Johnson onder pressie Verdwijnt grote stern als broedvogel van Sch.-Duiveland Tyfus-epidemie in West-Duitsland STREEKNIEUWS Kreidler-Florett Gevolgen nieuwe studietoelagenbeleid Ook geringer aantal broedende visdiefjes ZIERIKZEE, 14-7 In het juni- nummer van „Sterna" - verenigings blad van de Vogelwacht Schouwen- Duiveland - wordt een overzicht ge geven van de resultaten van het brcedseizcen 1966 op Schouwen-Dui- veland. In de eerste plaats wordt vermeld het ontbreken van de grote stern, die sedert mensenheugenis op verschillende plaatsen op het voor malige eiland broedde, de laatste ja ren alleen nog in de „Weversinlaag" aan de zuidkant van Schouwen. De grote stern keerde ook daar dit jaar niet als broedvogel terug. Cok werd de dwergstern niet meer als broedvogel waargenomen, terwijl het aantal broedende visdiefjes aan merkelijk geringer was dan in voor gaande jaren. Het ziet er dan ook naar uit, dat sterns niet meer zullen gaan behoren tot de Schouwse broedvogels, hetgeen voor de vogel stand een groot verlies zal beteke nen. Wat de oorzaak van het verdwij nen van deze vogelsoort is valt moeilijk na te gaan. De beheerder der inlaag, de heer Van den Hoek jr, deelde mede, dat er in april wel gro te sterns in de inlaag terug keerden, maar dat zij verdwenen toen er op 15 april een forse sneeuwbui kwam. Ook de torenvalk werd dit jaar niet gezien als broedvogel. De brui ne kiekendief waarvan de laatste ja ren regelmatig een paartje in de Domaniale duinen nestelde, werd dit broedseizoen daar niet meer ge zien. Van het paar grauwe kieken dieven, als regel broedende in de .Verklikkerduinen" werd alleen het mannelijk exemplaar gezien. Al met al een betreuringswaardige achter uitgang van on2e vogelstand,, aldus „Sterna". Overigens was voor tal van vogels het broedsiezoen zeer gunstig. Te Schuddebeurs hebben vier paar rei- Voor kankerbestrijding 453.600,- AMSTERDAM, 14-7. Werknemers van 2065 Nederlandse bedrijven heb ben in 1965 f 453.600 bijeengebracht voor de Nederlandse Vereniging tot Steun aan het Koningin Wilhelmina- fonds voor de Kankerbestrijding. Het bedrag is hoofdzakelijk binnengeko men via de landelijke actie „Een cent per man, per week". Daar de vereniging jaarlijks een bedrag van vijf miljoen gulden nodig heeft, zou zij graag zien, dat nog meer werknemers in ons land aan de actie zouden deelnemen, opdat jaar lijks minstens een bedrag van een half miljoen gulden voor de bestrij ding van de ziekte ten goede zou komen. Meisje gedood; jongetje ernstig gewond ZEVENAAR, 14-7. Donderdag morgen heeft zich in Zevenaar een ernstig verkeersongeval voorgedaan, waarbij een 5-jarig meisje om het le ven is gekomen en een 3-jarig jon getje een schedelbasisfractuur op liep. De twee kinderen van landbouwer Schemmink uit Zevenaar zagen hun vader met de tractor aankomen. Ze liepen van het erf de Doesburgseweg op en werden aangereden door een vrachtauto. Het meisje was op slag dood, het jongetje moest in zeer ern- tige toestand naar een ziekenhuis in Nijmegen worden gebracht. De steden groeien als kool. Het is in wezen een benauwde situatie' waaraan bijna niet te ontkomen is. De foto-amateur echter blijkt het gebeuren op zijn wijze te benaderen. Hij puurt humor uit een bepaalde situatie. De Dordrechtse Amateurfo tograaf Henk van Hees zag in Rot terdam het bordje „Diergaarde Blij- dorp" tegen de achtergrond van de monster flat. Door de camera iets schuin te