doorregen varkenslapjes* neem ze nu! 31 Amerikaanse ruimtevaarders begonnen vlucht in Gemini-10 Filiaallioudster neergeslagen en beroofd Tuinman Zoon Kremlin bemoeit zich niet met Amerikaanse krijgsgevangenen in Vietnam NEDERLAND WIJST CfflNESE ZAAKGELASTIGDE UIT Gestolen schilderij ongeschonden terug ZIERIKZEESCHE x NIEUWSBODE» Dinsdag 19 juli 1966 122ste jaargang Nr. 19625 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1 797 1889 «EDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Oplossing voor kampeerders te Haamstede „Mooier dan alle voorgaande vluchten" Geslaagd „ren^lez•vo^Is,, met Agena-10 KAAP KENNEDY, 19-7. „Mooier dan alte voorgaande vluchten". Zo kwalificeerde het Amerikaanse bu reau voor lucht- en ruimtevaart (NA SA) maandagavond de tocht van Ge mini-10, met aan boord de Ameri kaanse ruimtevaarders John Young en Michael Collins, welke om 23.20 uur Ned. t(jd was begonnen. De 32,7 meter hoge en 135 ton zwa re Titan-raket met op de top de Ge mini-10 verhief zich vanaf 'lanceer- plaats 19 óp Kaap Kennedy binnen de kritieke 35 seconden. Reeds vier minuten na de lancering maakte NA SA bekend dat alles aan boord goed was. Young zei: „Het is hier prachtig", toen zij boven de Bermuda-eilanden in hun baan schoven. De eerste baan, van 160 tot 269 km hoogte, week slechts 1,6 km af van het plan, hét- geen een beter resultaat was dan tij dens alle voorgaande vluchten. Op hun eerste wenteling om de aarde rapporteerden Young en Col lins dat zich twee grote voorwerpen, waarschijnlijk kunstmanen, op ge lijke hoogte naast hun cabine voort bewogen. Young meldde later dat de voorwerpen uit het gezicht waren verdwenen. Vervolgens maakten zij melding van enkele onbetekenende storingen die spoedig konden worden opgehe ven. Dr. George Muller, directeur van het ruimtevluchtprogram, deelde op een persconferentie mee dat in de nacht van maandag op dinsdag' zal worden getracht de Gemini-10 een hoogte van 754 km te doen bereiken, alvorens - geleidelijk terug te keren naar een hoogte van 394 km, de vast gestelde hoogte voor de geplande ontmoetingen. Het hoogterecord staat sinds maart 1965 met 500 km op naam van de Russische ruimtevaar ders Belajev en Leonov. De record verbetering zou tegen zeven uur Ned. tijd plaats vinden. Dr. Muller noemde de lancering van de Gemini-10 en van de Agena- 10, een van de doelen voor de Ge mi ni-10 met een tussenruimte van een uur en veertig minuten de nauwkeu rigste prestatie die de Amerikaanse ruimtevaart tot dusver heeft gele verd. Bij het begin van hun derde om wenteling deelde de Oemini-beman- ning mee dat zij de Agena-10 raket op de radar had. Toen de cabine zich om ongeveer vier uur Ned. tijd bo ven de Hawaii-eilanden bevond kre gen Young en Collins de Agena-10 in zicht, op een afstand van minder dan 80 km. Rendez-vous met Agena-10 geslaagd Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart heeft meege deeld dat de Gemini-10 haar eerste ontmoeting met de Agena-10-raket tot stand heeft gebracht. Dit gebeur de boven het zuidelijk gedeelte van de Atlantische Oceaan, ter hoogte van het eiland Ascension. Door tussenkomst van het station Tananarive is het kosmonaut Gor don Cooper gelukt contact met de Gemini-10 te maken. Op deze wij ze vernam de NASA dat de eerste ontmoeting met de Agena-10 tot stand was gebracht. Gemini-10 en Agena-10 vlogen op een afstand van 12 meter achter elkaar. Veertig minuten later slaagden John Young en Michael Collins er in hun drie ton wegende cabine aan de 3.375 kg wegende Agena-10 te koppe len, de tweede koppeling in de ge schiedenis van de ruimtevaart. Ingezonden mededeling ROTTERDAM, 18-7. Een filiaal- houdster van een drogisterij in Hoog vliet b\j Rotterdam is in de kelder van haar woning neergeslagen en be roofd van een tas met f 1600,-. De vrouw, de 37-jarige mej. T. Ooster huis, liep een scheurwond