EN HET AVONTUUR Een nieuwe kans voor spaarders DUET Natte maanden worden droog Een paar pondjes RAIFFEISENBANK opSCHOUWEN-DUIVELAND DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG 1 Anneke en het avontuur Iedereen, altijd, overal... Anneke 1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 15 juli 1966 Nr. 19623 spaarbank en alle bankzaken Kantoren Ie: Bruinisse - Brouwershaven Dreischor Haamstede - Kerkwerve - Nieuwerkerk - Ooslerland - Ouwerkerk - Renesse - Scharendijke - Schuddebeurs - Serooskerke - Sirjansland en Zietikiee APW7., De waterbalans van het klimaat Een nieuwe relatie tussen neerslag en verdamping De belangrijkste groeifactor in het plantenleven is water. In het a Jge- meen geldt naast de temperatuur de hoeveelheid van de neerslag als maatstaf voor beoordelingen van het resultaat van de oogst. Inmiddels is gebleken, dat deze opvatting niet toereikend is om een echt verband tussen weersgesteldheid en oogst te vinden. De waterreserve in de bo dem, waarop de plant is aangewezen, hangt namelijk niet alleen ai van d£ hoeveelheid en de menigvuldigheid van de neerslag, maar ook van de verdamping, die vooral door de duur Ingezonden mededeling spaar plezierigmet NYLONS met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart en de kracht van de wind en de zon nestralen wordt beïnvloed. Een hoeveelheid regen heeft pas de waarde die voor de vegetatie beslis send is na aftrek van het verdam pende water. De vochtigheid van de bodem behoeft niet aan de kwaliteit van de neerslag te beantwoorden: daardoor kan zich ook in de zoge naamde „natte" jaren de noodzaak van kunstmatige bevloeiing voor doen. Nu kan de hoeveelheid neer slag wel heel gemakkelijk en precies gemeten worden, maar de grootte van de verdamping is niet recht streeks te bepalen. Indirecte berekening Om dez ereden heeft men, zoals het agrarisch-meteorologisch advies bureau van het landbouwkundig on derzoekinstituut Braunschweig-Vol- kenröde werd meegedeeld, gepro beerd uit meteorologische data de mate van verdamping in de lucht vast te stellen en daarmee indirect iets uit de verdamping van bodem en planten op te maken. De uitgewerkte berekeningen zul len bij eerste benadering van bete kenis zijn voor de verdamping van een groene beplanting in volle groei. Want de onproduktieve verdamping van de grond is in zulke plantenbe- groeiingen tot een minimum terugge drongen. Gebleken is, dat de verdampings- waarde die berekend was naar het verzadigingstekort van de lucht om 2 uur 's middags uitstekend in over eenstemming was met het waterver bruik van een dichte beplanting. Bij toepassing van deze naar het verza digingstekort van de lucht bereken de waarde ontstaat de zogenaamde waterbalans van het klimaat, die de differentie van neerslag en verdam- VOOR DE VROUW Onze goede voornemens om seri eus te „lijnen", mislukken niet alleen in december, maar in de regel ook in de vakantie, omdat we dan aan een zeker hongerig gevoel minder weerstand kunnen bieden. We hoe ven echter helemaal geen hongerig gevoel te krijgen als we voedings middelen gebruiken, die weinig ca lorieën bevatten maar die wel de maag vullen. Hiertoe rekenen we al le voedingsmiddelen, die rijk aan water zijn, zoals de meeste fruit- en groentesoorten. En water zet geen vet aan. Ook sterk eiwithoudende voedingsmiddelen zijn calorie-arm, als ze geen vet bevatten. Zij hebben bovendien het voordeel, dat ze lan ger snel een verzadigd gevoel geven dan zoetigheid, brood en andere meelspijzen. Suiker stilt snel een hongerig gevoel, maar we krijgen er ook weer snel honger