DE ZIERIKZEESCHE COURANT GEDEELTELIJKE MOBILISATIE IN NOORD-VIETNAM Angstig bootavontuur vakantiegangers Hoofdcommissaris neemt in dagorder afscheid van Amsterdams politiecorps Grootste dekschuit Nederland te water Hongersnood Rondrit prinselijk paar over Curacao Drie doden bij verkeersongeval Extra onderwijzer voor grote scholen 0,0 VERKORTING VAN EERSTE OEFENTIJD BIJ LANDMACHT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE !VIituii(lii<r lli juli 1966 122fitr jaargang Nr. 19624 WAARIN OPGENOMEN 1 97 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken It, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938. Uilgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,SO; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cenl per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Moeilijkheden rond camping in de Westhoek Verklaring van Ho Tsji Minh: TOKIO, 17-7. President Ho Tsji Minh van Noord-Vietnam heeft zon dag in een toespraak via radio-Hanoi een gedeeltelijke mobilisatie afge kondigd en gezegd dat z(jn land de Amerikanen zal blijven bestrijden, hoe lang de oorlog ook duurt. Hij maakte niet bekend hoeveel man ge mobiliseerd worden. „Ons volk en leger, als één man verenigd, zullen vastbesloten strijden totdat de volledige overwinning is betaald, hoe groot de offers en moei lijkheden ook zullen zijn. De oorlog moge vijf, tien, twintig jaar of lan ger duren; Hanoi, Haiphong en an dere steden en bedrijven mogen wor den vernietigd, maar het Vietnamese volk zal zich niet laten intimideren". Wat de V.S. ook doen - ook al bren gen zij een miljoen of meer man schappen naar Zuid-Vietnam en zet ten zij duizenden vliegtuigen tegen het noorden in, nooit zullen zij de ijzeren wil van het heldhaftige Viet namese volk om de Amerikaanse agressie te bestrijden kunnen breken. Aldus de 76-jarige Noord Vietname se president. Hij sprak ter gelegen heid van het feit dat twaalf jaar ge leden de Geneefse overeenkomsten over Indo-China werden getekend. In de dagbladen van Hanoi was zondag op de voorpagina's naast de toespraak een door Ho onderteken de order tot gedeeltelijke mobilisa tie afgedrukt. De mobilisatie betreft „een deel der reserve-officieren en onder-of ficieren en een deel der burgers die tot de reserves van het leger beho ren maar nog niet in het leger die nen". Hieruit blijkt niet hoeveel man erbij betrokken zijn. IIulp aan Vietcong De Noordvietnamese president be loofde alle mogelijke hulp aan de Vietcong in het zuiden. Hij herhaalde de voorwaarden waarop de vrede zou kunnen worden hersteld, waaronder terugtrekking der Amerikaanse en Zevenjarig knaapje ging op avontuur GRONINGEN, 17-7. Een zevenja rig jongetje C. S. uit Groningen teas zondagmiddag om half vier op zijn fietsje weggereden en toen de duis ternis inviel nog niet teruggekeerd. De ouders verkeerden in grote on gerustheid en waarschuwden de Groninger politie, die onmiddellijk een onderzoek begon. Tot ieders opluchting kwam zon dagavond om elf uur bericht binnen van de politie in Zuidbroek, dat het ventje daar was ontdekt. Het kind fietste in deze plaats in het duister langs de berm van rijksweg 43. Een passerende bakker uit Zuidbroek vond dat vreemd, had zich over het knaapje ontfermd en de politie ge waarschuwd. andere buitenlandse troepen uit Zuid-Vietnam. De pogingen der Amerikanen om tot onderhandelingen te komen noemde hij „zwendel" ter misleiding van de wereldopinie. De bombarde menten op de omgeving van Hanoi en Haiphong waren „een wanhoops daad" en de luchtaanvallen op Noord-Vietnam in het algemeen „een poging om in het zuiden uit het moe ras te geraken en ons op hun voor waarden tot onderhandelingen te dwingen". De V.S. zijn erop uit Vietnam te veroveren maar het