In Den Haag kwamen de bewijzen op tafel DE JUISTE TIJD op Uw vakantie JAC. MOURER ONZE PUZZEL-RUBRIEK Paradijskraanvogel loopt met kunstpoot Voor 55 jaar.... DE ZOON VAN ARAM ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 15 juli 1966 Nr. 19623 Examenregeling en eindexamenprogramma H.A.V.O. Verdachte bankroof Fabrieksbrand te Meppel Ingezonden mededeling DEN HAAG, 11-7. Voor de scho len voor H.A.V.O., die op grond van de wet tot het verlenen van gro tere vrijheid van inrichting van het onderwijs (de zgn. experimentenwet) uit 's rijks kas kunnen worden be kostigd. is de volgende eindexamen regeling ontworpen. De eindexamenvakken zijn Neder landse, Franse, Duitse en Engelse taal en letterkunde, aardrijkskunde, geschiedenis en staatsinrichting, wis kunde, natuurkunde, scheikunde, biologie, economie en handelsweten schappen en recht. Het examen om vat voor elke kandidaat zes van deze vakken. In elk geval moeten de Ne derlandse taal en letterkunde en één der drie genoemde talen en de let terkunde daarvan tot het examen behoren. De kandidaat is vrij in de keuze van de overige vier examen- Spaaroverschot bij Boerenleenbanken UTRECHT, 14-7. Bij de Raiffeisen- bankon en Boerenleenbanken, aan gesloten bij de Coöperatieve Centrale Raiffeisenbank te Utrecht en de Co- operatieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven, bedraagt het spaar overschot in juni f 55 miljoen, te genover f 45 miljoen in juni 1965. Het overschot in juni 1966 is ont staan uit f 437 miljoen stortingen en f 382 miljoen terugbetalingen. In de eerste helft van 1966 bedroe gen de stortingen f 2.318 miljoen en de terugbetalingen f 2.140 miljoen. Het spaarverschil bedroeg derhalve in deze periode f 178 miljoen tegen over f 237 miljoeft in de overeen komstige periode van 1965. Per 30 juni 1966 bedroeg het spaar tegoed bij het georganiseerde landbouwkre dietwezen f 8.125 miljoen. vakken, tenzij het beschikbaar aan tal lesuren de school er toe heeft doen besluiten de vorming van groe pen leerlingen in de vierde en vijf de klasse - de lessen waarin de aan dacht wordt gericht op de gekozen vakken - enigszins te beperken. Dit zou er toe kunnen leiden, dat b.v. een leerling een „tweede keuze" moet maken voor het geval de eerste keu ze niet verwezenlijkt kan worden. Een schriftelijk en mondeling exa men wordt afgenomen in Nederland se, Franse, Duitse en Engelse taal en letterkunde, in wiskunde en natuur kunde en in handelswetenschappen en recht. Een - uitsluitend - mondeling exa men in geschiedenis en staatsinrich ting, in aardrijkskunde, in economie en in biologie. Het examen in scheikunde omvat een schriftelijk en een praktisch ge deelte, tenzij de inspecteur op grond van bijzondere omstandigheden (b.v. gelegen in de huisvesting) toestem ming verleent het praktisch gedeelte door een mondeling examen te ver vangen. AMSTERDAM. Het komt slechts zelden voor dat duikerantiloopjes zich in gevangenschap voortplanten. Vandaar dat er men in Artis een beetje trots op is dat een paartje zwartrugduikers 'voor gezinsuitbrei ding' heeft gezorgd. UTRECHT. De 36-jarige Ameri kaan A. W. Walther is om het leven gekomen bij een ongeluk in het be drijf van Bredero Price N.V. in Tiel. De man die sinds twee jaar in dienst was