Rotterdamse zakenmensen willen zeil ligplaats jachten te Bruinisse financieren streYkmeTws „Seven Seas" voor Rotterdamse studenten Zwarte bessenoogst in Schouwse Westhoek is in volle gang Het ontslag van Amsterdams commissaris Rijkswaterstaat staat deel haven aan gemeente af BRUINISSE, 13-7. In een bjj de stukken voor de gemeenteraad van 15 juli gevoegd schrijven deelt bur gemeester Van de Linde van Bruinis se aan de raad mede, dat een deel van de werkhaven door Rijkswater staat Ls afgestaan, zodat Bruinisse thans na veel onderhandelen de be schikking krijgt over het meest oos telijke deel van de werkhaven en het gedeelte dat loopt langs Rijksweg 18. De gemeente kan dus nu begin nen cm daar meer gelegenheid voor jachten te maken. Er is nu echter een ander bezwaar, de gemeente zou geen beroep mogen doen op de kapitaalmarkt, omdat de laatste tijd al grote investeringen ge daan zijn, in verband met het aan kopen van grond voor uitbreidings plan West II en voor het industrie terrein. Moest de gemeente dit project zelf financieren, dan zou het eerst over 2 a 3 jaar te realiseren zijn, aldus de brief. De burgemeester meent nu de op lossing gevonden te hebben door het inschakelen van enkele zakenmensen uit Rotterdam, die zelf ligplaats voor hun jachten in Zeeland zoeken en. die bereid zijn het gehele project ad f 65.000 te financieren. Kleinere schepen De gemeente zou dan een vinger in de pap houden of krijgen betreffen de 21 ligplaatsen voor kleinere sche pen, de ligplaatsen voor grotere scheper, (plm. 10) zou door de zaken lieden zelf worden benut. Natuurlijk zou overleg gepleegd worden met het gemeentebestuur over prijzen van liggeld etc., beheer en exploitatie zouden in een vorm moeten worden gegoten, dat samenwerking mogelijk is. Het voordeel voor de gemeente is dus, dat zij niet behoeft te lenen terwijl zij ook niet aansprakelijk kan worden gesteld voor een even tueel nadelig saldo; zij behoeft ook geen personeel beschikbaar te stel len voor eventueel onderhoud. De prijzen der ligplaatsen voor de klei ne zaten moeten in overleg met de Dr. Martin Luther King in televisie-kerkdienst HILVERSUM, 14-7. Zondagmorgen 17 juli (10 uur) nemen C.V.K. en IKOR via het Eurovisienet een kerk dienst over uit de kathedraal St. Pierre in Genève, waarin dr. Martin Luther King, de bekende Ameri kaanse Baptistenpredikant en Nobel prijswinnaar, de preek zal houden voor de deelnemers aan de wereld conferentie „Kerk en Samenleving", georganiseerd door de Wereldraad van Kerken. Predikanten uit Hongarije en Cu ba, metropoliet Meliton uit Istanbul en twee conferentiegangers uit India en de Goudkust zullen de orde van de dienst leiden. Meer soldij voor Amerikaanse soldaten WASHINGTON, 14-7. President Johnson heeft een wetsontwerp ge tekend dat voorzien in een soldijver hoging van 3,2 percent voor de leden van de Amerikaanse strijdkrachten. Als gevolg hiervan krijgen admiraals 69 dollar per maand meer en jonge rekruten 3 dollar per maand. gemeente worden vastgesteld en mogen zonder toestemming van het gemeentebestuur niet worden ver hoogd. „Het enige bezwaar", aldus het schrijven van de burgemeester, „is, dat de gemeente het geheel niet in eigendom heeft". ZIERIKZEF Vijfde orgelbespeling door Dirk iansz. Zwart Dinsdag 1 9juli a.s. om 8 uur des avonds, geeft Dirk Jansz. Zwart zijn vijfde orgelbespeling in de Grote Kerk te Zierikzee. Het programma bestaat ditmaal uit verzoeknummers welke door de bezoekers van de