese marktverorde- ningen voor oliën en vetten en fruit en groenten. Van de resultaten die de ministers van landbouw bereiken, zal afhan- ZIERIKZEE Kerkelijke jeugdgroep naar Bassum Een greep jongelui, bestaande uit twaalf meisjes en twaalf jongens, le den van de Gereformeerde Jeugd club te Zierikzee, brengt een tien daags bezoek aan de Duitse plaats Bassum, in de buurt van Bremen. Het betreft hier een uitwisseling van jeugdgroepen. Men zal zich her inneren dat vorig jaar een. jeugd groep uit Bassum een bezoek aan Zierikzee bracht. De reis van de Zie- rikzeese jongelui werd per trein, ge maakt, maar reeds de volgende dag na aankomst, werd verder gereisd naar West-Berlijn. Een bezoek aan deze stad vormde onderdeel van een programma, dat de organisatoren in Bassum hadden opgesteld. De groep 9taat onder leiding van ds. J. H. Na- wijn, Gereformeerd predikant te Zierikzee. Ook diens echtgenote maakt de reis mee. Zondag a.s. zal de predikant voorgaan in een Duitse godsdienstoefening. Tijdens het ver blijf te Bassum logeren de Zierik- zeese jongelui bij hun Bassumer vrienden en vriendinnen. Bezoek mobiel A.N.W.B.-kantoor Op vrydag 22 juli a.s. zal het nieu we mobiele kantoor van de A.N.W.B. wederom een bezoek aan Zierikzee brengen en standplaats kiezen op het Havcnplcin. De op Schouwen-Duiveland woon achtige A.N.W.Rl.-l'eden krijgen dc gelegenheid kennis te maken met hun bond van 's morgens 10 uur tot 's middags 4 uur in een der aller nieuwste aanwinsten van de A.N. W.B,. n.l. een nieuw mobiel kantoor, dat onlangs in gebruik werd geno men. Op deze wijze streeft de A.N. W.B. ernaar steeds dichter bij zijn leden te komen, waardoor de leden en toekomstige leden door een per soonlijk bezoek aan de kantoren op wielen gebruik kunnen maken van de vele diensten, die doze bond voor leden kan Verrichten. Vooral nu de Wegenwacht van de A.N.W.B. haar entree op Schouwen-Duiveland heeft gemaakt is hot aantal leden flink gen of en in hoeverre de E.E.G.-mi- nisterraad vrijdag reeds vorderingen kan maken met het bepalen van het aanbod dat de E.E.G. op het gebied van de landbouw in Genève bij de Kennedy-onderhandelingen zal doen Voor zaterdag staat een bijeen komst van de ministers, niet als E. E.G.-raad doch als conferentie van de zes lidstaten op het programma. Zij zullen een laatste poging moeten doen om voor de vakantie tot een akkoord te komen over de fusie van de E.E.G.-commissie, Euratom-com- missie en hoge autoriteit der E.G.- K.S. Het Franse verzet tegen de benoe ming van E.E.G.-voorzitter Hallstein tot president van de nieuwe commis sie voor de duur van twee jaar vormt zo'n groot struikelblok, dat men wellicht zal moeten constateren het niet eens te kunnen worden en de fusie derhalve niet door kan gaan. Vooral de Nederlandse delegatie gaat een paar zware dagen tegemoet. Nederland is het niet eens met de eisen van Duitsland inzake een hoge Europese melkprijs, met Belgische en Italiaanse verlangens naar een hoge suikerprijs en met Italiaanse eisen t.a.v. een krachtige bescher ming van de groenten- en fruitsec tor, met voorzieningen voor inter venties op de markt, een gemeen schappelijke subsidie van export, zo als ook voor graan en zuivel reeds zijn voorzien. gestegen, omdat men nu ook op Schouwen-Duiveland zelf van de diensten van de Wegenwacht kan profiteren. OOSTERLAND Vlasoogst begonnen Ook in de polder Ooster- en Sir- jansland heeft men dezer dagen weer een aanvang gemaakt met het trek ken van vlas, welke bezigheid tegen woordig ook al machinaal pleegt te geschieden. In tegenstelling met vroeger toen men de gehele dag krom stond om zoveel mogelijk „schranken!' uit de grond te halen, wat een hoogst vermoeiend werk was, voornamelijk in de vroegere, naar ons gevoel, veel warmere zo mers. Het vlasareaal is in de polder niet groot, omdat er veel kleinere boeren zijn die een meer intensieve re teelt beoefenen. Naar wij verne men is de kwaliteit van het vroeg gezaaide gewas beter dan dat later werd gezaaid. Brand in vrachtwagen Merkwaardigerwijze moest de brandweer uit Oosterland de eerste brand, nadat Nieuwerkerks brand weer was opgeheven, aldaar gaan blussen. Het betrof een vrachtwagen van de firma Van der Wekken uit Zierikzee die op de Rijksweg nabij het dorp in brand was geraakt, ver moedelijk door warmlopen van een wiel. De aanhangwagen, die geladen was met flessen melk, kreeg een le ge band. De chauffeur was hierover gaan bellen toen hij bij zijn terug komst tot zijn schrik bemerkte dat er een wiel van de aanhanger in brand stond. Ijlings werd de brand weer van hier gealarmeerd die spoedig ter plaatse arriveerde en met de hogedrukspuit de brand vlug meester was. Toch was de houten bodem van de wagen voor een groot deel verbrand. maar men heeft in elke woon- of streekcentrum één geopend kantoor willen behouden. Dit heeft de hoofd directeur van de posterijen, de heer A. G. de Vries, vanmiddag meege deeld op een persconferentie in Den Haag. Gebleken is bij onderzoek dat het publiek