van Bredero raakte bekneld in een zogenaamde coating-machine. Hij werd op slag gedood. St, Anthonis aangehouden Ingezonden modedeling ETERNA REVUE MIDO TENAX CHRONEX ZENTRA Gratis 2 jaar verzekerd tegen verlies en diefstal HORLOGER - JUWELIER Naast 's Gravensteen Zierikzee Onze trouwe puzzelaars(ters) blij ven ook in deze vakantietijd kenne lijk graag meedoen aan onze weke lijkse puzzel: er waren deze week weer heel wat „bekende klantjes" bij. De boeken werden zoals gebrui kelijk verloot onder de goede inzen dingen. De eerste prijs gaat ditmaal naar: mevr. J. J. v. d. Zande-Jonkcr, Stcofweg 11, Renesse. De tweede prijs is bestemd voor: mevr. G. J. Heebels-Bodbijl, Geert Grootcstraat 172, Zwolle De oplossing luidt als volgt. Horizontaal: 1. parodie; 6. statuut; 11. als; 12. don; 14. sik; 15. o.l.; 17. rekel; 19. ta; 20. bek; 22. pal; 23. ban; 25. som; 26. aardig; 29. koepel: 31. ode; 32. elf; 34. eli; 35. tam; 37. re gelen; 40. ton; 42. ga; 43. id; 44. kas; 46. portret; 49. l.s.k.; 51. tal; 53. dat; 54. ria; 56. noemer; 59. banaan; 61. tol; 62. kus; 64. nop; 65. kid; 66. or; 68. strik; 71. se; 72. oom; 74. ere; 75. oog; 77. refrein; 78. renstal. Verticaal: 1. probaat; 2. ra; 3. olm; 4. ds; 5. edel; 6. sneb; 7. as; 8. tin; 9. uk; 10. tramlijn; 13. o.k.; 16. lea; 17. rag; 18. lak; 19. toe; 21. krom; 22. pier; 24. noen; 25. spit; 27. d.d.; 28. ale; 30. el; 32. egard; 33. flirt; 36. ara; 38. ego; 39. ede; 41. ons; 44. kan toor; 45. stel; 46. plek; 47. tap; 48. trap; 49. laak; 50. kandeel; 52. a.m.; 55. a.m.; 55. in; 57. oor; 58. rus; 59. bok; 60. ais; 63. sten; 64. nier; 67. nor; 69. r.r.; 70. bos; 72. of; 73. me; 75. on; 76. g.t. DE NIEUWE PUZZEL De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. zuivelprodukt; 3. zuivelprodukt; 5. zuivelprodukt; 7. krantenjongen; 9. toverheks; 11. dus (Eng.); 13. kleine veertjes; 15. Azië (Duits); 16. voorzetsel; 17. smalle strook leer; 19. vorm van rillen; 21. eiland in de Middellandse Zee; 23. bidplaats; 27. bijbelse naam; 28. wa terdamp; 32. familielid; 33. gelofte; 35. vallei: 36. tandeloos zoogdier; 37. vochtig; 38. stremsel; 39. in orde (afk.); 41. overheidsdienst (afk.); 43. ontkenning; 45. pers. voornaarnw.; 47. ziekelijke neiging; 49. meisjes naam; 51. slingerplant; 53. rivier in Ruslnad; 54. geleedpotig dier; 57. Rusland; 60. kindergroet; 61. tweege vecht; 63. gelooide huid; 65. als volgt (afk.); 67. wandversiering; 68. Neder land (afk.); 69. toespraak; 70. schil- dersgerei; 71. Europese vulkaan. DUISBURG, 14-7. De politie te Duisburg (west-Duitsland) heeft don derdag een tweede verdachte in de bankroof van St. Anthonis op 29 juni gearresteerd. Hel is de 27-jarige Duitser R. R. die bij zijn 29-jarige landgenoot W. S. in een te Nijmegen gestolen auto zat. Deze werd korte tijd later in Geilenkirchen gearres teerd. R. slaagde er toen in te vluch ten. Bij zijn arrestatie in een woning van kennissen te Duisburg was R. gekleed in badpak.. Hij poogde te vluchten maar de politie had het huis omsingeld. Vier jeugdige inbrekers aangehouden DELFT, 14-7. De politie te Delft heeft vier jongens, twee van vijftien en twee van veertien jaar oud aange houden, van wie er drie al eerder met haar in aanraking waren ge weest. Het jeugdig viertal heeft