DE ZIERIKZEESCHE COURANT Reeks straffe economische maatregelen in Groot-Brittannië Prinselijk paar op Curacao Marechaussee wilde vluchten Geen vertrouwen in Nederlands loonbeleid Ruimtevaarder Collins verliet Gemini-10 Z.-VIETNAM LIET ^VIETNAMESE GEVANGENEN VRIJ Thailandse schoot maarschalk dood Johnson en vrijwilligers voor Vietnam Hoe ontwikkelt zich het dienstbetoon? Nog onrust in Cleveland O v C3 De kwestie Zuidwest-Afrika Rederij in moeilijkheden Nieuwe huisvesting van internationaal Gerechtshof ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 21 juli 1966 122ste jaargang Nr. 19620' WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken It, Zierikzee, postbus 1, tel. Ot 110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES; Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cenl. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. in da nummer: tiog eet isde landbouw op Scliouwen-Duiveland Wilson zet het mes er in LONDEN, 20-7. Premier Wilson van Engeland heeft vanmiddag een krachtige beperking van de krediet verlening voor een groot aantal ver- bruiksgoedercn bekendgemaakt, deel uitmakend van het reeds aangekon digde „pakket" van maatregelen die een eind moeten maken aan de eco nomische recessie. Er zullen hogere bedragen moeten worden aanbetaald bij de huurkoop van auto's en meu bels en dc afbetalingstermijnen zul len worden bekort. Wilson zeide dat alleen door deze maatregelen de aankopen op termijn betaling mot 160 miljoen pond ster ling zouden worden verminderd. Hij kondigde voorts een toeslag aan van 10 procent op de accijnzen op bier, wijn en andere dranken en voor be paalde brandstoffen voor motoren, terwijl ook de omzetbelasting met 10 procent zal worden verhoogd. Dc strijdkrachten Premier Wlison zei dat de Britse regering wellicht genoodzaakt zal zijn zeer aanzienlijke verminderin gen van de Britse strijdkrachten in West-Duitsland voor te stellen. Hij deelde mede dat de Britse minister van financiën, James Callaghan, he denmiddag naar Bonn vertrekt voor nieuwe onderhandelingen met de Westduitse regering over het doen Verdwijnen van de deviezenkosten van de Britse troepen in West-Duits- land. Wilson kondigde een loon- en prtfsstop aan voor de duur van min stens zes maanden als onderdeel. De ze periode van zes maanden zal wor den gevolgd door een verdere zes maanden van scherpe beperkingen. Gedurende de rest van dit jaar mogen geen looneisen worden gesteld en maatschappijen zullen hun divi denden gedurende twaalf maanden laag moeten houden. Het Verre Oosten Wilson zei verder dat de Britse re gering definitieve plannen heeft voor de vermindering van de militaire uitgaven en de economische hulp buiten West-Duitsland met honderd miljoen pond sterling. Door de be ëindiging van de Indonesische con frontatiepolitiek tegenover Maleisië zullen de plannen die minister van defensie Denis Healy tijdens zijn re cente bezoek aan het verre oosten heeft gemaakt hiertoe een belang rijke bijdrage vormen. Andere maatregelen Andere maatregelen die premier Wilson aankondigde zijn: de toewij zing van deviezen voor reizen buiten het steriinggebied zal ingaande 1 no vember worden beperkt tot vijftig De Westduitse bondskanselier Ludwig Erhard zal op 26 en 27 sep tember Washington bezoeken voor overleg met president Johnson, zo is woensdag in Bonn bekendgemaakt. Sneeuw bij Nice BARCELONETTE. 