Zuidvietnamese leger en volk hebben zeer roemrijke overwinningen geboekt en zullen het zuiden bevrijden, het noorden verde digen en een nationale hereniging tot stand brengen, aldus Ho die de over tuiging uitsprak dat „de socialistische regeringen en de gehele wereld groot moedige hulp zullen verlenen". Hij herhaalde de Noordvietnamese be wering dat in een jaar 1.200 Ameri kaanse vliegtuigen waren neerge haald. LONDEN, 17-7. Ongeveer 150 va kantiegangers die zondag met een plezierboot een tochtje voor de En gelse oostkust wilde maken, hebben een angstig avontuur beleefd. Het vaartuig, de „Bridlington Queen", had nauwelijks de haven van Bridlington in het graafschap Yorkshire verlaten, toen het water begon te maken, kennelijk doordat het voorwerp onderwater had ge raakt. Alle beschikbare schepen voe ren uit om de opvarenden in veilig heid te brengen en ook hefschroef- vliegtuigen van de Britse lucht macht namen aan het reddingswerk deel. Alle mensen waren gered, toen de „Bridlington Queen" gedeeltelijk onder water verdween. Ook in Italië is een pleziertocht van vakantiegangers abrupt geëin digd. Een motorboot met 43 buiten landse en Italiaanse vakantiegangers liep bij het eiland Ischia op een klip tijdens een rondvaart om dit eiland, in de Golf van Napels. Alle opva renden werden gered. Hel vaartuig zonk. AMSTERDAM, 16-7. In een dag order aan alle leden van het Am sterdamse politiekorps schrijft de Amsterdamse hoofdcommissaris van politie, de heer H. J. van der Molen: „Het zal U duidelijk zijn, dat ik node afscheid van U neem, een af scheid tevens van het korps, dat ik tien jaren naar mijn beste weten heb mogen dienen. In die afgelopen pe riode heb ik U leren kennen als ge zagsdragers, die met inzet van hun beste krachten - ieder op zijn eigen plaats en in zijn eigen functie - hun plicht hebben gedaan. De jaren, waarin ik als uw chef leiding mocht geven aan het korps, hebben mij doen inzien, dat het voor geen van U gemakkelijk was uw plicht te doen. Evenals ik zult U de gevolgen heb ben bemerkt van ondermijnende krachten, die voortdurend probeer den - en nog proberen - het gezag te doen devalueren. Wel duidelijk is aan het licht getreden hoe wankel een positie kan zijn als een enkel ar tikel uit een reglement abrupt een einde kan maken aan een loopbaan, indien het wordt toegepast door hen, die wel plichtsbesef bezitten, doch de kracht missen om te doen wat hun plicht voorschrijft. Maar mocht U onverhoopt een der gelijk onrecht ervaren, weest dan getroost: „de ware ramp is onrecht te begaan". Korpsgenoten: ik ben U allen zeer AMSTERDAM, 16-7. Bü de scheeps werf van Goor in Monnikendam werd de grootste dekschuit van Ne derland te water gelaten. Het is de voor de N.V. Scheepvaart- en Dek- schuitenverhuurbedrüf „Walcheren" in Amsterdam gebouwde „Masgat", die een draagvermogen heeft van 870 ton en een laadoppervlak van 500 vierkante meter. De schuit is ontworpen als de „Europa-dekschuit" van de toekomst De breedte, 9.50 meter, is berekend op de sluizen in de vaarwegen naar Duitsland, Polen, Frankrijk, België en over enige jaren de Donau. De „Mastgat" kan 60 containers met de standaardafmetingen 6 x 2.40 meter vervoeren, is geschikt voor de duw- vaart zowel als voor de sleepvaart, kan als tanklichter worden gebruikt en is ook geschikt voor zeetransport. De schuit kan dus diensten verrich ten bij het transport van zware las ten langs de Europese kusten of bij de aanvoer van zware delen naar booreilanden in de Noordzee. Een bijzonderheid van de „Mastgat" is verder nog dat op het achterschip een scharnierende constructie is aan gebracht. die het mogelijk maakt de Brand in Bungalowtent verwondde vijf personen DEN HAAG. 17-7. Vijf inwoners uit Zeist, behorende tot