hou den verkreeg de foto wat meer kracht. Er ontstonden twee diagona- gers gebroed. Bij het Slot Haem- stede kwamen geen reigers terug. In de duinstreek, de inlagen en andere daarvoor in aanmerking ko mende plaatsen hebben weer veel vogels gebroed. Zoals altijd waren de z.g. .Haard" aan de Rampweg te Noordwelle en- de Koudekerkse in laag weer interessante terreinen vcor vogelliefhebbers en kon het vogelleven op die terreinen vanaf de openbare weg rustig worden ge observeerd. Vooral in de laatst ge roemde inlaag was het weer druk met de broedvogels. De vogelwach ter, de heer J. van den Berge hield daar regelmatig een oogje in het zeil en inventariseerde zo veel mo gelijk de soorten en het aantal broe dende vogels. Ook de andere vogel wachters waren weer zeer actief. Het is - mede door de vroege komst ven recreanten van elders - niet altijd mogelijk broedterreinen geheel rustig te houden. Onder de- Land- en Tuinbouw Onkruidbestrijding vormt, vooral op industrieterreinen, boerderij, em placementen en opslagplaatsen, par keerplaatsen e.a. een groot probleem. De vele arbeid verbonden aan het wieden, zowel mechanisch als met de hand, gepaard aan de daaraan ver bonden kosten en het grote tekort aan arbeidskrachten zijn hier debet aan. Wil men deze onkruiden op zijn terreinen bestrijden, dan moet che misch worden ingegrepen. In de landbouw is men het pro bleem „onkruid in gewassen" reeds grotendeels door het toepassen van zg. selectieve onkruidbestrijdings middelen de baas. Vele rijksinstellingen evenals de Provinciale Waterstaat en gemeen ten ,zijn nog niet voldoende door drongen van de economische voor delen van chemische onkruidbestrij ding op hun terreinen. Dit geit echter ook voor de boer zover het open terreinen bij huis en schuur betreft. Dikwijls is onvol doende bekendheid met de moge lijkheden van totale onkruidbestrij ding op open terreinen hiervan de oorzaak. Er is voor de totale onkruidbe strijding een chemisch produkt ont wikkeld, nl. Farabin, waarmede alle kiemende zaadonkruiden en prak tisch alle zg. wortelonkruiden kun nen. worden bestreden. Tijd van toe passing vanaf mei t.m. augustus, dat zijn de maanden met een nog actie ve groei van de .onkruiden. Onkruiden goed bevochtigen met MAINZ/WUPPERTAL, 14-7. De tyfus epidemie in de omgeving van Wuppertal heeft reeds meer dan hon derd mensen getroffen. Naar het mi nisterie van binnenlandse zaken van de deelstaat Tijnland-Palz meedeelt is het aantal zieken onder de bur gerij tot 75 gestegen. De epidemie, die begon in de omgeving van Alten- kirchen heeft ook een militair oplei dingskamp getroffen. Tien militairen zijn reeds besmlet. len. Maar het sterkst werd de foto door de humoristische combinatie van het bordje ZOO-Diergaarde, met de huizenmassa daarachter. Men leeft daar, schijnt Van Hees te willen zeggen, als dieren opeen gepakt. Humor met een ietwat bit tere nasmaak dus. Het Amerikaanse Huis van af gevaardigden heeft donderdag de voorgestelde hulp aan het buitenland tot een bedrag van 3,3 miljard dol lar voor het belastingjaar 1966-1967 goedgekeurd. ze recreanten (dat is dit voorjaar wederom gebleken) bevinden zich nog eierzoekers, die zich niet ont zien vogelreservaten te betreden en te verontrusten Een verontrustend feit is ook, zo als met de Pinksterdagen is gezien, dat wordt gekampeerd op plaatsen die zó dicht bjj natuurreservaten en broedterreinen z\jn gelegen, dat de rust wordt