aan het achterhoofd op. Als iedere morgen ging mej. Oos terhuis omstreeks half negen naar de achterzijde van haar woning om haar fiets uit de kelder te halen. Terwijl zij in de kelder het slot van haar fiets stond open te maken hoorde zij iemand' de trap afkomen. Toen zij opkeek zag ze een jonge man met een nylonkous over het hoofd. Voor de filiaalhoudster iets kon zeggen kreeg ze met een stuk hout een klap op haar hoofd. De vrouw viel op de brond en moest haar tas Onlusten in Cleveland CLEVELAND (Ohio), 19-7. In de neger wijk van de Amerikaanse stad Cleveland is het gisteren (maandag)- avond tot onlusten gekomen. De po litie moest optreden tegen schieten de, brandstichtende en plunderende oproerkraaiers. Een politieagent liep een schotwond op. Vermoorde verpleegsters te goed van vertrouwen CHICAGO, 19-7. De acht in Chi cago vermoorde leerling-verpleeg sters waren te goed van vertrouwen. Zy wilden hun moordenaar niet ir riteren en zy volgden hem blinde lings, er van overtuigd dat h(j dan niets zou doen. Aldus het relaas van de enige overlevende van het drama, de Phi- lippijnse Corazon Amurao, opgete kend door de consul-generaal van de Philippijnen in Chicago, die het op zijn beurt meedeelde aan de Chicago Tribune. De 23-jarige Corazon, die zich on der een bed verstopte terwijl haar collegae werden omgebracht, zei dat de meisjes hadden overwogen te vechten. De meesten voelden daar niet voor. „Hij zegt dat hij niemand iets zal doen. Laten we hem niet kwaad maken", zo vonden zij. loslaten. De onbekende greep de tas, waarin het winkelgeld zat, rende de trap op en maakte zich uit de voeten; De politie heeft de dader nog niet kunnen achterhalen. Volgens de ge tuigenis van mej. Oosterhuis was haar aanvaller 20 a 25 jaar oud, had kortgenipt haar en was gekleed in een lichte regenjas. Weer bankroof in Brussel BRUSSEL, 18-7. Een nieuwe bank overval in Brussel heeft maandag middag een buit opgeleverd van on geveer 250.000 Belgische frank, bijna 18.000 gulden. De overval werd gepleegd op een filiaal van de kredietbank in Schaer- beek, een Brusselse randgemeente, door drie jonge mannen van onge veer 25 jaar. Volgens ooggetuigen spraken zij waarschijnlijk Duits. Zij waren gewapend met geweren en pistolen. De Brusselse politie trok onmid dellijk na de overval een kordon rondom Schaerbeek. Tot maandag avond waren de daders echter nog spoorloos. Zag U reeds onze nieuwe toonkamers? Grote keus in: bankstellen - eetkamers opbergmeubelen - losse clubs bureaux - bedden en tapyten Gedurende de opruimingstijd 10 procent korting Mol 19 - Zierikzee - tel. 2887 Uw adres voor kwaliteitsmeubelen Tussenkomst Engelse premier heeft geen resultaat MOSKOU, 18-7. Het Kremlin zal tiiets doen om te voorkomen dat ge- ■.j'Aflgen genomen Amerikaanse pilo ten door Noord-Vietnam als oorlogs misdadigers worden berecht. De Britse premier Harold Wilson, op be- zcek in Moskou, had persoonlijk op Russische bemiddeling in deze kwes tie aangedrongen. Dader roofoverval in Hoogvliet nog spoorloos ROTTERDAM, 18-7. De dader van de maandagmorgen gepleegde roof overval op een filiaalhoudster in Hoogvliet bij Rotterdam was maan dagavond nog niet door de politie gegrepen. Wel vond men vlak bij de plaats van het misdrijf de tas, die de dader meenam na de filiaalhoudster met een hockeystick te hebben neer geslagen. Een bedrag van f 1.500 bleek uit de tas te zijn verdwenen. In de geroofde tas bevond zich in totaal f 1.600 aan winkelgeld. De afwijzing van zijn verzoek werd maandag'door een woordvoerder van buitenlandse zaken op een perscon ferentie die op een ongebruikelijk laat uur werd gehouden, bekendge maakt. De Russische premier Kosygin had zijn Britse ambtgenoot te verstaan gegeven dat de kwestie van de Ame rikaanse piloten „volledig onder de bevoegdheid valt van de regering van de democratische republiek