20-7. Op de col de Restefond-La-Bonet- 'te, gelegen tussen Barcelonette en Nice is 20 cm. sneeuw ge vallen, iets wat daar in juli zelden gebeurt. Een sneeuw ruimer uit St. Etienne-De Ti- nes moest worden ingezet om de weg vrij te maken. pond per persoon, er zal 150 miljoen pond worden bespaard door uitstel van investeringsplannen van de overheid in 1967-68 en er zal een extra toeslag van 10 pet. worden in gesteld voor één jaar, namelijk voor de directe belastingen die op 1 sep tember 1967 moeten worden betaald. De post- en telefoontarieven zullen worden verhoogd. Dit zal ongeveer 26 min. pond opleveren. Als reactie op de aangekondigde maatregelen is het pond sterling op de wisselmarkt in Londen met tien punten gestegen tot 2.7875-78 dollar. 's-HERTOGENBOSCH, 20-7. De 23-jarige beroepsmarechaussee eer ste klasse H. O. uit Breukelen is in Vlissingen gearresteerd toen hij met een Westduits schip het land wilde verlaten. De man reed op 4 juni 's avonds te Eindhoven met zijn au- toen een bromfietser aan, die werd gewond. De marechaussee liet het slachtoffer achter en doofde zijn lichten en vluchtte. Hij werd echter door een andere automobilist klem gereden en moest zich uiteraard bij zijn directe commandant in Roer mond verantwoorden. De volgende dag was-de marechaussee spoorloos verdwenen. Eerst in Vlissingen kon de man door de marechaussee daar worden gearresteerd toen hij op het punt stond het land te verlaten. Tijdens een rondrit over het eiland Curasao hebben prinses Beatrix en prins Claus de eerste steen gelegd voor een nieuw hotel van de „Hazeleger Hotel Maatschappij Vandaag terug naar de aarde KAAP KENNEDY, 21-7. Om vier minuten na middernacht heeft de Amerikaanse ruimtevaarder Michael Collins de Gemini-10 verlaten voor SAIGON, 19-7. Zuid-Vietnam heeft woensdag achttien van de naar schatting 400 Noordvietnamese krijgsgevangenen op de brug over de rivier de Ben Hai aan de grens tus sen Zuid- en Noord-Vietnam aan hun landgenoten overgedragen. Waarnemers in Saigon zien deze stap een uitnodiging aan Noord-Viet nam om zijn straffe houding tegen over de ongeveer tachtig Amerikaan- BANGKOK, 20-7. De secretares se van de Thailandse vice-lucht- maarschalk Krongthep Koentsjorn trok in diens werkkamer een pistool uit een holster, dat ze onder haar kleren om het middel droeg, en doodde haar chef met enkele scho ten. Een officier die kwam toesnellen werd door een kogel in een arm ge troffen, waarna de 31-jarige vrouw de hand aan zichzelf sloeg. De vice- luchtmaarschalk, commandant van de luchtmacht-academie, had kort tevoren zijn secretaresse een schro- berin-g gegeven omdat ze niet hét voorgeschreven militaire uniform droeg. se militairen die in Noord-Vietnam gevangen zitten, te laten varen. Men acht het echter onwaarschijn lijk dat de autoriteiten in Hanoi een soorgelijk gebaar zullen maken. Zij hebben herhaaldelijk betoogd, dat de Amerikaanse gevangenen als oor logsmisdadigers zullen worden be handeld, omdat zij geen recht zou den hebben op de behandeling van krijgsgevangenen volgens de Geneef- se Conventie van 1949. De vrijlating van de achttien Noordvietnamezen, die allen geïden tificeerd zijn als leden van de Noord vietnamese geregelde strijdkrachten, geschiedt ter gelegenheid van het feit dat twaalf jaar de Geneefse ak koorden werden getekend, waarbij Vietnam werd verdeeld. het verrichten van een unieke pres tatie: het bergen van een paneel, be stemd voor het opvangen van micro- meteorieten, dat was bevestigd op de buitenzijde van de Agena-8. Dit ruimtevaartuig was op 16 maart j.l. gelanceerd en het had woensdag nacht 70 miljoen km afgelegd. Boven Australië verliet Collins de Gemini, na zijn uitrusting te hebben gecontroleerdZijn inimtepistool, waarmee hij zich kon voortbewegen, bevestigde hij aan de stikstoftanks aan de achterzijde van de Gemini-10. De stikstof zorgde voor de nodige stuwdruk. Collins slaagde er in het paneel te bergen, maar voordat hij het kon vervangen door een nieuw kreeg hij van Young te horen: „Kom terug naar binnen". Zijn ruimtewandeling, die oor spronkelijk 