zich de laatste weken aan een aantal in braken in Delft schuldig gemaakt. De buit was echter gering. Een van de jongens wordt vrijdag voor de offi cier van justitie voorgeleid. HARDEGARIJP. In Hardegarijp heeft heden (donderdag)morgen vroeg een felle brand gewoed, die de boerderij van de heer J. Brunsting in nog geen uur volledig in de as ge legd heeft. AMSTERDAM, 14-7. Toen een van de paradijskraanvogels in Artis kort geleden ijverig bezig was een dans voor zijn partner uit te voeren en hij in zijn perk op de vogelweide de wonderlijkste passen en sprongen maakte, kwam hij, blijkbaar door liefde verblind, met een dermate harde klap tegen de afrastering te recht dat hij een poot brak. Vanzelf sprekend werd ogenblikkelijk de die renarts gewaarschuiod, maar voor deze arriveerde en zijn conclusie k<?n trekken, was het al duidelijk dat mo gelijkheid tot herstel uitermate klein was. Een deel van ongeveer dertig centimeter boven de voet bun gelde er bij en hing alleen nog aan een stukje huid. Hoewel de dokter weinig kans op genezing aanwezig achtte, spalkte hij de poot toch, maar reeds enkele dagen daarna bleek dat dit in ijdele hoop was gedaan. De voet verschrompelde en de poot moest geamputeerd worden. Dat de mensen van de technische dienst van Artis vaak voor vreemde opdrachten komen te staan, bleek in dit geval. Er moest een prothese ge maakt worden en dat deze lieden niet voor een kleintje vervaard zijn, kwam bij het resultaat duidelijk tot uiting. Het werd een uit nylon en aluminium vervaardigde, wat men noemt, praclitpoot, die via een inge nieus systeem met het restant van de echte poot werd verbonden. En zelfs de voet met tenen ontbrak niet; een voet van stevig rubber. Nadat de prothese was aangebracht, heeft men de paradijskraanvogel nog en kele dagen in een nachtverblijf ge houden om hem aan de kunstpoot te doen wennen. Daarna is hij haar bui ten gegaan, waar hij thans naar het schijnt met trots, tussen zijn familie leden rondstapt. SPORT ATLETIEK Esther Goedhart-Schot in Ned. dames-atletiekploeg Een tweede Zierikzecse atlete van „Delta-Sport" gaat Nederland verte genwoordigen 1>y internationale wed strijden. Naar wy vernemen is n.1. Esther Goedhart-Schot gekozen in de Nederlandse damesatletiekploeg die zondag 24 juli a.s. in Zahbrc tegen Tsjechoslowakije uitkomt. Esther Goedhart vertegenwoordigt samen met Anneke de Bruin van Sliedrecht Sport ons land by het dis cuswerpen. Ingezonden mededeling MEPPEL. 14-7. Een uitslaande brand heeft vannacht de rijwiel- en plastic-lichtkoepelfabriek van de firma Uiterwijk en Co. te Mepel in de as gelegd. De Meppeler brand weer, die binnen zes minten ter plaatse was, kon niet verhidneren plaatse svas, kon met verhinderen opslagplaatsen, waar een groot aan tal lichtkoepels lag opgeslagen, tot de grond toe afbrandden. Ook een naast de fabriek staande vrachtwa gen ging in vlammen op. De schade is aanzienlijk. Twaalf miljoenste in 'Ma(lurodam, onthaald DEN HAAG, 14-7. Het miniatuur- stadje Madurodam in Den Haag heeft donderdag zijn twaalf miljoenste be zoeker onthaald. Het was mevrouw Prijds-Mathisen uit Oslo, zij wilde met haar echtgenoot en twee kinde ren tijdens een vijfdaags vakantie verblijf in ons land de toeristische attractie, waarvoor