Viet nam, die hierin naar eigen goeddun ken zal handelen". De Verenigde Staten zullen „ten volle rekenschap moeten afleggen voor het internatio nale banditisme dat ze in Vietnam bedrijven", aldus de woordvoerder. Wanneer Engeland werkelijk een re geling van het Vietnamese vraagstuk wilde bevorderen zou het zich tot Amerika moeten wenden met het dringende verzoek, de agressie" ie staken, zijn troepen uit Zuid-Viet- nam terug te trekken, op te houden met zijn inmenging in Vietnamese aangelegenheden en de militaire ba ses in het zuiden, ite ontmantelen. „Op deze basis kan een politieke oplossing van het vraagstuk worden gevonden", zo zei de woordvoerder. De standpunten van Engeland en Rusland bleven naar zijn zeggen ver uiteen liggen. Hij beschuldigde En geland ervan dat het de „Amerikaan se agressie" bleef steunen. b De Amerikaanse senaat heeft maandag een amendement goedge keurd, houdende een verbod tot het verlenen van ontwikkelingshulp aan landen, waarvan schepen of vliegtui gen goederen naar Noord-Vietnam vervoeren. AMSTERDAM, 18-7. Maandag is een konvooi van 6 vrachtwagencom binaties vertrekken naar Kiev (Rus land) waar van 15-28 augustus het wereld pluimvee congres gehouden wordt. Na ontvoering van gewonde ingenieur in Den Haag DEN HAAG, 19-7. Het ministerie van buitenlandse zaken en het mi nisterie van justitie maken bekend: In de namiddag van zaterdag 16 juli j.l. is een Chinees ingenieur, die hier te lande vertoefde voor een con gres van technici, op straat gewond aangetroffen voor het pand Prins Mauritslaan 17 in Den Haag. Dit huis is verhuurd aan de Chinese verte genwoordiging hier te lande. De ge wonde is per ziekenauto door de G.G. en G.D. naar het Rode Kruis in Den Haag gebracht. Aan de hand van ge- Ingezonden mededeling Gewoon gebakken of gepaneerd. Heerlijk bij nieuwe aardappelen, jonge zomergroenten. En... zo klaar! neem ook eens ontbijtspek op de boterham maakte röntgenfoto's werden een schedelbreuk en ernstig letsel aan de wervelkolom geconstateerd. De arts heeft hiervan mededeling gedaan aan een inmiddels gearriveerd lid van de staf van de Chinese verte genwoordiging en daarbij uitdrukke lijk verklaard dat opname in een ziekenhuis nodig en vervoer anders dan per brancard onverantwoord was. Terwyl dit gesprek werd voortge zet over opname in het Rode Kruis ziekenhuis, dan wel in een ander zie kenhuis werd die gewonde, buiten medeweten van de arts, door een aantal andere Chinezen van de bran card gelicht en via de hoofdingang naar een aldaar gereed staande CD- auto gesjouwd. Latei' is gebleken dat de gewonde vervoerd werd naar het bureau van de Chinese zaakgelastigde aan de Adriaan Goekooplaan. Dit perceel geniet exterritoriale bescherming en is derhalve niet toegankelijk voor Nederlandse autoriteiten. De zaakge lastigde is nog in de nacht van za terdag op het ministerie van buiten landse zaken ontboden, waarbij hem opheldering werd verzocht en gewe zen werd op de ernst van het gebeur de. Toen ondanks de ondernomen stappen de terugbrenging van de ge wonde naar een ziekenhuis niet plaats vond, is op 18 dezer de zaak gelastigde opnieuw op het ministe rie ontboden, daarbij heeft hij mede gedeeld dat het slachtoffer in de na middag van 17 juli op zijn kantoor was overleden. De reeds bekende fei ten zijn van zodanige aard dat zij de regering aanleiding hebben gege ven de zaakgelastigde persona non grata te verklaren en hem te ver zoeken binnen 24 uur het land te verlaten. Inmiddels Is op vordering van de officier van justitie in Den Haag een gerechtelijk vooronderzoek ingesteld. DEN HAAG, 18-7. Het schildery van Adriaen Brouwers, dat za-l terdagmiddag uit het Haagse museum Bredius werd ontvreemd is,| ongeschonden teruggevonden. Het paneeltje, dat een waarde heeft van ongeveer 40.000 zal binnenkort weer in het museum worden ge hangen. Zendagavond om