twee gezin nen, liepen zaterdagavond brand wonden in de tweede graad op, toen hun tent en inboedel verbrandde op het kampeerterrein „Ockenburg" in Den Haag. Onder de slachtoffers was een baby van acht maanden. Een zesde gezinslid kwam met de schrik vrij. Er deed zich een gasontploffing voor, gevolgd door brand. schuit ook door een normaal motor vrachtschip te laten duwen. De ruim 3000 dekschuiten van het Amsterdamse havengebied hebben tezamen een laadvermogen dat gelijk is aan dat van zestigduizend grote vrachtauto's. DJAKARTA, 16-7. De Indonesi sche arts dr. Arabia Joesoef heeft aan Antara meegedeeld dat op de kleine Soenda-eilanden honderden mensen van honger zijn gestorven. Ook malaria en pokken hebben veel slachtoffers gemaakt. Op Lombok heerst nog een pokkenepidemie. Op dat eiland zijn de meeste slachtof fers gevallen van de voedselschaar ste, die het gevolg is van de lang durige droogte. Nederlandse student in Zwitserland verongelukt StLVAPLANA, 16-7. Bij het Tscheppa-meer in Zwitserland, niet ver van St. Moritz, is aan de voet van een rots het stoffelijk overschot gevonden van de Nederlandse stu dent H. Bakker uit Groningen. Hij was met voor bergwandelingen on geschikt schoeisel op een steile, met gras begroeide helling uitgegleden en omlaag gestort. Toen hij woensdag avond, na er in zijn eentje op uit getrokken te zijn, niet was terugge keerd op het kampeerterrein waar hij met zijn ouders logeerde, was men de omgeving af gaan speuren. De ou ders van de omstreeks 20-jarige stu dent wonen in Winschoten, erkentelijk voor het vertrouwen, dat U in mij hebt gesteld. Gij hield U aan de spreuk, welke het wapen van de stad Amsterdam siert: „heldhaf tig - vastberaden - barmhartig". Het liefst zou ik persoonlijk van U allen afscheid hebben willen ne men. Dit is mij echter onmogelijk. Daarom zeg ik U langs deze weg vaarwel, in de hoop dat het U goed moge gaan. Ik behoud de allerbeste herinne ringen aan het korps, dat mij lief is geworden. De hoofdcommissaris van politie, H. J. van der Molen. Deze dagorder is aan elk lid van de Amsterdamse politie uitgereikt. NORG. In de gemeente Norg is als gevolg van een te hoge snelheid een personenauto uit de bocht gevlo gen en tegen een boom gebotst. De bestuurder, de 27-jarige E. Bathoorn uit Veenhuizen. kwam daarbij om het leven. EDE, 17-7. Op de oude rijksweg te Ede, ter hoogte van Planken Wam buis, heeft zich zaterdagavond een ernstig verkeersongeval voorgedaan, dat drie slachtoffers eiste. Bij een inhaalmanoeuvre kwam de 20-jarige E. den Otter uit Wageningen met zijn personenauto in botsing met een uit tegenovergestelde richting ko mende auto. Zowel de heer den Otter als de twee inzittenden van de hem tegemoet komende auto, de 18- jarige H. van der Voet en de 19-ja- rige H. van Barneveld (beiden uit Ede), werden op slag gedood. De beide auto's vlogen in brand en gingen geheel verloren. WILLEMSTAD, 18-7. Prinses Be- atrix en prins Claus hebben zondag middag een rondrit over het eiland Curacao gemaakt, waarbij eerst Otrabanda - de westzijde van de St. Annabrug die de twee stadsgedeel ten van Willemstad verbindt - en vervolgens de pundazijdc (de oost zijde) werd bezocht. Tijdens de rondrit bezocht het paar allereerst het St. Elizabeths Gasthuis, welk bezoek meer tijd in beslag nam dan oorspronkelijk was bedoeld. Na verscheidene afdelingen en het labo ratorium te hebben bekeken hielden de gasten zich geruime tijd in de kin derafdeling op. Van het ziekenhuis ging het naar het Curagaose museum, waar meis jes van het padvindstersgilde afde ling Curagao stonden opgesteld. Na een. bloemstuk van de meisjes in ont vangst te hebben genomen reden prinses en prins naar de plaats waar een nieuw hotel van de „Hazeleger Hotel