miljoenen bui tenlanders naar Den Haag komen, niet overslaan. Zij werd verwelkomd door de waarnemend loco-burge meester Ulbe Spaans, die in gezel schap was van o.a. de penningmees ter van de Stichting Madurodam, mr. J. W. Schuit. GEMEENTE BROUWERSHAVEN Burgerlijke stand en loop der bevolking over de maand juni Geboren: 1 juni: Elizabeth Jean- nette W„ dochter van A. Dalebout en K. N. J. Boot (Noordgouwe)18 juni: Kornelis, zoon van J. L. Bra- ber en G. T. Adriaanse (Noordgou- we). Overleden: 10 juni: Leendert van der Linde, 83 jaar (te Zierikzee) 'echt-, genoot van A. C. v. d. Linde (Drei- schor); 12 juni: Marinus Mantinus Matthijsse, 66 jaar, echtgenoot van J. S. Dekker (Brouwershaven); 24 ju ni: Hendrik Marinus Boot, 46 jaar, echtgenoot van K. van der Nagel (Dreischor). Gehuwd: 3 juni: Willem C. Schou- wenaar, 18 jaar (Dreischor) en Lein- tje W. Korstanje, 18 jaar (Noordgou- we); 24 juni: Jan C. Smits, 24 jaar ('s-Gravenhage) en Jobina C. van dei- Linde, 24 jaar (Dreischor). Ingekomen: 1 juni: N. A. Ringel- berg (Brouwershaven) van Rotiter- dam; 3 juni: P. Vis, echtgenoot van J. L. Stoel (Zonnemaire) van Zoeter- nieer; 3 juni: L. Berman, echtgenoot van L. J. Ganzeman )Zonnemaire) van Zierikzeë; 9 juni: S. M. v. d. Wielen, echtgenoot van A. Geelhoed (Zonnemaire) van Zierikzee; 13 juni: A. F. Spruit, wed. van A. H. v. Wil ligen (Brouwershaven) van Amster dam. Vertrokken: 9 juni: L. G. de Mun- nik (Zonnemaire) naar Zierikzee; 15 juni: M. Kristalijn en gezin (Brou wershaven) naar Zierikzee; 15 juni: A. C. Botbijl, wed. van F. Klaasse (Brouwershaven) naar Zierikzee; 16 juni: J. van der Veen en echtgenote (Dreischor) naar Middenschouwen; 24 juni: J. C. van der Linde, echtge noot van J. C. Smits (Dreischor) naar 's-Gravenhage. We zijn gauw weer weg", beloofden de Sunil dames aan Mevrouw Th. v. d. Pluym, De Gaarde 402 in Den Haag. Alleen maar even laten zien hoeveel witter Sttnil wast; mogen wij uw was- machine gebruikenEn korte tijd later lagen de bewijzen op tafel: al het goed dat in Sunil werd gewassen, was opvallend witter!.." Jammer dat ik niet 's eerder Sunil geprobeerd heb", was de reactie van mevrouw Van der Pluym. Dan had ik al lang gedaan, wat ik me nu vast voorneem: een trouw Sunil gebruiksler worden!" KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen, te Zevenhuizen (toez.): kand. Sj. v. d. Zee, Utrecht; te Voort huizen (toez.): M. J. G. v. d. Velden, Rënkum. Bedankt voor Poortvliet: C .Treu- re, Hasselt; te Reeuwijk (toez.): J. Bos, Lunteren. Ger. Kerken Beroepen te Kornhorn: kand. S. Feenstra, Groningen. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Musselkanaal: kand. J. Stuy, Langerak. Chr. Ger. Kerken Beroepen te Klundert: P. Roos, Nijkerk; te Gouda :kand. A. v. d. Veer, Vlaardingen. DEN HAAG. Bij besluit van de minister van binnenlandse zaken is een commissie ter bestudering van het vraagstuk van de filmkeuring ingesteld. Bij een brand in een opslagplaats vna drogisterij-artikelen in Pereira in de Zuidamerikaanse staat Colum bia zijn donderdag zeven mensen omgekomen en 20 gewond. Premier Kosygin van de Sowjet- Unie heeft de Amerikaanse acties in Vietnam gebrandmerkt als „bar baarsheid op internationale schaal". De strijd in Vietnam zou de V.S. tot internationale isolatie doemen. LAND- EN TUINBOUW LE.I.