op, en dat wil len we juist vermijden. Gaat u vanaf vandaag nu eens el ke morgen nuchter en ongekleed op de weegschaal staan. Als deze een hoger gewicht aangeeft dan de vori ge dag, toees dan op uw hoede. Eén pond verliest u wel weer gauw, maar het is moeilijker om bijvoorbeeld vijf pond kwijt te raken. Eén pond Ja. één pond is er zo af Ons normale gewicht schommelt altijd wel een paar pond door trage spijsvertering of door vastgehouden vocht. Maar neemt u niet al te gaxiw genoegen met deze troost. Het is waarschijnlijker, dat er een vetlaag je dreigt! Vervang daarom geduren de de twee dagen, die volgen op uw ontdekkingde avondmaaltijd door fruit. Ontbijt echter goed, zodat u 's middags weinig honger hebt. Zie 's middags van het toetje af en eet geen gebonden soepje. Hoogstens een magere bouillon of een portie sla, aangemaakt met citroen en kruiden. Werkende vrouwen nemen voor cle middagpauze drie kncickebroodjes mee en een augurk, of tomalen of ra dijs. Geen boter, geen worst, geen kaas! Kwark is wel geoorloofd. Eet u verder twee dagen lang geen koek, chocolade, mayonnaise, slagroom, vette jus of zoetigheid. Ook denken we goed aan de spijsvertering, drin ken de eerste dagen weinig en we gen secuur. Twee pond Als u twee pond in gewicht bent toegenomen, dan bent u zeker ver geten om regelmatig te wegenOf u hebt de avond te voren misschien te diep in het glaasje gekeken? Als u namelijk kort voor het slapen al cohol drinkt, neemt uw gewicht snel ping aangeeft .Ze is positief, wan neer de neerslag hoger is dan de ver dampte ivatermassa. Daarmee is aan de landbouwkun dige meteorologie en klimatologie een middel gegeven waardoor men zich een duidelijke voorstelling kan maken van alle waterbegrotings- kwesties van bodem en planten. Want het stelt hen in staat het weersverloop met betrekking lot neerslag, temperatuur, luchtvochtig heid en verdamping goed te demon streren en tot getallen terug te bren gen. Wanneer de maximum en mini mum grenswaarden van de verzame lingscapaciteit van de grond worden uitgezet, ontstaat een kromme die nagenoeg gelijk loopt aan die van de bodemvochtigheid. Daardoor krijgt de landbouivkunde een gra fiek, die ook gegevens bevat over de belangrijkste groeifactor: water. Definities storten ineen Met deze „waterbalans van een klimaat" storten definities voor „droog" en „nat" ineen. Terwijl tot nu toe een tijdsector als droog of nat werd aangeduid, wanneer de hoe veelheid neerslag van het gemiddel de van het gehele jaar afweek (re- gelwaarde), wordt hij nu meer naar het verloop van de bodemvochtig heid gekarakteriseerd. Een tijdsector kan als droog worden betiteld, wan neer de waterbalans van het water negatief is; hij moet als nat gelden, wanneer de balans positief is. Uit de bestaande meteorologische data heeft men voor vele plaatsen de waterbalans van het klimaat eens nagerekend. Het bleek, dat in de afgelopen 30 jaar bij toepassing van deze balans rond 15 pet. van alle gevallen moe ten worden beoordeeld. Een hele rij van maanden, die tot nu toe als nat werden aangezien, verhuist nu naar de categorie „droog". Dit geldt in het bijzonder voor de maanden mei en juni, daar hoge verdampingswaarden de normale regenmassa's dan com penseren en aan het eind van de maand de watervoorraad in de bo dem is afgenomen. toe. Maakt u snel, als u van de weeg schaal afstapt, een kopje vochtver- drijvende kruidenthee. De kruiden hiervoor zijn bij drogisterijen en re formhuizen verkrijgbaar. Eet twee dagen lang 's morgens en 's avonds alleen fruit en vermijd twee dagen lang alle vette suiker