verstoord. Zo stonden tenten tegen de binnenduinen ach ter de boerderij „Groenewoud" en langs de duinveet te Haamstede. Triepjes kampeerders trokken „Zee- pe" in. Op de gebruikelijke plaats in de Domaniale duinen bevindt zich weer de kolonie broedende zilvermeeu wen en velen hebben reeds gebruik gemaakt van de open gestelde gele genheid om - onder goede leiding - deze vogelkolonie te bezoeken. de spuitvloeistof, de dosering is af hankelijk van de onkruidvegetaties 7,5-20 kg./ha. Nite alleen voor rijksinstellingen, gemeenten en industrieën is deze vinding van belang, maar ook voor boerenbedrijven, omdat men met zeer weinig kosten (arbeidsbespa ring) en met een zeer lange wer kingsduur van al zijn onkruid is verlost. Onder windsingels en heesterbe planting past men tegenwoordig al gemeen reeds Simazin toe. Middenstands-examens Bij de in Middelburg gehouden „middenstandsexamens" slaagden de dames T. v. d. Bijl-Pannekoek en L. E. bij de Vaate te Zierikzee, P. A. Hage te Dreischor, M. J. v. d. Hoek te Kerkwerve, L. W. Straaijer te Serooskerke en de heren M. Kou- wenberg en C. P. bij de Vaate te Zie rikzee, W. v. Dijke te Nieuwerkerk, T. W. v. d. Have te Bruinisse en U. J. Neele te Kerkwerve Zij werden opgeleid bij de Chr. Middenstandscursus te Zierikzee. WESTHOEK Bouwvakkers op komst Vrijdagnacht én zaterdag zullen bouwvakarbeiders uit vele streken van ons land, die hier een plaatsje op een camping of in een pension hebben besproken, hun intocht in de Westhoek beginnen. Voor die vakan tiegangers die geen plaats bespra ken, gaat het er duister uitzien. Wie momenteel de Westhoek doorkruist en de verschillende campings bekijkt vraagt zich onwillekeurig af of er nog wel plaats is. Diverse kleinere kampeerterreinen zijn vol en diege ne die zaterdag vertrekt naar huis weet wel dat de nieuwkomers staan te wachten. Gelukkig is tot nu toe alles in goe de banen geleid en de niet brede wegen in de Westhoek maken het onmogelijk om met hoge snelheid te rijden en in langzaam verkeer ko men sporadisch ongelukken voor. BURGH Politie verwijderde gratis-kampeerders De rijkspolitie heeft gistermorgen een 11-tal jongens, afkomstig uit Vlissingen, uit de grote bunker ach ter Burgh gehaald. Door gebrek aan onderdak waren ze in deze bunker gekropen, waar ze de dag slapend doorbrachten. De nacht gebruikten ze om met hun brommers de omge ving van Burgh uit bed te houden. De jongelui, zich ledèn noemende van de D.O.P.-groep kregen allen een bekeuring wegens het zich bevinden op verboden gebied. Dé bunker staal nl. in het duingebied van het slot Haemstede. BROUWERSHAVEN Spoedeisende vergadering gemeenetraad In de donderdagmorgen gehouden spoedeisende vergadering van de raad der gemeente Brouwershaven werd besloten tot het'aangaan van een vaste geldlening, groot f 126.000,- w*elk bedrag aangewend zal worden voor aankoop gronden in het plan West te Brouwershaven. Beschikbaar gesteld werd een aan vullend crediet voor de vernieuwing havenbeschoeiing aan de zuidzijde van de haven te Brouwershaven welk werk onderhands werd aanbe steed aan de fa. H. Stouten te Brou wershaven. De heer A. J. v. d. Wekken, atten deerde op een beter toezicht bij dit werk, daar dit bij het werk aan de beschoeiing aan de noordzijde der haven niet altijd tot volle tevreden heid is gebeurd. BURGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren: 7 juli Jan, z. van Jan Adriaan van Bevercn en Calharina Pieternella Schcffers (Zierikzee); 7 juli Adriaan Comelis Jan, z. van Christiaan Willem van Brouwersha ven en Jakoba Hoogerwerf (Zierik zee); 9 juli Cornclis. z. van Jan de Jonge en Maria Hendrika van Mou- rik (Duivcland); 9 juli Margaretha Maria, d. van Jan den Brabcr en Toosje Willemina Hoek (Bruinisse). 