vo rige orgelavonden konden worden ingediend. Uit de vele aanvragen heeft de coneertgever derhalve een programma samengesteld dat bestaat uit werken van Bach, Handel (Con certo met koekoek en nachtegaal), Franek, C. de Wolf en Jan Zwart (koraalbewerkingen). In augustus geen inentingen Namens de Entgemeenschap Zie rikzee wordt ons verzocht te willen mededelen dat gedurende de gehele maand augustus geen inentingen zullen worden verricht in het wijk- gebouw, Jannewekken. Daarna zal weer op de eerste woensdag van de maand geënt worden. Geslaagden H.T.S. Aan de H.T.S. te Dordrecht slaag den voor het examen Werktuig bouwkunde de heren L. D. Braai en A. C. bij de Vaate te Zierikzee. Voor het examen Weg- en Waterbouw is geslaagd de heer W. de Vos, even eens uit Zierikzee. Aannemerscursussen Bergen op Zoom Breda Voor het onlangs gehouden exa men vakdiploma „Aannemer" 1966, uitgaande van de stichting Raad van Bestuur Bouwbedrijf, slaagden voor het diploma burger- en utiliteits bouw de heren H. den Boer te Noordwelle, C. A. Prince te Haam stede, C. J. Stouten te Kerkwerve, P. de Vlieger te Kerkwerve, P. W. de Waaij te Dreischor. De heer P. de Vlieger te Kerkwer ve, cursist van de cursus Bergen op Zoom, slaagde met het hoogste aan tal punten van de ruim 1000 kandi daten, die aan het examen deelna men, t.w. 83 punten van de nominaal 100 te behalen punten. BROUWERSHAVEN V.V.V. organiseert Zeeuws evenement Aanstaande zaterdag 16 juli des avonds 8 uur zal men te Brouwers haven in het kader van de ontspan ningsavonden. georganiseerd door de Brouwse V.V.V. kunnen genieten van een karakteristiek Zeeuws evene ment op het Marktplein. Op de fees telijk verlichte Markt zullen optre den de folkloristische dansgroep in Walcherse klederdracht „Medio Bur- gum" uit Middelburg o.l.v. mej. J. C. Vermeulen. Dit programma van dan sen zal worden afgewisseld met marsmuziek, te spelen door de mu ziekvereniging „Apollo" o.l.v. de heer E. A. de Looff. Wanneer het weer meewerkt zal het publiek van een mooie avond kunnen genieten waarbij vooral het optreden van de dansgroep, welke ook in het buiten land grote bekendheid geniet, zeer zeker in de smaak zal vallen. BRUINISSE Boerenleenbank kreeg alarminstallatie De Coöperatieve Raiffeisenbank te Bruinisse heeft deze week de be schikking gekregen over een alarm installatie, tegen eventuele roofover vallen. Mocht een verdacht individu, voor de balie verschijnen (het oversprin gen daarvan is reeds van het begin af onmogelijk gemaakt), dan kan de kassier of diens personeel door het drukken op verschillende plaatsen aangebrachte knoppen, de alarmin stallatie in werking stellen. Wanneer getracht zou worden door rukken, trekken of snijden aan de geleidingsdraad de installatie buiten werking te stellen dan bereikt men juist het omgekeerde, want ook op die manier begint de sirene te clax onneren. Door een en ander is de veiligheid natuurlijk zeer verhoogd. Vijfde leerkracht Chr. lagere school Waar het leerlingenaantal van de Chr. School een zodanige hoogte heeft bereikt dat een vijfde leer kracht kan worden aangesteld, zal het bestuur van die school daartoe ook overgaan met ingang van het nieuwe leerjaar. Er is echter ook nog behoefte aan een vijfde lokaal en dat is minder gemakkelijk te verwezen lijken. Getracht zal worden een noodlokaal bij de school te bouwen. Bejaarden van Noordwelle zagen eigen provincie NOORDWELLE, 13-7. De bejaar den van Noordwelle maakten weer hun jaarlijkse