Maatschappij" verrijst. Prin ses Beatrix en prins Claus verricht ten hier de eerste steenlegging, in geleid door auteur Leo Uitenboo- gaard. Het hotel zal in twee fasen worden gebouwd. De eerste fase wordt medio december geopend. Meer dan een half uur te laat arri veerden de koninklijke gasten bij het televisiestation „Tele Curasao" voor het uitspreken van een groet aan de bevolking van Curagao. WESTERHOVEN. Op de provinci ale weg in Westerhoven is de twin tigjarige schilder P. G. C. Smets uit Riethoven door onbekende oorzaak met zijn bromfiets tegen een boom gereden. Hij was op slag dood. G.L.O., U.L.O. en V.G.L.O. DEN HAAG, 16-7 De besturen van de lagere scholen met naast het hoofd meer dan tien wettelijk ver plichte onderwgzers kunnen voor het komende schooljaar een extra-on- derwyzer aanstellen om de taak van het hoofd der school te verlichten. NEW YORK. Secretaris-generaal Oe Thant heeft zaterdag Noord-Viet nam verzocht de gevangen genomen Amerikaanse piloten niet te berech ten als oorlogsmisdadigers. WINSCHOTEN. Zondagmorgen is een personenauto naibij Winschoten teh Beertsterdiep ingereden. Van de vier inzittenden wisten zich twee personen te redden, twee andere per sonen kwamen om het leven. Het^ waren de 23-jarige P. E. Kamper en- de 25-jarige K .Delger, beiden uit Beerta. Het betreft de scholen voor g.l.o., voor u.l.o. en voor v.g.l.o., voor de b.l.o.-scholen bestaat al een tege moetkoming voor hoofden van scho len, waarop de onderwijzersorgani saties reeds jarenlang aandringen. De aanstelling van de extra-onder wijzer geschiedt voor de tijd van een jaar, de staatssecretaris van onder wijs, kunsten en wetenschappen, mr. J. H. Grosheide, stelt in de brief over deze aangelegenheid aan de schoolbesturen bereid te zijn voor het schooljaar 1966-1967 rijksvergoe ding te verlenen voor het salaris van de extra-onderwijzer. Er zullen in ons land ongeveer 450 scholen zijn. die in aanmerking komen voor aan stelling, van de extra-onderwijzer. De staatssecretaris zal voorwaar den stellen voor de benoeming van de extra-leerkracht. Daartoe zal o.m. behoren, dat het hoofd der school zelf ook een aantal uren onderwijs blijft geven. DEN HAAG, 15-7. Onder leiding van de generale staf is op het hoofd kwartier van de Koninklijke Land macht een plan ontwikkeld om te komen tot een verkorting van de eerste oefentijd voor alle catego- riën dienstplichtigen van de Konink lijk Landmacht, met ten minste twee maanden. Volgens de nieuwe regeling zal het merendeel der dienstplichtigen van de K. L. na 16 maanden met klein verlof gaan, specialisten, dienstplich tige onderofficieren en aspirant re serve-officieren na 18 maanden. Dit nieuwe plan bevat drie be langrijke elementen, t.w.: a. de totale eerste opleiding voor de doorsnee dienstplichtige wordt te ruggebracht van 6 op 4 maanden. Dit geschiedt grotendeels door het inpassen van de (hans 2 maanden durende basisopleiding in de voort gezette opleiding van 4 maanden. b. het oude onderscheid tussen hen die 20 en 21 maanden diensttijd had den. vervalt. Beide groepen komen nu op een diensttijd van 18 maanden, voor do ene groep betekent het dus een vermindering van 2 maanden, voor de andere van 3 maanden. c. de invoering van een andere keurings- en selectieprocedure wel ke thans tijdens de basisopleiding ge schiedt volgens het nieuwe plan zal de betrokkene zo nodig enige tijd vóór hij vooreerste oefening onder de wapenen komt enkele dagen wor den opgeroepen. Uiteraard blijft de eerste keuring voor de dienstplicht, welke normaliter op 18-jarige leef tijd bij de indelingsraad plaatsvindt, gehandhaafd. Verkorte opleiding Een en ander zal tot gevolg heb ben. dat de dienstplichtige van de K. L. bij opkomst onder de wape nen voortaan