houdende voedingsmiddelen. We stellen ons tevreden met wat sla, groente en mager vlees of vis. We drinken een dag of vier geen alcohol en nemen geen suiker in de thee of koffie. Als we overdag een hongerig ge voel krijgen kunnen we ons een paar augurkjes, een tomaat of een paar worteltjes veroorloven. In ieder ge val wegen we de eerstvolgende da gen zeer nauwkeurig. Pas als we het normale gewicht weer bereikt heb ben, kunnen we de bijzonder strenge maatregelenwel weer achterwege laten. Drie pond Maar wat te doen als u drie pond bent aangekomen Drie pond komen we niet zo snel aan, maar we verliezen ze zéker niet één, twee, drie. We beginnen er mee alle afspraken waar we alcohol en hartige hapjes kunnen krijgen af te zeggen, zeker voor de eerst volgende dagen. Misschien nemen we een sau nabad of misschien geeft u de voor keur aan weinig drinken en veel sporten. In ieder geval houden we drie dagen streng dieet. We zondigen tegen dit dieet als we zoetigheid, room, witbrood, gebonden of vette soepen, vette sausjes, meel spijzen, slagroomsoezen, worst en al cohol gebruiken. En later? Natuurlijk hoeft u niet voor hei hele leven afstand te doen van slag room en worst. We vestigen er alleen de aandacht op, dat alle bovenge noemde voedingsmiddelen calorieën rijk zijn. Hebt u er bijzonder veel trek in, rekent u dan eerst het aan tal calorieën uit en overleg ivat u voor een te veel zou moeten laten U zondigt niet als uw dagelijks rant soen niet meer dan ongeveer 1870 calorieën bevat. Een middagslaapje vlak na het eten is ook funest voor de lijn. Kun ne we echt niet buiten zo'n siësta, dan maken we na tafel eerst een wandelingetje van een half uur of we doen wat huishoudelijk werk. We blijven ook gemakkelijker slank als we zoveel mogelijk zoutarm koken en elke dag een flinke wandeling maken, ook als het regent en stormt! Betty Teeling. Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote kerk: 10 uur ds. P. Hetebrij uit Den Dalder. Gasthuis- kerk: 7 uur ds. N. J. Flink uit Burgh en 10 uur prof. dr. J. Sperna Wei land, Amsterdam. Kerkwerve: 11 uur ds. Swaak van Ellecom. Serooskerke: 9.30 uur ds. Swaak. Burgh: 9 uur ds. J. H. Meesters, Amsterdam. Jeugd dienst 10 uur ds. N. J. Flink. Haam stede: 10 en 7 uur ds. Huizing. Renes se: 9 uur de heer Allewijn, Middel burg, 10.15 uur de heer Bolijn, Ter- wolde. Noordweile: 7 uur ds. Oort. Brouwershaven. Scharendijke: 10 uur ds. Roodenburg, 7 uur Interkerkelij ke zangdienst in de Geref. kerk. Brouwershaven: 10 uur ds. Oort. Zonnemaire: 10 uur ds. J. Feunekes. Noordgouwe: 11 uur ds. Meesters, Amstelveen. Dreischor: 10 uur ds. Kelling, Biervliet. Ouwerkerk: 11 uur ds. Westerhof. Nieuwerkerk: 9.30 uur ds. Westerhof. Ocsterland: 10 en 6 uur ds. Swijnenburg, Amersfoort. Sirjansland: 10 uur leesdienst, 6.30 uur ds. Stelwagen, Zwijndrecht. Bruinisse: 10 uur ds. G. Samson, Rotterdam-Z.. 5 uur ds. G. Hetebrij, Den Dolder. Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur ds. A. Mulder. Doopsgez. predikant, Dordrecht. Gereformeerde Kerken Zierikzee:.10 en 6.30 uur ds. Nawijn Haamstede: 9, 10.30 en 5 uur ds. Th. Vollenhoven, Eindhoven. Renesse: 7 uur ds. A. Vellema, Assen. Scharen dijke: 10 en 2.30 uur ds. T. Kamper, Zoetermeer. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Wentsel. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur de heer Jansma. Nieu werkerk: 10 uur dienst des woords, 4.30 uur ds. J. H. Nawijn, Zierikzee. Oosterland: 9 en 3 uur ds. H. Scho ling, Scharendijke. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Veenema, Groningen. Ingezonden mededeling Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 10, 11.30 en 3 uur ds. Keizer. Haamstede: 7 uur ds. Kei zer, Brouwershaven (in de Chr. Ger. kerk). Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur' ds. Op den Velde. Kerkwerve: 9.30 uur ds. S. Wijnsma, 6 uur ds. J. Westerink. Haamstede: 9 en 10.30 uur ds. J. Westerink, 3 uur ds. S. Wijnsma, Ro zenburg: Nieuwerkerk: 10 uur dienst des woords, 3 uur ds. P. Op den Vel de (H. A.). Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur ds. Karens. Oosterland: 10, 2.30 en 6.30 uur ds. C. Harinck, Utrecht. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2. en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 2.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 19.30 uur ver lossingssamenkomst. Rooms-katholieke Kerk Zierikzee: Eucharistievieringen cm 7.30, 10 en 19 uur. Haamstede: Eu charistievieringen om 7.30, 9, 10.30 en 20 uur. Renesse: Eucharistievieringen om 8, 9.30, 10.30 en 19 uur. (De dien sten worden gehouden in de kerktent op het parkeerterrein Oude Mool- weg). OVERDENKINC Geliefden! laat ons elkander lief hebben want de liefde is uit God. l Johannes 4 7. Wie bedoelt de apostel Johannes hier met: geliefden? Bedoelt hij: jul lie lieve mensen, mensen om van te houden, beminnelijke mensen? „Schattige'' mensen? Hij bedoelt met „geliefden", mensen die geliefd worden, die het voorwerp van Gods ilefde zijn. M.a.w.: geroepenen, ge- zochten, opgeraapten, gevondenen door de Goede Herder. Tot deze door God geliefden wordt nu gezegd: laten we daarom elkan der liefhebben. De nadruk kan dus zó worden ge legd: Gód heeft óns lief, laten wij daarom elkander liefhebben. Het kan óók zo: laten wij daarom elkander liefhebben. Als we elkaar liefhebben, doen we elkaar dan zo veel goed? Schenken we elkaar dan een groot goed? Nou en of! Want de liefde is uit God. En wat uit God is, is goed. Dan is de liefde vast en zeker, erg goed voor elkaar; want de liefde is een „goed" van God. Er staat dus niet: laten we ten slotte elkaar maar liefhebben, want het leven is al zo kort en de kansen zijn al zo weinig. Oók niet: hebt elkander lief, want dat is tenslotte christen-plicht. Evenmin: hebt elkander lief, want wie zélf liefheeft krijgt liefde terug. Zélfs niet: hebt elkaar maar lief, want er is al genoeg haat op de we reld; de wereld die de liefde toch zo broodnodig heeft. Er staat niet: hebt elkander lief want zonder de liefde gaat de wereld te gronde. Tenslotte staat er ook niet: hebt elkander lief want de liefde is het hoogste goed. Nóch de kortheid van het leven (het leven is kort), nóch onze plicht (we hebben die plicht), nóch gezond verstand (we hebben het nooit ge noeg), nóch het sociale motief (er is een schreeuw om sociale bewogen heid), nóch dit of dat zijn voor de apostel de bron voor zijn opwekking: laat ons elkander toch liefhebben. Er is maar één motief en hij heeft maar één reden: want de liefde is uit God en wat uit God is, is goed. Simpel. Diep. Gemakkelijk. Moei lijk. Groot en heerlijk. God kan streng zijn voor Zijn kinderen. Hij kan als een liefhebbend Vader toor nen. Hij kan onbegrijpelijke dingen doen. Hij kan heerlijke dingen doen. Maar God is liefde. Er staat nergens in de Schrift dat God haat is. toorn is. verderf is. Maar wél dat God liefde is. En dan al die onbegrijpelijke din gen die Hij doet, al die rampen en narigheden? Al die duistere wegen die Hij be wandelt? Weet jij daar een antwoord oj>. Johannes? Weet je daar een oplossing voor? Neen. dat weet Johannes niet. Hij probeert ook geen antwoord te geven. Hij heeft maar