Nog geen landbouwbeslissingen in de Belgische hoofdstad Gevechten politie en negers in Chicago Moord in Chicago Israëlisch protest bij Veiligheidsraad „Maanverkenner" zendt niet meer TAUNUS 12 M Fordgarage GLERUM „In Amsterdam viel verkeerd hoofd" Voor komende weekeinde weer een grote verkeersdrukte verwacht Ouders gedood - Twee kinderen gewond S Plannen van regering worden in langzamer tempo uitgevoerd ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 15 juli 1966 122ste jaargang Nr. 19623 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 -1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Verdwijnt de grote stern als broed vogel op schouwen Verjjeefse onderhandelingen BRUSSEL, 14-7. De Europese mi nisterraad is er wederom niet in ge slaagd de belangrijke landbouwbe slissingen te nemen, waarover nu al maandenlang in Brussel wordt on derhandeld. Nadat donderdagavond aan het einde van een tweedaagse vergade ring de ministers van landbouw van de „zes" van oordeel bleken, dat de vraagstukken „nog niet rijp waren voor een beslissing", werd niet over gegaan tot de algemeen verwachte nachtvergadering, maar zag de Eu ropese Commissie af van een nieuwe poging om een akkoord tot stand te brengen en werd een - eventuele - beslissing uitgesteld tot de volgen de week. Donderdagochtend om tien uur zal het gesprek worden hervat. Het was de voorzitter van de Eu- ropcsse ministerraad, de Nederland se minister van landbouw mr. B. Biesheuvel, die donderdagavond na dat de algemene bespreking van het compromis-voorstel van de Europese Commissie was geëindigd, de vraag stelde of de voorwaarden aanwezig waren om aan de commissie te vra gen zich te beraden over een even tuele wijziging in dat voorstel om te trachten tot oplossingen te komen. De Europese Commissie bleek ech ter slechts bereid een nieuw voor stel te overwegen, indien alle zes lidstaten zich bereid verklaarden me de te werken om nog in de loop van donderdagnacht tot een akkoord te komen. De antwoorden waren genuanceerd. De Duitse bondsrepubliek, België en Luxemburg namen een zeer positief standpunt Ln, dat alsnog moest wor den getracht tot een akkoord te ko men, De Italiaanse delegatie bleek grote moeilijkheden te moeten over winnen en antwoordde aarzelend. Frankrijk antwoordde met een ze ker niet enthousiast „ja". Minister Biesheuvel, die zelf als laatste de vraag moest beantwoorden moest aan de hand van de reeds gegeven reacties tot de conclusie komen, dat de voorwaarden om onmiddellijk verder te gaan met de pogingen om tot beslissingen te komen er niet wa ren, hoewel de Nederlandse delega tie zelf, zoals trouwens de afgelopen twee dagen al was gebleken, posi tief stond tegenover de mogelijkhe den van een akkoord. Minister Biesheuvel wees er daar bij op, dat niet door te snel hande- „Toestemmingswetje" huwelijk prinses Margriet DEN HAAG, 14-7. De Eerste Ka- mer zal volgende week dinsdag in openbare vergadering het „toestem mingswetje" voor het huwelijk van prinses Margriet met de heer mr. Pieter van Vollenhove behandelen. In het donderdag verschenen eind verslag van de commissie van rap porteurs uit de Eerste Kamer wordt opgemerkt, dat „vrijwel alle leden" gaarne hun instemming betuigden met de inhoud van dit wetsontwerp" In het verslag worden de beste wen sen voor de toekomst van het jonge paar uitgesproken. CHICAGO, 15-7. In Chicago zijn donderdagavond hevige vechtpartijen uitgebroken tussen politie en negers. De politie maakte gebruik