circa half twaalf kreeg de redaktie van een Haag se krant een tip, die aanwijzingen bevatte, waar het kunstwerk zou zijn te vinden. De politic werd ingelicht en Irof het schildery in der - dad aan onder een viskarretje op een toegangsweg naar het kampeer terrein Ockcnburg. Het schilderij verkeerde in goede staat. Over de identiteit van de dadcr(s) heeft de Haagse politic nog niets definitief kunnen vast stellen. Westduitsland's grootste bloedtrans fusiedienst - deze geldt tevens als de modernste bloedbank van Europa - werd thans in Wiesentheid in ge bruik genomen, 't Afgelegen plaatsje werd gezien de gunstige verkeers- ligging aan de autobahn gekozen. 135 medewerkers werken in de labora toria, aftapstations, opslagruimten en de administratie, om het door vrij willigers afgestane kostbare levens sap te sorteren, en gereed te maken voor verzending. Onze foto toont hei .steriel geklede bedieningspersoneel bij een hoogvacuumdrooginstallalie, waarmee bloéd-plasma gewbnnen kan worden, dat men meer dan tien jaar kan bewaren. Meer dan 100.000 bloedconserven worden jaarlijks in de bloedbank Wiesentheid vervaar digd. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Een kwaad gerucht Heeft een goede vlucht. Nederlandse deelneming Russische pluimvee-expositie Aan dit congres is een internatio nale pluimvee tentoonstelling met ruim 200 deelnemers verbonden. Het konvooi brengt de tentoonstellings goederen naar Kiev welke daar ge- exposeerd worden door de Hopec (Holland Poultry Engineering Com bination), een export-combinatie waarvan deel uitmaken de volgende Nederlandse bedrijven: Valynco N.V., Landwerd N.V., Trouw en Co. N.V., Sluis machinefabreiken N.V., Van Katwijk's Industrieën N.V., Gebr. Stork en Co's Apparatenfabriek N.V. en Grenco N.V. Tevens nemen nog enkele andere Nederlandse firma's aan deze pluimveetentoonstelling deel. De voor enige maanden opgerichte Hopec levert complete pluimveebe- drijven of onderdelen daarvan, met de daarbij behorende Know-How er» presenteert in een grote gecombi neerde stand van 400 m2 wat men vanuit Nederland kan leveren voor de moderne „pluimveehouderij op grote schaal", zo werd in een com muniqué van Hopec meegedeeld. De reis van het konvooi duurt 5 tot 6 dagen. WAT UQT DE BIL T kaiis op buien Verwachting tot woensdagavond: tamelijk warm weer met enkele op klaringen, maar ook plaatselijk en kele regen- of onweersbuien; zwak ke tot matige, aan de waddenkust aanvankelijk nog vrij krachtige oostelijke wind. 20 juli. Zon op 4.43. onder 20.48. Maan op 7.16, onder 22.38. 21 juli. Zon op 4.45. onder 20.47. Maan op 8.47. onder 22.55. Eerste kwartier: 24 juli te 20.00. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 20 juli 21 juli 4.51 v.m. 5.39 v.m. 17.13 n.m. 17.56 n.m. 16.59 n.m. 17.45 n.m. W' c* w-x* BROUWERSHAVEN: 20 juli 4.27 v.m. 21 juli 5.15 v.m. Springtij: 20 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 19-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Terwijl een hogedrukgebied boven Scandinavië nog in betekenis toenam, breidde een depress)egebied dat boven de Alpen lag zich in de richting van ons land uit. Op de flank van dit lagedrukgebied drong vochtige warme lucht vooral in de hogere luchtlagen naar ons land op. hetgeen in een groot gedeelte van het land met flinke regenval gepaard ging. Alleen in het uiterste noorden viel vrijwel geen regen, maar elders viel op vele plaatsen meer dan 10 mm en op het vliegveld Twente werd zelfs 25 mm afgetapt. Door dc verdere verplaatsing van de depres sie naar Frankrijk wordt dc wind in ons land oostelijk en uit deze rich ting wordt tamelijk warme en voch tige lucht aangevoerd, waardoor het weer een enigszins drukkend ka rakter krijgt. Naast opklaringen zul len zich plaatselijk regen- of on weersbuien kunnen ontwikkelen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1