één bewijs dat God tóch liefde is. Liefde moet zijn. Dit bewijs. Want Hij heeft ons Zijn Zoo» ge geven. Brouwershaven. J. KEIZER. DEN HELDER. De 25-jarige E. G.S. uit Dpn Helder, heeft zich. naar thans blijkt, in een cel van het poli tiebureau in Den Helder van het le ven beroofd. Hij was ingesloten in verband met enkele door hem ge pleegde inbraken. FINANCIEEL NIEUWS Lagere koerswaarde van de aandelen AMSTERDAM, 13-7. De koers- waarde van aandelen is in juni. blij kens de cijfers van het C.B.S., met f 825 min. gedaald tot f 31055 min. Hiermee heeft de koerswaarde het eerste halfjaar 1966 op het laagste niveau van dit jaar afgesloten. Een half jaar geleden stond de koers waarde nog op f 34023 min.- en een jaar geleden, dus per ultimo juni 1965, stond zij nog iets hoger en wel op f 34576 min. Hieruit blijkt de da lende tendens van de effectenbeurs in het eerste halfjaar van 1966, als ook in de laatste maanden van 1965. Alleen de eerste helft van januari 1966 heeft een tijdelijke opleving la ten zien. ONS NIEUWE FEUILLETON Anneke Graal, die een lastige aanbidder ontvlucht, komt bi; haar broer Adrie, een vrijge- Q zei, die hxiisbewaarder en gids is van het kasteel „Dorringen" Haar broer is helemaal niet gesticht over dit onverwachte bezoek, vooral niet als ze vraagt een poosje te mogen blijven. Als er 's nachts aller- lei geheimzinnige geluiden uit G het kasteel komen en Adrie een paar maal 's nachts niet in o zijn slaapkamer te vinden is, o begint Anneke te vermoeden, w dat haar broer er iets mee te O' maken heeft. Er komt nog een 0 aardige melkhandelaar. Tie 's men Scholstra in Anneke's le- XS ven. Ze mag hem wel. Maar G ook Sam Tendelo ontmoet ze, W een zakenrelatie van Adrie. Ze vindt Sam knap, maar Adrie waarschuwt haar voor hem. w En het wordt hevig interes- 'tj> sant, als 'h. met elkaar geconfronteerd 2 worden. Want op een nacht ontdekt Anneke het geheim, ff Gelijk ziet het er voor Anneke 2 minder prettig uit, want als de V betrokkenen zich betrapt zien. ff dreigt er voor Anneke een verschrikkelijk lot. Gelukkig V is Tiemen Scholstra er nog ff en 2 Misschien begrijpt u, dat wij een uitzonderlijk boeiend ff feuilleton gaan plaatsen, ivaar 2 van u het begin aantreft in ons 9 blad van heden. Zeer zeker ff zult u met belangstelling ieder 2 vervolg lezen. De spanning zit er al dadelijk in, maar dal zult T ff zelf wel bemerkenWij wen- g1 2 sen u veel genoegen. «5 ft SINAS-CASSIS-CERISE In terrasflesjes - gezlnsfle9sen en handige Hero Tine 1 De enkele late reizigers, die op het perron of in de wachtkamer de monotone stem door de luidspreker hoorden, hadden wellicht weinig of geen interesse voor de zojuist rond- geroepen mededeling, dat de snel trein uit het westen des lands bij aankomst een vertraging van ca. 10 minuten zou hebben. Er was, zo te zien, niemand, die op aankomende reizigers stond te wachten. Het leek er op, dat ze allemaal met de voor laatste trein in de richting Almelo mee moesten. Maar die stond er in ieder geval nog niet. Een arbeider zat te geeuwen op zijn motorlorrie. In de restauratie maakte de kelner aanstalten om straks zo spoedig mo gelijk te kunnen sluiten. De juffrouw achter het buffet was ijverig aan het rekenen op een grote staat met cij fers. De keuken was al lang gesloten en donker. En zelfs op het stations bureau vertoefde nog maar één spoorman, die tevens als perron opzichter en stationschef fungeerde. Bij de buffers van het kopspoor stond een rangeerder, de handschoe nen in de hand, een sigaret te ro lden, turend over de baan in het donker. Ook de stoptrein, die