reisje. Begunstigd door mooi weer ging de reis via de Oos- terscheldebrug richting Zeeuws- Vlaanderen, doel van de reis. Kloetinge was de eerste pleister plaats. Vandaar ging het naar het veer Kruiningen-Perkpolder om daarna Zeeuws-Vlaanderen in te gaan. In Terneuzen werd weer een frisse drank genomen. Met de grote veerboot voer men van Breskens naar Vlissingen. Van deze bootover tocht werd bijzonder genoten. In Vlissingen reed men nog over de boulevard. Daar liet ook de brood maaltijd zich goed smaken. Langs de kustwegen ging het over Walcheren. Ook daar zijn de duinen prachtig en de vele gasten deden aan de „eigen" Westhoek denken. Over Westkapelle, Domburg, Oostkapelle ging het Over de Veersedam langs het Veer se Meer. Spoedig was het gezelschap weer op Noord-Beveland waar een ijsje, goed smaakte. Ongeveer 9 uur word al zingende en onder luid getoeter Noordwelle binnengereden. Aan het slot van deze reis sprak de heer P. G. Boot namens1 de ouden van dagen woorden van dank aan het comité en dé inwoners van Noordwelle voor hun financiële steun voor deze geslaagde reis door eigen provincie. Tenslotte dankte de heer J. Hendrikse de oudjes die mede zorgden voor het welslagen van de ze reis, zuster van Beveren en de chauffeur de heer J. Kiesenberg voor hun goede zorgen. Noordwelle's in woners hebben hun bejaarden weer een prachtig reisje aangeboden. Matige aafivoer - Hoge prijzen ROTTERDAM, 12-7. Het m.s. Seven Seas (12574 brt) van de Eu ropa Canada-Linie zal door de Stich ting Studenten Huisvesting Rotter dam worden gekocht teneinde dienst te doen als huisvestingsschip zowel voor medische studenten (welke een zekere prioriteit zullen genieten) als voor de studenten van de Nederland se Economische Hogeschool. Het schip, dat over goede hutten beschikt en de - in totaal circa 280 - studenten een grote algemene soci ale ruimte zal bieden, is een uiterst welkome verlichting ten aanzien van de krappe studentenhuisvesting en zal gedeeltelijk tevens worden ge bruikt voor colleges en werkgroepen. Het ligt in de bedoeling, dat de Se ven Seas ligging krijgt in de Park haven. Verwacht mag worden dat van deze gunstige ligging goede wer king zal uitgaan op de studie-inten- siviteit. Het schip zal immers liggen in de onmiddellijke nabijheid van zowel het Provisorium van de Medi sche Faculteit, het toekomstige Aca demisch Ziekenhuis Dijkzigt als het nieuwe medische complex. Ook ten aanzien van de huidige behuizing van de Nederlandse Economische Hogeschool is de ligplaats gunstig. De Seven Seas, die een veelbewo gen leven op alle oceanen achter de rug heeft, was de laatste jaren vrij- HAAMSTEDE Collecte Bestuur en leden der Herv. vrou wenvereniging „Priscilla" collecteer der. met groot succes voor de Stich ting Chr. Blindenbond „De Fakkels Bijeen". Eindresultaat f 305. wel steeds ingeschakeld voor het vervoer van voornamelijk Ameri kaanse studenten over dé Atlanti sche oceaan en rond de wereld. De taak van dit schip wordt in dit op zicht in de herfst van dit jaar over genomen door het ss.. Rijndam, dat dan zal gaan varen onder de vlag van de Europa-Canada Linie. De Seven Seas zal na haar huidige transatlantische zomerprogramma einde september aan de nieuwe eige naresse worden opgeleverd. Ver wacht wordt dat het schip na het treffen van voorzieningen in oktober a.s. voor bewoning gereed is. Ook uitwendig zal de Seven Seas de aan blik van een goed zeeschip blijven behouden en een object zijn dat in