zal worden gedirigeerd hetzij naar een depot voor de ver korte opleiding van 4 inplaats van 6 maanden, hetzij voor wat specialis ten, toekomstige dienstplichtige on derofficieren cn reserve-officieren betreft, rechtstreeks naar wapen- school, kaderschool of school reser veofficieren. De 2 maanden durende basisopleiding welke deze laatste ca tegorieën thans volgen, wordt alsdan ingepast in de opleiding aan wapen WESTHOEK, 16-7. De Schouwse Westhoek onderging zaterdag een enorme intocht van nieuwe vakan tiegangers. Immers, de bouwvakkers dienen zich aan, en dat betekent ieder jaar opnieuw een grote drukte. De foto geeft een beeld van de ver keersdrukte, zoals die thans wel iedere dag valt waar te nemen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Wie de dochter wil winnen, Moet met de moeder beginnen. WAT tl CT Dl BI 17 school, kaderschool of school reser ve-officieren Bij dit nieuwe systeem wordt niet getornd aan de tijd gedurende welke de dienstplichtigen paraat zijn (12 maanden, zodat aan onze internatio nale verplichtingen geen afbreuk wordt gedaan. In verband met de veelomvatten de technische voorbereidingen zal de nieuwe regelingen voor het eerst van kracht kunnen worden voor de dienstplichtigen die in het najaar van 1967 voor eerste oefening onder de wapenen komen. Van de verkorte diensttijd zullen voor het eerste de dienstplichtigen van de septemberlichting 1967 profi teren. Per jaar zullen als gevolg van deze maatregel 5000 man minder on der de wapenen zijn. Dit betekent echter geen vermindering van de pa rate sterkte van de landstrijdkrach ten. Zo werd verklaard op een pers conferentie van minister de Jong en staatssecretaris Peijnenburg. In ver band daarmee werd nog meegedeeld, dat de N.A.V.O. daarom niet tevoren hoefde te worden geraadpleegd. Uiteraard is de N.A.V.O. wel inge licht. veel bewolking Verwachting tot dinsdagavond: Half tot zwaar bevolkt met plaatse lijk enige regen, vooral in het zuid oosten van het land; matige tot vrij krachtige noordoostelijke wind; min der koude nacht, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 19 juli. Zon op 4.42. onder 20.49. Maan op 5.44, onder 22.16. Nieuwe maan: 18 juli te 5.31. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 19 juli 4.02 v.m. 16.24 n.m. BROUWERSHAVEN: 19 juli 3.39 v.m. 16.10 n.m. Springtij: 20 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 18-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het weekeinde bleef de aanvoer van koude lucht van polaire oorsprong over het Noordzeegebied naar het zuidoosten aanhouden, maar inmiddels zijn zich belangrijke wijzigingen in de lucht druk verdeling aan het voltrekken. De luchtdruk is boven Scandinavië en het noordelijk deel van de Noord zee namelijk belangrijk gestegen, terwijl bij het Alpengebied do baro meterstanden lager werden. Er vormde zich daar een uitgestrekt slecht weergebied, waarbij zeer gro te hoeveelheden regen vielen. Zo meldde Locarno in 24 uur lijds 80 millimeter. Als gevolg van deze ont wikkeling in de luchtdrukverdeling zijn de winden boven het zuidelijke eel van noor-Duitslan en Polen naar hot oosten tot noordoosten gedraaid. De warmere lucht welke in oost Europa aanwezig is begint daardoor naar het westen te stromen, maar het opdringen ervan gaat vergezeld van een uitgestrekte wolkenzöne, waaruit ook plaatselijk enige regen valt. Dit gebied zal het weer in ons land in de komende 24 uur bepalen. Er moot dan ook gerekend worden op veel bewolking, waarbij de ro genkansen in het zuidoosten van het land groter zijn dan in het noord westen. Bij een matige tot vrij krachtige noordoostelijke wind zul len dc temperaturen nog maar wei nig veranderen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1