van de vuurwapens. Vaccin naar Kenia NAIROBI, 14-7. De eerstkomende tien dagen zullen uit Nederland 5000 doses mond- en klauwzeervaccin door de lucht naar Kenya vervoerd wordeh. Zij 2ullen gebruikt worden om een uitbraak van de ziekte te be strijden, die zich heeft voorgedaan onder de rundveestapel in de plaats Kipiripi bij Nairobi. Een woordvoer der van de Kenyase veeartsenijkun- dige dienst heeft dit in Nairobi mee gedeeld. Zijn dienst beschikte zelf niet over het juiste vaccin. CHICAGO, 14-7. Te Chicago zijn donderdag zeven leerlingverpleeg- stei-s vermoord in hun woning aan getroffen. De politie vermoedt dat zij het slachtoffer zijn geworden van een sex-misdadiger. De lijken wa ren gedeeltelijk ontkleed, enige wa ren vastgebonden. Een verpleegster die de misdaad ontdekte zei tegen de politie woensdagavond een 25-jarige man bij het huis gezien te hebben, die om geld vroeg om naar New Or leans te reizen. NEW YORK, 14-7. Israël heeft donderdag bij de veiligheidsraad ge protesteerd tegen, wat genoemd wordt „voortdurende gewelddaden door Syrië". De Israëlische afge vaardigde bij de Verenigde Naties heeft de voorzitter van de veilig heidsraad, de Nigeriaan Adebo, ge zegd dat de luchtaanval op Syrische doelen bedoeld was om Damascus te doordringen van de ernst van zijn daden. Israël spant zich in de grens rustig te houden en de plaatselijke bevol king tegen aanvallen te behoeden. Het is de derde achtereenvolgende dag dat zich in de negerwijk van de ze stad ongeregeldheden voordoen met als aanleiding de brandkranen, die door de bewoners in verband met de hittegolf waren opengedraaid, doch die door de politie werden af gesloten. Sluipschutters, die zich op daken van huizen hadden verscholen, na men de politie onder vuur. Een po litieman werd daarbij gewond. Bur gemeester Daley verklaarde, dat hij de nationale garde te hulp zou roe pen als de politie dë situatie niet aankan. De politie wierp gepantserde auto's en traangasbommen in de strijd en arresteerde een aantal vechtersbazen. Twee negers liepen schotwonden op. Protestantse en Rooms-Katholieke geestelijken, die op verzoek van ne gerleider dominee Luther King trachtten de gemoederen te kalme ren, slaagden daarin niet. De menig te, voornamelijk jongelui, bleef de buurt terroriseren, waarbij vele rui ten het moesten ontgelden. len het risico van een mislukking mocht worden genomen. Ook de voorzitter van de Europese Commis si e, prof. W. Hallstein, en de Ne derlandse vice-voorzitter, dr. S. L. Mansholt, verklaarden dat in dit sta dium van de Europese executieve geen gewijzigd compromis-voorstel kon worden verwacht. PASADENA, 14-7. De „Verken ner 1", Amerika's „oog op de maan", zendt geen foto's meer naar de aarde. De televisierobot viel woensdag avond plotseling uit. Men had toen op het ontvangststation in Johannes burg net een aantal foto's binnen van de corona van de zon. Of de Verkenner nu definitief buiten wer king is, is nog niet bekend. Het sta tion in Zuid-Afrika probeert de ro bot weer op gang te krijgen. Nederlanders in hel Imitenland verongelukt DEN HAAG, 14-7. Bij een ver keersongeluk in Frankrijk, in de om geving van Grenoble, is de heer G. H. J. Dols uit Susteren (L.), om het leven gekomen. Zijn vrouw en twee dochtertjes van 6 en 9 jaar zijn ern stig, doch niet levensgevaarlijk ge wond. Eén jongetje van 2 jaar bleef ongedeerd. Twee Franse vrouwen, die in de auto zaten waarmee de wagen van het gezin in botsing kwam, zijn eveneens ernstig