12 juli Anthonie Abraham, z. van Leendert de Bruine en Bastiana de Bruine (Duiveland, Oosterland). Gehuwd: 8 juli Jacob Spee, 25 jr. (Middelharnis) en Neeltje Luijendijk, 21 jr. (Zierikzee). Overleden: 7 juli Cornelia van den Hoek, 82 jr. (Zierikzee), echtgenote van Joost Viergever. Duurzame bestrijding van ruige onkruidvegetaties op boerderij en bedrijf ZOO? Zo-Zo! Onderzoek naai* effect van actie „niet roken" AMSTERDAM, 14-7. Het bureau van de door het Rijk gefinancierde actie „Niet-roken" heeft het NIPO verzocht een onderzoek in te stellen naar het effect van de sinds 1964 ge voerde campagne tegen het roken onder de jongeren. De uitslag van dit onderzoek zal mede bepalend zijn voor het beleid bij de voortzetting van de campagne, aldus dr. L. Meisma, die is belast met de' uitvoering van deze actie. Ingezonden mededeling Betere zonnebrillen Prima verrekijkers f Nieuwste brilmonturen Vakopticicn BERGMANS l ZIERIKZEE - Havenpark 1 X BURGH - Kerkstraat 2 Dit najaar zijn er wat verkiezin gen in de V.S. Een deel van het Huis van Afgevaardigden en de Senaat wordt vervangen en een aantal gou verneurs zijn aan het eind van hun ambtstermijn. Gebruikelijk is dat bij dergelijke gelegenheden de regeren de partij een veer laat: regeerders weten nu eenmaal van tevoren dat ze hét niet ieder naar de zin kun nen maken hoe stellig dat ook van hen was verwacht. De democraten houden er echter ernstig rekening mee dat de klap dit keer wat harder aan zal komen dan normaal. Het aanzien van president Johnson was op zijn hoogst toen hij zijn - als senaatsleider al getoonde - talenten toepaste om de volksver tegenwoordigers een massa werk te laten afleveren. Nu echter dat achter de rug is, raken vele aanhangers van de president wat ontgoocheld. Een voorname reden is Vietnam. De VQortdiirehd aanvliegende trans portvliegtuigen met lijken van ge sneuvelden (die alle in de V.S. wor den begraven) zijn nooit een opwek kende verkiezingsaffiche. Maar waar Jonhson vooral onder lijdt is waar hij voorheen het meest baat van had: hij is en blijft een gematigd man van het midden. Twee uitersten Maar ten aanzien van Vietnam is het gematigd denken zo langzamer hand pan het uitsterven onder de Amerikaanse burgers. Of ze zijn er pal voor om die communisten nu eens een reuze optater te verkopen, of ze zijn van mening dat de V.S. er nooit aan hadden moeten beginnen om daar in Azië te vechten en dat daarom zo snel mogelijk ophouden geboden is. Een andere reden is de kwestie van dè burgerechten. Johson deed daaraan veel, waarvan men - be halvein het diepe zuiden dan - in zag dat. hél gedaan moest worden, of men hel nu leuk vond of niet. Maar intussen blijkt dat inel wetge ving alleen ook niet alles is bereikt en dal ontgoochelt negers die plot seling de heilstaat hadden verwacht, en blanken die er op hadden gere kend dat de rassenellende nu zou af lopen. Men zjet daarentegen steeds meer demonstraties met. steeds lui der en in zekere zin. zelfs driegender kreten alsmede ccn aantal complete oproeren, eerste in Watts en thans weer in Chicago. Hel moet daarom sommigen wel Autobus