op zaterdag slechts zeer be perkt gebruik maakte van de moge lijkheid postzegels te kopen en spoed eisende geldzaken af te doen. Dit had tot gevolg dat de personeelskosten voor de P.T.T. onevenredig hoog werden in verhouding lot het maat schappelijk nut van de diensten. Aanvullend op deze mededeling vernemen wij dat voor de openstel ling van de kantoren op Schouwen- Duiveland cr geen ingrijpende wijzi gingen komen. Het hoofdkantoor te Zierikzee blijft open op zaterdagen van 8.30-11.30 uur (voorheen van 8 tot 12). Ook de kantoren te Bruinis- se en Burgh-Haamstede blijven ge opend en verlenen - evenals het kan toor te Zierikzee - de tot dusver ge bruikelijke diensten. President Johnson heeft op een persconferentie meegedeeld dat hij net congres om een belangrijk aan vullend bedrag voor de oorlog in Vietnam zal vragen wanneer deze volgend jaar juni nog niet afgelopen is. AMSTERDAM. De landelijke huis artsenvereniging en de ziekenfonds organisaties hebben in een gehouden bespreking besloten de lopende be sprekingen voort te zetten, zo is van de zijde van de huisartsen medege deeld. De loerislemlrukte Zierikzee is natuurlijk wel blij met zijn toeristen, maar helemaal probleemloos blijft bet ook bier niet. liet massale bezoek heeft eer lijk gezegd nogal wat sfeer uit de binnenstad verjaagd en er is iets heel anders (en drukkers) voor in de plaats gekomen. Met behulp van liet verkeersplan heeft het dagelijks bestuur van de gemeente gepoogd de ontwikkeling voor te blijven en een zo logisch mogelij ke doorstroming te verzekeren. Is er zo nu en dan al sprake van pie ken en doet het geheel soms nog wat rommelig en onover/ichtelijk aan, daar zouden wij niet aan de toestand moeten denken, als er he lemaal niets Was gebeurd. De dui delijke lijn van het éénrichtings verkeer zal ook in de toekomst ge handhaafd dienen te blijven. Of er op het punt van de parkeerverbo den op grond van opgedane erva ringen, geen wijzigingen zullen moeten plaats vinden, is een ande re vraag. Het „winkelen per anto" zal te Zierikzee zoals vroeger in het seizoen niet meer mogelijk zijn maar hier en daar blijkt toch de moeilijke(r) bereikbaarheid van sommige zaken, in het nadeel van die zaken te zijn. Wellicht is er bij' het opmaken van de zomer-ver- keersbalans. gelegenheid juist op dit punt de gewijzigde situatie nog eens nader te bezien. Een angstige zaak voor Zierikzee wordt verder het achteloos dren telen van de honderden vreemde lingen, vooral in het stadscentrum. Voor degenen die hier „gewoon" hun werk moeten doen, is liet vaak een penetentie. Het lijkt wel of de van elders gekomen scharen nog nimmer van de rechterkant van dc straat heb ben gehoord, nog nooit het lood recht oversteken van een straat hebben beoefend of zich aan de meest elementaire regels voor voetgangers hebben gehouden. Of is liet „vrijheid-blijheid-gevoel" van de duizenden zo groot, dat een alles-mag-mcntaliteit naar hier wordt meegebracht. We kunnen dan wel zeggen dat de Zierikzeese burgerij daar niet blij mee is. Wellicht ligt hier voor do au- tochtlionen een taak. Het zal wel iswaar een moeizame zijn, maar het lijkt wel op de weg van de bevolking te liggen, de toeristen vriendelijk te vragen - telkens weer - zich op straat niet zo mallotig nonchalant te gedragen. Verschillende meldingen hebben ons verder bereikt over liet lastig vallen van vrouwen en meisjes in de late avonduren. We willen dit echt niet alleen maar in verband brengen met de toeristische druk te, maar los van het hoe en wat pleiten voor een verbetering van de straatverlichting op die plaat sen, waar deze bepaald ontoerei kend is. Er zijn straten of te grote straatgedeelten, die geheel in liet donker liggen. Het geeft te den ken dat juist daar duigen zijn ge* beurd, die verdacht veel op pogin gen tot aanranding geleken. SEROOSKERKE, 20-7. Woensdag morgen te omstreeks 11.00 uur had op de splitsing Serooskerkseweg- Stólpweg een aanrijding plaats tus sen een personenauto bestuurd door M. de K. uit Bergen op Zoom met een personenauto bestuurd door P. K. uit Ouderkerk aan de IJssel. De bestuurder van eerst genoemde personenauto reed als eerste van een file auto's over de Serooskerkseweg in de richting Haamstede en sloeg op bovengenoemde splitsing links af. Op de linkerweghelft werd deze perso nenauto gegrepen door een zich uit de file losmakende personenauto, met het gevolg dat beide auto's in de sloot terecht kwamen. Van eerst genoemde personenauto, waarin zich de bestuurder, diens vrouw en drie kinderen bevonden (o. w. een baby van 14 dagen oud) werd de bestuurder aan zijn hoofd gewond en diens vrouw aan de benen. Van de tweede personenauto, waarin zich 3 volwassenen en 2 kinderen bevon den, liep één der kinderen een kaak- fractuur op, terwijl de andere perso nen licht werden gewond. Dokter Si mons verleende ter plaatse eerste hulp. Beide personenauto's werden zwaar beschadigd. één der zwaar beschadigde auto's (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 2