om 23.04 moest vertrekken, was nog niet binnengelopen. Aan de andere kant van het per ron stond een lange goederentrein met. een duitse locomotief ervoor te wachten, tot het rode signaal groen zou worden. En op het stationsplein stonden enkele bussen, gereed voor hun laatste rit van deze dag. Chauffeur Berendse gooide zijn peuk op de grond en trapte die uit. Dat betekende dus een latertje, want hij reed vandaag de laatste door FRANK VAN FALCKENOORT bus naar Dorringen en die moest, volgens de voorschriften, tot uiter lijk 23 uur wachten op de trein uit de richting Apeldoorn. Hij maakte een praatje met de spoorman in de hal. Tja, het seizoen was zo ongeveer voorbij. En daar mee het mooie weer. Het zou hem niets verwonderen, als er vannacht flink wat regen kwam. De lucht was pikzwart, geen ster te zien. Nog een weekje, dan vielen de extra seizoen diensten weer uit; 't had ook wei nig zin meer, want de meeste va kantiegangers keerden naar huis te rug, en voor het naseizoen waren deze extra diensten niet lonend meer. Gepiep van remmen bracht Be rendse weer tot zichzelf. Hij keek op zijn horloge: drie voor elf. Met een beetje geluk reed hij om precies elf uur weg. Onderweg er maar een schepje op doen, als het verkeer dat toeliet, dan was hij niet veel over tijd in Dorringen. Hij groette de spoorman en wan delde rustig terug naar de grote Ley- land, waarin zich slechts enkele passagiers bevonden. In de wagen knipte hij het retourtje van de man. die intussen was ingestapt en nam alvast achter het stuur plaats. De late i*eizigers kwamen nu uit het station. De meesten gingen stad waarts, een enkele verdween in één der vijf wachtende interlocale bus sen. Eén dame met een grote kof fer stond stil bij de eerste bus en vroeg wat aan de chauffeur. Daarna liep ze door. Berendse zag in het spiegeltje, dat ze naar zijn wagon kwam. „Gaat u naar Dorringen?" Berendse knikte. „Ja. dat is de be doeling." Het meisje hees haar koffer in de wagen en volgde zelf. „Een enkele." zei ze. waarna Berendse glimlachte. Retour kon ook moeilijk, want de eerstvolgende bus uit Dorringen naar de stad ging pas de volgende morgen kwart voor zes. „Dat is écn- tien alstublieft." De jongevrouw legde een gulden en een kwartje neer. „Laat u maar. Wilt u me zeggen, waar ik moet uit stappen voor kasteel Dorringen?" „Dat is het eindpunt, dame. Dank u wel." Even later trok de zware wagen op, reed .rustig door de stadstraten. die evenwel bijna allemaal verla ten lagen en buiten de kom werd de snelheid opgevoerd. Een enkele maal stopte Berendse. als het rode lichtje ging branden of wanneer hij in hot licht van de bermlamp een passa gier zag staan, doch langzamerhand kwam men bij het grote bos en daarin stonden maar weinig huizen. Af en toe keek hij op zijn horloge: 't Viel best mee. Voor middernacht had hij de wagen in de garage en zat hij op zijn brommer naar huis. Als het tot zo lang maar droog bleef. Bij de drie halten in Dorringen stapten de meeste reizigers uit. Aan het eindpunt waren er, behalve de jongevrouw met de grote koffers, nog twee mannen, die uitstapten met een „welterusten!" Berendse vulde zijn rlttenstaat in. borg zijn kaartjesmachine in do kof fer on haalde het gcldbakjc los, dat hij eveneens in de koffer borg. In tussen keek hij het meisje na. dat nu in de grote koffer liep in do rich ting. dio hij aangegeven had. Een heel gesjouw zo laat in de avond. Hij had haar beter een taxi kunnen adviseren, 't Was toch altijd nog dik tien minuten lopen. Enfin, dat was zijn zaak niet. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 5