Rotterdam en haar haven gezien mag worden. WESTHOEK, 13-7. De zwarte bes senpluk is in volle gang. Weer is be wezen dat de teelt van zwarte bes sen zeer variabel is wat de financiële uitkomsten betreft. Het is 'n artikel als de uien in de landbouw, hoewel de laatste jaren hier wel wat evenredigheid en sta bilisatie in de prijs is gekomen. Toen Engeland nog volop zwarte bessen importeerde was het een goe de teelt met flinke prijzen en elk (jaar een ongeveer gelijk liggende aanvoer. Nederland ging er toen wat aan veranderen en de zwarte bessen werden r.ty eigen land ingepulpt en enkele grote buitenlandse conserven- fabrieken kochten de vaten „pulp". Engelang stichtte enige filialen in Holland eh op deze manier kan de fabriek veel goedkoper inkopen met het gevolg dat de prijzen in de afge lopen jaren steeds daalden en vorig jaar op een zeer bedenkelijk peil bleven hangen. Het gevolg was dat veel bessen- struiken dié op veel fruitbedrijven als wijker waren geplant en toch al te lang stonden omdat de prijs nog wel eens zou kunnen oplopen, ge- den ze vorig najaar naar de brand stapel. vervoerd en de lege plekken werden, niet opnieuw ingeplant-.. Het Nederlandse areaal, zwarte bessen was veel kleiner geworden en nu deed zich in 1966 het eigenaar dige- voor dat de nog overgebleven BROUWERSHAVEN De collecte voor de Stichting Christelijke Blindenhulp (alle ge zindten) „De Fakkels Bijeen" heeft te Brouwershaven opgebracht f 83,57. DREISCHOR V.V. „Dreischor" naar „Herkingen" Zaterdagavond speelt Dreischor I te Herkingen op Goeree-Overflakkee een nederlaag wedstrijd tegen Her kingen I. Daar Herkingen thuis moeilijk te kloppen is en Dreischor in nederlaag wedstrijden weinig pres teert, zullen de blauw-witten wel niet met een overwinning uit de bus komen. OOSTERLAND Duiveland-Kwadendamme I Zaterdagavond speelt Duiveland I op het sportterrein „De Saêle" haar vierde nederlaagwedstrijd. Zater dagavond komt Kwadendamme haar opwachting in Oosterland maken. Vöor. de volgende zaterdag staat de ontmoeting' tegen Kortgene I op het programma. BRUINISSE Uitbreidingsplan Oost II De gemeente Bruinisse pakt thans zijn Uitbreidingsplannen fors aan. NaaSt het plan West II is er nu ook al een uitbreidingsplan Oost II en voorgesteld wordt in de gemeente raadsvergadering van 15 juli over te gaan tot de onteigening van 2 per celen, nl. sectie F 733 groot 4160 are, eigendom van mevrouw A. H. de Graag-van Vessem te Lima, de hoofdstad van Peru, en 990 ca. eigen dom van A. J. Geluk c.s. Motorkruiser kreeg motorpech Toen de heer van der Zalm uit Zwijndrecht met zijn motorkruiser „Maria Klazina" op de scheiding van Mastgat en Zijpe voer, kreeg hij mo torpech en moest in het diepe Zijpe ten anker komen. Men voer toen met het kleine bootje „Swiebertje", dat men aan boord had naar de wal, (op het scheepje bevond zich alleen de heer van der Zalm met zijn zoontje), en kwam to^n juist bp de plaatè aan de dijk terecht waar de voormalige sluiswachterswoning staat, thans eigendom van de heer van Rossum, tandarts te Koevordcn, die deze wo ning als' zomerwoning gebruikt. De heer van Rossum is ook in het bezit van een slvelle motorboot (speedboot) die in de'Vluchthaven ligt. Met deze speedboot wera het onfortuinlijke jacht naar de «luchthaven gesleept. Omdat men eerst nog geprobeerd had andere hulp te krijgen werd de sleepreis voor dc heren van Rossum en van der Zalm echt een nachtelijk avontuur. struiken een maar matige oogst bo