tegen boom STADSKANAAL, 14-7. Donderdag middag is ccn bijs van de GADO van dc lijn Gictcn-Assen bij de Ecxtcr- halte, vermoedelijk door het gladde wegdek, geslipt en frontaal tegen een boom gebotst. Van dc passagiers zijn er negen naar een ziekenhuis in Gro ningen vervoerd ter observatie. Daar onder ook de chauffeur. De bus was van voren totaal ingedeukt. Britten wonnen het Songfestival Knokke KNOKKE, 14-7. De Britse ploeg in het songfestival te Knokke heeft donderdagavond in de finale het Ne derlandse vijftal verslagen. De winnende ploeg bestond uit Angelbert Humperdinck, Jimmy Wilson, Eden Kane, Truly Smith en Chloe Walters. De Britten hebben dus de prijs van 200.000 fr. gewonnen en de Neder landers die van 100.000 fr. De Fran se en Belgische (exaequo), de Duitse en de Italiaanse ploeg krijgx elk 50 duizend fr. De journalistenprijs ten bedrage van 20.000 fr. is toegekend aan de Belg Jean Vallee. WADDINXVEEN. Tijdens een werkbezoek, dat minister Smallen- broek (binnenlandse zaken) maan dagmiddag 18 juli aan de gemeente Waddinxveen brengt, zal hij o.m. het nieuwe bijkantoor van de coöpera tieve raiffeisenbank aan het Konin gin Wilhelminaplein1 openen. VENSTER toeschijnen dat de activiteiten van Johnson niet het kwaad hebben voorkomen maar zelfs versneld. Te leurgestelde negers (doorgaans de mocraten), teleurgestelde blanke in tellectuelen (idem), teleurgestelde bewonderaars van Lyndon B. (idem) - dat alles vraagt eenvoudig om een democratische afgang in september. En Robert? De populariteit van Johnson is ook sterk geduikeld, naar opinie-on derzoekers melden. Het zou zelfs al zo zijn dat hij het tegen iedere kan didaat zou afleggen als er vandaag presidentsverkiezingen zouden zijn. Het lijkt een beetje ongunstig sei zoen voor de mensen van het midden van de weg, die altijd de beste kan sen hadden bij de stembus in de V.S. Iemand die daarvan profiteert is bijvoorbeeld ook Robert Kennedy. Hij heeft de laatste tijd o.m. over Vietnam een aantal opmerkingen ge- mbaakt, die eigenlijk niet van een verrassend diep inzicht getuigden, om hel maar zacht te zeggen. Echter: die opmerkingen waren radicaal, ze streefden in ieder geval naar een di recte oplossing. Dat hoorden de Amerikanen. Dat de spreker vervol gens op zijn vingers werd getikt met de opmerking dat wat hij wou wel aardig was maar helaas niet te ver wezenlijken, ontging de massa. En anderen die profileren zijn de idlra- rechtsen, bijvoorbeeld de overigens kansloze Goldwater, die met ge rechtvaardigde trots zijn overwin naar bij de laatste presidentsverkie zingen kan citeren: „17 weet wel: ik ben die man die van Johnson een uitbrander kreeg omdat ik bommen wou gooien op Noord-Vietnam". Ge lach gegarandeerd: d.w.z. uitlachen van Johnson. Het risico van een en ander is dat dc president zich gedwongen voelt harder te gaan optreden in Vietnam, meegesleurd van zijn gematigde po sitie. Tenzij natuurlijk voor dit na jaar hetzij de Vietkong definitief wordt verslagen, of Hanoi toch maar ingaat op een vredesgesprek. Maar dab lijkt weinig waarschijnlijk. DEN IIAAG, 14-7. In antwoord cp vragen van het Tweede Kamerlid Van D(jk (VVD) heeft dc minister van onderwijs, prof. Diepenhorst verklaard dat inderdaad door dc toepassing van dc nieuwe normen van het studietoelagenbeleid, vele toelagen lager zijn geworden dan wel geheel zijn ingehouden. Doordat in hel. nieuwe systeem dc toelagen zorgvuldig op dc indirecte faciliteiten in de vorm van Kinder bijslag of kinderaftrek worden af- pcst.