-onderzoek naar beroepskeuze van boerenzoons De afdeling Streekonderzoek van het L.E.I. gaat regelmatig na hoeveel boerenzoons in de verschillende stre ken van ons land thuis meewerken en dus waarschijnlijk van plan zijn boer te worden. Tot voor kort bleek dan vaak, dat land niet al die zoons op tijd aan een bedrijf zouden kun nen komen. Veel boerenzoons kwa men dan ook, na en aantal jaren thuis meegewerkt, te hebben, tot de ontdekking, dat er voor hen geen kans was om boer te worden. Behal ve deze teleurstelling kregen ze dan nog een pijnlijke omschakeling naar een beroep buiten de landbouw. Bo vendien bleek dan vaak dat ze ook daar niet veel kans hadden op een goede positie, omdat ze daarvoor de juiste schoolopleiding misten, aldus de heer F. J. Heunks van het L.E.I. onlangs voor de microfoon. Deze ellende behoort gelukkig bij na tot het verleden. In de onderzoe- De Franse filmster Brigitte Bar dot en de Westduitser Gunther Sachs hebben woensdagavond te Las Vegas in de Amerikaanse staat Nevada een vergunning gekregen om in het hu welijk te treden. kingen van het L.E.I. is namelijk ge bleken, dat in steeds meer gebieden in het algemeen niet méér boeren zoons in de landbouw gaan werken dan er bedrijven zullen vrijkomen. Daarom kan nu meer aandacht wor den gegeven aan de vraag of de jon gens die het boerenberoep kiezen wel steeds de meest geschikte daar voor zijn. Het boerenberoep wordt immers steeds moeilijker! Het is dan toch nodig, dat de jongens die dit beroep kiezen, hiervoor bekwaam zijn en er voldoende ambitiè voor hebben. De afdeling Streekonderzoek van het L.E.I. is nu bezig te onderzoeken hoe dit kiezen van het boerenberoep in zijn werk gaat en wat voor jon gens in de landbouw gaan werken. Bij dit onderzoek wordt op zoveel mogelijk dingen gelet, die de keuze van het boerenberoep bepalen. Eerst is in boeken en tijdschriften nage gaan wat anderen over dit onder werp al gezegd en onderzocht had den. Kort geleden is daar een L.E.I.- publicatie over verschenen. Het bleek, dat de keuze tussen iet beroep van boer en andere beroe pen natuurlijk niet op één dag wordt gedaan, maar dat dit vaak een aantal jaren duurt. In die tijd hebben aller lei factoren invloed op dit rijpings proces. Dc Franse minister van finan ciën, Michel Debre, heeft op een persconferentie na afloop van een kabinetsvergadering verklaard dat Frankrijk in 1967 voor de derde ach tereenvolgende maal een evenwich tige begroting zal hebben. DEN HAAG. De Nederlandse traw ler „Noorderkroon" met thuishaven Scheveningen heeft donderdag een zeemijn uit de tweede wereldoorlog in haar net gekregen en aan boord gebracht. OOSTERLAND. Door M. S., arbei der, is in de weide van de landbou wer H. P. v. d. Z. een schildpad ge vonden en in de bossen bij het slot „Heerenhof" neergezet. ZONNEMAIRE. In „Café van Splunter" zal een lezing gehouden worden over: „Eerste hulp bij onge lukken". Daar de toegang voor ieder- een (dus ook voor dames) vrij is, is een goede opkomst te wachten. HAAMSTEDE. Onder veel belang stelling van de zijde der ingezetenen van Haamstede en Burgh is de on langs geplaatste muziektent door de harmonie „Witte van Haemstede" in gewijd. ZIERIKZEE. Door het