gewond. Bij de botsing waren ook twee lor ries betrokken. Bij een botsing in de buurt van Helsinki is gisteren een jonge inwo ner van Den Haag, de heer W. G. te Nuyl (22 a 23 jaar), gedood en zijn vriend uit Noordwijk aan Zee licht, gewond. DEN HAAG. De 76-jarige heer J. H. Lorie uit Den Haag is om het le ven gekomen toen hij, rijdende op een bromfiets, tegen een op de linker weghelft van de Hoefkade gepar keerde auto botste. Minister Luns in Lagos LAGOS, 15-7. Minister Luns is donderdag in Lagos aangekomen waar hij zaterdag het associatiever drag tussen Nigeria en de Europese Economische Gemeenschap zal on dertekenen. Bij de plechtigheid zullen o.m. vertegenwoordigers van west-Duits- land, Frankrijk, Italië, België en Lu xemburg aanwezig zijn. Ingezonden mededeling Bezoekt onze Showroom Lange Nobelstraat 28, Zierikzee Christelijke politie-ambtenarcn: UTRECHT, 14-7. De Bond van Christelijke Politieambtenaren heeft bewondering voor de heer Van der Molen, omdat hij zich tèrwille van het algemeen belang akkoord heeft verklaard met zijn ontslag. verkeerswegen patrouilleren. Messtal heeft de rijkspolitie op drukke dagen een vliegtuig in de lucht, maar ge zien de verwachte „volksverhuizing" zal men vrijdag en zaterdag, indien nodig, een extra vliegtuig ter be schikking hebben. Ook de verkeers- centrale in Den Haag krijgt een ex tra bezetting. Verder is de medewer king ingeroepen van het Roode Kruis Reden is, dat de ervaring heeft ge leerd, dat een groot probleem bij verkeersongevallen veelal het ver voer van gewonden is. Kostbare tijd gaat vaak verloren, voordat een ambulance ter plaatse is. DEN HAAG, 14-7. Ook voor het komende weekeinde wordt er weer een grote drukte op de Nederlandse wegen verwacht. De uittocht van de op vakantie gaande bouwvakarbeiders zal dan beginnen en samen met de andere vakantiegangers zullen zij een leger gaan vormen van naar schatting een kwart miljoen tot 300.000 man. De rijkspolitie heeft de gebruike lijke maatregelen voor drukke week einden getroffen, hetgeen o.m. bete kent, dat op spitsuren tot 20 snelle witte politieauto's, de Porsches, op de STOELMANSE1LAND. Prinses Beatrix en prins Claus hebben een bezoek gebracht aan Stoelmanseiland, hen werd een kleurig welkom bereid. KOOTWIJKERBROEK, 14-7. Op de Harskamperweg in Kootwijker broek, gemeente Barneveld, is don derdagmiddag de heer J. Westerman' (40) met zijn echtgenote mevr. A. Westerman-van Elten (26) om het le- Kleine zelfstandigen en minimum-inkomen van loontrekkenden DEN HAAG, 14-7. De drie een- trale landbouworganisaties en drie van de vier centrale middenstands organisaties hebben de minister van sociale zaken en volksgezondheid verzocht om te bevorderen, dat de inkomensgrens van de kinderbijslag wet kleine zelfstandigen wordt ver hoogd tot een niveau dat overeen komt met het minimumuurloon van loontrekkenden. De zes centrales (waarbij de Koninklijke Nederland se Middenstandsbond ontbreekt) hebben de bewindsman verzocht te bevorderen dat die verhoging ook tot stand wordt gebracht voor de inko mensgrens waar beneden voor zelf standigen een reductieregeling voor de premieheffing volksverzekeringen g'eldt. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's De toekomst wordt met het heden gekocht. V/AT 2EQT DE BILT ven gekomen toen zijn auto frontaal in botsing kwam met een militaire vrachtauto en vervolgens een boom raakte, bij welke botsing de wagen totaal vernield werd. Twee kinderen van het echtpaar, 1 en 3 jaar oud, kregen ernstig schedelletsel. Zij zijn opgenomen in een ziekenhuis te Arn hem en een kliniek te Nijmegen. Het ongeval ontstond doordat de heer Westerman werd afgeleid door een naast de rijweg plaats vindende militaire oefening. Hij raakte daar door van de rechterwéghelft met het genoemde fatale gevolg. Kruitfabriek ontploft CARTHAGE (Missouri), 14-7. In een kruitfabriek bij Carthage in de Amerikaanse staat Missouri hebben zich donderdag zes ontploffingen voorgedaan. Zeker vijf mensen zijn omgekomen. Verscheidene arbeiders zouden zijn ingesloten. Er zijn veel gewonden. Het is een fabriek van de Hercules Powder Company. Vele arbeiders waren, toen de ont ploffingen zich voordeden, aan het schaften op veilige afstand van de fabriek. veranderlijke bewolking Verwachting tol zaterdagavond: veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien; zwakke tot ma tige wind tussen zuidwest en noord west; weinig verandering in tempe ratuur. 16 juli. Zon op 4.38. onder 20.53. Maan op 2.09, onder 20.05. 17 juli. Zon op 4.40. onder 20.52. Maan op 3.04, onder 21.03. 18 juli. Zon op 4.41. onder 20.51. Maan op 4.18, onder 21.46. Nieuwe maan: 18 juli te 5.31. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 16 juli 117 v.m. 13.50 n.m. 17 juli 2.18 v.m. 14.44 n.m. 18 juli 3.10 v.m. 15.34 n.m. BROUWERSHAVEN: 16 juli 1.07 v.m. 13.39 n.m. 17 juli 2.02 v.m. 14.30 n.m. 18 juli 2.50. v.m. 15.20 n.m. Springtij: 20 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 15-7. Het K.N.M.I. deelt mede: In de algemene luchtdrukver- deling komt maar weinig verande ring. Een groot hogedrukgebied handhaaft zich op de oceaan ten zuidwesten van Ierland, terwijl de luchtdruk laag is boven geheel Scan dinavië .Tussen deze twee druksyste rnen staan over een bi-eed gebied overheersende noordwestelijke wind. welke koele lucht over het Noordzee gebied naar het zuidoosten voeren. Een zwakke storing beweegt in de ze stroming mee van IJsland via de Britse eilanden in de richting van Frankrijk. Onder invloed hiervan ne men de winden in ons land tijdelijk verder af. Bij veranderlijke bewol king blijft de kans op enkele buien bestaan. De koele lucht is ondertus sen doorgedrongen tot aan het. Al pengebied, waar plaatselijk onweer voorkomt. DJAKARTA In Djakarta is het proces begonnen legen de voor malige majoor van de luchtmacht. Gato Soekrisno (43). Hij was één van de leiders van de communistische coup van oktober vorig jaar. Er werden 15 getuigen gehoord. DEN HAAG. De evenementen in hel Holland' Festival zijn deze zomer veel beter bezocht dan in voorgaan de jaren. Het bezoek was goed. Al leen de voorstellingen van buiten landse toneelgezelschappen waren moeilijk te bevolken. Dat er gezien de reeds jarenlang tussen de burgemeester en de hoofd commissaris bestaande controverse een hoofd moest vallen, zal politiek wel onvermijdelijk zijn geweest, maar dat neemt niet weg dat dit niet in de eerste plaats het hoofd van de heer Van der Molen behoorde te zijn. Met dit ontslag is de kous niet af, want de uiteindelijke verantwoorde lijkheid voor alles wat zich in de afgelopen maanden in Amsterdam op het punt van een weifelend politie optreden heeft afgespeeld, ligt bij de burgemeester. Hij heeft tenslotte het beleid bepaald, aldus een hoofdarti kel in het orgaan van de Bond van Christelijke politieambtenaren in Ne derland. De Sowjet-Unie heeft donderdag een nieuwe kunstmaan van de serie „Kosmos" gelanceerd I-Let is de Kos- mos-124. De