-md. zal verhoging van deze fa ciliteiten veelal een gehele of be langrijke compensatie bicden. aldus dc minister. Hot lijkt daarom niet. waarschijn lijk. dat als gevolg van de nieuwe Van alle technische produkten die het bestaan in de moderne samenle ving vergemakkelijken, geniet de automobiel veruit de meest algeme ne belangstelling. Dat is weer eens gebleken bij een te Parijs gehouden enquête waarbij o.an 6000 personen - mannen en vrouwen van 18 tot 65 jaar en verdeeld over geheel Frank rijk - vragen werden gesteld over welke auto men zou kiezen als men er een zou moeten (kunnen) kopen. Hierbij werd het overwicht van twee constructeurs, Citroen en Renault, bevestigd. Zij bezitten samen meer dan 56 pet. van de markt. Tol voor kort ging Renault voorop, doch op het ogenblik is Citroen - met een kleine voorsprong weliswaar - het eerste merk op de Franse automarkt. Tezamen bezitten de vier grote Franse constructeurs (Citroen, Re nault, Peugeot en Simca) 90 pet. van de nationale markt. Ingezonden mededeling 1966 in rood en grijs uit voorraad A. VAN HESE Weststraat 9 Zierikzee ARNHEM. Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben betrokken gemeentebesturen een nota gestuurd inzake de gemeentelijke herindeling van de west-Betuwe. Volgens de nota zouden èr in deze streek met 75.000 inwoners en 17 gemeenten - slechts vier grote gemeenten over moeten blijven. PARIJS. Aan de parade ter ge legenheid van Quatorze Juillet heb ben voor het eerst sinds 1960 man schappen van het vreemdelingenle gioen deelgenomen. Zij vielen door hun houding in de Algerijnse oorlog in 1961 bij De Gaulle in ongenade. DEN HAAG. Zijne Koninklijke Hoogheid prins Bernhard heeft het voornemen het nieuwe gebouw van de hogere hctelvakschool in Sche*- veningen op donderdag 15 septem ber a.s. officieel te openen. Studenten met huifkar naar Moskou UTRECHT, 14-7. In de stromende regen zijn donderdagmorgen vijf Utrechtse studenten, leden van de studentenvereniging Unitasper huifkar uit de Domstad vertrokken met bestemming Moskou. De huif kar wordt door een (Russische) trac tor getrokken. Drie van de vijf stu denten maken dc tocht in dc huif kar, één bestuurt dc trekker en een ander, Frans Suasso de Lima dc Pra- do, beweegt zich achter de huifkar voort op een witte fiets. Hij is van plan dit wat hij noemt typisch Nederlandse symbool tot Moskou te berijden. H\i heeft overi gens nog een ander puur Hollands symbool bij zich, namelijk een paar witte klompen. Deze tocht naar Rus land is een van de hoogtepunten in de lustrumviering imn „Unitas". Dit lustrum, het elfde, draagt als motto „Tussederusse". normen studerenden of aspirant-stu derenden hun studie zullen moeten afbreken dan wel van hun voorgeno men studie zullen afzien. Naar schatting zal ongeveer 20 pet. van dc aanvragen voor het weten schappelijk onderwijs een gelijke of hogere toelagen krijgen dan vorig jaar; ongeveer 60 pet. krijgt een la gere toelage - zij het dat dan ook in vele gevallen meer kinderbijslag en kinderaftrek wordt verkregen - cn 20 pet. zal worden afgewezen, aldus de bewindsman in zijn antwoord. In totaal is het bezuinigend effect voor de rijkssludietoeJagen op de be groting van hol ministerie van on derwijs en wetenschappen to ramen op f 19 min. BLIK DOOR HET WERELD

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 2