55 minuten had moeten duren, werd na precies 28 minuten onderbroken. De leiding van het vluchtcentrum moest Young op dracht geven élke activiteit die kost bare stuwstof kost te beëindigen ten einde voldoende stuwstof over te houden om de cabine, volgens pro gram, vandaag (donderdag) om 21.37 uur Ned. -tijd op aarde te doen te rugkeren. WASHINGTON, 21-7. President Johnson heeft voor het eerst gerea geerd op de jongste toespelingen van verscheidene communistische lan den ten aanzien van het zenden van vrijwilligers naar Vietnam. In een redevoering die de hulp aan de ontwikkelingslanden tot on derwerp had zei de president tot drieduizend op het Witte Huis bij eengekomen buitenlandse studenten: DEN HAAG, 20-7. Het dienstbetoon in de horecasector steekt niet ongunstig af by dc algemene vermindering van de service. Tot deze conclusie kwam vandaag de voorzitter van het bedrijfschap Horeca, de heer F. W. van der Wolk, In de openingsrede van de ver gadering van het bestuur, die in Den Haag is gehouden. tty vond, dat de vermindering in dienstbetoon in andere sectoren dikwjjls als vanzelfsprekend wordt aanvaard, terwijl men er ook wel mild over oordeelt. Dat is niet het geval in de horeca-sector. Hij wees hlerby op het sluiten van winkels en kapperszaken op bepaal de dagen en op dc aangekondigde sluiting van de postkantoren op de zaterdagen. Een symptoom van deze vermindering van service bleek volgens hem ook in de speciale, bijzonder onprettige regelin gen, die tijdens de vakantie wekenlang worden getroffen door gc- mecntcrcinigingsdicnstcn, bij de bezorging van melk en brood etc. De heer Van der Wolk was ervan overtuigd, dat dc bedrijfsgeno- ten in de horeca-sector er naar streven om dc slagzin „Uit goed. voor u" waar te maken. Graag zag Wj, dat de klanten even mild ever dc service in de Horcca-scctor oordelen als over het dienstbe toon in andere branches. „dat alle landen en alle generaties - en uw harten en uw jeugdige on dernemingsgeest - mogen samen werken met ons aan de vorming van een rechtvaardiger en menselijker wereld. Terwijl sommige landen het heb ben over het sturen van vrijwilligers naar andere landen hoop ik dat zij ze naar de werkelijke slagvelden zen den, die van de armoede, van de onwetendheid, ziekte en leed. Meer dan dragers van wapens zouden zij dragers van de hoop kunnen zijn", aldus de Amerikaanse president. „Dat zij op een grote dag de gren zen mogen overschrijden, in plaats van onder bescherming van het duis ter langs oerwoudpaden te sluipen. Dat zij mogen werken aan de ver betering van de omstandigheden van hun buren in plaats van aan hun onderdrukking. Ziedaar het soort vrijwilligers dat de Amerikanen be grijpen. Ziedaar ook het enige slag vrijwilligers waaraan de wereld be hoefte heeft en dat de wereld ver langt", aldus president Johnson. Dollars voor Mongolië WASHINGTON, 20-7. De V.S. heb ben aan de vertegenwoordiger bij de V.N. van Mongolië 25.000 dollar aan geboden als hulp voor de hoofdstad Oeland Bator, die vorige week door een overstroming is getroffen. Met nadruk werd erbij gezegd dat dit aanbod alleen uit menselijk oogpunt is gedaan cn „niets tc maken heeft met politieke kwesties over overwe gingen". BRUSSEL, 20-7. De Europese Commissie vreest, dat het loonbeleid in Nederland niet de resultaten zal opleveren, die er van worden ver wacht. In. haar driemaandelijkse rapport over de economische toestand 'in de Europese Economische Gemeenschap dat woensdag in Brussel is gepubli ceerd, zegt de commissie, dat zolang de overspanning van de arbeids markt in Nederland blijft bestaan ook grotere inspanningen op het ge bied van de inkomenspolitiek geen voldoende resultaat hebben met be trekking tot het afremmen van de