bestuur van de Zeeuwsche vereniging van jacht opzieners en boswachters is aan de Tweede Kamer een adres gezonden, ivaarin het verzoekt de Vogelwet niet aan te nemen of daaruit te lich ten de bescherming van roof- en kraaivogels, reigers en aalscholvers welke aan de visserij grote schade toebrengen. ZIERIKZEE. De vereniging „De Verenigde Bier- en Mineraalwater- handelaren van Zierikzee en Om streken" heeft de koninklijke goed keuring op haar statuten en regle menten ontvangen. ZIERIKZEE. Alhier is een vereni ging in het leven geroepen tot stich ting van een badhuis, zo mogelijk een zweminrichting in deze gemeente. OOSTERLAND. In Ooslcrland zal in de loop van dc maand gevlogen worden waardoor de bevolking van dit eiland in de gelegenheid wordt gesteld de hoogstmerlcieaardtge uit vinding van deze eeuw in haar toe passing te kunnen aanschouwen. ZIERIKZEE. De schietvereniging „Zierikzee" heeft bij de provinciale wedstrijd te Veere de eerste korps- prijs behaald op de baan van 150 me ter. De prijs bestond uit een zilveren medaille geschonken door H.M. dc Koningin. BRUIN1SSE. In de weide van dc heer L. K. is onder het vee mond en klauwzeer uitgebroken. Ogenblik kelijk zijn alle maatregelen getrof fen om verdere uitbreiding zoveel mogelijk te voorkomen. Verticaal: 1. tafelgerei; 2, losplaats van schepen; 3. recu; 4. rijkskweek school (afk.); 5. grondsoort; 6. vruch tennat; 8. drinkgerei; 10. nakome lingschap; 12. goud (Fr.); 14. titel; 15. tegen; 16. deel v.d .bijbel (afk.); 18. boom; 20. jongensnaam; 22. ieder; 23. afstandsmaat (afk.); 24. water in Brabant; 25. water in Friesland; 26. deel van het jaar; 28. steekwapen; 29. soort verlichting (afk.); 30. onder andere (afk.); 31. mijns inziens (afk.) 34. aanw. voornaarnw.; 35. boom; 39. voorzetsel; 40. vogel; 41. onmeetbaar getal; 42. bron; 44. vogelprodukt; 45. bevel; 46. voegwoord; 48. drink gerei; 49. groente; 50 .insecteneter; 52. boos; 54. n.v. (Franse afk.); 55. ge dachte; 56. Dendement; 57. water in Schotland; 58. regelmaat der dingen; 59. cn andere (afk.); 60. onvrucht baar; 62. boom; 64. klein takje; 66. nagerecht. 44. Doch lang duurde de stilte niet. Bazijn was dc eerste die haar verbrak. „Nu dan toch alles afgelopen is, moesten wij maar zo spoedig mogelijk terug keren, want om dc waarheid te zeggen, snak ik naar een kroes goede wijn. Al dat water heeft mij dorstig gemaakt!" „Ge zult uw kroes wijn hebben!" lachte Gloucester, terwijl hij en Bedfort, afscheid namen van Aram. Langdurig drukte Aram tenslotte Bazijn's hand. „Ge hebt mij trouw en dapper ter zijde gestaan, Bazijn!" zei hij. „Zonder uw krachtdadige hulp waren de zaken mis schien heel anders gelopen! Ik zal u niet vergeten!" „Goed, goed!" mompelde dc dikzak, die voor het eerst niet dadelijk woorden kon vinden cn zich haastig omwendde. „Wan neer ge thuis komt, letlig dan een beker op mijn gezondheid!" Nog lang keken Aram en Ronald dc ver trekkende edelen na, doch toen haastten zij zich naar het kasteel. Het. was een innig verheugde Perguye die bij hun terugkeer snikkend van blijdschap haar zoontje in de armen sloot. En ook Aram verheugde zich over hun gelukkige hereniging cn de goede afloop van dit avontuur. EINDE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 3