den. Uitzonderingen bevestigen ook hier de regel want er zijn bedrijven waar ze zeer goed dragen. Doch de meeste kwekers schatten hun oogst op ongeveer een derde van een volle oogst. Dit was al duidelijk merkbaar aan de veilingloods aan de Hoge- zoom. waar veel minder bakjes wer den uitgegeven dan in voorgaande jaren. Pluk in volle gang Nu de pluk in volle gang is en er al enige kwekers klaar zijn omdat er zo weinig bessen aan de struiken hangen is het duidelijk geworden dat de schattingen en voorspellingen be waarheid worden. De handel die pas maandag volop aan de veilingen aan wezig was om in te kopen en zich te dekken voor de vraag in het a.s. sei zoen kreeg weldra in de gaten dat de aanvoei- maar zeer matig .was. De fabrieken moeten echter zor gen voor hun klanten, waarbij de frisdranken in steeds grotere aantal len door het Nederlandse publiek worden gebruikt, en er werd gretig geboden. De prijzen liepen omhoog en bereikten al de f 3,25 per kg. In ver gel ij king miet vorig jaar zal de fi nanciële zijde niet veel verschil ma ken omdat er zó-weinig kilo's zijn. Alleen de pluk kost wat minder geld en hier is tenslotte het plukkers- en pluksters corps de dupe. Zij doen veel "lah'ger- over 'een bakje, want een DEN HAAG, 13-7. Minister Smal- lcnbroek (binnenlandse zaken) heeft in de Tweede Kamer meegedeeld, dat de commissie van onderzoek naar de gebeurtenissen in Amsterdam nog niet is ingesteld. Wij werken met voortvarendheid aan de uitvoering van de toezegging een dergelijke commissie in te stellen, zo zei hij. De minister zei dit in antwoord op mondelinge vragen van het liberale kamerlid Geertsema, die de minister vroeg naar de oorzaken van de ver traging in de samenstelling van de commissie van onderzoek. Minister Smallenbvoek zei de ka mer niet te kunnen inlichten over de voorgenomen samenstelling van de commissie. Zodra de samenstelling en de aan de commissie ite geven op dracht bekend zal zijn zal daarvan aan de kamer mededeling worden gedaan. De bewindsman deelde mee dat de commissie zich onder meer BROUWERSHAVEN, 13-7. Dins dagmorgen vertrok een bus van de R.T.M. er. een van garage van Oeve- ren met bejaarden van Brouwersha ven voor de jaarlijkse reis, welke ditmaal door de provincie Zeeland ging. Via de Oosterscheldebrug ging het door het Sloe om vervolgens via Middelburg bij het veer te Vlissin gen te komen. In Breskens werden de havens met een bezoek vereerd, waarbij vooral de jachthaven ieders belangstelling genoot .Op de hoofdweg achter Bres kens stonden oud-burgemeester J. L. van Leeuwen (thans burgemeester te Oostburg) met echtgenote de bus sen op te wachten. Ze namen ieder in een bus plaats om de bejaarden een toelichting te geven op de streek. Via Groede er. Zuidzande werd naar Oostburg gereden waar dc gehele gemeente werd doorkruist, zodat men een goede indruk van de plaats kon krijgen. Het prachtige stadhuis werd hierna met een bezoek vereerd wat aller bewondering afdwong. Burgemeester van Leeuwen bood hier zijn oud-stadgenoten een kopje koffie aan en memoreerde in een toespraak de nieuwbouw van Oost burg van heden en de verwoesting in de laatste oorlog. Reisleider de heer J. Dekker dankte burgemeester Van Leeuwen voor de spontane ont vangst. en overhandigde een speciaal gebal: aan het burgemees tersechtpaar. Na het gebruikelijke w.nkelen werd dc lunch gebruikt in hotel Victory, waaraan ook burge meester en mevrouw van Leeuwen aanzaten. De jeugd vindt toeer volop werk niet hel bessenplukken, al is de oogst van speciaal de zwarte bessen dan ook matig. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). volle struik doet met rappe vingers een bakje snol vullen. Dit jaar dus een minder goede verdienste voor de jongens en meisjes die weer uit ge heel Schouwen en Duiveland zijn verschenen in de Westhoek en waar bij zich ook nog al wat jongelui dio hier kamperen hebben gevoegd. Het vervoer naar de veiling aan de Waalhaven in Rotterdam is in ande re banen gekomen, de toenemende mechanisatie is het gevolg ei-van. In Haamstede worden aan de veiling de Dakjes per.trekker met wagen aange voerd en ze worden dan op stapel borden die op de vrachtauto zijn ge plaatst neer gezet. In totaal 98 bak jes per bord, waarvan er weer eni ge op elkaar geplaatst worden. Op de veiling heeft de heftruck weinig moeite met het lossen van de bakjes wat weer een grote besparing op ar beid betekent. Met de zwarte bessenpluk is dus een aanvang gemaakt met het bin nenhalen der fruitoogst 1966 en het pelen, de Yellow's gaan de kist in. zal niet lang duren of de eerste ap- Enkele maanden vol verwachting en veel werk staat de fruitkwekers voor de deur. zal bezig houden met de organisatie en het bestuur van het Amsterdam se politiecorps en met het vraagstuk van de onderlinge verhoudingen tus sen de bij de politietaak betrokken autoriteiten. Ook zal de commissie zich bezig dienen te houden met de feiten en gebeurtenissen rondom al le autoriteiten die met de politie be moeiing hebben en ook zal in het onderzoek worden betrokken de ver houding politie-publiek. Onbekenden hebben woensdag op een Joods kerkhof in Mannheim graf stenen omgegooid en vernield. MIDDELBURG. In het eerste halfjaar van 1966 is de omzet van de N.V. Zeeuwsche Confectiefabrieken aanzienlijk gestegen ten opzichte van 1965. De sterk verhoogde kosten wa ren oorzaak dat de bruto winst over dezelfde periode gelijk is aan die van vorig jaar. Na afscheid te hebben genomen werd de tocht voortgezet via IJzen- dijke, Biervliet en Braakman naar Terneuzen, waar de chauffeurs Quist en Willemse kris kras door Terneu zen koersten om de stad te laten zien. Via het veer Perkpolder ging het richting Bergen op Zoom om via Steenbergen te Anna Jacobapolder te arriveren. Te Bruinisse werd zoals gebruikelijk de warme maaltijd ge bruikt, welke ook ditmaal weer uit stekend was verzorgd door de heer P. v. d. Velde, exploitant van hotel Centrum. Oud-stadgenoot, de heer M. van Dongen, slager te Bruinisse. kwam zijn kennissen uit de smalstad weer met een heerlijk stuk worst verras sen. De heer Dekker dankte de ex ploitant voor de uitstekende maaltijd waarna het weer op huis toe ging. Aan de rand van de gemeente stond de muziekvereniging „Apollo" de bejaarden op te wachten om hen mu zikaal de gemeente binnen te lood sen. De heer Dekker dankte vanaf de muziektent de inwoners voor de spontane offers bij de collecte, de gemeente voor haar gift, de heren oud-papier gaarders, waardoor ook nog een aardig bedrag werd verkre gen, de beide verpleegsters, de chauffeurs en „Apollo", zodat door aller medewerking weer een geslaag de dag kon worden georganiseerd. De heer J. de Krijger dankte namens de bejaarden in dichtvorm. „Apollo" gaf nog wat marsmuziek waarmee weer een eind kwam aan dit jaar lijks festijn. TWEEDE KAMER Een geslaagde provincie-reis Bejaarden Brouwershaven waren te gast te Oostburg

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 2