stijging van consumptie en kosten. In Nederland is thans de stijging van de regelingslonen voor 1966 tot een aanvaardbaar geacht percentage van zeven procent gelimiteerd, hetgeen betekent dat loonsverhogingen die daar boven gaan niet meer zullen Nog communistische activiteit in Midden-Java DJAKARTA, 20-7. Het actiefront van Indonesische studenten Kami, heeft militaire bijstand gevraagd met het oog op toenemende communisti sche aanvallen in midden-Java. Een delegatie van studenten uit Djakja- karta verklaarde in Djakarta, dat 35 studenten verwondingen hebben op gelopen bij botsingen met commu nisten. De afvaardiging sprak van een „terreurcampagne" van com munistische zijde. Volgens een stu dentenblad hebben pro-communis tische studenten in militaire unifor men in Djokjakarta anti-communis tische studenten ontvoerd en gemar teld. Noord-Vietnam en de krijgsgevangenen TOKIO, 20-7. President Ho Tsji Minh van Noord-Veitnam heeft ver zekerd dat Noord-Vietnam -ten aan zien van krijgsgevangenen een hu manitaire politiek voert, heeft heit Noordvietnamese persbureau dins dag bekendgemaakt. Het persbureau gaf de tekst van een korte bood schap van president Ho Tsji Minh aan de Amerikaanse socialistenlei der Norman Thomas. De tekst daar van luidt: „Dank u voor uw bood schap. Ongetwijfeld weet u dat de politiek van de regering van de de mocratische republiek Vietnam ten aanzien van vijanden die in de oor log gevangen worden genomen een humanitaire is". Het persbureau gaf geen bijzon derheden over de boodschap van Thomas, CLEVELAND (Ohio), 21-7. Ook woensdagavond was het onrustig in de Amerikaanse stad Cleveland, waar de afgelopen dagen bij botsin gen tussen negers en politie twee doden en 24 gewonden vielen. De moeilijkheden deden zich nu buiten de sloppenwijk Hough voor. Leden van de nationale garde wisten een menigte uiteen te slaan die was begonnen winkelruiten in te gooien. Hier en daar werden politiewagens met stenen bekogeld en het werd pas wat rustiger toen 800 militairen van de nationale garde, met de bajonet op het geweer, door de straten pa trouilleerden. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's X***X"X*<~X~X"X~X-***X~X«:"X~ •f» Alles heeft zijn schoonheid, maar niet iedereen ziet haar. WAT IEQT DE 8117 worden goedgekeurd. „Hoe zeer der gelijke pogingen aok zijn toe te jui chen, weinig kan men ei- onder deze omstandigheden op vertrouwen, dat niet door de aan de gang zijnde loon ontwikkeling en met name door de meest uiteenlopende soorten van grijze en zwarte loonsverhogingen toch de expansie van het beschikba re inkomen zal stijven tot boven het beoogde en toch al reeds hoge ni veau", aldus het rapport. NEW YORK, 20-7. De Afrikaanse afgevaardigden bij de V.N. hebben het besluit van het internationale ge rechtshof inzake zuidwest-Afrika on gelooflijk genoemd. Zij hebben een spoedbijeenkomst achter gesloten deuren gehouden om te bepalen hoe verder moet worden gehandeld. Fre derick Arkhurst van Ghana maakte later bekend dat de Afrikaanse groep een commissie vain acht landen heeft gevormd, die plannen mioet beramen ter ondersteuning van de zaak van het volk van zuidwest-Afrika. Secretaris-generaal Oe Thant ver klaarde dat „afgezien van zijn per soonlijke mening, het hem niet past een oordeel te geven over een be sluit van een ander hoog V.N.