kunstmaan bevat we tenschappelijke apparatuur en radio- instrumenten DEN HAAG, 14-7. De waarschu wingen die in de Tweede Kamer zijn geuit aan het adres van minister Vondeling met betrekking tot de be groting 1967 zijn niet aan dovemans oren gericht, zo verklaarde de be windsman. „We zullen onze plannen in een iets ander tempo moeten uit voeren dan aanvankelijk was ge dacht". Bij de beantwoording van hetgeen in de kamer was opgemerkt geraak te hij opnieuw in discussie met zijn voorganger prof. Witteveen over de toestand waarin bij zijn overname van het departement, de financiële positie van de overheidshuishouding had aangetroffen. Minister Witteveen zou geen enkele aanwijzing hebben gegeven omtrent het dreigende ern stige tekort op de begroting. Daarbij kwamen voor minister Vondeling nog twee onaangename verrassingen, zo zei hij namelijk een opvoering van het woningbouw pro gramma met 13.500 woningen en in vesteringen t.b.v. het aardgas die beiden een zware wissel op de eco nomie van het land trokken. Do be windsman betoogde dat bij uitvoe ring van het plan Joekes de stijging van de particuliere consumptie zeker niet achtergebleven zou zijn. In de loop van dit jaar zal nog een wetsontwerp worden ingediend om de doorzichtigheid van de kapitaal markt te vergroten, zo kondigde mi nister Vondeling aan. Het gaat hier bij vooral om de onderhandse lenin gen. Het rijk is zeer terughoudend wan neer het gaat om het doen van een beroep op de gespannen kapitaal-- markt. Op voorinschrijfrekeningen is echter f 150 min. meer beschikbaar gekomen dan werd verwacht. Provincies en gemeenten hebben in het eerste kwartaal van dit jaar f 1033 min. uitgegeven tegenover f 993 min. in het eerste kwartaal 1965. Met de centrale financiering die aanvankelijk slecht op gang was ge komen gaat het nu beter, het toege wezen totaalbedrag bedroeg op 6 ju li f 821 min. Over de loon- en prijsnota zei mi nister Vondeling dat deze ingreep weliswaar fors genoemd kan wor den maar zeker niet „in het wilde weg was toegepast". Ook kan men z.i. niet zeggen dat de bouwnijver heid in het bijzonder zal worden ge troffen. De ambtenarenstop heeft be trekking op ongeveer 2400 ambtena ren. Op 21 mei werd het aantal va catures op ongeveer het dubbele ge schat. Per 1 juli, zo had de bewindsman berekend, zijn de begrotingen de wij zigingen inbegrepen in vergelijk met het voorgaande jaar 10,2 procent la ger terwijl het nationaal inkomen met 11,2 procent steeg. Van een ne gatief effect van de overheid op het evenwicht in de economie kan men dus moeilijk spreken, zo betoogde hij Motie Witteveeen Tijdens de republieken diende de heer Witteveen een motie in, waarin wordt, gesteld dat de financiële pe riode van minister Vondeling heeft gefaald. De motie is behalve door leden van de V.V.D.-fractie mede on dertekend door enkele C.H.U.-afge vaardigden. De letterlijke tekst van de motie luidt als volgt: de kamer, gehoord do beraadslaging over de nota inzake de afremming bestedin gen overheidshuishouding, vaststel lende. dat. de regering te laat heeft ingezien, dat beperking van de over heidsbestedingen noodzakelijk was. dat deze beperking ten gevolge daar van thans zonder prioriteitenbepa ling. en dus op onevenwichtige en schadelijke wijze moet geschieden, trekt daaruit de conclusie, dat dc financiële politiek heeft, gefaald, en gaat over tot de orde van de dag". De motie werd door de kamer af gewezen. wm

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1