-or- gaan". IJMUIDEN, 20-7. Het eens zo florerende rederbedrijf Joh. Krij gers te IJmuiden verkeert in ernsti ge financiële moeilijkheden. Als ge volg hiervan hebben de opvarenden van de drie treilers die de redery nog in vaart had, alsmede het wal- personeel, in totaal ongeveer 60 man, ontslag gekregen met een opzegter mijn van een week. De rederij Krijger had zich hele maal gericht op de verre visserij in de IJslandse wateren en had daar toe in Duitsland schepen aangekocht en laten bouwen. Zij is het slachtoffer geworden van dit experiment, dat zelfs met drie jaar regeringssteun niet van de grond is kunnen komen. Ook blijken de schepen te duur te zijn om op de Noordzee een lonende besomming te kunnen maken. Bovendien hebben de schepen van de heer Krijger aan zienlijk minder aangevoerd dan an dere treilers. later afneineiwle regenkausen Verwachting tot vrijdagavond: zwaar bewolkt met enige regen en vannacht plaatselijk mist; maar morgen van het noorden uit droog weer met later mogelijk enkele op klaringen; zwakke tot matige noor delijke wind, maar aanvankelijk in hel zuidoosten van het land zwakke veranderlijke wind; dezelfde tempe raturen als vandaag of iets hogere. 22 juli. Zon op 4.46, onder 20.46. Maan op 10.15, onder 23.10. Eerste kwartier: 24 juli te 20.00. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 22 juli 6.24 v.m. 18.40 n.m. BROUWERSHAVEN: 22 juli 6.02 v.m. 18.32 n.m. Doodtij: 27 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 21-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Van de Balkan over Polen en Noord-Duitsland naar ons land strekt zich een front uit dat de grens vormt tussen warme lucht in het Oostzeegebied en koelere lucht bo ven midden-Europa. Dit front be vindt zich in een langgerekt lage drukgebied waarin in Polen en noord-Duitsland onweersbuien voor komen, terwijl er in ons land op vele plaatsen regen valt. Het genoemde lagedrukgebied wordt vrijwel op zijn plaats gehouden door een hoge- drukzöne, die zich van de oceaan, waar de barometerstanden zeer hoog zijn, naar Scandinavië uitstrekt. De hogedruk boven Scandinavië neemt nu echter langzaam in betekenis af, waardoor de luchtstroming op de Noordzee meer noordelijk wordt. De kans bestaat dat de noordelijke win den morgen iets drogere lucht van de Noordzee ons land binnenvoeren, waai'door drogere weersomstandig heden, wellicht met enkele opkla ringen, van het noorden uit ons land zouden kunnen binnenkomen. Hoe ver deze drogere lucht morgen zal vorderen is echter nog onzeker. De in Noord-Vietnam gevangen genomen Amerikaanse piloten zul len als oorlogsmisdadigers worden berecht. Dit heeft de Noordvietna mese ambassadeur in Peking, Trail Toe Binh, op een persconferentie in de Chinese hoofdstad verklaard. Ingezonden mededeling Brïllant- A schitterend bezit voor altijd 1 sex**, JWWEI.<W iAf van Andcl Hoogstraat 164-152 Beyorlandsolaan 176 Rotterdam Geen vertrek uit Den Haag DEN HAAG, 20-7. V.N.-deskun- digen gaan in dc komende 12 maan den plannen uitwerken voor nieuwe huisvesting van het internationale gerechtshof, dat in het Haagse vre despaleis onderhuurder is van dc Carnegiestichting. Er wordit echter niét gedacht aan een vertrek van het hof uit Den Haag, zo heeft een der naaste mede werkers van Oe Thant, de chef van het kabinet der V.N. C.V. Narasim- han dinsdag desgevraagd in Den Haag verklaard. Het is de bedoeling dat de secre taris-generaal van de Verenigde Na ties volgend jaar september, aan het begin van de 22e algemene vergade ring, met zijn jaarverslag concrete en uitgewerkte plannen voor een nieuwe huisvesting van het interna tionale hof aan de volkerenorganisa tie kan voorleggen, zo zei hij. De heer Narasimhan heeft maan dag en dinsdag het vredespaleis be zocht om een indruk te krijgen van de huidige accomodate van de rech ters en hun staf. Daarna heeft hij. met de Amerikaanse architect E. A. van Name, chef van de afdeling ge bouwen van de V.N., die hem op zijn reis vergezelt, besprekingen gevoerd met functionarissen van het minis terie van buitenlandse zaken in Den Haag. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1